iDNA- onderzoek rin Groningen van start Wilde staking bedreigt voortbestaan Leyland Wallonië ziet Vlaanderen als boosdoener in economisch ontij binnenland/buitenland Arme lidstaten betalen EEG het meest Van der Klaauw ontbiedt ambassadeur Zuid-Afrika fieidóc ©oiptcmt BELGIE GROEIT STEEDS MEER UIT ELKAAR Geheel dorp op TBC onderzocht LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1979 pagina 7 LONDEN British Ley land, het genationaliseerde automobielbedrijf dat de Britse staat al 950 miljoen pond (vier miljard gulden) gekost heeft, zou in de ko mende weken volledig plat gelegd kunnen worden ten gevolge van een wilde sta king van werktuig- en in strumentmakers. Hoewel de directie van het concern nog wanhopige pogingen doet om het conflict te ver mijden, ziet het er toch naar uit, dat vanaf maan dag honderden arbeiders zich niet meer zullen aan melden. Van een wilde staking wordt dan vrij snel een ernstig sneeuwbaleffect verwacht. De werktuig- en instrumen tenmakers zijn van vitaal belang voor de normale pro ductie in alle Leyland-fabrie- ken. Als na verloop van tijd de Austin/Morris-vleugel van Leyland stil valt. zal de weerslag hiervan ook spoe dig gevoeld worden in de fa briek in het Belgische Senef- De getalssterkte van het Leyland-personeel bedraagt 160.000 man, verdeeld over 36 vestigingen. 35.000 Arbei ders werken in de assembla gefabrieken. Tot 1977 werd het bedrijf door een staking van werktuig- en instrument makers op de rand van een financiële afgrond gebracht. Ditmaal wordt gevreesd, dat de wilde staking het concern volledig in de grond zal bo- OM LNZICHT IN ERFELIJKHEID TE VERGROTEN GRONINGEN Na een lange strijd waarbij het vooral ging om juridische en technische aspecten mag men in het scheikundig labora torium van de Rijksuniversiteit te Groningen volgende week van start gaan van het zoge naamde Recombinant DNA. Met d-- resultaten van dit onderzoek hopen de wetenschapsmen sen meer inzicht te krijgen in de erfelijkheid en de mogelijkheid door invloed op de genen uit te oefenen in de erfelijkheid veranderin gen aan te brengen. Het starten van dit onderzoek heeft in Gro ningen nogal wat voeten in de aarde gehad. Met name was er onenigheid tussen het ge meentebestuur van Groningen en het College van bestuur van de Rijksuniversiteit over een hinderwetvergunning. Na aanvullende onder handelingen werd een serie van 45 aanvullen de veiligheidseisen gesteld die voor het meren deel al werden ingewilligd. Over enkele van de voorwaarden zal het universiteitsbestuur binnenkort nog vergaderen. Volgens professor dr. A. M. Kroon die als veiligheidsofficier toe zicht houdt op het project, is er aan het expe riment geen gevaar verbonden omdat de voor het onderzoek benodigde gekweekte bacterieën niet buiten de reageerbuis in leven kunnen blijven. Minister Ginjaar van Volksgezondheid heeft gisteren in een commissievergadering van de Tweede Kamer gezegd dat er mogelijkheden komen voor nog uitgebreider DNA-onderzoek. Het betreft hier onderzoek dat bekend staat onder de op een na hoogste risicoklasse (C— III). De regering wil niet dat er meer van der gelijke faciliteiten komen. Met de gezondheid sorganisatie van het TNO gaat de minister praten over de CIII faciliteit. elijk BRUSSEL (AP) De Euro pese Commissie heeft giste ren eindelijk moeten toege ven, dat de .armste" leden van de Europese Gemeen schap vreemd genoeg meer betalen dan ze ontvangen, zoals Engelse tegenstanders van de EEG lang hebben be weerd. Hoewel de commissie bena drukt dat het onmogelijk is precies vast te stellen hoe veel ieder lid betaalt en ont vangt, is er nu een eind ge maakt aan een stroom van al dan niet onjuiste berichten hierover door het bekendma ken van cijfers, die ruwweg weergeven, welke van de ne gen lidstaten voordeel heb ben bij het EG-lidmaatschap en welke erop toe moeten leKtn. De Bondsrepubliek is de grootste verliezer met 1,35 miljard gulden over 1978, maar in het jaar daarvoor was het verlies nog groter, te weten 3,8 miljard gulden en West-Duitsland is nu eenmaal het rijkste land van de ge meenschap. Groot-Brittannië staat op de tweede plaats met een verlies van rond de 1 miljard gulden in 1978. Italië, ook een „arm" lid, verloor in 1978 600 mil joen en Frankrijk iets meer dan 800 miljoen. Daartegenover staan de rijke re lidstaten, zoals Denemar ken, Nederland, België en Lu xemburg, die profijt hadden van het EEG-iidmaatschap. Nederland had ongeveer 150 miljoen gulden voordeel. De moeder van Soloman Mahlangu in gebed donderdagavond voordat het vonnis over haar zoon werd voltrokken. Naast haar een dominee van de Ethiopische Bap- tistenkerk. HEFTIGE PROTESTEN NA EXECUTIE MAHLANGU DEN HAAG Zowel binnen als buiten Zuid-Afrika is gisteren verontwaardigd gerea geerd op de executie van de nationalistische guerrillastrijder Solomon Mahlangu. Minister Van der Klaauw ontbood de Zuidafrikaansc ambassadeur De Villiers Booysen teneinde blijk te geven van de verbijstering en veront waardiging van de Nederlandse regering over de executie van de vrijheidsstrijder. Een der gelijke stap wordt in Den Haag als vrij fors en ongebruikelijk gekenmerkt. Verontwaardi ging werd ook geuit dóór de regeringen van België, Engeland en het Indiase parlement. Het Russische persbureau Tass schreef dat Zuid-Afrika de wereldopinie kon trotseren omdat men zich aangemoedigd weet door de westerse landen. Volgens waarnemers heeft de Zuidafrikaanse regering met de voltrekking van het vonnis willen tonen dat zij niet wijkt voor buiten landse druk. Het is voor het eerst sinds 1956 dat in Zuid-Afrika een vonnis met politieke bijbedoelingen is voltrokken. Men meent dat de regering een voorbeeld heeft willen stellen met het oog op de toegenomen guerrila-activi- teiten. Met Mahlangu zijn gisteren nog vier mensen terechtgesteld, drie kleurlingen en een zwarte Zuidafrikaan. Allen waren wegens moord veroordeeld. Mahlangu is ook wegens moord ter dood veroordeeld omdat hij betrok ken was bij een schietpartij in het centrum van Johannesburg in 1977, waarbij twee blan ken om het leven kwamen. De officier heeft echter niet kunnen bewijzen dat Mahlangu zelf ook daadwerkelijk heeft geschoten. Het functioneren van de Tweede Kamer Na enkele maanden van druk, maar vooral van vol strekt onregelmatig en onvoorspelbaar werken is de Tweede Kamer deze week met Paasreces gegaan. Het kan niet anders of veel van de volksvertegenwoordigers zijn met een stevige kater aan de twee weken adem pauze begonnen. Een kater vanwege de aard van het werk in de Tweede Kamer, dat steeds meer dreigt te verworden tot een nalopen van allerhande incidenten in de samenleving, waardoor menig kamerlid het onbe stendige gevoel moet hebben dat het werk waarvoor hij eigenlijk in Den Haag zit niet echt en niet volledig ge daan wordt. De afgelopen maanden is de parlementaire chaos wat dit betreft groter geweest dan ooit tevoren. Toch zijn de gevoelens hierover voornamelijk onbe stendig, want tot nu toe is het niemand gelukt om een afdoende omschrijving te geven van de exacte tekortko mingen en de mogelijke oplossingen. Ook het PvdA-ka- merlid Van Thijn niet, die zich de afgelopen weken heeft opgeworpen als eerste verdediger van een opti maal functionerend parlement. Ook hij komt niet ver der dan de suggestie dat het aantal medewerkers van kamerleden en fracties drastisch moet worden uitge breid, waardoor de Kamer meer en diepgravender on derzoek zou kunnen plegen. Het is onmiskenbaar, dat de Kamer, vooral in de controlerende taak, voor een andere opgave staat dan vroeger het geval was. De maatschappij is talloze ma len ingewikkelder geworden, en het landsbestuur, met alle goedbezette departementen, is met die ontwikkeling meegegroeid. Alleen al door het steeds gecompliceerder worden van het landsbestuur is het daarom voor een volksvertegenwoordiger vaak uiterst moeilijk om te doorgronden waar de overheid mee bezig is. Maar het doorzien van de overheidsbezigheden is toch één van de hoofdtaken van de gekozen volksvertegenwoordigers. Zij tesamen vormen immers het hoogste orgaan in onze parlementaire democratie. Het is hierom ook onontkoombaar, dat er aan het functioneren van het parlement iets gedaan wordt. Maar voorlopig blijft de vraag wat dat moet zijn. Zon der enige bezinning of verdere studie ingaan op het voorstel van Van Thijn en het aantal medewerkers drastisch uitbreiden, kan uitwerken op een wijze zoals ook Van Thijn dat zelf niet wil. Zoals in de Verenigde Staten zouden die medewerkers bijvoorbeeld vrijwel uitsluitend ingezet kunnen worden in een soort ombuds functie, naar de kiezers toe. Daarmee zou van onder zoek ten behoeve van de controlerende taak nog niets terecht komen. MaAR vooruitlopend op een diepgravende noodzakelij ke studie zouden de kamerleden ook best eens zelf de schoen kunnen aantrekken; hij past hen ook ten dele. Het is immers uiteindelijk het parlement zelf dat steeds maar weer beslist om aan incidenten van allerlei aard buitensporige aandacht te besteden. En het zijn de par lementariërs zelf die er keer op keer maar weer blijk van geven nauwelijks bereid te zijn om bepaalde bezig heden aan elkaar te delegeren, waardoor bijvoorbeeld het beleid van de fractievoorzitters van detail tot detail door hun fractiegenoten wordt gevolgd, bestudeerd en bekritiseerd. Enige terughoudendheid bij de kamerleden zou bij wijze van tijdelijke oplossing alvast enige ver lichting kunnen geven. Koffie compleet Prinses Beatrix heeft gisteren de tentoonstelling Koffie compleet geopend in Breda. Zij staat hier gefotogafeerd bij het moriaantje dat meewerkte aan tie openingshandeling; op de achtergrond twee dames in Friese klederdracht uitJoure. Luchtbrug voor VN-detachement SOESTERBERG De koninklijke luchtmacht gaat een lucht brug openen op Libanon. Dinsdag vertrekt een F-27 Friend ship vanaf de vliegbasis Soesterbèrg met post, medicamenten en materiaal. Tot bet instellen van de luchtbrug is besloten omdat gebleken is dat het materieel van het nederlandse VN- detachement ernstig te lijden heeft onder de slechte omstan digheden daar. De belangenverenigingen van militairen die geklaagd hadden over de slechte verbindingen met Libanon, onder meer door een poststaking in Israël, kunnen van nu af aan dringende be richten over verenigingszaken met hun leden in Libanon uit wisselen via militaire kanalen, zo heeft het ministerie van de fensie bekend gemaakt. Libïérs uit Oeganda vertrokken NAIROBI (AP) - De Libi sche bondgenoten van de Oe- randese president Idi Amin hebben vrijdag, naar ver luidt, Oeganda verlaten, waardoor Amin van zijn laat ste steunpilaar is beroofd. Amin heeft echter verklaard dat hij een „ware Oegandees is" en „zijn hoofdstad nooit al verlaten". In een in de Keniaanse hoofdstad Nairobi afgegeven suf Luie, gezegd dat verbar. nen Oegandezen de hoofdstad Kampala „compleet omsin geld" hebben. De verklaring bevestigde berichten uit Kam pala dat, hoewel de Libische verdedigers grotendeels zijn vertrokken, de Tanzaniaanse en Oegandese bevrijdingsgroe- pen de bijna verlaten hoofd stad nog niet hebben bezet. Men zou de inwoners zoveel mogelijk in de gelegenheid verklaring heeft de voorzitter ^willen stellen om de stad te van het Oegandees Nationaal verlaten voordat er gevechten Bevrijdingsfront (UNLF), Yu- uitbreken. Washington stopt hulp Pakistan WASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten alle economische en militaire hulp aan Pakistan stop te zetten na berichten dat dit land een kerncentrale bouwt waarin materi al kan worden vervaardigd voor atoomwapens. Dit heeft woordvoerder Hodding Cartier van het ministerie van buiten landse zaken gisteravond in Washington meegedeeld. BRUSSEL België heeft dan einde lijk deze week, meer dan 100 dagen na de verkiezingen, zijn kabinet ge kregen. Een kabinet dat verder van de oplossing van de belangrijkste problemen waar het land mee wor stelt is af komen te staan dan de re gering die premier Tindeinans op 21 oktober j.l. zelf ten val bracht. Er is in al die dagen geen akkoord over de fundamentele landsproble- men ontstaan. Wel nam het het onge noegen van de man in de straat sterk toe, die steeds minder begreep van de langdurige palavers in de Brusselse Wetstraat en dat zal er in niet onbelangrijke mate toe bijgedra gen hebben dat de Belgen weer een regering hebben. Maar de Rroblemen zelf hebben on der die lange kabinetsformatie alleen maar ernstig geleden. Daar zijn in de eerste plaats de economische pro blemen. Het aantal mensen zonder uitzicht op werk stijgt nog steeds, de salarissen eveneens, het tekort op de rijksbegroting bedraagt vele miljar den franken en België zal nu voor het eerst op grootscheepse schaal buitenlandse leningen moeten aan gaan om de tekorten van de schat kist aan te zuiveren. Er zijn door formateur Vanden Boeynants paarde- middelen in het vooruitzicht gesteld om de zaak te saneren, onder meer door bedrijven verplicht te stellen extra personeel aan te nemen en daardoor de werkloosheid drastisch in te dammen. Dat alles in ruil voor een aanzienlijke lastenverlichting door de staat. Economisch zelfbeheer Het is "uiteraard nog de vraag of de uitslag van die aanpak een positief saldo voor de Belgische staat zal op leveren, maar het allerbelangrijkste lijkt toch te zijn dat die economische maatregelen vandaag de dag in Bel gië ten nauwste verbonden zijn met wat wordt genoemd de communau taire problemen, dat wil zeggen de problemen die rechtstreeks verband houden met de manier waarop de werkgelegenheidsprojecten, de subsi dies, de economische steunmaatrege len enzovoort over de verschillende landsdelen moeten worden verdeeld. Daarvoor is het nodig dat België een federale structuur krijgt, waardoor vast staat wie wat krijgt en welke instanties over welke materies beslis- Het grote struikelblok daarbij is en blijft echter Brussel omdat daar im- niers twee gemeenschappen in steeds minder verhulde onmin met elkaar leven en het nog altijd niet duidelijk is welke rechten met name de Vlaamse minderheid moet krijgen in eën door Vlamingenhaat en Vlaamse expansie-angst vertroebelde stad. De Vlamingen zijn er sinds de verkiezin gen in december mordicus tegen dat Brussel een derde, uiteraard door Franstaligen beheerst derde gewest zal worden, omdat de Vlamingen, die ongeveer zestig procent van de be volking uitmaken, dan bang zijn dat ze in een kunstmatige minderheid spositie worden gemanoevreerd. In het economisch achteruithollende Wallonië begrijpt men echter weinig of niets van het feit waarom de com munautaire problematiek, waarover nu al sinds 1971 wordt gesproken, nog altijd niet tot een oplossing is gebracht. Politieke leiders, die van het Rassemblement Wallon vottfop, later gevolgd door de socialisten, ver tellen de Walen nu al jaren dat zij er economisch alles bij te winnen heb ben wanneer zij in hun landsstreêk zelf orde op zaken kunnen stellen. Vlamingenhaat De woede in Wallonië was dan ook aanzienlijk toen het tijdens de rege- nng-Tindemans uitgewerkte Egmont- plan, dat de zozeer verlangde federa lisering in het vooruitzicht stelde, in het najaar op het allerlaatste mo ment door de Vlamingen met Tin- demans voorop werd getorpe deerd. Naarmate de tijd verstrijkt groeien de Waalse problemen met name in de omvangrijke staalindus- De Vlamingen hebben wel begrip voor de wens van de V/alen. maar een belangrijk deel van de Vlaamse opinie is nu eenmaal bezorgd over Het lot van de Vlaamse minderheid en de Vlaamse randgemeenten rond Brussel. Men wil niets liever dan een federhal België, maar dan met waar borging van hun rechten in de (van oorsprong Vlaamse) hoofdstad Brus sel. De Vlaamse voorhoede heeft dus vooral cultureel zwaar wegende rede nen om niet al te gauw akkoord te gaan met een in haar ogen ongunsti ge federalisering in België. Naar de Opvatting van veel Vlamin gen zal er pas een werkelijke door braak in de eindeloos lijkende com munautaire problematiek in zicht ko men wanneer de Walen niet langer gemene zaak maken met de Brusse laars. Er bestaat, zo zeggen zij, geen vijandigheid tussen Vlamingen en Walen in België, maar tussen Vla mingen en ironie van het lot verfranste Brusselaars, in feite Vlaamse nouveaux riches die zich het Frans als omgangstaal hebben aangemeten en voor een belangrijk gedeelte de Brusselse politiek bepa len. Franstalig front Een dergelijke ontwikkeling is echter nog lang niet in zicht, integendeel. Het elimineren van het Egmontplan door Vlaamse politici vorig najaar heeft juist een nog nimmer vertoond franstalig eenheidsfront van Brussel se en Waalse politici in het leven ge roepen. Zij hebben elkaar om poli tiek verschillende redenen gevonden in dit front. De Walen om hun eco nomisch zelfbeheer te versnellen, de Brusselaars uit afkeer voor de Vlaamse expansie. Het front werd in januari beantwoord door een Vlaams front, ook nog nooit eerder in de Belgische politiek vertoond. Tot vorig najaar had België nationa le partijen, nu heeft België alleen nog maar federale partijen die voor uit willen lopen op een federalisering die nog altijd niet tot stand is ge bracht en zelfs verder weg lijkt te zijn dan ooit. Vorig jaar was er nog een uitgewerkt plan waarbij vooral de Vlamingen een veer moesten la ten. maar nu? Geen wonder dan ook dat het thema van het uiteenvallen van België de laatste tijd weer met enige schrik resp. genoegen wordt opgeroepen. Een niet onaanzienlijk deel van de Belgen echter, en vooral vele Vla mingen die niet het economische of culturele mes op de keel voelen, is het gedrag van de politici beu. Het ontzagwekkend hoge aantal mensen dat in december blanco stemde mag daarvoor illustratief heten. Als er nu weer verkiezingen zouden worden ge houden de mogelijkheid is in ie der geval door bepaalde politici se rieus overwogen dan zou deze ont wikkeling nog onvervalster aan het licht treden dan vorig jaar het geval was. Mokkend hebben de franstalige poli tici het de Gentse advocaat en CVP- politicus Wilfned Martens deze week mogelijk gemaakt een regering te vormen. Het gestuntel van de politici was immers niet langer aan te zien, maar hoe nu verder? Martens wil de federaliseringsproblematiek door het parlement laten behandelen, maar het is de vraag of dat een oplossing is. want de door de partijtoppen op gelegde discipline is groot en de üjn van niet toegeven zit er dik in. Wat er de komende dagen in Wallonië ge beurt met nieuwe grote stakingen in de staalindustrie voor de deur verschaft wellicht een beteré aanwij zing voor wat de komende dagen gaat gebeuren. De Waalse en Brus selse politici zouden die steun wel eens best kunnen gebruiken om aan de Vlamingen een staatshervorming af te dwingen die hen niet zint. Bui gen zij niet, dan is- het onloochen baar dat de Belgen de komende maanden verder dan ooit uit elkaar zullen groeien. PAUL VAN VELTHOVEN INGEN Enige honderden kinderen in de leeftijd van 1 tot 4 en van 12 tot 18 jaar zijn vrijdag als laatste inwo ners van het Betuwse dorp Ingen getest op tuberculose. Dat is gebeurd, omdat naar nu bekend is geworden, eind januari bij een 37-jarige huis vrouw in Ingen open tbc werd ontdekt. De gehele bevolking van Ingen (gem. Lienden) is in middels groepsgewijs onder zocht. Burgemeester J. Hoftij- zer van Lienden schat, dat enkele tientallen inwoners van het dorp (totaal 1900 inwo ners) zijn besmet. Een drei- gende tbc-epidemie is afge wend, aldus de burgemeester. ARP VIERT EEUWFEEST ROTTERDAM „Het sociale vraagstuk heeft wereldwijd een dimensie die in afschu welijkheid niet minder is dan in Abraham Kuypers tijd. Ontwikkelingssamenwerking is goed, maar als we niet kunnen werken aan een ande re wereldrechtsorde blijven het druppels op een gloeien de plaat. Architectonische kritiek was en is nodig om dat er structureel iets mis is met verdeling van welvaart en welzijn". Dit zei de voorzitter van de Antirevolutionaire Partij H.A. de Boer vanmorgen op een drukbezochte eeuwfeestbijeen komst van zijn partij in De Doelen in Rotterdam, waar de dankbaarheid voor wat de ARP in deze eeuw heeft kun nen betekenen overheerste. Een groot aantal prominenten sprak de vele honderden ARP-ers op deze .feestelijke bijeenkomst toe Onder hen minister-president Van Agt, CD A-voorzitter Steenkamp. het erelid mr. J. Donner. prof. Verkuyl. prof. Goud zwaard en Tweede Kamer voorzitter Vondeling.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7