üloezorewa -ant srerkiezing liet grote vermacht Israël blijft Palestijnse vestigingen bestoken Portugal viert vijf jaar revolutie Brunssum duikt in tijd van oorlog onder Minister Owen mag rekening houden met een nederlaag %ENLAND derhoui aratie LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1979 PAGINA 7 PAGINA -PROBLEM 1-131046; klaar. LEM fa Hoj ubrlen? 1 •T,S O ELE C/ 9006 02510-224 GRATIS G| tis gem; tisgemaak tis gemaak lisgemaakl ATISGELE gelegd gelegd gelegd gelegd arlemmers 1-122614 JBÜRY (Rtr) De Ver- Opgeiee Afrikaanse Nationale ?Jfaw0,naa van bisschop Moezore- ecft de eerste algemene bezingen van Rhodesië [root verschil gewonnen, ïrkoop tl F** de eerste 16 oo ui premier van het land 23, Moezorewa's partij be- e 51 van de honderd ze- het parlement, waarin 1500 j n nci pat icuiriu, woau iii aingeiigteis zijn gereserveerd se blanken. Twaalf zetels jerhoud i n naar de Afrikaanse handefcale unie van Zimbabwe re s. Sithole en negen naar naar HA as opgerichte Verenigde nale Federale partij van sa Ndiweni. Stamhoofd u, die evenals Moezore- »markt i Sithole lid was van de angsregering, behaalde zijn partij geen enkele heeft verklaard het als zijn voornaamste taak te zien de al zes jaar durende guerrillaoorlog te beëindigen. Hij zal in juni zijn ambt aan vaarden, al moet hij rekening houden met een nog vijf jaar durende controle van de blan ken over politie, leger, rech terlijke macht en ambtenaren apparaat. Tien jaar lang zul len de blanken in het parle ment nodig zijn voor belang rijke wetswijzigingen. Sithole heeft verklaard dat zich ongeregeldheden bij de verkiezingen hebben voorge daan. Zwarte strijdkrachten hebben actief propaganda ge voerd voor Moezorewa, terwijl volgelingen van Sithole wer den ingezet in de strijd tegen de guerrillabewegingen. Elke partij heeft per vijf par lementszetels recht op een plaats in het te vormen kabi net. Zo krijgt Moezorewa's Tl Bisschop Moezorewa tijdens een krijgshaftige verkiezingstoespraak. partij tien. zetels en het Rho- desische Front van Ian Smith, dat alle te kiezen blanke ze tels heeft veroverd, vijf. De Nederlandse regering is niet van plan de regering van Moezorewa te erkennen. De verkiezingen waren uitge schreven door een illegaal re giem, dat grote privileges voor de blanke minderheid reserveerde. (Voor een tekening van de kansen van Moezorewa zie pag.) ÏÏjin Wayne enhuis ^52™ PORT BEACH (UPI) - (Amerikaanse filmacteur Wayne (71) die eerder 'ASS J lar zijn maag verloor in •ren endezelfde reden een long (raakte, is opnieuw in SAKI 350 'henhuis opgenomen, nu behandeling van een lische aandoening van ihtwegen. jwiele e ligt in het ziekenhuis HA eind 18 Memorial" bij zijn huis sn andende waterkant in Newport 151468. -h. Hij werd vorige week ^(tsdag opgenomen en zou een paar dagen weer huis mogen. Gevraagd reden voor ongerustheid CORATl zei een woordvoerster Hoag Memorial: „Nee, he- kw. ibezorgd euw wind in ïganda nog 4et erkend Jacht» ems. H onze parlementaire redactie) UMBO! 5,33B I HAAG Zodra er ze- ■Q- rid is dat het nieuwe be- hoi;wi> Oeganda zijn gezag (nagenoeg) het hele land rekt, zal de Nederlandse contact met de rege- Kampala opnemen, is desgevraagd meege- door een woordvoerder bet ministerie van Bui- Zaken in Den :n Haag wordt verwacht op korte termijn tussen tieuwe bewind in Kampa- de Nederlandse regering aangeknoopt worden. Als reden n de erkenning nog heeft plaatsgevonden It opgegeven dat eerst ze- ïid moet bestaan over de [heid van Nederlandse onarissen die in het ge- werken waar het gezag president Luie nog niet stigdis. Idar-Oberstein (Rtr) Afcent (Allied Forces Central Euro pe), het hoofdkwartier van de NAVO voor Centraal-Europa in het Limburgse Brunssum, duikt in tijd van oorlog on der. Ergens in de Palts, on der de beboste heuvels van de Hunsrück tussen de Rijn en de Franse grens en hon derden meters onder de grond, bevindt zich Afcent's tweelingbroer, een netwerk van gangen en verblijven van waaruit een nieuwe oorlog in Centraal-Europa voor de NAVO moet worden gediri geerd. Legeraanvoerders van Hanni bal tot Napoleon voerden hun strijdmachten aan gezeten op de rug van een dier en vanaf een heuveltop, vanwaar zij het slagveld goed konden overzien. Maar de generaal uit het atoomtijdperk duikt zo diep mogelijk de grond in. Voor hem is 'het slagveld een reeks „blieps" op een radar scherm, een televisiebeeld van het luchtruim of een spoo kachtige stem via de radio. Niet ver ten westen van het ondergrondse bunkercomplex liggen de restanten van de Maginot-linie, de „onneemba re" ondergrondse fortificaties, die door de Fransen in de ja ren dertig werd aangelegd om de Duitsers tegen te houden. Toen. Hitier echter in 1940 zijn „Blitzkrieg" begon, was de Maginot-linie waardeloos omdat de Duitsers er eenvou dig door België omheen trok ken. Kijkend in de bunkers van het elektronische defensie-sy steem, vraagt de waarnemer zich af of dit ook eens zal worden gebruikt om champig nons te kweken, zoals nu de Maginot-liniè. Ondanks alle militaire ge heimhouding menen de bewo ners van de bunkers dat hun locatie in het geheugen van een Sovjet-computer zit en dat één van de Sovjet SS-20 raketten voor middelbare af stand ergens op 1200 kilome ter in de Oekraïne op hen is gericht. Desondanks kreeg de pe^s, die onlangs president Scheel van West-Duitsland bij een bezoek aan het hoofd kwartier vergezelde, het ver zoek de juiste ligging niet te noemen. Al wat bovengronds kan worden gezien, zijn twee lange hutten en een houten gebouw dat toegang geeft tot de hoofdgalerij die de heuvel inleidt. De „brug" van de onder grondse operatiekamer is een geheel door glas'omgeven ka mer vol telefoons en beeld schermen. Aan één kant staat een geluiddichte telefooncel met de rode telefoon, het ze nuwcentrum. Van daaruit kijkt de bevelvoerder in de donkere zaal waar schadu wachtige figuren op hun schermen constant de oostelij ke grens van het bondgenoot schap in de gaten houden. Voedsel voor vluchtelingen Een groep Vietnamese vluch telingen op een schip in een haven van Thailand neemt voedsel in ontvangst van Thaise kustbewoners. De hon- op zee door t gerige vluchtelingen, ruim 500 schip opgepikt t in totaal, werden dezer dagen tuig zonk. Hotelstaking Costa del Sol verloopt MALAGA (DPA) De hotel staking aan de Spaanse Costa del Sol is, volgens de hoteldi recties, steeds verder aan het verlopen. Nog maar 20 pro cent van het personeel zou staken en in veel hotels zou het normale leven alweer zijn teruggekeerd. De werknemers keren wegens geldgebrek naar hun werk te rug. De bonden bestrijden dit, maar komen niet met cijfers. Zij proberen zelfs de staking uit te breiden om zo meer druk uit te oefenen. Voor vrijdag is een waarschu wingsstaking bij alle hotels in Spanje van twee uur aange kondigd. In Fuengirola heb ben 50 stakers zich in een kerk opgesloten. In Torremo- linos blokkeerden 100 stakers tijdelijk het verkeer. BEIROÈT-TEL AVIV (DPA-UPI) Israël heeft gisteren zijn represailles tegen de Palestijnse overval van zondag op de kustplaats Nahariya voortgezet. Nadat in de vroege ochtend Israëlische kanonneerboten Palestijnse vestigingen in het kustgebied hadden beschoten, waarbij zeé doden vielen, be stookten in de middag Israëlische vliegtuigen doelen ten noorden van de rivier de Litani. Tegelijk werden de Pales tijnse dorpen aan de kust opnieuw vanuit zee onder vuur genomen. De Israëlische actie werd een der zwaarste genoemd sinds de inval in Zuid-Libanon in maart van het vorig jaar. Volgens een Israëlische woordvoerder waren de luchtaanvallen gericht op geschutsstellingen van de Palestijnen vanwaaruit de laatste tijd nederzettingen 'in Noord-Israël waren beschoten. Libanese en Palestijnse functionarissen'zeiden dat zeker 12 doelen in een uitgestrekt gebied tot 40 km ten noorden van de grens bij de plaats Sarafand waren aangevallen. Onder deze doelen be vonden zich het zwaar versterkte Palestijnse bolwerk Arnoun, met het kruisvaarderskasteel Beaufort en de marktplaats Na- batiyeh, die eveneens een Palestijns centrum vormt. Aan de kust werden de Palestijnse kampen Rasjidiyeh, Al Bass en Sjarbiyeh onder vuur genomen. Er zijn in totaal 25-mensen om het leven gekomen. De Veiligheidsraad is niet van plan iri de naaste toekomst bijeen te komen om zich te beraden over de toestand, in Libanon, hoewel men die als ernstig beschouwt. Dit is gisteren van welingelichte kringen van de Verenigde Naties in New York vernomen. De Libanese vertegenwoordiger Ghassan Tueni heeft welis waar contact opgenomen met de Noorse voorzitter van de raad, Ole Algard, en de afgevaardigden van enige lid-staten, maar hij heeft tot dusver niet om een bijeenkomsj gevraagd. Een woordvoerder van de VN zei dat de berichten uit Libanon erop wezen dat de toestand daar in de afgelopen twee dagen, drastisch verslechterd is". Oe befaamde Japanse „bul- lef-treinen, doorgaans goed voor een snelheid van 200 km per uur, staan vandaag stil op een ran geeremplace ment bij To kio. Drie da gen lang zou den de trei nen niet rij den, als on derdeel van het grote voorjaarsof fensief van de Japanse vak bonden. Maar vandaag al kwam een eind aan de staking, toen de bonden akkoord gin gen met een loonsverho ging van 5,63 procent. BIJ VERKIEZINGEN OP 3 MEI (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Labourminister van Buitenland se Zaken dr. David Owen (40) is één van de Britse socialisten, die in de parlementaire verkiezingen van S mei een Lagerhuiszetel kunnen verliezen. Owec worstelt met twee zware problemen: zijn kiesdistrict Devonport van de stad Plymouth is géén socialistische vesting en zijn ambt van minister van Bui tenlandse Zaken heeft hem veel vijanden be zorgd. Devonport is wat de Britten noemen een mar ginale zetel. In oktober 1974 werd Owen er tot Labour-afgevaardigde gekozen met een meer derheid van 2.259 stemmen. Een scherpe da ling van Labours populariteit kan dus tot ge volg hebben dat hij het dit keer niet meer haalt. Dat wordt dan een van de grote sensa ties van de aanstaande verkiezingen. De Britse conservatieven spannen zich hard in om hem een verpletterende nederlaag te be zorgen. Zij koesteren een grondige afkeer voor de jonge, ambitieuze en tamelijk arro gante Owen. Vooral Owens politiek inzake Rhodesië zit hen dwars. Uit het hele land stroomt in Devonport royale financiële steun toe voor Ken Hughes (57), de joviale baas van een aannemersbedrijf, die dit keer de conservatieve tegenkandidaat van dr. Owen is. Enkele fanatieke conservatieven zijn persoonlijk en op eigen kosten naar Devon port gekomen om aaar verkiezingspropaganda te helpen maken tegen "dr. Owen. Michael Beardmore is een Schot uit het afge lopen Aberdeen, die op het ministerie van ko loniën heeft gewerkt en tien jaar in Afrika heeft gewoond. „Owen is volkomen onwetend over Afrika en de Afrikaanse toestanden", zegt Beardmore. In gesprekken weigert Owen toe te geven dat z'n Lagerhuiszetel ernstig be dreigd wordt. Maar als hij toch zou verliezen? „Ik ben niet in de politiek voor het geld", zegt hij. „Als arts kan ik altijd wel een nieuwe baan vinden. Misschien stel ik me dan later kandidaat voor een andere Lagerhuiszetel". Temidden van eindeloze crisis OEI LEI JU _D l|x>n (Rtr.) Portugal viert vandaag Ijl door ket leger tot stand ge- Ka «te revolutie, die een eind maakte OA ."'J11* een halve eeuw dictatuur, uit- VII "ff met muziek, militaire parade bar- Sjy es en andere festiviteiten buiten. F! 1 verkeert men eerder in afwachting EU wat president Eanes die dag in zijn H uikelijke rede in het parlement zal en €n vooral hij een uitweg zal we- ub i 4411 -te seven uit de schijnbaar einde- Ui politieke en economische crisis die nationale herstel in de weg staat. CA Cabinet onder leiding van de door de Jdent aangewezen politiek neutrale pre- |l Mota Pinto balanceert vijf maanden CA komst op de rand van de aferond 9H een vernederende nederlaag op het van de begroting 1979 en zijn beleids voornemen de loonstijging dit jaar tot 18 procent beperkt te houden. Het kabinet Mota Pinto, het tiende na 1974, is een van de laatste mogelijkheden, die volgens Ea nes waren overgebleven om dure vervroeg de algemene verkiezingen te voorkomen maar toch zouden verkiezingen de enige oplossing voor de huidige impasse kunnen blijken. De politieke verdeeldheid is groot, ook binnen de partijen. Generaal Eanes heeft zich echter altijd buiten de partijpoli tiek gehouden en de kibbelende politieke partijen ertoe opgeroepen over hun me ningsverschillen heen te stappen voor een nationale aanpak van de problemen om het land van het faillissement te redden. In 1976 wierp hij zich op als „kandidaat van alle Portugezen", ofschoon hij in feite werd gesteund door de drie grootste niet- communistische partijen en 61 procent van de stemmen kreeg in de eerste vrije presi dentsverkiezingen in Portugal in ongeveer vijftig jaar. In politieke kringen leeft hoop, zij het ge ringe, dat socialisten, sociaal- en centrum democraten, die drie jaar geleden voor Ea nes kozen, uiteindelijk na de volgende ver kiezingen eeh stabiele coalitie zullen vor men. Deze verkiezingen zullen volgens de plannen in 1980 worden gehouden of later dit jaar, als de president in de tussentijd mocht besluiten tot ontbinding van het parlement. Volgend jaar, aan het eind van de huidige zittingsperiode, moet er ook een eind ko men aan het bestaan van de militaire raad van de revolutie, die uit 19 man bestaat en tot taak heeft toe te zien op het verloop van de ontwikkelingen na de revolutie. Deze heeft volgens een prominent lid van de raad twee voorname doelen bereikt, n.l. de bevrijding van het Portugese volk en de kolonisatie maar de derde nog niet, economisch herstel. Naar de mening van dit lid, een van de jonge kapiteins van 1974, Vitor Alves, thans luitenant-kolonel, is de nieuwe demo cratie echter niet werkelijk in gevaar.' E- venals de socialistische oud-premier Mario Soares is hij van mening dat alles tenslotte goed zal aflopen. In de afgelopen tijd is in Portugal in steeds bredere kring het besef gaan door dringen, dat de huidige problemen van het land niet geheel op zichzelf staan, doch in elk geval voor een deel ook een uitvloeisel kunnen zijn van een meer algemeen crisis- karakter in de economie in de wereld. Als gunstige factor wordt in het bijzonder ge zien de aanvaarding van Portugal in de In ternationale gemeenschap inbegrepen een zetel in de Veiligheidsraad van VN de aanvraag van het lidmaatschap van de Europese gemeenschap en zijn nieuwe rol in het militaire bondgenootschap van de NAVO, vooral door het opbouwen van een moderne pantserbrigade met voornamelijk Amerikaanse en Westduitse steun. Portugal heeft 400 jaar kolonialistisch den ken en handelen van zich afgeworpen en een Afrikaanse oorlog van dertien jaar be ëindigd, die veel heeft gekost aan bloed en welvaart. „Wij hebben de zaak van de 25ste april niet uitgevoerd om dankbaar heid van de natie te oogsten", aldus lt-ko- lonel Alves. „Wij deden dit voor de toe komst van onze kinderen en in het belang van alle Portugezen". Fonds voor opsporing Mengele JERUZALEM (DPA) De Is raëlische multimiljonair Sa muel Flatto-Sharon heeft gis teren als voorzitter van het „congres voor de verdediging van onderdrukte joden" een bedrag van 100.000 Ameri kaanse dollars (ongeveer 200.000) beschikbaar gesteld voor de aanhouding van de beruchte concentratiekam parts dr. Josef Mengele. Dit heeft het bureau van Flatto-Sharon die partijloos parlementslid is, gisteren in Jeruzalem bekendgemaakt. De vraag of Mengele nog wel leeft en of hij zich in Zuid- Amerika verborgen houdt, is tot dusver nooit afdoend be antwoord. Israël herdacht gis teren met een nationale rouw dag de zes miljoen Joodse slachtoffers van het nazi-regi- Onderzoek naar dood zwarte Zuidafrikaan DURBAN (TIP) De politic stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaron der een zwarte burger maan dag gestorven is in de cel van het politiebureau te Chatsworth, een buitenwijk van Durban. Dit is meege deeld door een politiewoord voerder. Volgens brigadier Arnold Hansen had men het slachtof fer, de 22-jarige Thertiba Dia mini, zondag in hechtenis ge nomen omdat hij een groot mes bij zich had. Hangende het onderzoek was hij in de cel gestopt. Naar Hansen zei verzette Dia- mini zich tegen zijn aanhou ding. Maandag bemerkte een cipiér, dat Dlammi buiten bewustzijn was. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het nabij gelegen ziekenhuis „Khan" waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Luchtbrug voor Russische joden uit Rome ROME (UPI) In Rome is dinsdag een luchtbrug inge steld voor het overbrengen van duizenden Russische jo den naar voornamelijk de Verenigde Staten, Canada en Australië. Het eerste vlieg tuig dat vertrok was een ge charterde „Jumbo" van Panam met bestemming New York. Aan boord bevonden zich 391 joden. De verwachting is dat met de luchtbrug tot eind juni onge veer 10.000 Russische joden, worden overgebracht. Velen zitten al maanden in kampen in Rome en de naburige bad plaats Ostia. Een gebaarde Russische jood, Chaim Sjapir, zei dinsdag vlak voor het instappen: „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven". Aanslag op premier Iran tegengesproken TEHERAN (UPI) De woordvoerder van premier Mehdi Bazargan van Iran, Ebrahim Hakimi, heeft met klem tegengesproken dat een poging tot een aanslag op het leven van Bazargan zou zijn ondernomen. Geruchten van deze aard werden ook ont kend door het kabinet van vice-premier Abbas Amjr-En- tezam. De geruchten over de aanslag zouden zijn ontstaan nadat een lid van de Iraanse lucht macht met eeh petitie op Ba zargan was toegelopen. „Absoluut belachelijk", was het commentaar van Hakimi op het bericht van een pers bureau dat het lid van de luchtmacht Bazargan zou heb ben willen doden. 1 Meiviering in Deurne (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Partij van de Arbeid en de Vlaamse so cialisten (BSP) organiseren als start van de Europese ver kiezingscampagne op 1 mei aanstaande in en rond de Arena-hall in Deurne bij Ant werpen een groots opgezet 1 mei-feest. Als gastsprekers zullen optre den de Belgische socialisti sche lijstaanvoerder Carel van Miert, de Nederlandse so cialistische lijstaanvoerder Anne Vondeling en ex-pre- mier Den Uyl.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7