e krant blijft het beste ommunicatie middel onze samenleving ujamecteDi» PvdA-raadsleden berispt over afwijkend stemgedrag KOPEREN FEEST IN J iUIZE ROOMBURGH Zuiver zijden damesondergoed ÜIINISTER GARDENIERS BIJ OPENING LEIDSE COURANT: „ONVOLDOENDE POLITIEKE MUNT GESLAGEN UIT 'ZOMERLAND-AFFAIRE' LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1979 PAGINA 3 Exclusief in onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. In naturel en zwart. Breestraat 126 Leiden 071-130960 Mevr. J. G. Fase-Dubbel boer wethouder Economische Zaken van de gemeente Leiden LEIDEN De twee PvdA-raadsleden de da mes N. Kessen en M. A. Koning zijn gistera vond door hun fractie op het matje geroepen. De twee raadsleden hebben tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering afwijkend van de meerderheid van hun fractie gestemd over een amendement van het CDA-raadslid me vrouw C. Kramp inzake de stichting Zomer land. "Het stemgedrag van de twee leden heeft mij bijzonder onaangenaam getroffen", aldus frac tievoorzitter J. Peters. Hij stelde dat voortdu rend overleg in de fractie is geweest over de zaak van de stichting Zomerland en dat de twee dames nooit te kennen hebben gegeven anders dan de meerderheid van de fractie te willen stemmen. Het ging om het voorstel van mevrouw Kramp het bestuur van de stichting te dwin gen het contract met het beheer- en adminis tratiekantoor Cibaco b.v. voor 1 januari 1980 op te zeggen. Volgens de bewoners van het verzorgingscentrum "Schouwenhove", dat wordt bestuurd door de stichting Zomerland, is het wanbeheer van dit kantoor de oorzaak van de verschillende huurverhogingen die zij de laatste jaren hebben moeten slikken. De gemeenteraad heeft zich onlangs weer voor meer dan een miljoen garant verklaard voor de uitgaven van de stichting. Het CDA, en ook de twee PvdA-raadsleden, wilde die ga rantie alleen geven als het contract met Ciba co b.v., dat geleid wordt door de zoon van de voorzitter van het Zomerland-Leiden bestuur, werd opgezegd. De PvdA-fractievoorzitter wees er gisteravond op dat een dergelijk afwijkend stemgedrag "de procedure rond de besluitvorming ernstig kan belemmeren". Aanvankelijk wilde de PvdA-fractie een amendement indienen, waar in er bij het college op werd aangedrongen te bewerkstelligen dat Zomerland zijn contract met het beheerskantoor zo spoedig mogelijk zou verbreken. Toen wethouder H. van Dam, zonder amemdement, die toezegging deed, zag de meerderheid van de fractie geen noodzaak meer om het CD A-amendement te steunen. Mevrouw Kessen verdedigde zich door te stel len dat zij verschillende malen heeft kenbaar gemaakt haar bedenkingen tegen een dergelij ke verweving van familie- en vriendenbelan- gen, zoals dat bij "Schouwenhove" het geval blijkt te zijn, te hebben. "Ik blijf het een boe- venclub vinden en daar geef ik mijn stem niet aan", deelde zij ferm mee. Wethouder D. Tesselaar haalde uit naar de vertegenwoordigster van de gemeenteraad in het bestuur van Zomerland-Leiden. Hij vond dat het CDA-raadslid Kramp al veel eerder de gemeenteraad op de hoogte had moeten stellen van de verkeerde gang van zaken bij het stichtingsbestuur. Hij betwijfelde of het aangenomen amendement waarin als voor waarde voor de garantie aan de stichting wordt gesteld dat zij vier leden in haar be stuur op bindende voordracht van het Leids gemeentebestuur moeten opnemen, veel zal uithalen. "Als die vertegenwoordigers niets doen, blijf je toch altijd met de brokken zit ten. Er is hieromtrent niets geregeld. Het wordt aan het eigen initiatief van de betref fende vertegenwoordigers overgelaten om de gemeenteraad al dan niet te informeren. Hier zou in de toekomst verandering moeten wor den gebracht", aldus Tesselaar. Bovendien herinnerde hij er zijn fractieleden aan dat het verzorginscentrum in de collegeperiode 1970- '74 tot stand is gekomen. Zoals bekend had Leiden toen nog een CDA/WD-college. "Ik vind dat we onvoldoende een politiek nummer van deze hele zaak hebben gemaakt. Er had best wat harder ingetimmerd mogen worden op de raadsvertegenwoordigster in het stich tingsbestuur", aldus de wethouder van onder wijs. Jazz on Sunday Rof was gisteren feest in bejaardencentrum £e Roomburgh aan de Leidse Zaanstraat. 9 j0 k°P twaalf en een half jaar geleden uil d het centrum in gebruik genomen. Een em de aanleiding om de bloemetjes eens bui- mo -te zetten, vond het bestuur. De feestdag W jr de bewoners ging gistermorgen van start i "et opdragen van een Heilige Mis in een (5) eladen kapel van het centrum. De Eucha- 'eviering, die muzikaal werd verzorgd door I 'oners van het centrum, werd opgedragen i i Jr de rectoren J. van der Stap en A. van >!i Boog en deken H. van Zoelen. Na de Eu- la ostieviering werd de bewoners een diner aangeboden. Tussen half drie en vier uur kwamen de bewoners bijeen in de ontspan ningszaal, waar zij bij een hapje eneen drankje konden genieten van de muziek van het huisorkest van Huize Roomburgh. De feestdag werd besloten met een drukbezochte informele receptie voor allen, die in de afgelo pen twaalfeneenhalf jaar op enigerlei wijze bij Huize Roomburgh betrokken waren (of nog zijn). Namens het Ontspanningscomité Room burgh, werd het bestuur (foto) een antieke kast aangeboden. Deze. kast krijgt een plaatsje in de lounge van het centrum. De mede werkers van het centrum overhandigden een kristallen asbak en een dito vaas, bestemd voor de ontspanningsruimte. Wethouder Fase: Leidse Courant Het kwartet van Han Ruigrok treedt zondag 22 april op in de bistro van de Groenoordhallen in het kader van „Jazz on Sunday". Het kwartet dat bestaat uit Walter Kopps (piano), Rob Schoenmaker (bas), Martin Bonnet (drums) en Han Ruigrok (fluit en gitaar) komt uit Noordwijk. Het winterseizoen zal zondag 29 april wor den afgesloten. Vanaf half september is er dan weer „Jazz on Sunday" in de Groenoordhallen. Het ziet er overigens naar uit dat „Jazz on Sunday" een blijvend gebeuren op de zondagmiddag zal zijn. In mei verschijnt een boekje over de eerste twee maanden proefdraaien. Boekje voor verenigingen De Amro-bank heeft een pocket „Leiden en begeleiden" uitgegeven. Dit boekje behandelt de wettelijke aspecten van verenigingen, de organisatie (bestuurstaken, commis sies, bonden) het vergaderen, het voeren van de adminis tratie, het behartigen van financiële belangen, het intern en extern communiceren enzovoort. Het is speciaal be stemd voor middelgrote en kleine verenigingen. Postkantoor Het hoofdpostkantoor is vanaf maandag 23 april weer gevestigd in het pand Breestraat 46. De tijden van open stelling zijn: maandag tot en met vrijdag van half negen tot zeven uur, donderdag ook van zeven uur tot half ne gen en zaterdag (alleen spoedzaken en zegelverkoop) van half negen tot twaalf uur. Het loket voor inname en uit gifte van munten is alleen geopend van maandag tot en met vrijdag van half negen tot vier uur. Het kantoor aan de Gerestraat is met ingang van maandag 23 april van maandag tot en met vrijdag van half negen tot vijf uur geopend. De openstelling op donderdagavond en za terdagmorgen komt daar te vervallen. Mont Zuma De groep Mont Zuma De groep Mont Zuma treedt morgen op in het Leids Vri jetijdscentrum aan de Breestraat 66. Monte Zuma is voortgekomen uit de formatie Zodiac. De groep speelt voornamelijk eigen composities in de sfeer van groepen als Alquin en Solution. Daarnaast laten zij zich inspire ren door de Allman Brothers en Santana. De groep be staat uit Cees Terwei, sologitaar. Hans Top, drums, Hans Hoogstoefenbelt, basgitaar en Rob Fontain, orgel, syn- thersizer en piano. Bij het optreden wordt een lichtshow gegeven met dia- en vloeistofprojecties. Het optreden be gint om half tien. De toegangsprijs is vijf gulden, vier gulden voor CJP-houders en drie gulden voor vrijetijds centrum. Alain Resnais Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoont vanavond de film „Stavisky" van de Franse regisseur Alain Resnais. „Stavisky" gaat over de miljoenenzwen delaar Serge Alexandre Stavisky die in het begin van de jaren dertig in de hoogste en zeer corrupte kringen van de Franse Derde Republiek opereerde. De filmvoorstel ling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gul den, CJP-houders betalen drie gulden vijftig en leden van het Vrijetijdscentrum drie gulden. Verboom (I) Nog maar net geheel hersteld, staat wethouder A. Ver boom weer bloot aan de nodige kritiek. Kwam deze tij dens de begrotingsbehandeling van vorig jaar voor een groot deel ook van andere fracties en betrof het toen zijn milieubeleid, nu wordt de wethouder veel meer door zijn eigen fractiegenoten op de vingers getikt en betreft het zijn volkshuisvestingsportefeuille. Tijdens de PvdA-frac- tievergadering van gisteravond werd nog slechts een to pje van de ijsberg getoond. Toen het echt interessant be gon te worden kozen de socialisten voor beslotenheid. Verboom (2) Met name recentelijk gedane uitspraken van de wethou der tegen bewoners die een vergadering van zijn raads commissie bijwoonden zijn verschillende PvdA-raadsle den in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens hen zou de wethouders deze bewoners onhebbelijk hebben behan deld omdat zij zijn standpunten niet deelden. „Ik vind het heel triest wat hier is gebeurd", aldus mevrouw M. Koning. Haar collega-raadslid H. van Dongen wees erop dat de wethouder de PvdA geen dienst bewijst door zo opvallend bewoners met een kluitje in het riet te stu ren. „Velen doen moeite om naar zo'n commissie te ko men. Het is een bijzonder slechte zaak voor het gezicht van de PvdA naar buiten toe", aldus het raadslid Van Dongen. Verboom (3) De wethouder, die zich in het verleden al heeft laten kennen als een man, die boude uitspraken niet schuwt, stelde dat het allemaal nog wel meevalt met dat ge zichtsverlies. Toen de kritieken van zijn fractiegenoten bleven aanhouden, maakte de wethouder een eind aan de discussie, althans tijdens de openbare vergadering, met de opmerking dat hij „liever de hele tent zou slui ten". Ambtenaren Wethouder Verboom schijnt overigens niet de enige in het stadhuis te zijn die het zwaar te verduren heeft. Col lega C. Waal van stadsontwikkeling kaartte gisteravond tijdens de fractievergadering ook de problemen rond bij het ambtenarenapparaat aan. In de sector ruimtelijke or dening lijkt het meer regel dan uitzondering te zijn dan ambtenaren overspannen raken. Een en ander heeft ern stige consequenties voor het functioneren van het ambte lijk apparaat en voor de voortgang van inspraakproces sen. De wethouder deed een dringend beroep op zijn fractiegenoten zich eens te bezinnen over de mogelijkhe den om de ambtenaren niet al te zeer te belasten. Zo stelde hij voor het aantal avondvergaderingen wat in te krimpen, aangezien hierin het grootste euvel schuilt. „Het komt regelmatig voor dat ambtenaren meer dan drie avonden per week in touw zijn, en dat is voor de mees- IDEN „De krant blijft in onze samenleving het beste 9nfll" nmunicatiemiddel, hoe snel en ingrijpend de ontwikkeling 5^ j radio, televisie en daaraan verwante technieken ook ut Dii loopt". Dit zei vanmiddag minister M. H. M. F. Garde- js-Berendsen van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk .Mrfc bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe huis- 1 iting van de Leidse Courant aan de Apothekersdijk 34 in den. De officiële handèling bestond uit het in werking ijlen van een computer-terminal en een daaraan gekoppel- regeldrukker, zodat de door de bewindsvrouw ten over- an van talrijke genodigden uitgesproken tekst zowel op beeldscherm als op papier zichtbaar werd. verhuizing van het Kort Rapenburg naar de Apothekers- Jc werd door mevrouw Gardeniers aangestipt als een ver ven atsing van een wellicht ingrijpender betekenis dan de irgaande zes. „Samen met deze gebeurtenis valt namelijk overschakeling van de redactie op een andere werktech- k, die niet meer gebaseerd is op papier en een goed lint Ron je schrijfmachine, maar op electronica en beeldschermen. Iirnalisten, creatieve individualisten dus waarvan je lang gedacht dat zij ontoegankelijk zouden blijven voor de nars van de computer, blijken nu ook ondergebracht te nnen worden in een wereld van hardware en software, en is geen kleinigheid. Sommigen zien er tegenop, dat kan me levendig voorstellen. Anderen zien er voordeel in, oral ten aanzien van de actualiteit". e Leidse Courant is een uitgesproken regionaal blad. Maar n wel een met een brede filosofie. Het nationale en wereld jeuren krijgen in de krant de volle aandacht en het is niet zo, dat in de headlines de Leidse inwoners en de se toestanden al het overige naar de achtergrond drin- De Leidse Courant wil een krant zijn, waarmee je kunt lstaan, en ik geloof dat men er aardig in slaagt dit waar 3 1 iken. Maar toch, die elementen „regionaal" en „plaatselijk" de redactieformule hebben belangrijke waarde. Regionale iden dat is onmiskenbaar hebben er geweldig toe bij- 'ed Cidragen dat mensen kranten gaan lezen. Men wil geïnfor- ieerd zijn over Israël en Egypte, over Oeganda en over de itwikkeling van de Japanse industrie, maar men wil ook eten wat er vlak naast de huisdeur gebeurt. Hoe nietig, hoe einig wereldschokkend dit misschien ook is", aldus de mi eter van CRM. istorie iter Gardeniers schetste in haar openingsspeech uitge- Ide historie van de Leidse Courant. „Met een knipoogje 'erstandhouding naar de geschiedenis van de vaderland pers kunnen we ons heimelijk strelen met de gedachte, de krant van vandaag er al in 1633 was, toen nog onder naam „Die Leydtsche Courante". Of de geboortedatum de „Leidse Courant" van vandaag nu echt in het begin 14.4 j de zeventiende eeuw heeft gelegen, is een andere zaak. feit is, dat de geschiedenis rond de laatste eeuwwisseling witte vlek van enkele tientallen jaren vertoont. Ik zou als lezer en liefhebber van de krant maar al te graag lergeven aan de neiging de wieg van het blad terug te latsen in de late Middeleeuwen toen de boekdrukkunst nog wonderlijks had, maar als minister mag ik dat niet. En ker niet als minister van CRM, die tenslotte ook in hoort staan voor de betrouwbaarheid van onze Nederlandse a- boekt een verhuisrecord Minister Gardeniers bij een computer-terminal. chieven. Nee, „Die Leydtsche Courante" veranderde sinds 1633 wel een paar keer van naam en ook van verschijnings frequentie, maar bleef voortbestaan tot het einde van de 19e eeuw. Toen ontstond er een jarenlange stilte en in 1909 werd „De Leidsche Courant" van vandaag pas echt geboren. Ze ventig jaar geleden dus. Zo ging de krant op weg, een levend orgaan dat zich aanpaste aan elk tijdsgewricht". Van die aanpassingen memoreerde mevrouw Gardeniers het verdwij nen van de „ch" uit de kop en ook het woordje „De", waar van de laatste aanpassing meer consequenties had dan de Met het betrekken van het pand Apothekersdijk 34 ves tigt de Leidse Courant zon der twijfel een nieuw rekord „verhuizen" voor plaatselijke dagbladen. Dat is echter niet de belangrijkste reden voor een gelukwens bij deze gele genheid. De rol van plaatse lijke dagbladen binnen de ge meentelijke samenleving is een zeer belangrijke. Zij vormt de ruggegraat van de communicatie. Wereldnieuws, stadsnieuws, landelijke gebeurtenissen en economische ontwikkelingen worden in een bondige en begrijpelijke taal doorgege ven aan de lezers. Maar daarnaast mag ook de econo mische functie van een plaat selijk dagblad niet onge noemd blijven. Via de adver tenties worden vraag en aan bod van goederen en dien sten dichter bij elkaar ge bracht. De redactionele en de com merciële staf, die deze beide vormen van communicatie voor hun rekening nemen, krijgen nu een betere en rui mere huisvesting tot hun be schikking. Daarmee wens ik directie en medewerkers van de Leidse Courant van harte geluk. Ik hoop dat in de nieuwe huisvesting belangrij ke hoofdstukken zullen wor den toegevoegd aan de al zo rijke geschiedenis van de Leidse Courant. .eerste omdat dit het personeel een chocoladeletter met Sin terklaas scheelde. Alleen de L en de C bleven. Mevrouw Gardeniers verrichtte de officiële ingebruikname op ,de redactiekamers. „Hier ploetert dagelijks vanaf een tijdstip waarop de meeste mensen nog op één oor liggen, de brain- trust van een krant, die dan wel niet op de Canarische Ei landen of aan de Spaanse zuidkust te koop is, maar die we in Leiden en omstreken niet graag zouden missen. „Klein maar fijn" is misschien wel de meest kernachtige aanduiding die we ervoor kunnen bedenken", aldus de bewindsvrouw.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3