Volendam loopt zichzelf voorbij Stuttgart nieuwe koploper Bundesliga )RT LEIDSE COURAN'I DONDERDAG 19 APRIL 1979 PAGINA 17- g|ST DUITSLAND KLOPT VERJONGDE POOLSE PLOEG j^ens Zwartkruis Es gehonoreerd Wolf 13. P. van Ex-aeq ,*<33 DG De wens van Jan Zwart- '3- Ad js gehonoreerd. Kort voor het be- Bi in de interland tussen Oost Duits- Polen verzuchtte de bondscoach iranje nog dat het hem uitermate Jdrit: uit zou komen indien de Oostduit- nin 38 de Polen zouden verslaan. De bede van Jan Zwartkruis werd jH^e'iJord, want na een bikkelharde slij- 7. af 'n Leipzig stapte Oost Duits- oïlenti met een zwaar bevochten zege van 103, e grasmat af. Een resultaat dat I1®" v it gunstig genoemd mag worden ïjk2 Nederland, evenals Polen en Oost igen 2 land met verder nog Zwitserland 42, 5i sland ingedeeld in groep vier van 62. Ra orronde voor het Europese landen- g8:»® ioenschap, waarvan de eindstrijd ad jaar in Italië door acht landen >rden betwist. 41 m ■- 1 A u netemie groep vier, waarvan een land zich 6. V (t voor Italië, staat het Nederlands ?P 2.1 er nu uitermate gunstig voor, om- iatgr owel Polen als Oost-Duitsland (eer- rland >1 verlies tegen Nederland) in drie i twee punten hebben verspeeld. Ne- 5 nd daarentegen werkte tot op heden cwalificatieduels qua resultaat vlek- af, zoals de score van acht pun- tvier duels ook aangeeft, e perspectieven daarom voor Oran- it zich over veertien dagen in Chor- ilfs een misstap mag veroorloven it een nederlaag tegen Polen na gis- geen desastreuze gevolgen meer Wat echter met meteen wil zeggen, Nederland .zich al in de eindronde wanen, want het spel dat zowel •Duitsland als Polen liet zien, doet het ergste vrezen voor de komende Oranje. Verregaand optimisme is ook misplaatst in het Nederlandse want er schuilen nog vele addert- nder het pad, dat uiteindelijk naar moet leiden. jend Duitsland-Poien was een boeiend cht, uitgevochten op het scherpst de snede. In aanwezigheid van de tribune waakzaam toekijkende Zwartkruis ontspon zich een con- «rstlM'e* 'n aI,e opzichten de moei lijk s w'aar<i genoemd mag worden. Er bJijfiH niet alleen bikkelhard gevochten, ieuzt1 °°h no£ eens uitstekend gevoet- ajs Jd, waardoor de ruim vijftigduizend ;es «houwers op him wenken bediend egip (ten. Vooral natuurlijk de Oostduitse lit porters, die zich in hoge mate amu- ïde) Wedstrijd met twee gezichten (Van onze verslaggever) LEIPZIG—Jan Zwartkruis had wat moeite met het maken van een vlotte analyse na afloop van de interland tussen Oost Duitsland en Polen. De bondscoach van Oranje, in Leipzig belangstellend toeschouwer omdat het Nederlands elftal over twee weken in Chorzow voor het zware karwei staat om tegen Polen verder te werken aan de kwalificatie voor het Europees landenkampioenschap, kon nauwelijks een verklaring vinden voor het ineenstorten van de Polen. „Om een cliché van stal te halen, het was een wedstrijd met twee gezichten oordeelde Zwartkruis terecht. „In de eerste helft was ik bijzonder onder de indruk van het Poolse spel. Na de pauze daarentegen heb ik alleen de Oostduitsers maar gezien. Polen zakte helemaal weg. Voor mij onbegrijpelijk". Jan Zwartkruis zag in Leipzig echter voldoende om zich te realiseren, dat de komende interland tegen Polen een erg lastige klus zal worden. Afgaande op wat ik voor de rust gezien heb, kan ik niet anders zeggen dan dat het erg moeilijk gaat worden voorspelde Zwartkruis. „Aanvallend speelde Polen voortreffelijk. Vooral da t swi tchen tussen de beide spitsen La to en Ogaza was uitstekend verzorgd. Vanuit de tweede lijn. en via Dzjuba zelfs de derde, werd daar goed op ingespeeld. Je kunt je alleen af\ragen hoe da t ingescha t moet worden in relatie tot de wedstrijd straks in Polen. Dan zal de ploeg ongetwijfeld met drie spitsen spelen, waardoor het beeld toch weer wat zal gaan verschillen". Oost Duitsland kreeg de overwinning echter niet cadeau. Integendeel zelfs: in de eerste helft zag het er zelfs naar uit, dat Polen in Leipzig overeind zou blij ven, omdat de ploeg uiterst behendig de al snel verkregen voorsprong (fraai doel punt van Boniek) verdedigde. Pas na de rust overvleugelde Oost Duitsland de Poolse tegenstanders. Het inzetten van Pommerenke voor de falende Schade was daar niet vreemd aan, want de spe ler van FC Magdeburg bleek ongrijpbaar voor de in de eerste helft nog zo goed sluitende Poolse afweer. De doelpunten, waarmee Streich en Lindemann Oost Duitsland tenslotte langs Polen hielpen, vormden dan ook de terechte beloning voor het massfal aanvallende gastland. Metamorfose Het Poolse voetbal heeft een opmerkelij ke metamorfose ondergaan. Van het team dat eerst tijdens het wereldkampi oenschap in West Duitsland en vorige zomer bij hetzelfde toernooi in Argenti nië furore maakte, is weinig meer over. Alleen de oudgedienden Zmuda, Szyma- nowski en Lato zijn nog altijd niet weg te branden uit het Poolse team. De ech te gezichtsbepalers van het Poolse voet bal hebben echter moeten afhaken. De boomlange doelman Jan Tomaszewski heeft onder de lat plaats gemaakt voor Kukla van Stal Mielec. Dirigent Deyna komt. sinds hij in Engeland voetbalt, helemaal niet meer in het stuk voor en ook het onverzettelijke duo Szarmach- Kasperczak is volledig uit de gratie ge raakt. De man die er het mes in heeft gezet is Ryszard Kulesza, na het wereldkampi oenschap in Argentinië gebombardeerd tot bondscoach. Kulesza kreeg van zijn bazen de opdracht mee om een nieuw Pools team uit de grond te stampen. Lei draad daarbij moest een rigoureuze ver jonging zijn, iets waar Jacek Gmoch, Kulesza's voorganger, niet aan wilde be ginnen. De start van Kulesza werd m Polen aanvankelijk met enthousiasme be groet. Rond de ervaren rotten Zmuda, Szymanowski en Lato heeft hij een vrij wel nieuw elftal geformeerd, dat met overwinningen op IJsland en Zwitserland (beide malen met 2-0) vlot uit de start blokken kwam. Kulesza heeft het Poolse voetbal wel een nieuwe dimensie erbij gegeven. Techni sche hoogstandjes staan niet langer al leen, want ook tot Polen zijn de begrip pen collectiviteit en wgrkvoetbal doorge drongen. Iets minder nadrukkelijk dan in Nederland echter wordt persoonlijke Joachim Streich (midden), de maker van het eerste Oostduitse doelpunt, in duel met de Poolse ver dedigers Pawel Janas (links) en Marek Dzjuba. klasse de grond ingeboord, waardoor Po- len een in alle opzichten uiterst accepta bel voetbal speelt. Dat bleek tegen Oost- Duitsland, van oudsher een natuurlijke voetbal vijand van Polen. Het ging er ook nu allerminst vriendelijk aan toe. mede veroorzaakt door de Russische scheids rechter Azimzade, die duidelijk te laat probeerde de touwtjes wat strakker aan te halen. Kracht Polen had overigens geen enkele moeite om het keiharde gooi- en smijtwerk van de Oostduitsers passend te beantwoor den. Wat betreft fysieke krachten hoe ven de Polen nauwelijks onder te doen voor het Oostduitse geweld. Vooral het centrale verdedigingskoppel Zrauda-Ja- nas kende erg weinig pardon bij Oost duitse doorbraken. Zonder dralen wer den de spitsen Streich en Hoffmann on der de grond gestopt zodra hier aanlei ding toe was. Die aanleiding was er regelmatig, want niet alleen Polen, maar ook Oost-Duits land Vergat niet te voetballen. Georg Buschner, de bondscoach van de Oost duitsers, nep nog voor de wedstnjd uit, dat zijn ploeg met hand en tand de laat ste mogelijkheid tot aansluiting met Ne derland en Polen in groep vier van het Europees landenkampioenschap zou ver dedigen. Dat werd door zijn discipelen ook in de praktijk gebracht. Met veel fy siek geweld, maar ook het bij vlagen ui terst aantrekkelijk voetbal, waar Polen het toch erg moeilijk mee had. De Oostduitse acties werden in de eerste helft echter te gejaagd uitgevoerd, waar door het duo Zmuda-Janas steeds op tijd onheil kon voorkomen. Daarnaast miste Oost Duitsland een brok individuele in spiratie. Polen bracht aanvankelijk meer variatie in het spel. Vooral de onver woestbare middenvelder Boniek groeide in de eerste helft naar grote hoogte. Deze buffelde, als een os, maar zag daar naast ook nog kans regelmatig met per fecte acties een wig te drijven in de Oostduitse afweer. Polen zakte merkwaardig weg na de rust. Voor de pauze had de ploeg het eenzijdige Oostduitse spel volkomen on der controle. Toen de volgelingen van de na afloop uiteraard bijzonder contente Buschner echter overgingen op wils krachtig uitgevoerd pressievoetbal, raak te Polen in de problemen Vanaf dat mo ment bleek eigenlijk,voor het eerst dat bondscoach Kulesza met een nog betrek kelijk jong team bezig is. Op beslissende momenten raakten de Poolse verdedigers het spoor bijster, omdat de ploeg als ge heel niet opgewassen bleek te zijn tegen de Oostduitse druk. De Oostduitse triomf was uiteindelijk dan ook alleszins rechtvaardig. Onder aanvoering van Pommerenke werd na de -rust bij vlagen voortreffelijk gevoetbald. Zelfs zo goed, dat niet alleen Oost Duits land. maar ook Nederland er wel bij vaart. Want dat is en blijft de belang rijkste conclusie na Oost Duitsland-Po- len: het Nederlands elftal heeft een uit stekende kans. Italië te bereiken. De weg is nog lang en zwaar, maar er kan ge rust worden gesteld, dat de Oostduitsers Jan Zwartkruis een handje geholpen hebben. En die steun kan de toch al zo geplaagde bohdscoach best gebruiken. ROBHARTOG De stand In groep vier: 1 Nederland 4 4 00812-1 2 Polen 3 2 0 1 4 5-2 3. Oost Duitsland 3 2 01 4 5-5 4. Zwitserland 3 0030 1-8 5. IJsland 3 0 0 3 0 1^8 AJAX PROFITEERT VAN TE OPPORTUNIST!SUHE AANPAK: 3-3 Doelman Piet Schrijvers komt door zijn knieblessure niet snel genoeg uit de voeten en Fred Andrè scoort voor de rust het eerste doelpunt voor Volendam in de bekerwedstrijd tegen Ajax ÉLENDAM De kans op een werkelijk spektakel heeft Volendam uiteinde- 1 t toch laten liggen. Terecht stelde Jan J.iyk na afloop van de eerste halve finale, het toernooi om de KNVB-beker tegen (3-3), dat het publiek de grote win- was geworden. Het einde van het dje was dat alle partijen tevreden wa- maar wat was het Volendamse per- tief florissant na de eerste helft. Het ileemkindje in de eredivisie troefde de trotse lijstaanvoerder volledig af, maar na de hervatting zichzelf voorbij. ogen van Cor Brom waren in die eerste vijfen- ftig minuten meer gesloten dein open, zoals hij itbaar opgelucht in de catacomben van het Volen- ie stadion bekende. Een begrijpelijke pose van de geplaagde trainer van Ajax, want zijn formatie in die fase door het oog van de naald. Het sco- •ord gaf slechts een stand van 2-0 te zien, maar de ■"sprong van de bevrijdend voetballende thuisclub 'veel hoger moeten zijn. fel zou klaren. Volendam bleef jagen en de aanpak feg zelfs om in een te opportunistisch spel. De op- ®cht was immers aanvallend voetbal, waardoor de rdedigende taken werden verwaarloosd. Het verde- JJ Bhgscentrum Guijt-André was regelmatig in de l® torste linies te vinden. Ajax speelde dan wel als een "■g .juffershondje en zonder epig initiatief, de ruimte die op dat moment werd gegeven door Volendam, was het kolfje naar de hand van de Amsterdammers. Onnozel Een onnozele overtreding van Fred André tegen Ray Clarke leverde Ajax op een gewichtig moment de aansluiting op. De tot dan toe vlekkeloos spelende André verslikte zich volledig in de vasthoudendheid van de Engelse centrumspits en moest hem noodge dwongen beet pakken. Scheidsrechter Geurds depo neerde de bal terecht op de stip en Clarke zelf velde het vonnis (2-1). Een enorme domper voor Volendam, dat zich daar voor al erg zeker voelde. Die fout maakte Ajax in de eerste helft De gasten speelden in de eerste fase hooghartig, maar dat bleek al snel misplaatst. Het antwoord van Volendam was niet kinderachtig. Na een periode van aftasten trok Volendam het spel vol komen naar zi"h toe. In verdedigend opzicht kende de ploeg van Jan Mak totaal geen problemen. Tscheu-la Ling, de gevaarlijkste angel in de Amsterdamse aan val, voelde er namelijk niets voor om zich in de strijd te mengen. Een grove overtreding van vaste bewaker Dick de Boer boezemde diep ontzag in bij de begaaf de rechterspits van Ajax. Aan de andere kant speelde. Simon Tahamata te teruggetrokken en mengde zich nauwelijks in de aanvallende strijd, waardoor Ray Clarke helemaal gëisoleerd kwam te staan. Op het middenveld won Volendam de slag. Doorbij ters als het Arnesen, Lerby en Schoenaker moesten het vqlledig afleggen tegen het soms ^voortreffelijk combinatiespel van hun Volendamse opponenten. Toen die misplaatst^ arrogantie uiteindelijk verander de in onzekerheid, was het helemaal gedaan met Ajax. Volendam hield het tempo bewust laag en ont regelde daarmee het spel van Ajax op voorbeeldige wijze. De Amsterdammers stapelden fout op fout, maar zagen tot. hun grote opluchting Volendam in ide ale situaties niet scoren. Blessure In de slotfase van de eerste helft sloeg Volendam on verwachts alsnog toe, nadat eerder libero Wim Meut- stege de bal tot tweemaal toe van de doellijn had gehaald. Doelman Piet Schrijvers blesseerde zich vijf minuten voor het rustsignaal, maar wenste met een verkreukelde knie verder te spelen. De inzet van de gisteravond weer onberekenbare en uitblinkende Frank Kramer werd slechts ten dele gestopt door de hinkende Schrijvers. De attente André lepelde de bal glijdend over de doellijn: 1-0. Krimpend van de pijn verliet Schrijvers vervolgens toch het veld. Zijn vervanger Rob Tervoort kende een weinig benijdenswaardige entree, want nauwelijks tien minuten later kreeg Frank Kramer het weer op zijn heupen. De succesvolle aanvaller worstelde zich na een afgeslagen aanval door de oprukkende verdedi ging van Ajax ën bediende de meegelopen Jaap Braan op maat. Diens kopbal verdween via de grab belende handen van Tervoort in het Amsterdamse doel: 2-0. De geboden ruimte werd optimaal benut door Ajax en met name door Frank Arnesen. Het naar een bete re eindstand hunkerende Volendam zette een gefor ceerd slotoffensief in en liet de verdediging voor wat het was. Het in de eerste helft constant blunderende verdedigingsapparaat van Ajax (met name het centra le duo Zwamborn-Meutstege faalde volkomen) ging het toen stroef draaiende aanvalsspel van Volendam eenvoudig op. Tot tweemaal toe counterde Ajax ra zendsnel en met succes. Lerby was het brein achter de eerste actie. Na een afgeslagen aanval van Volen dam werd hij de diepte ingestuurd door Arnesen en Lerby bediende op zijn beurt Ling, die doelman Frans Hoek kansloos liet: 2-2. Een avontuur van Ar nesen door de verscheurde defensie van Volendam le verde Ajax even later zelfs plotseling een voorsprong op: 3-2. De tot op dat moment onopvallende Jan Plat zorgde tenslotte met een kopbal nog voor de gelijkmaker, waardoor het ene been waarmee Volendam na de eer ste helft in de finale stond, nog niet helemaal werd geamputeerd. Dat Volendam het zichzelf erg moeilijk heeft gemaakt, staat als een paal boven water. ERIK VISSER Scoreverloop: 43 André 1-0, 45. Braan 2-0, 57. Clarke (strafschop) 2-1, 65. Ling 2-2, 82. Arnesen 2-3, 88. Plat 3-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 10.000. Volendam Hoek; Molenaar (Van Wensveen), Guijt (Schokker), André, De Boer; Helling, Braan, Jonk; Kramer, Plat, Bond. Ajax Schrijvers (Tervoort); Erkens, Zwamborn, Meutstege, Everse; Tahamata (Kaiser), Schoenaker, Lerby; Ling, Clarke, Arnesen. DUSSELDORF Uitgere kend het met degradatie bedreigde Schalke 04 heeft er gisteren voor ge zorgd dat de leiding in de Westduitse Bundeslifa in andere handen over is ge gaan. Van het gelijkspel van 2-2 bij lijstaanvoerder FC Kaiserslau- tern kon VfB Stuttgart profi teren. De Zwaben kwamen door hun overwinning van 2-0 op Borussia Mönchengladbach in punten gelijk, maar bezit ten een beter doelsaldo. Uitslagen: Hertha BSC- Bayern München 1-1, Ham burger SV-Eintracht Braunschweig 2-0, FC Kaï- serslautern-Schalke 04 2-2, Fortuna Düsseldorf-Borussia Dortmund 3-1, VfB Stuttgart- Borussia Mönchengladbach 2- 0, FC Köln-Arminia Bielefeld 2-1. Stand aan kop: 1. VfB Stuttgart 29-39; 2. FC Kaisers- lautern 28-39; 3. Hamburger SV 27-38. In de Belgische competi tie liep koploper Beveren opnieuw een punt uit op de naaste concurrentie. Weliswaar kwam Beveren op eigen veld niet verder dan 0-0 tegen Winterslag, maar An der 1 echt verloor zelfs met 3-2 van het laag geplaatste La Louvière. Uitslagen: RWDM-Charleroi 2- 0. Beveren-Win terslag 0-0, Club Brugge-Beerschot 2-0, Waterschei-Lokeren 1-2, La Louvière-Anderlecht 3-2, Ant- werp-FC Luik 3-0, Waregem- Beringen 1-1, Standard Luik- Kortrijk 1-0, Berchem-Lierse SK 1-0. Stand aan kop: 1. Be veren 42; 2. Anderlecht 38;. 3. Lokeren 35. Voor de Engelse league werd één wedstrijd ge speeld: Nottingham Fo rest-Manchester United 1- 1. In de achtste finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker is Barcelona uitgeschakeld door Valencia. Nadat Bar celona de thuiswedstrijd met 4-1 had gewonnen, verloor men de return met 4-0.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17