r Heffing statiegeld schiet Horeca Leiden in verkeerde keelgat Eerste sleutel waaide door gloednieuwe ruit GROEI- SPAAR- BEWIJZEN aantoonder Herbezinning op verbeteringsplan voor Da Costastraat gewenst' doordachte uitvoering ohannes 'assion lilieunota LEIDSE SPAARBANK brieven lezers ^!;tad LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 APRIL 1979 PAGINA 3 IN ADJUNCT-DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN AAN COLLEGE: LEIDEN De heer M. A. Logtenberg, ad junct-directeur van Gemeentewerken, heeft er bij het Leidse college van B en W op aan gedrongen de moeilijkheden die zijn ontstaan naar aanleiding van riolering s- en herinde lingsplannen in de Da Costastraat te bespre ken in de raadscommissie openbare werken. Op grond daarvan zou het college dan snel een beslissing moeten nemen voor de Da Costastraat om ongewenste vertragingen bij de reconstructiewerkzaamheden in het Haag- wegkwartier te vermijden, aldus de heer Logtenberg. De gemeentelijke projectgroep Haagwegkwar- tier, die als taak heeft de woonomgeving in het Haagwegkwartier te verbeteren, kwam enige tijd geleden in overleg met de bewo ners van de Da Costastraat tot een plan voor reconstructie van de straat door middel van sierbestrating, parkeerhavens, bomen etc. On verwacht kwam de projectgroep onlangs met plannen om de riolering van de Da Costas traat te verbeteren., (ieder huis een eigen aansluiting op het stamriool). Dit voorstel schoot bij de bewoners in het verkeerde keel gat vanwege financiële offers die op kofte termijn gebracht zouden moeten worden, de ongemakken die de werkzaamheden zouden veroorzaken en de dreiging met dwangmaa tregelen. De heer Logtenberg geeft in zijn brief aan het college toe dat de projectgroep enigszins onzorgvuldig heeft gehandeld bij de voorlich ting over deze plannen. De anti-stemming die in de Da Costastraat ontstond ten aanzien van de riolering zou door een aantal bewo ners zijn aangegrepen om door middel van een enquête tegelijkertijd ook maar de plan nen voor de reconstructie van de straat te torpederen. Andere bewoners hebben zich daarvan willen distantiëren door het sturen van een brief aan de gemeente waarin wordt verzocht de plannen voor sierbestrating en dergelijke gewoon doorgang te laten vinden en dat de gemeente verder overleg met de bewoners pleegt over de riolering. 3yker, roped EIDEN De Johannes Pas- jon, ten onrechte een stief- ■oertje van de Matthaus, as woensdag te horen in de otherse Kerk. Het Leids Ka- erkoor had ter gelegenheid an zijn twintigjarig bestaan e dankbare taak op zich gc- JJ^omen dit werk weer eens •ia«foor het voetlicht te halen. it het aan interesse bij het usandldds publiek niet ontbreekt, (19feek uit de overvolle kerk. leiding van Ton eckers en met het Leids Ba- ikensemble, een uit ama nts bestaande groep musici, erd dit werk gisteravond gehore gebracht. opzet van de Johannes assion is in grote trekken ezelfde als die van de Mat- i, afLfiaus. Het bijbelverhaal van iannes wordt onderbroken ir koralen en aria's op pro- im«! teksten. Die teksten zijn erubri oor een deel bewerkingen ran het passiegedicht van röckes. De hand van Ton Beckers «was duidelijk merkbaar en '.strak. De tempi lagen hoog, [de overgangen verliepen soe- i De Christuspartij kreeg leer a capella-momenten dan jeschreven. De koralen werden wel precies afgewerkt, dwz met meer nadruk op het ritme dan op de vloeiende lijn Het koor zong alert, zette k aalles duidelijk neer. Een klein I j heeft daar minder pro- emen mee dan een groot, och zijn er nadelen: de 'Mi emverdeling vertoonde ge reken die bij alle koren be- taan, maar bij grotere vaak Voor erdoezeld kunnen worden, r in Ie evangelist, Harry Geraerts, 15.4! ras wisselvallig: nu eens te 9®j asaal, dan weer buitenge- We/B'0on helder, en op die mo- 'nenten klonk het erg mooi. )e Christuspartij was te reso- uut, maar van der Kamp's imbre aangenaam donker. T®l Iveneens hoorden we een 1 raaie stemkleur bij Douglas «eigh, die echter bij vlagen >assi ast had van ademnood, iets sorgr vat ten koste ging van aan te itand houden tonen. De alt Lucia sica, ierstens viel op door haar nart litgewogen interpretatie en Kflte /ohvassen benadering. Adinda de Nijs had een zuivere, maar wat dunnen sopraan. De we gens ziekte verhinderde Wout 5 Sb Dosterkamp tenslotte werd af- jurfli doende vervangen door de J bariton Lodewijk Meeuwsen. Het orkest, bijgestaan door 11 Énige vakbekwame solisten, «geleidde voortreffelijk. "ie" VERENAKOPERDRAAT 'EIDEN De Leidse ge meenteraad kan nog dit jaar ;r. en nota verwachten, waarin - J"a "e aspecten beschreven laan die betrekking hebben iphet milieu. pe nota had al in december NeAan verleden jaar verschenen loeten zijn, maar dat is door Uerlei omstandigheden niet elukt. Het bureau Milieuza- «n is de samensteller van dit Ji ipport. „Het verslag zou $i- ropi enlijk „discussienota Milieu" boeten gaan heten", zo deel- i,6 w een betrokken ambtenaar m isteravond tijdens de raads- 'ommissievergadering volks- ïuisvésting en milieu mee, lüiaar voor het zover is moe- er nog heel wat discussies |an vooraf gaan". Het ligt na- Ki"11 lelijk in de bedoeling van Milieuzaken om de nota in felen te laten verschijnen en e van te voren door een 'erkgroep kritisch onder de m oep te nemen. Het eindpro- uct van al deze discussies is lOjPan een nota, waar de ge beente al een tijd op zit te 'achten en waarover men in e raad te zijner tijd ook wel let een en ander wenst te CAFÉHOUDERS OVERWEGEN TEGENACTIES LEIDEN - „Het heffen van statiegeld op bierfusten is een onzinnige zaak. De Ne derlandse brouwerijen zijn nog niet met ons klaar, als ze hun zin doordrijven. Nog nooit is er ook maar een cent statiegeld voor een bierfust betaald dan tot 29 maart, want toen kregen alle horecabedrijven in het land een brief binnen van de gezamenlijke brouwe rijen, waarin met weinig woorden werd gezegd dat de horeca voortaan per fust 50 gulden extra op tafel moet leggen. Voor de café's, restaurants en hotels bete kent dit bij elkaar een be drag van vele miljoenen guldens die ze moeten in vesteren. Geld waar geen renté over verkregen wordt, dat je zomaar uit handen geeft, weggegooid geld dus. De Leidse bedrijven pikken dat natuurlijk niet en bera den zich daarom ook om op korte termijn actie tegen deze maatregel van de brou werijen te voeren". Dat zegt de heer W. F. Visser, voor zitter van de Leidse afde ling van horeca Nederland. Niet alleen in Leiden, maar ook in verschillende andere plaatsen in het land is onder de horeca een storm van protesten losgebarsten naar aanleidirtg van het door de brouwerijen opgelegde sta tiegeld. Op 9 april weiger den caféhouders uit Den Bosch de heffing te betalen, terwijl ze hun ongenoegen kenbaar maakten door de ingang van het Bossche kan toor van Heineken met lege fusten te barricaderen. Een soortgelijke vergeldingsmaa tregel werd afgelopen woensdag door circa 60 ho- reca-ondememers tegen de brouwerij van Stella Artois in Dommelen gehouden. Hier werd de ingang tot de fabriek versperd door tien tallen personena uto 's „Geknoei" W. Visser over het Leidse ongenoegen: „De reden dat de brouwerijen statiegeld voor de fusten willen heb ben komt door het feit dat er jaarlijks ontzettend veel Horeca-voorzitter W. Visser lege vaten verdwijnen. Waar komen die vaten terecht? Niet bij ons, de horeca-on- dernemers. Natuurlijk niet, wat moeten wij met een leeg vat? Het zijn de sportkanti nes en andere para-commer ciële bedrijven die de fusten verdonkeremanen. Zo'n fust komt op bijvoorbeeld een camping terecht, waar men ze voor allerlei doeleinden kan gebruiken of misschien wel op de schroothoop. On derzoeken in Den Bosch en Apeldoorn hebben dat on langs nog aangetoond. Het administratieve geknoei van een heleboel depots waar het bier wordt gedistribu eerd krijgen wij nou op ons brood. Als deze depots en brouwe rijen hun zaakjes wat beter in de gaten hadden gehou den dan zouden ze nu niet met die heffing op de prop pen hebben hoeven te ko men. Ze hadden een beter emballagesysteem voor de strandtenten en kantines moeten uitdenken, want uit die gelegenheden verdwijnen de fusten". Op de fles „Voor zowel de horeca die géén als voor de bedrijven die wél verplichtingen aan de brouwerijen hebben, komt dit alles over als een stukje geforceerde macht spolitiek. Het is de horeca duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. De gevol gen heeft men al in verschil lende plaatsen kunnen zien. Men pikt het eenvoudigweg niet. Op het hoofdkantoor van horeca Nederland in Utrecht komen iedere dag stapels brieven binnen van ondernemers die de heffing weigeren te betalen. Het zijn ook geen kleine bedragen die de mensen moeten beta len. Er zijn heel wat bedrij ven die meer dan 40 fusten bier in huis hebben. Reken maar uit hoeveel ze dan moeten dokken. Over garan ties of rente wordt niet door de brouwerijen gepraat. Als een brouwerij op de fles gaat, dan zitten wij met de strop". De stemming onder de Leid se caféhouders is negatief. Ze voelen zich door de brouwerijen in de hoek ge dreven. Vooral die bedrijven die contractuele verplichtin gen hebben aan een brouwe rij. Niemand van hen heeft de zekerheid dat hij zijn centen ooit terug krijgt. „Waarom gaan de brouwe rijen de fusten niet zoeken op die plaatsen waar ze ver dwenen zijn, waarom moe ten bonafide horeca-ondeme- mers de dupe hiervan wor den?", vraagt men zich af. De heer Visser, ook kaste lein in de Sleutelstad, zegt dat de Leidse horeca zijn te genmaatregelen zal nemen. Wanneer en hoe wil hij nog niet zeggen. „Volgende week of de week erna kunnen de brouwerijen iets van ons verwachten en dat zal zeker geen gezellig borrelpraatje worden", aldus de voorzitter van de plaatselijke horeca bedrijven. économisch •pel en wee Aan de Sumatrastraat 49 eft de Scheepswerf Boot in 9rdi «n deel van de produktiehal- ató len een afdeling voor de ver- W koop van boten en andere watersportartikelen geopend. LEIDEN De uitreiking van de eerste sleutel voor het complex van 120 apparte menten aan de Morssingel is gistermiddag niet geheel vlekkeloos verlopen. De eer ste en andere sleutels werden namelijk sfeervol vanaf een hooggelegen appartement naar beneden getakeld, waar bij zij waren bevestigd op een overmaats model sleutel van een halve meter lang, vervaardigd van degelijk hout. De hevige wind liet deze houten deuropener bij de tocht naar beneden regel matig tegen de gevel klappen met als gevolg dat halverwe ge de sleutel door een ruit ging. Uiteindelijk kwam toch alles weer op zijn pootjes terecht en kon wethouder A. Ver boom van volkshuisvesting de familie H. A. Schaper de sleu tel van één van de grote dak woningen overhandigen. On geveer een jaar geleden werd voor het complex aan de Morssingel door wethouder C. J. D. Waal de eerste paal geslagen. De oplevering werd enige maanden vertraagd door de winterse kou, die het voegwerk aan de gevels en het aanleggen van leidingen in de grond verhinderde. Op dit moment zijn er dan toch 40 appartementen gereed, die Rechts een vertegenwoordiger van Nevanco met de sleutel, die uit Verboom. Links het echtpaar dat de eerste sleutel in ontvangst nam. komende week bewoond zul len gaan worden. De 120 woningen zijn ge bouwd in de premie-koop sec tor en uitsluitend verkocht aan ingezetenen van of econo misch gebondenen aan Lei den. De woningen waren bin nen korte tijd verkocht. De grond waarop het complex rust is in erfpacht uitgegeven. Het complex omvat in hoofd zaak twee- en driekamerwo ningen, maar er zijn ook een aantal grotere flats in onder gebracht. De architectuur is kodanig gekozen dat het beeld i koers waaide, midden wethouder past in de bestaande bebou wing van de binnenstad. Het ontwerp is afkomstig van ar chitectenbureau Inbo te Wou denberg. De bouw is uitge voerd door Nevanco Woning bouw B.V. uit Utrecht. Dit bedrijf bouwt voornamelijk in Je sociale sector. Recreatie meerkamp vrijdag van start LEIDEN Verschillende sportorganisaties in Leiden houden 20, 23, 24, 26 en 27 april een recreatie-meerkamp. Gedurende vijf dagen kunnen deelnemers vijf verschillende takken van sport beoefenen. Vrijdag 20 april gaat de meerkamp van start met schaatsen in de Ton Menken Ijshal tussen half zeven en zeven uur. Maandag staat een wandeltocht over tien kilome ter op het programma. De verrek tijd ligt tussen half ze ven en zeven uur. Gestart wordt vanaf het parkeerter rein bij V.T.L. aan de Voor- schoterweg. Swifttoer organi seert dinsdag 24 april een fietstocht over dertig kilome ter. Gestart wordt bij V.T.L. tussen half zeven en zeven uur. Atletiekvereniging „De Bataven" heeft de organisatie van het recreatie-hardlopen over een afstand van vijf kilometer donderdag 26 april in handen. De wedstrijden worden eveneens gehouden op het V.T.L.-terrein. Ze be ginnen om zeven uur. De meerkamp wordt vrijdag 27 april afgesloten met zwem wedstrijden in „De Vliet". De afstand is vijfhonderd meter. De tijd waarbinnen de af stand moet worden afgelegd ligt tussen kwart over zeven en half negen. Voor de meer getrainden on der de deelnemers is er een prestatie-meerkamp. Bij de verschillende onderdelen moet dan de dubbele afstand wor den afgelegd. Het inschrijf geld voor de meerkamp be draagt acht gulden. Nadere inlichtingen zijn te krijgen bij J. C. Rosdorff, tel. 126074 da gelijks tussen zeven en half negen. Paaswake Het jongerenkoor „De Overbrugging" verzorgt morgen avond vanaf tien uur een plechtige Paaswake in de Har» tebrugkerk. Tijdens deze viering, waarin is opgenomen de wijding van vuur en water, zal een kind worden ge doopt Celebrant is pastoor B. J. M. Demmers. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden heeft het Paasprogramma „Spellen uit de hele wereld" verlengd tot en met vrijdag 20 april. Op zondag 29 april wordt in het museum een opvoering ge geven van de Wayang Kantjil door de Haarlemse poppen speler Rien Baartmans. Er zijn twee voorstellingen, om 14.15 uur en 15.45 uur. Toegang is 4.- voor volwassenen 2.- voor jongeren tot 18 jaar en 65+. Inlichtingen: 071- 132641 (H. v.d. Straaten). Schoolverlaters In het kader van het schoolverlatersproject in het Bree- huys aan de Breestraat 19 in Leiden wordt dinsdag 17 april een middag voor scholieren en werkende jongeren over werkgelegenheid gehouden. Op het programma staat een videofilm over het Gewestelijk Arbeidsbureau die in het kader van het project vervaardigd is. Naar aanleiding van de film zal worden gediscussieerd. Daar na heeft het Breehuys nog een vrolijke noot in petto. De bijeenkomst begint om twee uur. Zeewieren De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde afdeling Leiden houdt woensdag 18 april een le zing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden. Drs. Prud'homme van Reine zal dan spreken over de planten van het mariene milieu en zeewieren. De lezing begint om acht uur. Huygt ens Het Rijksmuseum voor de geschiedenis van de natuurwe tenschappen en de geneeskunde, kortweg ook wel het museum Boerhaave genaamd, houdt van morgen tot en met 16 september de expositie „Christiaan Huygens, een kwestie van tijd" in het museum aan de Steenstraat la. Deze tentoonstelling verenigt op één plaats voor het eerst sinds de dood van Huygens in 1695 al zijn wetenschappe lijke instrumenten, zijn portretten, de eerste drukken van al zijn werken en veel nagelaten handschriften en corres pondentie. Bijgevoegd is een royale catalogus. Het mu seum is door de week van tien tot vier uur geopend, op zondag van een tot vier uur. Groepsbezoek is gratis. ADVERTENTIE groot f500.-/f1.000.-/f5.000,- uw geld groeit in twee jaar vanf 500,-naar f 583,25 van f 1.000,- naar f 1166,50 van f 5.000,- naar f 5.832,50 op basis van samengestelde interest komt dit uit op 8 procent per jaar. uw geld groeit in vijfjaar van f 500,- naar f 760,55 van f 1.000,- naar f 1.521,10 van f5.000,-naar f7.605,50 9 Sop basis van samengestelde interest komt dit uit op 8!/i procent per jaar. deel uitmakend van de Nutsspaarbank tc's-Gravenhage LEIDEN Gehuwd: J. H. Vianen en J. C. de Jong. K. W. Ramp en M. van Ruitenburg. C. Vos en L. M. S. Leupe, C. van der Steen en A. van Berkel. J. A. van Andel en A. W. de Mol. Ondertrouwd: F. G. A. van den Berg en C. P. M. Krol. R. Notenboom en F. M. Barnard, T. Tegelaar en A. Varkevisser. N. de Haas en C. W. Racké. C. van der Zwart en M. La- gas. B. A. M. de Groot en A. M. van Delft. H. Wolters en J. van der Mei), R E. van Waesberge en M. M. M. Weeber. M. A. van Kuijeren en A. C. van den Berg, E. F. M. Wijdicks en B. J Jansen. A. F. Meinders en P. A. M. Verhoeven. W. S. de Vries en H. L. ter Haar, L. A. N. Gordijn en S. Schreuder. P. J. W. Bloem en W. M Tabak. C.M. Kempen en E. C. M van Leeuwen, J. F. van den Berg en C. M. Bekooy. Geboren. Merle Helene, dr. v. B. Heins en A. H. Steenbergen: Herman Jacobus Robbie, zn. v. R. Seriier en J. J. W. van Trooyen; Nicolaas Ge- rardus, zn. v. N. Gelderblom en A. G. de Gunst; Dieuweke Ini Theodora, i$ir. v. C. J. T. M. van Reii en M. R. Gravemeijer; Bertha Jozina, dr. v. J. Matters en C. A. I. Meijvogel; Mark. zn. v. P. J. Randsdorp en A. M. Sloothaak; Robert Michael Jeroen, zn. v. P. L. M. Helvensteijn en A. H. J. van Delft; Werner Roland, zn. v. J. W. A. Mullink en J. C. M. van der Velde; Engel Cornelis Christiaan zn. v. C. van Zadelhoff en A. J. Kouwen; Cornelis Wilhelmus, zn. v. C. H. M. Prins en J. Lagendijk; Dirk Leendert, zn. v. L. A. van den Oeyer en N. J. Kuijt; Davy, zn. v. H. A. Lolkes de Beer en H. M. J. van der Does; Pa tricia Harriet, dr. v. W. J, Wassen en P. C. J. van Schaveren; Elmer Benja min. zn. v. R. B. Buis en W. C. van Wooning; Walter, zn. v. C. G. Speel en H. G. A. van Gerven; Gertjan Rolf, zn. v. B. M. W. Bloemberg en P. E. M. Kunnen. Overleden: J. Kettenis, geb. 30 okt. 1902, man; H. Kuipers, geb. 6 dec. 1893. man; J. H. Hoogendijk, geb. 18 mei 1926, man; A. E. Hoogweg. geb. 3 aug. 1891, echtgenote van P. van der Walle; J. Neuteboom. geb. 5 nov. 1916. man; F. H. Kret, geb. 26 ryaart1912, man. 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. LCC-voorzitter (2) Op de ingezonden brief van dhr. Doove van j.l. maandag wil ik toch maar ingaan» Want bij dhr. Doove heerst kennelijk enige verwarring over wat nu precies een dic tatuur en wat een democratie Misschien is het verstandig hem toch maar eens uit de droom te helpen. Democratie wil zoveel zeggen dat uitein delijk de besluiten van de meerderheden der gekozen vertegenwoordigers worden uitgevoerd. De gekozen verte genwoordigers dienen bij hun besluitvorming standpunten van meerderheids- en minder heidsgroepen zorgvuldig te wegen. Terecht noemt dhr. Doove dan zaken als de bebouwing van het Doelenterrein en de Trekvliet.' Deze besluiten zijn genomen door de meerder heid der gekozen vertegen woordigers. Een dictatuur kent zo'n sy steem niet, daar kan een min derheid of zelfs een enkeling zijn wil opleggen aan de meerderheid. Kennelijk is dat waar dhri Doove naar streeft Niet dhr. Doove noch dhr. v., Egmond besturen deze stad. Dat doen de gekozen raadsleden vol gens democratische spelregels, waar dhr. Doove kennelijk niet zo'n hoge pet van op heeft Als hij als minderheid zich er niet bij neer wenst te leggen, riekt dat eerder naar dictatuur. Marie Anne Koning Gemeenteraadslid voor de P.v.d-A. Aan het Takwier 9 is de handelsonderneming „Kapita B.V.", aankoop, verkoop als mede huren en verhuren van onroerend goed, gevestigd. Van de Valkenburgseweg 43 is het vertaalbureau „The Word Service" uit Leiden ver trokken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3