j,9 Diamantplein moet aantrekkelijker worden Bewoners prefereren doortrekken Conradstraat boven bouw van sporthal Nieuwe bedrijfshal jachthaven Poelmeer Diaconessenhuis mag nieuwbouw plegen GEMEENTELIJKE NOTITIE: Uitbreiding ILouise de Coligny in gebruik genomen Takelwagen ramt viaduct LITTERIS SACRUM EN CAROUSEL RIJP VOOR EXPERIMENT PITTIG CONCERT JEUGDKAMERORKEST STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1979 PAGINA 3 LEIDEN Het winkelcentrum aan J* het Diamantplein moet aantrekkelij ker worden gemaakt. Een en ander zou bereikt kunnen worden door het plaatsen van straatmeubilair en dag winkels en door het concentreren van meerdere activitèiten rond het een-, trum, zoals een gezondheidscentrum, een apotheek en een bibliotheek. Tot deze conclusie komt de gemeentelijke MU° afdeling economische aangelegenhe- ocht den en bedrijven in een notitie aan de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Dinsdag 10 april zal 'e in een vergadering van deze commis sie de situatie rond het winkelcen- D-mj 3-Na trum in het Morskwartier worden be sproken. De winkels aan het Diamantplein flo reren niet zoals aanvankelijk werd verwacht Uit onderzoeken is gebleken dat de bewoners van het Morskwartier hun boodschappen liever elders halen. Slechts 56 gaat voor dagelijkse goe deren naar het Diamantplein. Vier procent koopt niet dagelijkse goederen in het wijkwinkelcentrum. In verge lijkbare winkelcentra in Leiden liggen deze percentages aanmerkelijk hoger: Merenwijk: dagelijkse goederen: 80 niet dagelijkse goederen 15 Zuid West: dagelijkse goederen 81 niet dagelijkse goederen: 24 Als rede nen voor het slechte bezoek aan het centrum zijn door de consument opge-, geven dat het prijsniveau aan het Dia mantplein te hoog ligt, dat het plein er weinig aantrekkelijk uitziet en dat het assortiment te klein is. vooral wat de niet dagelijkse goederen betreft. Te vrezen valt dat ook wanneer Kop- pelstein en Bokhorst zijn volgebouwd een uitbreiding van het aantal winkels in dagelijkse goederen sector niet haalbaar is. Wel zal de gemeente moe ten overwegen een tweede supermarkt in het ceritrum neer te zetten. Tevens zou moeten worden overgegaan tot structuurwijzigingen in het centrum. Enkele bestaande bedrijven zouden moeten worden uitgebreid om ze ren derend te maken. Uitbreiding van de niet-dagelijkse goederensector in het centrum is. volgens de notitie alleen- verantwoord wanneer het gaat om ar tikelen die nog niet in de wijk zijn, zoals een doe-het-zelf-zaak, een opti cien en een boekenwinkel. Inmiddels zijn bij de de gemeente aanvragen binnengekomen voor de vestiging van een apotheek, een restaurant, een kruidenierszaak en een verfzaak aan het Diamantplein. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van onderwijs heeft gis teravond de nieuwbouw en de verbouwde kelder van de Louise de Coligny-scholengemeenschap officieel in gebruik ge steld. Hij deed dit door het kapot schieten van een ballon met een buks. waarmee „de kogel door de kelder was", aldus een van de leerlingen. De nieuwbouw van de scholengemeenschap bestaat uit een gy mnastieklokaal en enkele leslokalen, die de aanvankelijk neer gezette noodlokalcn zullen vervangen. De kelder deed tot voor kort dienst als fietsenberging. Acht leerlingen zijn gedurende enige maanden druk doende geweest om de kelder om te bou wen tot beatkelder voor de leerlingen.Wethouder Tesselaar stelde in zijn openingsspeech dat het waarschijnlijk voor het laatst is dat hij een dergelijke uitbreiding van een Leidse school in gebruik kan nemen. „Gezien het huidige bezuiniging- sbeleid dat wordt gevoerd zal er in de toekomst geen geld 1,^1 meer zijn voor schooluitbreidingen waar dan ook in Leide- wéfc n",aldus de wethouder. Originele stunt Enkele leerlingen van de Agnesscho- lengemeenschap in Leiden haalden gis termiddag ter gele genheid van hun laatste schooldag een orgininele stunt uit. Uitgedost in kle ren zoals de beken de Amerikaanse misdadiger Al Capo- ne en zijn kornuiten droegen, overvielen zij de dependance van de scholenge meenschap aan de Potgieterlaan. Een leraar werd het slachtoffer van de stunt. Hij werd in een oude Rolls Roy- ce gestopt, waarna een in scene gezet te achtervolging door de stad plaats had. Op de foto: De overvallers". ALPHEN AAN DEN RIJN De eerste bewoner die verband heeft gelegd tussen het doortrekken van de Conradstraat (kosten voor de gemeente Alphen 5 miljoen) en de sporthal (kosten voor de gemeente 3,5 miljoen) heeft zich gemeld. Zoals bekend, besloot de gemeenteraad verleden week woens dag in meerderheid tot het doortrekken van de Conradstraat, maar bij de financiële haalbaarheid, werden door de wethou der van financiën, J. Goedhart, de nodige vraagtekens ge plaatst. Een dag later verdedigde dezelfde wethouder, die ook de portefeuille van sportzaken beheert, in een besloten verga dering een uitgave van 3,5 miljoen voor de bouw van een sporthal, zonder dat het ook toen duidelijk was waar de financiën vandaan zouden moeten komen. De bewoner heeft nu het gemeentebestuur dringend verzocht om op zeer korte termijn geld beschikbaar te stellen voor het doortrekken van de Conradstraat „om aan deze onhoudbare situatie een einde te maken". Als extra argument wordt daar bij aangevoerd een aanrijding die volgens de briefschrijver in de nacht van zondag op maandag 2 april plaats heeft gevon den bij het Hazeveld. „Twee mensen hebben wij uit een bran dende auto moeten halen die uit de bocht was gevlogen en tegen een boom gereden", aldus de brief. De bewoner kondigt ook aan om de gehele zaak door te spelen naar de actualitei tenrubriek van de VARA „Achter het Nieuws". „Dat is helaas noodzaak geworden, daar de wethouder van financiën teveel in het eigen straatje praat Indien er wel geld beschikbaar komt voor een sporthal en niet voor oplossing van dit zeer urgente probleem, is uw beleid voor mij een raadsel", zegt de briefschrijver, die verder opmerkt dat het „afhoudverhaal" van Goedhart op woensdagavond „de bewoners van deze ge meente wel te denken geeft", aldus de briefschrijver tot slot LEIDEN Een vrachtwagen met takelinstallatie bestuurd door een 59-jarige Leidenaar heeft het spoorwegviaduct over de Lammenschansweg geramd. De man was na een karwei vergeten de takelinstallatie op zijn laadbak naar beneden te doen. Het plafond en het hek werk van het viaduct raakten door de takel ernstig be- schadgd. Bovendien ontstond een gat in het wegdek door neerstortend puin. Knus clubhuis voor ,,'t Sijsje NIEUWVEEN Met man en macht hebben leden van vogelvereniging *t Sijsje het gebouwtje achter het bus hokje in de Kerkstraat van Nieuwveen omgetoverd in een knus clubhuis. Gemiddeld tien leden van de vogelvereniging onder deskundige leiding van Bram van Leeuwen zijn an derhalf jaar in de weer ge weest om van de vroegere gemeente-werkplaats een clubhuis te maken. Na 3 jaar werd de wens van de vereniging over een eigen clubhuis te beschikken dan eindelijk werkelijkheid. Burgemeester G. J. v.d Kroft opende het clubhuis officieel door het vereni- gings-vignet te onthullen. Aan de opening was een kleurwedstrijd verbonden' bij de scholen van Nieuw veen. De kleurwedstrijd werd gewonnen door Kees Groenendijk die op zijn beurt mevrouw J. v.d. Kroft-Gottenbos een bos bloemen aan mocht bieden. De ruimte achter het oude geveltje van het bushokje is in de loop der jaren een onderkomen geweest voor de vereniging van de blau we knoop en heeft in de oorlogsjaren nog dienst ge daan als gaarkeuken, de laatste jaren fungeerde het als gemeentewerkplaats. De vereniging beschikt behalve over een clubruimte ook nog over een opslagplaats voor tentoonstellingsmateri aal. De vereniging heeft inmid dels voor deze verbouwing een subsidie van 10:000- van de gemeente ontvangen. Gisteravond hielden de le den van' de vereniging open huis voor alle inwoners van Nieuwveen. in hun huiselijk ingerichte clubhuis waar de kanarie in zijn kooitje uiter aard niet ontbreekt. Burgemeester Van der Kroft (links) feliciteert de voorzitter van ,,'t Sijsje" met het nieuwe onderko men. OEGSTGEEST Wethouder O.C. van Belle heeft gister middag met het doorknippen van een rood-wit-blauw lint een bijzonder fraaie bedrijfs hal van de jachtwerf Poel meer geopend. Een mijlpaal in de geschiedenis die de fa milie Willems in de loop der jaren aan de Haarlemmer- trekvaart heeft geschreven. Oegstgeest mag dan een woongemeente zijn, tóch is er in enkele plaatselijke scheeps werven volop werk aan de winkel. Jachtwerf Poelmeer is een familiebedrijf en in de loop der jaren zijn al heef wat zware kraanwagens er aan te pas gekomen om nieuwgebouwde schepen over de weg te takelen en ze op deze ietwat ongebruikelijke wijze te water te laten. De plaats Waarop de werf zich bevindt heeft nogal wat hoofdbrekens opgeleverd. Wethouder Van Belle liet dit in zijn openingsspeech door schemeren. „De vraag was al tijd, heeft men nu met Leidse of Oegstgeestse grond te ma ken". Onderhandelingen tus sen Oegstgeest en de Sleutel stad hebben er toe geleid dat de familie Willems de grond in eigendom kon overnemen. Niets stond toen verdere uit breiding meer in de weg. Het complex is eerder reeds uitgebreid met een fraaie jachthaven. Maar liefst vier zonen, te weten Jan, Piet, Ge rard en Cor Willems zullen de traditie van ervaren boten bouwers voortzetten. Met groot vakmanschap. Zeer ve-, len bezochten de receptie en evenzovele bloemstukken en geschenken onderstreepten de uitstekende relaties die men heeft opgebouwd. LEIDEN De tweede fase van de nieuw- en verbouwingsplannen van het Leidse Diaco nessenhuis zijn goedgekeurd door de staatsse cretaris van Volksgezondheid en Milieuhygië ne. De staatssecretaris heeft het bestuur van het ziekenhuis verzocht de plannen besteding- sgereed te maken. De plannen omvatten onder meer een uitbrei ding van het beddenhuis in de zogenaamde A- vleugel, de uitbreiding van het behandelhuis, de zogenaamde F-vleugel en de bouw van een sterk vergrote afdeling voor fysische therapie. De E- en de F-vleugel zullen worden ver bouwd. De totale kosten van nieuw- en ver bouw worden geraamd ;p zestien miljoen gul den; de kosten van de eerste fase van de ver beteringen aan het ziekenhuis, die overigens al in gang is gezet, bedragen ongeveer vijftien miljoen gulden. LEIDEN Twee amateurto neelgroepen stonden gistera vond op de planken van de Leidse Schouwburg, te weten Carrousel uit Den Haag, en. Litteris Sacrum uit Leiden.' Beide groepen hadden een stuk uitgekozen, dat om di verse redenen voor amateurs interessant is. „Met gesloten deuren" van Sartre, de keuze van Carrou sel, biedt vele spelmogelijkhe- den: drie mensen zijn ge dwongen samen te verblijven in een ruimte, die de hel blijkt te zijn. Een spel van aantrekking en afstoting ont spint zich, men is eikaars spiegel, prikt door elkanders fa?ade heen en legt de ander bloot in al zijn slechtheid, on zekerheid en leegheid. Zo zijn de drie elkaar tot straf. De grootste kwelling bestaat uit het feit dat zij tenslotte niet meer uit elkaar willen; op aarde is men hen vergeten, slechts in elkaar bestaan zij nog. Een dergelijk gegeven laat veel ruimte aan de spelers, om beurten kunnen zij het verbindende en het verbre kende element vormen. Nu eens zijn zij slachtoffer, dan weer beul. Elke speler mag zo zijn eigen spannende momen ten maken. Helaas ontbrak die spanning nog wel eens, door de gehaastheid, ama teurs eigen, waarmee men zich door het stuk begaf. Het spel kwam daardoor niet goed tot uiting. De drie spelers van Litteris Sacrum toonden daarentegen wel rust in hun spel. Zij ston den meer ontspannen op het toneel, en konden daardoor trefzekerder naar bepaalde ef fecten toewerken. Ook „De Grootvizier" van d'Obaldia bezat een aantrekkelijk gege ven: drie amateurspelers die een voorstelling improviseren, maar telkens uit hun rol val len. Bovendien gaat hun per soonlijke leven er dermate doorheenlopen, dat tenslotte de grens bissen werkelijkheid en fictie vervaagt. Hoewel (of juist omdat) de keuze van bovengenoemde stukken zo voor de hand ligt (beide stukken zijn reeds eer der door Leidse amateurs ge speeld), zou het wel prettig zijn als amateurs de blik wat verder richtten. Carrousel en Litteris Sacrum kunnen een experiment wel aan. De twee eenakters zijn op nieuw 14 april in het Lak-the- ater te zien. JACQUELINE MAHIEU Vol bewondering bekeek de ju bile rende „jüf" Scha ken bosch (links) het haar aangeboden foto boek. Feest op ,,Leer- hoeve" voor jubilerende WARMOND De Leerhoeve vierde gisteren zeer uit bundig het feest rond mevrouw Schakenbos die veertig jaar onder wijzeres is. De leer lingen van de ba sisschool voerden verschillende to neelstukjes op en brachten uiteraard een speciaal ge schreven feestlied ten gehore. Tijdens de receptie voor genodigden over- vereniging een rap port aan mevr. Schakenbos met bijzonder goede cij fers. De receptie Werd druk bezocht door leerlingen, oud-leerlingen al dan niet vergezeld van hun ouders en veel mensen die* hun waardering voor het werk wat mevrouw Schaken bos in die veertig jaar in het onder wijs heeft verricht, wilden uitspreken. Muziekvereniging St Matthias com pleteerde de feest vreugde met een serenade. LEIDEN Het Jeugdkame- rorkest Leiden trad gistera vond op in de Zuiderkerk. Dit onder leiding van Henk Briër musicerend amateur ge zelschap bracht met diverse solisten een bijzonder aardig programma. Begonnen werd met „II Cardelino" van Vi valdi, een concert voor fluit, strijkorkest en cembalo. Fluitsolist was Jan Willem Terwen. Hij werd zeer goed begeleid door het orkest, dat met pittig tempi en vol ani mo speelde. In het cantabile was een prachtige combinatie yan instrumenten te horen: fluit, cello en cembalo. Hier bleek echter ook dat Terwens in aanleg mooie toon nog enige groei behoeft. De symfonie in C, nr. 56 van Haydn, de klassieke meester van harmonie, gaf het orkest kansen die benut werden. Een ferme aanpak ook in de gees tige finale zorgde voor een fris resultaat. Van de Franse komponist Ibert was een con cert voor cello en blaasinstru menten gekozen met leuke rit mische thema's. Verrassend alert spel van solist Michiel Weidner, vooral in de gigue. Na de pauze was „Praise of Harmony" te horen, een can tate van Handel, waarin Ester Hillenga de sopraanpartij ver tolkte. Zij zong op enkele in geslopen onzuiverheden na een gave partij. Vooral in de hoogte was haar stem van de ijlheid die bij deze muziek hoort. In de Suite voor orkest van Grétry werd eveneens solide spel gehoord. De Czardas die het programma afsloot, een wat vreemd „mengsel" van Grossman, moest voor een en thousiast publiek herhaald worden. Briër hield het orkest de hele avond uitstekend in de hand; de vlotte manier waarop gemusiceerd werd was in de eerste plaats aan zijn inzet te danken. VERENA KOPERDRAAT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3