jValter Mondale, man an de haalbare kaart Hij geeft'tjack de ruimte <@F i Europese titel bij pikeurs Heinz Wewering prolongeert s E-PRESIDENT GEEN „KONINGINMOEDER' MANUS BOUWHUIS EINDIGT OP ZEVENDE PLAATS UITSLAGEN HILVERSUM Sportwereld ervaren timmerlieden en ervaren gietbouwstelleurs ITENLAND/SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 11 22 NGTON Het vice- ntschap in de Verenig* iten is wel eens verge- ivo'geijniet het „koningin-moe- Een belangrijke t-jje met niets belangrijks Toen president Ei- jontjejiwer eens tijdens een Hnferentie werd ge- J wat zijn vice-presi- )tere IfjNixon) voor belangrijke ®er mrrb had gedaan, zei de rden ie die toch niet bekend i|k aai om zijn scherpe tong: dag 1 me een week de tijd. Vind ik misschien wel Van Hubert Humphrey tend dat hij vele onaan- uren heeft doorge- jji in wachtkamers, Tend op toelating tot [ent Johnson of een van EUR [WaltèreIFrederick Mon- 764 |(fiiv wiens voorouders Noorwegen leefden, de zaken duidelijk an- ii p3Hij wordt de meest in- *ijke vice-president in de historie genoemd. Pre- Carter laat geen gele- voorbijgaan de be- rol die Mondale uitvoerig te belichten. (Mondale eens in een in- gevraagd werd naar neeP zijn invloed, verwees hij de interviewer naar de president. Diezelfde dag nog belde Car ter de betrokken journalist hoogstpersoonlijk op om hem uitvoerig over de zegeningen van Mondales inbreng in te lichten. Toen Carter in 1976 het presi dentschap aan de einder zag gloren, zocht hij een liberale „running mate". Immers, Car ter komt uit het zuiden (Geor gia) en ondanks zijn betrekke lijk liberaal beleid als gouver neur en een serie frisse ideeën, was hij „dus" nogal conservatief. Beschrijvingen van Carters keuze gaan altijd gepaard met een vaste anec dote. Mondale was een van de laatsten in een rij van li berale kandidaten, die door Carter in Georgia werden ontvangen. Elk van de kandi daten, onder wie erkende li beralen als Ed Muskie en Frank Church, kwam binnen met een serie snaakse opmer kingen, waarbij vooral de pin- da-bussiness van Carter met gepaste spot werd benaderd. Aan het eind van de reeks zou Carter Mondale, voordat deze een woord kon uitbren gen, hebben toegevoegd: „Als je je mond houdt, heb je de job". Of het verhaal waar is of niet, het is illustratief voor twee belangrijke zaken in Mondales leven. Hij weet op de juiste momenten te praten, dan wel te zwijgen, en hij heeft elke job kunnen krijgen zonder enige politieke strijd. Mondale werd achtereenvol gens hoogste justitie-autoriteit in Minnesota en senator voor deze staat, omdat hij er zon der enig probleem volstrekt overtuigend inrolde. De Se naat bereikte hij in 1964, toen Hubert Humphrey, zijn vriend en „beschermheer" het vice- presidentschap aanvaardde. In 12 jaar Senaat bouwde Mondale een onberispelijke progressieve reputatie op. Hij werd een van de populairste senatoren, van wie aardige dingen worden gezegd als dat hij „intelligent, oprecht, vrien delijk en menselijk is". Zijn goede banden met Congres, liberalen, vakbonden en de Joodse gemeenschap werden door Carter in dank aan vaard. Mondale ontpopte zich als een politicus, die in Nederland een belijder van het „harmo nie-model" zou worden ge noemd. Een man van de „haalbare kaart", bij wie ter men als „praktische mogelijk heden" en „effectiviteit" de ideologie voorafgaan. Oud-col lega's in de Senaat noemden hem „een goed politicus, maar geen vaandeldrager, hij houdt niet van schreeuwen en hij houdt niet van verliezen". Toen Mondale in 1974 van een opspelende blinde darm werd verlost, schreef een be kende columnist te hopen dat de artsen voor het dicht naaien kans hadden gezien er wat „guts" (durf, lef) in te stoppen. Dezelfde columnist is nu Mondales perschef. In dat zelfde jaar trok Mondale zich al vroeg terug uit de strijd om het Witte Huis, omdat hij zei geen twee jaar in Holiday Inns te willen leven. Mondale is geen gedrevene, hij is in de eerste plaats pragmaticus. Carter schakelt hem volledig in bij alle belangrijke beslis singen. Mondale zegt het tot zijn eigen verrassing meestal volledig met de president eens te zijn. Naar buiten zijn tot nu toe in ieder geval nooit ernstige verschillen van me ning gebleken. Bij zaken als een hervorming van de ar beidswet (overigens nog steeds niet in het Congres be slist), optrekking van het mi nimumloon, hervormingen bij CIA en FBI en bij het ge ruchtmakende veto van Car ter tegen de defensiebegroting vanwege een onwelgevallig atoom-vliegdek moederschip, zal Mondale een zeer belang rijke, zo niet doorsslaggeven- de rol hebben gespeeld. Om zijn invloed aan te tonen wordt ook v^ak verwezen naar de speech die minister van buitenlandse zaken Vance vorig jaar in de vergadering van de Verenigde Naties zou houden over de Midden-Oos ten kwestie. De toespraak van Vance was al door Carter en bijna al zijn naaste adviseurs goedgekeurd. Op het laatste nippertje liet Mondale weten de toespraak te hard voor Is raël te vinden. Carter gaf toe en liet minuten voor dat de toespraak gehouden zou wor den enige wijzigingen aan brengen. De toespraak werd zowel van Palestijnse als van Israëlische zijde geprezen. Mondale ontkent geruchten, dat hij aast op een post in het „Supreme Court", de Amerikaanse „Hoge Raad", daarmee voor Carter de weg effenend voor een poging een „rivaal" als Edward Kennedy innig aan zijn zijde te krijgen. Woordvoerders van Carter en Mondale zijn zeer positief in hun voorspelling, dat Carter in 1980 Mondale opnieuw aan zijn zijde zal hebben. Volgens waarnemers zal Carter dat in ieder geval „geen nadeel en dus voordeel" opleveren. Mondale zaterdag in Nederland correspondent ivan onze Dick Toet) WASHINGTON - SALT, energie, NAVO, Midden- Oosten en inflatie staan hoog op het lijstje van on derwerpen, waarover de Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale wil praten tijdens zijn bezoek aan de Scandinavische lan den en Nederland. Mondale is vorige week vertrokken naar IJsland. Vervolgens staan op zijn programma Noorwegen met Denemarken, Zweden en Finland. Hij besluit zijn trip met een bezoek aan Nederland, waar hij op za terdag 21 april zal arrive ren. 's Morgens brengt hij een bezoek aan koningin Juliana, maakt hij een toer over de NAVO-basis Soes- terberg en heeft hij een ontmoeting met premier Van Agt. Avonds is er een diner ter ere van Mon dale. De volgende ochtend ontbijt Mondale samen met een aantal in Nederland verblijvende Amerikanen, waarna hij om elf uur van af Schiphol de thuisreis aanvaardt. Mondale zegt op vriend schappelijke en kritische discussies te rekenen. Voor de regeringsleiders brengt hij een persoonlijke brief van president Carter mee. Er zijn in de relaties met geen van de zes landen vi tale verschillen van mer rung. Er is een stevige ba sis om kleinere verschillen van mening, zo die er zijn, op te lossen. Die situatie geeft de gelegenheid meer algemene zaken aan de orde te stellen", aldus Mon dale. De vicë-president is vooral geïnteresseerd in de visie van Nederlandse politici op de SALT-besprekingen tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De bespre kingen over wederzijdse beperking van strategische atoomwapens zijn vrijwel afgerond. Aanvaarding van een SALT-accoord in het Amerikaanse Congres lijkt op, dit moment zeer onze ker. Met betrekking tot de NAVO wil Mondale vooral het grote Amerikaanse be lang in een sterk militair bondgenootschap bena drukken. In Nederland zal hij zeker spreken over de Amerikaanse plannen tot het installeren van middel lange afstandsraketten in West-Europa als antwoord op de Russische SS-20-ra-- ketten. De Duitsers hebben al laten weten wel te voe len voor het herbergen van deze raketten, maar niet al léén. Buiten West-Duitsland zijn vooral België en Ner derland het best gesitueerd om deze raketinstallaties te plaatsen. Uitvoering van deze plannen zal volgens Mondale niet plaatsvinden zonder de betrokken lan den .uitvoerig te raadple gen. „Op dit moment iis nog geen enkele beslissing genomen", aldus Mondale. Mondale's Invloed in de re gering-Carter werd vlak voor zijn vertrek nog eens benadrukt door president Carter zelf. Naast wat vriendelijke woorden over de mooie relaties met de te bezoeken landen benadruk te de president tegenover verslaggevers vooral de au toriteit, die Mondale geniet „Mr. Mondale is direct be trokken bij alle belangrijke beslissingen", aldus presi dent Carter. HILVERSUM „Het is leuk geweest, het waren echt een paar leuke dagen. Maar die paarden van Wenen vergeet ik mijn hele leven niet. Wat waren dat een ezels. Zulke dieren hoop ik nooit meer terug te zien". Manus Bouwhuis verzucht te deze woorden gisteravond kort voor de start van de finale draverijen in de strijd om het Europees kampioenschap bij de beroepspikeurs op de drafpiste van Hilversum. Door met al zijn aöngewezen paarden telkens in de achter hoede van het tien deelne- mens tellende veld te eindigen verspeelde Manus Bouwhuis jongstleden maandagavond in de Oostenrijkse hoofdstad zijn kansen op een plaats bij de eerste drie hetgeen recht zou geven op deelname aan het wereldkampioenschap dat in september in Australië en Nieuw Zeeland wordt gehou den. De Europese titel ging nu tenslotte toch nog vrij on verwachts naar de Westduit ser Heinz Wewering voor de met een grote puntenvoor- sprong op de laatste dag ge starte Pekka Korpi uit Fin land en Ulf Thoresen uit Noorwegen. In het eerste onderdeel ging titelverdediger Heinz Wewe ring als favoriet van start met het paard Petrella V. Hij nam snel de leiding, maar nam gas terug om iets over te hebben voor de eindstrijd. De combinatie raakte echter ingesloten en kon niet verder komen dan een derde plaats. Manus Bouwhuis deed het verrassend goed met Our Pri de en werd tweede achter Jim Frick met Panhart. Bouwhuis klom hierdoor op naar de zevende plaats. Steen Juul Nielsen uit Dene marken won de tweede koers met Oscar Baker voor Pitista met de Noor Ulf Thoresen en Otto met Heinz Wewering. Manus Bouwhuis moest met Passiana genoegen nemen met de voorlaatste plaats. Korpi ging toen met nog slechts 17,5 punt voorsprong aan de leiding voor Heinz We wering. De aanwezige West- duitse supporters hadden nog steeds veel vertrouwen in Heinz Wewering. In het derde onderdeel kwam hij dan ook met Martina Norma als twee de over de eindstreep. Thore sen zegevierde ditmaal met Ofram du Bois. Bouwhuis werd met Mambo zesde. De voorsprong van Korpi op We wering was nu terug gebracht tot slechts 12,5 punt. In het voorlaatste onderdeel kwam de Belg met Mephisto ten val. De Oostenrijker Jo- hann Scherber zegevierde met O Mores voor Wewering met Neres Hanover en omdat Kor pi met Jimmy Scotch als voorlaatste binnen kwam, was de spanning voor de titel 1979 voor het begin van de laatste koers te snijden. Met 248,5 punt ging Korpi nog aan de leiding voor Wewering met 246 punten. De tweede plaats van de Westduitser in het laatste onderdeel bleek ten slotte genoeg om de Europese titel binnen te halen. De nege nentwintigjarige trainer/pikeur uit Recklinghausen ging met Ovatio achter winnaar Manus Bouwhuis met Snegena- Tel star over de eindstreep. ARTHUR VAN RIJSWIJK Manus Bouwhuis Eindstand: 1. Heinz Wewering (West Duitsland) 258 punten; 2. Pekka Korpi (Finland) 252,5 pnt; 3. Ulf Thoresen (Noorwegen) 224,5 pnt; 4. Jim Frick (Zweden) 210 pnt; 5. Iichel Roussel (Frankrijk) z04 pnt; 6. Gilbert Martens (België) 200 pnt; 7. Manus Bouwhuis (Nederland) 197 punten; 8. Johann Scherber (Oostenrijk) 193 pnt; 9. Sten Nielsen (Denemarken) 167 pnt; 10. Ferenc Istok (Honga rije) 133 pnt. Satijnen jack Van polyamide. Met kontrastbiezen. In zwart/écru, navy/wit, wit/zwart en écru/d. bruin. Merk: His. 55,- Chintz jack Van 100% katoenen chintz. Aan beide zijden draagbaar. Met tricot manchetten en elastische tailleband. In beige en licht-groene naturel tinten. Merk: His. 65- Poplin jack Geheel gevoerd met 100% katoenen badstof. Met ritssluiting en drukknopen. In kerry, naturel, azure en navy. Merk: His. 85,- opmerkelijke mode - opmerkelijke prijzen HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilversum ge houden koersen zijn: Krieau-prijs (2440 m): 1. Seventh Foal (T. Smeding) km tijd 1.25.3, 2. Sandor, 3. Rein Arctic. Winn 4,20 pi. 1,40, 1,80, 1,70 kopp 6,00. Tno 144,50. Niet gestart no. 12 (Poolster) en no. 14 (Pooky Onetten). Recklinghausen-prijs (2000 m): 1. Onno van Assum (B. Dapper) 1.24.6, 2. Rose Rustburcht, 3. Re becca SignaL Winn. 63,70, pl. 1,80 kopp 1 (Ra- 8.00. 3,70, 560,00. Niet gestart phaela D.). Europees kampioenschap 1 (2000 m): 1. Panhart (J. Frick) 1.24.0. 2. Pride, 3. Petrella. Winn 8.80. 2,10, 1,70. 1,60 kopp Europees kampioenschap 2 (2000 m): 1. Oscar Baker (S. Nielsen) 1.23.0, 2. Pitista, 3. Otto. Winn 11,90 pl 2,60, 1,70, 1,40. Kopp 33,30. Niet gestart no. 8 (Oraldus). Europees kampioenschap 3 (2000 m): 1. Ofram du Bois (U. Thore sen) 1.22.2, 2. Martina Norma, 3. Marupa du Bois. Winn 3,20 pl 1,40, 1,40 4,00. Trio 52,70. Niet gestart no. 6 (Paloro du Bois). Europees kampioenschap 4 (2000 m): 1. O. Mores (J. Scherber) 1.21.4, 2. Neres Hanover, 3. Mary Hollandia. Winn 5,60 pl 2,60, 4,20, 5,20 kopp 50,90. Niet gestart no. 8 (Nestor Roodnoot). Europees kampioenschap 5 (2000 m): 1. Snegem Telstar (M Bouw huis) 1.19.5, 2. Ovatio, 3. Lou Spencer. Winn 1,70, 1,10 1,10, 1,90 kopp 3,20. Trio 40,70. Niet gestart no. 1 (Mande- rinoH). Star terson, 3. Omega. Winn 4,30 pl 2,10, 3,10, 3,70, kopp 22,30. Niet gestart no. 11 (Rusty) Oost- wijck). Helsinki-prijs (2920 m): 1. Oegan da (H. Pools) 1.25.5, 2. Nico Bloemlust, 3. Kairouan Lee. Winn 16,70 pl 8,10, 5,50, 10,00. Trio/ 6662,50. Sol val la-prijs (2440 m): 1. Omber Buitenzorg (A. de Wrede) 1.23.6. Winn 4,80 pl 1,90, 1,80. 1,80 kopp 8,80. Totale omzet: 689.646,00. COLOMBO Sri Lanka wei gert om tegen Israel uit te komen in het toernooi om de wereldbeker cricket dat vol gende maand in Engeland zal beginnen. AMSTERDAM Ajax heeft de contracten van de beide Deense voetballers Frank Ar- nesen en Sören Lerby met twee jaar verlengd tot 1 juni 1981. PARIJS De Franse golffe- deratie heeft op aandrang van de regering besloten de toernee van de damesequipe naar Zuid Afrika te annule ren. ANDORRA Paolo Barison, die van 1959 tot 1963 uit kwam voor het Italiaanse voetbalelftal, is gisteren bij een ernstig au to-ongeluk in ■Andorra om het leven geko men. Luigi Radice, de trainer van AC Torino, raakte zwaar gewond. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse voet balcompetitie werden drie wedstrijden gespeeld. De uit slagen: Bristol City-West Bromwich Albion 1-0, Ipswich Town-Birmingham City 3-0, Middlesbrough-Manchester City 2-0. GLASGOW De Schotse bokser Jim Watt heeft de we reldtitel lichtgewicht WBC- versie met succes verdedigd. Uitdager Alfredo Pitalua uit Colombia verloor in de twaalfde ronde door interven tie van de scheidsrechter. Sm it's Bouwbedrijf bv te Beverwijk is een werkmaat schappij van de S B B. Bouwgroep, die vestigingen heeft in Beverwijk, Haarlemmermeer, Maastricht, Span/e en België. Binnen deze groep vormen wieen middelgroot bouw bedrijf met 550 medewerkers en zijn gespecialiseerd op het gebied van woningbouw en de realisatie van utili- teitswerken. Wij vragen voor werken in Rotterdam. Spijkenisse. Zoetermeer. Utrecht, Hillegom en Hoofddorp Naast een goed loon bieden wij u uitstekende secun daire arbeidsvoorwaarden en de mogelijkheid tot deel neming aan een bedrijfsspaarregeling en een aktieve personeelsvereniging. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken. Parallelweg 8 1948 NM Beverwijk. Telefoon (02510) 29041. 's Avonds en in het weekend, na 20.00 uur (02513) 10664, de heerA. van Veen. smit's bouwbedrijf bv Parallelweg 8 1948 NM Beverwijk Telefoon (02510) 2 90 41*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11