Warmonds echtpaar val tussen wal en schip Leiderdorpse winkeliers willen winkelcentrum Raadhuisbuurt doorzetten I Raad Leiderdt stelt prioriteit] Behoef te aan sportaccommodatie is groot CDA en VVD Noordwijk stemmen plannen zolderverbouwing af COLLEGE NOORDWIJKERHOUT: Raad Noordwijk debatteert langdurig over huisvesting OUDE WONING WORDT AFGEBROKEN, EN NIET WELKOM IN NIEUWE BUURT 3 du^ REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1979 LEIDERDORP Het standpunt van het college van b. en w. dat het geen mede werking zal verlenen aan de vestiging van een middenstandswarenhuis in de Raadhuisbuurt op basis van de door een groep uit de Leiderdorpse middenstand ontwikkelde plannen, is in deze kring met teleurstelling ontvangen. Zoals ge meld in onze krant van gisteren is het college tot deze stap overgegaan op grond van het negatieve advies, dat de Provinciale Planologische Dienst (PPD) zal uitbrengen, inzake het ontwerp-be- stemmingsplan „Centrum" die de inrich ting van het desbetreffende gebied re gelt. De betrokkenen blijken echter niet be reid aan de eisen van de PPD tegemoet te komen. „Wij zijn met een serieuze zaak bezig en niet met een spelletje. Als we op de PPD afgaan wordt het een grote gok", zegt één van de initiatiefne mers de heer J. de Lange, doelend op het feit dat de omvang van het winkel centrum moet worden teruggebracht van 1500 m2 tot 1000 m2 met een supermarkt van maximaal 250 m2. Men heeft intussen de hoop op een beter resultaat niet opgegeven. De heer De Lange is het niet eens met wethouder J. Bezemer, die heeft gesteld dat een be roep op de PPD bij voorbaat een hope loze zaak is. „Daar ben ik niet van over tuigd. Wij hebben een haalbaar plan, dat maar op één punt niet strookt met het CIMK-rapport (de grootte van de super markt waarvoor de naam Hoogvliet is gevallen - red.). We proberen een ingang te vinden om onze plannen alsnog te re aliseren, waarvoor we de hulp in hebben geroepen van het CIMK, de Rijksmid- denstandsconsulent en het KNOV", aldus de heer De Lange. De heer De Lange is verder van mening, dat met de afwijzende houding van het college de leefbaarheid van het Oude Dorp zwaar op de tocht is komen te staan. Hij ziet het somber in voor de toekomst van het oude dorp wanneer de PPD voet bij stuk blijft houden. „De winkeliers trekken naar Winkelhof of ze zijn ten dode opgeschreven als ze blijven zitten. Alle betrokkenen zoals D.O.K. (De Oude Kern), de begeleidingscommissie Oude Dorp en het CIMK hebben zich voor een winkelconcentratie uitgespro ken. Ze hebben ons nu het bos inge stuurd met een zak kruimels en dan is het onmogelijk de weg terug te vinden", aldus een vertwijfelde heer De Lange. Er staan grootse zaken te gebeuren met het Raadhuis en omgeving. Als de Leiderdorpse winkeliers tenmin ste hun zin krijgen. LEIDERDORP De gemeen teraad van Leiderdorp heeft zich gisteravond, tijdens een extra raadsvergadering, bezig gehouden met de vaststelling van het beleidsplan voor de jaren 1979 tot en met 1983. De raadsfracties waren in de gelegenheid door middel van het geven van punten de pri oriteiten in het toekomstige beleid tot uitdrukking tc brengen. De maximale score van tien punten kregen de projecten doortrekking Mauritssingel, herplanting bomen langs de Achthovenerweg, de bouw van een gecombineerde biblio theek en muziekschool in Bui tenhof-Oost, de laatste fase bospark de Houtkamp en het instellen van een personeels- raad. Een hoge prioriteit werd ook toegekend aan een uitbreiding van de sportzaal „Op Dreef", de een recreatiepad Dwarswatering er voorzieningen op de plaatsen in de gemi De bouw van een sj er nog niet in. CDA voelde hier De PvdA ziet meer in een sportza toekomstige plan Midden. De resultatei cijferwerk van de worden in een verwerkt. Op basis nanciéle ruimte wo kend wanneer de voor uitvoering in] king komen. WethouJ zemer (PvdA) deelt dat het financiële de gemeente onve somber is. Het stre het college is door brengen van bezuinig 1980 een sluitende te krijgen. r» 77 NOORDWIJK De gemeen- te Noordwijk krijgt er geen „top" ambtenaren bij. Het was de bedoeling van b en w om ten behoeve van het per soneel van de afdeling ruim telijke ordening op de ge meentesecretarie de zolder van het raadhuis te laten verbouwen tot kantoorruimte. Ruimtetekort noopte hiertoe. De kosten van deze voorzie ning werden geraamd op 350.000,— en dat vonden het CDA en de VVD-Gemeen- tebelang wat al te gortig. Het CDA stelde voor naar een andere oplossing te zoe- ken. Desnoods moesten de raadsvergaderingen maar in ..De Kuip" gehouden worden, vond fractievoorzitter Alke- made. Een andere mogelijk- I heid was het huren van een pand om ruimtelijke ordening en welzijnswerk onder te brengen. Schaap (PvdA) en Schelvis (PPR) daarentegen steunden het collegevoorstel. „In Noordwijk bestaat langzamer hand de krankzinnige situatie, dat op elke hoek van een straat een kantoor staat, waarin ambtenaren zitten". Burgemeester mr. Bonnike verdedigde het plan met vuur en verve. Raadsvergaderingen houden in „De Kuip" kon vol gens hem niet. Achter de dis cussie speelde min of meer bedekt de kwestie van de raadhuisbouw, want de zolder zou later in de nieuwe opzet als kantine worden ingericht, zo bleek uit de toelichting. In feite was de verbouwing dus een voorschotje op de bouw van het nieuwe raadhuis. Mr. Bonnike liet daarover geen onduidelijkheid bestaan. „We zullen met elkaar op korte termijn tot een besluit over het raadhuis moeten komen", meende hij. Zonneklaar werd het in ieder geval, dat het met de plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis niet vlotjes zit. Zo vroeg Rubingh (WD) om een programma van eisen, dat hij nog altijd niet had gekregen. ..Het ligt klaar voor verzen ding", antwoordde burgemees ter mr. Bonnike. Deze merkte nog op niet te zullen schro men aan de raad een voorstel te doen toekomen, waarbij zij zich over de bouw van het raadhuis zal moeten uitspre ken. „Het kan zo niet langer", aldus Noordwijks eerste bur ger. NOORDWIJKERHOUT De behoefte aan een sportaccom modatie in Noordwijkerhout staat volgens het college van burgemeester en wethouders onomstotelijk vast. Dit schrijft het college in een toelichting aan de raad, waarin zij vraagt een voorbe reidingskrediet voor de bouw van een sporthal (groot 72.688,beschikbaar te stellen. Bij de behandeling van de begroting 1979 heeft de raad besloten dat zij op grond van twee behoeften-on derzoeken (voor beide onder zoeken werd 50.000,— be schikbaar gesteld) prioritei ten zou vaststellen ten aan zien van de uitbreiding van het raadhuis, de bouw van een nieuwe bibliotheek, de bouw van een gemeenschaps huis en de bouw van een sport- annex evenementenhal. In de toelichting aan de raad schrijft het college dat het onderzoek voor wat betreft de sociaal-culturele ruimten in concept gereed is, terwijl aan het behoefte-onderzoek voor sportaccommodaties de laatste hand wordt gelegd. Toch con stateert het college al dat het onomstotelijk vaststaat dat de behoefte aan een sporthal duidelijk is. Daarom heeft zij een voorlopig programma van eisen en wensen gemaakt. De sporthal zou een afmeting van 48 bij 32 meter krijgen met een hoogte van 7 meter. Hierop kunnen worden uitge zet 12 badmintonvelden, 8 vol- leybalvelden, 3 basketbalvel den, 1 zaalhockey-, voetbal-, handbal- en micro-korfbalveld en 2 officiële of 3 oefen-ten nisbanen. De prioriteitsstelling door de raad acht het college van be lang, maar zij tekent daarbij toch een aantal zaken aan. Zo dient de bibliotheek centraal in de bebouwde kom te ko men en de bouw van een bi bliotheek en het gemeen schapshuis met de uitbreiding van het gemeentehuis kan niet plaatsvinden bij het hui dige gemeentehuis. Daarom vindt het college dat de uit breiding van het gemeente huis in combinatie met de bi bliotheekcentraal in het dorp geregeld dient te worden, ter wijl de bouw van een sport hal met gemeenschapsvoorzie ningen aan de buitenkant van de bebouwing gesitueerd dient te worden. Het in com binatie bouwen van een soci aal-cultureel centrum met een sport-annex evenementenhal biedt volgens het college ook voordelen op het terrein van de planologie, de exploitatie en het sociaal contact. Tevens gaat het college ervan uit dat er voldoende financiën be schikbaar zijn voor het uit voeren van beide objecten: de bouw van de sporthal met ge meenschapsvoorzieningen en de uitbreiding van het ge meentehuis met een biblio theekvoorziening. Voor de bouw van de sporthal met ge meenschapsvoorzieningen wordt gedacht aan een terrein op de hoek van de maandag- 'ei yit se Wetering-Wildlaai bezit is van het boiiar Noorlander uit Lefen Noorlander schijnt gi zijn dit terrein aan -y. meente te verkopen de sporthal mag bou^1 ontwerpfase van hel vei wil de gemeente in stellen van het ontwei jai Kompleetbouw B.V. dam. In de raadsve.. f •an morgenavond i raad uitspreken of zij de zienswijze van he USC eens is, of dat zij wel n 1 prioriteitsvaststelling verband met de finanf7P| komen. a[ liU NOORDWIJK De gemeen teraad heeft gisteravond lang gediscussieerd over het be leid ten aanzien van de volkshuisvesting. De aanlei ding daartoe was een zeer uitvoerig gedocumenteerde nota waarin onder meer de instrumenten stonden aange geven, die bij dit beleid kun nen worden gehanteerd. Over een aantal reeds in ge bruik zijnde instrumenten bleken de fracties het aardig eens, maar de meningen lie pen uiteen waar het ging om de mogelijkheid tot vordering van woonruimte en de aan wijzing ingevolge artikel 56 van de Woningwet, waarbij het kort gezegd verboden wordt zonder toestemming van B. en W een huis te slo pen of een woning aan haar bestemming te onttrekken. De linkse fracties drongen aan op uitbreiding van het in strumentarium, opdat een grotere greep op het woning bestand zou worden verkre gen. Passchier (CDA) zei namens zijn fractie van. mening te zijn, dat leegstand in een goe de harmonie met de betrok ken eigenaars zou kunnen worden beperkt, terwijl Ru bingh (WD) nadrukkelijk be zwaar maakte tegen vordering van woonruimte. „De nood is nog niet zó hoog dat zulke stringente maatregelen nodig zijn." Wethouder Bedijn maakte melding van positieve resulta ten als gevolg van de op grond van de Woonruimtebe schikking 1974 genomen maatregel dat huizen tot een koopprijs van 200.000,— (sinds 1 januari jl. 270.000,alleen aan Noordwijkers of aan sociaal- c.q. economisch gebondenen mogen worden verkocht. Dankzij dit beleid konden 17 van deze huizen in handen komen van Noordwijkse inge zetenen, 3 aan oud-Noordwij- kers en 5 aan economisch ge bondenen. Zorg was er over een eventuele langduriger leegstand, aangezien de hui zen minder gemakkelijk een koper vinden. Vordering van woonruimte noemde de wet houder een ontzettend zwaar instrument. „Maar als het no dig is zal ik niet schromen dit geweer uit het vet te halen." Volgens de Woonruimtewet is de gemeente verplicht een vofderingscommissie in te stellen. Wethouder Jansen (WD) nam in het college een minder heidsstandpunt in en zette uit een waarom. Met klem ver klaarde hij zich tegen de vor dering van woonruimte. „Hierdoor worden mensen ge troffen, die vaak met grote opofferingen een eigen wo ning hebben verkregen." Zijn collega Bedijn erkende dat vordering een zware maatregel kan zijn. „Maar het gaat ons niet aan om de men sen, die hun spaarcentjes in een huis hebben gestoken. ar W maar oni hen, die me rai woning hebben vin; later voor het vieiist dubbele van de prijs jVi weer van de hand doei Q0] De door Noordwijken( teerde instrumenten kennis van Gedeputeèr- ten worden gebrach roi zonderd artikel 56. |*us college gingen verde cj^j de suggestie van A5 (CDA) om eerst nog die te maken van de r0^ in de gemeente al cÊW een vorderingscommi Jss staat er* Mevrouw Roest in het tuintje van haar af te breken woning. tVARMOND/OEGSTGEEST In onze moderne democratich geheten maat schappij blijken nog steeds mensen het onderspit te moeten delven tegen ambtelijke molens. Onze wetgeving moet ervoor zorgen dat het recht ze geviert, maar in de mazen van het gerechtelijke net blijven immer men sen steken die aan het kortste eind trekken. Hoe goed hun bedoelingen ook zijn. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden kan dan voor onhoudbare situaties zorgen. Dit is het geval van de familie Roest. Het echtpaar woont, als enige nog, in een rijtje huizen aan de Lommerlustlaan in Warmond. De woningen moeten aan het eind van dit jaar zijn afge broken en plaats maken voor 80 pre miewoningen. Het echtpaar, dat net als de andere bewoners aan de Lom merlustlaan al geruime tijd van de plannen van de gemeente op de hoog te was, kocht dan ook enkele jaren geleden een woning aan de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest. Hoog op lopende ruzies met bewoners aan deze vaart en moeilijkheden met gemeente lijke bepalingen maakten het betrek ken van die woning voor het echt paar Roest onmogelijk. In hun kleine woning aan de Lommerlustlaan in Warmond heeft het echtpaar ook geen rust. De andere leegstaande huizen in het rijtje zijn doelwit geworden van baldadige jeugd, die vuurtjes stookt en de boel vernielt. De gemeente Warmond heeft het echtpaar wel een flat aangeboden. „Maar in een flat gaan we absoluut dood. Mijn man en ik zijn altijd bui tenmensen geweest. Mijn man maakt in de tuin molentjes, gewoon als hobby en we verbouwen zelf onze groente. Kortom we zijn echte platte landsmensen. In een flat worden we vast doodziek. Maar in het huisje aan de Lommerlustlaan zijn we ook ons leven niet meer zeker. Daar worden we geterroriseerd door de baldadige jeugd. Omdat we wisten dat deze hui zen afgebroken zouden worden, koch ten we enkele jaren geleden al een huisje aan de Haarlemmertrekvaart. Daar hadden we een grote tuin bij en dat was vrij landelijk gelegen. Er moest wel het één en ander aan opge knapt worden maar mijn man is han dig dus wilden wij het eigenlijk wel wat uitbreiden. We hebben toen aan de gemeente Oegstgeest gevraagd of het goed was dat we ons huis met 20 procent zouden uitbreiden. We lever den hiervoor tekeningen in, maar uit eindelijk mochten we slechts 10 pro cent uitbreiden en daar begon alle ambtelijke ellende mee", aldus me vrouw Roest in haar kleine woning aan de Lommerlustlaan in Warmond. Verloren Dat het echtpaar Roest slechts tien procent mocht uitbreiden kwam om dat er op het gebied langs de Haar lemmertrekvaart een agrarische be stemming rust, waarin het rijtje hui zen slechts wordt gedogen. Uitbreiding was volgens het bestemmingsplan niet mogelijk. De gemeente Oegstgeest wil de uiteindelijk dan een uitbreiding van 10 procent nog wel toestaan. Het echtpaar Roest vond echter deze toe gestane uitbreiding niet voldoende, vooral ook omdat een uitbreiding van 20 of 10 procent ongeveer dezelfde kosten met zich mee brengt. Op ad vies van kennissen stelde het echtpaar toen een AROB-procedure in bij de Raad van State tegen het besluit van de gemeente. Dit proces werd door de heer en mevrouw Roest verloren. „Dat proces heeft ons 3500 gulden ge kost en we mogen nu nog maar 10 procent uitbreiden. Maar ja, we zijn gewoon verder gegaan met het op knappen van het huisje aan de Haar lemmertrekvaart. Nu is het zo dat er achter het rijtje huizen aan de Haar lemmertrekvaart een paadje loopt. Dat pad was vroeger noodzakelijk omdat er voor de huizen een sloot liep waar door de bewoners gedwongen waren achterom hun woning te betreden. Die sloot is nu al weer jaren gedempt en de bewoners kunnen gewoon aan de voorkant hun huis in. Het pad bleef echter achter de woningen liggen en werd de inzet tot grote ruzie van de bewoners met ons. We werden toch al vijandig door hen behandelt en we wilden een soort afscheiding maken van onze tuin met die van de rest van de bewoners. Volgens -de gemeente was een schutting tot een hoogte van 2 meter toegestaan. Tot drie keer toe hebben die mensen daar het gepres teerd om die schutting weer af te bre ken. Die schutting sneed ook dat pad achter de huizen af en dat zette zeker kwaad bloed bij die bewoners. We hadden echter al lang aan de gemeen te toegezegd dat we het pad tot achter in de tuin zouden verleggen. Dan kon den de buren ook gemakkelijk achter om en wij zouden dan wat meer vrij heid hebben. Nu beroepen die bewo ners aan de Haarlemmertrekvaart zich op het recht van overpad waardoor die schutting niet zou zijn toegestaan. Bij de gemeente wisten ze niets van dat recht van overpad, maar nu is daar weer een over bezig of er nu wel of geen recht van overpad bestaat. Daar moeten we nog steeds bericht van krijgen. Door dat gedoe met dat pad achter het huis werd de afgunst van die bewoners voor ons steeds gro ter. Ruiten werden ingegooid en we werden bedreigd. De hele ruzie is vo rig jaar geëscaleerd toen een vriend ons kwam halen om te gaan kijken bij de Haarlemmertrekvaart omdat er weer een ruit was ingegooid. Toen we daar aankwamen werd er door een bewoner op ons geschoten. De kogel gaten zaten op hoofd-, borst- en been hoogte bij ons in de regenpijp. We hadden wel dood kunnen zijn. Die vriend van ons dook snel weg maar werd gelijk achterna gezeten. Uit noodweer gooide hij toen een steen naar de buurman, maar die ging door de ruit van zijn woning. Op dat mo ment arriveerde net de politie. De agent nam gelijk onze vriend mee, maar liet de man die op ons schoot ongemoeid.'Op veel aandringen haalde de politie later dat geweer op en nam ook de regenpijp met de kogelgaten mee voor onderzoek", aldus, een duide lijk geëmotioneerde mevrouw Roest." Boete Tegen de vriend van het echtpaar Roest en de schietende buurman werd proces-verbaal opgemaakt. Maandag j.l. kwam de zaak voor bij de Haagse politierechter. Zowel de vriend van de familie Roest alswel de schutter van die avond werden veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Het echtpaar vindt de boete van hun vriend in ver houding tot die van de schutter on rechtvaardig en verwijt de opstellers van het proces-verbaal valsheid in ge schrifte. Hem werd namelijk in het proces-verbaal ook ten laste gelegd dat hij met een mes zou hebben ge dreigd, hetgeen liij nadrukkelijk ont kent. „Na het gooien van die steen werd ik gelijk opgepakt en gefouilleerd. Ik had helemaal geen mes en er is er ook nooit één gevonden. Dat is gewoon verzonnen om mij in een kwaad dag licht te stellen. Ze hebben die buur man gewoon de hand bopven het hoofd gehouden omdat zijn vader bij de politie is. Daarnaast werd ik ook nog zeer onbeschoft behandeld door de rechter. Ik heb al geruime tijd her nia en kan daardoor soms dagen niet lopen. De rechter had gewoon de moed om te suggereren dat ik simu leerde en zeker geen zin had om te werken. Nou, ik werk al vanaf mijn veertiende en ik wil ook best werken. Er is gewoon geen recht meer in Ne derland, dat is nu wel gebleken", al dus de verontwaardigde huisvriend, die voor het echtpaar Roest op de bres sprong. De politieman die destijds de burenru zie heeft behandeld wijst de beschuldi gingen van de hand. „Het feit dat de vader van de schutter bij de politie zit heeft de zaak helemaal niet beinvloed. Het is gewoon een uit de hand gelo- %nt pen burenruzie geweest. Het lijk het beste dat het echtpaar Ro< ders huisvesting zoekt want ik t hele vervelende dingen ais zij w rug zouden keren. Die bewoners vormen echt een kliek en daar k beter buiten blijven. Maar gaa toch terug en er is geen recht overpad, zodat rustig een schi mag worden gebouwd, dan kan tuurlijk op onze medewerking wo gerekend", aldus de politie-woordrcft der' tori De gemeente Oegstgeest zegt niets de situatie te kunnen doen. Zij het jammer dat het huisje daar r1^ verkrot. Wellicht zou de gemeente huisje kunnen kopen. Later - zo. dan ook de andere panden daar kocht kunnen worden zodat met de oorspronkelijke uitvoering het bestemmingsplan kan worder gonnen. J Ook de gemeente Warmond is va... situatie van het echtpaar Roest o hoogte. „Het echtpaar staat bij on urgent woningzoekende ingeschiï Er is hen reeds een flatje aangeh maar dat wilden ze persé niet het Dan wordt het natuurlijk moeilijk weten ook niet precies wanneer ei vrij komt. De andere bewoners va Lommerlustlaan hebben inmiddel! lemaal vervangende woonruim'e' dus burgemeester W. F. de Vreeze u Warmond. Voorlopig ziet het er niet rooskltj 5 uit voor het echtpaar Roest in te breken woning aan de Lommei laan. Mevrouw Roest is pas erg geweest en maakt zich over ziekte nog steeds zorgen. Haar moet binnenkort opgenomen w in het ziekenhuis. Alle procedui het opknappen van het huisje aaCjk Haarlemmertrekvaart heeft hen )79 den vol geld gekost. De omwonei wilden geen commentaar leveret atë de gang van zaken. Men moet op te termijn een ander huisje met e tuintje weten te vinden, dat lijk zich niet te veel gevraagd. 0rp. SYLVIA VAN LEEU1 JW t 1 wi tik 179

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4