Amsterdam wil muziektheater en klein stadhuis op Waterlooplein ficidocSc Geen extra bijdrage bij plastische chirurgie Gratis originele spaarkubus Prins Bernhard exposeert eigen schilderijen Overwerk Toestemming patiënt voor castratie niet voldoende Praatpalen doelwit van hobbyisten Frij spraak voor arts a fatale abortus NMB Mgr. Bluyssen: Homofiel aanvaarden zoals hij is iNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 13 STERDAM (ANP) De 'Jeente Amsterdam heeft regering voorgesteld op Waterlooplein in de llfdstad een muziektheater bouwen in combinatie een vereenvoudigd iw stadhuis. In het thea ter zouden de Nederlandse Operastichting en het Natio naal Ballet pnderdak kunnen vinden. B en W van Amsterdam hebben deze plannen op tafel gelegd omdat de regering niet akkoord wilde gaan met een ander ontwerp voor het nieuwe stadhuis. Verwarming en verlichting van zo'n stadhuis zouden te veel energie kosten en dat strookt volgens het kabinet niet met de be doeling op energie te bezuinigen. Gisteren heeft een Amsterdamse de legatie met de regering over de nieuwe plannen gesproken. Premier Van Agt liet weten het ontwerp „in teressant" te vinden en zegde toe nog voor het zomerreces het oordeel van de regering erover bekend te maken. Het nu voorgestelde complex zou 350 miljoen gulden gaan kosten, 84 miljoen gulden minder dan de oorspronkelijke plannen voor een stadhuis en een theater samen zou den gaan kosten. Volgens het nieuwe ontwerp krijgt het stadhuis een kleine hal die te vens kan dienen als foyer van het theater. De kantoren van het stad huis worden in een L-vorm langs twee randen van het Waterlooplein gebouwd. In het midden van het plein moet dan het muziektheater verrijzen. iféprotesten r bierfust BOSCH Bierfusten a gisteren de ingang rd van het Bossche oor van Heineken. Dit de boze reactie van hon- caféhouders, die daar- protesteerden tegen het ijdig door de brouwerijen legd stratiegeld op bier- Bossche caféhouders wei- dit statiegeld te betalen turen de nota's hierover i-recta terug. Zij zijn des lozer, omdat de brouwe- volgens hen hun proble- afwentelen op de kleine irnemers. Deze zijn jaren- bang geweest voor de ht van de brouwerijen, at zij dikwijls slechts via groot-ondernemers eeij konden huren. „Die s er niet meer'\ aldus otesterende caféhouders. hizetgroei i Horeca terug N HAAG De geldomzet I de Nederlandse horeca vorig jaar gemiddeld n 9 procent hoger dan in k Dat jaar toonde ten op- hte van 1976 een omzetstij- Jg van 14 procent. Er is li sprake van een teruglo- nde groei, zo blijkt uit de pers van het CBS. ie afnemende groei blijkt ge baard te gaan met een daling van de. prijsstijging bij de ho- veca. Voor de gehele horeca- <ctor bedroeg de prijsstijging "ig jaar ongeveer 5 procent en tien procent in het jaar frvoor. Inals vorig jaar vertonen- [restaurants de belangrijk- f groei, in 1978 was dat 11 lopt AMSTERDAM Prins Bernhard beeft een nieuwe hobby: schilderen. Hij is er nog niet lang mee bezig, maar bereikt al opmerkelijke resul taten. Althans dat is de mening van onder anderen zijn vriend Rien Poortvliet, de tekenaar die zoveel succes beeft met zijn dieren- en ka bouter boeken. Poortvliet heeft prins Bernhard de nodige tips gege ven. Voor zijn nieuwe vrijetijdsbe steding beeft de prins zich laten in spireren door de duizenden foto-en filmopnamen die hij heeft geschoten tijdens de vele reizen die hij heeft gemaakt voor onder meer het We reld Natuur Fonds. Zijn schilderijen bestaan dan ook louter uit land schappen en dieren die hij op hout schilderde. De prins treedt met zijn nieuwe hobby voor het eerst in de open baarheid als bij morgen de nieuw bouw opent van Capilux aan de Ba sisweg te Amsterdam. Daar is een tentoonstelling ingericht van ruim 150 unieke natuuropnamen van een aantal fotografen, onder wie de prins zelf, maar tevens worden drie fotografische reproducties getoond van door de prins geschilderde wer ken. De tentoonstelling zal door de prins worden overgedragen aan het Wereld Natuur Fonds, dat daarmee op vele plaatsen in ons land en daarbuiten propaganda gaat maken voor het behoud van milieu en na tuur. De expositie gaat van de zomer naar het Tropen Instituut in Am sterdam (opening 13 juni door ko ningin Juliana) en staat volgend jaar in de Keukenhof te Lisse. De Tweede Kamer heeft vorige week, kort voöt het Paasreces, met bijna algemene stemmen een motie aan vaard waarin wordt aangedrongen op wettelijke maat regelen tegen het overwerk. Dat is een verheugende uit spraak. Het beperken van overwerk is momenteel het minst riskante middel, dat voorhanden is om tot een betere verdeling van de beschikbare hoeveelheid werk te komen. MaAR de brede steun van de volksvertegenwoordiging voor de beperking van overwerk mag geen reden zijn voor een overhaast térugdringen van de overwerkuren. Daarmee kunnen grote groepen werknemers in moei lijkheden worden gebracht Dat zijn bijvoorbeeld de werknemers die op basis van hun vaste oveerwerktoe- slagen lasten zijn aangegaan die zonder dat overwerk niet meer op te brengen zijn (zoals bijvoorbeeld wo ninghypotheken). Daarom zal ook de beperking van overwerk steeds geleidelijk en uitgewogen moeten wor den doorgevoerd. CDA EN VVD NU TEGEN STAATSSECRETARIS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer neemt geen genoegen met het standpunt van staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezond heid) ten aanzien van castraties en andere zogenaamde onom keerbare ingrepen bij psychiatrische patiënten. De bewinds vrouwe verklaarde week in het parlement, dat zij niet bij machte is dit soort ingrepen te verbieden. Wel toonde zij zich bereid alle inrichtingen per brief te verzoeken om „uiterste terughoudendheid". Dit was geheel in de lijn van een motie, ingediend door Ad Lansink, woordvoerder van het CDA. Na overleg met de WD- specialist Dick Dees heeft Lansink nu echter besloten deze motie in te trekken en komt hij met een nieuwe, waarin de staatssecretaris verzocht wordt ervoor te zorgen dat de onom keerbare ingrepen alleen worden uitgevoerd onder de omstan digheden en voorwaarden, genoemd in het interim-rapport van de Commissie-Van Dijk. Deze commissie, die de rechtspositie van patiënten in psychia trische ziekenhuizen bestudeert, vindt dat toestemming van de betrokkene voor een onomkeerbare ingreep niet voldoende is. Dit ondermeer in verband met de „ongelijke positie" van arts en patiënt. Volgens de commissie moet er ook toestemming ge vraagd worden aan de familie van de patiënt, moet de pati'en- tenraad van de inrichting op de hoogte gesteld worden en moet de ingreep eerst besproken worden door een team van artsen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De apparatuur in de radio—praatpalen hebben een steeds grotere aantrekkingskracht op hobbyisten. De ANWB is nogal ongerust over wat zij noemt de zinloze verza melwoede van een aantal mensen, waardoor de hulpverlening langs de weg in gevaër dreigt te komen. Zij gaat na wat tegen deze diefstallen kan worden ondernomen. EN HAAG Het gerechtshof in Den Haag Jett gisteren de 45-jarige Amsterdamse arts P.D. (hoger beroep vrijgesproken van schuld aan de van een Belgische vrouw die een abortus irging. r had de Amsterdamse rechtbank de arts veroordeeld tot e maanden voorwaardelijk en f 10.000,- wegens het toebren- t van zwaar lichamelijk letsel. De Hoge Raad achtte de uld van de arts aan de dood van zijn patiente niet bewezen [verwees de zaak naar het Haags Gerechtshof, dat de arts is heeft vrijgesproken. hof achtte weliswaar het plegen van abortus strafbaar, ar achtte de arts niet strafbaar vanwege de medische indi- e dat de vrouw al langer dan twaalf maanden zwanger arts was ook verweten onjuist te hebben gehandeld toen abortus misliep. Van deze nalatigheid werd hij echter ook jgesproken wegens gebrek aan bewijs. patiente onderging in 1974 in de kliniek van dr D. een irtus. Tijdens de operatie ontstond een perforatie .in de rmoederwand. In plaats van voor onmiddellijk vervoer r een goed geoutilleerd ziekenhuis te zorgen, liet de arts de nog een uur in de rustkamer van de kliniek. Na alsnog ijn overgebracht, overleed de vrouw aan bloedverlies. VN-soldaat per ongeluk lieht gewond DEN HAAG (ANP) De 19-ja- rige soldaat K.P. Wildeboer uit Delfzijl, die deel uit maakt van het Nederlandse VN-detachement in Libanon, is licht gewond geraakt. In de buurt van het hoofd kwartier van de Nederlandse militairen in Haris werd hij door een schot, dat een mede soldaat per ongeluk uit zijn Uzi-pi^toolmitrailleur afvuur de, in zijn linkerkuit geraakt. De soldaat is behandeld in het militaire hospitaal van de VN-vredesmacht in Nakoera. Hij is inmiddels weer naar zijn onderdeel, het aanvulling sdetachement, teruggekeerd. De Koninklijke Marechaussee stelt op het ogenblik een on derzoek in naar het gebeurde. Meer details over de juiste toedracht van het ongeval konden door het ministerie van defensie niet worden ver strekt. VVD-SENA TOR MEVROUW VAN SOMEREN: (Van onze parlementaire redactie) SASSENHEIM Het Eerste-Ka- merlid mevrouw Haya van So meren (VVD) is een „ernstig te genstandster" van de regerings plannen om van patiënten, die een plastisch-chirurgische in greep moeten ondergaan, een ei gen bijdrage te vragen. Volgens mevrouw Van Someren denkt men, dat wil zeggen haar partij genote staatssecretaris Veder- Smit, bij plastische chirurgrie nog altijd aan luxe ingrepen als face-liftings. „Luxe ingrepen komen bijna niet meer voor. Wel gaat het om operaties, die no dig zijn na ongevallen en zware medi sche ingrepen. Het zou zeer onjuist zijn om speciaal van deze reeds zwaar gedu peerde mensen een extra bijdrage te vra gen", aldus mevrouw van Someren. De liberale senator zei dit gisteren op de wekelijkse WD-bijeenkomst, die dit keer in Sassenheim werd gehouden. Haar op merkingen waren onderdeel van een plei dooi voor een beter revalidatiebeleid. De situatie wat betreft revalidatie is in Ne derland „erbarmelijk", aldus mevrouw Van Someren. Zij vindt het een „schan daal", dat mensen soms de therapie niet krijgen die ze nodig hebben, „eenvoudig weg omdat die therapie nu juist net niet bekend is in de streek, waar zij wonert". De senatoi meent dat er snel een hoogle raar in l_ revalidatie benoemd moet worden. „Ik zou willen stellen dat we be hoefte hebt en aan zo'n hoogleraar op elke medisch*. faculteit". Ook wordthet volgens mevrouw Van Someren Hoog tijd, dat er eindelijk een onderzoekcen trum, voor revalidatie komt. ADVERTENTIE voor wie nu een spaarrekening opent bijdeNMB. Een prachtcadeau voor jong en oud. Voor iedere nieuwe spaar der die nü vijftig gulden of meer komt sparen bij de NMB. Een spaarpot vol vrolijke kleuren en slimme foefjes. Die NMB spaarkubus wil iedereen wel hebben. Kom dus naar het dichtstbijzijnde NMB kantoor. Maar wees er snel bij, want de voorraad is beperkt! NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Politieke herten in safaripark HILVARENBEEK (ANP) De directie van het Safari park De Beeksebergen in Hil- varenbeek heeft veertien nieuwe herten genoemd naar de minister-president, de vice-premier, de fractievoor zitters in de Tweede Kamer en de voorzitter van die Ka mer. Dit uit dank voor de handhaving van het vier-pro- cent-btw-tarief voor safari parken. Omdat er, met het oog op de voortplanting, meer mannetjes dan vrouwtjes zijn aange kocht, moesten enkele namen in de vrouwelijke vorm wor den omgezet. Zodoende lopen er nu herten rond die luiste ren naar de namen Hendrika (BP), Hette (SGP), Marcus (CPN), Ria (PPR), Rudie (DS'70), Jakoba (WD), Fred die (PSP), Alberta (GPV), Dries (minister-president Van Agt), Ruud (CDA), Jannie (D'66), Jopie (PvdA), Anne (Vondeling) en Johanna (Wie gel). HILVERSUM Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch wil er graag toe bijdragen dat de homofiel door zijn kerk erkend wordt zoals hij is. Mgr. Bluyssen zei dit gisteravond voor de KRO-televisie. Hij zei dat er tussen de Nederlandse bisschoppen duidelijke verschillen liggen in het trekken van consequenties voor de pastorale praktijk in deze kwestie. Ook op andere terreinen zijn er volgens hem verschillen. Hij zei dat de bisschoppen het tot zijn grote ongenoegen veel te druk hebben met de verhou ding tot Rome, met elkaar en met het handhaven van een onderlinge eenheid. Hij zei te hopen dat de bijdrage, die de paus nu persoonlijk aan de oplossing van de problematiek in de Nederlandse kerk provincie geeft, ervoor kan zorgen dat alle tijd beschikbaar blijft voor de omgang met de gelovigen en niet voor de oplos sing van interpe problemen. Hij vreesde, dat de bisschoppen door de abstracthèid waarmee zij spreken over bijvoorbeeld homosexualiteit zo'n grote af stand tot de gelovigen scheppen dat die niet meer weten wat ze met het gezag van de kerkelijke leiders aan moeten. Vol gens hem waren de leiders van de kerk niet open genoeg en doen zij te algemene uitspraken. Mgr. Bluyssen zei, dat hij met de pastores die al enkele jaren op basis van echte gelijk waardigheid pastoraat bedrijven met homofielen wil meeden ken om te bereiken dat die homofielen het gevoel kunnen hebben: „Ik word echt door Christus en zijn kerk erkend zoals ik ben en de consequenties daarvan worden ook eerlijk doordacht". Ook morgen handhaaft zich een zuidelijke stroming boven ons land, waarmee vrij zachte lucht wordt aangevoerd. Deze zuidelijke stroming wordt ver oorzaakt door een depressie boven de Golf van Biscaje, die maar langzaam naar de Britse eilanden trekt De regenzone van deze de pressie bevond zich vanmor gen boven Spanje en West- Frankrijk. Hij trekt langzaam in onze richting en wordt morgen dicht bij of over ons land verwacht. Het ziet er naar uit dat de regenintensi teit geleidelijk minder wordt en dat het front morgen voor namelijk gekenmerkt zal wor den door enkele buien. De middagtemperaturen blij ven met circa zeventien gra den boven de voor de tijd van het jaar normale tempe ratuur van 12 graden. In Spanje liggen de middagtem peraturen in het algemeen iets onder twintig graden. De depressie boven de Golf van Biscaje veroorzaakt er re gen- en onweersbuien. Op de Britse eilanden is het overwe gend zwaar bewolkt met nu en dan regen. In Schotland is het daarbij nog koud met middagtempe raturen onder 10 graden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13