5 Ofe Kerkkoor in Reeuwijk geschorst Mgr. Bluyssen: homofiele aanleg niet schuldig of zondig Parmantige stedeling met volwassen rijkomfort. Economisch Dagblad kerk wereld een krant die groeit Hotelkamers in Spanje weer schoon Zuid-Afrika kan kernbom maken Castratie als straf Guernica neemt wraak Autobianchi A112 f 10.424,- f 11.654,- f13.957/ Uw Autobianchi is een goede service waard bij: J 50 jaren met van Haren op goede voet In Reeuwijk, een kleine ge meente onder de rook van Gouda, is een katholiek kerkkoor voor twee maanden geschorst. De directe aanlei ding daarvoor was dat de dirigent, Cor Rozemeijer, vier gereformeerde dames in het koor wilde opnemen. Pastoor L. J. F. Grijpink van de parochiekerk „De Verlosser", kon zijn goedkeu ring hier niet aan hechten met als resultaat: schorsing van het koor gedurende een periode van twee maanden. In deze tijd zal naar een compromis moeten worden gezocht. In februari gaven vier gere formeerde dames te kennen dat zij wilden meezingen in het katholieke thematische koor. De dirigent en de koor leden waren blij met deze versterking. De dames wer den dan ook in het koor op genomen. Maar omdat het koor niet alleen thematische diensten, doch ook de zang tijdens de eucharistievierin gen verzorgt, moest de heer Rozemeijer toestemming vra gen. Pastoor Grijpink gaf deze toestemming voor een eenmalig experiment. Zijn definitieve besluit zou hij la ter meedelen. De pastoor kwam echter met een gebro ken been in het ziekenhuis terecht en de beslissing moest op zich laten wachten. Pasen naderde en dirigent Rozemeijer wilde weten waar hij aan toe was. Hij nam daarom contact op met het bisdom in de figuur van vi caris Bar. Deze liet weten dat er geen geloofsregel is die het niet- katholieken verbiedt deel te nemen aan een katholiek kerkkoor. Wel moest het koor de beslissing zorgvuldig overwegen. Half maart kwam de beslissing van de pastoor. Deze was negatief. Pastoor Grijpink maakt on derscheid tussen gebedsdien sten (die niet specifiek katho liek zijn) en eucharistievierin gen. Hij vindt dat actieve kerkleden, zoals priesters, kosters en ook koorleden vol ledig achter het wezenlijke van diensten zoals eucharis tievieringen moeten staan. Dat wil zeggen dat zij niet alleen moeten instemmen met bijkomstige zaken zoals liede ren en lezingen, maar ook met essentiële zaken zoals de leer en de -sacramenten van de katholieke kerk. Als compromis had de pas toor voorgesteld dat het koor (met de vier gereformeerde dames) alleen zou zingen tij dens de gebedsdiensten die eens in de vier weken wor den gehouden. Nu zingt het koor om de twee weken. Het koor zou dan tevens moeten uitgroeien tot een oecume nisch koor. Cor Rozemeijer, die bekend staat als zeer progressief en die vooral liederen van Huub Oosterhuis op het repertoir heeft staan, is met dit com promis niet akkoord gegaan. De leden van de parochiever gadering vinden de argumen tatie van de pastoor zo niet onvolledig, dan toch erg vaag. Ook de parochianen, die inmiddels zowel van de pastoor als van de dirigent stencils in de bus hebben ge- kregenL zijn het met de paro- h :ad "V Jl" chievergadering eens. De pa toor is tot zijn beslissing g komen na overleg met h bisdom de parochie vergat ring en de gereformeerde meente in Reeuwijk. Het gebeurde heeft nogal Wi beroering gewekt in Reet wijk. Zo bezoekt een aant OIL parochianen niet meer Verlosserkerk. Anderen hel ben hun kinderen terugg< trokken uit de opleiding vod de eerste communie vormsel. Ook hoort men z< wel oudere als jongere priej ters uit de omgeving zich i vragen „hoe dat in deze tiji nog mogelijk is". ,g Bijbel blijft bestseller Leverde het Nederlands Bij belgenootschap in 1950 nog maar 54.000 bijbels, in het afgelopen jaar waren het er 194.600. Dit blijkt uit het jaarverslag van het genoot-, schap. Vergeleken bij 1977 werd een groei geboekt van ruim 60.000 exemplaren. Bovendien verspreidde het bijbelgenootschap 74.000 Nieuwe Testamenten, 64.000 afzonderlijk bijbelboeken en ruim 100.000 kleinere bijbe luitgaven. Geheel nieuw is de serie bij beluitgaven in eenvoudig Ne derlands. Bijbelboeken wor den opnieuw vertaald voor kinderen van de lagere school-leeftijd. De serie 'Wat de bijbel ons vertelt' voor geestelijk gehan dicapten en kleuters groeit dit jaar uit tot een wereldse rie. De boekjes bestaan uit twaalf kleurrijke platen van de Bergense kunstenaar Kees de Kort. Ze vertellen een bij belverhaal in beeldvorm en zijn voorzien van een heel korte tekst. „De homofiele aanleg is in het algemeen ge sproken geen vrij gekozen aanleg. Daarom zijn woorden als zondig en schuldig daarop niet toepasbaar," aldus mgr. J. Bluyssen van Den Bosch deze week in het Bisdomblad. De bisschop vraagt zich af waarom homofielen niet op de eerste plaats beoordeeld worden als alle mensen. „Als mensen die net als ie dereen rechtvaardig kunnen zijn of onrecht vaardig, bekwaam in hun beroep of niet be kwaam, oprecht of onoprecht, geëngageerd of afstandelijk, gelovig christen of meer onver schillig in levenshouding," aldus de bisschop. Hij vraagt zich af waarom homofielen een apart stempel krijgen opgedrukt, zonder hen allereerst te zien als mensen voor wie dezelf de waarden en normen gelden als voor ieder ander. Is dat geen discriminatie, zo vraagt hij zich af. Mgr. Bluyssen wijst erop dat de wetenschap aanneemt dat de uitsluitende en blijvende ge richtheid op personen van het eigen geslacht in het algemeen met te verklaren en niet te veranderen is. „Men is zo, zonder dat men weet waardoor en waarom en zonder dat men bij machte is daarin verandering te brengen," zo schrijft hij. Het behoort volgens hem tot de pastorale op dracht van de kerk om aan allen de evangeli sche waarden voor te houden die voor allen gelden, en om mensen, die het extra moeilijk hebben, te bevrijden van alle onnodige ang sten en kwellingen. Daarbij moet een oproep om een gezamenlijke onmaatschappelijk hou ding te corrigeren onontkoombaar meeklin ken," aldus mgr. J. Bluyssen. Soms worden alle erotische gedragingen bin nen een homofiele vriendschap veroordeeld met hetzelfde gemak waarmee in één adem beweerd wordt dat binnen het huwelijk alles geoorloofd is. In dit laatste geloof ik niet, omdat dan belangrijke waarden als trouw, respekt voor de ander, liefde, onbaatzuchtig heid, in feite ondergeschikt worden gemaakt aan de sexualiteit. Daarom zet ik ook vraag tekens bij een loutere veroordeling van eroti sche homofiele relaties, die volledig voorbij gaat aan genoemde menselijke en christelijke waarden omdat men dan deze opnieuw lijkt te behandelen als minder beslissend dan, of- ondergeschikt aan sexualiteit. Van de andere kant- en eigenlijk op dezelfde grond - ver baas ik mij telkens opnieuw over het gemak waarmee tegenwoordig dikwijls alle homose- xueel gedrag vanzelfsprekend als voor deze mensen geoorloofd, goed en fijn bepleit wordt. De ongenuanceerde wijze waarop dit veelal pleegt te gebeuren, de motieven die men daarbij hanteert, lijken sexualiteit tot consumptiemiddel te degraderen. Soortgelijke verschijnselen zijn overigens evenzeer ten aanzien van de heterofielen te constateren," aldus Mgr. Bluyssen. Homofielen hebben het volgens hem door gaans moeilijker dan heterofielen. Daarom re-1 kenen zij erop dat mensen van de kerk extra moeite doen om hun situatie te verstaan en hen met begrip, maar ook met overtuiging de weg naar de Heer te helpen vinden. „Homo fielen weten "dat zij in hun onderlinge relatie niet kunnen beantwoorden aan wat God be doeld heeft, toen hij man en vrouw voor el kaar bestemde. Zij mogen ook weten dat zij Jezus beter volgen, naarmate zij zijn idealen omtrent oprechtheid, onbaatzuchtigheid, "lief de, trouw, in zijn geest trachten waar te ma ken. In pastorale gesprekken kan meer duide lijkheid verkregen worden over de vraag, in hoeverre men de evangelische normen en waarden probeert te beleven in de eigen situ atie, alsook hoe men het best verder gaat in de richting van het evangelie. Algemene ide- aal-beelden zijn te geven. Maar tot algemene oordelen moet men zich niet laten verleiden. Daarvoor is de werkelijkheid te gecompli ceerd," zo meent de bisschop. Mgr. Bluyssen heeft zijn gedachten uitvoerig neergeschreven, omdat hij in verschillende tv- uitzendingen onvoldoende zijn mening meent te hebben kunnen geven. Zijn artikel in het bisdomblad werd geschreven vóór de demon stratie van homofielen van 14 april j.l. Van, wat de bisschop daarover op de televisie heeft gezien wil hij zich distantiëren, zo schrijft hij in een korte toevoeging. Mgr.Levèbvre wij b eigen kapel in De gesuspendeerde aartsbisschop Marcel Lel vre zal zondag 29 april kapel inwijden van zijn se narie in Zaitzkofen, Zwit land. De directeur van het semiiiie rie, pater Franz Schmidb te r gen, heeft naar aanleidi w van de komst van de Ipest schop verklaard, dat de suspendeerde aartsbissdij er beslist niet aan denkt I lei te geven zonder een tegi prestatie van Rome. De bisschop is volg< Schmidberger slechts ben sbr< om van nieuwe priesterv mei dingen en nieuwe vestiging cbla af te zien, wanneer het Vó caan „de absolute toezi ging" doet om binnen dfan 3 maanden tot een regeling komen. Naar de mening van Schmi berger hult Rome zich oj: Derger nuit nome zien n i menteel in een „veelzegge Cll zwijgen". Hij denkt dat paus wacht met een bes sing totdat er een nieuv staatssecretaris is ter opvi |ER ging van de kortgeled |raa overleden kardinaal Villot. MALAGA De situatie in de hotels aan de Spaanse Costa del Sol, waar het personeel achttien dagen heeft gestaakt, begint weer tot normale ver houdingen terug te keren. Het personeel is terug op het werk en is direct begonnen met een grote schoonmaak van kamers en zalen. De werkgevers schatten de scha de door het arbeidsconflict op meer dan twee miljard pese ta's, ongeveer zestig miljoen gulden. KAAPSTAD Premier Bo tha van Zuid-Afrika heeft te genover de pers verklaard dat Zuid-Afrika in theorie over de middelen beschikt om een kernbom te maken. Maar het is dit voor het ogenblik niet van plan, aldus Botha. Bij Kaapstad is een kerncen trale in aanbouw, en bij Pre toria een fabriek voor de ver rijking van uranium, waarvan het land een van de belang rijkste producenten ter wereld is. Onderscheiding na zestig jaar WASHINGTON - De 81-jari- ge Amerikaanse oudstrijder Isaac Messer uit Plains, Kan sas heeft ten slotte toch nog een „zilveren ster" ontvangen voor het feit, dat hij bijna 61 jaar geleden tijdens de eerste wereldoorlog in België onder vijandelijk vuur een gewonde Britse militair uit het nie mandsland tussen de geal lieerde en de Duitse stellin gen had weten te halen. Op de been gehouden met een hartstimulator was Mes ser naar Washington geko men. Daar reikte de comman dant van het militaire district Washington, hem de onder scheiding uit OKLAHOMA CITY (UPI) - Het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat Oklahoma heeft gisteren in eerste aanleg goedkeuring ge hecht aan het bij wet bestraf fen van sexuele misdrijven met castratie. „De vrouwen en kinderen van onze staat verdienen de best mogelijke bescherming", verklaarde de indiener van het wetsontwerp, de democraat Frank Shurden. MADRID (DPA) De nieuwe gemeenteraad van de Baski- sche stad Guernica een maand geleden werden in Spanje gemeenteraadsverkie zingen gehouden die in veel steden de linkse partijen aan het bewind brachten heeft gisteren besloten het vroegere Spaanse staatshoofd Francis co Franco het ereburgerschap te ontnemen. De Baskische stad Guernica werd 42 jaar geleden door een luchtaanval van de aan de zijde van Franco meevechtende Duitse artillerie gebombardeerd. mit De Autobianchi Al 12.laat zien hoe een "kleine" auto toch luxueus en komfortabel kan zijn. Neem de standaard-uitvoering Al 12 Normale: voorwielaandrijving, verstelbare rugleuningen op de voorstoelen, 3-punts automatische veiligheidsgordels, achterruitverwarming stuurslot, voorruit van gelaagd glas, achteruitrijlampen en alarmknipperlichten. De Autobianchi Al 12 Elegant is nog luxer: hoofdsteunen, getint glas, ruite- wisser op de achterruit, brede bescherm- strips aan de zijkanten en kunststofbumpers. Kom en maak een proefrit. Autobianchi Al 12 Normale 903 cc, 31 kW.(42 pk) Autobianchi Al i2 Elegant 965 cc, 35 kW (48 pk) Autobianchi Al 12 Abarth 1049 cc, 52kW (70 pk) Kwekerij Inco. Cash en Carry in kamer- en DECORATIEPLAN- TEN, 2000 m2, keuze uit honder den' soorten kamerplanten. Ver stand van een plant, prettig ge prijsd. Kwekerij Inco, Geestweg 43. Roelofarendsveen. Kleding en kapsel Geef het onderhoud van uw pruikje in goede handen. Voor wassen, watergolf, reparaties enz. natuurlijk naar HAARHUIS Tongeren. Breestraat 32, Lei den, tel. 12.52.12. KOREV AARGARAGE B.V. Korevaarstraat 19. Tel. 071-142146. Leiden: AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V. Levendaal 80. Tel. 071-144345/071-122962. Vaste afleveringskosten f 225,-. Prijzen incl. BTW. Katwijk aan Zee: AUTOMOBIEL-EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V. Showroom: Nassaudreel 38. Tel. 01718-71135. Noordwijk: AUTOBEDRIJF BEUK B.V. Golfweg 19. Tel. 01719-19213. Voorhout/Sassenhelm: Loosterweg 2. Tel. 02522-12488. ANTIEKBOERDERIJ de Noote- dop, dr. van Noortstraat 19, Stompwijk. Tel. 01715-2303. rui- me sortering op 500 m2. ANTIEKBEURS BOSKOOP. Zon dag 29 april a.s. in Beurshal Florida. Geopend van 10.00- 17.00 uur. Zeer gevarieerde col lectie antiek gebracht door 30 geselecteerde antiquairs. voor beslissers die mee willen groeien heeft E.D. een interessant voorstel. Bel (070) 624562 toestel 242

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14