KLASSIEK Concert-agenda PASEN OP DE BERG ATM LEIDSE COURANT ■- BVoor de tweede keer organiseert de Brit Mervyn Conn het CountryFes tival in Nederland. Na bet succes van vorig jaar denkt hij er over, als het dit keer opnieuw een geslaagd gebeuren wordt, om het festijn vol gend jaar uit te breiden tot twee dagenMervyn organiseerde in 1968 zijn eerste festival in het Wembley Empire Pool in Londen. Nu, elf jaar later, wordt het niet alleen in Enge land maar ook in vijf andere Euro pese landen gehouden te weten Ne derland, Zweden, Noorwegen, Fin land en West-Düitsland. Volgend jaar hoopt Mervyn ook Frankrijk en Zwitserland aan de lijst toe te voe gen. Het festival in het Ahoy' Sportpaleis in Rotterdam begint vrijdagmiddag 20 april om vier uur en zal tot mid dernacht duren. Vorig jaar waren ruim 6000 mensen getuige van een I» iiflHTi'V zeer gevarieerde, zeven uur durende, Brew. country western-show. Deze keer ■F"— i „«irflirr i iiinifk vooral de gepolijste Nash\ille- George Hsmilton IV presenteert muziek aan de beurt en ook blue- het 'tweede Nederlandse Country grass is er te beluisteren van o.a, Festival. Tammy Wynette bekend gewor den door hits als ..Stand by your man" en „D.I.V.O.R.C.E.". Zaterdag 14 april Hollands Roem '79 festival in de kunstijsbaan te Utrecht met Jenner Band, Robert Jan Stips, Normaal, Gruppo Sportivo, Vitesse, Massada en Kayak. Aanvang 14.00 uur. Voorverkoop van kaarten is reeds begonnen bij het be spreekbureau van onze krant bij Vroom Dreesmann in het Haagse stadscentrum. Zondag 15 april Concert van Jonathan Richman in 0'16 te Voorburg. Donderdag 19 april De Engelse Manfred Mann treedt op in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. In het voorprogramma spéélt de Duitse Lucifer's Friend. Concert van Tom Waits in De Lantaarn in Rotterdam. Aanvang 24.00 uur. Vrijdag 20 april Het Country Festival in het Ahoy' Sportpaleis te Rotterdam met o.a. Crystal Gayle, Tammy Wynette, Freddie Fender, Marty Robbins en Ronnie Milsap. Aanvang 16.00 uur. Zaterdag 21 april Concert van de Engelse formatie Bram Tchaikovsky in Paradiso te Amsterdam. Zondag 22 april Concert van Tina Turner in Carré te Amsterdam. Dinsdag 24 april De' J.J. Geils Band treedt op in Pa radiso te Amsterdam. Donderdag 26 april De Amerikaanse band Mothers Finest geeft een concert in de Jaap Edenhal te Amster dam. De Nederlandse formaties Vitesse en Herman Brood spelen in de Houtrusthallen in Den Haag. Vrijdag 27 april Optreden van de funk-formatie Spiro in O'16 te Voorburg. De Engelse zangeres Melanie Harrold treedt op in De Bolk te Delft. Zaterdag 28 april Concert van Steve Forbert in de Sonesta Koepelzaal in Amsterdam. Zondag 29 april De Engelse zangeres Kate Bush geeft haar eerste concert in Carré te Amsterdam. Maandag 30 april De Engelse new wave band The Stranglers zijn in Nederland voor een concert in Am sterdam. Kate Bushvoo r de tweede keer in Carré te Amsterdam. Ahoy Festival met Massada, Luv, Patricia Paay en de Rainbow Train in het Ahoy' Sportpaleis te Rotterdam. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 3 mei De Engelse Dire Straits treedt op in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Aan vang 20.15 uur. Gerry Rafferty is te zien en te horen in de Sonesta Koe pel in Amsterdam. Zaterdag 5 mei De Engelse zangeres Melanie Harrold treedt op in Horus in Leiden. Dinsdag 8 mei De Amerikaanse Nathalie Cole geeft een concert in het Concertgebouw in Amsterdam. In het voorprogramma speelt Maza. Crystal Gayle. de grootste festijn. Jim Jesse, die als beste blue-grass artiesten de eerste plaats bezetten in de country muziek poll 1978 van het maandblad „Country Gazette". Er treden andere artiesten op dan vorig jaar. Slechts één naam die er vorig jaar ook op voor kwam staat weer vermeld, namelijk Ronnie Milsap. Deze was vorig jaar ziek, waardoor hij niet kon komen. Daarom speelt hij dit jaar voor de vele fans die hij in Nederland heeft. De artiesten die optreden zijn Tammy Wynette, Freddy Fender, Marty Robbins, Ronnie Milsap, Con way Twitty, Don Gibson, Bobby Bare, Floyd Cramer, Buddy Em mons, Jim Jesse, Moe Bandy, Charlie McCoy, Ronnie Prophet, Joe Stampley en de Nederlandse Early Bird. Verreweg de grootste attractie is de mooie Crystal Gayle, die m Amerika de populairste country-ar- tiest van dit moment is. George Ha milton IV zal voor de tweede keer het gebeuren presenteren. Tijdens het Country Festival is er een markt die vanaf 10 uur 's mor gens open is. De TROS maakt van het gebeuren opnamen, die op don derdag 31 mei en maandag 13 augus tus gelijktijdig via fadio en televisie worden uitgezonden Crystal Gayle De met lang donker haar getooide Crystal Gayle werd in Nederland bij het grote publiek bekend door haar hit „Don't make my brown eyes blue". De eigen styl die de zeer zui ver zingende Crystal ontwikkelde, ligt tussen de pop en country mu ziek. Haar eigen naam is Brenda Gail Webb. Ze is getrouwd met Bill Gatzimos, die na haar een tijd lang vergezeld te hebben op tournees, nu thuis zit om zijn rechtenstudie af te maken. Haar eerste contract kreeg ze bij MCA, waar ook haar beroemde zus Loretta Lynn platen voor maak te. „Mijn carrière startte eigenlijk pas goed toen ik bij United Artist te recht kwam" vertelt ze. Hits al ..Restless". „This is my year for Me- Marty Robbins een oude rot in het vak. Ronnie Milsap was vorig jaar ziek. maar is 20 april aanwezig in Ahoy'. xico" en „I'll get you over" volgden elkaar snel op. Internationaal brak ik een aantal jaren later door met het door Allen Reynolds geprodu ceerde Don't make my brown eyes blue". Crystal Gayle, onderhandelt momenteel over een nieuw platen contract met CBS. Ze ontving in haar bijna tien jaar durende carrière talloze onderscheidingen. Zo werd ze in 1977 uitgeroepen tot Outstanding femaie vocalist" en ontving ze in 1978 een onderscheiding voor „Fema le vocalist of the year". Tammy Wynette Een andere voor Nederland bekende country-artieste is Tammy Wynette. Haar „Stand by your man" en D.I.V.O.R.C.E." werden in ons land grote hits. Tammy is in eigen land een grote ster, die constant op tour nee is. Ze werd in 1942 geboren. „Ik had aanvankelijk het plan om schoonheidsspecialiste te worden maar zong graag" zegt ze „Ik ver huisde na wat ervaring opgedaan te hebben op talentenjachten en in ra dioshows naar Nashville in de hoop dat ik een platencontract zou be- machtigen wat uiteindelijk lukte". Grote internationale hits volgden, waardoor ze uitgroeide tot een van de meest gevraagde country-artiesten. Marty Robbins Marty Robbins is een veelzijdig ar tiest die niet alleen country western zingt maar ook rock roll, pop, easy listening en blues. De op 26 september 1925 geboren Robbins had geen gemakkelijke jeugd. Hij groeide op tijdens de economische depressie. Na een oude gitaar gekre gen te hebben, leerde hij zichzelf spelen. Hij werkte eerst op een ranch maar moest later in dienst. Daar kreeg hij tijd om naar muziek te luisteren. Na zijn diensttijd had hij veel baantjes, maar belandde uit eindelijk in de Frankie Starr Band waar hij de ziek geworden gitarist verving. Sindsdien is hij muziek blij ven maken, nam elpees op met rock roll, pop maar ook country western en Hawaiiaanse muziek. Hij werd een ster en is dat eigenlijk nog steeds. Ronnie Milsap Ronnie Milsap is een instrumentalist. Hij werd blind geboren in Carolina en ging toen hij twaalf jaar was naar de staatsschool voor blinden. „Tijdens mijn schooltijd studeerde ik klassieke muziek en formeerde mijn eerste rock roll band met drie an dere blinde leerlingen" vertelt hij. Na zijn examen deed Ronnie een cursus om rechten te kunnen stude ren aan de universiteit van Atlanta, maar verkoos muziek boven een baan als advokaat. In 1966 formeer de hij zijn eigen band en tourde langs de universiteiten. „Door die concerten kreeg ik een platencon tract, gevolgd door een aantal hits". Hij speelde echter allerlei soorten muziek en was da ar niet erg blij mee. Daarom koos hij voor de country westem-muziek toen hij een contract tekende met Warner Brothers. Hij is inmiddels getrouwd en heeft in 1973 een nieuw contract getekend niet RCA, dat gevolgd werd door een stroom van hit-succes sen. HANSPIËT. Kruisafname. Icoon van Emanuel Labardos Stel dat bet prachtige al bum u verleidt de DGC- plaat te kopen die onder bet nummer 2533 413 zojuist in de befaamde Ar- chiv-Produktion is uitge bracht maar dat u niet goed weet wat u onder het motto „Pasen op de berg Atbos" te verwachten hebt. Ik zou u dan beslist niet van de aankoop afhouden, integendeel, maar ik zou u wel willen waarschuwen dat u alvorens te gaan luis teren een paar andere j>ren moet opzetten. Ons vocale schoonheidsideaal, voorna melijk gevormd door het Italiaanse bel canto, ver liest hier namelijk zijn ge ldigheid. De stemmen van deze Noord-Griekse monni- kengemeenscbap werden, als zoveel stemmen in het Midden Oosten, gericht op een beperkt bereik van bo ventonen waardoor een scherpe klank ontstaat. Deze manier van zingen stelt hogere eisen dan u, mede door de wisselzang, zou denken, en dient vopral om de melodie een markan te contour te geven. Niet alleen ons traditionele klankideaal moet u verge ten, u doet goed zich te rea liseren dat deze plaat naar de maatstaven van Byzanti um, de oud Christelijke kei zerstad aan de Bosporus, ei genlijk helemaal niet még. Daar is de muziek immers geen zelfstandig deel van de ritus en kan er ook niet uit worden geëlimineerd. Met de lichtsymboliek en de symboliek van de kerkar- chitecteuur, met de ikonep en ook met het woord (voor ons onverstaanbaar) behoort die muziek als onderdeel van een totaliteit tot de we reld van de verschijningen. De religieuze vervoering en beleving zijn zo wezenlijk, dat esthetische normen nau welijks een rol mogen spe len. Dat verklaart ook waarom de monikken voor de regi stratie van hun eucharistie viering in de nacht vóór Pasen eigenlijk weinig voel den en ook beslist niét wil den toestaan dat er techni sche maatregelen werden genomen om die registratie zo gunstig mogelijk te doen zijn. Maar ook al konden minder gelukkige gedeelten in deze live-opnamen niet door betere worden vervan gen, de sfeer komt uitste kend over. Verder moet u bedenken dat er een ander, niet in een paar woorden uit te leggen interval-systeem geldt. Behalve kerklokken hoort u buiten de kerk dat dunne houten balken en metalen bogen worden aan geslagen, het geluid dat dient voor de afweer van de duivel. In de kerk hoort u de schellen, kettingen, metalen gordels maar ook houten bollen die zich aan wierrookvaten en kande laars bevinden. Uit de liturgie klinken de innerlijk bewogen lauden en psalmen op, ook zogenaam de canon-oden en u hoort de eerste preek van de hge vader Johannes sostomos over Christus' standing. U beweegt zit een wereld die, hoe vrt voor u, toch een katho wereld is en waarin de ne, hier een gezang een dichterlijke tekst\ de belangrijkste mui uiting is. In tegenstelling tot de Rome uit verbreide kerl ziek heeft de byzant zich geregeld aangepast wisselende tijden en p sen. U zult dan ook verschillen ontdekken sen de genoemde Art plaat en een andere o me van Byzantijnse Pas mnen, ook 'in Grieken gemaakt en sinds kort ïmporteerd door Sound ducts, Nieuw-Loosdi (nr. SDNM 112). Op plaat gedeelten uit de E; phios-dienst op de van Goede Vrijdag als lichaam van de gestoi Christus symbolisch van kruis wordt gehaald, ve klaagzangen gecombint met psalm 119 en de gie voor Paaszaterdag, tweede kant van deze heeft betrekking op genlijke Paasliturgie een melodische recital het Marcus-evangelie aangrijpend Alleluia helaas niet meer liti wordt gebruikt. Aldus twee platen tionele bewogenheid deze bewogenheid keen kunnen overbreng J.KAS r De nieuwe Sweet d'Buster metv.l.n.r. Rinze' Posthuma, Bertus Borgers, P«n Smeeks, Herman Deinum en Pierre van der Linden. F* Shirley zonder manager ?ina Hagen maar ook de Engelse zanjï" J J Lena Lovicb in de film te zien zal Het zit zangeres Shirley niet mee. Frans Naast Brood spelen Josée van Iersel (G van der Beek, haar manager, heeft besloten po Sportivo) en Monica Tjen A Ku niet langer haar zakelijke belangen te be- (Houseband) hoofdrollen. De ontmoeting hartigen omdat hij als free-lance journalist sen Herman en Lena vond plaats in Bi d zich niet meer genoeg met Shirley's carrière Brood trok twee dagen met de band oj kan bezighouden. De grillige zangeres nam beiden hadden zo'n plezier dat tijdens .y. afgelopen week het besluit dat de single televisie-opname Herman basgitaar spe J „What a lovely day", die ze samen met Ja- in de groep van Lena. 1 maicaanse zanger, producer Erroll Ross op- Qok Amerika schijnt Brood helemaal nam, maar niet moet worden uitgebracht, zien zitten. De uitgebrachte en voor Platenmaatschappij Ariola vindt dit besluit jan(j opnieuw gemixte elpee „Shpritsi helemaal niet leuk. De single zou zeker een een van meest gedraaide albums van grote hit zijn geworden. Erroll Ross, die moment. Er is een grote publiciteitscanr, binnenkort de studio in gaat om Oscar Har- ne geweest waarbij de slogan „Her ris te produceren, heeft besloten dat het Brood is in a bad Mood 'cause his nummer dan maar op zijn nieuwe elpee ouj yef Werd gebruikt. 165 rai_ moet verschijnen. Er zijn echter ook plan- tions hebben de elpee inmiddels op nen om het opnieuw - Yvonne Keeley. te nemen met playlist staan. Herman Brood was zo eze met dit resultaat dat hij maar liefst 60j,de les heeft ingezongen voor Amerikaanse gs|, diostations. In Nederland komt binnen 5en' een nieuwe single van hem uit die de j „Never be clever" meekreeg. dge Sweet d'Buster heeft twee nieuwe leden De Haagse Sweet d'Buster heeft vervanging i3?e!ndie0de bSSWmaand" verfe WitigS Speelt hoofdrol in film ten. Het zijn Pierre van der Linden (ex- Paul McCartney en zijn groep Wings I e®' Brain box, Focus, Hans Duif er en Perikels) waarschijnlijk de hoofdrol spelen in "a en Rinze Posthuma (ex-Range). Pierre neemt film die de titel „Band on the run'M gf het slagwerk voor zijn rekening terwijl Rin- krijgen. Paul leest momenteel het script, g®c ze de toetsen bespeeld. Voor de nieuwe el- geschreven werd door Willie Russell. Als 01 pee vertrekt de groep niet, zoals eerder aan- accoord gaat met het verhaal, dat han gekondigd, naar Amerika omdat het project over een succesvolle groep, die probeert dan té veel geld zou gaan kosten. De nieu- te boksen tegen de eisen die aan hen we elpee wordt wel geproduceerd door John steld worden, zal binnenkort met de pro er d'Andrea die ook de productionele leiding tie begonnen worden. Wings zal in de ei op Gigshad. De nieuwe Sweet d'Buster is zowel acteren als zingen, inmiddels in Nederland al weer aan het op- treden. Donderdag 26 april geeft de band Bram TchaikOVSky Uitgebreid een concert in de Houtrualhallen te Den Tcb3ikors„ zaterdag 21 april te zien zal zijn in Pars em Ipna Lnvirh nok in te Amsterdam, is uitgebreid met met g'" slit film Cha Cha" Dennis Forbes. Deze zal tijdens de vijl ieu; llim „ona una derlandse concerten, die de band De laatste ontwikkelingen rond de Herman land geeft, voor het eerst met de Brood film „Cha Cha" zijn dat niet alleen meespelen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22