„We haler de finale Opdracht Leidenaars: kampioen worden... Rijnsburgse Boys D3 „loopt" 1 op 4. C leidse courant-bal IPl Belangrijke periode breekt aan COACH HENNIE BLOW RIJNSBURG De Leidse-Conrant-Bal is deze week in Rijns- burg beland. De dJ-junioren van deze vereniging vormen het gelukkige elftal dat het door Sporthuis Wout Bergers beschik baar gestelde leer mochten ontvangen. Een aantal redenen worden door secretaris Breedijk genoemd. Meest belangrijke reden: het feit dat dit elftal nu al een drietal leiders heeft versleten. „Niet door eigen schuld", ver duidelijkt Breedijk snel, „maar door oorzaken buiten de jon gens om". Voorts is het elftal, dat op de nominatie staat volgend seizoen dl te worden, dit jaar al enkele spelers kwijtgeraakt aan dat selectieteam. Redenen voldoende voor de LC-Bal. Staand van links naar rechts: Johan Star, Kees van Delft, Bert Driebergen, Henk Jan den Haan, Karei van Oosten, Ardi van Bers, Richard Anholts, Willem Peursuus. Knielend: Gert van Zuylen, Peter van Klaveren, Gregory Jonker, Nico van Egmond, Nico Noort. SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1979 PAGINA)— De Leidse basketbalvereniging Bona Stars heet nu al twee seizoenen lang Parker. De club die in de Bona Stars-tijd en de daarop volgende periodes als BS Leiden en Mercasol slechts incidenteel succesjes vermocht te boe ken, is als Parker doorgedrongen naar de ab solute Nederlandse top. Ook in Europees ver band is gebleken dat de pennenploeg al heel redelijk kan meekomen, al bleek het Spaanse Juventut de Badalona uiteindelijk net iets ge lukkiger dan Parker - werd de tweede ronde van de Europa Cup voor Landskampioenen net gemist Dat Parker nu, staat voor een belangrijke pe riode in het nog zo prille bestaan. Tijdens de play-offs (die met Donar Groningen, Radio Musette Rotterdam Zuid en EBBC Den Bosch zijn bereikt) zal Leiden de titel moeten verde digen. Een kansrijke opdracht op zich, al moeten met name de mogelijkheden van het Bossche EBBC (Europa Cup finalist van dit jaar) niet worden onderschat. Een belangrijke periode dus, vooral omdat Parker na dat eerste succesvolle seizoen en de Europa Cup-triomfen die volgden, zich het ei genlijk niet kan permitteren een stapje terug te doen. Sponsor Parker (in de persoon van Robert Bockweg) heeft daar ook geen twijfel over laten bestaan. De simpele opdracht, nu kampioen van Nederland worden, volgend jaar de finaleronde bereiken van de -strijd om de Europa Cup één. Over die sponsor nu, gaat de hieronder vol gende beschouwing. Aan het woord namens Parker: Frans van Egmond: één van de drie managers van de Leidse topclub. PARKER: EEN SPONSOR DIE VETORECHT NIET GEBRUIKT Blom: „Ik zit op de stoel om te winnen...". Parker als werkgever. De pennenfabrikant had in principe al een contract met BS Leiden tot juni 1980. Kort geleden werd bekend gemaakt dat het contract in ieder geval tot en met '82 was verlengd en dat er gepraat wordt over een verbinte nis tot het seizoen '84-'85. Nou ja, gepraat Frans van Egmond: „Praten is, hoe vreemd dat ook mag klinken, eigenlijk helemaal niet nodig geweest. In de persoon van Robert Bockweg bezit de vereniging zonder overdrijven, gewoon een ideale sponsor. Een gemotiveerd iemand die bas ketbal als sponsorobjekt heeft ontdekt en dat ook tegenover zijn Amerikaanse collega's, wil waarmaken. In feite is hij de grootste pleitbezorger van de vereniging. Over die verlenging tot '82 is dan ook niet echt gepraat. Bockweg deed de mede deling gewoon tijdens een vergadering van de stuurgroep. Vertelde dat het contract met twee jaar was verlengd en gaf vervolgens een soort van opdracht dat Parker weer kampioen moest worden. Een ideale sponsor waar je goed mee kan praten als je ten minste echt met je werk, met basketbal, bezig bent. Heeft ook zitting in die stuurgroep. Met het stichtingsbestuur (Menken. Perquin en De Jong), het management (Van Egmond, Reekers en Van Eek), de coach Blom en de club. Ernst Oudshoorn. Eens per maand vergadert deze groep, wordt het beleid uitge stippeld dat vervolgens door management en coach moet wor den uitgevoerd. Bockweg denkt mee in die stuurgroep, doet voorstellen en suggesties. In vergelijking met andere sponsors, ik blijf het zeggen, een ideale situatie. En het loopt uitstekend. Neem nu alleen dat vetorecht dat Bockweg als sponsor binnen die stuurgroep kent Hij heeft er nog nooit gebruik van ge maakt, zelfs nog nooit gedreigd met het afkappen van iets". Parker als werkgever. Stopte die jaar al vijftien procent meer aan geld in de vereniging en zal komend seizoen veertig pro cent over de eerste begroting gaan. De Europa Cup. die de club dit seizoen naar schatting zo'n twee ton gaat kosten, niet eens meegerekend. Een begroting die, officieel wordt het be drag niet vrijgegeven, komend jaar tussen de zeven en acht ton zal liggen. Van Egmond ontkent het dan ook niet. „Parker is business. Voor de sponsor, maar ook voor de stuurgroep. En moet dat ook voor de spelers zijn. Ik denk dat dat busi ness-effect juist door die spelersgroep dit seizoen zo naar bui ten is gekomen. Tot dit jaar was Parker gewoon een aardige vereniging. Dat willen we nog altijd zijn. Maar wel op een goede basis". Professioneel Een „goede basis" die dit seizoen volgens Van Egmond enke le raaien ontbrak. Het directe resultaat een serie afhakende spelers. Hoewel Van Egmond dat zelf niet als een „rijtje" wil zien („Elk geval stond volledig op zichzelf") gaat hij mee met de stelling dat het inderdaad een gevolg is van de professio nele aanpak van het huidige Parker. „Maar, vereniging en sponsor weigeren te stellen dat die pro fessionele instelling het aardige van Parker hebben afgeroomd. We kunnen nog altijd op een prettige basis werken. Maar alleen met mensen die bereid zijn zich volledig voor de zaak in te zetten. Neem nu Mitchell Plaat Krijgt eerst zonder te vragen een beter contract voorgelegd en ziet datzelfde contract daarna nog eens verhoogd. Uitsluitend omdat hij wel hart voor de Parker-zaak heeft Zoiets moet naar de mening van de sponsor worden beloond". Mede in dit verband wil Van Egmond ook de namen van Vic Bartolome, Jeff Lende, Dave Kyle, Emill Hagens en Bob Oost veen zien. EDO Zondag merkte ik het weer 'k ben op het verkeerde pad. Een beetje sportjournalist be hoort objectief te zijn, be hoort negentig minuten voet bal (zo maar een voorbeeld) „clean" op zich af te laten komen om vervolgens een nuchter oordeel te vellen. Een op zich best wel moeilijk gegeven. Werkzaam bij een regionale krant (courant ei genlijk) word je dermate vaak met dezelfde regionale teams geconfronteerd, dat het echt lastig is dat elftal uit de Leid se regio op dezelfde wijze in te schatten als de tegenstan der van die dag. Het mag na tuurlijk niet, maar je gunt dat „Leidse" ploegje gewoon meer dan die andere club. EDO (2) Zondag nu, trok UVS naar Haarlem, naar EDO om pre cies te zijn. De Leidse hoofd klasser is bezig aan een at tractief seizoen, heeft door die aardige speelwijze duide lijk bij vele schrijvers al een zwak plekje veroverd. Reden dus om dat duel objectief, maar met een gezonde blauw witte belangstelling te volgen, zou je zo denken. Maar nee hoor. Zo gauw ik daar in die sfeervolle Haar lemse ambiance was, was ik al een soort van verloren. Was het al snel duidelijk dat EDO met UVS kan concurre ren waar het misplaatste sym- pathiën betreft. Het werd dan ook een heer lijk duel. UVS, beter dan de laatste jaren gebruikelijk, en EDO, nog altijd gewoon goed. En nog altijd met die immer lachende „schicht" Headley als ontzettend sterke spits die mits goed aangespeeld op eenzame hoogte kan staan. Een bij vlagen weer flitsend, een half uur lang echt domi Heb je net in deze rubriek vermeld dat Parker voorlopig de naam van Kruidhof niet officieel bekend zal maken omdat zijn club (Radio Muset te) nog play-offs moet spelen of hup, Parker maakt de naam van Kruidhof wel be kend. Officieel zelfs, 't Schijnt dat de zaak was uitgelekt Leiden Morgenavond gaat het dan allemaal gebeuren, play-offs gaan van start. Parker, Donar, Musette en EBl zullen gaan uitmaken, wie zich dit seizoen kampioen Nederland mag gaan noemen. In de Groenoordhal ontva de Leidse formatie als eerste'tegenstander het Groningse tionale NederlandenDonar. Het zal voor de Leidse pl zeker geen makkelijke taak zijn om Donar in twee wedsi den te verslaan. Zeker, als men dit ziet in het licht van zojuist door Parker afgewerkte competitie. Had iedereen van ambities overstromend team verwacht, het kwam er maal maar half uit Tot echte superoverwinningen idgnj EBBC dat regelmatig deed, kwam Leiden geen enkele keer. Op zijn hoogst bedroeg de marge 29 punten en dat was ge de krachtsverhoudingen binnen de eredivisie beslist te we;5,s De afgewerkte competitie leverde ook de nodige spelersmflt ties op. Jeff Lende, Vic Bartolome, Dave Kyle, Emill Hagipoc Rob Oostveen (een compleet eredivisieteam) werden om d,%eic se redenen te licht bevonden en heen gestuurd. Er was e^a|g dan ook de nodige kritiek op coach Hennie Blom. Vrijwel elke eredivisiecoach probeert zijn gehele team te spelen; al is er voor sommige spelers per wedstrijd niet n l)"1 dan drie of vier minuten weggelegd, ze spelen. Bij Blom dat duidelijk anders. Blom bouwde misschien wel te veel het basisteam van het seizoen daarvoor. De gevolgen warei dan ook, Oostveen en Hagens wisten het niet op te vanger^ verdwenen. De Leidse inbreng, Hans van Rooden en ze Peter Paulides en Joost Cornelissens kwamen duidelijk mii in actie dan hun teamgenoten uit Amerika. Geen wonder dat ook Van Rooden en Paulides het na de play-offs gezien zullen houden. Heeft Hennie Blom redenen om wedstrijden eigenlijk alleen maar met Amerikanen te spe£ui Blom: „Ik ben me niet bewust, dat ik maar met zes of zeuci man speel, ik wil alleen de wedstrijd controleren, er np gedisciplineerd basketbal worden gespeeld. De fast-breal het enige vrije dat ik toelaat Dat moet je wel, wil je mei W play-offs volledig rendement van je team krijgen. Ik ben break-coach, maar de set-play moet georganiseerd blijven, zijn bepaalde situaties, waarin sommige spelers geen overt* hebben. De trainingen zijn dan ook heel belangrijk de kt teit komt vanuit de trainingsgroep. Begrijp me goed, ik tegen niemand wat. ik zit op de stoel om te winnen. Missd dat je dan inderdaad volgens het EBBC-concept moet werken: geen zwakkere spelers, maar negen of tien gelijkt* i dige". Toch was bekend, dat Parker dit seizoen sterker zou zijn vorig seizoen. Waarom neemt Blom dan een Cornelissens Paulides in zijn team op? Blom: „Joost loopt hier stage, leert en zal pas in de toekomst echt aan bod komen. Peterjoi dat is een wat nare situatie, hij is een goeie baller, maar ters dit Parker te licht Waarom handhaven? Kijk, ik wist echtheil te voren niet, dat we zo sterk zouden worden als dat nu^n geval is". »n De play-offs nu. Parker en Donar hebben in vergelijking vorig seizoen de rollen omgedraaid. Toch is Blom blij Donar in plaats van Musette: „Eigenlijk heb ik geen We zijn voor allebei de teams de gedoodverfde kam didaat. Juist omdat we vier keer van ze hebben gewonnenjytir jaar, vormt Donar een extra uitdaging. Ik weken ook keihard bezig op de training, we proberen tactieken uit, al zal het niet zo spectaculair zijn als vorig Daarnaast moeten de spelers op het juiste moment in zijn. Zover ben ik bijna. Alle Amerikanen zijn er, Harrie even en Hans van Rooden is grandioos. Verder moet mentaal keihard maken er mogen geen invloeden van buij^ af, zoals de scheidsrechters, meespelen". Hoe hoog slaat Hennie Blom zijn kansen aan? verklaarde iedereen hem voor gek, toen hij verklaarde finale tussen Parker en Punch zou gaan, maar het Nu is Blom duidelijk voorzichtiger: „We halen de zonder meer. Maar waar we echt mee moeten leven is druk. Iedereen verwacht het nu van Parker, we zijn We moeten elke wedstrijd onder controle kunnen houden, kleine achterstand mag geen paniek teweegbrengen, het niet ongecontroleerd worden. Ik hoorde vorige week dat sette als sponsor gaat stoppen. Je kan geen stommer uitkiezen om dat wereldkundig te maken. Ik gaf ze een kaps tegen EBBC, maar dat is nu duidelijk over. klaar en tevreden, het publiek staat weer ouderwets het team en de spelers zijn klaar voor de race". Hans van is 1 Joop Job v Arnold Vos, Wim Kante men goed voor zestien goals tegen het achttal VNL. Voorts werd Alecto kampi Sportmedewerker Carl Ad se brult linksonder zijn vr de uit. Wilde daarom die van dat Leiderdorpse t( nog wel zien geplaatst. Bij deze dan maar een zondering blijft het natuui wel. Manager Frans van Egmond: Organisatie Parker denkt gewoon strak" ker naar een vervanger zoeken. "Lende werd ons vervolgens aangeboden als Nederlandse Amerikaan. Nou, dat bleek niet waar te maken en meer dan twee Amerikanen mag je echt niet hebben. Kyle, een te snelle aankoop. Op onze papieren was Kyle een center, het bleek een forward die we niet nodig hadden. Een staaltje van mis-management, ik geef het direct toe. Maar wil daar wel aan toevoegen, dat Kyle, al speelde hij het seizoen bij Mosquito's uit, op de loonlijst van Parker bleef staaa Zoals iedere speler die bij ons vertrok een forse financiële handdruk kreeg. Zelfs Emill Hagens. Een notoire huilebalk die bij ons begon te mekkeren. Was duidelijk niet professioneel genoeg voor onze organisatie, begon mensen als Blom en Bockweg te bedonderen. Nou. dan houdt alles op". Oostveen tenslotte, noemt Van Egmond het tweede staaltje van mismanagement.waar hij en de zijnen veel van hebben ge leerd. „Oostveen is twee jaar te vroeg naar Nederland gekomen. Heeft in Amerika twee belangrijke jaren gemist, was dus geestelijk niet opgewassen tegen de druk die hij bij Parker tegenkwam. Kreeg mede daardoor steeds minder speeltijd en belandde uiteindelijk op het vliegtuig naar Canada. Het was overigens geen defensieve aankoop, dat contracteren van Oost veen. Akkoord, Donar was rond met hem, maar Blom wilde hem ook. Dus ben ik met hem gaan praten, heeft hem een beter contract aangeboden en kwam Oostveen toch naar Par ker toe. De normale gang van zaken binnen onze organisatie. Zoals het ook normaal is dat ik voor Oostveen contact heb gezocht met BOB, Flamingo's en Donar. Drie teams die hem volgend seizoen wel willen hebben Maar nogmaals: een rijtje kan je het niet noemen. De Parker-organisatie denkt gewoon strak. Spelers mogen eisen stellen, aanvaarden op een gegeven moment een contract en moeten dan niet meer mek keren". Parker als werkgever. Diverse contracten werden al getekend. Coach Blom voor een jaar. Een moeilijke beslissing voor de Amsterdammer, die af en toe ook wel eens thuis wil zijn. Bartolome was gewoon te zwak om Europa Cup te spelen. Had daarbij zakelijke beslommeringen in Amerika en speelde minder sterk dan in eerdere seizoenen. Dan moet je als Par- Van de huidige spelers zijn Mitchell Plaat, Jimmy Woudstra, Arthur Collings, Harrie Kip, Sid Bruinsma, John Washington en Joost Cornelissens ook volgend seizoen actief. Enige pro bleemgevallen resteren. Aangezien Peter Paulides komend seizoen waarschijnlijk meer wil spelen en naar Nijssen Trotters vertrekt en Hans van Rooden niet alleen in Groningen wil studeren, maar ook (bij Donar) wil basketballen, moest Parker ondanks de komst van Roy Leysner. nog op zoek naar een sterke speler. Onlangs werd de naam bekend gemaakt: Ron Kruidhof. Van Egmond: „In principe was afgesproken die naam pas na de play-offs vrij te geven. Dit in verband met de problemen die we vorig jaar met het geval Woudstra hebben gehad, Jimmy speelde toen ook nog voor een andere vereniging (Punch) in de play-offs. Maar officieel konden we er nu niet meer onderuit zijn naam werd al te vaak genoemd". En verklarend: „We hadden naar ons idee nog een sterke speler nodig om ons doel, de Europa Cup-finale, volgend sei zoen te kunnen bereiken. In Kruidhof denkt Blom die speler te hebben gevonden". Haalbaar Parker als eisen stellende werkgever. Van Egmond: „Het is misschien wat sterk gezegd, maar we realiseren ons bijna niet dat we kunnen verliezen. Dat we geen kampioen van Nederland zouden kunnen worden. Wij zijn als ploeg sterker geworden dan vorig jaar.de andere ploegen niet. Dus moeten we gewoon kampioen kunnen wor den, hoewel we drommels goed op de hoogte zijn van de kracht van het huidige EBBC. Maar nogmaals: de eis dat Parker kampioen moet worden Is haalbaar. Duidelijk. Wat overigens niet inhoudt dat Parker nu direct stopt met sponsoren als we het niet halen. De opdracht aan (kom in de Europa Cup-finale) lijkt zelfs simpeler te volbrengen. Begrijp me goed, ik kleineer de prestatie van Den Bosch niet, maar de tweede Europa Cup kom je duidelijk minder sterke tegen standers tegen. De meeste landen kennen slechts één topclub, de andere verenigingen volgen op vrij grote achtersTand. Wat dat betreft word je in Nederland aardig verwend". Een stelling die het Leidse publiek in de Groenoordhallen bewezen kan zien worden. In die hal namelijk worden de play-off-thuiswedstrijden van Parker verspeeld. „En niet in Amsterdam-zuid", weet ook Van Egmond. „En, je kan me geloyen of niet, voor negentig procent hadden we ons al neergelegd bij het spelen van thuiswedstrijden in Amsterdam. Niemand van ons dacht dat de Groenoordhal toch zou kun nen worden geraliserd. Simpel gezegd: Parker is geen Sinter klaas en aan dit soort wedstrijden kan een vereniging vijf tien mille overhouden. In Leiden leek' dat niet mogelijk. Tot dat de gemeente wonder boven wonder onze voorstellen aan nam en De Jong dat scorebord en die speelvloer kon aan schaffen. De Jong kende in deze situatie natuurlijk wel een groot probleem. Hij is directeur van de Groenoordhallen, maar ook bestuurslid van onze stichting. Maar goed. We heb ben ons eigen, kleine Ahoy, het Leidse publiek kan in Leiden blijven. Met dank aan gemeente en Parker is er ook dit jaar weer topbasketbal in dez£ gemeente te zien". Parker: ook voor Frans van Egmond een ideale „werkgever". GERT-JAN ONVLEE nerend EDO won op een heerlijke manier met 3-1. Wordt toch tijd dat UVS en EDO eens aan een fusie gaan denken. Hebben wij ook geen problemen meer... Kruidhof Vol Er werd dit weekeinde, het afgelopen dus, weer volop ge sport. En dat hebben we op de sportredactie goed gemerkt ook. Teveel regels, het directe resultaat van een voetbalpro gramma en een ruim assorti ment „andere sport"... Vervelend natuurlijk. Niet te vermijden. Maar enigszins te verhelpen. Daarom nu een aantal namen. Floris van de Hage (3), Peter Dodeman (3), Pieter Bak (2), Daniël Strumpfler. Robin Ackerman.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12