i f Belastingmuseum Prof.dr.Van der Poel uniek in de wereld Migraine kan levensvreugde grondig bederven PATIËNT VAAK NIET SERIEUS GENOMEN Nederland telt ongeveer een miljoen mlgrainepatlënten. Migraine is een aandoening, die gekenmerkt wordt door een in aanvallen optredende eenzijdige hoofdpijn, gepaard met misselijkheid en overgeven. Niemand gaat er dood van, maar migraine kan de levensvreugde behoorlijk bederven. Daar komt vaak bij, dat de migrainepatiënt niet altijd serieus wordt genomen; men denkt al gauw dat hij of zij zich aanstelt. Ook de medische belangstelling is niet altijd overtuigend, met het gevolg, dat de behandeling allerminst optimaal is en dat •er van een diepgaand wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van migraine niet zo heel veel terecht komt. De klassieke migraine-aanval begint, aldus de Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij, doorgaans met halfziendheid. Dat wil zeggen, dat de patiënt een soort blinde vlek voor de ogen heeft. Zijn gezichtsvermogen is dan dus min of meer gestoord. Later treden oogflikkeringen en ook een borende en bonzende hoofdpijn aan één zijde van het hoofd op. Voorts een .toenemend gevoel van misselijkheid met hevige braakneigingen. De patiënt ziet bleek, transpireert, heeft koude handen en voeten en is uitermate gevoelig voor licht- en geluidsprikkels. Hij zal dan ook het liefst in een donkere kamer willen liggen, met het hoofd onder de dekens, om geluid en licht verre te houden. Heeft hij eenmaal overgegeven dan zal de aanval doorgaans snel wegebben. Zo'n aanval kan enkele uren. maar ook enkele dagen duren. Deze symptomen komen lang niet bij iedereen voor. Soms kan de ..schele hoofdpijn" zonder de voorafgaande verschijnselen als halfziendheid en oogflikkeringen, plotseling optreden. Oorzaken Over de oorzaken is eigenlijk nog maar weinig bekend. Wel weet meh dat bij; het migraineproces verschijnselen van biochemische en hormonale aard betrokken kunnen zijn. Anderen denken aan overgevoeligheid voor bepaalde, in het voedsel voorkomende stoffen. Er zijn ook migrainepatiënten bij wie de aanval samenvalt met koud en schraal weer. Wie in zijn puberteit vaak last van migraine heeft gehad komt niet zelden tot de ontdekking, dat de aanvallen bij het ingaan van de volwassen leeftijd langzamerhand gaan verdwijnen. Soms keren zij weer terug in de menopauze en dat geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. Ook denkt men dat erfelijke factoren een rol kunnen spelen. Psychische invloeden hebben er waarschijnlijk ook mee te maken. Relatief gezien komt migraine meer voor bij „perfectionisten". Dus bij mensen, die hoge eisen stellen en streven naar perfectie. Zoiets kan met de opvoeding meegegeven worden, want „zoals de ouden zongen, piepen de jongen". Overigens is het een misvatting te menen, dat migraine bij vrouwen meer zou voorkomen dan bij mannen. Bloedsomloop Al van ouds wist men. dat men de borende en.bonzende hoofdpijn kon verlichten door de halsslagader aan de pijnkant in te drukken. Dat betekent, dat de bloedsomloop in de hersenen en in de hoofdhuid iets te maken heeft met migraine-aanvailen. Dit heeft in de jaren dertig geleid tot een onderzoek door de Amerikaanse neuroloog Harold Wolff over het gedrag van de bloedvaten in hersenen, hersenvliezen en hoofdhuid tijdens een migraine- aanval. Hij ontwikkelde een theorie, volgens welke de migraine-aanval toegeschreven wordt aan een vaatverwijding aan de zijde van de hoofdpijn met een pijnlijke overrekking van de vaatwand. Deze theorie verklaart evenwel niet alle verschijnselen. Het blijft namelijk een raadselachtige zaak, dat de patiënt tijdens een migraine-aanval bleek ziet en dat de huid op de plaats van de pijn koud is. Dat wijst meer in de richting van een vaatvernauwing. Het is mogelijk dat beide vormen voorkomen en het is ook nfet uitgesloten, dat beide vormen elkaar, tijdens een aanval, afwisselen. Op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam heeft men een andere theorie ontwikkeld. Normaal, zo redeneert men daar. loopt de overgang van slagader naar ader via de haarvaten. Tijdens een aanval neemt de druk in de haarvaten af* Wanneer nu de verbindingen slagaders en aders open gaan de Rotterdamse onderzoekers veronderstellen dat dit gebeurt tijdens een aanval dan vloeit het bloed onder een grote slagaderlijke druk direct in het aderlijke systeem. Op deze wijze zouden én de druk op de vaatwand én de bleekheid verklaard kunnen worden. Behandeling In tegenstelling tot bijvoorbeeld Engeland. Denemarken en de VS heeft Nederland nog geen speciale klinieken voor de bestudering en behandeling van migraine en migrainepatiënten. Belangrijk voor de behandeling van migrainepatiënten is een-inzicht in de factoren, die een aanval kunnen uitlokken. Men neemt in het algemeen wel aan. dat de onmiddellijke aanleidingen op het psychische vlak liggen. Voorkomen is beter dan genezen, maar ook dit voorkomen vergt veel tijd en geduld. En in een drukke huisartsenpraktijk met overvolle wachtkamers is tijd een zelden voorkbmende luxe. ils Zl ISCALE POTPRENTEN iTEEDS ELDZAMEP ■OTTERDAM Het kan geen toe- vil zijn. Afgelopen zondag was de laatste dag dat op de belastingkan toren het aangiftebiljet voor de in- mstenbelasting kon worden Inge pland, maar ook de eerste dag dat het Rotterdamse belastingmu seum prof. dr. Van der Poel de Tentoonstelling „Gein en Pijn" te pen was. Een bloemlezing van de Rolprenten die er in de afgelopen Jeuwen, geïnspireerd op belastin gen en accijnzen, zijn gemaakt. >en alleraardigst museum daar in lotterdam en „Gein en Pijn" Is lan ook een goede gelegenheid ,m ook eens wat langer bij de urmanente collectie stil te staan, jet belastingmuseum Is per slot fan rekening niet alleen uniek In lederland; nergens In de wereld •staat er een voor publiek toe- lankelijke, aan de belastingen ont- snde verzameling. 1937 werd do eerste poging tot tan overzicht gedaan, maar bij het imbardement op Rotterdam in 940 werd het museum al met de grond gelijk gemaakt Weg was de lollectle; er kon van voren af aan vorden begonnen. Aan het einde van de jaren veertig werd een nieuw begin gemaakt in een statig herenhuls aan de Rotterdamse 'arklaan, dat toebehoorde aan de jekende fabrikant van gedistilleerd, De Kuyper. Een aardige bijkomstig heid, zo vindt men In de museum staf, want een belangrijk deel van het bezit hangt nauw samen met de accijnzen op alcohol. Prof. Van der Poel, telg uit een vooraanstaand geslacht van belas tingdeskundigen, leverde met zijn famllle-archlef de belangrijkste bouwstenen voor de huidige col lectie. Niet ten onrechte werd het museum dan ook naar deze nu 92- jarige hoogleraar genoemd. Als woonruimte mag het pand wel licht als een hemel op aarde gel den, voor de huisvesting van een museum is het natuurlijk veel min der geschikt Maar ondanks de door de wat ingewikkelde be stuursvorm van het museum ont brekende subsidiestroom, zijn medewerkers en vrijwilligers er In geslaagd binnen de begrenzingen van de ruimte, een heel interes sante collectie en ook een docu mentatiecentrum op te bouwen. Zo zijn er behalve een aantal schilde rijen van pogingen tot smokkel en Inning van belastingen, ook een reeks pentekeningen van de ach tereenvolgende ministers van fi nanciën die Nederland heeft ge kend. Om de eenheid in die reeks vast te houden is ook van de recente ministers gekozen voor een teke ning en niet voor een foto. Te zien zijn ook de metalen bussen (ze hebben de meeste verwantschap met die van de Amsterdamse ge meentegiro), waarin vroeger de be lasting moest worden geetort, kos tuums van douaniers, talrijke voor werpen op het gebied van de wet op de kansspelen, het koffertje dat oud-mlni9ter Lleftlnck op de derde dinsdag in september op het Bin nenhof met zich mee droeg en ook het bureau, waaraan hij werk te. Hoogtepunt voor de meeste bezoe kers is ongetwijfeld de smokkelka- mer, die In het souterrain van het museum Is Ingericht Een onder werp dat Iedere avontuurlijke geest moet aanspreken en dat impone rende staaltjes van menselijke cre ativiteit heeft opgeleverd. Drank In wandelstokkken en In holle spat borden van fietsen. Uiteraard Is er ook een uitvoerig verslag in woord en beeld van de roemruchte bo tersmokkel tussen Nederland en België. Behalve de opstelling van een illegale jeneverstokerij, Is er ook aandacht voor de wat meer ei gentijdse smokkelobjecten. Nu binnen de Benelux en de EEG steeds meer het accent komt te liggen op een vrij goederenverkeer tussen de aangesloten landen, zijn de havens en Schiphol een be langrijke rol gaan spelen In de we reld van de smokkel. Verdovende middelen vormen een favoriete smokkelwaar, die op de meest ver nuftige wijze verpakt de douane moet misleiden. Zo was er een Amerikaanse toeriste, die een vol ledig uit pure hasj gemaakte kra lenketting droeg, toen zij tijdens een routinecontrole op de nationa le luchthaven werd onderzocht Een dubbelwandig kamerscherm uit China bleek geheel met verdoven de middelen gevuld. Het trok de aandacht van de douane omdat de antlquiteltswaarde van het scherm In twijfel werd getrokken en een eenvoudig rekensommetje leerde, dat het onzinnig was om voor een gewoon kamerscherm de enorme kosten van vervoer naar Nederland ta maken. De argwaan bleek bij onderzoek inderdaad terecht. Het scherm neemt nu in de smokkelka- mer een prominente plaats In. Triest voorbeeld van smokkel Is ook de pop die een aan de hand van haar moeder door de douane wandelend meisje met zich mee droeg en die met smokkelwaar ge vuld bleek te zijn. Een hullend en niet begrijpend kind dat haar ge liefde speelobject plotsklaps moest achterlaten, was zelfs voor de dou ane een moeilijk te accepteren ge volg van een geslaagde speuractie. Dat en nog veel meer is dagelijks tijdens kantoortijden te zien in het Rotterdamse belastingmuseum, dat bi] wijze van experiment en zeker niet als grap op 1 april voor het eerst ook op zondag open was. Of in de toekomst ook vaker op deze voor familie-museumbezoek bij uit stek geschikte dag de deuren wor den geopend, is nog niet bekend. „De gevolgen van de rijwielbelasting" men heeft aangenomen, dat zelfs een met een redelijke dosis ver stand begiftigde burger door de bomen het bos niet meer ziet, moet voer genoeg geven om poli tieke tekenaars en cartoonisten een goed belegde boterham te la ten verdienen. Mensen worden nu eenmaal altijd graag bevestigd in wat ze zelf toch al dachten en het is duidelijk dat als in een prent met de belastingen dé vloer wordt aangeveegd, deze op een ruim onthaal bij het publiek kan rekenen. „Gein en Pijn", de tentoonstelling die tot volgend jaar april in het Rotterdamse belasting museum „Prof. dr. Van der Poel" te zien is, geeft een overzicht van dit soort prenten. Hoewel het principe van de belas tingen al heel oud is (in de anna len en historiën van Tacitus komt belasting al voor; de functie van tollenaar is bekend uit het Nieuwe Testament) zijn de belastingen ei genlijk pas aan het einde van de vorige eeuw onderwerp geworden van spotprenten. Op de expositie is om die reden maar een beperkt aantal prenten te zien uit de perio de van vóór pakweg 1850. In die tijd verschijnen bijvoorbeeld aan de belastingen gewijde prenten van de Franse graficus Honoré Daumier die met zijn „Les Gens de Justice" al duidelijk had gemaakt een inazijn gedoopte pen te hanteren, die zich even goed kon lenen voor wat sati re rond de fiscale autoriteiten. In Nederland raakte de doorsnee burger eigenlijk pas goed bij de zaak betrokken, toen in de jaren negentig van de vorige eeuw de in komstenbelasting werd ingevoerd in de vorm van een belasting op be drijven en vermogen. Op dat mo ment raakte de pennen van al dan niet politiek betrokken tekenaars in beweging en dat is tot voor kort zo gebleven. Een opvallende figuur in de groep tekenaars was Johan Braakensiek (1858-1940), die in „De Amsterdam mer" (later „De Groene Amsterdam mer") een niet aflatende reeks fis cale spotprenten publiceerde van een uitstekende en zelfs vandaag nog aansprekende kwaliteit. Zijn werk is met name interessant om dat het begon op een moment dat de basis voor ons huidige belas tingsysteem werd gelegd en het nieuwe ontwikkelingen op de voet volgde. Dat levert een geschiedenis van de Nederlandse belasting in spotprenten op en het zou eigenlijk „De derde dinsdag in september" 1978 „De Tijd") een goed idee zijn om de prenten van Braakensiek eens te bundelen. „De Amsterdammer" neemt trou wens op de expositie een belangrij ke plaats in Niet alleen Braaken siek werkte voor dit blad, maar ook tekenaars als Hess. Raemdonck en Linse behoorden tot de mede werkers. Ook hun werk is op de tentoonstelling ruim vertegenwoord igd. Wat teleurstellend is het aandeel van recente prenten in „Gein en Pijn". Niet omda 1e kwaliteit te mager zou zijn om )n expositie te rechtvaardigen, maar veel meer om dat h6t aanbod zo gering is. Het stemt wat droevig, want juist waar een aardige collectie als de nu ge ëxposeerde verzameld is, is het voor de museumstaf jammer dat die collectie niet voortgezet en uitge breid kan worden. Was er een tijd dat elk zichzelf res pecterend publiciteitsorgaan politie- Jan Frlts de Knoop (september ke tekeningen afdrukte, dat is in middels al lang niet meer het geval Van de grote landelijke bladen bie den eigenlijk alleen De Volkskrant en het Parool met enige regelmaat onderdak aan werk van Nederland se tekenaars, in de sector opinie bladen ligt dat iets gunstiger (Eppo Doeve in Elsevier. Frits Berendt in de Haagse Post. Peter van Straaten in Vrij Nederland), maar bij elkaar, genomen blijft het aanbod beperkt Van de gepubliceerde tekeningen is uiteraard ook maar een gering deel aan belasting gewijd. Volgende generaties zouden aan het ontbreken van fiscale spotpren ten de conclusie kunnen verbinden dat de Nederlander in de jaren zes tig en zeventig met aile liefde en plezier zijn bijdragen aan 's rijks kas leverde en dat moet toch een gedachte zijn die vele belastingbe talers uit de wereld willen houden. TON VAN BRUSSEL Gein en Pijn' toont kommer en kwel van belasting betaler Johan Braakensiek (mei 1924 „De Amsterdammer") ..Terug van de sportolymplade. 9u«tus 1936 „De Zakenwereld") Pol Dom ROTTERDAM „Belasting is een geoorloofde roof", zei Thomas van Aquino zeven eeuwen geleden al en hij staat ongetwijfeld, zelfs van daag nog, niet alleen In die opvat ting. Naarmate het inkomen groeit, neemt de weerstand om belasting te betalen aantoonbaar toe. Dat, gecombineerd met <te onvrede van de betaler jegens een overheid die »2ijn geld" aan, naar zijn smaak, verkeerde doelen besteedt en met e een belastingstelsel dat dermate 0 Ingewikkelde en wanstaltige vor- „Minister van financiën Hofstra perst de belastingbetaler uit" Doeve februari 1958 „Elsevlers Weekblad")) De Nederlandse zakenman in hot nummer achtervolgingsrace"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19