ilj oenen dieren dierwaardig estaan onthouden 'rote spanning in PvdA over voorzitterschap Zes Turken moeten het land uit £eidóe6omo/nt FNV/CNV: idiootste voorstel van het jaar Crisissfeer DEP KADERLEDEN: MEIJERS KWALITEITEN ONDERBELICHT een Nederlands geld fraude in Suriname Advertenties Europese verkiezingen misleidend r NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 13 Gemjel sot nde jet avoer iige ren en NN o=r n onzer verslaggevers) 5BDAM Miljoenen dieren wordt be- dierwaardig bestaan te voeren omdat rbeid te weinig geld besteedt aan toe- onderzoek naar diergedrag in nieuwe derijsystemen. Een groot schandaal, zo beer H. Lambertz van de Nederlandse bescherming gisteren op de eerste eu- conferentie over de bescherming van uwhuisdieren in Amsterdam, waarop igen EG-lidstaten zijn vertegenwoord- beschermers en ethologen (gedragskun- verlangen een humanisering van de in- veehouderij door het opstellen van voorschriften die het gedrag van ■tot zijn recht laten komen. de Zwitserse Mary Paravicini, ere- ster van een verbruikscoöperatie, is de mede verantwoordelijk voor wat er jt landbouwhuisdier gebeurt. Op die ig| woordelijkheid moet een beroep worden en daarvoor is het nodig dat aan de rd van de consument naar zoveel mogelijk itie wordt voldaan. De manier waarop iwhuisdieren gehuisvest, gevoederd en worden met het doel, het de consu- igelijk te maken de dierlijke produk- goedkoop mogelijk te kopen, is veel te duisternis en stilzwijgend gehuld ge- Lichtzinnig en vrolijk hebben massa's enten jarenlang goedkope en, wat het rne it vlees betreft magere produkten gegeten, zon der zelfs maar te vermoeden dat de dieren onder vaak grote kwellingen hebben gevege teerd. Volgens de Brit Philp Brown, hoofd dierge neeskundige van de Britse dierenbescherming sorganisatie, gaat het niet alleen om het lot van legkip en braadkuiken, maar om het bio logisch evenwicht, dat eeuwenlang de basis is geweest voor een goede landbouw. Het welzijn van de mens en het welzijn van het dier zijn volgens Brown geheel van elkaar afhankelijk. De Westduitse dierenbeschermingsorganisatie zal Duitse eierimporteurs afraden Nederlandse scharreleieren in te voeren, omdat in het scharreleierenbesluit niet de voorschriften staan die er volgens dierenbeschermingsorga nisaties ten behoeve van het welzijn van de kippen in zouden moeten staan. De conferentie werd geopend door Kamer voorzitter dr Vondeling, die vond dat twee ar tikelen uit de universele verklaring van de rechten van de mens met kleine wijzigingen zo kunnen worden gebruikt in een verklaring van de rechten voor het dier. Volgens Vonde ling zal in het „Straatsburgse Europa" tot een dergelijke verklaring moeten worden geko men. De Kamervoorzitter hoopte dat tijdens de conferentie een woordvoerder van de rege-, ring iets zou vertellen over de in voorberei ding zijnde gezondheidswet voor dieren, die het mogelijk zal maken ook maatregelen te treffen voor het welzijn van dieren. en schoenen tientallen dens duurder I0VEN (ANP) Leren en en laarzen die nu er 150 gulden kosten in augustus, los van orraale prijsstijgingen, irtientjes duurder. leeft de voorzitter van de ondernemers in de schoen- handel, M. van de Wielen, gis termiddag in Eindhoven ge zegd tijdens een persconferen tie. Deze aanzienlijke prijsstij ging wordt vooral veroorzaakt door de ontwikkeling op de wereldmarkt van huiden. Deze, voor de schoenenindus trie noodzakelijke grondstof wordt voor steeds meer doel einden gebruikt. Als voorbeel den noemde de heer Van de Wielen de leren bekleding van bankstellen, leren kleding in het algemeen en het gebruik van huiden als vloerbedek king. Door deze gang van za ken zijn de prijzen voor hui den de laatste tijd enorm ge stegen. Ook de hogere olie prijzen zijn van invloed. Bij schoenen worden namelijk veel produkten verwerkt die afkomstig zijn uit aardoliepro- dukten. Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft gisteren met mevrouw Haars, staats secretaris van justitie, gesproken over de positie van de orthodoxe christenen uit Turkije, die de St. Jan in Den Bosch bezetten. STAATSSECRETARIS HAARS: DEN HAAG/DEN BOSCH (ANP) Volgens staatssecretaris Haars van justitie kunnen de zes Syrisch- orthodoxe christenen uit Turkije, die met bijna tweehonderd sympa thisanten en familieleden de kathe draal van St. Jan in Den Bosch bezetten, niet in ons land blijven. Er zijn, aldus de staatssecretaris, geen aan wijzingen dat de zes Turken, die illegaal in ons land verblijven, in him vaderland wor den onderdrukt. Wel komen zij uit een ge bied waar moslims en christenen geregeld met elkaar in botsing komen. Dat is -echter geen reden hen als politieke vluchtelingen te beschouwen. Toelating van het zestal zou een stroom Turken tot gevolg hebben, wat ten koste zou gaan van de honderden vluch telingen uit Zuid-Amerika en Zuidoost-Azië die jaarlijks in Nederland een verblijfsver gunning krijgen. De staatssecretaris rheeft gisteren gesproken met bisschop Bluyssen van Den Bosch. Het kerkbestuur van de Sint Jan heeft gis teravond in overleg met mgr. Bluyssen be sloten de Turken voorlopig ongemoeid te la ten. Of dat standpunt de komende dagen ongewijzigd blijft, zal ondermeer afhangen van de vraag of het medisch nog wel ver antwoord blijft wat de Turken doen. Mgr. Bluyssen zal proberen om ondermeer via de Wereldraad van Kerken iets te verbeteren aan de situatie van de christenen in Oost- Turkije. De Westduitse bisschop Stimpfle van Augs burg heeft gisteren een dringend beroep ge daan op de Nederlandse regering om de Turken een verblijfsvergunning te verlenen. De zich parlementoloog noemende politieke deskundi ge dr. Van Schendelen meent dat het kabinet-Van Agt gebaat is met het oproepen van een crisissfeer, een sfeer waarin iedere Nederlander er aan den lijve van doordrongen raakt dat het fout gaat met de economie, en dat er harde maatregelen nodig zijn om er weer bo venop te komen. Van Agt en Wiegel zijn ruimschoots in staat om zo'n sfeer op te roepen, schreef Van Schende len voreige week in het blad van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen. VAN Schendelen heeft in zijn conclusie voor een goed deel gelijk. Het gaat falikant de verkeerde kant op met de Nederlandse economie, en het kabinet Van Agt slaagt er tot nu toe onvoldoende in om de bevolking duidelijk te maken dat er geen plaats meer is voor een leefgewoonte volgens het „het-kan-niet-op-principe". Het duidelijkste voorbeeld daarvan werd wel twee weken geleden gegeven bij de zeer matige presentatie van het plan tot ener ,'iebesparing, en het in het oog springende gebrek aan inspirerende maatregelen om de energiebes paring tot stand te brengen. Maar wij kunnen de parlementoloog in de onderbou wing van zijn conclusiè in het geheel niet volgen. Hij pleit voor het oproepen van een crisissfeer door de re- ering, niet alleen om die inderdaad aanwezige crisis te lijf te kunnen gaan, maar ook en vooral om de coalitie steviger in het zadel te helpen. „Er zou een veel gewilli ger coalitie ontstaan, waardoor er eindelijk zaken zou den kunnen worden gedaan", aldus Van Schendelen. Dit is een regelrecht pleidooi om via het stichten van onrust in het land de regering kracht te geven. Het middel en het doel sluiten hierin niet op elkaar aan, sterker nog, ze hebben vrijwel niets met elkaar te ma ken. Bovendien zit de redenering van Van Schendelen boordevol met risico's. Wat moet er bijvoorbeeld gebeu ren als er door de re ;ering eenmaal een gigantische crisissfeer is geschapen, de bevolking er na verloop van tijd achter is .ekomen dat het allemaal niet zo'n vaart liep, en er dan plotseling1 écht reden komt om de bevol king tegen een crisis te mobiliseren? Dan valt er niets meer te mobiliseren, men zal de regering niet meer ge loven. HET is dan, zittende in de regeringsstoel, beter om het met het scheppen van een crisissfeer sobertjes aan te doen, en ruimte te houden voor eventueel later komen de nog problematischer omstandigheden. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat het energiebesparin .splan van de re .erin*, wat concrete maatregelen betreft, zo leeg had moeten zijn als het nu is. Enig besef dat het met 's lands economie slecht gesteld is mag de bevolking best metterdaad worden bijgebracht. [an onze parlementaire redactie) HAAG - In de Partij van rbeid is de spanning over olging van partijvoorzit- levrouw Ien van den Heu- Blank in de afgelopen fors toegenomen. Velen in zich ongerust te maken over het feit dat de meeste af delingen van de PvdA op het volgende week in Amsterdam te houden partijcongres hun stem lijken te gaan uitbrengen op de oud-wethouder van Groningen drs Max van den Berg. Zijn be langrijkste tegenkandidaat is de oud-staatssecretaris van CRM Wim Meijer. Een groep vooraanstaande partijleden, die men in hoofdzaak tot de linkervleu gel van de PvdA zou kunnen rekenen, wil in de komende dagen een manifest uitgeven dat, zo zeggen ze met nadruk, niet tegen Max van den Berg is gericht, maar wel de kwaliteiten van Wim Meijer duidelijker wil belichten. Deze groep par tijleden is erg boos over het beeld dat rond Van den Berg geschapen wordt. In dat beeld figureert Van den Berg als een typische vertegenwoordiger van „de ba sis" en zou Meijer ver van die basis ver wijderd zijn geraakt als deelnemer aan, wat genoemd wordt, „het Haagse cir cuit". „Dat beeld klopt helemaal niet", zegt één van de ondertekenaars, mevrouw Christi ne Stigter, secretaris van het gewest Ge lderland van de partij. „Meijer weet echt wel wat er aan de basis leeft", aldus de ondertekenaars, tot wie o.a. ook de voor zitter van het gewest Groningen, Beuke- ma, de voorzitter van de afdeling Zwolle, Sporre, de secretaris van het gewest Overijssel, Mertens, de voorzitter van de Amsterdamse raadsfractie, Mug, en het Leidse raadslid Koning behoren. Ook in het partijbestuur heerst bezorgd heid over de grote kans die Van den Berg maakt. Men is er boos omdat de Groningse oud-wethouder felle kritiek op de huidige partij-organisatie levert zon der reële alternatieven te noemen. Gewe zen wordt op het feit dat de meeste le den van het huidige partijbestuur in het nieuwe bestuur zullen terugkeren en dan, als Van den Berg gekozen zou worden, met deze voorzitter moeten samenwer ken. i wil erzoek naar riminatie tinamers barbezoek HAAG De CDA-frac- Tweede Kamer heeft inister van justitie ge- te laten onderzoeken welke omstandigheden oep mensen op 6 april it jaar de toegang tot illende bars en disco- in de hoofdstad is ge- L oep bestond uit perso- an Surinaamse her en drie partners van indse herkomst. Zij i geweigerd zijn op van de herkomst en/of idskleur van de uit Su- afkomstige personen gezelschap. CDA-ka- Van Zei1 heeft minis- Ruiter eveneens schrif- gevraagd een onderzoek stellen naar het feit dat ezelschap op het politie- Lijnbaansgracht in erdam niet de gelegen- heeft gekregen een inzake de ondergane ideling te deponeren. OVERLEG CAO-AKZO WEER AFGEBROKEN (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Tijdens de vierde overlegronde zijn gisteren de cao-on derhandelingen bij Akzo opnieuw afgebroken. Breekpunt was het voorstel van AKZO om een cao voor vier jaar en drie maanden af te sluiten (tot 1 juli 1983). Dat plan was zowel voor de industriebonden FNV als voor het CNV onaanvaard baar en werd „als bet idiootste voorstel van het jaar" van tafel ge veegd. ZO zou bij zo'n cao alleen bereid zijn tot prijscompensatie en een vakantiedag per jaar meer. Uitbreiding van de mogelijkheid tot ver vroegd uittreden (nu vanaf 63 jaar) is in die periode niet mogelijk, loonsverhogingen zijn eveneens niet aan de orde en de verplichte extra vakantiedagen voor jongeren zouden ko men te vervallen. De directie heeft haar voorstellen voor een belangrijk deel gebaseerd op de cao die in de West-Duitse chemie is bereikt. Volgens de bonden, die nu ook een gesprek over het AKZO-onderdeel Enka dat vandaag zou plaats hebben, hebben afgzegd, gaat de Westduitse cao evenwel verder dan de voorstellen van AKZO. [MARIBO De Nederlandse ambassade in Suriname bet onwaarschijnlijk dat er Nederlandse ontwikkeling- o betrokken zijn in de kwestie-Seedorf. Deze zaak, die oe tijd de voorpagina's van alle Surinaamse kranten beheerst, vond onlangs zijn voorlopige hoogtepunt, toen fclig onder-direkteur Seedorf van het Surinaamse minis- van opbouw anderhalf jaar tegen zich hoorde eisen „valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd." 'ficier van Justitie achtte toen bewezen dat mr. Seedorf 11 ^c^enc*e gelegenheden niet-gemaakte kosten heeft op- rionder het kopje „dienstgelden". IIns een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in 11 naribo maakt de dubbele accountantskontrole over de flandse ontwikkelingsgelden fraude met die gelden nage- onmogelijk. „We kunnen er vanuitgaan, dat zulks niet het ls", voegde hij eraan toe. Behalve anderhalf jaar gevan- straf, eiste de officier tegen mr. Seedorf een verbod van aaf om ambten te bekleden. De uitspraak volgt komende eraag. (ZELFS DUIZENDMAAL PER DAG IS VOOR ONS GEEN PROBtEEM). Set j/ tüut£H-e* jj\_W^Ê (Udujfoletedutq. vciAMCI NIEUWE HAVEN83 3116 AB SCHIEDAM TELEFOON (010)269134 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18i00 en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht CRM wil een organisatie voor Moluks welzijnswerk DEN HAAG Het ministe rie van CRM vindt dat er één overkoepelende organisa tie moet komen voor het lan delijke Molukse welzijnswerk. Dit liet het ministerie giste ren weten in een gesprek met Molukse welzijnswerkers. Deze welzijnswerkers zijn na melijk verdeeld in twee kam pen: het Landelijk Kontaktor- gaan Molukse Stichtingen (LKOMS) en de Initiatief groep Coördinatie Welzijn Mo- lukkers (Incowemo). Het LKOMS vindt dat de nieuw te vormen organisatie zich puur moet richten op de plaatselijke welzijnsorganisa ties, terwijl de Incowemo van mening is dat ook de politie ke organisaties en de Molukse kerken in het bestuur verte genwoordigd moeten zijn. Beide organisaties zijn het in principe wel eens met de op richting van één centraal wel- zijnsorgaan. AMSTERDAM De advertentiecampagne die het nationaal comité rechtstreekse ver kiezingen Europees parlement voert is soms onzorgvuldig. Dat blijkt uit twee uitspra ken van de reclame codecommissie, die het comité daarvoor op de vingers heeft getikt. De commissie heeft twee klachten toegewe zen, die handelden over advertenties waarin ten onrechte werd gesuggereerd dat met de verkiezingen van zeven juni ook de be voegdheden van het Europees parlement worden uitgebreid. Bovendien werd in een advertentie een EEG-richtlijn voorgesteld als bindende wetgeving, wat volgens de recla- mecommissie misleidend is. De jonge socialisten binnen de Partij van de Arbeid kregen van de commissie gelijk in hun bezwaren tegen een advertentie, waar uit bleek dat het Europees parlement in de toekomst meer zou kunnen doen. Bovendien was de tekst misleidend over gelijke belo ning. Een inwoner van Nijverdal, de heer G. H. Piksen, had volgens de commissie gelijk in drie bezwaren tegen een advertentie, waarin onvoldoende werd uitgelegd dat straks geen partijen maar groeperingen van partijen in het Europees parlement zitting zullen heb ben. Er was ten onrechte gesproken over behartiging van de kiezersbelangen door de nationale partij waarop moet worden ge stemd. Het komende etmaal wordt droog weer verwacht met flinke opklaringen. Hierbij zal vannacht nachtvorst optreden. De opklaringen hangen samen met een rug van hoge lucht druk die zich van de Noord zee zuidwaarts naar West-Eu ropa verplaatst Boven de Middellandse Zee handhaaft zich een omvang rijk gebied van lagedruk, dat regen en onweersbuien in zijn omgeving veroorzaakt Een gebied met regen en sneeuw strekt zich uit van de noordzijde van de Alpen noordoostwaarts via Polen tot boven West-Rusland. Vooruitzichten voor vrijdag: Iets minder koud en later mo gelijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers voorvrijdag: aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent 2f ai b

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13