Bouw Sassenheimse bibliotheek begonnen F Zestig jaar Sint Cecilia in Voorhout Bazar in Katwijk DIGROS BLIJFT GROEIEN! bedrijfsleider assistent-bedrijfsleiders-distributie Kamerlid vraagt bevriezing huren Warmondse middenstand wil meer parkeerplaatsen in nieuwe Dorpsstraat Bejaarden sliepen voor het eerst in het nieuweAgnes99 REGIO LEiDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGINA Ontwerp van de nieuwe bibliotheek. groosman partners SASSENHEIM Zonder overdrijving kan gesteld - worden dat Sassenheim gisteren een historisch moment meemaakte. Met enkele rake klappen werd de eerste paal voor de gloednieuwe bibliotheek de grond bij de Kerklaan ingedreven. Jarenlang was de nieu we bibliotheek een telkenmale terugkerend punt op de algemene beschouwingen van de diverse partijen. Maar het bijeenbrengen van de diverse bibliotheekstichtingen in Sassen heim was een zaak die niet in een handom draai kon worden geklaard. En toen het dan eenmaal zover was dat de bibliotheek ge bouwd kon worden vond de raad de plannen te duur. Belangrijker echter dan stil te staan bij deze oude koeien, is het feit dat vanaf gisteren daadwerkelijk aan een Sassenheimse bibliotheek gebouwd gaat worden. De Sas- senheimers zullen dan niet langer afhanke lijk zijn van de bibliobus. De nieuwe bibliotheek betekent in feite de aanzet tot het bebouwen van het centrumge bied van Sassenheim. In zijn toespraak merk te burgemeester Kret op dat in het plan cen trum weliswaar eerder was begonnen met de bouw van de A&O winkel, maar dat aan het begin van deze bouw geen enkele officiële plechtigheid vooraf was gegaan. Kret zei ver der dat het centrum van Sassenheim met zijn diverse houten schuttingen om plaatsen waar gesloopt wordt eerder neigt tot het neerkal ken van schuttingtaai dan tot het doen van inkopen bij de Sassenheimse middenstand. Hij benadrukte echter dat deze voor een dorpscentrum zo kwalijke fase maar zeer tij delijk duurt, en dat met de bouw van de bi bliotheek het sein was gegeven tot 'het op nieuw opbouwen van het centrum van Sas senheim. In dit verband trok de burgemeester nog een vergelijking met de grote steden, waar terreinen die leeggekomen zijn vaak ja ren hraak blijven liggen. Volgens Kret zal met man en macht gewerkt worden om de vrijgekomen gaten zo snel mogelijk op te vul len. bibliotheek te sassenheim Öok binnen het gebouw zal de kleur grond overheersen. De plafonds worden van hout, de binnenwan den van poriso steen en de vloeren zijn, in verband met de geluidsisolatie, bedekt met tapijt De hooggelegen ramen zijn dubbel be- glaasd. Meerpaal Kappe; n In nauw overleg met de Verenigde Provincia le Bibliotheek-centrale werd besloten om in twee lagen te bouwen. Zulks, omdat de ruim- Wethouder Mazee (r) slaat de eerste paal. te die beschikbaar was onvoldoende bleek om alles op de begane grond te bouwen. Op de begane grond vindt men de uitleen volwasse nen, balies, studieruimten en tijdschriften- hoek, terwijl op de eerste verdiéping de jeugduitlening en dienstenruimten werden ge legd. Deze verdieping biedt verder als moge lijkheid het uitlenen van grammofoonplaten. Ten behoeve van invaliden en boekentran- sport is een lift aanwezig. Het gebouw wordt gekenmerkt door een aantal kappen, die door het verschil in afmeting de massaliteit ver kleinen. In verband met de door de gemeen teraad voorgestelde bezuinigingen is de con trole^ welke het mogelijk maakt de kappen ook vanaf de begane grond te zien, komen te vervallen. Aan de zijde van de Kerklaan bevinden zich erkers die het mogelijk maken op de begane grond te exposeren.'Aan de achterzijde zullen grote ramen komen, via welke men uitzicht op het Rusthoff Park heeft. Een terrasje aan het water betrekt ook de buitenruimte bij het bibliotheekgebeuren. De ingang van de bibliotheek zal op de hoek van het voetgangersgebied en de Kerklaan komen. Het gebouw wordt uitgevoerd in gele baksteen met donkergroene houtkozijnen. Wethouder Mazee, die de eer had om de eer ste paal van het nieuwe bouwwerk in de drassige boden te mogen slaan, noemde deze paal een meerpaal. Feit was namelijk dat de bodem dermate drassig was, dat de paal de -Sassenheimse bodem inschoof als een mes door de boter. Mazee zei te hopen dat er veel meer zo vlot zou gaan bij de bouw van de bibliotheek als deze paal, vandaar zijn term „meerpaal". Mazee, die om gezondheidsrede nen op één mei aanstaande zijn wethouders- functie zal neerleggen, noemde het heien van deze eerste paal een fijne afsluiting van zijn wethouderstijd. Hij zei verder er volledig ver trouwen in te hebben dat de bouw van de bi bliotheek snel en zonder problemen zal ge schieden, maar hij hoopte wel dat de biblio theek ook tijdig in gebruik genomen zal kun nen worden. Is de bibliotheek namelijk voor één januari 1980 gereed, dan worden de sala rissen van het personeel door het rijk voor zijn rekening genomen. Ook de heer van der Klaauw, voorzitter van het Bestuur Stichting Gemeenschappelijke O- penbare Bibliotheek sprak van een heuglijke dag. Hij vermeldde met vreugde dat de* bouwkosten vermoedelijk binnen het geraam de bedrag van 1.800.000,— zullen blijven en dat er zelffs wat ruimte is om onvoorziene te genvallers op te vangen. Van der Klaauw zei dat de totale kosten voor de bibliotheek op 3.200.000,zullen komen, waarbij hij ver meldde dat boeken, tegenwoordig al gauw op zo'n twintig gulden per stuk komen, en dat boekenrekken bepaald ook niet goedkoop zijn. De voorzitter benadrukte verder nog dat de nieuwe bibliotheek naast het uitlenen van boeken ook zal worden gebruikt voor ont spanning, het toegang leren krijgen tot aller lei informatie en studie zal worden gebruikt. VOORHOUT ,,Sint Cecilia", de plaatselijke muziekvereni.j ging gaat deze maand haar zestigjarig bestaan feestelijk her-i denken. In stilte zijn de activiteiten rond dit jubileum al enige) weken aan de gang. Voor de kleuters en de leerlingen van dj twee laagste klassen van de basisscholen is er een kleurwe< strijd uitgeschreven. Het feestprogramma waarmee dejarige naar buiten gaat treden start ivanavond met een grote muzikale show waaraan naast Sint Cecilia ook deelnemen St. Jeanne 'd Arc uit Noord wijkerh out, Adest Musica uit Sassenheim, en St. Mathias uit Warmond. Vanuit* vier verschillende pun ten in Voorhout gaan deze verenigingen om kwart voor acht van start om zich in marstempo te begeven naar het breedste gedeelte van de Prins Bernhardstraat tussen Julianalaan en Oranje Nas- saulaan alwaar de korpsen een show zullen geven. Zaterdagavond wordt feestprogramma vervolgd m< een autopuzzelrit van de auti mobielclub RAC uit VoorJ schoten. Vanaf 19.00 uur is ep BB "n om acht uur wordflj^ gestart. Iedereen kan om- se streeks het middernachtelijk) avc uur weer terug zijn. vjai Ook zaterdagavond is er voorsc^ de jongeren een discoavondm0 in hét parochiehuis verzorg^ V0J door „White Out" uit Haarïva' lem. Aanvang 20.00 uur. dat hoe Opening Rijnlands Lyceum!» WASSENAAR Met het luiden van een ouderwetse school-de bel opende de commissaris van de Koningin in de provincie) ma Zuid-llolland, mr. M. Vrolijk, gistermiddag de nieuwbouw; rer. van het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan in Was-get senaar. rei Namens de gemeente Wassenaar bood burgemeester mr. K. Staab een zitkuil bij de ingang aan „als tegemoetkoming",; Pe' zoals hij het gekscherend stelde, „voor de door het Rijnlands Lyceum tijdens de bouw betaalde legeskosten van 17.000 gul-;snJ den". In de hal van de school werd later op de middag, in bij-|^as zijn van mevrouw Oussoren, een plaquette onthuld ter nage- nfi dachtenis van de voormalige rector dr. H. L. Oussoren, die de aanzet heeft gegeven tot de nieuwbouw. me Opening 'Het Opstapje' j» VOORHOUT De nieuwe kleuterschool "Het 2 Opstapje" is gisteravond door de voorzitter van b het R.K. Schoolbestuur C. Juffermans officieel n geopend. a Bij de opening werd tevens het woord gevoerd door de inspec-i trice voor kleuter- en lager onderwijs mevrouw Simplonius. 17 Zij vond, dat het schoolbestuur van geluk mag spreken, dat u nog voor Bestek '81 van kracht werd, de school is gebouwd, jj Zij brak ook een lafis voor het met grote zorgvuldigheid aan- pakken van de integratie van kleuter- en lagere school. "Ou-, ders en onderwijskrachten zullen op één lijn moeten gaan1 staan. De kinderen kunnen zonder de veilige, vertrouwde om- geving niet existeren. Doe het net als de naam van de school,, stap voor stap". Vandaag begonnen de kleuters met een speurtocht door heel Voorhout aan het feest rond de opening. Om twaalf uur werd] s de naam van de school op een groot bord boven de toegang; a nnthnM d A. Jesse koninklijk onderscheiden LEIDERDORP/ALPHEN - De heer A. Jesse heeft van middag de gouden medaille in de orde van Oranje-Nassau ontvangen uit handen van burgemeester R. M. Galles van Alphen aan den Rijn. Met de toekenning van deze gouden medaille wordt waar dering tot uiting gebracht voor het vele werk dat de heer Jesse, al 40 jaar heeft verricht voor de Leidse On derwijsinstelling (LOD. De heer Jesse, die in Alphen woont, begon zijn loopbaan in 1939 bij het LOI. Mede dank zij de grote betrokkenheid bij hot schriftelijk onderwijs ont stonden door zijn toedoen de Tekenschool, de Etalagevak school, het Instituut voor re clame-onderwijs, het Instituut voor Sociale en Culturele Vorming en het Instituut voor beroepen in de gezondheids zorg. Prof. Glasbergen overleden NOORDWIJK Prof. dr. W. Glasbergen is 1 april op 55- jarige leeftijd overleden. De crematie geschiedde woens dag in besloten kring. Willem Glasbergen werd 24 juli 1923 in Noordwijk gebo ren. De zoon van een bollenk- weker studeerde in Gronin gen. Hij was assistent aan het instituut voor biologische ar cheologie in Groningen, waar van hij later conservator werd. In 1956 werd hij bui tengewoon- en in 1960 gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Hij gaf er pre- en protohistorie van Eu ropa, zowel in de faculteit der letteren als in de interfacul teit aardrijkskunde en prehis torie. De Prinses Margriet Huishoudschool in Katwijk aan Zee hield gisteren en vandaag een bazar. De school is omge toverd tot een groot kermisterrein, waar in ieder lokaal en in de gangen van alles te doen is. De afgelopen maand hebben leerlingen en onderwijzend personeel allerlei voorbereidingen getroffen om deze bazar de grootst mogelijke kans tot slagen te bieden. Leerlingen hebben niet tevergeefs bij de middenstand van Katwijk en Rijnsburg aangeklopt, talloze artikelen en gebruiksvoorwer pen zijn voor dit doel door de winkeliers geschonken. De opbrengst van de bazar is bestemd voor een leprakolo nie in Thailand. Via een familielid van één van de docenten van de Prinses Margrietschool, wordt direct contact onder houden met de leprakolonie. Mevrouw A. M. Venekamp werkt namelijk op de Nederlandse Ambassade in Thailand en is tevens secretaresse van de Peter Donders Foundation, een stichting die geld inzamelt voor de leprozen. Het inge zamelde geld komt rechtstreeks ten goede aan de Thaise kolonie. Grond voor fietspad Leidsevaartweg te koop VOORHOUT De kans is groot, dat binnen afzienbare tijd het fietspad langs de Leidsevaartweg/Haarlemmertrckvaart kan worden aangelegd. Gisteren is bekend geworden, dat de eigenaar van de langs de weg gelegen grond, de heer Menten, dit deel van zijn grondbezit te koop heeft aangeboden. Vol gende week zullen de onderhandelingen over de aankoop wor den gevoerd. Nieuwe filialen zijn in'voorbereiding. Ons moderne distributie-cen trum in Lisse krijgt het steeds drukker, uitbreiding is in volle gang. De verantwoordelijkheid voor dit distributie-gebeuren ligt in handen van een Voor de beide funkties worden kandidaten gezocht. Leeftijd vanaf ca. 25 jaar. Ervaring met het distributiewezen is niet strikt noodzake lijk. Leidinggevende capaciteiten en improvisatietalent zijn onont beerlijk. De salariërig is in overeenstemming met de belangrijkheid van de funktie. Promotiekansen zijn aanwezig. Indien u belangstelling heeft voor èen van beide funktiès, wordt u verzocht te schrijven naar: DIGROS B.V., Postbus 187,2160 AD Lisse U kunt ook telefonisch een afspraak maken met de heer J. van den Broek, telefoon 02521-19003. VOOR.FLATS AAN KATWIJKSE COLIJNSTRAAT KATWIJK/DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting) moet de huurverhoging van 1976 voor het com plex woningen in de Colijnstraat (Kat wijk aan Zee) terugdraaien tot 0 pro cent en de huren vanaf dat jaar bevrie zen. Dat stelt het PvdA-Tweéde Kamer lid Kombrink in schriftelijke vragen aan de bewindsman. Kombrink vraagt of de staatssecretaris van de Katwijkse Bouwvereniging al een reactie heeft gehad op een voorstel van deze strekking, dat hij deed nadat een bewoner van de Colijnstraat in hét gelijk was gesteld na het bezwaar maken tegen de huurverhoging. Hij kreeg daardoor een voordeel van 600 gulden en op het ministerie vond men het billijk ook de andere bewoners van het complex dit voordeel te gunnen. De Katwijkse Bouw vereniging werkte daar echter tot op he den niet aan mee. Staatssecretaris Brokx heeft haar inmiddels zelf gevraagd de huren vanaf 31 maart 1976 te bevriezen. Kombrink vraagt Brokx bij een voortdu rende weigering van de bouwvereniging een nieuwe beschikking uit te vaardigen, waarin het huurverhogingspercentage voor 1976 op nul wordt gesteld. WARMOND - Het hele herbe- stratingsplan van de War- mondse Dorpsstraat is gister avond nog eens uitgebreid onder de loep genomen. Eerst tijdens een hoorzitting in Het Trefpunt, waar straatstenen, tegels, klinkers en zelfs een lantaarnpaal aanwezig waren om de abstracte tekeningen aanschouwelijk te maken, en daarna tijdens een vergade ring van de commissie Open bare Werken. Er waren een groot aantal middenstanders tijdens de hoorzitting aanwe zig. Zij pleiten met klem voor meer dan de geplande parkeerplaatsen. De heer A van der Drift zag zijn snack bar al ten gronde gaan door het ontbreken van voldoende parkeerruimte. Burgemeester De Vrecze deelde voorzichtig mee, dat er gezocht zal wor den naar mogelijkheden voor drie tot vier parkeerplaatsen meer dan gepland. De in de Dorpsstrat geplande oversteekplaatsen voor voet gangers zouden, volgens de commissie veel verwarring stichten omdat het geen echte zebrapaden zijn. Besloten werd deze oversteekplaatsen maar geheel te laten verval len. Veel aanwezigen bij de hoorzitting maakten zich on gerust over de jonge voetgan- gertjes in de Dorpsstraat. Zonder duidelijke afbakening tussen stoep en rijweg kun nen er gevaarlijke situaties ontstaan. Burgemeester De Vreeze verwachtte, dat het aan te brengen straatmeubi- lair (bloembakken, banken en 120 betonpaaltjes) voldoende het voetgangersgebied zal markeren. Een rustiger onder grond met minder afwisselen de patronen in de sierbestra ting leek alle comnmisieleden wel heter. In de Dorpsstraat zullen ou derwetse lantaarnpalen van gietijzer worden aangebracht Omdat deze lichtmasten nogal kwetsbaar zijn, zal bescher ming met betonpaaltjes nodig zijn. Met dit laatste waren en kele commissieleden het niet eens. De commissie middenstand saangelegenheden zou graag direct gisteravond overleg hebben gepleegd met de com missie openbare werken. Dit kon, want zij vergaderden in hetzelfde gebouw. Na afloop van hun vergadering waren zij -op de publiéke tribune gaan zitten. Ondanks verwoe de pogimngpn het woord te voeren, werden zij daartoe niet in de gelegenheid gesteld door burgemeester De Vreeze. Tot grote woede van hen overigens. Zij brachten toch nog snel luidkeels de gewen ste extra acht parkeerplaatsen onder de aandacht. De rest van hun visie zal de commis sie schriftelijk aan b., en w. kenbaar dienen te maken. Rijnsburg kiest Miss Hoftuin" RUNSBURG De Rijnsbul b gers zullen zaterdagmidddfc z kunnen kiezen wie haai „Miss Hof tuin" wordt. Vooi v het eerst wordt er in Rijns- burg een miss-verkiezing ge- organiseerd. De winkeliers van het nieuwé winkelcen trum de Hoftuin zijn met deze aktie gekomen. - De „Miss Hoftuin" zal de win keliers in verschillende aktiesV moeten vertegenwoordigen!^ Na de voorselectie blijven 6) dames over, die zaterdagmid dag voor de jury zullen schijnen. Vrijdagavond maken I ze een rondrit door het dorp 1 in auto's en begeleid door d«| „Floorband". 's Zaterdagsmid} dags wordt de verkiezing mu zikaal omlijst door de muziek] vereniging D.W.S. De winnei de miss krijgt een reis naai Parijs. Haya van SomereiI in Sassenheim SASSENHEIM De fractie- voorzitter van de VVD in de eerste kamer, mevrouw van Someren-Downer spreekt D maandag 9 april in Sassen- heim. Op deze openbar^} WD-bijeenkomst in gebouw „Cees en Ineke" zullen tevenJf diverse groeperingen aanwe^" zig zijn die zich inzetten voor; sociaal en cultureel welzijn in* Sassenheim. De bijeenkomsjJ begint om 20.00 uur. M VOORHOUT De bewo ners van het bejaardenhuis „Huize St. Agnes" hebben de eerste nacht doorge bracht in hun nieuwe thuis. Het was woensdag en giste ren een enorme drukte van komende en gaande mensen vanuit het oude gebouw naar de nieuwe behuizing om alle bezittingen in zo'n kort mogelijk tijdsbestek over te brengen. Professionele verhuizers na men de „grote stukken" voor hun rekening. Zeven vrijwilligers hebben hen daarbij geholpen, terwijl ook nog meer dan honderd fami lieleden op de aangegeven tijd kwamen opdraven om zodoende ook nog eens een flinke bijdrage te leveren aan de massale verhuizing. Directrice zuster Jacobia Elsgeest zag er gisteren bij zonder vermoeid uit maar was toch verschrikkelijk te vreden. „We liggen vier uur op het schema voor. We hadden gehoopt vanmiddag om vier uur iedereen uit het oude gebouw hier te hebben, maar om twaalf uur was ie dereen op één na al hele maal over. We hebben van morgen al koffie gedronken in de recreatiezaal en er vanmiddag een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt Warm eten krijgt iedereen vanavond op de eigen ka mer." Slopei 'ti - Met het slopen van het oude gebouw wordt op 1 mei be gonnen volgens de voorzitter van de Stichting Bejaarden huisvesting Voorhout, A. W. de Groot. De lagere St. Ag- nesschool blijft zeker nog ruim een jaar staan. De school is in „afbouw" we gens gebrek aan leerlingen. In augustus gaat men nog een nieuw schooljaar in met de twee hoogste klassen. In 1980 zou men het nieuwe Een kopje koffie op de goede afloop van de verhuizing schooljaar r&oeten aanvan gen met slechts zeventien leerlingen in de hoogste klas. Daarom zal de zaak tijdig worden bekeken, op de mogelijkheid tot versnel de afbouw. Het is dus niet zeker dat de school in het seizoen 1980/'81 nog gehand haafd zal blijven. Het bejaardenhuis „Agnes" zal waarschijnlijk in septem ber van dit jaar officieel ge opend worden. Dan zal ze ker het oude gebouw zijn gesloopt en hebben de bewo ners van „Agnes" een ruim uitzicht op de Herenstraat, t waar dan een enorm gat in de randbebouwing zal zijn ontstaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4