Cruz Toenemende spelverruwing in betaald voetbal Feest in de ring voor bokser La Rudie Koopmans achtste op uitdagerslijst Drie turnsters naar Kopenhagen Feyenoord naar Amerika ZUIDEN EN ZUID-HOLLAND MEESTE NATIONALE TITELS DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA MEXICO STAD Rudie Koopmans, die op 8 maart in het sportpaleis AHOY in Rotterdam Europees bokskampioen in het halfzwaargewicht werd, staat op de wereldranglijst van de World Boxing Council (WBC) voor de maand april als achtste op de lijst van uitdagers van wereldkampioen Marvin Johnson (VST) geklasseerd. RudieKoopmans hoopt half mei in Rotterdam zijn Europese titel opnieuw te verdedigen. Zijn tegenstander is echter nog niet bekend. Aanvankelijk was er sprake van dat de Fries zou uitkomen tegen de Italiaan Ennio Cometti, maar dat gevecht is volgens Koopmans van de baan. Er is ook een aanbieding voor Koopmans om in mei in Palma de Mallorca te boksen tegen de Spanjaard Fiol. De Europese kampioen bokst echter bij voorkeur in de vertrouwde ring van het Rotterdamse sport paleis. De lijst van uitdagers in het halfzwaargewicht ziet er als volgt uit: Kampioen: 'Marvin Johnson (VST). 1. Jon Conteh (Eng); 2. Mathew Franklin (VST); 3. Eddie Gregory (VST); 4. Alvaro Lopez (VST)- 5. Mate Parlov (Joe); 6. Victor Galindez (Arg); 7. Lotty Mwale (Zambia); RudieKoopmans (Ned); 9. Ba Sounkalo (Mali); 10. Ngatchou Pergaud (Kameroen). DEN HAAG Injrid Bolle- bii internationaal Invita- boom (Pro Patri» Zoeter- tietoemooi in het Hongaarse meer). Marijke Aamouts Pecs »ls zestiende geëindigd (Sparta Dordrecht) en Marja met een totaal van 10,80 pun- Iluijting (DOO Utrecht) zul- ten- De tweede Nederlandse len Nederland vertegen- deelneemster, Debbie Amson, woordigen in het toernooi om werd 26e van lotaal 32 het Europees kampioenschap turnsters. De Amsterdamse turnen voor dames, dat op 11 kwam tot een totaal van en 12 mei in Kopenhagen 69,20 punten, wordt gehouden. De twee Nederlandse turn- sters maakten de beste in- Debbie Amson van Pancrati- druk bij de vrije oefening zo- us uit Amsterdam is als re- vvel bij de verplichte als keu serve aan de ploeg toege- zestof. Monique Bolleboom voegd. Dick Ooykaas en Ron kwam tot resp. 9,00 en 8,95 Lam boo, beiden van Pro Pa- punten. Debbie Amson scoor- tria uit Zoetermeer, verdedi- de 8,75 en 8,80 punten, gen de Nederlandse kleuren De wedstrijd werd gewonnen bij de strijd om het Europees door de Hongaarse Eva Ovari kampioenschap op 18 en 19 met 75,25 punten voor de mei in Essen. Roemeense Teodora Ungurea- Monique Bolleboom, de Ne- nu (74,60) en de Russin Ljoed- derlandse turnkampioene, is millaKatova (74,55) (Van onze correspondent) ROTTERDAM Feyenoord heeft vanuit de Verenigde Staten een aanbieding gekregen om na afloop van de competitie een zestal demonstratiewedstrijden in Amerika te komen spelen. Tegenstanders in deze wedstrijden zouden andere gerenom meerde Europese ploegen zijn. Onder andere het Schotse Aberdeen en het Griekse AEK uit Athene zouden daarvoor reeds zijn benaderd door de Amerikaanse organisatoren. Feye- noord-directeur Peter Stephan acht de kans groot dat Feye noord op de aanbieding ingaat, omdat de aanvankelijk geplan de trip naar Zuid-Amerika waarschijnlijk geen doorgang kan vinden, omdat de Nederlandse competitie te lang zal duren. Weede profploeg wielerwereld HAAG Nederland ift er een profwièlerploeg Naast Peter ^ost zal *nk Koopmans als ploeglei- r gaan fungeren van de uipe Hoogenboom alarmsy- emen. Koopmans kwam tot ereenstemming met het isorende bedrijf, bedoeling is dat de kers- irse ploeg zaterdag 14 april ïeds zal uitkomen in de Am- JlGoldrace. ïeo Smit, Jan Breur en Jo in van de Meer hebben vol- ns Koopmans hun contrac- n al getekend. Verder wor- n er onderhandelingen ge- erd met Roelof Groen. Bert heunemann, Jos de Ruiter Ad Prinsen. ekerduel Tvvente- SV op 19 april EIST De eerste wedstrijd ■sen FC Twente en PSV lor de halve finales van het irnooi om de KNVB-beker niet op woensdag 18 aar op donderdag 19 april irden gespeeld. De andere Ive finale-ontmoeting Vo- idam—Ajax blijft gchand- afd op woensdag 18 april. tK jeugdschaak an start 30RWERTH In Door- irth is de eerste ronde ge beld van het toernooi om t nationaal kampioenschap haken voor de jeugd tot 16 20 jaar. De belangrijkste lagen uit de eerste ronde tot 16 jaar: Michael Nieuw- id-Eelco Haak 0-1, Adri- n Palm—Jan Roebers 1/2— Friso Nijboer—Klaas ndsman 1/2—1/2, Bart La- ye-Flip Boer 1/2-1/2, harles de la Croix—Johan e Wolf 0—1, Rudi Zeip—Jos ethorst 1—0, Remco Brugge- lan—Arie Langelaan 10, °b Kramer—Rudy Lok 0—1, ans Alberts—Boudewijn Ra- stgijn 1—0. 811 16 tot 20 jaar: Gerd Pie- pe—Menno Okkes 0—1, •aas de Vries—Jan Roele 0— Dinand Ebbink—Cor Post f. Elco van Grotenhuis artien Weilinga 1/2-1/2, erd AllebeekHenk Alberts -1. Mark Uildriks—Rob Ca- lo, Sito Dekker ree! Leroi 1—0, Kees van ^nen—Henk Langbroek SINDS WINTERSTOP DRIE RODE EN 54 GELE KAARTEN thidu Willems die aan de rom melig en onzuivèr stotende Cor Ton (Rotterdam) geen zware opponent had. Willems deed niet meer dan hoogno dig was om de vacante titel - kampioen John van Elteren had niet ingeschreven - te be machtigen. Het restant van het program ma bestond uit teleurstellin gen. Halfzwaargewicht Ruben la Cruz (Den Haag) is er de bokser niet naar om de partij lang te laten duren. Tegen stander Andr:e Oetelaar (Ge- mert) probeerde wel het ini tiatief te nemen om de storm lopen van La Cruz te ont krachten maar hij moest al snel acht tellen rust nemen en toen La Cruz daarna met zijn befaamde bombardement begon, greep scheidsrechter Kleinhout terecht in om Oete laar voor erger dan een inter ventie te besparen. Middengewicht Adrie Magiel- se (Dordrecht)' behield zijn ti tel omdat Johan IJsselmuiden (Leeuwarden) geblesseerd was en niet kon boksen. Een reg lementaire zege derhalve. En Nederland,d at nooit goed in zijn zwaar gewichten heeft gezeten kreeg in de school strijd tussen Hennie van Bruggen en Bill Echter (bei den De Voltreffer. IJsselstein) in de eerste een weinig impo nerende kampioen, die de ti tel overnam van Ben Tiben die bij Bisschop in Amster dam bokst en over moest naar de nieuwe klasse boven 91 kg., het superzwaarge wicht Tegen de simpel bok sende en van elke stootkracht gespeende Pieter Tjalsma (Heerenveen), trok Tiben pas vanaf de tweede ronde van leer. Ook hij bezit geen eind- stoot, zodat hij met de pun- tenzege op de dapper verweer biedende Tjalsma tevreden moest zijn. Zo kwamen van de negen te verdelen titels - in het vlieg- gewicht geen titel omdat ai- leen Johan Zwakhalen (zuid) had ingeschreven - er drie in het zuiden, drie in Zuid Hol land, twee in district oost en een in Noord-Holland terecht. HERMAN VAN BERGEM De spelverruwing in beeld. De scheids rechter toont de gele kaart terwijl op de grond een speler DEN HAAG Het getuigt van een dubieuze mentaliteit, dat voetballers, maar ook scheidsrechters en andere direct betrokkenen bij het betaald voetbal de toenemende spel verruwing nog altijd wensen te kleineren. Zelfanalyse lijkt beter op zijn plaats, want voor veel spelers heeft een voet balwedstrijd iets weg van een hersenspoeling. Onder de drang naar prestaties voltrekt zich een angstig geestelijk proces, dat van normale mensen schavers, schoppers en „scheermessen" maakt Voor weer anderen is voetbal de enige manier zich te uiten. Wie slechts waarde hecht aan kracht, zal kracht gebruiken, wie meer vertrouwen heeft in andere kwaliteiten, zal niet zo snel terugvallen op fysiek geweld. Een redenering, die ook zou kunnen betekenen, dat voetbal voedsel geeft aan een oerinstinct. Overleven (win nen) ten koste van alles. „Ik speel voor mijn brood" en „Hij heeft het gedaan in het vuur van de strijd", zijn in dat licht verklaarbare, maar evengoed verderfelijke excu ses. Wellicht dat daarmee ook het aantal geregistreerde misdragingen valt te bewij zen. Sinds de winterstop zijn er drie rode en 54 gele kaar ten uitgedeeld. Een aantal, dat in zes niet volledige pro gramma's en een beker- woensdag werd vergaard. Sinds 4 maart van dit jaar derhalve 57 licht tot zwaar bestraften, die in de fout gingen, maar waarbij in veel gevallen ook sprake was van uitlokking. Niet elke ontvan ger van een gele kaart is een „misdadiger" op het veld, maar evengoed zijn er genoeg spelers die ten on rechte vrijuit gaan. Wie schopt en wordt nagetrapt is immers niet alleen slachtof fer. De heer A. van Zon, hoofd strafzaken van de KNVB wil nergens conse quenties aan verbinden. ,JDe hoeveelheid kaarten is, meer dan anders, maar niet veel meer. Het kan zijn, dat de damp er evên af vliegt om dat er zo lang niet is gevoet bald. Het zou me niets ver bazen als het aantal terug loopt en aan het eind van het seizoen het gebruikelijke gemiddelde is gehaald". Woorden, die passen in de sfeer van de bescherming die het produkt betaald voetbal niet verdiént Temeer daar er ook nog buiten het veld een verhar ding tussen de profs valt waar te nemen. Vroeger wil de men elkaar nog wel eens helpen en van een strafzaak een farce maken. Een dood schop werd dan een onge lukkig tikje tegen de enkel en de boosdoener kon met een voorwaardelijke straf of boete naar huis. Betaalde voetballers zijn steeds min der bereid tot dergelijke handelingen. Dat verdwijnen van twijfelachtige mildheid (of collegialiteit) verscherpt de verstandhouding in het veld. Wie van een tegenstan der weet, dat hij er graag een schorsing van enkele wedstrijden voor over heeft om eens ongenadig naar je ledematen uit te halen, zal er zelf niet vriendelijker op worden. Raakt de nog altijd meest geliefde vorm van passieve recreatie eenmaal in die spiraalbeweging, dan is het einde, dat velen toch al zien haderen, niet ver weg. Ellende De ellende wordt nog eens verergerd door een vaak fa lende tuchtrechtspraak, waarvan onduidelijkheid bijna een handelsmerk is. Veel strafzaken slagen er lang niet altijd in de schijn van klassejustitie te vermij den. Spelers en publiek we ten niet waar ze aan toe DEN HAAG De hitte in de overvolle sporthal "De Houtzagerij" rechtvaardigde het tafereeltje uit warmere landen na de zege van Ruben la Cruz, waarmee hij halfzwaargewichtkampioen van Nederland werd. Tientallen landgenoten van de Arubaan klommen in de ring, strooiden kwis tig champagne en minder dure drank op de vloer en vierden uitbundig het veroveren van de titel van „hun" man. Die vreugdetonelen pasten even wel nauwelijks in de slotavond van de vader landse titelstrijd, waarvan het peil niet bijster i hoog reikte en slechts drie finales in staat waren het publiek, dat in zo groot aantal was opgeko men dat een deel met staanplaatsen genoegen moest nemen, te bevredigen. Er zit weinig beweging in het topboksen van de amateurs. Van de titelverdedigers was halfzwaargewicht John Em- men in de halve finales al uitgeschakeld door La Cruz. Gisteravond verloor alleen lichtgewicht Fraps Hak (Eind hoven) zijn kampioensgordel. De rechtsvoorstaande Braban der - in het zuiden blijkt men voor die stijl een voorkeur te hebben - trof de agressieve Anton Verrips (IJsselstein), een van de weinigen die in staat zijn serieus te. stoten. Maar Verrips heeft een fout, hij laat zijn stoten „zitten" waardoor de kracht groten deels eraan wordt ontnomen. Niettemin moest Hak in de tweede ronde door de veel heid van stoten acht tellen rust nemen. Hij kwam in de laatste ronde nog wel knap terug met vooral rechtsen maar Verrips herstelde zich eveneens in deze harde partij en er was geen enkele twijfel aan zijn puntenzege en kam pioenschap. Uit handen van Europees kampioen half zwaargewicht Rudie Koop mans, die dit karwei de gehe le avond op zich nam, kon Verrips de kampioensgordel in ontvangst nemen. Hak was als titelhouder onttroond. Minder zekerheid bestond er aan de jurering in de finale zwaarweltergewicht tussen Chris Lantrok (Leiden) an Pe ter Raamsdonk (Amsterdam). De Amsterdammer, wetend dat Lantrok over een counter beschikt, bleef op afstand. Met zijn langere reach kon hij af en toe nakomen maar Lantrok prikte toch meer sto ten van links naar het li chaam en verzamelde daar mee punten in de eerste en tweede ronde. Geïmponeerd In deze toch wel vlakke par tij ging Raamsdonk, en dat was hard nodig, in de derde ronde tot de aanval over. Wel twee ronden te laat maar hij imponeerde de jury blijkbaar zodanig dat hem de zege en de vacante titel - kampioen Alex Blanchard is prof geworden - toeviel. Niet ten onrechte sloeg Chris Lan trok zijn handen in wanhoop voor het gezicht. Tot de duels die een ruime voldoende haalden, behoorde dat tussen de lichtwelters Erik Huigenvoort (Den Bosch) en Cor Eversteijn (Rotter dam), de regerend kampioen. De jeugdige Huigenvoort, die in het laatste Holland-toernooi imponeerde, vertrouwde op zijn lange reikwijdte, hield zijn linkse zodanig dat Ever steijn moeilijk bij zijn tegen stander kon komen maar ver loor de voorzichtigheid niet uit het oog. Hui gen voort was zelfs te voorzichtig want de alsmaar dansende Eversteijn, die daardoor „licht" staat en deswege kwetsbaar is, werd niet voldoende bestookt Ook de lage dekking op links van Eversteijn buitte Huigen voort Misser van Cor Eversteijn (rechts) die niettemin op vrij eenvoudige wijze opponent Eric Huigenvoort af hield van de titel in het lichtweltergewicht, die de Rotterdammer behield. niet uit en de Rotterdammer bokst wel zo gewiekst dat hij tot een vrij royale puntenzege kwam en zijn titel dus be hield. Huigenvoort was overi gens de enige van het district' zuid die geen succes had. Sportschool MTS uit Maas tricht sleepte drie titels weg. Bantamgewichtkampioen Sjef Zwakhalen, natuurlijk rech- tsvoorstaand, hoefde tegen de onbesuisde Oumghar slechts rustig punten te verzamelen en zich verder niet in te spannen. Dat deed de Lim burger bekwaam en hij bleef kampioen. Merkwaardig Koos Verstappen, van dezelf de school en ook met het rechterbeen voor, bokste een merkwaardige partij in het vedergewicht waarin Louis Beijnen (Breda) kampioen was. Hij ging evenwel in een hogere klas boksen en werd daar uitgeschakeld. Verstap pen sloeg John Mesters (Eindhoven) in de eerste ron de aan met een rechtse en liet direct een te lage stoot volgen. Mesters zakte naar het canvas maar stond op. Had hij dat niet gedaan, dan zou Verstappen zijn gedis kwalificeerd. Op weer een rechtse ging Mesters nogmaals neer. Toen simuleerde hij een te lage stoot en werd uitgeteld, waar door de Limburger door k.o. in de eerste ronde de nieuwe kampioen vedergewicht werd. De derde titel voor MTS ver- overtde weltergewicht Mat- zijn. Een gele kaart die voor de een schorsing bete kent, levert de andere een boete op. Ook een al dan niet blanco strafblad is her haaldelijk van generlei be lang. De KNVB heeft ge tracht eenheid in de mate rie te scheppen door voor volgend seizoen voor alle waarschuwingen een gele kaart te laten geven. Bij de derde dreigt er pas werke lijk inkomstenderving. De bond meent daar een pre ventieve maatregel in te zien, veel aanhangers van het schone voetbal menen dat de verruwing bijna ge legaliseerd wordt. Veel kritiek krijgt ook de scheidsrechter. Hij is mach thebber in het veld en be slist of een speler een kaart krijgt. Uniformiteit in beoor deling is dan vereist, maar daaraan ontbreekt het volle dig op de Nederlandse vel den. Een gele kaart voor de eerste is niet meer dan een vrije trap voor de tweede. Veel arbiters zijn bovendien angsthazen, bang voor de gevolgen van een beslissing: „Eigenlijk had ik in deze wedstrijd zeven gele en twee rode kaarten moeten geven, maar ja, zoiets doe je toch niet" (Scheidsrechter Gans na de walgelijke vertoning FC Den Haag-Feyenoord). Het merendeel van de flui tisten toont wekelijks aan niet genoeg kwaliteit te be zitten als het maar even grimmig wordt. Wat echter niet vergeten mag worden, is dat de scheidsrechter niet in eerste instantie verantwoordelijk is voor het eventueel uit de hand lopen van een ontmoe ting. Dat zijn de spelers, die Maar menen zij voor punten en daardoor een beter beleg de boterham tegenstanders niet als collega's maar als vijanden te moeten zien, dan helpt daar niets tegen. De hoeveelheid kaarten in de afgelopen vijf weken wijst in de richting van het laat ste. Wat dan resteert is dé hoop op een mentaliteitsve randering. DICK HOFLAND tegenwoordig niet meer erg schrikken van gekleurde kaarten. Als zij willen dat het voetbal niet ontaardt, dan gebeurt dat ook niet

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15