Referendum over kernenergie verdeelt partijen in Zweden Amerikaans Congres begint onderzoek naar Z.-Afrika-connection Korte Metten kerk wereld ÜJNENLAND/BUITENLAND PALME KRIJGT HANDEN VRIJ VOOR VERKIEZINGEN EERSTE DEEL VERSCHENEN VAN AMBITIEUZE .GESCHIEDENIS VAN DE CONCILIES" Prof. Gutiérrez spreekt op lustrumcongres in Nijmegen Kardinaal König: paus schetste „innemend priesterbeeld" LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 APRIL 1979 PAGINA 7 STOCKHOLM (AFP) Na de Oostenrijkers en de Zwitsers zullen de Zweden began vol gend jaar zich via een referendum uitspreken over de kernenergie. Die volksraadpleging zal om twee redenen van bijzondere betekenis zijn. Aan de ene kant beheerst het debat over de kerncentrales al enkele jaren het po litieke leven en heeft het al een rol gespeeld bij de nederlaag van de sociaaldemocraten in 1976 en het uiteenspatten van de uit drie partijen bestaande coalitie van centrum rechts in oktober vorig jair. Anderzijds is het nationale elektro-nucleaire programma reeds ver gevorderd: de zes reac toren die thans gekoppeld zijn aan het elek triciteitsnet voorzien voor 25 procent in de behoefte aan stroom. Twee andere reactoren zouden vermoedelijk de komende zomer in werking zijn gesteld als het ongeluk in Harrisburg niet de plannen overhoop zou hebben gehaald. Het energiepro gramma van de regering voorzag in het func tioneren van 12 reactoren, verdeeld over vier centrales, in 1990. Het opgeven van de kernenergie zou aanzien lijke economische gevolgen hebben: een kapi taalverlies ter waarde van 15 tot 18 miljard gulden en enorme vraagstukken van omscha keling. Men verhult in industriële en financië le kringen overigens niet de opvatting dat het afzien van het gebruik van kernenergie „een catastrofe" zou zijn. De vijf politieke formaties in Zweden zijn het eens geworden óver het beginsel van een volksraadpleging. Bij de sociaaldemocraten heeft het ongeluk in Harrisburg geleid tot een onverwachte ommekeer. Maar de denkbeelden vai^ de partijen over de formulering van de voor te leggen vraag en over kernenergcie in het algemeen lopen ernstig uiteen. De conservatieven zijn uitgesproken voor deze vorm van energie, teneinde de afhankelijkheid van olie in Zweden te verminderen. De soci aaldemocraten en de liberalen zijn ook voor kernenergie, maar zij menen dat het ongeluk bij Harrisburg een opschorting van de plan nen met een jaar rechtvaardigt. Het naderen van de parlementsverkiezingen, die op 16 sep tember zullen worden gehouden, en de onge rustheid in de publieke opinie zijn wellicht niet vreemd aan de bruuske ommekeer. Wat de centristen en de communisten betreft, zij eisen al lange tijd een referendum. De Zweden hebben al drie keer een referen dum gehouden. In 1922 zei men, met een klei ne meerderheid, nee tegen het verbod op alco hol. Dertig jaar later aanvaardden zij het soci aal-democratische voorstel tot uitbreiding van het stelsel van aanvullende pensioenen. In 1955 wilde 83 procent het links verkeer hand haven. Dat belette de parlementariërs echter niet in 1967 te beslissen dat de Zweden voort aan rechts zouden rijden. Een referendum in Zweden heeft slechts een raadplegend karak ter. Maar dit keer is moeilijk te zien hoe de afge vaardigden en de regering een kernprogram ma zouden kunnen uitvoeren als een meerder heid van de kiezers zich tegen zou uitspreken. Milieubewust De voordelen en vooral de nadelen van door kernenergie verkregen elektriciteit zijn in Zweden voortdurend een onderwerp van ge sprek. De pers laat sedert 1976 vrijwel geen dag voorbij gaan zonder zich daarmee £ezig te houden en het is derhalve probleem num mer 1 in het politieke leven. Bovendien zijn de Zweden zeer attent op alles wat hun mi lieu betreft en zij kunnen wellicht „de eerste ecologen van Europa" worden genoemd, ook al wordt die belangstelling voor natuurbe scherming niet vertaald door het houden van massabetogingen. Er gaat echter geen week einde in Stockholm voorbij zonder dat er niet tientallen personen zeer vreedzaam proteste ren tegen verontreiniging van de atmosfeer, het lood in de benzine of enige andere bedrei ging van hun leefklimaat. In de afgelopen jaren heeft de strijd rond de kernenergie terrein gewonnen en het is duide lijk dat als het referendum nu gehouden zou worden, een meerderheid na het ongeluk bij Harrisburg tegen kerncentrales zou stemmen. Een eind vorig jaar gehouden opiniepeiling gaf reeds aan dat meer dan 40 procent, voor al vrouwen, „categorisch" tegen was. En dat •was nog wel op een ogenblik dat de openbare mening een zekere matheid vertoonde als ge volg van de eeuwige discussies daarover bin nen de drie-partijencoalitie. Premier Thorbjoern Faelldin volgde in grote lijnen het bestaande energieprogramma on danks zijn anti-nucleaire gezindheid. Hij moest concessies doen aan zijn conservatieve en libe rale coalitiegenoten die zijn opvattingen niet deelden. Een grote parlementaire meerderheid was tot het ongeluk bij Harrisburg voorstander van kernenergie, maar de terughoudendheid en groeiende ongerustheid van de publieke opinie kon men moeilijk negeren. De vorige maand door de ecologisten, communisten, centristen (voorheen agrarische partij) en verscheidene feministische organisaties begonnen campagne om ruim een miljoen handtekeningen te verza melen voor het houden van een referendum, getuigt van deze evolutie. Zo zal het ongeluk in Pennsylvania in Zweden onvoorziene maar beslissende gevolgen heb ben. Er zal vóór de volksraadpleging geen en kele reactor in dienst gesteld worden. De vei ligheid van de installaties zal verbeterd wor den en de sociaal-democratische partij is haar vroegere opvattingen geheel gaan herzien: „Het politiek fatsoen eist dat wij een pauze in acht nemen", aldus Olof Palme. Deze ommekeer stelt de sociaaldemocraten in staat met meer optimisme de komende verkie zingen onder ogen te zien. In 1976 verslagen op het stuk van de kernenergie zijn zij er door een referendum voor te stellen in ge slaagd het debat daarover tijdelijk te neutrali seren. De verkiezingscampagne in de zomer zou aldus beheerst kunnen worden door on derwerpen die voor hen gunstiger zijn, zóals het beschermen van de werkgelegenheid, de sociale diensten en de economische politiek. HINGTON Dat de Afrikaanse regering ook e Verenigde Staten heeft m*1 J,*)eerd ..goodwill" te ko- ilmejis voor de meeste Ame- ;n (ien geen verrassing. Hoe tot nu toe niets is geble- an onwettige praktijken betrokken Amerikaanse wetenschapsmensen, mdsmedewerkcrs of lalisten, hebben omvang iffinement van de Zuid- ,nse activiteiten toch hernieuwde discussie op gebracht over de wense- _tid politiek, media en rftnschap beter te bescher- tegen ongewenste bein- lïhullingen van de voor- Zuidafrikaanse voor- ngsdirecteur Eschel pdie hebben het licht ge pen op een omvangrijke d-Afrika-connection", |van de omvang met de lijkt te groeien. Vast dat de Zuidafrikaanse 'ing vele miljoenen heeft ïed aan „image-verbete- in de Verenigde Staten. Amerikaanse Congres inmiddels besloten een hoorzittingen aan de itie te wijden. Volgens in- jden is de Zuidafrikaanse vloedingsactie vrijwel ze de grootste die ooit in de I gde Staten heeft plaats inden. Zuidafrikaanse regering t gebruik gemaakt van dan twintig Amerikaan- public relations-bureaus. ien de grenzen van de zijn bijdragen verleend de campagnes van vrij- alle vooraanstaande Ame ni| Fn «ld rikaanse politici, waaronder oud-president Ford, president Carter, Edward Kennedy en George McGovern. Ontelbare malen zijn invloedjijke Ame rikanen via de zogenaamde South Africa. Foundations uit genodigd voor gratis trips naar Zuid-Afrika. Vele malen zijn die uitstapjes geaccep teerd. Wat betreft de politici richtte de Zuidafrikanen hun activi teiten vooral op de Republi keinse Partij. Ronald Reagan en John Conn ally, twee kan didaten voor de race naar het Witte Huis (op dit moment resp. nummer één eri drie op de Republikeinse ranglijst), worden door de Zuidafrika nen beschouwd als hun be langrijkste supporters in de Verenigde Staten. Oud-presi- dent Gerald Ford werd, toen Carter zijn plaats in het Witte Huis had ingenomen, bereid gevonden a raison van 20.000 gulden aanwezig te zijn bij een ontmoeting van Zuidafri kaanse propagandisten met Amerikaansë zakenlieden. Een dergelijke uitnodiging werd door Kissinger geweigerd. Maar de Zuidafrikanen be moeiden zich ook op directere wijze met de Amerikaanse politiek. Twee democratische senatoren, John Turney (Cali- fornië) en Dick Clark (IOWA), beiden felle kritici van de apartheidspolitiek, zijn inmid dels uit de Senaat verdwenen. Beiden werden verslagen door kandidaten, die in hun cam pagnes forse steun hebben ge kregen van de Amerikaanse vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse regering. Indi rect zouden de Zuidafrikanen ruim een half miljoen gulden hebben besteed om de popu laire Clark een verrassende verkiezingsnederlaag te bezor gen. Toen vakbonden in de hele wereld dreigden met een boy cot van Zuid-Afrika stonden er onmiddellijk Zuidafrikaan se vertegenwoordigers op de stoep bij George Meaney, de leider van de Amerikaanse vakbondsfederatie. Toen in de havens van Oakland (Califor- nië) een plaatselijke actie te gen Zuidcifrikaanse schepen dreigden, kreeg de burge meester onmiddellijk „de Zuidafrikaanse lobby" op be zoek. De hevige acties in de Ameri kaanse perswereld hebben de Zuidafrikanen menig „posi tief' resultaat opgeleverd. In gewijden menen, dat de grote Amerikaanse tv-bedrijven en de grote kranten en weekbla den nauwelijks nog kwetsbaar zijn voor buitenlandse beïn vloeding. Maar de talrijke lo- katie tv-stations en kleine kranten met een gering bud get zijn het destemeer. Ook zou een Newyorkse public re- latibnsfirma er alleen al in 1977 in zijn geslaagd 12 op last van de Zuidafrikaanse re gering gemaakte propaganda films bij lokale stations en kabinet-televisienetten te plaatsen. Naar schatting meer dan dertig miljoen tv-kijkers hebben de films gezien. De Newyorkse firma Baron and Co.. een van de belang rijkste Amerikaanse pionnen Van Zuid-Afrika, gebruikte een zwarte vice-president (in middels bij de firma vertrok ken) om propaganda voor de apartheid te maken. De man heeft zijn zegje ten gunste van de apartheid in zeker twee vooraanstaande tv-pro- gramma's kunnen doen. Het Eschel Rhoodie.. onthullingen geoiuiken van Amerikaanse negers om de zegeningen van de apartheid te verkondigen, was een geliefkoosde taktiek van de betrokken Amerikaan se PR-bureaus". Les Gunther, producer en presentator van het bekende tv-programma „Journey to Adventure", een reisprogram ma, zei onlangs tegen een groot Amerikaans tv-blad: „De Verenigde Staten hebben nog maar een paar goede vrienden in de wereld en die zijn erg belangrijk voor ons". Gunther heeft meerdere ma len kritiekloze programma's over Zuid-Afrika uitgezonden en verstrekt door het Zuidaf rikaanse toeristenbureau. Een andere naam, die steeds opduikt, is die van John Mc.Goff, financieel directeur van een aantal kranten in Mi chigan. Mc.Goff is een vriend van oud-president Ford. Zijn firma heeft ook een drukkerij in Zuid-Afrika. In 1974 deed Mc. Goff een verrassend bod van meer dan vijftig miljoen gulden op de vooraanstaande „Washington Post". Volgens de „Post" zou zeker een kwart van dat bedrag in het geheim zijn gefourneerd door de Zuidafrikaanse regering. Later probeerde Mc.Goff zon der resultaat de andere grote Washingtonse krant, „The Washington Star", op te ko pen. De „Star" is thans eigen dom van de Australische krantenmagnaat Murdoch. Wat Mc.Goff wel kocht was een aandeel in het in Londen gevestigde tv-nieuwsagent- schap UPITN, waarin ook United Press International (UPI) en de Britse onafhanke lijke televisie een aandeel hebben. De Zuidafrikaanse bemoeiin gen in de Verenigde Staten blijken uiterst ingewikkeld en geraffineerd. Bovendien zijn de Zuidafrikanen niet de eni gen. die alle mogelijke sluip wegen zoeken in de open Amerikaanse samenleving om „goodwill" te kopen. Zuid-Ko- reanen, Chinezen van Taiwan, Arabieren, Israëli's, maar bij voorbeeld ook de British In formation Service („Hoe ver tel ik het de talrijke Ieren in Amerika,,?) laten geen gele genheid voorbij gaan hun fa voriete visie aan de man te brengen. Er is dan ook nogal wat druk op het Congres om het onderzoek niet uitsluitend tot de „Zuid-Afrika-connecti- on" te beperken. De door „Watergate" en „Korea Gate" al zwaar geschonden reputatie staat volgens veel Amerika nen andermaal op het spel. Kans op herstel gereformeerde banden met Zuid-Afrika LEUSDEN De gereformeer de Kerken in Nederland heb ben een vertegenwoordiging van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika gevraagd bij de syno de van die kerk te pleiten voor het opnieuw aangaan van nauwe banden met de Nederlandse gereformeerden. Dit gebeurde in een driedaags gesprek tussen vertegen woordigingen van beide ker ken dat deze week in Lunte- ren werd afgesloten. Aanlei ding tot het gesprek was on der meer de kritiek van Ne derlandse zijde op het officië le standpunt van de N.G. Kerk in de kwestie van de apartheid. In een communiqué verklaar den de Zuidafrikaanse gasten: „In een geest van hartelijk heid en openheid" gesproken te hebben en over het ge sprek aan hun kerk te zullen rapporteren. Verder deden zij er het zwijgen toe. Ds. Mak praeses van de gere formeerde synode zei te ho pen, dat er nog voor de ver gadering van de algemene sy node van de N.G. Kerk in 1982 een vervolg op het ge sprek zal komen. Dan zou ge streefd kunnen worden naar het herstel van betrekkingen, waarvoor de Zuidafrikaanse kerk het initiatief zal moeten nemen, aldus ds. Mak. (Een team van vijfenveertig historici en theologen uit zeven landen werkt al verscheidene jaren aan ,cen van de meest ambitieuze plannen op het ge- Ibied van de wetenschappelijke publiciteit: de uit- Igave van een vijfentwintig delen tellende geschie- Tdenis van de concilies. Het eerste deel is dezer da- [gen in Augsburg verschenen. Het is het 540 pagi- jiia's tellende werk van prof. dr. Hermann Josef [Sieben uit Frankfurt: „Het conciliebegrip van de I oude kerk". Bij een plechtigheid ter gelegenheid van de eerste publikatie heeft prof. dr. Franz-Josef Schmalel van le universiteit van Bochum, erop gewezen, dat eën lergelijke monnikenarbeid nodig was, omdat er sinds de geschiedenis van de concilies van Karl^Jo- sef Hefele honderd jaar geleden op dit punt niets was gebeurd, maar ook omdat mert de plicht heeft als wetenschappers nieuw bronnenmateriaal te ont sluiten. Dit om een zo correct mogelijke en voor lange tijd geldende beschrijving van historische ge beurtenissen mogelijk te maken. De Augsburgse kerkhistoricus en redacteur van de uitgave, prof. dr. Walter Brandmüller heeft een plan uitgewerkt, volgens welk deskundigen uit ver schillende landen, van verschillende geloofsovertui ging en van verschillendeleeftijden jaarlijks bijeen komen in werkgroepen om problemen en bevindin gen uit te wisselen. Prof. Brandmüller zei zelf, dat de nieuwe geschie denis van de concilies tot nieuwe uitkomsten zou leiden als gevolg van nieuwe vraagstellingen en het aanboren van nieuwe bronnen. Wederkerige betrek kingen tussen staat en kerk worden evenzeer op nieuw bekeken als de invloeden van maatschappe lijke, geestes- en cultuurgeschiedkundige structuren en ontwikkelingen op concilies en synodes. Niet in de laatste plaats zou daaruit ook het antwoord kunnen komen op de vraag in hoeverre de conci lies als voorloper, dan wel model van parlementai re regeringsvormen zijn te beschouwen. De bestu dering van de concilies levert aldus een wezenlijke bijdrage tot de algemene geschiedenis- en maat schappijwetenschap, aldus prof. Brandmüller. Bij gelegenheid van het elfde lus van de katholieke universiteit ijmegen zal op 10 en 11 mei een congres worden gehouden onder de .titel „Bevrijding en christelijk ge loof in Latijns-Amerika en in Neder- Het congres heeft tot doel de lendaagse stroming in het christe lijk denken, die bekend staat als be vrijdingstheologie of christelijk be- vrijdingsgeloof, op inzichtelijke wij- te presenteren en wetenschappe lijk verantwoord te belichten. Inleidingen zullen worden gehouden door dr. J. van Nieuwenhove, lector te Nijmegen, dr. H. J. Prien, kerkhis- ilti toricus te Hamburg, prof. dr. G. Ar royo, ex-hoogleraar in Chili en nu di recteur van CETRAL te Parijs, een instituut, dat zich bezig houdt met onderzoek van transnationale onder nemingen in Latijns-Amerika dr. J. Carrière, verbonden aan het interuni versitair centrum voor studie en do- J- cumentatie van Latijns-Amerika, als mede door prof. dr. Gustavo Gutiér rez Menno, de bekende hoogleraar in de theologie en sociale wetenschap pen aan de katholieke universiteit van Lima. Hij zal spreken over „Theologie van de bevrijding" en daarmee de Latijnsamerikaanse be vrijdingstheologie presenteren, reke ning houdend met recente ontwikke lingen en mogelijke tegenwerpingen. Er is voorzien in een discussie met prof. Gutiérrez. Het Nederlands aspect zal worden beücht door de theologisch publicist drs. K. Derksen, die zal spreken over „Bevrijdend geloven in Nederland" en dr. C. M. Koetsier, voorzitter van de werkgroep „Kerk en ontwikke lingssamenwerking" van de Raad van Kerken, die het Nederlands ont wikkelingsbeleid zal toetsen aan de uitgangspunten van de bevrijdings theologie. Paus Johannes Paulus II heeft in zijn brief aan de priesters een pries terbeeld geschetst, dat vooral berust op de uitspraken van het tweede Vaticaans concilie en de bisschop pensynode van 1971. Hij legt er de nadruk op, dat voor de priester de liefde tot Christus en tot de kerk het belangrijkste is. Het is een dui delijke en stellige uitspraak ten gun ste van een innemend priesterbeeld. Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, heeft dit gezegd in een com mentaar, dat hij gaf op genoemde brief van de paus. Volgens hem heeft de paus daarbij de veelbespro ken kwestie van het celibaat „mee voelend, maar duidelijk" beantwoord. De paus spreekt erover, dat de la- tijnse kerk ook in de toekomst de keuze voor het celibaat trouw wil blijven, dat ze deze traditie ondanks alle moeüijkheden wil voortzetten. Daarmee is gezegd, dat voor de paus de kwestie is afgedaan. De paus wijst er ook zeer beslist op, dat het bij het ceübaat niet om een juridi sche verplichting gaat, maar in de eerste plaats om een „genadegave om wille van het rijk der hemelen", een teken verwijzend naar het einde der tijden, en ook om de vrijheid zich geheel aan de mensen te wijden. Kardinaal König wees er in dit ver band op, dat de paus ook spreekt over crises in het leven van de pries ter. Maar hij waarschuwt er voor in deze gevallen direct om dispensatie te vragen alsof het zuiver en alleen om een administratieve kwestie gaat in plaats van om een diepingrijpende gewetenszaak. De paus heeft hier echter ook willen zeggen, dat ook in de toekomst de mogelijkheid bestaat, dat dispensatie wordt gegeven. Pater Juah de Castro heeft de leiding gekregen van het sol idariteits vicariaat, een instelling van de Chi leense bisschoppenconfe rentie, die toeziet op de naleving van de mensen rechten in het land. Hij volgt daarmee pater Chris tian Precht op, die sinds de oprichting van het vi cariaat drie jaar geleden, zich heeft beziggehouden met het verlenen van pas torale, sociale en juridi sche hulp aan de politieke gevangenen van Chili en hun familieleden. Daarbij waren 38.000 mensen be trokken. De laatste maan den heeft het vicariaat zich vooral beziggehouden met het speuren naar de zeshonderd tot duizend vermisten in Chili. Boven dien heeft het vicariaat de zorg voor 350 centra waar maaltijden aan kinderen worden verstrekt, vijf kli nieken en honderd vor mingscentra voor werklo- In de brochure-serie „Bouwstenen" van het bis dom Breda is een nieuwe uitgave verschenen van „Paasmorgen" van de cul tuurhistoricus prof. dr. F. van der Meer. In dit boek je, dat uit dateert, be schrijft pr i ui der Meer een westerse en een byzan tijnse visie op Pasen. Hij gaat daarbij uit van twee afbeeldingen: een altaarluik van Rogier van der Wey- den, dat in het Metropoli tan-museum. in New York hangt en een wandmozaiek in een kloosterkerk in Athene. De Finse douane heeft ont kend, dat ze voor de Sov jet-Unie bestemde bijbels in beslag heeft genomen. Er zijn aan de Fins-Russi sche grens nog nooit bij bels onderschept. De Finse regering heeft naar aanlei ding van berichten hiero ver verklaard, dat de dou ane niet het recht heeft goederen in beslag te ne men. Zij mag alleen con troleren of de zendingen meer dan duizend Finse marken waard zijn, omdat in dat geval een uitvoer vergunning noodzakelijk is. Theodor Heubroek in Ascheberg bij Lüdinghau- sen in het bisdom Münster maakt een goede kans de oudste misdienaar van het westelijk halfrond te zijn. Hij werd dezer dagen ne gentig jaar. De bisschop van Münster, mgr. Heinrich Tenhumberg, heeft hem ge lukgewenst en bedankt voor zijn „uitzonderlijke kerkelijke dienst". Heu broek is van het moment af, dat hij als jongen bewe zen had het latijnse Confi teor en het Suscipidt uit het hoofd te kennen, met het kerkelijke leven bezig geweest. Ook nu nog valt hij geregeld als misdienaar in, bijvoorbeeld wanneer zijn jongere collega's naar school moeten. De bisschop van Jolict in de Amerikaanse staat Illi nois, mgr. Romeo Roy Blanchette, heeft via de radio afscheid genomen van zijn diocesanen. Begin van dit jaar bleek, dat hij aan een ongeneselijke ziek te leed. Daarom had hij aan de paus zijn ontslag aangeboden, die dit had aanvaard. Bisschop Blan chette zei onder meer: „De dood is werkelijk het be gin van het eeuwige leven. Dat behoort aanleiding te zijn tot vreugde. Een onge neselijke ziekte is niet iets, dat ons tot vertwijfe ling mag brengen. Veeleer moet zij aanleiding zijn om ons leven te over- schouwen. Voor ieder van ons zal op een gegeven moment het moment ko men, dat hij van dit naar een ander leven overgaat. Ik hoop, dat we elkaar eens in de hemel zullen ontmoeten. Tot ziens!" -r»

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7