[an Smith wil politiek og niet vaarwel zeggen Jitlatingen Khalil rij dig met verdrag Labour onderJofele Jimten strijde tegen IJzeren mode 'KGB verantwoordelij k voor paraplu-moord' Frontale aanval op Kampala ingezet 89' I1TENLAND LEIDSE COURA!^ DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 9 u onze correspondent Bert van hen) 'NDENPremier James Callaghan t gisteren de Bri tse iezingscampagne geopend als een terst minzame Oom Jim die het te voor heeft met de Britse natie en 'edeleeuwen van links wederom weietf te temmen. Margareth tcher, dè conservatieve ijleidster, moet nog officieel uit de blokken vertrekken, maar zijging ens het afgelopen weekeinde elen om de Britse huisvrouwen gevoel te geven dat zij beter dan s Callaghan weet hoezeer de n uit de pan zijn gevlogen. En de liberale partijleider David Steel gaat vandaag van start als prediker van nationale eenheid in dit droevige uur van economische en sociale frustratie. Hij zegt bovendien op 50 zetels in bet nieuwe Lagerhuis te rekenen, bijna viermaal zijn huidige totaal, en is bereid tot samenwerking met zowel socialisten als conservatieven. Maar de officiële aftrap van de verkiezingscampagne had iets surrealistisch door dojesulta ten van de meest repen te opiniepeilingen, die de conservatieven een voorsprong geven die uiteenloopt van 6 tot 21 procenten die bovendien aan het licht brengen dat de Britten toch hever Callaghan aan het bewind zien dan „IJzeren Maggie". Het zou in de komende weken best duidelijk kunnen worden dat Labour de vaderlijke kwaliteiten van „Jofele Jim" zo straf mogelijk wil projecteren tegen het wat bitse irpage van Margareth Thatcher. Callaghan beloof de gisteren gratis televisiekijken voor gepensioneerden, hogere pensioenen bij het aanbreken van de komende herfst, belastingverlaging voor jonge mensen en anderen met lage inkmens, steun voor jonge mensen die hun eigen huis willen aanschaffen en een straffe prijsbeheersing. Callaghan voorspelde dat de twee belangrijkste discussiepunten tijdens de campagne prijzen en werkgelegenheid zullen zijn. Hij wees er met trots op dat de Labour-regering in de afgelopen drie jaar de infla tie had gehalveerd. Tony Berm, Callaghan 's minister voor energie, kwam in het afgelopen weekeinde al voor Labour in de slag met eën frontale aanval op de Europese Gemeenschappelijke markt. TonyBenn verklaarde dat een stem voor de Labour Party neerkomt op een stem tegen de gemeenschappelijke markt, zoals die thans functioneert. Lady Falkender, de secretaresse van ex-premier Harold Wilson, braichteen „DolleMina-element"in de campagne door in een artikel in het Londen se avondblad „EveningNews uitjfe doeken te doen dat de ambtswoning van de Britse premier op 10 Downingstreet nog steeds een mannenwereld is. Als Margareth Thatcher daar ooit komt te wonen zal zij daar geen enkel damestoilet maar alleen heren-we's aantreffen. Temiddeh van het verkiezingsnieuws is het betrekkelijk rustig aan het stakingsfron t. De kans op stakingschaos op de Britse luchthavens tijdens het komende Paasweekeinde is aanzienljjk afgenomen nu het personeel in de luchtverkeersdiensten heeft besloten in die periode niet te staken wanneer de loononderhandelingen inmiddels niet worden stopgezet Douane- en emigratiepersoneel zal tijdens de Paasdagen wel in staking gaan, maar dat kan de tijd die toeristen op Heathrow of Gatwick kunnen verliezen alleen maar verkorten. Een wilde staking van machinebankwerkers die het hele Leyland-automobielbedrijf in de loop van deze week dreigde lam te leggen bleek maandag onvoldoende steun te hebben om te kunnen slagen. Minder dan de helft van de achtduizend werkers, die gezien hun sleutelposities in het bedrijf overeen buitengewone macht beschikken, besloot het werk neerteleggen. LONDEN, (DPA) De Russi sche Geheime Dienst KGB en de Bulgaarse regering moeten de opdracht hebben gegeven tot de moord op de Bulgaarse balling Georgi Markov, die in september van het vorig jaar in Londen het leven liet. Dit verklaarde maandagavond een voormali ge KGB-agent in een televi sie-uitzending van de BBC. Markov die voor de BBC werkte en voor de zender „Radio vrij Europa" in Mün- chen, overleed nadat hij ge troffen was door een miniem kleine vergiftigde kogel, die kennelijk met behulp van een als paraplu gecamoufleerd wapen was afgeschoten. Mar kovs Engelse weduwe zei in het programma dat een Bul gaar haar man had gewaar schuwd dat in Bulgarije „op het hoogste niveau" was be slist dat hij zou worden ver moord. „Als iemand op een dergelij ke wijze in Engeland wordt gedood, dan moet daarvoor de topleiding toestemming hebben gegeven", verklaarde Nikolai Sjochlov, die hoofd was van een moordcommando van de KGB en die in 1954 naar het westen uitweek. Ste fan Sverdlev die tot zijn over lopen in 1971 kolonel was bij de Bulgaarse geheime dienst, onderschreef Sjochlovs stel ling, dat de Bulgaarse staats veiligheidsdienst in feite een Sovjet-Russische organisatie is. „Het is ondenkbaar dat deze moord zonder medewe ten van de hoogste leiding kan zijn uitgevoerd", aldus Sverdlev. In de BBC-uitzending werd overigens opgemerkt dat de Bulgaren de „fantastische Ja- mes-Bondtheorie" Över de' dood van Markov van de hand hebben gewezen. Brezjnjev had griep zware MADRID, (RTR) President Leonid Brezjnjev van de Sov jet-Unie heeft een „zware griep" gehad, vertelde maan dag in Madrid Ignati Novi- kov, voorzitter van het comi té dat de Olympische Spelen van Moskou voorbereidt. Novikov was naar de ver meende slechte gezondheid van Brezjnjev gevraagd op de persconferentie waarop hij een toelichting gaf bij het voorbereidingswerk in Mos kou. Tekening piramide gevonden OOST-BERLUN Een Oost- d ui tse architect heeft bij de restauratie van een piramide in Soedan een tekening van dit bouwwerk gevonden. Voor zover bekend is dit de eerste blauwdruk van een pi ramide die men ooit heeft aangetroffen. Friedrich Hinkel trof de ver bleekte tekening die ongeveer 2.000 jaar oud moet zijn, aan in de grootste piramide in het Noordsoedanese dorp Begra- vija, waar van 300 vóór tot 300 na Christus een cultureel centrum, genaamd Meroe was. Het stuk dat ongeveer 1,6 meter.groot ij, lag half onder het zand. Volgens dr. Hinkel kan het document de sleutel vormen voor veel meer informatie over de constructie van pira mides. )AAG BEGIN VERKIEZINGEN RHODESIË BURY (Rtr) De Rhodesische |icr Ian Smith heeft zondag vrij- iker zijn laatste verjaardag (zijn gevierd in de funktie van eer- ïister. Smith zei bij die gele- |eid dat hij geen spijt heeft over lormachtige carrière en dat hij [plitiek nog lang niet beu is. Aan ioravond van de verkiezingen, jrorm moeten geven aan het toe- fetige Zimbabwe-Rhodesië, lijkt lh dit gemakkelijk te kunnen zeg- |Naar verwachting keert hij na kiezingen terug op een belang- i post in een coalitiekabinet. Zijn >er weerspiegelt de grote in- j die de blanke minderheid blijft jfenen op de politieke gebeurte- jen in het land. ir meer om deze reden heeft de •idsraad van de Verenigde Na- nauwelijks een maand geleden al voorbaat verklaard dat de uitslag de verkiezingen zonder betekenis zijn. Het Patriottisch Front van __iua Nkomo en Robert Mugabe, dat ft regime in Salisbury altijd heeft jftreden," wil niets met de verkiezin- Tvan doen hebben, omdat daarmee sprake is van de overdracht van [acht aan een zwart meerderheids- De Veiligheidsraad heeft alle en opgeroepen geen waarnemers Rhodesië te sturen. Gisteren nog ft het Amerikaanse Huis van Afge- digden een voorstel tot het zenden waarnemers afgewezen, verkiezingen in Rhodesië, die zich r de rest van de maand april uit- kken, worden gehouden op basis man-een-stem voor de zwar ten en een-man-twee-stemmen voor de blanken. Het resultaat zal zijn een re gering van nationale eenheid waarin een kwart van de kabinetszetels door blanken wordt bezet, en een parle ment waarin de blanken 28 procent van de afgevaardigden leveren. De zwarte kiesgerechtigden overheersen de blanke kiesgerechtigden met een verhouding van 20 tegen 1. De blanke parlementszetels zullen zeer waarschijnlijk volledig worden bezet door leden van het Rhodesische Front, de partij van Ian Smith. Aangezien vier grotere zwarte partijen strijden om de overige 72 parlementszetels (het parlement telt in totaal 100 zetels) is het zelfs denkbaar, hoewel onwaar schijnlijk, dat de blanken het krach tigste blok in het parlement zullen yormen. De blanke kiezers zijn in de gelegenheid zich tijdens de verkiezin gen uit te spreken over de bezetting van zowel de blanke als de zwarte ze tels. De zwarten mogen zich slechts over de bezetting van zwarte zetels ui ten. Het verkiezingsreglement heeft daar om ook aanzienlijke internationale kri tiek over Salisbury afgeroepen. Vol gens de nieuwe grondwet, waarover Smith en de drie „interne" nationalis tische leiders, bisschop Abel Muzore- wa, dominee Ndabaningi Sithole en stamhoofd Jeremiah Chirau, onlangs overeenstemming bereikten, zullen de blanken hun 28 procent van de parle mentszetels minstens tien jaar behou den. Daarnaast houden zij voor vijf jaar de controle over de veiligheid stroepen, de rechterlijke macht en het ambtenarenapparaat Het verkiezingsproces, dat drie weken in beslag neemt is vandaag begonnen als het blanke electoraat vertegen woordigers gaat aanwijzen voor 20 van de 28 voor de blanke minderheid gereserveerde zetels. Afgezien van de kandidatuur van vijf onafhankelijke blanken, die naar verwachting overtui gend worden verslagen, kent het Rho desische Front van Smith geen opposi tie. De resterende acht blanke zetels in het parlement worden „iijgevuld" als de 92 nieuwe parlementsleden (in meerderheid zwart) op 7 mei bijeenko men om een keus te maken uit 16 kandidaten, die allen door het Rhode sische Front naar voren zijn gescho ven. Het leeuwedeel van de verkiezingen, voor de zwarte zetels, komt op 17 april op gang. Over een periode van vijf dagen zullen dan in het gehele land meer dan 2000 stemlokalen open zijn, bemand door 5000 zwarte en blanke regeringsfunktionarissen, voor namelijk onderwijzers. De regering in Salisbury schat dat ongeveer 140.000 blanken en 2,8 miljoen zwarten boven de leeftijd van 18 jaar kiesgerechtigd zijn. Om de "72 zwarte zetels wordt in alle acht kiesdistricten gestreden door de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van Muzorewa, door de inter ne vleugel van de Zimbabwe Afri kaanse Nationale Unie (ZANU) van Sithole, door de Zimbabwe Verenigde Volkspartij (ZUPO) van Chirau en door de Verenigde Nationale Federale Partij (UNFP) van stamhoofd Kayisa Ndiweni, een man die zich van de ZUPO heeft afgescheiden. Het verza melen van de stembriefjes neemt ze ker een week in beslag, zodat <^e uit slag van de verkiezingen niet voor 26 of 27 april wordt venvacht Aangezien men in Rhodesië geen opi niepeilingen kent is het, aan de voora vond van de verkiezingen, moeilijk enigszins betrouwbare voorspellingen te doen over de einduitslag. Maar funktionarissen van het Rhodesische Front hebben in privé-gesprekken te kennen gegeven dat de UANC, naar hun mening, 48 zetels zal bemachtigen, gevolgd door het Front van Smith met 28, de ZANU-Sithole met 10, de UNFP met 8 en de ZUPO met 6. Op grond van dit resultaat zou het kabinet er grofweg geschat als volgt gaan uitzien: UANC 9 zetels, Rhodesische Front 5, ZANU-Sithole 2 en de UNFP en de ZUPO elk 1. „In mijn opvattingen bestaat niet zoiets als een pensioendatum", zei Ian Smith zondag ter gelegenheid van zijn verjaardag. Hij zou het, naar zijn zeg gen, niet zo erg vinden om uiteindelijk de politiek te verruilen voor het werk op zijn boerderij, maar hij blijft poli tiek actief totdat de „interne regeling" een brede erkenning heeft gekregen. Toen hij werd herinnerd aan de afge lopen vijf, zes jaar waarin Rhodesië steeds krampachtiger in fle greep kwam van een door het Patriottisch Front gevoerde guerrilla-oorlog, zei Smith geen spijt te hebben." „Ik heb mogelijkheden gehad die andere men sen zich maar al te graag hadden ge wenst de mogelijkheid om een on gelooflijk volk te leiden, ik denk het grootste kleine land op aarde'V UWE ISRAËLISCH-EGYPTISCHE ONENIGHEID AVIV Israël heeft gisteren protest- gezonden naar de Verenigde Staten te in antwoord op recente Egyptische gen die voor het eerst sinds twee geleden het Egyptisch-Israëlische vre- g getekend werd, een verschil van aan het daglicht hebben gebracht berichten in de pers zou de Egypti- premier Moestafa Khalil tijdens het par tsdebat over de bekrachtiging van het in het Egyptische parlement gezegd dat de Arabische wereld zijn oliewa- tegen het westen zou gebruiken om Israël ncessies te dwingen inzake de Palestijn- estie, die volgens programma volgende ter sprake wordt gebracht. Werd bericht dat de Egyptische premier dat debat gezegd heeft dat Egypte Sy- helpen als het er een oorlog voor over hebben om de in 1967 door Israël bezette oogten te bevrijden, angezien Egypte oen defensieve oorlog beschouwt. Begin heeft aan de Egyptische president ge schreven dat Chalils opmerkingen in strijd zijn met de geest van het pas ondertekende vredesverdrag. Een Egyptische regeringswoordvoerder gaf la ter op de dag een nadere toelichting op de uitspraken van ChaliL De woordvoerder zei dat Egypte alleen aan een Syrische militaire actie zal deelnemen als deze laatste staat wei gert de hoogvlakten van Golan te ontruimen. Indien Syrië onderhandelingen met Israël be gint zou het gerechtigd zijn dezelfde resulta ten te behalen als Egypte bereikte met betrek king tot de Israëlische ontruiming van de Si- naï. Maar als Egypte zou weigeren de Golan volgens de bepalingen van de Camp David overeenkomst te ontruimen, zal Egypte over wegen het bezette gebied met een gewettigde defensieve actie door Syrië te bevrijden en achter Syrië staan krachtens het collectieve Arabische verdedigingspact, aldus Khalil in een verklaring volgens de woordvoerder maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen Leiden: Haarlemmerstraat 163a; Leidschenhage: Jasmijnhof 8 Hoogleraar in zaak Moro aangeklaagd PADUA (Rtr) De uiterst- linkse hoogleraar in de rech ten aan de universiteit van Padua, Toni Negri, is maan dag in staat van 'beschuldi ging gesteld wegens mede plichtigheid aan de ontvoering van en de moord op ex-pre mier Aldo Moro van Italië. Negri is een-van de tenminste 22 verdachten die de Italiaan se politie sinds zondag heeft gearresteerd. De 46-jarige hoogleraar is oprichter van de buitenparlementaire „Auto nome" groepen van arbeiders en studenten, die in het begin van de jaren '70 in Italië zijn opgekomen. Maandag betoog den in Milaan ongeveer 1500 „autonomen", die de beschul diging uitten dat de politie ui terst-linkse activisten vervolgt om hun ideeën en niet om hun daden. Sinds een jaar ge leden het lijk van de ontvoer de Moro werd gevonden zijn tientallen extremisten gearres teerd, maar tot dusver is nie mand schuldig bevonden. De twee Duitse verslaggevers. Hans Bollinger (I) en Wolfgang Stiens (r). die vermoedelijk in Oeganda zijn doodgeschoten. Samen met twee Zweedse journalisten hadden zij donderdag in Kenia een boot gehuurd om het Victoriameer over te steken. Zij wilden in Oeganda de oorlogshandelingen volgen, maar werd vermoedelijk gearresteerd en als huurlingen terecht gesteld MELDING VAN SLACHTINGEN NAIROBI (AP/UPI) Geregelde Tanzaniaanse troepen en Oegandese opstandelingen hebben vanochtend klaarblijkelijk de frontale aanval op de Oegandese hoofdstad Kampala inge zet. Er wordt volgens inwoners nu hevig gevochten. De aan vallers maken daarbij gebruik van bommenwerkers. De elec- triciteitsvoorzieningen zijn vernietigd en verscheidene gebou wen in het centrum hebben zware schade geleden. Duizenden inwoners trachten een veilig heenkomen te zoeken. Eerder was bericht' dat verse troepen van Amin de stad hadden bereikt. Zij zouden afkomstig zijn van een bataljon van Amin, dat in de Nijlprovincie is gelegerd en nog niet eerder in actie is gekomen. De Oegandese minister van handel heeft de inwoners van Kampala die hun huizen of winkels waren ontvlucht, gisteren nog opgeroepen naar hun bezittingen terug te keren, omdat deze anders aan anderen worden overgedragen. Alsof er in de hoofdstad niets aan de hand is, werd voor woensdag een zitting van de kamer van koophandel aangekondigd. De troepen van Amin zouden ook nieuwe slachtingen uitvoe ren onder leden van de Acholi- en Langistammen in het noor den van Oeganda. Sinds Amin acht jaar geleden de macht naar zich toetrok heeft hij al verscheidene malen bloedig huis gehouden onder die christelijke stammen. Amin noemt zichzelf moslim. De Acholi's en Langi's hebben indertijd Amins voor ganger, Obote, gesteund. Soedan maakt melding van honderd duizenden vluchtelingen, die uit Oeganda over de grens vluch ten. najaarsmode Een aantal belangrijke In Parijs werkende couturiers presenteerden gisteren hun nieuwe colleöties voor zo- mor en najaar. Meer dan ooit leek de voorkeur uit te gaan naar makkelijk draag bare kleding, waarin on danks ruime aandacht voor uitgekiende details, het ac cent lag op eenvoud. Hoofdtoon voerde kleuren als donker grijs, donker groen en donker rood. Veel invloeden uit het theater in deze collecties, waarin ook extra accent is gegeven aan taille en schouders. Op de foto's een gele Pierrotachti ge jumpsuit uit de Kenzo- collectie, een zwart wollen coat met rood en zilver ge borduurde schouders van Lagerfeld, een avondtoilet van grijze zijde met zilver stiksel en tenslotte een wijnrode avondjapon met daarin verwerkt stenen In verschillende tinten. Smockwerk aksen tueert de verbrede schouderbelijning van deze soepel vallende polyester japon. U kiest uit de kleuren kobalt, cyclaam en lila. Maten 36 t/m 44. 89,- Japon van soepel vallend polyester met een verbrede schouderlijn. Een fijn dessin geeft de modetinten kobalt, cyclaam eri lila extra fleur. In de maten 36 t/m 44.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9