Haast van wethouder Waal zet kwaad bloed in Gemeente heeft clementie met krakers Herengracht/Zijlsingel mdt: „MOEILIJKHEDEN MET GEMEENTE NIET VAN VANDAAG OF GISTEREN" OVER DUITSE PROBLEMEN CPN wil gesprek met Krefelders ,Rol er eens uit nog niet af Keukens van klasse. poggenpohl moeilijkheden Gemeente brengt bh leids breehuys gesprek op gang AGINL «TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGINA 3 LEIDEN „Het heeft niet langer zin om met de gemeente rond één tafel te zitten en jc naam te laten misbruiken. Van het begin af aan zijn er allerlei trucs uitgehaald, die het overleg rond het bestemmingsplan Noordvest dwarsboomden. Het willens en wetens achterhouden van belangrijke docu mentatie, het overijld moeten voorbereiden van een bestemmingsplan, zodat we onze achterban niet tijdig kunnen informeren en meer van dat soort zaken hebben de samen werking met de gemeente geen goed gedaan. Dat zijn een paar redenen waarom we op 20 maart besloten hebben om niet meer met de gemeente Leiden mee te werken in de werk groep die het bestemmingsplan voor Noord vest dient voor te bereiden", aldus een woordvoerder van buurtcomité Noordvest, het Leidse stadsdeel tussen de Houtmarkt, Beestenmarkt, Oude Singel en Maresingel. Volgens het buurtcomité zijn de strubbelingen met de gemeente en vooral met wethouder C. Waal (stadsontwikkeling) niet van vandaag of gisteren. De oude wijk ligt eigenlijk al jaren lang in de clinch met deze Leidse regent. Het heeft Noordvest medio 1977 al enorme moeite gekost om de heer Waal te overtuigen van de noodzaak met het voorbereiden van een be stemmingsplan voor de wijk te starten. Een plan dat een einde zou moeten maken aan de praktijken van gehaaide projectontwikkelaars en gewiekste zakenjongens. die van de buurt een soort Leids Andorra willen maken. Met cash-and-carry-zaken waar men voor een hab- bekrats goedkope telmachines kan kopen en vijf dozen waspoeder voor een gulden. Het officiële verzoek voor het ontwikkelen van een bestemmingsplan voor Noordvest be reikte het gemeentebestuur een jaar later toen bleek dat een voorbereidingsbesluit van het gebied Langegracht zou aflopen en meu- belkorung Mijnders hiervan gebruik zou ma ken door een bouwvergunning voor een Di- grosvestiging bij de gemeente aan te vragen. Die bouwvergunning kwam er; daar de ge meente de mogelijkheid voor een verlenging van het voorbereidingsbesluit had laten verlo pen. De gemeente trachtte het een en ander goed te maken door allerlei juridische stapr pen tegen Mijnders te ondernemen. Mijnders werd echter keer op keer door de instanties in het gelijk gesteld en het is volgens de buurt te vrezen, dat een definitieve beslissing van.de Kroon in mei van dit jaar Mijnders wederom zijn zin zal geven. Pas op 23 januari 1979 kreeg Noordvest van Leden van het buurtcomité Noordvest. wethouder Waal de bevestiging dat er een be stemmingsplan voorbereid zou worden. Een paar weken eerder had het buurtcomité dit reeds vernomen uit de krant „Altijd leuk als je zulke dingen in de krant moet lezen, ter wijl je maanden achtereen in de weer bent geweest om die bevestiging van de gemeente zelf los te peuteren", zegt Rolf van Beek van het buurtcomité Noordvest. Haast Van Beek: „Een tijdje later, na het gesprek met Waal, vernamen we van het stadhuis, dat er aan diezelfde Langegracht, waar Mijnders zit, een nieuw politiebureau was geprojec teerd. Dat is op het terrein van Krantz. Het oude voorbereidingsbesluit was inmiddels met een jaar verlengd en zou op 7 mei aflopen. Dit besluit betreft echter alleen maar een stuk van de Langegracht en niet heel Noord vest. Dat er haast gemaakt moest worden met het voorbereiden van een bestemmings plan voor dat deel leek ons zinnig, maar dat die haast ineens ook Noordvest in zijn totali teit zou treffen, vonden wij wat voorbarig. De werkgroep was amper geïnstalleerd .en zou in de twee maanden, die men nog voor zich had om het plan in al zijn gedetailleerd heid met de achterban te bespreken behoor lijk in tijdnood komen". Er volgde een truc van de wethouder. Terwijl wij als buurt er belang bij hadden dat er geen politiebureau op de Langegracht zou ko men, maar daar liever sociale woningbouw en kleine ambachtelijke bedrijven zagen ver rijzen, werd de kwestie van het bureau uit het overleg gehouden. De betreffende raads commissie ging er in zijn eentje een oordeel over vormen. Men was het snel met elkaar eens: het bureau zou er komen. Het ging al leen nog om de vraag aan welke tekeningen (met of zonder garage) men de voorkeur gaf. Over die varianten mochten wij dan iets zeg gen, dat was op 1 maart, tijdens een commis sievergadering waarvoor we bovendien een half uur te laat waren uitgenodigd. Er werd overigens niet naar ons geluisterd. Het plan stond al helemaal vast. Inspraak was er niet geweest". Volgens Nel Meeder, eveneens woordvoerdster van Noordvest, een bewijs dat discussiestukken in dergelijke gevallen niets zeggen, maar „gewoon hamerstukken zijn". Aangeslagen keerde de delegatie van Noord vest *s avon<Js naar huis terug. Veel anders dan maar weer afwachten wat voor nieuwe ontwikkelingen er zich gouden voordoen zat er niet op. Drie weken later werd men op nieuw door het stadhuis uitgenodigd om een mening te geven over het hoofdbureau van politie. De dag ervoor hadden de bewoners, die vertegenwoordigd waren in de werkgroep, al besloten om niet meer met de gemeente in de werkgroep samen te werken, omdat het naar hun mening onmogelijk was om binnen anderhalve maand in vier vergaderingen een bestemmingsplan voor de hele buurt te ma ken. Het werken in blokken (één blok voor een gedeelte van de wijk) „wordt ons onmo gelijk gemaakt: wij krijgen met deze manier van werken noch de mogelijkheid noch de tijd om hetgeen besproken is via de werk groep terug te brengen in de buurt", was een van de belangrijkste klachten van het buurt comité. Tijdens de commissievergadering, waar een stencil met de reden van het kap pen met de gemeente werd uitgedeeld, werd het buurtcomité nauwelijks serieus genomen. „We mochten wel wat zeggen, maar alles was natuurlijk al lang van tevoren gezegd". Noordvest overweegt om de stappen van de gemeente met betrekking tot het bestem mingsplan nauwlettend te blijven volgen. Het voorbereiden in de werkgroep is er niet meer bij, maar wel gaat men gewoon door met het naar eigen inzichten uitwerken van het plan in de vier blokgroepen. „Dat is het enige wat we tot dusverre kunnen doen. We hebben echter goede hoop dat de benadering van het ontstane probleem bij andere raadsfracties een positieve invloed zal hebben", aldus buurtcomité Noordvest. LEIDEN De krakers van panden in het Herengracht- /Zijlsingel-gebied hoeven niet bang te zijn op staande voet op straat te worden gezet. De Huisvestingscommissie zal per kraakgeval bekijken of tot snelle dan wel tot langza me uitzettingsprocedure moet worden overgegaan. Een en ander werd overeengekomen tijdens een besloten vergade ring van de Huisvestingscom missie. Bij gevallen van woningroof, (wanneer de woning was toe gewezen aan een geregistreer de woningzoekende die door de krakers ernstig wordt ge dupeerd) zal worden overge gaan tot snelle procedure. Dat wil zeggen dat onmiddellijk een deurwaarder wordt inge schakeld. Bij de langzame procedure wordt de kraker een termijn gesteld, waarbin nen hij tot ontruiming moet zijn overgegaan. In sommige gevallen kan de Huisvesting scommissie besluiten het kra ken te gedogen, bijvoorbeeld wanneer het om een incou rante woning gaat of wanneer uitzetting voor de kraker rampzalig zal zijn. In andere gevallen kan een woonvergun ning worden verstrekt, bij voorbeeld, wanneer de kraker al bijna aan de beurt was voor toewijzing van een wo ning en wanneer de woning ook nog passend is. De Huisvestingscommissie had overigens geen goed woord over voor het gevoerde toewijzingsbeleid in het Her- engracht/Zijlsingel-gebied. Zo dra de Leidse Woningstichting en het bureau Huisvesting merkten dat er van de kant van de vroegere bewoners nauwelijks belangstelling was voor de woningen, hadden beide instanties aan de bel moeten trekken, zodat het aanvankelijk uitgestippelde beleid eerder had kunnen worden omgebogen. Nu heb ben veel woningen te lang leeggestaan, waardoor zij een gemakkelijke prooi voor kra kers zijn geworden. De directeur van de LWS. verwees de berichten dat sommige woningen meer dan een jaar hebben leeggestaan naar het land der fabelen. Volgens hem hebben de wo ningen nog geen half jaar leeggestaan, gerekend vanaf het tijdstip dat zij bereikbaar waren. Gebleken is dat niet de hoogte van de huur van de nieuwe huizen het gebrek aan belangstelling bij de Lei- denaren verklaart. Behalve het verkeerd inschatten van de animo bij de vroegere be woners, zijn als redenen aan te wijzen: het opengraven van de gracht, je kunt je a,uto niet kwijt, het type woningen is niet geliefd, in kleine wo ningen „kun je je kont niet keren" en dé blokverwarming. I LEIDEN Verleden jaar heeft de kindertoneelgroep Menes 't! va" het LAK een tamelijk geslaagde productie gemaakt over hatl 5.et ?edrag van jongens en meisjes tussen tien en twaalf jaar. te pï "'I Jaar heeft Menes de leeftijd iets verlegd: „Rol er eens uit, li li gisteravond in het LAK-theater in prémière, speelt zich af in ki« de onderbouw van de middelbare school. Wederom gaat het om rolpatronen. I „Rol er eens uit" was mijns inziens nog niet klaar. Het con- ia! °ept van de voorsteliing was duidelijk, maar er had nog veel óckf aan kunnen gebeuren. In de eerste plaats ontbrak de nuance- )orki> die de productie van verleden jaar wel bezat. De vele 22J scènes bleken nogal stereotiep en misten authenticiteit en emo- I ties. Nü werd er met dingen gegooid om woede uit te beelden in plaats van dat de Woede er is en het smijten een emotio- i neel logisch gevolg daarvan wordt. Zo was Menes voortdurend j bezig de zaken aan te duiden zonder ze te beleven, terwijl die beleving wel gezocht en gesuggereerd werd. Dat gebrek aan nuance werkte.ook door in de uitwerking van bepaalde ver- houdingen. De manier waarop Christine tot „dienende vrouw" i n* Werd °P6evoecL lag er wat al te dik boven op; de versierkunst T van Bob had subtieler gekunt. I Een tweede punt: ik denk, dat Menes te veel tegelijk heeft n4 willen behandelen. Terwijl nuancering in spel en onderlinge verhoudingen ontbrak, was het aantal neventhema's en „tus- sen"-figuren legio. Eigenlijk was alles tegelijk aan de orde: b vg gedrag van jongens onderling, gedrag van meisjes onderling, (17j het gedrag van jongens tegenover meisjes vice versa, de ver houding meisjes-opvoeding en de verhouding jongens-opvoe ding. Daarmee samenhangend zagen we: stoere binken, mooie 'meiden, huissloofjes, idealistische jongelingen, vlotte types en leden van stellen. In dat geheel gingen juist bepaalde boeiende elementen verloren: wat de uitnodiging van Bob voor Christi ne betekende werd niet uitgewerkt, zodat haar teleurstelling wel begrijpelijk was maar niet invoelbaar. Ook het verschil lend taxeren van een situatie, hetgeen Bob en het nieuwe meisje overkwam, kreeg te weinig aandacht, terwijl zoiets voor de gehele verstandhouding tussen mannen en vrouwen en (SE ÏÏensen algemeen elementair is. O Nf "et durven leggen van accenten, het emotioneel dieper durven ikapè pan, het stuk meer structureren (ergens naar toe werken: zettè bijvoorbeeld het schoolfeest), dat soort dingen zouden „Rol er eens uit" erg ten goede komen. Menes heeft verleden jaar bewezen dat ook mensen die niet voor hun brood spelen dat LEIDEN De CPN-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft er bij het comité in ternationale uitwisselingen op aange- drongen een ontmoeting te organiseren tussen de bezoekers uit Krefeld en de Leidse burgers. Deze ontmoeting zou vrijdagavond 27 april plaats kunnen hebben. I Zoals bekend zal een delegatie uit Kre feld, de Duitse jumelagegemeente van Leiden, het weekeinde van 27 apnl een bezoek brengen aan de Sleutelstad. In haar brief aan het comité stelt de fractie dat zij het betreurt dat in het door het comité uitgestippelde programma alleen zakelijke en praktische onderwerpen aan de orde komen. „In tegenstelling tot wat door sommigen wordt gesuggereerd strekt de bezorgdheid over de toestand in de Bondsrepubliek (beroepsverboden, behandeling van oorlogsmisdaden, bewa pening enz.) zich tot bredere lagen van de Nederlandse bevolking uit dan de honderdvijftig mensen die onlangs de fractieleider van de CDU, de heer Kohl, het vuur na aan de schenen legden", al dus de CPN. Vooral met het oog op de Europese verkiezingen acht de CPN het zinvol een rechtstreekse mogelijkheid tot communicatie tussen Duitse en Neder landse burgers te scheppen. aankunnen. PAUL VAN DER PLANK Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b v. Gebr. Rolfl"s Handelmi) Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 LEIDEN De Leidse club- en buurthuizen zullen binnenkort om de tafel gaan zitten met de Leidse Jeugd Actie om te praten over de opvang van bepaalde groepen Leidse jon geren. Wethouder D. Tesselaar van Samenle vingsopbouw deed gisteravond die toezegging tijdens een vergadering van de raadscommis sie onderwijs en samenlevingsopbouw waar de recente moeilijkheden rond het Leidse Breehuys aan de Breestraat 19 aan de orde kwamen. Zoals bekend kwam het Breehuys onlangs in het nieuws naar aanleiding van klachten van omwonenden die betrekking hadden op over last veroorzaakt door de bezoekers van het Breehuys. Het ging met name om jongeren die in de bar van het Breehuys te veel alco hol tot zich zouden hebben genomen om ver volgens buiten Voorbijgangers te gaan hinde ren, ruiten in te gooien en meer van dat soort onhebbelijke zaken uit te halen die onlosma kelijk met een zware beneveling verbonden kunnen zijn. Met name de zaterdagavond zou een beproeving zijn voor de getergde omwo nenden. De teamleider van het Breehuys verklaarde gisteravond dat de problemen grotendeels op gelost zijn door het inzetten van meer mensen op de zaterdagavond, ondanks problemen die daardoor weer ontstaan in verband met de onderbezetting van het Breehuys. „Wij zijn een scholierencentrum. Problemen ontstaan vaak ook omdat we ons publiek selecteren", aldus de teamleider. Wethouder Tesselaar zag nog andere oorza ken. „Op de zaterdagavond bent u een soort gesubsidiëeerd café als ik die bezoekersaantal len zo aanzie. De mensen gaan naar het Bree huys omdat de drank daar goedkoper is". Tesselaar was niettemin van mening dat er sprake is van een algemene problematiek. „Dit probleem is niet nieuw. Er zijn altijd los se groepen van jongeren die nergens bijhoren en overal worden geweigerd. Moeilijldieden ontstaan omdat bepaalde groepen elkaar niet verdragen. Daarbij komt dat de clubhuizen zo hun eigen beleid .hebben. Het Breehuys was vroeger niet specifiek voor scholieren. De Stichting die het Breehuys beheert, heeft daar langzaam naar toegewerkt", aldus de wethou der die verklaarde te verwachten dat er bin nen afzienbare tijd wel het één en ander gaat veranderen. „Er zullen straks harde noten worden gekraakt. In het kader van het rijks bijdrageplan zullen de club- en buurthuizen worden verplicht om een beleidsplan op tafel te leggen. Dan zullen we constateren dat er vier buurthuizen zijn in de binnenstad en dan wordt bepaald welk clubhuis er bij welke groep jongeren behoort. De 15 clubhuizen in Leiden zouden voldoende moeten zijn om alle jongeren op te vangen", vond Tesselaar. Het CDA-raadslid mevrouw E. van Dee be pleitte overleg tussen de clubhuizen onderling in plaats van het elkaar toespelen van de zwarte piet. „We moeten voorkomen dat de maatregelen van het ene buurthuis het andere buurthuis tegenwerken en dat bepaalde groe pen daar de dupe van worden. De gemeente zal daartoe initiatieven moeten nemen", aldus mevrouw Van Dee* Damkampioenschappen De voorrondes van de damkampioenschappen in de Stadsgehoorzaal gaan, ondanks de filmopnames in de Breestraat van „Kort Amerikaans" aanstaand weekeinde gewoon door. Voor achthonderd dansers, drie orkesten en zeven juryleden, die deelnemen aan het dansfestijn is een speciale rij- en wandelroute uitgestippeld, zodat zij de Stadsgehoorzaal aan de Aalmarkt-zijde kunnen betre den. De wedstrijden beginnen zowel zaterdag als zondag om half elf. Hartebrugkerkactie De restauratie-actie voor de Hartebrugkerk heeft tot nu toe f 29.350.- opgeleverd. Via deze financiële actie, die tot 1981 wordt gehouden, wil de Hartebrugkerk het geld bijeen brengen om zijn eigen bijdrage aan de restauratie van kerk en orgel te financieren. Bedragen kunnen ge stort, worden op gironummer 558718 ten name van de penningmeester van het kerkbestuur. Mattlieüs-Passion De christelijke oratorium vereniging „Ex Animo" brengt de Mattheüs Passion terug naar de kerk. Morgen is de uitvoering van dit meesterwerk van J. S. Bacht in de Hooglandse Kerk in Leiden, ingang Hooglandse Kerk- gracht. De uitvoering begint om kwart over zeven. Medewerkenden zijn: Jorine Samson-sopraan, Joke de Vin-alt, Chris van Woerkom-tenor, Alex Vermeulen-te- nor, Cor Niessen-bas, Charles van Tassel-bas, Ben de Ligt-viola da gamba. Joop Brons-orgel. De begeleiding wordt verzorgd door het Begeleidingsorkest voor Noord- Holland en het Christelijk Oratorium en jongenskoor „Ex Animo". Het geheel staat onder leiding van Wim de Ru. Toegangsprijs 12,50, schoolkaarten, CJP en pas 65, 8,-. Kaarten te verkrijgen bij fa. C. C. Bender, Hoge- Woerd 90 in Leiden, tel. 120097 en 's avonds bij de kerk. Ramshackle Stringband De Ramshackle Stringband treedt vanavond op in het Breehuys aan de Breestraat. De band brengt oude blue- grass. old-time en ballades. Het optreden van de groep, die bestaat uit Nout Grupstra, Peer van der Burgh en Giel Hekkens, begint om negen uur. De toegangsprijs be draagt twee gulden. Schoolbasketbal In de 5-Meihal aan de Boshuizerlaan worden maandag 9 april weer schoolbasketbalwedstrijden gehouden voor het voortgezet onderwijs. De brugklassen spelen basket balwedstrijden in de universitaire sporthal aan de Was- senaarseweg. De wedstrijden beginnen om half negen. Achter de Schelde vrijen de Helden De liedjeszanger, chansonnier en troubadour Miel Cools brengt morgen zijn programma „Achter de Schelde vrijen de Helden" in de Leidse Schouwburg. Miel Cools heeft zich tekstueel voor zijn programma verzekerd van de medewerking van een schrijverscollectie. Muzikaal ge zien heeft Cools zich verzekerd van de medewerking van Bert Stoots op Fender-piano en Piet van Zwienen op basgitaar. De gitaar van Cools zelf zal vanzelfsprekend ook niet ontbreken. Poëzie, ironie en levenswarmte en kritiek met een breed sociaal engagement zullen ook nu weer het programma van Miel Gools kenmerken. Leids koor naar Rotterdam Het Hartebrugkoor Sancta Caecilia en zijn organist Jan Schmitz verlenen zondag 8 april. Palmzondag, hun mede werking aan een H. Mis, die door mgr. Simonis in de Rotterdamse Kathedraal wordt gecelebreerd. De eucharis tieviering, die om elf uur begint wordt direct via de KRO-televisie uitgezonden. Behalve „Sancta Caecilia", dat het Gregoriaans verzorgt, verleent het Koninklijk Rottes mannenkoor onder leiding van René Verhoe ff zijn mede werking. Jan Schmitz brengt tijdens de viering enkele Bach-choralen ten gehore. Eenakters In de Leidse Schouwburg worden vanavond twee eenak ters gespeeld. Speelgroep Carrousel speelt „Met gesloten deuren" (Huis Clos) van Jean Paul Sartre. De regie is in handen van Reinier Heideman. Litteris Sacrum speelt „De Grootvizier,,, geschreven door René de Obaldia. Re- gje is in handen van Cees Schutte. De voorstellingen be ginnen om kwart over acht. Tulpen uit Amsterdam Poppentheater De Trekwagen brengt zondag 8 april de voorstelling „Tulpen uit Amsterdam" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Deze voorstelling kon in februarie niet doorgaan wegens barre weersomstandigheden. In Tulpen uit Amsterdam" komen poppenspel en theater gelijktijdig aan bod. De voorstelling die om drie uur be gint, is speciaal gericht op kinderen van 6 tot 12 jaar. Parensoos De Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming houdt morgenavond weer haar maandelijkse (echt)paren- soos in haar onderkomen aan de Nieuwe Rijn 20a. De soos. waar films worden vertoond en sfeervolle muziek wordt gedraaid, begint om negen uur. Het trefcentrum van de «NVSH is toegankelijk voor leden en introducees vanaf 25 jaar. Leids Beraad De voorbereidmgsgroep „Leids Beraad tegen bestek '81" houdt morgen een manifestatie in ,,'t Breehuys" aan de Breestraat. De bijeenkomst, waarop alle Leidenaren wor den uitgenodigd, die zich willen verzetten tegen de poli tiek van Bestek '81. begint om half elf. Kaarten voor de bijeenkomst zijn te krijgen bij M. van de Muysenbergh, Utrechtse Veer 14. tel 125894 en E. Koen, Poldermolen 102, tel. 144754.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3