WESTLAND PROMOTION „Coördineren en service erlenen centraal bij Westland Promotion" ri?i9 STICHTING Nederlands gezin kocht dit halfjaar 47 bloembollen ■Üna.ND en tuinbouw SlENNY VANOFWEGEN: SLA- EN KOMKOMMERPRIJZEN ONDERUIT KOUDE REMT DE BLOEMENAANVOER „VLOEKEN IN DE KERK' LEIDSE COURANT/ MAANDAG 23 APRIL 1979 PAGINA 11 bes 7een rdigt rsche gen! rdeg aard Zw« it ill ONSELERSDIJK De oedwillende belangenbehar- p ging van gisteren heeft üidel laats gemaakt voor de pro- listis issionele public relations to'sfan vandaag. In het econo- hij lische en politieke krach- of i nveld komt het aan op n mi en doelgerichte informa- e malestroom, ten einde het be- pa laansrecht van de goede m tak optimaal uit te dragen. 1 et is daarom niet verwon- ten erlijk dat een van de eerste id iniken van de nog jonge eren ichting „Wèstland-Promoti- huw n" bestond uit het aantrek- e mi en van een professionele ook (racht, Zoals men indertijd deze land- en tuinbouw- hagina heeft kunnen lezen is e keuze gevallen op me- even rouw Henny van Ofwegen. wjlestuur igen aanvaardde mevrouw wei*an Ofwegen per 1 novem- j rfr 1978 de funktie van pr- edewerkster van de stich- ng „Westland Promotion". leze werd medio vórig jaar *cpgericht. De Delftse Kamer J^aan Koophandel heeft daar- ichting is de heer F. C. M. jn Rest (directeur Glas- In urn), de heer B. Uitten- roek (directeur Rabobank ra® lidden-Westland) vervult de inktie van sekretaris-pen- fPJ Bimeester, de heer P. A. Enthoven (voorzitter CWS) is dagelijks bestuurs- d en de leden zijn de he il H. A. Barendse (kring- V"* foorzitter LTB), J. de Bruin oorzitter Samenwerkingsor gaan Westland en burge- leester van Naaldwijk), ing. A. Kruyk (voorlichter roefstationNaaldwijk), N. elenberg (voorzitter veiling Jestland-Zuid" en voorzit- r voorzittersoverleg West- 8 adse veilingen) en J. Sgwaard (vice voorzitter --1 erkgroep Tuinbouw SWP). kantoor van de stichting 1 gevestigd op de CCWS. Va. aaromf e tuinders timmeren al ja- in regelmatig aan de West- mdse weg. En met succes! id Mevrouw Henny van Ofwegen Wie herinnert zich niet de grootse Westland 19nu-mani- festaties? Ook de open da gen voor de glastuinbouw zijn tot een waar evenement uitgegroeid. Eén naam in pr- verband mag zeker niet on vermeld blijven: Jan Be- ntvelsen. Onder zijn voorzit terschap organiseert de 'Pr- commissie 'Westland tal van excursies en ontvangsten. Een van de bekende activi teiten is de club van West- landse gastvrouwen, die zich voor een belangrijk deel toe legt op het ontvangen van internationale groepen be zoekers. Mevrouw Van Of wegen vervult in deze pr- commissie al 'jaren de func tie van secretaresse. Het ligt in de bedoeling deze com missie in het kader te plaat sen van de stichtiné „West- land-Promotion". Waarom „Westland^Promoti- on"? Mevrouw Van Ofwe gen: „Het Westl^hd is een gebied met een geheel eigen economische structuur en een aparte geaardheid. Naar buiten toe wordt het beeld grotendeels bephald door de tuinbouw. ledéreen spreekt van de Glazen Stad, maar wat weet me>n er eigenlijk van af? De Westlanders zelf hoef je niets meer te vertel len. Het gaat om de buiten wereld! Diverse organisaties en personen doen al aan pr voor het Westland, maar on dersteuning, aanvulling en vooral coördinatie van dit werk is voor de toekomst onontbeerlijk." Een paar voorbeelden? „Het is voor de pers vaak moeilijk om de juiste man of organisatie te pakken te krijgen wanneer het om des kundige informatie gaat. Pu- bliciteitsgevoelige onderwer pen krijgen niet genoeg be geleiding. Negatieve publici teit is hiervan vaak het ge volg. Op negatieve publica ties kan niet direkt en pas send worden gereageerd. Aanvragen voor excursies en bezichtigingen kunnen niet altijd correct worden opgevangen en van een re delijke „nabewerking" is nauwelijks sprake. Als er goede ideeën bestaan weet men vaak niet hoe deze vorm te geven." Op al deze punten wil de stichting behulpzaam zijn. Voor promotie komen in aanmerking: de tuinbouw, de op de tuinbouw gerichte bedrijven, industriële en dienstverlenende bedrijven, bestuurlijke instellingen, fi nancieringsinstellingen, re creatieve en culturele activi teiten. De omvang van het werk hangt uiteraard af van de grootte van het budget. Voorlopig treden de West- landse veilingen op als fi nancier. Er zijn onderhande lingen gaande met de ban ken en het Samenwerking sorgaan „Westland". De Westlandse bedrijven zijn in dividueel aangeschreven. Informatiecentrum Mevrouw Van Ofwegen wijst er nadrukkelijk op dat de stichting dp bestaande pro motiewerkzaamheden niet wil en trouwens ook niet kan overnemen. Nogmaals, men kan wel de bestaande publiciteitsactiviteiten coördi neren, ondersteunen en aan vullen. Een belangrijke taak ligt tevens in het functione ren als informatiecentrum. Voor de persmedia beschikt men over een uitgebreid foto-archief. Brochures, fol ders en ander geschreven voorlichtingsmateriaal liggen zo voor verzending klaar. Pr betekent immers voor het al lergrootste deel: service bie den. En dat wil „Westland Promotion" graag doen, op dat het Westland er bij ie dereen zo goed mogelijk op komt te staan. nde'r dit vignet gaat de stichting zich presenteren s" IEN HAAG - Per kopende Neder- landse huishouding werd in het afgelo- ien halfjaar gemiddeld 47 bloembollen ekocht waarvoor gemiddeld 12,55 ferd betaald. Dat is bijna evenveel als e 1 het vorig jaar in deze tijd, toen per lopende huishouding 46 bollen werden eil' :ekocht met als -gemiddelde prijs f 11,96. eft )e meeste bloembollenkopers wonen in vn West-Nederland buiten de grote stéden waar één1 op de vier gezinnen bollen ►e^oopt. De meeste belangstelling bestond noor de hyacinten, .daarna volgen de larcissen, maar wel werden dit halfjaar iets minder tulpen en krokussen ge- op' kocht. In totaal werd door één op de db vijf Nederlandse huishoudens bloembol- len gekocht hetgeen precies zoveel is [tul als vorig jaar. In de hoogste sociale ke klasse werden tweemaal zoveel kópers el' gevonden dan in de klasse met lager or) inkomen. Dit alles blijkt uit een onder- Esoék dat is ingesteld door de afdeling Marktonderzoek van het Produktschap Voor Siergewassen. ig( Vaste traditie zitten thans weer in de tijd van de 11 bloeiende bollen en daar is het kopen ^an vooraf gegaan. Goed, een beperkt g aantal koopt bloeiende bollen maar het leuke is toch altijd nog om zelf de bol len tot bloei te brengen, hetzij in de tuin, in een bloembak of in een glas of potje. Die bollen werden'dus zo'n half jaar geleden aangeschaft en dat schijnt toch wel een soort vaste traditie te zijn. Wóör die bollen meestal worden ge kocht blijkt ook uit het onderzoek. Het levensmiddelenbedrijf staat met 18 procent bovenahn. Dan volgt met 16 procent het verzendhuis, tuincentra met 13 procent gelijk aan de markt en 10 procent in de winkel. Dan volgt nog een heel lijstje met aankoopplaatsen, zoals de kweker (6 procent) zaadwinkel (5) hovenier (4) warenhuis (4) stand plaats-venter (4) en alle overigen 7. In de grote aankoopplaatsen blijkt wei nig verschuiving te zitten, in de „lagere rangorde" een ietsje naar kweker en zaadwirikel. Dat onder de tuinbezitters meer kopers van bloembollen worden gevonden dan de niet-tuinbezitters is duidelijk, hoewel de laatstgenoemde groep toch altijd nog 14 procent uitmaakt, hetgeen vergeleken bij de 23 procent van de tuinbezitters nog een behoorlijk aantal betekent. De tuinbezitters blijken wel een groter as sortiment bloembollen te kopen. Als gevolg hiervan worden door de tuinbezitters verhoudingsgewijs groter bedragen besteed. De niet-tuinbezitters kopen voor hun bloembak etc. veelal hyacinten (39 procent) gevolgd door de tulp met 22 procent en de amaryllis 12 procent. Voor de tuin zijn het vooral de tulpen (32 procent) die de belangstelling heb ben, hyacinten 24 procent, narcissen 18 procent, krokussen 8 procent en amary llis 5 procent. Huisbroei De „huisbroei" blijkt toe te nemen met totaal 22 procent. De balkons zijn goed voor rond een half miljoen gulden aan bloembollen. Voor 11 procent zijn bloembollen goed als geschenk waarbij amaryllis, paperwhites, gloxinia en oxa- lia aan top staan. Uit het onderzoek is gebleken dat het gewenst is de „droge" bollen op de aankoopplaatsen goed te presenteren. Deze moeten in de eerste plaats aan dachttrekkend zijn, zo luidt het advies. Daarnaast speelt de verpakking een be langrijke rol en wordt het gewenst geacht goede informatie te verstrekken hoe het mogelijk is tot een goed resul taat met de bol te komen. Reeds is ge bleken dat vooral een bloeiende hyacint en tulp een positieve invloed hebben op het verkoopresultaat van de bpllen. Dé enorme sla-aanvoer van voor de Pa sen'werd nog tegen zeer aantrekkelijke prijzen verkocht. Er werden maar liefst 31 miljoen kroppen aangevoerd, die te gen een gemiddelde prijs van 45 cent per krop werden verkocht. In de week na Pasen ontstond er een heel andere si tuatie. De afzet stagneerde e;i de prijs kelderde en kwam een flink stuk lager te liggen. De gemiddelde prijs daalde naar 27 cent per krop. In vergelijking met vorig jaar leverde dit een ongunstig prijsverschil op van drie cent per krop. Toen lag de gemiddelde prijs namelijk op 30 cent. Het aanbod zal minder royaal uitvallen, de prijs lijkt echter wéi nig te veranderen. Het valt te hopen dat deze'lagere veilingprijzen voor de consu ment ook merkbaar zullen zijn. De vraag kan daardoor toenemen. Komkommers De komkommerprijs moest het de afge lopen week ook ontgelden. Het gunstige verschil ten opzichte van het vorige sei zoen werd hierdoor ongedaan gemaakt. Voor de sortering van 26 tlm 41 werd er een gemiddelde prijs van 36 cent per stuk betaald. In de week voor Pasen lag deze prijs op 48 cent. Vorig jaar lag de prijs in dezelfde verslagweek op 41 cent.. Dé export van Hollandse komkommers verloopt moeilijker danvorig seizoen. Naar verwacht zal 'de aanvoer weinig veranderen, hetgeen van de prijs ook verwacht wordt. Tomaten Het is verheugend om te kunnen consta teren, dat de Hollandse tomaat het nog steeds goed doet op de Westduitse markt, ondanks de concurrentie van Ma rokkaanse zijde; Vorige week trokken de prijzen zowaar aan en werd er voor de A-I-tomaten gemiddeld 24,55 per bakje betaald. Dit komt neer op een kiloprijs van 4,09. In de week voor Pasen lag deze prijs op 3,71. Nu wil dit niet on middellijk zeggen dat deze prijs veel ze kerheid biedG het is echter mooi meege nomen en er blijkt ruimte in de markt te zitten. Voor de komende week wordt er weer op grotere aanvoeren gerekend, die weer tegen lagere prijzen verkocht zullen worden. Vleestomaten, de meer- hokkige versie van de tomaat, worden ook weer aangevoerd. De grofheid wordt bij deze soort extra gewaardeerd, het geen doorgaans ook4 in de prijs tot uit drukking komt. De bbb bracht 34,95 per 6 kg op. De marktontwikkeling voor deze tomaat wordt vol verwachting ge volgd. Vooral ook vanwege het feit dat De grote aanvoer van radijs heeft de markt voor dit gewas als een pudding in elkaar laten zakken. deze teelten later van start gaan en dus ook minder energie vragen. Paprika Paprika's worden in grotere hoeveelhe den aangevoerd dan vorig jaar. Dit heeft weer tot gevolg dat de prijzen onder een sterkere druk staan. De gevolgen zijn dan ook duidelijk merkbaar. Voor de groene sorteringen werd er gemiddeld 3,55 per kilo betaald. Voor rood lag deze prijs op 6,85. Er wordt al enkele jaren op bescheiden schaal een opper vlakte gele paprika's geteeld. Dit jaar is het aanbod van geel weer iets groter dan vorig jaar. Ook voor de gele paprika's ligt de prijs iets lager dan vorig jaar. Toen werd er 7,25 per kilo betaald. Overige gewassen De grote aanvoer van radijs heeft de markt -voor dit gewas als een pudding in elkaar lkten zakken. Op donderdag 19 april werd er voor een bosje radijs nog slechts 34 cent betaald. In de week voor Pasen lag de prijs nog op 83 cent per bosje. Door een aanhoudend groot aan bod zal er weinig prijsherstel mogelijk' zijn. Voor spinazie trok de prijs echter weer aan. De gemiddelde prijs steeg 30 cent en kwam daarmee op 1,95 per kilo. Het is vooral de natuur, die te genwerkt, want door steeds terugkerende nachtvorsten wordt de groei van de na- tuurspinazie geremd. De prijs zal nog enige tijd hoog blijven, zeker in vergelij king met vorig jaar. Koolrabi werd min-, der vlot afgezet, de gemiddelde prijs daalde naar 55 cent per stuk. Aubergines doen het nog steeds goed. De gemiddelde prijs steekt al weken gunstig af bij die van vorig seizoen. De afgelopen week werd er gemiddeld 4,15 per kilo be taald, dit betreft de sortering 300/400. De aanvoer neemt verder toe en de prijs zal iets dalen. In de afgelopen week is de andijvieprijs een flink stuk gedaald, na melijk van 2,22 in de week voor Pa sen, naar 1,45 per kilo na de Pasen. Door het goed op gang komen van de oogst van voorjaarsandijvie zal de prijs verder dalen. Courgettes deden het vori ge week nog prima, ze brachten gemid deld 1,10 op. Als de vraag goed blijft, zoals die tot op heden is geweest, dan lijkt de prijs niet te veranderen. Het beeld ook in de Honselersdijkse bloemenveiling wórdt steeds duidelijker gevormd door de lente. Niet alleen van wege de bolbloemen die worden aange voerd, maar ook de variëteiten, zijn enonn groot. Dat is trouwens het beeld dat de leiding zich wenste, een zo .groot mogelijke keus van bloemen voor de ko pers hetgeen ook van invloed was op de importbloemen. Afgelopen week kwa men forse hoeveelheden tulpen aan de markt die vlot verkocht werden. Uiter aard zijn dit slechts „tijdelijke" produk- ten maar zij horen bij het pakket. Met de prijzen ging het nog niet zoals het zou moeten gaan om in wat sneller tempo de achterstand in te halen. Dat is tot nu toe nog niet gelukt. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf daarvoor een te groot verschil te zien. Van een voor sprong o{!» het omzetcijfer kan npg niet worden gesproken, ook al zal hèt er wel van komen. Dat zal dan voornamelijk te danken zijn aan dé nog steeds toenemen de aanvoer, waarin de potplanten hun aandeel leveren. Het verloop van de CCWS afgelopen week was zeer wisselvallig. De paasdiuk- te had grote aanvoer met matige prijzen gebracht. Opvallend was dat daarna de kwaliteit van de produkten nogal te wen sen overliet, waarin het laatste deel van de week enige verbetering kwam. De wat warmer dagen hadden tot gevolg dat er veel bloemen werden gebracht. Toen opnieuw de kou intrede deed, remde het aanbod sterk af hetgeen de prijzen deed verbeteren. Vooral van trosanjers nam de aanvoer toe zodat in totaal ongeveer 20 procent meer kwam dan in dezelfde week van het vorig jaar. Kennelijk gaat de pToduktie nu op gang komen. Al met al dus een wisselende gang van zaken, waarover nu niet direct valt te j uichen. Dat blijkt ook uit het totaal van de om zetcijfers. Aan de CCWS werd bijna 36 miljoen bos of stuks aangevoerd met een opbrengst van 10.229.852,90 bij een aanvoer van bijna 31 miljoen en op brengst van 10.013.005,80 in dezelfde wpek van het vorig jaar. Waaruit het la- 1 ger opbrengstniveau blijkt. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 23 (29), trosanjers 30 (30), anthuri- ums 2,27 (1,65), snijgroen 20 (18), troschrysanten 54 (51), geplozen jaarrond 65 (61), freesia 13 (19), gerbera 13 (19), gladiolen 58 (45), irissen 15 (16), leliekel ken 73 (29), takken 38 (39), cymbidia groot 65 (65), idem klein 26 (27), grote ro zen 36 (37), idem klein 26 (27), sonia 31 (35), belinda 24 (26), red garnette 21 (22), tulpen 12(14). Vooral van freesia liet. zich een forse aanvoer gelden, ruim 11 miljoen hetgeen 2 miljoen meer is dan vorig jaar. Geen wonder dat de. prijs inzakte. De import- bloemen blijven de gemoederen van de kwekers nog steeds beroeren, hetgeen bijzonder geld voor de kwekers van bol bloemen, die met een slecht voorjaar hebben te maken. Voor het komende sei zoen hoopt men op tijdige maatregelen met betrekking tot de importbloemen. De importanjers noteerden van 27 tot 46 cent, de trosanjers 32 tot 47, kleinbloemi- ge importrozen 29 tot 37 en de import statice van 44 tot 90 cent. De potplanten blijven het redelijk doen en de perkplanten pemen in betekenis toe. De aanvoer wordt ruimer en ook de handel ziet er wel wat in. Het blijft alle maal nog een onzekere toestand met te veel tegen- en te weinig meevallers. Voor deze week valt nog weinig te voor spellen, het afgelopen weekeinde was een weinig betrouwbaar beeld wat de weers-' omstandigheden gaan doen. En er zijn nog genoeg bloemen te verwachten! Het door de vakheffings-affaire geschon den vertrouwen in het Produktschap voor Siergewassen tracht men links en reqhts wat uit te deuken. Erg veel succes levert het (nog) niet op. Bepaalde groepe ringen in het bollenvak wollen helemaal loshaken van het PVS en de incasso van de vakheffingen en de andere taken - overdragen aan het lndbouwschap. Hoe wel daar ii} theorie wel een mogelijkheid voor te vinden zou kunnen zijn, is het de vraag of het Landbouwschap daar op zit te wachten. Of liever gezegd: dat is van daag helemaal geen vraag! Want de voorzitter van het Landbouwschap, drs. Joris Schouten, heeft er geen geheim van gemaakt dat het dagelijks bestuur er niets voor voelt. Incasso van de vakhéf- fing in de bollensector betekent gelijk met een pakhuis vol narigheid te worden opgescheept. En dat is wel het laatste dat men ambieert. Daarnaast ontbreekt bij het Landbouwschap de gespecialiseer de bloembollenkennis, die het PVS wel in huis heeft. Als het Landbouwschap ta ken van het PVS zou overnemen, dan zal men wel bloembollenspecialisten moe ten aantrekken en.... die móeten uiter aard wel betaald worden door het bol lenvak. Hoge heffingen Het is dus zeer de vraag, of er vanuit het bollenvak wel een verzoek naar het landbouwschap zal gaan. De heer Schou ten heeft ook eens hardop gedacht over de bloembollen-heffingen „an sich", die zonder meer hoog zijn. Geen enkele an dere branche legt per vakgenoot zo veel geld op tafel voor wetenschappelijk on derzoek, reclame, keuringsdiensten, afzet bevordering, enz. Daarom ventileerde de voorzitter van het landbouwschap de ge dachte om te gaan denken aan gediffe rentieerde heffingen, waarbij de grote, goed geleide bedrijven meer zullen moe ten gaan betalen dan de kleinere. De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten maar gaan dragen, maar de heer Schouten voegde er haastig aan toe, dat een dergelijke gedachte wel beschouwd zal worden alë „vloeken in de kerk". Aan dat laatste behoeft hij niet te twijfe len. Het individualistisch denkende - én handelende! - bloembollenvak zal dat ze ker beschouwen als vloeken in de kerk. De grote bedrijven zullen daar niets voor voelen, omdat ze het beschouwen als een straf voor het feit, dat zij de zaken góed op een rijtje hebben weten te zetten. Op de sociale toer gaan, laten ze gaarne aan anderen over.... Gladiolen De Grote Jongens uit de gladiolensektor, de zgn. kralentelers, zijn het eens gewor den over een vrijwillige beperking van het areaal. Er zijn - op papier thans - duidelijke afspraken gemaakt om 20% minder gladiolenkralen te planten dan in 1978. De Bloembollenkeuringsdienst zal medewerking verlenen bij het opmeten, e.d. Bij niet-nakomen van de verplichtin gen zullen naam en toenaam van de be treffende telers worden gepubliceerd. Ie dere kralenteler die niet heeft getekend, zal door de handel worden geboycot. Voor ieder productiegebied zal een ver trouwensman worden genoemd, die er op toeziet dat alles naar wens verloopt. Zonder horten of stoten is het allemaal niet gegaan. Gebleken is namelijk dat enkele grote telers vorig jaar met hun opgave aan de Bloembollenkeuring sdienst hebben „gesjoemeld" met hun areaal. Ze gaven minder op, dah ze in werkelijkheid hadden geplant, ook al om onrust op de markt te voorkomen wan neer de cijfers van de oppervlakte-statis tiek gepubliceerd zouden worden. Die kwekers hebben flch nu verplicht 20% te krimpen van het areaal dat ze aan de BKD hebben opgegeven. Met andere woorden: die krimp tikt' nu dubbel hard aan! Uit de boot Aanvankelijk was er dan ook een groep kwekers, die dreigde uit de boot te zul len stappen. Dan, maar püblicatie van naam en toenaam. Een andere maatregel kan trouwens niet genomen worden. Maar enkele collega's zouden zo overtui gend op die groep hebben ingesproken, dat ze toch weer overstag zijn gegaan. Wel hoorde men onmiddellijk na het be kend worden van de afspraak nadrukke lijke geruchten dat de maat 2-3 cm (geen kralen maar klein plantgoed) sterk in prijs was aangetrokken als gevolg van een plotseling toenemende vraag naar deze maat. De areaal-beperking geldt na melijk alleen voor kralen en niet voor de maat 2-3 cm. Voor het eerst Hoe het ook zij: het initiatief verdient in ieder geval waardering. Als het allemaal volkomen volgens de plannen gaat verlo pen, dan is het de eerste keer in de ge schiedenis van de bijna 400 jaar oude bloembollencultuur, dat de kwekers zich zelf vrijwillig beperking gaan opleggen wat de omvang van het areaal betreft. Nu moet hieraan worden toegevoegd dat als ergens een vrijwillige inkrimp tot stand gebracht zou kunnen worden, het in deze hoek moest zijn. Het gaat im mers om hoogstens twintig kwekers en zo'n betrekkelijk klein groepje moet bij elkaar te brengen zijn. Ook al gaat het zeker niet van harte... Dat het ooit nog eens zo ver zal komen bij de tulpentelers (waarvan er bijna zes duizend zijn!) dat is een mogelijkheid die alleen in de Fabeltjeskrant aan de orde kan komen!...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11