„Woekeren met de talenten die je 99 Verenigingsleven in Lisse gaat accommodatie inventariseren A. SCHILDERENDE PA TER CLA ASSEN UIT HAZERSWOUDE: Twaalf bejaardenwoningen in tuin van Huize Agnes 300 Voorhoutse huizen voor Katwijkse woningzoekenden Zestig bomen voor Rijnburg Jubileum concert „Sint Ceci REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1979 LISSE De Voorlopige Coördinatiegroep Cultu rele Belangen Lisse is omgezet in een definitieve commissie, waarin zitting is genomen door de heren Hulsbergen, Ruigrok, Tibboel, Ras en me vrouw Kortekaas. Deze commissie zal als eerste taak een beleidsnota in elkaar zetten, waarin de verenigingen van Lisse (en dan vooral degenen die dringend om accommodatie verlegen zitten) op een rij worden gezet. Daar tegenover staat dan het aanbod van accommodatie en in een konklusie zou deze commissie dan eventueel aan kunnen geven tot welke stappen men zou moe ten komen om de verenigingen in Lisse ruimte om te werken te geven. Door de voorlopige commissie, die tijdens een eerder gehouden vergadering in het leven werd geroepen, is een en ander op papier gezet en is aan de verenigingen in Lisse verzocht op de ge stelde vragen reageren. In totaal 40 verenigingen hebben een brief van de commissie ontvangen en 28 daarvan zonden de formulieren terug. Van deze 28 bcantwoorders stelden 9 dat ze dik tevre den zijn met de huidige accommodatie. De overi ge 19 zijn dat niet, waarvan er dan 2 opmerken dat er wel voldoende ruimte ter beschikking staat om te repeteren, maai' niet voor een uitvoering. Die verenigingen zitten helemaal omhoog. Een daarvan moet het totale ledenbestand in gedeel ten opsplitsen om te kunnen repeteren, een twee de werkt met veel teveel mensen in een veel te kleine ruimte en de derde moest kortgeleden de ruimte verlaten en is nu zwervende. De commissie kwam tot de konklusie dat de vele verenigingen in Lisse nu niet bepaald dik in de accommodatie zitten. De repetitie-ruimten zijn vaak te klein en ruimte voor een knappe uitvoe ring is in het dorp nauwelijks aanwezig. Boven dien heeft men de indruk, dat sommige vereni gingen de kat nog even uit de boom kijken en eerst later een reaktie zullen geven. De 28 reage rende verenigingen willen echter meer dan af wachten. Het streven van de nu samenwerkende verenigin gen is er niet in de eerste plaats op gericht om te komen tot de bouw van bijvoorbeeld een dorp shuis, of welk naam men dan ook aan een derge lijk gebouw wil geven. Het gaat er vooral om, de verenigingen een plekje te geven waarin men naar hartelust het geheel eigen verenigingsleven kan beoefenen en als het even kan een plaats voor de spulletjes (die overigens soms totaiP' duizenden guldens vertegenwoordigen). Ee menc zaal waarin naar behoren opgetred worden, is uiteraard ook een doel om streven, maar vooreerst zal men zich ins om te zien in hoeverre de nood gelei worden met gebruik van de huidige accoi ties en de ruimten die binnen korte tijd men. Het verenigingsleven in Lisse is in deze sie bezig nader tot elkaar te komen. Daaru nen nog velerlei andere zaken zich aandienen. 53 r idjL cl TER AAR/HAZERSWOUDE - „Eigenlijk heeft het alles met elkaar te maken. Je probeert al dat in je leeft op het doek te krijgen. En je bent scheppend bezig". Aan het woord de 42-jarige pater Claas- sen van de Hazerswoudse Orde der Kar melieten. Zielenherder van professie en kunstenaar in hart en nieren in de vrije uurtjes die hem naast zijn dagelijkse ta ken resten. Pater Claassen is hard op weg in de Leidse regio de nodige ver maardheid te vergaren met de schilder stalenten waarmee iedere dag korte dan wel langere tijd wordt gewoekerd. Een commerciële pater zo lijkt het na een eerste blik op een persbericht waar in wordt aangekondigd dat de doeken van de pater op een volgende week zon dag in Langeraar te houden tentoonstel ling „te koop" zijn. Maar de contradictio interminus wordt al spoedig de das om gedaan als duidelijk wordt dat de ver koop uitsluitend bedoeld is om de pater aan nieuwe materialen te helpen, 's Pa ters talenten worden alleen op het gees telijke vlak optimaal benut, ten gelde maken is er niet bij. „Welnee, het is ook niet mijn beroep. Ik zie het veeleer als een aanvulling op mijn dagelijkse werkzaamheden in het bisdom", grijnst pater Claassen vrolijk in de pastorie naast de Scheepjeskerk aan de Hazerswoudse Hoge Rijndijk. „Er zijn mensen die denken dat mijn schilder werk ten koste van de parochiewerk zaamheden gaat. Maar dat is zeker niet waar. Schilderen geeft je alle rust. Geeft je de kans, om wanneer je net zoals ik veel portretten maakt, mensen te leren kennen en te doorgronden. Het schilde ren maakt mijn dagelijkse werk juist eenvoudiger", aldus pater Classen, die zich in de toekomst wil gaan bekwamen in de religieuze schilderkunst. „Maar dat is zo moeilijk, daar moet ik nog wel een paar jaartjes naar toe groeien". Cursussen Vijf jaar geleden ontdekte pater Claas sen bij toeval zijn schilderstalenten. Het maken van een tekeningetje ging hem zo eenvoudig af en verschafte hem buiten dien zoveel genoegen, dat de toen 37-jari- ge pater, geboren en getogen in het Bra bantse 's Gravenmoer, besloot er zich onder deskundige leiding verder in te be kwamen. Zo belandde pater Claassen aan de vrije schildersacademie Ars Ae- mula aan de Pieterskerkgracht in Lei den, waar reeds vele „groten" hem wa ren voorgegaan. In de oorlogsjaren bij voorbeeld schrijver-schilder-beeldhouwer Jan Wolkers, een gebeuren dat onlangs herleefte toen voor de opnamen voor de filmversie van het boek Kort Ameri- Pater Claassen blijft evenwel acceptabel Siberisch onder dat al. Nog immer loopt hij zelf de cursussen aan deze welhaast legendarische academie. „Je bent nooit te oud om te leren", onderstreept de Ha zerswoudse pater-schilder zijn filosofi sche benadering van alle dingen. Die be nadering komt ook tot uiting in zijn in middels ontelbare werken. Veelal portret ten en landschappen in tekening, olieverf of aquarel. „Een meditatieve benadering, zo zou je het kunnen noemen. Ik maak ook nooit iets in een keer af. Ik probeer Het gaat voorlopig om een —proef van één jaar. Alle leeg komende eengezinswoningen van makelaars worden bij de gemeente gemeld. B en w van Leiderdorp mogen tweederde van het aantal woningen toe- wijzen. Inwoners van Leider dorp kunnen zich daarvoor nu inschrijven mits zij vol- -doen aan de inschrijving- svoorwaarden. Er is een pun tentelling om te bepalen wel ke ingeschrevene het eerst aan bod komt. Het gemeente bestuur gaat bij de inschrij ving uit van de gezinssituatie die in het bevolkingsregister vermeld is. VOORHOUT Provinciale Staten van Zuid Holland heeft geen bewaar tegen de bouw van twaalf bejaardenwoningen in de tuin van het gloednieuwe „Huize Agnes". Voor de bouw van deze woningen die al in het oor spronkelijk nieuwbouwplan van het bejaar denhuis waren meegctekend, was tot nu toe geen toestemming verkregen. Gistermiddag rond het middaguur kwam het verlossende telefoontje van de Pronvinciale Griffie die het goeie nieuws nog schriftelijk zal bevestigen. De twaalf woningen zullen als twee groepjes van elk zes woningen worden gebouwd. Zes zullen langs de Kerkweg wor den geprojecteerd en het tweede zestal achter in de tuin parallet aan de Herenstraat. Vanuit elke woning zullen de toekomstige bewoners een fraai uitzicht hebben op de tuin. Aannemer Vink en Veenman dié zich momen teel bezig houdt met de bouw van het Broe dershuis Nieuw Schoonoord aan de Leidse- vaart zal zo spoedig mogelijk nadat hij op dracht heeft gekregen daartoe, met de bouw beginnen. Per sant Snoepweg wordt hersteld LEIDERDORP Het weg dek van de Persant Snoep weg, dat van de afgelopen winter erg te lijden heeft ge had, krijgt binnenkort een nieuwe top-asfaltlaag, zodat de weg weer goed te berijden is. Zodra er geld voor is, zal het wegdek ingrijpend gere construeerd worden. Het as falteren gebeurt in twee fa- Het eerste stuk, dat onder handen genomen wordt, is het gedeelte vanaf de Leiderdorp- se brug tot de kruising Acasi- alaan. In verbartd met het drukke verkeer hier, zullen de werkzaamheden 's avonds en 's nachts uitgevoerd worden. Maandagavond 23 april wordt vanaf 21.00 uur met de werk zaamheden begonnen. Dit duurt dan tot de volgende morgen 06.00 uur. Het ver keer uit beide richtingen wordt in die tijd met mobiele verkeerslichten over één rij strook geleid. De Persant Snoepweg vanaf de kruising met de Van Die pingenlaan tot aan het benzi nestation ter hoogte van het Sint Elisabethziekenhuis^ wordt vanaf dinsdag 24 april verbeterd. Dit zal overdag ge beuren. Het verkeer uit de richting Hoogmade kan over één rijstrook blijven rijden. Het verkeer komende vanaf de Engelendaal zal omgeleid worden over de Voorhoflaan of de Laan van Ouderzorg en Van Diepingenlaan. Het ver keer vanaf de Leiderdorpse brug wordt omgeleid over de Acasialaan, Hoogmadeseweg en Simon Smitweg. Het open baar vervoer vanuit Hoogma de zal geen last van de werk zaamheden hebben. De haltes aan de Persant Snoepweg zijn normaal bereikbaar. In omge keerde richting worden de lij nen 101 van NAL en 12 van Centraal Nederland, eveneens over de Acasialaan geleid. De halte-plaatsen aan de Persant Snoepweg worden verplaatst naar de omleidingsroute Aca sialaan, Hoogmadeseweg, Si mon Smitweg. KATWIJK AAN ZEE De commissie voor stadsontwik keling en openbare werken in Katwijk heeft verheugd inge stemd met het door het colle ge gedane voorstel, om 300 woningen in Voorhout te aanvaarden. Tussen 1982 en 1988 zullen deze woningen aan Katwijkse woningzoeken den toebedeeld gaan worden. Volgens wethouder J. Be rgman (CDA) betekent dit dat het tuindersgebied de Zanderij Westerbaan, voorlo pig niet gebruikt hoeft te worden voor woningbouw. De wethouder voor stadsont wikkeling en openbare wer ken vertelde dat het college in onderhandelingen is met het Voorhoutse college om trent 300 koopwoningen. Het is namelijk zo, dat Voorhout een bouwlocatie heeft voor 1500 woningen, maar daar zelf slechts 1000 woningen van kan laten bezetten. Voor hout heeft daarom een beroep op de naburige gemeenten uit de Bollenstreek gedaan, om de mogelijkheid te onderzoe ken die 500 andere woningen aan woningzoekenden te ver kopen. Volgens wethouder Bergman is de Katwijker van vandaag de dag, lang zo honk vast niet meer, zodat het hem ze ker gerechtvaardigd lijkt dat de .gemeente Katwijk 50 wo ningen per jaar aanvaardt, om die daarna toe te wijzen aan woningzoekenden in Kat wijk. De leden van de com missie juichtten dit initiatief toe, vooral omdat de kans dat de Zanderij voor 1990 be bouwd gaat worden hierdoor vrijwel nihil is. Sinds enige dagen is de ge meente Katwijk verrijkt door een duidelijke bewegwijzering. De kleurige borden zijn een uitstekende betonning binnen het vissersdorp, alleen is het jammer, volgens C. A. J. Griend, hoofd van openbare werken, dat binnen een week al zoveel vernielingen aan deze pas geplaatste wegwij zers toegebracht zijn. De voetgangersoversteekplaats op de Zeeweg ter hoogte van de Tnumfator-kerk zal aan zienlijk verbeterd worden, als ook de raad instemt met het plan waar de commissie voor koos. Dit plan houdt in dat de Noordelijke rijrichting een versmalling tot 3,5 meter on dergaat, zodat er een vluch theuvel in het midden komt en zo de oversteek in twee etappes gedaan kan worden. RIJNSBURG Gistermiddag heeft loco-bur gemeester C. Noort 60 bomen in ontvangst ge nomen van de heer Kamsteeg. Deze was een aktie gestart om voor elke verkochte Volkswa gen aan een inwoner van Rijnsburg een boom cadeau te geven aan de gemeente. De eerste boom van de 60 ging de grond in bij het Rijnsburgse Boys-terrein; Het is de bedoeling, dat ook de andere 59 bomen daar in de buurt komen te staan. Eerder die dag namen Katwijk, Warmond en Oegstgeest hun bomen in ontvangst. Ook in Lisse werden gisteren bomen geplant, maar deze waren niet van de automobielver koper afkomstig. De gemeente hield een wat verlate Boomplantdag. Vierhonderd leerlingen van Lissese lager scholen gingen aan de slag rond het kasteel Dever. VOORHOUT leuraconcert, klapstuk festiviteiten rond het jarig bestaan van mui reniging „Sint Cecili Voorhout, wordt gege\ vrijdag 20 en zaterdflr april. Het concert begint om W uur en wordt gegeven aula van de Katholieke nische School aan de I vaart. Het belooft eer gevarieerd programm .EU worden. De spits wordt aar beten door de drumbai en der leiding van Henk iscl ser, gevolgd door een I. 1 den van de majoretten! ;un' leiding van Conny var iet Berg-Verkade. losg De harmonie zal haartem van het programma o luie met de mars „The Stèraf Coming" van A. Kappertaai volgens met „Western test res" van Kees Vlak imaa „Ouverture 1812" van )e kowski. terl „Ballade of the Green B feli; is een arrangement van üt Mark die wordt gevolgd ers het „Fiësta Cu Tres B «ni van Pi Scheffer. Aai Das nummer wordt medewi verleend door een speeia me-groep. Voor de liefhe van „Grease" is er het ^-| bekende „You're the ont I I want" en dan iets hei Ij ders, „American Folk 1 van Jeff Penders. Besloten wordt door de p monie met „Scenes from a| ta" met medewerking vt a(s zangeres Gemma van Eek. gr In de pauze waarin de (rf; tot balzaal wordt omgetx m speelt de „Egerlander 1' die voor deze gelegen] gevormd uit 17 leden v harmonie, dansmuziek, „Trawanten" verzorg! dansmuziek bij het g bileumbal. De trekkini| de grote loterij wordt terdagavond verricht, nf- concert. SASSENHEIM Cur van de Kreatieve Werk Sikkens houden van 23 met 27 april een expositi M hun werk in de hal va M kantoorgebouw op het kens-complex aan de straatweg 31 in Sassenheii De expositie wordt maa 23 april officieel geopen 16.45 uur. De tentoonsl 51 met werk op het gebie boetseren, haken, maa wandkleden, schilderen, graf eren en bloemsehikk jjr dagelijks te bezichtigen j' 10.00-16.00 uur en op zat 28 april van 09.00 tot jL uur. j0 ZOETERWOUDE - „Kt met Kootje" is de naar jj( het toneelstuk dat de J w. zaterdag 21 april zal s; Het is een vrolijk spel ir bedrijven. Voor een toeg prijs van 5 is iederee' 20.15 uur in „Ons Huis" het Kosterspad welkom, i. LISSE De VW houdt op koninginneda het gebouw Rehoboth ai m Achterweg in Lisse een voorstelling. Kaarten deze filmmiddag kunnen af maandag 23 april to V( met 28 april verkregen den op het VW-kantoo: w de Grachtweg. De film t le 30 april 's middags om jj uur. LISSE De afdeling J van het Industriebond y houdt op vrijdag 20 i j haar ledenvergadering ii zaal Mariënburcht, op hoek Nassaustraat/Oranj^ u Op deze feestelijke vet ring komen uiteraard eer huishoudelijke zaken aa: j, orde, zoals de diverse V( v gen, doch er is verder p 1 gemaakt voor de huldi i van een drietal jubilari Na het officiële gedeelte 2 men de kaarten op tafe 5 zullen de troeven worden |2 gespeeld op jacht naai 1 grote vleesprijzen. De vi dering begint om 20.00 uur. B NOORDWIJK Het w veer zestig leden tellende mengd Koor Sint geeft vrijdag, 27 april ij Sint Jeroenskerk aan de Limburg Stirumstraat concert. Behalve het koof lenen daaraan medewe de soliste Ans Poppe er Jansen aan het orgel. Diri van het geheel is koorl Cees Borger. Het programma vermeld! der meer het Agnus Dei „Die Krönungsmesse val A. Mozart, het „Laudate minum" van dezelfde cof nist, het „Zum SanctUl nog enkele delen uit sche Messe" van F. Schif Het concert begint om uur. De toegang is gratis. mezelf altijd de tijd te gunnen tussen tijds na te denken over waar ik mee be zig ben. Op die manier kom je tot een aanvaardbare evaluatie die de welover wogen rustige opbouw van je werken ten goede komt", aldus pater Claassen. kl4 Exposities De expositie in de Langeraarse gemeen schapsruimte van Aeresteijn past exact in de uitgemeten legpuzzel van het bis dom Rotterdam. Van daaruit werd pater Claassen geplaatst in Hazerswoude waar hij in het Diepgangscentrum zijn dage lijks werk verricht. Maar daarnaast heeft de pater zich de afgelopen tien jaar we ten te ontplooien als de meest aangewe zen persoon voor het leiden van de vol- wassen-katechese, waardoor hij ook el ders in regio-gemeenten belandde. Die werkzaamheden leidden tot de expositie in Langeraar, waar hij op verzoek van de plaatselijke werkgroep zondag 22 april (van 12.30 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur) zijn werken ten toonstelt. Eerder exposeerde de pater al in Het Anker in Hazerswoude en in De Lier (nabij Delft). En naar verwachting zullen zijn werken medio oktober wor den tentoongesteld in het voormalige se minarie (en thans bejaardentehuis voor religieuzen en geestelijken) in Warmond. Ongetwijfeld met een geheel nieuw oeu vre, want de werken van pater Claassen zijn bijzonder in trek. Voor de kunste naar zelf geen enkel probleem, want naast zijn actieve kerkelijke inspannin gen schildert hij dat het een aard heeft. En met plezier, want hij wil woekeren met de talenten die hij heeft. En waar- De Karmeliet pater Claassen met een resultaat van zijn grote passie: het omookmet.schilderen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Leiderdorp wijst ook woonruimte toe via makelaars LEIDERDORP Inwoners van Leiderdorp, die een een gezinswoning zoeken, maar vanwege een te hoog inko men door de Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp niet kunnen worden ge holpen, kunnen zich in het vervolg bij de gemeente in laten schrijven voor een een- gezins/huurwoning van een makelaar. Degene die een inkomen heeft, dat per 1 oktober 1978 hoger was dan 36.200 gulden, komt bij de Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp (AWL) niet voor een wo ning in aanmerking. Men is dan aangewezen op de eenge zinswoningen die door make laars beheerd worden. Daar voor bestaan in de regel lan ge wachtlijsten. Ook woning zoekenden die geen enkele binding met Leiderdorp heb ben kunnen voor zo'n woning in aanmerking komen. Diploma's voor vrijwilligers brandweer Het gemeentebestuur van Lei derdorp heeft nu met de ma kelaars de afspraak gemaakt, dat bij de verdeling van vrij komende eengezinswoningen voorrang wordt gegeven aan de Leiderdorpse inwoners. Burgemeester mr. K. Staab van Wassenaar heeft de diploma's uitgereikt aan 35 vrijwilligers voor de Wassenaarse brand weer. In 18 gevallen overhandig de hij in de brandweerkazerne het diploma „brandwacht twee de klas'' en 17 maal het brevet voor het dragen van een per sluchtmasker Zowel de burger vader als de brandweercomman dant A. de Graaf wezen op de belangrijkheid van het vrijwilli gerswerk bij de brandweer, de ruggegraat van het Nederlandse brandweerwezen. Op de foto de uitreiking van de diploma's door burgemeester Staab (midden).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4