Ian voor enorm erncentrum Sinaï deTijd NIEUWSNET HP BONN ZWUGT OVER CONTACTEN MET PLO Opmars naar tweede stad van Oeganda Toenadering tussen Khomeini en Taleghani Sandinisten leggen hinderlagen ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1979 PAGINA 9 VIV (UPI) Het is zeer wel mogelijk vrede tussen Israël en Egypte de aan- wordt voor het verrijzen van een lentrum in de braakliggende Sinaï- i. Volgens het plan wordt er een nu fcentrum gebouwd door de Verenigde Egypte en Israël in de havenstad El wanneer de Sinaï over drie jaar is gen aan Egypte. Het belangrijkste :1 van het voorstel omvat twee kern- i, die per dag zowel miljoenen kilo- lektriciteit voortbrengen als miljoenen •water ontzilten. de bedoeling dat beide landen gebruik iaken van het centrum, dat in de ja- •ntig in werking moet treden. maakt deel uit van een aantal voor dat de Israëli's hebben gedaan om de vrede tussen hun land en Egypte te bevorde ren. De voorstellen behelzen onder meer geza menlijke projecten op het gebied van land bouw, industrie en toerisme. Het kernongeval in Harrisburg lijkt nauwelijks invloed te heb ben gehad op het nucleaire plan, althans tot nog toe. De Verenigde Staten zullen volgens het plan de geschatte 3.5 miljard dollar (7 miljard gul den) voor de bouw van het centrum voor hun rekening moeten nemen en de technische ken nis en de kernbrandstof moeten leveren. Was hington investeert in ruil voor de vrede al meer dan 7 miljard dollar aan leningen en schenkingen aan Egypte en Israël gedurende de komende drie jaar. Washington heeft ech ter leverantie van kernreactoren opgeschort als onderdeel van zijn poging de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Nog veel wegen in het zondag door een aardbeving getroffen Montenegro zijn nog moeilijk begaan baar als gevolg van rotsblokken die door de aardbeving op het wegdek gesmakt werden. Aardbeving Joegoslavië levert geen problemen op voor Nederlandse toeristen DEN HAAG Door de aardbeving in Joegoslavië zullen er dit seizoen geen problemen ontstaan voor Nederlandse toeris ten. Het getroffen gebied (Montenegro) is voor het Nederlands toerisme vrij onbekend. Voor zover vanuit Nederland voor de komende vakantieperiodes is geboekt in Montenegro, zal ver vangende accommodatie kunnen worden gevonden. Dat is de mening van de directeur van de reisorganisaties hotelplan Nederland, L. Verburg. Hij is gisteren uit Joegosla vië teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met toeristische organisaties. In het zondag door een aardbeving getroffen Joegoslavië heb ben zich gisteren voor de derde achtereenvolgende dag aard schokken voorgedaan. Geologen verklaarden dat de aarde nog natrilde van de schokken van afgelopen zondag. De aanhou dende regen heeft de hoofdwegen veranderd in poelen van rode modder en daardoor wordt het reddingswerk bemoeilijkt. Volgens een woordvoerder is de regen „rampzalig", de verbin dingen worden veel slechter". Al drie dagen kamperen ongeveer 80.000 dakloze bewoners in legertenten, vaak zonder electriciteit en watervoorziening. De tenten staan vlakbij de puinhopen van ingestorte huizen. /100§ .eurigf arm. r Breznjev tijdens zijn jord tot de Opperste Sov- dat dit hem opnieuw tot gekozen. Dit terschap betekent auto- het presidentschap van et-Unie. iznjev als sident kozen ■van Jelijl OU (UPI) De nieuw n opperste Sovjet (par- jhulpjt) heeft gisteren met al- stemmen secretaris- beii aal Leonid Breznjev (72) ten als president van de ■Unie. Partij-ideoloog Soeslov droeg Brezn- jlwr als voorzitter van or Npttidium; hetgeen auto- lik p het presidentschap sweqjev volgde in juni Niko- elasijgorny als president op. (aal; chuj n gjaardag van Ier in „stenrijk ;n uifEN (AP) De Oosten- politie heeft verklaard esloten te zijn om een eei lijk op handen zijnde 3Pa ijeenkomst ter ere van trjaardag van Hitler, te iaatnderen. politiefunctionarissen lfeP in zij onlangs oen ver relij k rondschrijven uit (Nebraska) onder- >t. In deze brief werden lude nazi kameraden" in _.S. en in Europa opge- n om op 20 april, de ge- tedag van Hitier, een scheepse demonstratie te in Hitiers geboorte- ig sBraunau. ;|oetion itiseert •0 irismaatregel CARTA (Reuter) De ■te militaire officier in lesië, oud-minister van ,,hJtsie Abdul Harris Nasoe- heeft felle kritiek gele- op de regering van zijn 3 Hij bekritiseerde de ceuring die de regering gehecht aan de 40 pet verhoging voor de hoge- regeringsfunktionarissen, vvie president Soeharto. n lezing tot studenten zei eneraal dat de regering het inkomen van de ge- mensen had moeten )gen, alvorens de salaris van topfunktionarissen te stijgen. nkse afspraken fgemeesters ize in Spanje 1RID (DPA) Kort voor teuze van burgemeesters mgeveer zesduizend ge- ten in Spanje hebben de 'unistische partij en de IUI Üistische PSOE gisteren fspraak gemaakt dat zij »r bij deze procedures n helpen om zoveel mo- [elf k linkse figuren op de iaa emeesterszetel te helpen, b herkiezing van deze func- 18! aris geschiedt door de ge- iteraad. De gemeente sverkiezingen hadden op Pdl plaats. Links kwam goed uit de bus. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Bondsregering heeft gisteren ge weigerd commentaar te geven op berichten (maar deze evenmin ontkend) dat de West- duitse federale recherche BKA twee maanden geleden contact heeft gehad met de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO van Arafat. Volgens het dagblad Die Welt zouden 5 BKA- beambten van de afdeling Terrorisme-bestrij- ding in Beiroet hebben gepoogd de PLO af te brengen van verdere ondersteuning van West- duitse terroristen. Minister Baum van binnenlandse zaken zou na afweging van de politieke risico's en kan sen zijn toestemming voor dit omgebruikelijke onderhoud hebben gegeven. Een ontmoeting tussen Arafat en een Westduits verantwoorde lijk politicus zou echter op bezwaren van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zijn gestuit. Volgens het bericht zou de PLO geen concrete toezegging aan de Duitsers heb ben gedaan. De regering van Libië, met wie het BKA sinds enige tijd een goede relatie wat betreft terroristenbestrijding heeft opge bouwd, zou zich voor de totstandkoming van het gesprek in Beiroet bij de PLO hebben in gezet. Zoals bekend is Arafat hoofd van de PLO waartoe de extremistische beweging „Zwarte September" behoort, die verantwoordelijk •wordt gesteld voor de aanslag op de Israëli sche deelnemers ana de Olympische Spelen van 1972 in München. Het is eveneens bekend dat er contacten bestonden tussen Westduitse en Palestijnse terroristen bij latere aanslagen, onder andere bij de overval op de OPEC-con- ferentie in Wenen. Bovendien zijn leden van de Baader-Meinhof-groep en later van de RAF militair geschoold in Palestijnse trainingskam pen in Jordanië. TEHERAN (AP) - Ajatollah Roehollah Khomeini heeft gisteren een onderhoud gehad met zijn vrijzinnige rivaal Ajatollah Machmoud Taleg hani. Hij probeerde daarmee gewelddadige botsingen tus sen eikaars aanhangers in de nieuwe revolutionaire staat Iran te voorkomen. Taleghani kwam gisteren uit zijn schuilplaats en reisde naar de heilige stad Qom voor een gesprek met Kho meini, aldus de Iraanse staatsradio. Aanhangers van beide Ajatol- lahs hielden in de hoofdstad Teheran demonstraties, terwijl in verschillende andere steden militairen parades hielden als uiting van steun aan de door Khomeini uitgeroepen Islami tische republiek. Van ernstige incidenten of botsingen tussen beide groepen aanhangers is geen melding gemaakt. Gisteren zijn opnieuw zeven personen onder wie een gees telijke door Islamitische revo lutionaire comité's terechtge steld. Het totale aantal execu ties sinds de omverwerping van het bewind van sjah Mo hammed Reza Pahlavi is daarmee tot 143 gestegen. Zo wel Taleghani als Khomeini draagt de hoogste Sji'itische titel Ajatollah. Maar Khomei ni is „Ajatollah uzma" of groot-Ajatollah. Taleghani (76) staat bekend om zijn soepel heid in het oplossen van ge schillen en zijn vooruitstre vende denkbeelden. Hij geniet de steun van zowel de Mar xistisch georiënteerde Mojahe- dien Khalq-groep en de zwaar bewapende linkse Fedajien- guerrilla's. Margaret Thatcher op verkiezingstour In Engeland is de verkiezingsstrijd in volle hevigheid los gebarsten en moeten de kandidaten soms de vreemdste toeren uithalen om de gunst van de kiezers te winnen. Hier wor stelt de Conservatie ve kandidaat Marga ret Thatcher met een pas geboren kalf in het kiesdistrict East Anglia. Drie weken geleefd op rauwe ratten WELLINGTON (REU TER) Een Nieuwzee- landse strikkenzetter, die drie weken in de beboste bergen verdwaald was geweest, is in leven kun nen blijven door het eten van rauwe ratten, die hij „lekkerder" maakte door zichzelf wijs te maken dat het gekookte bonen waren De 45-jarige Arthur Hol mes kwam gisteren uit de onherbergzame Kamaiber- gen tevoorschijn en ver telde dat hij de ratten aanvankelijk had gekookt, maar op rauwe had moe ten overgaan toen zijn lu cifers op waren. Ter af wisseling had hij ook dui ven en stinkdieren gege- MANAGUA (AP) Guerrillastrijders van het Sandinistisch Front hebben verscheidene patrouilles van de Na tionale Garde, die zich haastten naar een bele gerd garnizoen, in hin derlagen laten lopen en daarbij tenminste drie soldaten van de garde gedood. Manschappen van Jinotepe en Masaya liepen in hinderlager) nadat de guerrillastrijders een hevige aanval hadden uitge voerd op een garnizoenspost in Catarina, nabij Masaya, ongeveer 30 kilometer ten zui den van Managua. Zegslieden verklaarden dat drie soldaten van de kazerne te Masaya waren Drie andere patrouilles wer den eveneens aangevallen, maar het was niet bekend hoeveel soldaten of guerrilla strijders daarbij om het leven waren gekomen. KENIA PAKT HELPERS VAN AMIN KAMPALA (UPI) Terwijl de laatste restanten van de troepen van Amin ro ven en moorden in het noorden en oos ten van Oeganda, is het Tanzaniaanse leger met een offensief begonnen voor de verovering van de op een na grootste Oegandese stad, het industriecentrum Jinja. „We hebben geen haast", aldus de Tanzaniaanse bevelhebber. „We zullen er vrijdag zijn". Een andere kolonne is op weg naar het door Israël aangelegde vliegveld bij Na- kasongola, 110 kilometer ten noorden van Kampala. De beide oprukkende le gers moeten over ongeveer een maand zich aaneensluiten voor een laatste op mars naar Arua, een bolwerk van de Nubiërs en Kakwa's in het noordwesten en een steunpunt voor Amin. De verblijf plaats van Amin is nog steeds onbekend. Een Israëlisch parlementslid heeft overal ter wereld detectives gehuurd om de ge vluchte dictator op te sporen. In Kenia is men begonnen met het aan houden van vluchtelingen uit Oeganda, van wie men vermoedt dat zij deel uit maakten van het afgezette regiem van Amin. Hoge functionarissen zijn na de val van Kampala met enorme bezittingen over de grens gevlucht. De voormalige assistent van Amin, de Britse majoor Bob Astles, is eveneens in Kenia gevan gen genomen. Hij is na Amin de meest gezocht man in Oeganda; hij was met al leen verantwoordelijk voor het uitdenken van Amins publiciteitsstunts, maar ook voor de oprichting van de gevreesde vei ligheidspolitie. Mevrouw Astles wordt voor haar eigen veiligheid in Oeganda vastgehouden. In de resten van Amins commandopost, een huis even buiten Kampala, zijn me dische stukken over Amin gevonden, waaruit blijkt dat Amin een comfortabel leven leidde, maar geregeld door artsen behaqdeld moest worden voor allerlei kwalen. Amin koitit naar voren als een zwaarmoedig man, die lijdt aan jicht, hardlijvigheid en te hoge bloeddruk, ter wijl hij de verzwakkende gevolgen on dergaat van geestes- en geslachtsziekte. Proces tegen ,,de pil" STOCKHOLM (Reuter) Voor de eerste maal in Euro pa is gisteren in Stockholm een proces begonnen rond „de pil" als voorbehoedmid del tegen zwangerschap De 37-jarige Bengt Lindstrom heeft het proces aangespan nen tegen de Westduitse far maceutische fabriek Schering omdat de daar vervaardigde pil tien jaar geleden tot de dood van zijn vrouw als ge volg van trombose geleid zou hebben nadat zij vier jaren achtereen de pil had ingeno men. Het geval is waarschijnlijk het startsein voor mogelijk honderden soortgelijke pro cessen over de hele wereld. Directeur Bank van Italië geschorst ROME (UPI) Een Romeinse rechter heeft gisteren vice- president Mario Sarcinelli van de Bank van Italië in zijn functie geschorst, een maand nadat hij hem had be schuldigd van het verdoeze len van financiële onregelma tigheden. De magistraat, Antonio Ali- brandi, nam dit besluit op grond van een wet die het mogelijk maakt, overheids functionarissen te schorsen gedurende een tegen hen in gesteld gerechtelijk onder- Op 24 maart werd Sarcinelli op last van Alibrandi aange houden, omdat hij de conclu sies van een onderzoek van de centrale bank naar lenin gen aan de „Societa Italiana Resine" (SIR) zou hebben achtergehouden HERVORMD NEDERLAND praat met mr. R. de Waard, - lid van de Hoge Raad. „Ik vind het behoren tot de zoge naamd lagere milieus geen excuus dat je eerder naar een mes mag grijpen dan een an der. We mogen niets hebben tegen Surinamers, maar de statistieken bewijzen dat ze eerder naar een mes grijpen dan anderen. Ja, natuurlijk zijn er allerlei oorzaken aan te wijzen, maar dat betekent toch niet dat we het geweld maar over ons heen moeten laten komen?" Een kritisch artikel over Holocaust conclu deert: „Hitiers jodenvernieti- ging werd door christenen voorbereid. De kerk heeft meer martelaren omgebracht dan voortgebracht. Is er niet eeuwenlang een christelijke oecumene geweest: die van het vermoorden van joden?". Met politicoloog Martin Door nbos een gesprek over Oegan da: „De onenigheid blijft. Er zijn mensen die de monarchie terug willen en mensen die een vorm van Afrikaans soci alisme wensen. Het zal bijzon der veel kunst en vliegwerk vergen een tweespalt te voor komen". Een interview ten slotte met PvdA-kamerlid Piet Dankert. „Voor mij gaat het niet om de vraag: moet Ne derland uit de NAVO treden? We zitten er middenin, of we willen of niet. We kunnen er alleen maar uit, als we Ne derland ergens anders neer leggen. Met uit de NAVO tre den bereiken we niks. Nie voor Nederland en ook me voor de NAVO". DE TIJD heeft een speciaal dossier over 25-jaar bisschop pelijk mandement. Conclusie: „De drie christelijke groepen nemen er de tijd voor om tot een fusie te komen, maar be drijven in ieder geval oecu menische politiek. Deze nieu we inhaalmanoeuvre, maar nu van confessionele zijde, zou wel eens de oude antithese van de katholieken tegenover een latent anti-katholieke meerderheid kunnen verande ren in een antithese tussen christelijke en niet-christelijke politiek. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat deze ontwik keling de PvdA en zelfs de CPN tot een nieuwe belang stelling brengen voor de rela tie godsdienst en politiek". Ook in dit blad veel aandacht voor Holocaust, „een uitste kende aanleiding om het met de derde generatie over de in vulling van het begrip men senrechten te hebben". In ELSEVIER noemt Arie Groenevelt de aangekondigde studie over arbeidsverkorting flauwe kul. „Hij moet veel breder van opzet worden. Wij willen - maar de werkgevers weigeren nog maar steeds - ook de gevolgen van de auto matisering mee betrekken. Dat is veel zinniger dan de vraag wat de effecten van de arbeids-tijdverkorting zijn, die ieder kind op zijn vingers kan narekenen". Voorts deze voorspelling van de nieuwe GPV-voorman dr. Verbrugh: „Het kabinet Van Agt zal in de zeer vroege vrijdagmorgen van 10 oktober 1980 na afloop van de algemene beschouwin gen over de rijksbegroting sneuvelen op een motie van Lubbers en vari Houwelingen. Het huidige kabinetsbeleid is gedoemd te mislukken omdat de minister president de roe ping van zijn functie met er kend". Uit Oeganda het be richt: „Men vreest hier dat Amin zal worden opgevolgd door een marxistisch getint regime, marionetten van Tan zania". Een beschouwing over Holocaust grijpt terug op het effect dat de vertoning van Roots over de slavernij in Amerika heeft gehad. „Het is voorgekomen dat Surinaamse kinderen na de serie werden uitgescholden voor vuile slaaf. De angstige vraag kan wor den gesteld of Holocaust niet eenzelfde effect teweeg kan brengen - of het oude ver dringingsmechanisme niet juist in versterkte mate kan gaan functioneren, met alle risico's voor een nieuw ver- tooh vari anti semiti'sme". In NIEUWSNET zegt profes sor Bastiaans van Holocaust veel verdriet te verwachten. „Ik heb op het hoogste ni veau geprobeerd de uitzen ding te voorkomeiï. Wie heeft er baat bij? Wie kijkt er naar? Mijn advies: Kijk niet als je slachtoffer bent". Voorts een artikel van D'66 Tweede Kamerlid J.Brink- hors(: „Er is geen bondge nootschappelijke afspraak voor het opslaan van het neu tronenwapen en Nederland heeft ook niet meegewerkt aan de totstandkoming van zoiets. Zolang Nederland dat niet doet, gebeurt er helemaal niets. Ik denk niét dat er an dere NAVO-landen zijn, die Nederland uit het bondge nootschap zouden willen zet ten. Ze zouden wel gek zijn. Om die reden acht ik de stel ling van Den Uyl onzinnig". Het omslagartikel gaat over de opmars van het neo-nazis- me in West Duitsland. „Ulrike Meinhof, oprichtster van de Rote Armee Fraktion, kreeg ooit acht jaar, alleen vanwege het feit, dat zij lid was van een terroristische organisatie. Rechtse extremisten, wier lid maatschap van een even ter roristische organisatie vast staat, hebben tot nu toe niet meer gekregen dan een jaar en drie maanden". VRIJ NEDERLAND bevat een artikel van Den Uyl. „Wie meent, dat ik de voorwaarden voor kabinetsdeelname en duidelijkheid voor verkiezin gen onbelangrijk vind, ingege ven door de wens om de han den vrij te houden, vergist zich. Wel meen ik, dat succes bij verkiezingen en geloof waardigheid als oppositie in de eerste plaats bepaald wordt door de mate waarin voor concrete problemen con crete, uitvoerbare oplossingen worden geboden, die mensen overtuigen". Voorts een ge sprek met Haffner, schrijver van de jongste bestseller over Hitier. „Ik ga ervan uit dat, door exact te omschrijven wat Hitier voor goeds heeft gedaan, des te duidelijker en overtuigender wordt wat er voor slechts aan hem was, en waarom het slecht was". Ook een artikel over de paramili taire Molukse ordediensten. „Deskundigen in de Molukolo- gie, die op de politieschool lesgeven, klagen hoe ontzet tend slecht gedocumenteerd en geinformeerd het toekom stig politiekader daar wordt, als het om de Molukkers gaat. De justitie hoeft niet harder in te hakken op de Molukkers, dat is niet de be doeling, maar er moet wel een beleids alternatief zijn voor dit gezwalk". Elders een gesprek met ex-provo Luud Schimmelpenninck, uitvinder vqn de witcar. „Ik vind niet dat Polak tegen de huidige si tuatie in Amsterdam is opge wassen. Er moeten veel kno pen worden doorgehakt en dat gebeurt jammer genoeg niet. Als burgemeester is hij niet de goede man. Zelf vond hij het wel een leuke uitda ging, maar daar hebben we weinig aan". Het kleurenka- tern is gewijd aan Einstein. In de HAAGSE POST een kritisch artikel over de PvdA. „Het is het grote teveel. Een opeenstapeling van verlan gens. Het consumentenbelang moet gediend worden en de ontwikkelingslanden gesteund. Tegelijk staat het werkne- mersbelang bij de productie centraal. Men wil de overheid op tal van terreinen een cen trale rol laten spelen en tege lijk pleit men voor meer medezeggingsschap, arbeiders- zelfbestuur on een vrije rol van de vakbeweging. Een kijkkast vol mooie dingen. Maar er wordt niet bij verteld dat je niet alles tegelijk kunt krijgen. De PvdA moet eerlij ker worden". Elders dit com mentaar: „Het is te hopen, dat de zuinig-aan oproep van Van Agt op een volslagen fi asco uitloopt. Dat zou name lijk een energie-wetgeving na derbij brengen". De rest van het blad is gevuld met niet eerder gepubliceerd literair werk uit de zeventiger jaren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9