•Ut. HR'; Blood Relatives: tv in bioscoop kijken Prenten en smeedwerk in „De Oude Rijn" En Verder... Hartroerende film rond twee .abnormale' mensen „Dialoog" weer op de planken „Juliana" als documentaire een aangename verrassing Aquarellen in ,,De Schakel" Studenten Cantorij in Agathaconcert LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1979 PAGINA 7 TRIANON Juliana in zeventig bewogen jaren (16) Gezien het aantal beperkin gen, dat het vervaardigen van een „gelegenheids-docu mentaire" altijd met zich meebrengt, hebben de ma kers van de film ter gele genheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana met -hun „Juliana in zeventig bewogen jaren" voortreffelijk werk ver richt. Het is heeft geen zin om na te gaan wat precies ieders aandeel van het team van samenstellers in het eindresultaat is ge weest, in hoeverre bijvoor beeld Bert Haanstra's ad viezen nog in de film terug te vinden zijn, maar zeker is, dat deze verjaardagsfilm ver uitstijgt boven het obli gate vertonen van journaa lopnamen en foto's van een zeventigjarige voorzien van beleefd commentaar. Veel draagt koningin Juliana zelf daartoe bij. In een zeer plezierig gesprek met Hilde Verwey-Jonker geeft dë vorstin commen taar op haar leven, over de ontzettende verantwoording, die haar' als jong meisje werd opgelegd „omdat zij rijp moest zijn op 18-jarige leeftijd de troon te kunnen -n het geval dat haar móeder iets zou over komen". over de oorlogsja ren in Canada en haar re geringsperiode. Om maar een paar voorbeelden te noemen. Haar woorden \vorden vaak begeleid door foto's en goed gekozen jour naalfragmenten, die tevens een duidelijk beeld geven van wat er zoal de laatste zeventig jaar in Nederland en daarbuitep gebeurde. En kele familiefilmpjes van het koninklijk gezin geven een meer intieme kijk op de naaste omgeving van de ja rige vorstin. Daarbij hadden we graag ook nog iets van het. laatste gedeelte van Haanstra's „Alleman" in de film opgenomen gezien. Maar je kunt niet alles heb ben. Het is al een hele pres tatie om uit de grote hoe veelheid archiefmateriaal zo'n verantwoorde keus te maken yoor een toch wel feestelijke verjaardagsfilm, die een innemend beeld geeft van de jarige. MILO LIDO III: Outrageous (16) met Craig Russell en Hollis McLaren. Regie: Ri- chard Benner. Een film over een schizofreen meisje en een homosexuele jongen die in vrouwenk- Ieren optreedt. Wie het zo van het papier leest denkt: O jee, moet het weer zo no dig. Maar „Outrageous", een eersteling van de Canadese regisseur Richard Be nner, is allesbehalve geënt op sensatie, he lemaal niet schokkend, maar integendeel een sympathieke, en hartroerende film over twee „niet-normale" mensen en hoe die hun plek in een niet op hen. gebouwde samenleving moeten vinden en veroveren. Het meisje, Liza, heeft haar leven doorge bracht tussen thuis en de psychiatrische kliniek. De jongen, Robin, is een homose- xueel die op z'n zestiende wist dat hij „an ders" was, daarna bijna automatisch da meskapper werd, maar zijn persoonlijkheid altijd wegdrukte om in de maatschappij op zeker te spelen. ..Outrageous" begint wan neer Liza de kliniek ontvlucht en bij haar vriend Robin intrekt, de enige die haar schizofrenie als een reëel en voldongen feit accepteert. Zij van jiaar kant moedigt hem aan zijn talent voor zogenaamde „female impersonations" (imitaties van vrouwen) uit te leven op het toneel. Het kost hem zijn kappersbaan, maar het betekent tege lijkertijd dat hij zichzelf kan zijn. Het meisje voortdurend achtervolgd door wijze psychiaters en verpleegsters, wil ondanks hun waarschuwingen normaal leven mét haar medicijnen en haar gebreken. Regisseur Brenner had voor zijn hoofdper soon de beschikking over Craig Russell, zo'n „female impersonator", zo'n „drag queen" (het Amerikaans heeft daar nu eenmaal meer woorden voor dan wij). In derdaad een talent van belang, die Russell. Wie een beetje thuis is in de showwereld kijkt zijn ogen uit: Mae West, -Carol Chan- ning, Judy Garland, Bette Middler, Liza Minelli, Bette Davis, Barbra Streisand, ze passeren op onnavolbare wijze de revue. Qua stem en houding in perfecte karikatu ren neergezet door een man wiens volslan ke figuur je volkomen vergeet. De jonge actrice Holis McLaren is minder sensationeel in beeld, maar speelt haar rol zo mooi dat je er hartpijn krijgt. Benners debuut werd op het filmfestival van Ber lijn met de eerste prijs, een Gouden Beer bekroond. Terecht, zijn moderne „Taste of Honey", waarm hij met een gevoelig vlak- gom zonder sentimentaliteit de lijnen tus sen normaal en abnormaal uitveegt is on alledaags, integer en een zo groot mogelijk pubiiek waard. BERT JANSMA LIDO II Blood Relatives (16) met Donald Sutherland in de hoofdrol. Wie eens een variant wil zien op de traditionele moord door een butler moet maar eens naar Blood rela tives gaan. Dit vrij door zichtige en enigszins over trokken verhaal lijkt een variant op Kojak of andere politieserie. Al geruime tijd van te voren kan een ieder al bevroeden wie de moord gepleegd heeft. Het verhaal gaat over twee meisjes, Muriël en Patricia, die in een donkere verlaten straat door een man met een mes worden aangespro ken. Hij probeert ze aan te randen, als ze zich verzetten wordt Muriël doodgestoken. Patricia weet te ontsnappen. Rechercheur Carelle (Do nald Sutherland) wordt met de zaak belast. De jacht op de moordenaar wordt voor hein een obsessie. Patricia beschrijft de moordenaar, donker haar en blauwe ogen. Careila laat een aan tal verdachten op he^ bu reau komen, zodat Patricia de dader aan kan wijzen. Ze wijst dan een politieman aan die. in de rij is opge steld. Careila woont de be grafenis van Muriël bij, waarbij Andrew, de 19 jaar oude broer -van Patricia en neef van Muriël zich zeer geëmotioneerd gedraagt. Het mes waarmee de moord is gepleegd wordt gevonden en door Patricia herkend. Carelle wordt later door Patricia opgebeld en zegt hem dat ze heeft gelogen en dat ze een nieuwe getuigen verklaring wil afleggen. Hierin beschuldigt zij haar broer Andrew van de moord. Er zijn aanduidin gen die naar Andrew wij zen. Muriël hield echter een dagboek bij dat later werd gevonden. Uit dit dagboek blijkt dat zij een verhou ding met Andrew had. Een gedeelte van de tentoonstelling. Florian Unterrainer aan het werk. LEIDEN Wederom een combinatie van twee-di mensionale en drie-dimensi onale kunst in Galerie De Oude Rijn aan de Stille Mare 4 in Leiden: tot en met 6 mei exposeren Marry Hovig met prenten en Flo rian Unterrainer met ge smeed beeldhouwwerk. Marry Hpvig is van Noorse afkomst. Zij woonr en werkt al weer geruime tijd in Leiden, en is behalve kunstenares ook ontwerp ster bij Krommenie. De et sen van Marry Hpvig vallen op door het felle kleurge bruik, met name de kleuren blauw, groen en rood tre den vaak nadrukkelijk op de voorgrond. De etsen'van Hovig zijn abstract, maar een bepaalde voorstelling is er soms wel in aan te tref fen. Titels als „The red world", „links" en „to see the lights" helpen de ver beelding van de kunstkijker op gang. Opvallend zijn de krabbeltjes die op een aan tal van etsen voorkomen; ze geven het idee alsof iemand een paar vluchtige aanteke ningen op de ets heeft ge maakt en geven het werk daardoor een extra dimen sie. Smeedwerk De Oostenrijker Florian Un terrainer stamt uit een oud smeden-geslacht. Zijn ro buuste abstracte werk doel wel enigszins denken aan bepaalde oer-vormen. „Das Zusammenspiel von Feuer, Wasser, Metall und Mensch wiederbeleben, die Technik des Schmiedens in das Kunstwerk miteinbeziehen um es zu bereichern und zu verandern", is de doelstel ling van deze Oostenrijkse kunstenaar. Het werk van Unterrainer is nog zeer le vendig. Zo bestaat het werk „Variables Object" uit een gesmeed staalblok met een forse uurwerkveer die nog bereid is om alle kanten op te veren en aan zijn omge ving kan worden aangepast. Een ander werk is magne tisch en op vele manieren verstelbaar. Het werk van beide kunstenaars is te zien van woensdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur. Een abstract werk van Marry Hovig. LUXOR De gendarme ziet ze vliegen (a.l.) Nieuw avon tuur van de Franse komedi ant Louis de Funes als het driftige kleine adjudant je. De goedkope trucages zullen de echte De Funes-bewonde- raars nauwelijks opvallen. Die zijn allang blij het opge wonden mannetje na zijn ziekte weer op het witte doek te zien (vierde week). CAMERA Once upon a time in the west (12) De be roemde western van Sergio Leone met in de hoofdrollen Charles Bronson, Henry Ron- da en Claudia Cardinale. Met name de filmmuziek is van superbe kwaliteit. Vele jaren heeft de langspeelplaat met de filmmuziek op de hitlijs ten in vele landen geprijkt (reprise, tweede week). LIDO I The deer hunter (16) Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin het Verenigde Staten van nu zijn frustraties over de oorlog in Vietnam afreageert Bij de Oscar-uit- amaammam reikinf w. weken ge leden, *K ih product van regisseur I-^nael Cimino vele malen in de prijzen, (derde week). STUDIO Animal House (a.l.) Een dolle komedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink buiten zet (derde week). Van Catwijck exposeert oude dorpsgezichten KATWIJK Tot zaterdag 19 mei wordt in de zaak van Baalbergen, aan de Ambachtsweg in het indu strieterrein 't Heen, een ex positie gehouden van de werken van D. J. van Cat wijck. Deze tentoonstelling omvat dertig etsen: taferelen uit zowel het oude Katwijk, als duin- en strandlandschap- pen en dorpsgedeelteri uit het Katwijk van nu. D. J. van Catwijck is zelf een Katwijk er, die met zijn werken de bevolking in Katwijk hoopt te bereiken. Naast een stukje nostalgie, heeft hij ook oog voor he dendaagse beelden uit het oude Vissersdorp. De heer Van Catwijck hoopt na 19 mei deze ten toonstelling nogmaals te kunnen herhalen, en dan ook met nieuw werk te ko- LEIDSCHENDAM De Haagse Gemma Jonker exposeert van 28 april tot en met 1 juni aquarellen in het centrum „de Schakel" in Leidsehage. Organisator Victor van der Lee werkte voor deze gelegenheid samen met de Jacob Maris Stichting. De zoals gewoonlijk gratis toegankelijke tentoonstelling is op werkdagen geopend van 13.30 tot 16.30 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag bovendien van 10.30 tot 12 uur, zaterdags van 10.30 tot 16.30 uur en op de koopavonden van 7 tot 9 uur. Willem Bastiaan opent zaterdag om 2 uur de tentoonstel ling officieel. De 29-jarige Gemma Jonker studeerde, na een korte tijd als etaleuse te hebben gewerkt en een even korte schriftelijke cursus tekenen te hebben gevolgd, aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. Vijf jaar geleden behaalde zij het diploma tekenlerares en mode- ontwerpen wat haar een juiste basis leek voor de verdere uitdieping van. haar vaardigheden. „De mens" speelt in haar aquarellen, waarin zij zoveel mogelijk probeert de eenvoud te betrachten, een dominerende rol. Met een op zettelijk verkeerde perspectiefwerking en veel platte vlak ken schept zij een onwerkelijk aandoende sfeer. Gemma Jonker die eerder in Warmond exposeerde wil zich bin nenkort ook gaan toeleggen op het lesgeven aan geïnteres seerden. Een tekening, die Gemma Jonker maakte voor het uitnodigingskaartje voor haar tentoonstelling in ,,De Schakel" LISSE In de serie con certen voor de Orgelkring Bollenstreek is er donder dag 3 mei een optreden in de Agathakerk door de Utrechtse Studentencantorij onder leiding van Jaap Hil- len. Organist is Piet van der Steen en solisten zijn: Ingrid Smit-Duyzentkunst (mezzo-sopraan) en Peter van Bergen (bariton). Het eerste gedeelte van het concert bestaat uit orgel werken van Messiaen. Piet van der Steen speelt vier delen uit: „Les Corps Glo- rieux" (1939). Daarna zal de Studenten Cantorij een uit voering geven van het „Re quiem" van Maurice Duru- flé. Het concert in de kerk aan de Lissese Heereweg begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 7.50 gulden. Extra toneel Sint Matthias WARMOND De afdeling toneel van St. Matthias ver zorgt vandaag en morgen extra toneelvoorstellingen. Als toegift, omdat er bij de laatste wintervoorstelling zoveel belangstelling was. De komedie .Muisjes met een heel vreemd staartje" wordt voor het voetlicht gebracht in het Trefpunt Het verhaal draait om een beschuitfabrikant die de concurrentie ervan verdenkt een muis in zijn produkten te hebben verstopt. Een muis met een heel vreemd staartje. De voorstellingen beginnen om kwart over acht. Leden en donateurs hebben gratis toegang. Anderen betalen 3,50. Concert Vocaal Ensemble VOORSCHOTEN Het Voorschotens Chr. Vocaal Ensemble geeft vanavond in de Moeder Godskerk te Voorschoten een concert. Uitgevoerd worden twee Coronation anthems van G. F. Handel, Zadok di Priest en The king shall rejoice. Verder zijn Te deum van G. Bizet en de Messa di gloria van V. Bellini te. ho ren. De muzikale begeleiding is in handen van het Residen tie-orkest. Solisten zijn Ank Reinders, sopraan; Frieda van Engelenburg, alt; Chris van Woerkom, tenor en Max van Egmond, bas. Diri gent is Louis van Wijngaar den. In verband met het 25- jarig jubileum als solist bij het ensemble woMt tijdens de uitvoering Chris van Woerkom gehuldigd. Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop via tel. 01717-43.12 en tel. 071- 76.48.29 en 's avonds aan de kerk. REX Met hand en mond (16) Sexfilm van de gebruike lijke magere kwaliteit. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (16) Zie Lido I (eerste week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De gendar me ziet ze vliegen (a.l.) Zie Luxor (eerste week). WASSENAAR De Wassenaarse toneelcombinatie „Dia loog" geeft morgen en overmorgen een uitvoering van het blijspel „Op blote voeten in het park" van Neil Simon in de Nederlandse bewerking van Alfred Pleiter. De voor stellingen, die onder regie staan van Beppo Everts vinden plaats in het Jeroenshuis aan de Kerkstraat. De voorstellingen beginnen om half negen maar de zaal is vanaf 20.00 uur geopend. Kaarten voor deze uitvoering zijn verkrijgbaar bij Peter Knijnenburg, Schulpstraat 33 in Wassenaar, tel. 01751-17911 en voor zover voorradig op de avonden van de voorstelling aan de zaal.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7