V Zwart werk in zwang bij midden- en kleinbedrijf rder verblijf irken in jat-Jan is Siloos spraak in verpleegtehuis door familieraad Chinezenexpert nog niet terug naar recherche ficidócSowto/ni iJJJj'J - K; ontrusten r PvdA-campagne rdag bijeen iru Overheid moet ingrijpen in leegstand leslokalen 9 maanden geëist voor brandstichting huis Jasperina de Jong ENWB wordt nu ENFB Grootste steden krijgen eigen arrestatieteams Geweld aan Israels noordgrens Een lootje van een oude man ENLAND LEIDSE COURANT DONDEROAG 19 APRIL 1979 PAGINA 13" IOP BLUYSSEN VAN IJOSCH: 1>d< ini i D ISCH Bisschop van Den Bosch ongeveer 200 Sy- loxe christenen in inskathedraal laten verder verblijf in zinloos is, nu het de bezetting een verblijfsvergun- nmogelijk is geble- htbank in Almelo eren de eis van de om in Nederland te hoogste instan- hun toelating als g is beslist, afgewe- cerkbestuur zal zich over de toestand De christen-Turken vrezen dat ze bij terugkomst in hun land wegens hun geloof zullen worden vervolgd. Mgr. Bluyssen wees de Tur ken er gisteren op, dat hij af gelopen vrijdag had beloofd te zullen bemiddelen bij de regering, maar dat hij geen toezegging had gedaan. Hij herhaalde, dat hij de bezet ting niet kon goedkeuren. De bisschop zegde toe, via de Raad van Kerken in Neder land en Geneve en via instan ties in Rome te willen onder zoeken of steun aan de chris tenen in Turkije die het moei lijk hebben, mogelijk is. Een beeld van de Sint-Jan in Den Bosch, die door «ongeveer 200 Turken is bezet, omdat zij uitwijzing uit Nederland wensben te voorkomen. Bisschop Bluyssen heeft hen echter laten weten, dat de actie zinloos is en dat hij deze afkeurt. Volgens mgr. Bluyssen wil de naar Europa omdat dat de leider van de Syrisch-orthodo- positie van de christelijke xe christenen niet dat steeds' kerken in Turkije en omrin- meer christenen wegtrekken gende landen verzwakt. DEN HAAG Ook le gaal gevestigde onder nemers in het midden- en kleinbedrijf schijnen er niet tegenop te zien vaak hun klanten de keus van betaling van werkzaamheden over te laten. Aldus gisteren de de heer Van der Gouw in een vergadering van de Raad voor het mid den- en kleinbedrijf. Hij heeft daarin zitting voor de dienstenbonden NKV en Mercurius. Als een klant betaling zonder rekening prefereert dan heeft hij veelal het voordeel dat hij daarover geen BTW hoeft te betalen. Volgens de secretaris van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond KNOV, drs: L. Vonk, wordt het tijd dat de overheid er voor gaat zorgen dat de be- drijyen van zelfstandige on dernemers in het midden- en kleinbedrijf zich gezond kun nen ontwikkelen. Zwart werk, beunhazerij en ander para- commercialisme is alleen met succes te bestrijden, wanneer de veroorzakers van dat kwaad radicaal worden aan gepakt. Het gaat daarbij vooral om het verlagen van de btw en de sociale verzekeringspre mies. Nu betekent het niet af dragen in verschil van meer dan 50 procent in het bedrag dat de Idant in rekening moet worden gebracht. LJKERHOUT „De fami- rengt ons rechtstreeks in ^et de familie. Hij laat ons rij als werkers in het ver- s veel meer samen met de uden kunnen doen. Dat goed kunnen aanvullen ij wellicht een aantal za- ian hen moeten overlaten". K. G. M. van Schaik, maat schappelijk werker in het verpleeg tehuis Randerode in Apeldoorn, zei dit vandaag in Noordwijkerhout op een studiedag van de nationale zie kenhuisraad die onder meer de in spraakmogelijkheden voor patiënten en familie als onderwerp had. Hij bracht daar verslag uit over de er varingen die in het Apeldoomse ver pleegtehuis de afgelopen twee en een half jaar zijn opgedaan met een raad van familieleden van de de mente bejaarden die daar worden verzorgd. Het is duidelijk geworden, aldus van Schaik, dat de familieraadsleden en medewerkers van het verpleegtehuis ieder een eigen deskundigeid bezit ten, gebaseerd op eigen ervaring en inzicht. De familieleden krijgen in formatie over het „verschijnsel" de mentie en anderzijds hebben zijzelf al veel ervaring opgedaan tijdens de verzorging en verpleging van de be jaarden voordat zij in het verpleeg tehuis werden opgenomen. De familieleden hebben daardoor ideeën en meningen, waarmee de werkers in het verpleegtehuis hun voordeel kunnen doen. In Apeldoorn zijn op basis van de gedachtenwisseling binnen de fami lieraad avonden belegd voor ge sprekken met de medewerkers waar voor alle familieleden worden uitge nodigd. Er komen in de familieraad ook allerlei zakelijke aangelegenhe den aan de orde, zoals financiële re gelingen, recreatieprogramma's voor de bewoners etc. i, (Van onze parlementaire redactie) AG Het initiatief van een groep kaderleden van (onder wie een aantal gewestelijke bestuurders) om nanifest op te roepen tot een meer zakelijke campag- de verkiezing van de nieuwe partijvoorzitter heeft PVDA-ers een goed onthaal gevonden. De groep rooral voor de kandidatuur van ex-staatssecretaris pene vooraanstaande PvdA-ers hebben hun uitdrukke- ;sie aan het initiatief betuigd, o.a. oud-partijvoorzitter der Louw (nu burgemeester van Rotterdam), het amerlid Hans Kombrink en het Eerste Kamerlid Jan Jok PvdA-fractieleider Den Uyl liet gisteren weten een J te hebben voor Meijer boven de Groningse ex-wet- ■an den Berg. Het is de bedoeling dat de groep PvdA- 1 het manifest wil uitgeven zaterdag in Utrecht bijeen- lor de opstelling ervan. Volgende week donderdag- kst het PvdA-congres een nieuwe partijvoorzitter. Bokje aan Van Agt voorgesteld Premier Van Agt is gisteren begonnen aan een tweedaags werkbezoek aan de drie noordelijke provincies. Hij bezocht onder meer de praktijk school voor de veehouderij en het weidebedrijf in het Friese Oenkerk, waar de directeur van de school, ir Osinga, hem een twee-dagen oud-bok je toonde. S M 'essie die bij IJsland Inkomen trekt in de ran Noorwegen. Een regengebied ver- ch nu over de Britse naar de Noordzee en amende etmaal over trekken. Het ziet er naar uit dat er mor- op de dag een tijde- z betering in het weer heeft het in ons veel plaatsen 2 tot 4 ;evroren. Deze afkoe- veroorzaakt door van hoge luchtdruk, 4idelijke richting over ieving trok. Vooral in ngebied en in de lan de Middellandse Zee, afgelopen dagen nog- neerslag is gevallen, hogedrukgebied voor sverbetering zorgen. ichten voor zaterdag: jd regen en middag- turen omstreeks 12 oruitzichten in cijfers erdag: ren zon: 0 tot 6 ip.: omstreeks 5 gra- np.: omstreeks 12 gra- p een droge periode ïstens 12 uur: 70 pro- Mu NHI- AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse hoofdagent M. Wa terloo hoeft niet onmiddellijk te worden teruggeplaatst in een functie bij de recherche in de hoofdstad. Dit heeft de voorzitter van het Ambtenarengerecht gisteren bepaald. Waterloo is, evenals zijn collega Damsteegt, bekend als Chine zenexpert. Hij werd in maart tijdelijk aangesteld als employee bij de wegsleepdienst voor foutgeparkeerde wagens. Dit na een schorsing van bijna een twee jaar in verband met de cor ruptieaffaire, waarin de schuld van de beide rechercheurs niet bewezen werd verklaard. Waterloo wil nu weer rechercheur worden en probeert dat te bereiken via een gewone procedure bij de ambtenarenrechter. Hij wil dat zijn overplaatsing naar de wegsleepdienst onmiddellijk ongedaan wordt genmaakt. Te gen hem en zijn collega loopt echter nog een onderzoek waar in wordt bekeken of zij het ambtsgeheim hebben geschonden door kritische uitlatingen in de pers over de Amsterdamse re cherche. DEN HAAG (ANP) Als de over heid niets doet staan in 1983 onge veer 14.000 lokalen in het kleuter- en lager onderwijs leeg. De overheid moet er om grote kapitaalverliezen te voorkomen voor zorgen dat de be staande lokalen voor meer doelen worden gebruikt. Nieuwbouw moet worden beperkt tot de hoogst noodza kelijke. Dat is de conclusie van een werkge- roep met vertegenwoordigers van ver schillende betrokkep ministeries, die onderzoek verricht naar de leegstand van schoollokalen en nu een voorlopig rapport heeft uitgebracht. In 1977 stonden in het kleuter- en lageronder- wijs ongeveer 3369 lokalen leeg. Be langrijkste oorzaak is het dalende ge boortecijfer en ook de trek van oude stadskernen naar nieuwbouwwijken. De werkgroep adviseert de wét zo te wijzigen dat er bij het stichten van een nieuwe school onderscheid kan worden gemaakt tussen de school als instituut en de school als gebouw. Een nieuwe school zou in dat geval niet di rect ook een eigen nieuw gebouw kun nen krijgen. Bekeken zal moeten wor den of nieuwbouw door het gebruik van onbenutte lokalen kan worden vermeden. De overheid zou op die manier meer invloed kunnen hebben op de school grootte, evenwel ten koste van de ruimte die'gemeente- en schoolbestu ren nu op dat gebied hebben. AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. R. Manschot, heeft gisteren tegen de 18 jarige Henk O. uit Nijmegen een gevangenisstraf geëist van negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk wegens brandstich ting. De verdachte, die al ruim drie maanden in voorarrest heeft doorgebracht, erkende in de nacht 30 op 31 december van het vorig jaar samen met zijn vriend B. tot twee maal toe brand te hebben gesticht in de tweede woning van Jaspe rina de Jong in Eefde. De twee jongens zijn pupillen van Nederlands Mettray, een in ternaat in de omgeving van Nijmegen. Ze hadden onder lei ding van een groepsleider een nachtelijke tocht langs café's achter de rug, waarbij stevig gedronken was. In de hoop daar nog meer drank aan te treffen werd besloten om naar het huis van Jasperina de Jong te rijden. Het enige spirituele wat zij vonden was een paar flessen ter pentine, waarvan de inhoud werd aangestoken. Nadat het huis een tweede keer was aangestoken, brandde het geheel uit Een verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling werd door de rechtbank verworpen. Uitspraak 2 mei. UTRECHT (ANP) De ENWB, de Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdersbond heeft haar naam veranderd in ENFB, waarbij de F staat voor fietsers. Dit in aansluiting op de uit spraak van de Utrechtse rechtbank, die gisteren besliste dat de naam van de ENWB te veel lijkt op die van de ANWB en dat deze daarom vervangen moet worden De ANWB had over deze kwestie een civiele procedure aange spannen. De ENWB zei na afloop van de zitting niet in beroep te zullen gaan en haar naam direct te veranderen. „We hebben wel wat anders te doen dan met de rijke en machtige ANWB te vechten om zo iets onbelangrijks als een naam", aldus de bond. Dolende vrouw van bezittingen beroofd UTRECHT (ANP) De 70-jarige vrouw uit Ab coude, die, zoals gemeld, drie dagen door het Utrechtse winkelcomplex Hoog Catharijne (HC) heeft rondgezworven, om dat ze de uitgang niet kon vinden, mist haar sieraden, haar portemon nee met bijna duizend gulden, haar paspoort en een paar schoenen. De vrouw droeg haar por temonnee met geld, een gouden zakhorloge, een gouden ketting, een zilve ren ketting met hanger, een parelarmband en haar. paspoort in haar handtas. Die tas had ze nog bij zich toen de poli tie haar vond. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie is zij mogelijk in haar slaap be roofd. De familie van de bejaar de vrouw zegt bijzonder verbaasd te zijn, dat de vrouw (die vaker in de war is) drie dagen door het grote winkelcentrum kon zwerven zonder opge merkt te worden door po-, litiemarinen en ambtena ren van de bewakings dienst, die daar dag en nacht surveilleren. DEN HAAG Minister Wiegel zal bevorderen dat in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Arnhem arrestatieteams worden opgericht en in stand gehouden. Dit blijkt uit een brief van de ministers De Ruiter van Justitie en Wiegel'van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer, waarin een overzicht wordt gegeven van de maatregelen die met het oog op de bestrijding van de harde criminaliteit zijn getroffen of in voorbereiding zijn. Minister de Ruiter heeft kortgeleden aan de algemeen inspec teur van het korps rijkspolitie meegedeeld dat hij instemt met de oprichting van een arrestatieteam in ieder ressort van een procureur-generaal. De teams zijn opgebouwd uit eenheden van zeven man per district. Het gaat om politiemensen die speciaal opgeleid en uitgerust zijn om op te treden in situaties waarin vuurwapengeweld tegen de politie of anderen gebruikt kan worden. Zij zijn uit de normale politiedienst afkomstig en moeten daarin blijven functioneren. Het lid zijn van een arres tatieteam duidt op een bijzondere bekwaamheid, maar bete kent geen volledige dagtaak. U KUNT SCHOON GELUK KRIJGEN TIU/TTIJTI Gel TfaaHéjtiMtt iuuuM-en faeOui)<f&6i£c(uty uenAuun NIEUWE HAVEN83 3116 AB SCHIEDAM TELEFOON (010)269134 Langzaam maar zeker glijdt het zuiden van Liba non af naar een nieuwe periode van geweld. De com mandant van de christelijke milities, majoor Haddad, heeft zijn dreigement uitgevoerd om het door hem ge controleerde gebied onafhankelijk te verklaren. Het zou afgedaan kunnen worden als een lachwekkend incident, als niet twee elementen zouden meespelen die de ernst van de zaak onderstrepen: allereerst de gisteravond nog eens. gebleken bereidheid tot het inzetten van zwaar ge schut, met alle slachtoffers van dien, en vervolgens het op de achtergrond meespelen van Israël. VoORAL de rol van Israel in dit spel is van dubieuze aard. Officieel staat Israël niet achter de actie van Haddad, maar het is duidelijk dat Haddad zonder de steun van Israël niet tot dergelijke actie in staat zou zijn. En het is ook begrijpelijk dat Israël Haddad wil steunen. De voortdurende Palestijnse infiltraties vanuit Libanon in het noorden van Israël hebben de regering in Tel Aviv genoodzaakt de veiligheid van de noordelij ke grens de hoogste prioriteit te geven. In maart van het -vorig jaar heeft Israël zelfs een grote schoonmaa kactie ondernomen in het zuiden van Libanon. Sinds dien zijn er VN-militairen gelegerd om het gebied te controleren. Nederland levert hieraan nu een belangrij ke maar gevaarlij ke bij drage. ZeKER op lange termijn is de steun van Israel voor Haddad een voortgaan op een heilloze weg. Libanon wordt al jaren verscheurd door een burgeroorlog, die het vestigen van een krachtig centraal bewind in de weg staat. Syrische troepen, Palestijnen en christelijke milities beheersen elk delen van het land en bestrijden elkaar van tijd tot tijd met dodelijke felheid. Zolang die toestand voortduurt is de noordelijke grens van Li banon een bron van onrust, die ook een voortgaand vredesproces in het Midden-Oosten in de weg staat. In filtraties van Palestijnen zullen ook met een christelijke buffer aan Israëls noordgrens niet voorkomen kunnen worden. Politieke vooruitzichten voor het Palestijnse volk blijven de sleutel voor de oplossing van dit sle pend probleem. In het bijkantoor van de bank. waar Wim werkt, zijn de zegeningen van de hoogconjunctuur tot nog toe nauwelijks opgemerkt. En bij elke loonronde die de directie op het banktegoed van de werknemers laat druppen, wordt de stemming onder het personeel in feite alleen maar moedelozer. Zij zitten in hun glazen, goed geventileerde hokken en gapen boven de staten die nog vóór vijven de deur uit moeten. Al die verhogingen hebben ze eigenlijk alleen maar getoucheerd als zwijggeld, waar ze niet warm of koud van konden worden. Doezelig van de zon, die door het glas brandt, kijken de mannen naar de juffrouwen van de typekamer en de glimlach die ze daarbij rond de lippen hebben geplooid is wat bitter om het groeiend besef, dat ook de laatste loonronde hen nimmer zal uittillen boven het niveau van grijze huismus. Ze zouden het graag eens anders aanpakken, hun salaris in één dolle avond stuk willen smijten: champagne drinken in een donker nachthol met danseressen, die zich uitkleden zonder dat ze aanstalten maken om naar bed te gaan. Ze zouden gewoon op een dag willen zeggen: „Toos, vandaag wordt er niet gekookt. We eten buiten de deur". En dan op sjiek oesters bestellen en een rood wijntje van een puik jaar. Ze willen al jaren zoveel, maar al die loonrondes bij elkaar en dat vakantiegeld en de tantièmes blijken aan het einde van de rit nauwelijks voldoende voor wat nieuwe kinderbroekjes en een bange, burgerlijke leeftocht. En omdat ze beseffen, dat het er nooit van zal komen, zijn ze wat eenkennig geworden en is hun bleke vel van pure sjagrein te krap geworden voor een bevrijdende lach. Toen Wim gisteren het tegoed van een aannemer zat bij te schrijven, dook achter het glas opeens een kleine man op met waterige oogjes, die als gpbleekte stuiters op zijn gezicht lagen. Hij schuifelde naar het loket en bleef daar wat druilerig staan als een motregen, die niet van wijken weet. „Als de portier hem binnen heeft gelaten", dacht Wim, „zal het wel goed zitten". De man pakte na enig talmen een beduimeld bonboekje uit zijn overjas en hield het bezwerend op armlengte vóór zich. „Wie koopt er een lootje?", zei hij met een verrassend knapperige intonatie. „Waar is het voor, goede man?", informeerde juffrouw Tets, die zelf twee kamers van haar bovenwoning heeft verhuurd aan heren van eenvoudige snit. „Voor de wandelclub", legde de man gretig uit, „ze hebben dringend geld nodig, want ze willen een daggie uit". Niemand bracht de moed op om tegen te werpen, dat een wandelclub zonder reële financiële armslag nog lang niet aan een dagje uit toe is. De man was zo te zien trouwens dringend aan vakantie toe. Daarenboven had hij uit voorzorg vast een op doorbreken staande huilbui rondom zijn wangen geplooid, die een ijverige zelateur bleek te zijn voor zijn mistig initiatief. Juffrouw Tets bezweek als eerste onder dit peilloos leed en nam een lootje voor een gulden. „Ze gaan met een boot de Rijn op", zei de man dromerig, „helemaal tot aan Arnhem". Ditmaal kocht Tansing ook een lootje. Daarop verlegde de man zijn arbeidsveld naar de andere bureaus, waar hij kapseizende weldoeners in spé vermoedde, telkens mompelde hij: „Ze zitten er zo op te vlassen. Het zal ze zo goed doen". En de toon, waarop hij het zei, deed vermoeden, dat hij zelf ook bij die „ze" hoorde. Zonder noemenswaardige hapering noemde hij trouwens het menu op, dat vorig jaar in de speeltuin „Drievliet" was Wim ging als laatste door de knieën, want niet voor niets had hij het doorzijn achterdocht tot zaalchef gebracht. Toen de man weg was, keek hij naar het kleine papiertje. „Voor de wandelclup", stond er met inkt op geschreven, „voor een daggie uit met lekker ete". „Dat lijkt me pure zwendel", riep Wim ontzet, „die lootjes zijn met de hand geschreven. Er zit niet eens een stempel van de politie op". „Dat wil toch niks zeggen", probeerde juffrouw Tets nog even, „misschien is het een ouderwetse loterij, die al jaren bestaat. Die mensen hebben misschien geen geld gehad om de zaak te laten drukken". Toen Wim na kantoortijd langs het café aan de overkant liep, zag hij de fletse baas van zoëven aan een ronde tafel bij het raam zitten. Hij vouwde net een vel uit een schoolschrift in mooie, gelijke stukken en scheurde ze daarna één voor eén'af. Vervolgens wenkte hij de ober en liet zijn kelkje nog eens bijtanken. Zo te zien was de boot Arnhem al gepasseerd en kwamen de Bedriegertjes al in het zicht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13