Konviktin Utrecht van de grond Rhodesïè richt zijn hoop op Moezorewa Kindermishandeling beslaat. Hoe lang nog. Meer erkenning voor kerk in DDR Chileense ballingen kerk wereld BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1979 PAGlNf De ruim een miljóen Chi- lenen, die sinds de coupe in hun land naar het bui tenland zijn gevlucht, heb ben weinig kans ooit hun vaderland terug te zien. Deze Chilenen, die een tiende deel van de totale bevolking omvatten zien hun verzoeken om terug te keren meestal afgewe zen op politieke gronden en vahwege de bescher ming van de nationale veiligheid, aldus het r.k. solidariteitsvicariaat in Santiago, dat zich vooral bezig houdt met migratie en emigratie. Christen socialisten De beweging „Christenen voor het Socialisme" zal van 28 tot en met 30 april te Milaan haar tweede Europese conferentie hou den met als thema de aanstaande verkiezingen voor het Europese Parle ment Op grond van een structurele analyse zullen de economische aspecten van de Europese integra tie onder de loep worden genomen. Daarbij zal vooral worden stilgestaan bij de rol van politieke christelijke organisaties en van de christelijke ide ologie voor zover deze de gevestigde orde steunen. De maatschappelijke ver antwoordelijkheid van de kerken in de DDR krijgt steeds meer erkenning. Dit heeft de Evangelise h-Lu- therse bisschop van Oost- Berlijn, dr. Albrecht Schönherr, op de synode van het Oostdui tse deel van de Evangelisch-Luther- se Kerk Herlijn-Branden burg medegedeeld. Als voorbeelden noemde hij de behandeling van de vragen uit de kerk over het abortuswetsontwerp, enkele jaren geleden, en de discussie over het militair onderricht op de lagere scholen. In gesprekken met vertegenwoordigers van de staat is van kerkelijke zij de steeds op de maatschap pelijke betekenis van het christelijk geloof gewezen. Sinds het einde van ae oorlog is het ledental van de kerk in het huidige ge bied van de DDR gehal veerd van 16 naar 8 mil joen. Dit is niet in de eer ste plaats aan de atheïsti sche propaganda te wijten, aangezien de ontkerkelij king in de landen die zich beroepen op christelijke principes niet minder is, al dus dr. Schönherr. Het besluit vorig jaar van de bis schoppen van Utrecht en Groningen, kardinaal Willebrands en bisschop Möller, om een konvikt op te richten voor theologiestudenten aan de K.T.H.U., die celibatair priester willen worden in de bisdommen Utrecht of Groningen en die graag in een groep willen samenwonen, zijn nu zover ge vorderd, dat het konvikt kan worden opgericht. Onlangs is van de gemeente Utrecht het huis aan de Keistraat 9 aange kocht, gelegen in het centrum van de stad. Dit pand is jarenlang in gebruik geweest als kantoor van het water schap Lekdijk Bovendams. Daarna werd het huis tijdelijk bewoond door de zusters van de Eucharistie, voordat zij het stiltecentrum van Hoog Catha- rijne konden betrekken. Met de nieuwe bestemming zal het huis de naam „Ariens-konvikt" dragen. Het huis zal plaats kunnen bieden aan acht tot tien studenten. Gezien het aan tal kandidaten, dat zich meldde, zal het konvikt in september van dit jaar al voor een groot deel bewoond zijn. In het konvikt zullen de studenten sa men wonen en leven, met veel aan dacht voor gezamenlijk gebed en on derlinge bezinning. De bedoeling hier van is, een ruimte te scheppen, waarin studenten hun verlangen om priester te worden aan elkaar kunnen toetsen en doen rijpen tot een doorleefde keuze. De aparte aandacht voor deze studen ten wordt ingegeven door de overtui ging, dat vandaag en in de toekomst binnen de groeiende pluriformiteit aan bedieningen en ambten ook celibataire priesters een eigen en belangrijke plaats innemen. Naast deze eigen vorm van begeleiding voor stüdenten die ce libatair priester willen worden, zoeken de bisschoppen ook naar een geëigen de begeleiding voor die studenten, die als pastoraal werk(st)er in de dienst van de kerk willen gaan funktioneren. De voorbereidingen hiervoor zijn in een vergevorderd stadium. Gekozen is voor de vorm van een kon vikt en niet voor een seminarie in de oude stijl, om isolement te voorkomen. De studenten ontvangen de theologi sche opleiding en de praktisch-pastora- le vorming aan de K.T.H.U., samen met de theologiestudenten, die zich la ter op andere wijze beschikbaar zullen stellen in dienst van kerk en samenle ving. Ze nemen ook deel aan het pas toraat voor alle theologiestudenten o.I.v. pastor Sales. De ligging van het huis in het centrum van Utrecht biedt aan de studenten ook de mogelijkheid om intensief deel te nemen aan het le ven van Utrechtse parochies. De bisschoppen van Utrecht en Gro ningen hebben aan pastor Rentinck de opdracht gegeven om leiding te geven aan het konvikt en er ook zelf te gaan wonen. Hij zal zijn half-time funktie voor volwassenenkatechese en lekenka dervorming in het dekenaat Utrecht blijven vervullen. Naast hem zal nog een tweede priester uit het basispasto raat van de stad Utrecht in het kon vikt komen wonen: pastor J. Wissink, die zijn huidige funktie in de zielzorg blijft vervullen. Op deze wijze hopen de bisschoppen de duurzaamheid van het konvikt te garanderen en tevens een verdere uitgroei mogelijk te ma ken. KORTE METTEN Verschenen is he.t speciaal nummer van „Archief van de kerken" met de Neder landse vertaling van de encycliek „Redemptor Homi- nis" van Paus Johannes Paulus 11. De vraag naar de encycliek is bijzonder groot en de eerste oplage van dit speciale nummer wordt door de Horstik te Amers foort die het veertien daags verschijnende docu mentatieblad „Archief van de kerken" uitgeeft uit zonderlijk genoemd. Vaclav Benda, de katholieke woordvoerder van de Tsje- choslowaakse mensenrech tenbeweging „Charta '77", heeft de internationale vre desbeweging „Pax Christi" gevraagd om juridische waarnemers aanwezig te doen zijn bij de zgn. „af schrikkingsprocessen" die momenteel ui Tsjechoslowa- kije plaats vinden. Zulke processen worden vooral aangespannen tegen leden van „Charta". Benda zei dat mensen oordeeld worden voor din gen die ze niet hebben ge daan. Processen worden ge construeerd. Alleen politie mensen treden als getuigen op, aldus Benda. Op 3 mei zal minister-presi dent Van Agt, samen met de ministers Van der Klaauw (Buitenl. Zaken) en Scholten (Defensie) een dele gatie van de Raad van Ker ken ontvangen voor een ge sprek over de bewapening swedloop en over de neutro nenbom. De Raad van Ker ken, die reeds herhaalde malen over dit onderwerp heeft geschreven aan de re gering, achtte het antwoord van de minister-president over de door hem gestelde vragen niet bevredigend en verzocht om een gesprek. Welke leden van de Raad van Kerken aan het gesprek zullen deelnemen is nog niet bekend. Gewoonlijk goed ingelichte waarnemers zijn van mening dat het Vaticaan Israël bin nen afzienbare tijd erkent en diplomatieke betrekkin gen met dit land aangaat. Paus Johannes Paulus n heeft dezer dagen de alge meen-directeur van het Isra ëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken in privé-au- diëntie ontvangen. Enige tijd geleden voerde de Paus een lang gesprek met de Israëli sche ambassadeur in Italië. Het is niet verstandig de Olympische Spelen in Mos kou te boycotten, zei de in Engeland wonende publicist Emanuel Litcinoss op het in Amsterdam gehouden semi nar over antisemitisme in de Sowjet-Unie. De Spelen zouden volgens Litcinoss, die zich al meer dan twin tig jaar met de positie van de Russische joden bezig houdt, toch wel doorgaan. Veel belangrijker is het ge ven van voorlichting over de situatie van de mensen rechten aan de deelnemers van de Spelen. Door deze voorlichting zullen zij ge makkelijker in contact kun nen komen met dissidenten. (Van onze correspondent Ja mes MacManus) SALISBURY Eigenlijk tot ieders verbazing is bij de Rhodesische verkiezingen van vorige week een vrij groot aantal zwarte kiezers opgekomen. Voor de Natio nalistische leider bisschop Moezorewa schuilt er nu maar een gevaar, en dat is dat hij en zijn volgelingen straks met een enorme ka ter komen te zitten, wan neer gewekte verwachtingen niet vervuld kun en worden. Naar Westeuropese maatsta ven was deze eerste „demo cratische verkiezing" die naam nauwelijks waard. Maar het zou oneerlijk zijn met Europese maten te me ten. Rhodesië is een Afri kaans land, dat bovendien verwikkeld is in een guerril la-oorlog. Beide tegenstan ders hebben geprobeerd de verkiezingen te beïnvloeden. Iedere vergelijking met de situatie bij ons moet dus wel spaak lopen. Ongetwij feld brachten vele zwarte kiezers hun stem onder druk van anderen uit, maar nog veel meer gingen gemoti veerd en geheel uit vrije wil naar de stemlokalen. Hoewel de uitslag pas van daag officieel bekend wordt gemaakt, stond aan het be gin van de week al vast dat de verkiezingen een overwin ning hebben opgeleverd voor de partij van bisschop Moe zorewa, de UANC (United African National Party, Ver enigde Afrikaanse Nationale Partij). Maar de sancties en de interne guerrilla-oorlog duren voort, en een interna tionale erkenning van de „interne oplossing" laat op zich wachten. Het is dan ook de vraag of de interne oplossing een lang leven zal zijn beschoren. Nu 63,9 procent van de zwarte kiezers is komen op dagen, beschikt het Rhodesi sche bewind over nieuwe ar gumenten om te pleiten voor erkenning. De Britten en de Amerikanen zullen echter waarschijnlijk vasthouden aan hun plan, dat voorziet in een conferentie van alle partijen in het Rhodesische conflict Volgende maand worden in Engeland ver vroegde verkiezingen gehou den. Winnen de Conservatie ven, dan zal de nieuwe rege ring wel een wat vriendelij ker houding ten opzichte van de vreemde coalitie in Salisbury aannemen, maar tot erkenning zal het niet komen. Verwacht wordt dat de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) tijdens haar conferentie aanstaande zo mer geen eensgezinde positie zal innemen. Toch ziet het er voor de interne oplossing niet zo gunstig uit Hooguit zullen de gematigde lidstaten niet meer, zoals nu het geval is, alleen het Patriottisch Front erkennen, maar ook andere zwarte Rhodesische partijen. De bisschop heeft daar weinig aan. Moezorewa dankt zijn grote aanhang namelijk aan de hoop van veel kiezers dat, met hem aan de macht, een einde ge maakt zal kunnen worden aan de oorlog. Geen toenadering Een overeenkomst tussen het Front en de bisschop zit er niet in. De bisschop zelf wil daar niet eens over pra ten en het zou ook tegen de wens zijn van de meeste zwarte Rhodesiërs. Trou wens, de blanken, die vol gens de bepalingen van de grondwet en vanwege hun militair overwicht nog een flinke vinger in de Rhodesi sche pap houden, zouden nooit akkoord gaan met een toenadering tussen Moezore wa en het Patriottisch Front. Toch heeft de bisschop tij dens zijn verkiezingscampag ne bij veel van zijn rasgeno ten de hoop gewekt dat er vrede zal komen wanneer .hij aan de macht komt. Of hij het aanzien, dat hij nu geniet, zal kunnen behouden, hangt af van de mate waar in hij aan die hooggespan nen verwachtingen zal kun nen beantwoorden. Deze verwachtingen zijn vooral op drie punten bij zonder duidelijk. Ten. eerste hopen de dorpelingen in de reservaten op normalisatie. Al vele jaren wordt hun le ven verzuurd door de avondklok, de aanwezigheid van de veiligheidstroepen, en de onafgebroken gevechten tussen de guerrilla's en de regeringstroepen. Ten tweede verwachten dui zenden jonge rusteloze werk lozen in de steden, waar de UANC bijzonder sterk staat, niet anders dan dat hun stem beloond zal worden met een baan en gelijke be taling. Ten derde zal de coalitiere gering, die na de bekendma king van de verkiezingsuit slag gevormd zal worden, vanaf het eerste moment krachtdadig moeten optre den. Die kracht zal zowel in het parlement als uit het be leid van de nieuwe regering moeten blijken. De blanken krijgen 28 van de 100 zetels in het nieuwe parlement, en naar verwach ting 6 van de 20 kabinet- sposten. Zij zullen nog veel politieke macht behouden. Premier Smith zal én in het parlement én in het kabinet een zetel krijgen. Nu valt het bijna niet te vermijden dat de zwarte Rhodesiërs in economisch opzicht teleurge steld zullen worden, en zij zullen dat ongetwijfeld wij ten aan ondershandse poli tieke actie door de blanken. Verzwakking Dit alles komt er op neer dat de toekomst van Rhode sië twee kanten op kan gaan. De eerste mogelijkheid is dat de oorlog zal blijven voortwoeden, en dat daar door steeds meer blanken het land zullen verlaten. Als gevolg daarvan zal de mili taire macht van het land steeds meer verzwakken en zullen steeds meer ontevre den zwarten voor de zijde van het Patriottisch Front kiezen. Volgens de tweede voorspel ling is de interne oplossing wel degelijk te verdedigen, en zal deze ook standhou den, ondanks de voortduren de oorlog. Waar het om draait, zo gaat deze gedachtengang, is het buitenlands beleid van Zuid- Af rika. Dat is erop gericht een nieuwe veilige zone rond Zuid-Afrika te scheppen door middel van een mili tair-economisch bondgenoot schap met de omringende landen. Een eventuele Rho- desische regering onder Moezorewa staat dan ook bovenaan het Zuidafrikaanse lijstje van landen die in aan merking komen voor econo mische en militaire hulp, dat laatste vooral op het gebied van de luchtmacht Die hulp moet dan een uittocht van de blanken voorkomen, en tot een geleidelijke terugvoe ring van de oorlog leiden. Copyright The Guardian Cotton-look pak Van cotelé/polyester. Zonder rugsplit. In diverse beige tinten. Merk: Walkers. 190- Cotton-look pak Van katoen/linnen/polyester. Met stoffen onderkraag. In visgraat-dessin. Zonder rugsplit. In diverse beige tinten. Merk: Career Club. Zijde-look pak Van zijde/wol/polyester. Zonder rugsplit. Met stoffen onderkraacj. In wit en beige. Merk: Career Club. opmerkelijke mode - opmerkelijke prijzen Kindermishandeling,daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder- over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe. dat staat mishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag, zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen telefcxin: 070-631923. p] Franse rei bisschopp^ wijzen abortus af ien anv Een aantal Franse chf p< tenen heeft geprotestcen tegen de opvattingen ekk de Franse bisschopjjpanl over abortus, schoppen hebben een pagina's tellend rappfs d gepubliceerd waarin abortus afwijzen ais fens zware zonde moord gelijk is. Zij men stelling tegen verlenging van een in nuari 1975 voor proeftijd van vijf j van kracht geworden i op abortus. Deze onder minister gezondheid Simone aangenomen wet zwangerschapsonderbr* king tot de tiende w« toe op voorwaarde dat zwangere vrouw tevoi advies heeft gekregen. De Franse christenen z gen dat zij abortus r N accepteren als anti-a jar ceptie-middel en het e n(j ernstige daad vind maar zij kunnen niet cepteren dat de bissch* n" pen het in alle geval gei een ernstige fout noen r Zij spreken er zich uit dat de kerken de vt tigheid erkennen van houding van hen die i een ernstige situatie gj il andere mogelijkheid dan zwangerschapsond r(j, breking. Zij willen o i. dat de kerken doelmgt f anti-conceptie toestaan sexualiteit niet alleen als een middel tot vocf planting.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8