Russische raketten naar grens met Westen James Callaghan een vriendelijke vos )uitsers oneens over groei ontwikkelingshulp Bouw opslagplaats kernafval in Ahaus op losse schroeven Koerden melden optreden Iraanse regeringstroepen IJITENLAND rh> rfIEM: Gevangenen blijven naakt en ongewassen Staking in Israël door vredesverdrag Duits hof verbiedt speelgoed met hakenkruizen 3MEI BRITSE VERKIEZINGEN De >sing met vergad erde g LEIDSE COURANT/ VRUDAG 27 APRIL 1979 PAGINA 15 igal wj i Reet aant onze correspondent Ami van Vree) Minister Offergeld ontwikkelingssamenwer- had geen welkomstge- voor zijn Nederlandse a De Koning toen deze gisteren in Bonn be zocht. Het Westduitse kabinet was het namelijk na 14 uur discussiëren in de nacht van woensdag op donderdag niet eens kunnen worden over concrete afspraken met be trekking tot de groei van de ontwikkelingshulp in de ko mende jaren. De beslissing hierover zou nu pas in juli worden genomen. Het enige dat is afgesproken is dat er voor ontwikkelings hulp meer dan de gemiddelde budget-verhoging ter beschik king zal worden gesteld. Of fergeld en zijn collega's Lambsdorff (economische za ken) en Gebscher (buitenland se zaken) hebben daarmee niet hun verlangen kunnen doorzetten om de ontwikke lingshulp de komende drie jaar telkens met 20 procent te verhogen. Minister De Koning die met Offergeld de komende Unc- tad-conferentie in Mannilla heeft besproken, noemde het gisteren een tegenvaller dat Duitsland niet tot concrete groeicijfers heeft kunnen be sluiten en hij sprak de ver wachting uit dat de Duitse delegatie het daardoor in Mannilla wel eens moeilijk zou kunnen krijgen bij de Derde Wereld-landen. Toch gelooft hij dat de Bondsrepu bliek al een stap vooruit heeft gedaan in zoverre het besef is doorgedrongen dat zij haar beleid tegenover de ontwikke lingslanden moet herzien. J Wij 1 stduitse bond boycot e Times april ijn se#' Zwitj 1 KFURT Het uitko- van een buitenlandse e van de Londense „The Times" moet door ariteitsstakiHgen van al- semitfie met de productie er- hmidb te maken hebben, verhin- anleidi worden. Hiertoe heeft 1 l'estduitse grafische bond t de leden gisteren opgeroe- bissch lenkt leiders van de bond zijn n teg< mening, dat ieder, die werkt aan het totstandko- volg< van het blad, een sta- 5 ben sbreker is. Het eerste estervfmer van het Engelstalige cblad moet zaterdag in Zeppelinhuis bij Frank- toezi verschijnen, in een opla ten d In 35.000 exemplaren. :eling izegg" chtszaken snel ïandelen nieui °Pv IERAN De leider van tgeledjjraanse revolutie, de aya- i Khomeini, heeft de itische rechtbanken op- ragen haast te maken met berechten van voormalige aren van de verdreven en degenen die onschul- bl ijken te zijn, vrij te la- In een decreet dat de 78- e leider in de heilige Qom heeft uitgegeven, Khomeini dat hij „ver- •ust" is over het vasthou- van een onbekend aantal isen in gevangenissen r het gehele land ver- rid. jlA" naam van de belangrijk- Islamitische rechtbank in leran is verklaard dat de e afhandeling van de i4j ïtszaken een gevolg is van tekort aan rechters". ;ens een woordvoerder is groep mannen „die inte rn betrouwbaar zijn" aan- :en om rechter te zijn ins de richtlijnen van neini. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Amerikaanse inlichtin gendienst CIA en de inlichtingendienst van de NAVO zijn ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie de afgelopen weken on geveer 110 raketten van het type SS-21 heeft gestationeerd in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. De SS-20-serie is het antwoord van de Sovjet-Unie op de om streden neutronenbom, kan via mobiele installaties worden afgevuurd, draagt verscheidene onafhankelijk stuurbare kernkoppen en heeft een bereik van en kele duizenden kilometers. De eerste aanwijzingen dat de Sovjet- Unie dit wapen had overgebracht naar de westelijke grens van het Warschau pact kwam drie weken geleden uit Po len. Als gevolg daarvan zal de discussie over het al dan niet in gebruik nemen van de neutronenbom door de NAVO weer oplaaien. Tegenover Amerikaanse ontkenningen staan mededelingen van NAVO-zijde in Brussel dat president Carter bevel heeft gegegen te beginnen met het aanmaken van een beperkt aan tal exemplaren van de neutronenbom. Zoals bekend heeft president Carter dit wapen vorig jaar in de ijskast gezet on der druk van enkele NAVO-lidstaten (on dermeer de Bondsrepubliek, Nederland en de Scandinavische landen). De neutro nenbom heeft afschuw gewekt als een wapen van verhoogde straling, waardoor veel mensen worden gedood maar gebou wen worden gespaard. De neutronenbom is ontwikkeld als wapen tegen de over macht aan tanks van het Warschau-Pact. De Amerikaanse minister van defensie Brown heeft deze week tegenover de Ne derlandse minister Scholten verklaard dat niet wordt overwogen de neutronen bom in produktie te riemen. De nieuwe ontwikkelingen zouden in elk geval aan de orde komen op de voorjaarsbijeen komst van de NAVO op 30 en 31 mei in Noordwijkerhout. Volgens minister Scholten, die gisteren vanuit de Verenigde Staten in Nederland terugkeerde, is de modernisering van het huidige rakettenbestand van de NAVO het beste antwoord op de dreiging van de SS-20 en de Sovjetrussische Backfire- bommenwerper. Het gaat volgens Schol ten daarbij om een nieuwe versie van de Amerikaanse Pershing-raket (met grotere draagwijdte) en de zgn. Cruise-raket, die vanaf schepen en vliegtuigen kan wor den afgevuurd. De beide nieuwe Sovje- trussische wapens zullen a«n de orde ko men in het overleg over een nieuwe, der de SALT-akkoord, waarover de Verenig de Staten de Westeuropese landen zullen raadplegen. Begrafenis ge regeld Werklieden van de Dover luchtmachtba sis in de Amerikaan se staat Delaware beginnen met het in laden van de lijken van de leden van de People's Temple die vorig najaar in Guya na massaal zelf moord pleegden. Ze zullen worden begra ven in Californië waar de meesten van hen afkomstig waren. De autoriteiten heb ben lange tijd met de stoffelijke resten van de leden van de religieuze secte geen raaa geweten omdat de meeste nabes taanden weigerden zich voor begrafenis van de secteleden in te zetten. BONN De bouw van een tussentijdse opslagplaats voor radio-actief afval van kerncentrales in Ahaus aan de Neder landse grens bij Enschede is op losse schroeven komen te staan, nu de rege ring van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len gisteren de toestemming hiervoor heeft gekoppeld aan de totstandkoming van een definitieve opslag in de zoutla gen van Gorleben. Deze voorwaarde deelde minister Riemer van economische zaken mee tijdens een conferentie van deelstatenministers in Bonn en veroorzaakte daarmee een ern stig verschil van mening. Zoals bekend, is het miljardenproject Gorleben de laat ste tijd fel omstreden. Op 16 mei wil mi nister-president Albrecht van Nedersak- sen meedelen of hij zijn principiële goed keuring aan het plan dat voorziet in een opwerkingsfabriek voor brandstofelemen ten en een opslagplaats onder de grond zal verlenen. De houding van Noordrijn- Westfalen zal, aldus een woedende minis ter van Nedersaksen, deze beslissing nog moeilijker maken dan hij al is. Riemer verdedigde zich echter door te zeggen: „Als Gorleben niet gebouwd wordt, be staat het gevaar, dat het atoomafval te gen de afspraken in in Ahaus moet blij ven liggen. De voorzitter van de deelstaatkonferen- tie, de Beierse minister Jaumann, be treurde evenals de meeste andere minis ters de nu aangebrachte koppeling tus sen Ahaus en Gorleben. Volgens hem komt een voorlopige opslagplaats in Ahaus er daardoor helemaal niet meer, want als de eerste bouwvergunning voor Gorleben eenmaal is afgegeven, is Ahaus niet meer nodig. Het project in Ahaus heeft niet alleen in de betreffende regio maar ook in de Nederlandse grensstreek ongerustheid teweeg gebracht vanwege de gevaren voor radio-actieve straling van de opgeslagen brandstofelementen alsmede de vrees dat deze uiteindelijk toch niet meer verwijderd zullen worden. Vrijgelaten IR A-lid: BELFAST John Deery, een Noordier die was veroordeeld als lid van het verboden Ierse republikeinse leger, heeft gis teren na zijn ontslag uit twee jaar gevangenschap, gezegd dat de mannen die hij heeft achtergelaten, vastbesloten Zijn de rest van hun tijd naakt en ongewassen uit te zitten, tot zij van Engeland de status van politiek gevangene hebben afge dwongen. De 27-jarige Deery heeft een jaar van zijn straf uitgezeten weigerend om gevangeniskleding te dragen en gebruik te ma ken van de gevangenis-wc'S. Hij besmeurde zijn kale cel met uitwerpselen. Op een persconferentie na zijn vrijlating zei hij gehandeld te hebben uit protest tegen het feit dat hij niet werd beschouwd als politiek gevangene en niet als zodanig werd behandeld. Van de 400 IRA-leden in het cellenblok waarin Deery zat, zijn er die al drie jaar rtaakt en ongewassen zitten in hun be smeurde cellen, waarvan zij het meubilair hebben stukgesla gen. Ongeveer duizend andere gevangenen houden zich aan de voorschriften. Deery, die in januari '77 werd veroordeeld, vertelde dat hij vóór zijn terugkeer in de wereld gedwongen werd een bad te nemen. De persconferentie was belegd door Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, in Andersonstown, een buurtschap in Belfast met een grote katholieke bevolking. Overigens ontken de Deery dat hij lid van de Voorlopige IRA was. TEHERAN Het Iraanse le ger rukt, in Teheran verno men, op naar de grens in het westen met Irak, kennelijk met de bedoeling militaire steunpunten te heroveren, die sinds de omwenteling van fe bruari in handen zijn van Koerdische guerrillastrijders. Een woordvoerder van de be langrijkste politieke organisa tie van de Koerden, de Koer dische democratische partij (KPD) heeft gezegd, dat het regeringsleger met helikopters Koerdische stellingen in het heuvelachtige gebied heeft aangevallen. De KPD, die het dodental bij de gevechten in het noordwesten van Iran ge durende de laatste week op 500 heeft geschat, heeft het leger ervan beschuldigd dat het tanks ingezet heeft om de Turks sprekende Azerbeidzja- nen te steunen in hun strijd tegen de Koerden. Revolutionaire comités van Koerden hebben zich bij de westgrens van Iran sinds de revolutie van februari meester gemaakt van de belangrijkste bases van het leger, waarbij duizenden wapens in handen zijn gekomen van Koerdische guerrillastrijders, waarmee die hun eisen om politieke autonomie kracht kunnen bij zetten. Het Iraanse leger was vorige week tussenbeide gekomen nadat er gevechten waren uit gebroken tussen Koerdische en Azerbeidzjaanse gemeen schappen in de stad Hagha- deh in West-Iran. Herhaaldelijk in de geschiede nis van Iran hebben de Koer den geprobeerd te profiteren van een verzwakking van het gezag van 'de centrale rege ring om politieke concessies af te dwingen. Van Lent: moreel hoog bij VN-troepen HARIS Staatssecretaris Van Lent van defensie heeft bij zijn eerste contact met de Nederlandse troepen in Zuid- Li banon ervaren „dat het mo reel van de Nederlandse troe pen hoog is. Er wordt gekan kerd, maar dit is een typisch Nederlandse karaktertrek", al dus de staatssecretaris, die van oordeel was dat de extra toelage bij de Libanongangers goed is gevallen. De bewindsman bracht giste ren een be roek aan het Uni- fil-hoofdkwartier te Nakoera en aan het Nederlandse hoofdkwartier in Haris. Met name was de heer Van Lent vol lof over hetbeheerst en gedisciplineerd optreden van de Nederlanders tijdens de beschietingen van vorige week. Hij kreeg ook te horen dat het maar weinig had ge scheeld of de VN-eenheden waren een tegenactie tegen de christenmilities begonnen. Van Lent betwijfelt of de Unifil haar taak kan blijven uitoefenen als gewapende ele menten blijven schieten. JERUZALEM Het nieuwe vredesverdrag tussen Israël en Egypte heeft gisteren in Israël tot een staking geleid bij Arkia, Israëls binnenland se luchtvaartmaatschappij. De regering had de maatchappij geadviseerd de straalvliegtui gen maar te verkopen, omdat de lange-afstandsvliegtuigen niet meer nodig zijn nu straks de hele Sinaï in Egyp tische handen is. De toestellen werden gebruikt voor vluch ten naar Sjarm el-sjeik in het uiterste zuiden van het schie reiland. Volgens het personeel van Arkia moet nu een groot deel van hen ontslagen wor den. El Al heeft het alleen recht op de buitenlandse vluchten. KARLSRUHE - Het West duitse Hooggerechtshof heeft het in de handel brengen van speelgoed met daarop afgebe elde hakenkruizen of andere' nazi-emblemen verboden. Voor het hof speelde de zaak tegen een firma die bouwpak ketten voor vliegtuigmodellen in de handel had gebracht Eerder had een lagere rechter beslist dat de afbeelding er „alleen toe diende het vlieg tuig zo waarheidsgetrouw mo gelijk te maken". TONDEN De politieke partij die in •'1* l -oot-Brittannië zegevierend uit de f» rkiezingsstrijd komt, mag vijf jaar •I& an het bewind blijven. Voor praktisch tra iedere regering is dat net lang genoeg om het grootste deel van haar oor- 2*4 spronkelijke populariteit erbij in te boeten. Na vijf jaar komt de Britse kiezer uiterst gemakkelijk tot de con- clusie, dat het tijd wordt om de teu gels van 's lands beleid te overhandi- L, gen aan de tegenpartij. Hij is zelden helemaal tevreden over het regeringste am dat te lang de scepter gezwaaid heeft. Misschien zal de oppositie het beter doen. c: jfll Op die mogelijkheid rekenen ditmaal de Britse conservatieven. Als zij door M de verkiezingen van 3 mei de macht in &R handen krijgen, wordt Margaret That-. cher (53) dus Groot-Brittannië's eerste &j vrouwelijke premier. Kan die extreem- 'rechtse dame het land beter besturen .'4 jdan de gematigd-rechtse Labourpremier James Callaghan, bijgenaamd „Zonnige Jim", het tot nu toe gedaan hééft? Callaghan (67) heeft alvast dit voordeel, fyv dat hij over veel meer ervaring be- schikt. Naast premier is hij ook minis- riS ter van financiën, binnenlandse zaken jK en justitie en buitenlandse zaken ge- 'M weest. Zijn politieke vaardigheid dwingt 'respect af. Bovendien is hij een taaie v en meedogenloze vechter, die je beter te vriend houdt dan er een vijand van rp te^naken. Wanneer anderen het opgeven, ploetert Callaghan hardnekkig verder. Hij is een sluwe politieke vos, die zich gemakke lijk tot de volksmensen richt en alle problemen weet te vereenvoudigen. In socialistische kringen wordt hij hoog geroemd wegens zijn uitzonderlijke kwaliteiten als bemiddelaar en verzoe ner. Callaghan is een vriendelijk man, die evenwel geen blad voor de mond neemt Het kan Zonnige Jim weinig schelen wat anderen van hem denken. Fijngevoeligheid moet je van hem niet verwachten. Hij kwetst zonder het zelf te weten. Hoewel zijn politieke handig heid een zeker respect afgedwongen heeft in Brussel, is hij bij de Europese ministers niet bepaald geliefd. James Callaghan mag dan groot van gestalte zijn, een grote premier kan men hem bezwaarlijk noemen. Hij is een politieke sjacheraar, die zijn min derheidsbewind gerekt heeft door mid del van kleine en grote overeenkom sten. Voor het overige is hij veel te in sulair en te weinig geneigd zijn typisch- Britse oogkleppen "af te zetten. Met het motto: „Het is nergens beter in dé we reld dan in Groot-Brittannië" kan je vandaag de dag als politicus niet veel meer bereiken. Kort geheugen Zolang Callaghan de steun en het ver trouwen van de vakbonden genoot, werd zijn minderheidsregering niet ge makkelijk uit de koers geslagen. Na de grote botsing met de vakbeweging over het strenge loonbeleid, liep echter alles mis. Toen werd het Callaghan-bewind pijlsnel tot zijn ware proporties terug gebracht. Hoewel hij erg verfomfaaid uit de strijd is gekomen, probeert de socialisti sche minderheidspremier nu weer de rol te spelen van de grote sociale en economische hervormer, die zijn land gered heeft. Het klinkt allemaal heel mooi, maar weinig overtuigend, vooral wanneer men de dingen bekijkt in het licht van de recente sociale onrust, die ondermeer tot gevolg had dat de Britse ziekenhuizen bijna plat lagen, de scho len maandenlang gesloten bleven en het huisvuil torenhoog opgestapeld werd op trottoirs en pleinen. Callaghan rekent op het spreekwoorde lijke korte geheugen van de Britse kie zers. Het is best mogelijk, dat een groot deel van het electoraat de nijpende be- nzineschaarste van afgelopen januari en het gebrek aan sommige levensmidde len dat daarop volgde al lang vergeten is. Maar hij mag er toch op" rekenen dat de conservatieve oppositie zich hard zal inspannen om de herinnering aan die onaangename gebeurtenissen leven dig te houden. Niet genoeg te eten Jim Callaghan probeert ook electoraal voordeel te halen uit het feit, dat hij er zo gewoon uitziet Hij praat niet met het accent van een salonsocialist en brengt zelden controversiële standpun ten naar voren. Zijn oordeel over dage lijkse dingen is grotendeels dat van de doorsnee-Brit. Hij heeft ,geen universi taire studies gedaan en stamt uit een gezin dat het niet breed had. Callaghans vader was onderofficier van de Britse marine in Portsmouth. Jim was nauwelijks tien jaar toen zijn moe der weduwe werd. Daarna moest zij met haar twee kinderen trachten rond te komen met een mager marinepensi oentje. Toen de huidige premier de leeftijd van 17 jaar had bereikt, ging hij werk zoeken in Londen. Hij vond zijn eerste baan op een belastingkan toor en hield van zijn hongerloon vier pond per week over, die hij naar zijn moeder en zuster in Portsmouth stuur de. Op zijn kantoor dacht men, dat hij niet genoeg te eten had. In die dagen kenden zijn medemensen hem als „Leonard". Hij heet namelijk Leonard James Callaghan. Pas toen Le onard in 1945 voor het eerst tot parle mentaire Labour-afgevaardigde van een kiesdistrict in de Welse hoofdstad Car diff gekozen was, begon men hem Jim te noemen. Als Leonard Callaghan had hij, toen hij 24 geworden was, de eerste stap in de richting van zijn toekomstige politieke carrière gezet door een baan te veroveren als vaste employee bij de vakbond van belastingambtenaren. In de tweede wereldoorlog bracht Cal laghan het tot marineluitenant. Amper twee jaar nadat hij in 1945 tot Lager huislid gekozen was, werd Jim al on derstaatssecretaris in de regering-Attlee. Op het na-oorlogse Labour-bewind volg de een langdurige conservatieve perio de, waaraan pas in 1964 een einde kwam. Toen benoemde Labour-premier Harold Wilson zijn vriend Callaghan tot minister van Financiën. Drie jaar later moest Jim het pond sterling devalueren. Sindsdien is de Britse munt voortdurend dieper gezakt Pas sedert een paar weken gaat ze op nieuw lichtjes omhoog. Na zijn devalua- tieavontuur werd Callaghan minister van Binnenlandse Zaken en Justitie. De Britse troepen, die zich in Ulster bevin den, werden door hem in augustus 1969 voor het eerst naar dat rumoerige deel van het Verenigd Koninkrijk gestuurd om daar de katholieke minderheid te beschermen tegen protestantse gewa pende aanvallen. Voorliefde voor Amerika Toen de socialisten in 1974 opnieuw aan de macht kwamen, kreeg Callag han de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Premier Wilson stuurde hem naar Brussel om er te onderhandelen over nieuwe toetredingsvoorwaarden tot de EG. Hoewel Callaghan nadien be weerde, dat hij zijn mening over Euro pa gewijzigd had, spraken zijn daden dit vaak tegen. Callaghan heeft altijd een grote voorliefde gekoesterd voor Noord-Amerika en andere delen van de Engels sprekende wereld. Hij voelt zich bitter weinig aangetrokken tot Europa. Van de EG verwacht hij voor Groot- Brittannië niets anders dan commercië le voordelen. Ieder aspect van de Euro pese politiek, inzonderheid dat van de landbouw, wordt door hem in de eerste plaats op binnenlands vlak uitgebuit Jim Callaghan is Labour-leider en pre mier geworden nadat Harold Wilson in maart 1976 plotseling ontslag genomen had. Door handig te schipperen slaagde de nieuwe minderheidspremier er keer op keer in de gevaarlijkste klippen te omzeilen. Als regeringsleider schijnt hij maar één fout begaan te hebben, die zijn partijgenoten hem later misschien moeilijk zullen vergeven. Dat was toen hij afgelopen september besloot nog geen vervroegde parlementaire verkie zingen uit te schrijven. In die tijd maakte Labour een veel betere kans om opnieuw te overwinnen dan na de lange en harde stakingswinter van 1979. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15