Groots vuurwerk sluit Koninginnedag af Valenkamp (CDA) dringt aan op erziening Leeuwenhoekplannen Binnenkort sloop Voorhoutse Agnes Nieuw postkantoor Breestraat geopend 1AR AANLEIDING VAN ALARMERENDE VERKLARINGEN assenaar !®ijgt weer ee nieuwe tonerven Uitstekend spel van Timdelerclub Slagwerk in Hot House )sti-band adsgehoorzaal -tad PA(- LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1979 PAGINA 3 TER ig 9wiidi N EN Het CDA-raadslid J. Wa- Zatei mp wil dat het besluit dat de •nteraad onlangs met betrekking et Leeuwenhoekterrein heeft ge- i, alsnog wordt herzien. Hij dit te kennen naar aanleiding Je. NCfLcentelijke uitspraken van de di- SL jjur-beheerdcr van de Gorlaeus-la- oria dr. Roorda in het Universi- ilad „Mare", bekend heeft de gemeenteraad ;s het programma van eisen de Leeuwenhoek vastgesteld. lJ i—\ Aln is sprake van de bouw van ïzinswoningen en woningen voor en tweepersoonshuishoudens op errein. Het programma van eisen stgesteld zonder dat de uitkomst ;en risico-analyse die in opdracht de gemeente door TNO-Delft uitgevoerd, bekend is. Tegen programma van eisen werd ge- 'S)i door de voltallige CDA-fractie. Weeke KRO: lï°2d ondac b( ,2* i- meerds Zij wilde eerst de uitkomst van de ri sico-analyse afwachten. Bovendien leek het haar so-wie-so veiliger het terrein een bedrijfsbestemming te ge ven. Door de directeur-beheerder van de Gorlaeuslaboratoria die eveneens in de Leeuwenhoek zijn gevestigd zijn al eerder in deze krant waarschuwingen geuit over de gevaren die het wonen in de Leeuwenhoek in de nabijheid van de laboratoria met zich mee kun nen brengen. In het universiteitsblad „Mare" laat Roorda de waarschuwin gen nog eens duidelijker doorklinken. Ten aanzien van de uitstoot uit de schoorsteen van het Sylvius-laboratori- um van de radioactieve stof Tritium merkte hij in het universiteitsblad op: „Tritium is een radioactief isotoop. Dat mag. Maar dat mag alleen omdat de woningbouw nu nog op een grote afstand aanwezig is. Het is alleen ge vaarlijk als je het inademt". En: „De concentratie Tritium uit de schoor steen is afgestemd op het niet in de onmiddellijke omgeving zijn van wo ningbouw. Ten aanzien van de vraag of als wonen in de Leeuwenhoek ge vaarlijk is, het dan ook niet voor de genen die er werken zonder risico's is, heeft de heer Roorda opgemerkt: „Ie dereen die hier werkt loopt een ver hoogd risico. Jarenlang hebben men sen er mee gewerkt. Nu pas komen de verschijnselen boven. Er zijn mensen invalide of ziek geworden door het werk hier op het lab. Het heeft invali diteit opgeleverd. Het zijn er niet veel maar ik ken mensen die overleden zijn waarvan ik denk: dat was toen, dat wisten we toen riog niet. Daaraan is die man ten gronde gegaan". Volgens de directeur-beheerder is het niet mogelijk de uitstoot van het radi oactieve Tritium te stoppen. „Verre weg het grootste gedeelte van het werk dat op het Sylvius gebeurt, gaat met Tritium, als je die stof niet meer kan gebruiken, komt het onderzoek stil te liggen", aldus de he$r Roorda. Naar aanleiding van deze verontrus tende uitspraken heeft het CDA-raads lid Walenkamp het college gevraagd of het bekend is met de voorwaarden die gesteld zijn door de Inspectie van Volksgezondheid aan het functioneren van het Sylvius-laboratorium en die betrekking hebben op eventuele bewo ning inv de directe omgeving. Tevens vraagt hij het college of dit met hem van mening is dat de in het interview verstrekte informatie en de mate waarin de bron van deze informatie ernstig moet worden genomen van dien aard is dat er voor het college alle reden is om de Raad voor te stel len tot herziening van het eerder ge nomen besluit te komen. 8.10 De huJSENAAR - De Wasse- gemeenteraad zal in •adering op tnaandag- 23 april, onder meer o over het tot woo- bestemmen van twee 'bieden, lerste gebied is in Wasse- ■noord de Poolshof, een van de Van Bellelaan en wertineven genummerde zijde de prof. Molenaarlaan. poolshofgebied is indertijd aangelegd als woonerf, *'ePf fel het begrip toen nog officieel bestond. Er is de bewoners een enqu- Daarna volgde •gadering met de bewo- in werd een bewoners- 2vn lassie gekozen die zich Voor T met de gemeente bera- heeft over de te treffen openingen in het woonerf- ;d. Er zullen hier en daar ivoorzieningen worden ai ebracht, enkele extra eerplaatsen, drempels, nbakken, perkoenpalen, voorts terwijl de plaatsen vuilniscontainers gewijzigd worden. Kosten van een en ander geraamd op en kunnen bestre- lyvorden uit al beschikba- S)'gilden in het grondbedrijf. tweede woonerf betreft l/an Wijnbergenlaan - zij van de Storm van vesandeweg - die medio jaar werd aangelegd, 'bij werd al voldaan aan lisen die aan een woonerf eld worden. De Verorde- beschermingwaterwinge- 0p en Zuid-Holland schrijft as voor, aldus B en W de Van Wijnbergenlaan, in het waterwingebied ge- is, van een gesloten as- lek wordt voorzien. Daar- is het niet mogelijk het ikter van het woonerf te ntueren door het toepas van verschillende soorten deuren tegels en klinkers. zijn echter in de laan TRMtselijk verhogingen in het O* dek aangebracht zodat et j jgfjde laan toch al stapvoets Spo' ^en moet worden, elniu Verkeers- en Welzijnso- At eg heeft zich met beide Ca) rstellen akkoord ver- S'nl!"1- ld w« |'s Sp MD Wethouder Mevrouw Fase voordat zij de deur van het vernieuwde'postkantoor opende. LEIDEN Wethouder mevrouw Fase van Economische Zaken opende gistermiddag met de sleutel het nieuwe postkantoor van de PTT aan de Breestraat 46. Mevrouw Fase wenste de gebruikers van „deze zeer fraaie vestiging" erg veel geluk De directeur van het Leidse postkantoor, de heer A. H. Vos gaf een historisch overzicht van de werkzaamheden van de PTT in Lei den en toonde zich verheugd over de „bete re accommodatie" die nu is verkregen. Ook wierp 'hij een blik vooruit naar de nieuwe vestiging aan het Schuttersveld, die eind volgend jaar gestalte moet gaan krijgen. De grond hiervoor is reeds in bezit, een bouw plan moet nog worden gemaakt. Ook, de heer J. A. H. van der Vlugt, direc teur van het postdistrict Den Haag was blij met de nieuwe behuizing, die in de plaats komt van een noodbehuizing. „Vandaag valt weer één van de vele huisvestingsproblemen weg. Maar op veel plaatsen in het district is de PTT aan een nieuwe behuizing toe. In Leiden komt straks nog een vestiging aan het Schuttersveld, en nieuwe vestigingen zijn binnen afzienbare tijd te verwachten in Voorhout, Noordwijk en Roelofarendsveen". De post groeit en heeft meer ruimte nodig. We behandelen nu al meer dan vier miljard stukken per jaar. De behoefte aan automati sering neemt toe. Binnenkort komen nieuwe sorteermachines in bedrijf die werken op de postcode. Vandaar dat we zoveel reclame maken voor het gebruik ervan. „Voor wat betreft de nieuwe vestiging aan de Breestraat wil ik nog opmerken dat ik het jammer vind dat we pantserbalies heb ben moeten neerzetten, wat misschien een beetje ten koste van het contact met de cliënten is gegaan", aldus de heer Van der Vlugt. Vanaf maandag is het nieuwe postkantoor aan de Breestraat voor het publiek geopend. Prins Bernhard Maastricht Prins Bernhard heeft vrijdag de derde kuns- tbeurs Pictura officieel geo- Knjgt fifClcl VOOr Pend- Van de 35 kunsthande- Jo o laren die aan de beurs deel- o. rj nemen ontving de prins bij ut. uCrVclclS die gelegenheid een cheaue van. 50.000 gulden, die hij heeft bestemd voor de restau ratie van de St. Servaaskerk in Maastricht. De Prins had eerder op de dag een bezoek gebracht aan deze kerk. De beurs duurt tot 29 april. Fiets-loopbrug Waardeiland baart zorgen LEIDEN Bij de bewoners van het Utrechtse Jaagpad is enige onrust ontstaan over de plannen van de gemeente een fiets-loopbrug over de Nieu we Rijn naar het Waardei land aan te leggen. Tijdens een vergadering, die maandag 23 april in de Gemeentelijke Sociale werkplaats aan de Willen Barentzstraat wórdt gehouden, zal de gemeente de plannen aan de bewoners ontvouwen. De brug is dringend noodza kelijk om de veiligheid van fietsers en voetgangers van en naar het Waardeiland te waarborgen. Zoals bekend wordt thans al het verkeer af gewikkeld over de Ketting- straat, de enige verbinding tussen Leiden en het Waardei land. In augustus van het vorig jaar waren de ontwerpplan nen van de gemeente voor de fiets-loopbrug gereed. Tegen het ontwerp werd bezwaar aangetekend door waterspor ters. Zij vonden dat de brug te laat was geprojecteerd. De gemeente ging akkoord met de instelling van een commis sie van overleg, waarin de watersporters waren vertegen woordigd. De commissie is geen enkele maal bijeen ge weest. „We vrezen dat we aanstaande maandag voor een faite èccompli worden gesteld van de gemeente, als defini tief wordt gepresenteerd," al dus de heer Wansink, een van de leden van de commissie van overleg. „Sint Agnes" in betere dagen. VOORHOUT' Een week eerder dan ver wacht wordt deze week begonnen met de sloop van het leegstaande bejaardenhuis „Sint Agnes" aan de Voorhoutse Herenstraat. Achter het oude bejaardentehuis komt dan het nieuwe Agnes tevoorschijn dat enkele weken geleden is betrokken door de Voor houtse bejaarden. Binnen vijf weken zal het uit 1930 daterende gebouw verdwenen zijn. Het sloperskarwei zal met de grootste zorgvul digheid moeten gebeuren. De tussenruimte tussen het oude en het nieuwe „Agnes" va rieert van vijf tot éen 'meter. De aangebouwde kleuterschool zal nog een jaar blijven staan. Het Voorhoutse bejaardentehuis werd in 1930 gebouwd ter vervanging van het „bejaarden- gesticht" uit 1909. De zusters van Veghel, van de orde van Franciscanessen waren de eerste bejaardenverzorgsters. „Huize Sint Agnes" werd oorspronkelijk bewoond door niet-Voor- houters die zich in de loop der jaren in het tehuis inkochten. De zusters zijn begonnen met een meisjes school en een gymnastiekaccommodatie. In het „gesticht" waren voor die tijd wel wat pensionkamers voor bejaarden. Tot op heden is „Huize Sint Agnes" een particuliere stich ting gebleven. De sloop van het bejaardente huis zal in de vertrouwde bebouwing van de Herenstraat toch een gat van 100 meter over laten. De laatste halve eeuw heeft juist de ge vel'van de „Agnes" het dorpsgezicht van de Herenstraat bepaald. Wel even wennen voor de Voorhouters die er een ultramodern be jaardenoord voor hebben teruggekregen. LEIDEN Bij amateurtoneel is het belangrijk dat de spelers en de regisseur weten wat ze aan kunnen. Het gebeurt nog wel eens, dat een groep de moeilijkheid van een toneelstuk onderschat, en de eigen mogelijkheden overschat. Zelfkennis staat centraal, en de Timdelerclub heeft getoond daar in ruime mate over te beschikken. Het stuk „Onbekende bestemming" van G.A. Thomas, dat de groep gisteravond in de Leidse Schouwburg opvoerde, was een goede keuze: het bood de spelers alle kans hun talent ten toon te spreiden, zonder er te hoge eisen aan te stellen. Daardoor werd er op ontspannen wijze geacteerd, de spelers konden hun rol aan en wisten er allemaal iets bijzonders van te maken. Dit was zelfs zo sterk, dat het soms leek dat niet b.v. Riet Krispijn, Maggie Jones speelde, maar dat Maggie Jones zichzelf speelde. Alle personages werden zeer levensecht neer gezet, en dit kwam vooral door juist de kleine, herkenbare dingen in het spel. De manier waarop iemand een boek vas thoudt, kan al veelzeggend zijn over zijn karakter. De regisseur had veel oog gehad voor detail. Op een oceaan schip hebben mensen veel tijd, ze lopen wat rond, ze kletsen wat enz. Deze sfeer had Gerard van Kamp uitstekend weerge geven door b.v. iemand midden in een scène voorbij te laten lopen. Of iemand een hele scène lang op de achtergrond te houden in .een stoel, en verder niets te laten doen. Ook de manier waarop de blinde John Trench geregisseerd en ge speeld werd, was zeer doordacht. Een scène waarin iedereen uitbundig een verloofd stel feliciteert, en waarbij Trench vol komen afzijdig van de anderen zijn hand uitsteekt en zegt: „gefeliciteerd", wat door niemand gezien of gehoord wordt, is meesterlijk. Een groot deel van de humor in het stuk bestond uit dit soort momenten. Het publiek lachte om de personages, niet omdat ze belachelijk gemaakt werden, maar omdat ze zo herkenbaar, en daardoor zo vertederend waren. Het is de grote verdienste j pastoraat, van de spelers van de Timdelerclub dat zij dit in hun spel tot uiting hebben weten te brengen. JACQUELINE MAHIEU LEIDERDORP In het wijkcentrum Zijlkwartier wordt morgen een grote an tiekbeurs gehouden, waaraan 30 geselecteerde standhouders uit het hele land deelnemen. Er zal een rijk geschakeerde verzameling van meubelen, klokken, schilderijen, poppen, zilver, kristal porcelein enz. aan te treffen zijn. VOORSCHOTEN In de Lindehoeve wordt vanavond een voorlichtings-discussie- avond gehouden over de cam pagne voor een olieboycot te gen Zuid-Afrika. Sietse Bos- gra van het komitee Zuidelijk Afrika zal de noodzaak van een olieboycot toelichten. Ge spreksleider is Herman van Wijk. Vooraf wordt een film vertoond „Viva Azania boycot Zuid Afrika". De band „Run Mascara" verzorgt een optre den. De avond is georgani seerd door het Komitee olie boycot-Voorschoten, waarin samenwerken Werkgroep Zuidelijk Afrika, Wereldwin kel, PvdA, SP, PPR, PSP, Rooie vrouwen en Jongeren- LEIDEN De Leidse slag werkgroep onder leiding van Fred Cohen treedt vanavond, op in het Leids vrijetijdscen trum Dit optreden geschiedt onder auspiciën van Hot House. Eveneens treedt het, Martin van Duynhoven per cussie ensemble op. de uit een groep enthousiaste amateurs, die heel goed in staat zijn om veel voor een publiek op te treden. De groep bedient zich van aller hande Afrikaanse en Ameri kaanse instrumenten, gongs, xylofoons, gongo's en andere vormen van muziek. De initiatiefnemer en organi sator van het hierna optre dende percussie-ensemble is drummer Martin van Duynho ven. Het ensemble startte als een workshop en als speelmo- gelijkheid voor amateur- en professionele muzikanten. De bezetting van de groep is erg afhankelijk van de beschik baarheid van drummers en daarom erg wisselend. Het Hot House-concert heeft plaats vanaf negen uur. ALPHEN AAN DEN RIJN De ren- en tourclub Avanti uit Alphen aan den Rijn or ganiseert vandaag en morgen de traditionele fietsplassen- tocht over 50,80 en 130 kilo-' meter. Alle tochten lopen dwars door het natuurschoon in Midden-Noord-Holland. Er wordt gestart vanaf het Avan- ti-clubhuis aan de Halve Raak in Boskoop tussen 7 uur 's ochtends en twee uur 's mid dags. De controleposten zijn bemand tot vijf uur. Aan de finish ligt op de deelnemers een fraaie herinneringsmedail le, dan wel een standaard naar keuze te wachten. Bizi IDEN Het interkerkelijk Petra-jeugd- Zake or organiseert zaterdag 27 april een con- tuinb t jn <je stadsgehoorzaal onder de titel uziek uit het hart". Speciale genodigde is pen Josti-band uit Zwammerdam. Josti-band is een 110-man sterk orkest van lelijk gehandicapten. De meesten van hen "en in het fraaie, nieuwe centrum „De Hel «ge Burch" in Zwammerdam. De band be- 903 a. Jaar twaalfeneenhalf jaar en wist in 003 iaren een behoorlijke reputatie op te bou- Het orkest staat onder de bezielende lei van de heren Wim Brussen en Ben Riet- Van de langspeelplaat die twee jaar ge- van muziek van de Josti-band werd ge- 'kt zijn inmiddels al 20.000 exemplaren kocht. Ofschoon het orkest veel aanvragen vangt voor concerten, treedt het per jaar 'hts ongeveer tien keer op buiten „De Hoo- ourch". Het musiceren vereist van de le- v(» "grote inspanning en concentratie. concert begint om acht uur. Kaarten zijn de verkoop voor 6,50 gulden te krijgen het WV-kantoor Leiden, Stationsplein, tl riekhandel Servaas, Nieuwe Rijn, Bijbe- (- Ws „De Schatkamer", Herengracht 29 en bij Een vari de muzikanten van de Josti- band. platenspecialist Adri de Mooy „In de Hoftuin" in Rijnsburg. Aan de zaal kosten ze 7 gul den. LEIDEN Met een groots vuurwerk worden de Ko ninginnedagfeesten dit jaar afgesloten. Op deze wijze geeft de Vereniging Konin ginnedag Leiden gestalte aan haar vreugde over het feit dat er dit jaar twee ju bilea te vieren zijn, name lijk de zeventigste verjaar dag van de Koningin en het gouden jubileum van de vereniging. Het vuurwerk wordt om half elf 's avonds afgesto ken langs de oever van het Rijn-Schiekanaal ongeveer ter hoogte van de spoor brug, aan de overzijde van de Kanaalweg. Voorts is er een grote vlootschout tus sen negen en tien uur in het kanaal tussen de Wil- helminabrug en de spoor brug. Hiervoor kunnen zich nog deelnemers melden bij J. Veeren, Drechtstraat 8, tel. 149016 of bij P. van Dijk, Roomburgerweg 20, tel. 126285. Gedurende deze festiviteiten is de Kanaal- weg afgesloten. De omlei dingsroute is: Lammen- schansweg, Levendaal en Hoge Rijndijk. De Vereniging Koninginne dag heeft in samenwerking met de wij kverenigingen in Leiden wederom een pro gramme kunnen opstellen dat klinkt als een ldok. In niet minder dan veertien wijken wordt er feest ge vierd ter gelegenheid van de. verjaardag van de vor stin met het doen van spel letjes en het houden van wedstrijden. Speciaal ter gelegneheid van het gouden jubileum van de Vereniging Konin ginnedag is er tevens een grote expressie- en teken- wedstrijd voor de jeugd uitgeschreven. Het aantal inzendingen bij de verschil lende club- en buurthuizen is nog wat teleurstellend, (enkele honderden). Voor maandag 23 april kunnen er nog tekeningen en der gelijke worden ingezonden. Volgende week gaat de jury op stap om de werk stukken te beoordelen. Per wijk looft de Vereniging Koninginnedag een aantal prijzen uit in de verschil lende leeftijdscategorieën. In het Gemeente-archief aan de Boisotkade wordt 10, 11 en 12 mei een ten toonstelling van de winnen de werkstukken gehouden. Op Koninginnedag trekken enkele bestuursleden en burgemeester Vis erop uit om de prijzen teken- en schildermateriaal aan de winnaars uit te reiken. Ie dere deelnemer aan de ex pressiewedstrijd ontvangt n vaantje, ter herinnering aan het gouden jubileum. De gehele volgende week vertoont het Trianon-thea- ter de film „Juliana, in 70 bewogen jaren". Hiermee is Leiden een van de weinige steden in Nederland, die rond de feestdag deze film over het leven van de vor stin, waarvan maar een paar kopieën zijn, vertoont. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het bestuur van de Vereniging Konin ginnedag dit jaar deel te nemen aan het défilé ih Soestdijk. „Daar hebben we achteraf vanaf gezien. We vinden dat we ons hier in Leiden nuttiger kunnen maken", aldus voorzitter, mr. P. de Clercq.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3