Raad Noordwijkerhout akkoord met bouw sporthal Deelraad Katwijk wil mogelijkheden voor stichten jachthaven onderzoeken 22e Tour de Lisse binnenkort van start Binnenkort restauratie Katwijkse stoomtrein Kans op fietspad langs Haarlemmertrekvaart vergroot Gevels Leiderdorpse Hoofdstraat verzakken Krotopruiming in raad Rijnsburg Raad Warmond niet te porren voor autoverbinding naar Koudenhoom REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1979 PAGIN Noordwijkerhout De raad van Noord wijkerhout heeft gisteravond een voor bereidingskrediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een sporthal (met ge meenschapsruimten op de hoek van de Maandagse Wetering/Wildlaan. Toch ont moette de werkwijze van het college in deze kwestie enkele tegenstanden. De heer Koelewijn (CDA) stelde dat zijn fractie zonder meer voor een sporthal is, maar dat hij toch wel enige moeite had met de gevolgde procedure. Het conclu deerde namelijk dat niet de raad, maar het college in dit geval een prioriteit stel de en dat dit niet conform de afspraak was. Hij maakte er echter niet zo'n punt van, omdat het college in zijn toelichting had laten blijken dat voor beide projec ten (de sporthal met gemeenschapsvoor zieningen en de uitbreiding van het ge meentehuis met bibliotheek) genoeg geld was. Burgemeester Bosma: „Er is genoeg geld voor beide projecten". De heer Van Koningsveld (PvdA) stelde zich op het punt van de prioriteitsstelling wat principiëler op. Hij vond dat een se rieuze prioriteitenafweging plaats zou moeten vinden. Burgemeester Bosma stelde echter, dat er genoeg geld was, zo dat al vast begonnen kon worden met de sporthal. Het resultaat afwachten van een andere behoefte-onderzoek zou de zaak een half jaar vertragen en de heer Bosma zag niet in, waarom dat zou moe ten. Bij de stemming was alleen de PvdA-fractie tegen de beschikbaarstelling van het krediet, niet omdat zij tegen een sporthal was, maar vanwege de in haar ogen verkeerde procedure in deze zaak. Een andere zaak die nog al wat tegen stellingen opriep was het verzoek van de firma P. Bakker B.V. om ontheffing van de zondagssluiting voor haar bedrijf. Sinds 1 november 1978 is het volgens de Winkelsluitingswet 1976 niet meer moge lijk op zondag een winkel open te stel len., De firma Bakker opende haar deu ren echter wel op zondag. Dit was voor enkele tuincentra aanleiding een kort ge ding aan te spannen tegen de firma Bak ker. Op 12 april deed het gerecht uit spraak en bepaalde dat het bedrijf op zondag dicht moest blijven op straffe van 50 duizend gulden boete bij elke overtreding. In een uitgebreide brief aan het college liet het gerecht echter weten, dat het college zich maar eens moest buigen over deze kwestie. In het gefor muleerde raadsbesluit werd de raad ge adviseerd de gevraagde ontheffing van de zondagse sluiting niet te verlenen. Staande de vergadering verklaarde bur gemeester Bosma het niet eens te zijn met dit advies van het college. Door zijn ziekte was hij niet betrokken geweest bij- de opstelling van dit advies. Hij ver klaarde dat het bedrijf de komst van toeristen stimuleerde en dat de gemeente het bedrijf in ieder geval de gelegenheid moest geven open te zijn. Hij ging zelfs zo ver door te stellen, dat wat hem betrof elke winkelier in Noord wijkerhout de kans moest krijgen op zondag open te blijven. De raad ging^bij- na unaniem achter de burgemeester staan. Men kwam aandragen met argu menten als de werkgelegenheid, de toe ristische en recreatieve functie van het bedrijf, het feit dat het bedrijf al 7.000.000 folders in allerlei talen had ver spreid waarop opening op zondag was vermeld en de waarde van het bedrijf Bakker als publiekstrekker voor onder andere de horecabedrijven in Noordwij kerhout. Uiteindelijk werd besloten de firma Bakker een ontheffing te verlenen van 21 maart tot 1 juni, zodat zij dan van 9.00 uur tot 19.00 uur haar poorten mag openen. Er werd echter nog een restrictie toegevoegd. Het betreft hierbij alleen de verkoop van bollen, planten, bloemen, struiken en zaden. Alle andere produkten die de firma Bakker ook in haar assortiment voert, mogen op zondag niet verkocht worden. KATWIJK Een aantal Katwijkse gemeenteraadsleden is van mening, dat de mogelijkheid om in het Zee dorp een jachthaven te stichten niet zonder meer negatief benadert dient te worden. Zij vindt de strekking van het preadvies van het college'te nega tief geformuleerd, en hoopt dat Kat wijk toch reklame voor deze rekrea- tieve uitbreiding zal maken. Het stichten van een jachthaven voor de Katwijkse kust is technisch moge lijk, maar de goedkoopste manier cm dat te realiseren gaat minimaal 28 miljoen gulden kosten. Dat is de re den dat wethouder J. Bergman (CDA) van mening1 was, dat het voor Katwijk een niet haalbare kaart zal zijn. De mogelijkheid dat de provincie of het rijk geldelijke steun zal verlenen, acht de wethouder minimaal. De heer Van Mierlo (D'66, Gemeente belangen) vond dat deze jachthaven een geweldige rekreatieve aanwinst voor de gemeente zou kunnen beteke nen. Hij suggereerde, dat ook project ontwikkelaars, of beleggingsmaat schappijen misschien wel oren naar zoiets hadden. K. van der Meij (SGP) was echter minder enthousiast over de plannen, hij stelde dat maar een klein aantal mensen van de jachthaven gebruik kunnen maken, en dat de voor veel te hoge kosten zou staan, ook om het later houden. Wethouder Bergman antwoordde slot, dat het voor Katwijk erg le zou zijn, maar dat de initiatieven, vooral de financiële verantwoordelijk heid, bij anderen, bijvoorbeeld h Ce rijk, zouden moeten komen te liggen- UI OEGSTGEEST De kansen voor een „nood"-fiets- pad langs de Haarlemmertrekvaart zijn gestegen. De provincie wil in afwachting van een definitie ve oplossing voor de fietsverbinding tussen de Bollenstreek en Leiden, vast een fietspad aanleg gen oVer het grondgebied van de firma Menten. Dit kon burgemeester Van Eysinga tijdens de gis teravond gehouden raadsvergadering aan de raads leden mededelen. „De gedeputeerde Diepenhorst heeft de situatie al door een technicus laten bekij ken. De enige consequentie is dat er aan het einde van het pand bij het Warmondse Tolhek, verkeers lichten moeten komen", zo stelde de eerste burger van Oegstgeest, ingenomen met de positieverbete ringvoor fietsende schoolkinderen. Er bestaan plannen om de grondprijs voor vrije- sectorwoningen in het plan Haas wijk te verhogen. Dit dan ten gunste van de grondprijzen in de ge subsidieerde bouw. Het gemeentebestuur voorziet dat de overheid de huidige stichtingskosten in de sociale sector te bona 7»1 Mnn wil echter geen "»r de vtp LEIDERDORP Het college van b en w zal opheldering aan de provincie vragen over de verzakking van de gevels aan het Jaagpad, een gevolg van de verbreding van de Oude Rijn. Dit deelde wethouder Irma Gehner (WD) gisteravond mede tijdens de behande ling van de restauratie van het pand Brug ges traat/Hoofdstraat in de commissie cultuur. Dit pand, dat op de monumentenlijst staat, dreigt in verval te raken omdat het rijk geen "old beschikbaar stelt voor de hoognodige res- bosten één miljoen gulden. "»hfpr dat er dringend conserverende maatregelen nodi zijn wil het pand behouden blijven. De koste daarvan worden geraamd op drie ton. H< pand heeft een culturele bestemming. Op di moment is het in gebruik bij Rien van d« Nat, die er een kunstgalerie in gevestigd heef en de stoelenmatter Jan Bodijn. De financie ring van de gedeeltelijke restauratie is no een groot probleem, al topnde wethouder Ge hner zich optimistisch. Zij veronderstelde da de raad bereid zou zijn de nodige gelden be schikbaar te stellen, omdat dit de leefbaarheii 8i van het Oude Dorp ten goede komt De Maandagse Wetering ter hoogte van de Wildlaan waar de sporthal moet verrijzen. „Tour de Lisse" anno 1973 LISSE Sportief Lisse is nu al in de ban van de „Tour de Lisse '79" die van 30 juni tot en met 6 juli gehouden wordt in en om Lisse. Het is een traditionele wedstrijd voor fietsers van 10 tot 14 jaar die hun plaats in het klassement op een gewone fiets moeten veroveren. De „Tour" start dit jaar op zaterdag 30 juni in de Lissese Poelpolder met een ploegen tijdrit rond het winkelcen trum Poelmarkt. Daarna volgt elke avond een nieuwe rit De finale wordt gereden op het Spekkenlaanparcours. Hierin is ook een individuele tijdrit opgenomen waarin de jonge renners of rensters zul len moeten laten zien wat ze waard zijn zonder collega's, ploegmaten en concurrenten. In totaal beslaat de Tour de Lisse 6 etappes voor ploegen van 10 deelnemers. Voor de tien en elfjarige fietsers wordt er een speciaal B-klas- sement verreden. Het inschrijf adres voor de „Tour" is: De heer S. H. van der Poll, Engelkade 8 in Lisse (Engel). Tel. 02522-11966. Er is plaats voor 60 deelne mers. Inschrijfformulieren zijn ook elke zondagmorgen tot 12.00 uur verkrijgbaar in het clubhuis van de ren- en tourvereniging Bollenstreek aan de Lisse Spekkenlaan. ZOETERWOUDE - „Uit het oogpunt van energie besparing kunnen we mis schien eens een raadsver gadering overdag houden". Hoewel deze suggestie gis teravond in de raadsverga dering alleen ter overden king werd aangeboden lie ten met name Engelkes (CDA) en Straver (PZ) di rect al zoveel bezwaren horen, dat dit idee van burgemeester Detmers voorlopig wel de ijskast zal in gaan. Een voorstel van PZ om de verlichting van de dorpskerk stop te zetten ging juist b. en w. en de andere raadsleden weer te ver. Toch wordt er momen teel zoveel mogelijk gedaan om energie te besparen in Zoeterwoude, zo zijn er al verschillende TL-buizen uit gedraaid in het raadhuis. Naar andere mogelijkheden Energieke raad Zoeterwoude om aan de oproep van de regering gehoor te geven om zo veel mogelijk ener gie te besparen wordt nog gezocht, en voorstellen hieromtrent zullen dan ook nog volgen. Een zogenaamd artikel 19 procedure zal worden ge volgd om de aanleg van een woonwagenkampje voor maximaal 3 wagens nabij het gemeentehuis, zo veel mogelijk te bespoedi gen. Het geldende bestem mingsplan laat namelijk geen ruimte voor een der gelijk kampje en om het regionale woonwagenkamp in Leiden te ontlasten wordt grote spoed achter de aanleg van het Zoeter- woudse kampje gezet. KATWIJK Door het Anjer fonds is aan de Nederlandse Smalspoorweg Stichting in Katwijk een subsidie van 15.000 gulden toegekend. Dit geld wordt gebruikt voor de restauratie van een van de vijf stoomlokomotieven. Hele maal uit de problemen is de Smalspoorweg Stichting hier mee nog niet. Tot 1982 mag de NSS in de Katwijkse duinen rijden met de unieke stoomtreinen. On danks het feit dat de Leidse Duinwatermaatschappij geen bezwaar maakt tegen de stoomtreinen in het waterwin gebied, is eigenaar Staatsbos beheer van mening dat de treinen de waterkwaliteit geen goed doen. Voor 1982 zullen de spoorwegenthousiasten dus moeten verdwijnen. Dit ter wijl het vinden van een ander terrein voor de smalspoorweg bepaald niet eenvoudig is. Op het moment is de Neder landse Smalspoorweg Stich ting in onderhandeling met de gemeente Rotterdam over een eventuele verhuizing naar deze gemeente. De aanleg van een smalspoorweg ,in een na bijgelegen natuurgebied is evenwel een miljoenenaange- legenheid. „We zijn nog in het praatstadium", zo deelde de NSS onlangs mede. Met de financiële steun van het Anjerfonds wil de stich ting een stoomlokomotief .uit 1939 opknappen. Met de Res tauratie kan een stukje van het streven van de NSS ver wezenlijkt worden, namelijk het verwerven, en restaureren en conserveren van stoom- tractiemiddelen om deze a museummateriaal voor de to komst te behouden. Zove mogelijk wil men het matej aal in werking aan het pi bliek tonen. Buiten de restauratie van d diverse stoomloks heeft dil spoorwegstichting ook de rs tauratie in handen van d oudste Nederlandse stoor brandspuit. Dit is „De Vecht gebouwd in 1885 door „Shai Mason" te Londen. Voor deze en andere wer zaamheden wil de NSS o| korte termijn haar mede we kersbestand uitbreiden. Wi geïnteresseerd is in de sma spoorweg en ouder is dan 1 jaar, kan in Katwijk aan d slag. Daarnaast zoekt de NSi kontakt met een oud-ambacil telijke meubelmaker/timme man en een 1 eerbewerker. WARMOND Er zal geen brede brug naar Kouden- hoorn worden aangelegd. De raadsleden toonden zich gisteren in meerderheid niet bereid tot wijziging van nun eerder genomen beslissing een brug naar Kouden- hoorn te bouwen die uitsluitend voor voetgangers ge schikt is. De laatste maanden zijn vooral door in de aangrenzende polder Zwanburg bedrijf voerende agra riërs tal van argumenten naar voren gebracht voor de bouw van een zwaardere brug waar ook auto's met veevervoer en melktankwagens gebruik van zouden kunnen maken. Aanvankelijk bestonden er ook plannen voor woning bouw aan. de overkant van de Leede en daarvoor zou uiter aard een oeververbinding ge maakt moeten worden. Daar bij werd ook gesproken over ontsluiting van het agrarische deel van de polder Zwanburg. Woningbouw werd echter niet toegestaan zodat het eiland Koudenhoom (een deel van Zwanburg) alleen bestemd zou worden voor recreatie. De meerderheid in de raad achtte het gisteren echter on verantwoord in dit stadium de plannen nog te wijzigen. Dit zou betekenen dat de oe ververbinding nog enkele ja ren op zich zou laten wachten en de kosten daarvan veel ho ger zouden worden. Dus werd voor de voetgangersbrug een voorbereidingskrediet van 123.428,- beschikbaiar ge steld. Waarschijnlijk zal met de bouw van de brug, waar van de totale kosten globaal op 1.200.000,- worden ge raamd, in het voorjaar van 1980 worden begonnen. De onbewoonbare panden aan het Noordeinde. RIJNSBURG Onbewoonbaar verklaringen en een ontruiming vormden gisteravond de hoofdmoot van,een raadsvergadering waarin voor het eerst in de Rijnsburgse geschiedenis gebruik werd gemaakt van het spreekrecht voor de burgerij. De 74-jarige mevrouw Van der Meij nam het in haar vijf minuten spreektijd op voor bakker van Doorn die het pand Smidstraat 29 zal moehen ontruimen. Hetgeen de raad niet verhinderde tegen de heer Van Doorn te gaan procederen. In 1973 kocht de gemeente het veelbesproken pand van bakker Van Doorn. Men wil het pand op korte termijn afbreken voor de bouw van een aantal bejaardenwoningen. Geen der raadsfracties toonde zich verheugd over de noodgedwongen procesvoering. Alle partijen kenden echter een hoge prioriteit toe aan de bouw voor bejaarden. Een soortgelijk lot hangt de Rijnsburger Schild boven het hoofd. Als eigenaar van het pand Noo'rdeinde 6 (foto) dient hij de verval len woning binnen drie maanden op te knap pen of te slopen. De heer Schild heeft aan vankelijk zelf om een onbewoonbaarverklaring gevraagd,1 maar maakt daar nu bezwaar te gen. Loco-burgemeester C. Noort verklaarde gisteren dat er voor de beide panden aan het Noordeinde al een krotopruimingspremie is aangevraagd. Hij zegde toe de zaak nog eens te zullen bespreken met de heer Schild. Te kostbaar De Katwijkse stoomtrein is bijna uit de problemen. MET 15.000 GULDEN SUBSIDIE VAN ANJERFONDS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4