Gino Ammerlaan timmert aan de weg GROTE WENS: PLAATSJE IN OLYMPISCHE WIELERPLOEG Steeds meer Nederlanders geboeid door sportvliegen SPORT MAASDIJK „Ik zie echt wel een beetje op tegen de kermiskoersen in het WestlancL De mensen verwachten na tuurlijk heel wat van je. Maar die rond jes is feitelijk helemaal mijn werk niet. Steeds maar aanzetten en weer stoppen. Dat kan ik niet. Daar ben ik geen kei in. Vergeet niet dat ik bij de junioren ook alleen maar in Maasland wist te winnen", aldus de negentienjarige Gino Ammerlaan uit Maasdijk, de jongste ontdekking bij de amateurs die door 7ijn uitstekende rijden niet lang meer hoeft te wachten op een uitnodiging van coach Rini Wagtmans om in de nationa le selectie te worden opgenomen. Gino Ammerlaan:,, Ik zal wel in veel ronden in het Westland aan de start ver schijnen. Maar de afstanden zijn voor mij veel te kort. Daarom ben ik blij dat ik de klassieker'in het Westland, de Om loop van de Glazen Stad, heb gewonnen. Nu weten ze in ieder geval wie Gino Ammerlaan is. Ik hoop dat ik van ploeg leider Van Erp van Gazelle mee mag rij den in Olympia's Tour door Nederland. Als de vorm van het ogenblik blijft zal dat ook gebeuren. Ik had nooit gedacht dat het dit seizoen voor het eerst bij de amateurs al gelijk zo goed zou gaan. Het is echter wel jaarlijks zo dat de nieuwe lichting bij de amateurs meestal in het voor seizoen erg sterk rijdt". Tot zijn grote verrassing mocht Gino Ammerlaan op 17 maart al meteen aan de start komen in de Ronde van Zuid Holland. Twee weken daarvoor had hij in Belgie het seizoen ingezet met een prachtige vierde plaats in de Omloop van het Volk. In de Ronde van Zuid Holland moest hij genoegen nemen met een zeventiende plaats. De dag daarna werd hij verslagen in het districtskampi oenschap van Zuid Holland 2 in de Rijs- wijkse Plaspoelpolder door Bram Jouve- naar. Maar de grote doorbraak kwam, nadat hij in Belgie al een keer eerste en tweede was geworden, in de Omloop van de Glazen Stad. Op de dijk vlak bij zijn woonplaats Maasdijk sloeg Gino Ammer laan toe. In Naaldwijk zegevierde hij met een voorsprong van bijna anderhal ve minuut over nationaal kampioen Jos- Lammertink. Gino Ammerlaan:,, Dat was gewoon een superdag. Ik sprong op de dijk weg en niemand kon mee. Dat is echter mogelijk geweest door steun van onze ploeg. Wij hebben bij Gazelle geen kopman. Er wordt gereden voor de renner die voorin zit Dat was in de Glazen Stad voor mij en verleden week zaterdag, in de Om loop van de Braakman, voor Peer Maas, die toen won. Ik moest genoegen nemen met een zevende plaats. Zaterdag rijden we met Gazelle in het merkenkampioen- schap in Bladel. Daar hebben we in de ploegentijdrit een eerste kans. Ik hoop mij met die tijdrit waar te maken in de ogen van Rini Wagtmans. Ergens kijk ik wel een beetje naar de Olympische Spe len van 1980. Een plaatsje in de ploeg voor de tijdrit is natuurlijk een grote wens. Maar eerst dit seizoen goed door komen. Want er is zo een terugval". DOKTERS Twee jaar achtereen stond Gino Ammer laan midden in het seizoen een tijd stil. De Westlander kon niet meer. De dok ters dachten aan de ziekte van Pfeiffer, maar achteraf bleek het oververmoeid heid te zijn. Neemt Gino Ammerlaan zo vroeg in het seizoen weer niet te veel hooi op zijn vork, klapt hij straks weer niet in elkaar, maakt hij niet te veel trai ningsuren? „Ik hoop niet dat ik voor de derde keer afknap. Ik ben in het ziekenhuis van on deren tot boven helemaal onderzocht Ze konden niets vinden. De dokters hebben gelukkig geen enkel bezwaar tegen fiet sen. Ik train per dag zo'n honderd kilo meter. Dat is zo'n drie uur per dag. Dat is echt wel nodig. Maar ik werk geen hele dagen meer. Dat was gewoon niet op te brengen. Topsport en de hele dag werken gaan niet samen. Ik ben timmer man, werk 's morgens en ga dan in de middag trainen. Als ik straks merk dat het minder gaat neem ik rustig wat gas terug. Als je dat niet doet, gaat het mis schien weer dezelfde kant uit als de eer ste twee keer". Activiteiten van Martinair in Lelystad In feite Is Martinair Holland NV een nazaat van het In 1952 gestichte Nederlandse Lucht Recla me Bedrijf. In 195S volgde de geboorte van Martlnalr. De start was In Hilversum, maar om dat Lelystad de ruimte bood en zoveel gunstiger lag voor reclamevluchten, werd verkast. De ac commodatie waa toen niet veel meer dan een houten keetje, waar overigens voortreffelijke broodjes croquet werden geserveerd. Op 2 janu ari 1975 werd het huidige gebouwencomplex ge opend. Klein maar fijn en met voldoende ruimte voor de eerste groei. Reclamalr werd In. 1974 opgericht. Directeur- voorzitter en oprichter Martin SchrÖder zag de expansie zitten. Hij zag het goed. Er bestond behoefte aan nog een goede vllegschool. Bin nen drie jaar werden vanuit Lelystad 7000 vlie guren gemaakt. De vllegschool Lelystad ontwik kelde zich en werd onder leiding van manager Herman Hlnt/es de grootste In Nederland. De school moest het tot vorig jaar stellen met vier vliegtuigen van het type Fuji 200-160. Nu Is OVERSTAP Gino Ammerlaan, 78 kilo en 1.89 meter lang, is een renner van de naaste toe komst. Nadat Leo van Vliet ruim een jaar geleden naar de profrenners ver trok, heeft het Westland weer een nieu we topamateur op de weg. Ammerlaan is niet ongenegen om later ook beroepsren ner te worden. Maar eerst wil de Maas dijker enkele jaren schitteren bij de amateurs. Gino Ammerlaan:,, Ploegleider Van Erp gaat een voorzichtig program ma voor de komende tijd voor mij uit zetten. Hij wil zuinig op me zijn. Ik ben daar in uitstekende handen. Al een jaar voordat ik de overstap mocht maken naar de amateurs had ik een contract bij hem getekend. Dat was natuul een fijn gevoel Het bewees echter de kwaliteiten van de ploegleider die__, evenals leden van zijn vereniging W land Wil Vooruit, goed had gezien dat fietsende timmerman Gino Arnmerl bij de amateurs gelijk aan de weg gaan timmeren. ARTHUR VAN RIJSWIJK LELYSTAD De Fuji tolt als een dronkeman over de startbaan. We rukken uit alle macht aan de stuurknuppel. Het helpt niets. Manager Her man Hintjes van de Martlnalr Vllegschool lacht zijn tanden bloot. „Loslaten die knuppel. Met de voeten werken. Sneller reageren. Je moet het toestel voor zijn". Na onze eerste vlucht en wat voor een taxiën we al wat minder ner veus naar het vertrekpunt. Maar de baan die de Fuji beschrijft Is nog bepaald niet kaarsrecht. „Dat komt wel. Moet je eens kijken na tien les sen. Dan maak je je eerste solovlucht". We moeten erg verbaasd gekeken hebben, want an dermaal plooit Hintjes zijn gebruinde gezicht in een brede lach. Vliegen Is In. Er staan honderden (jonge) men sen voor vlieglessen ingeschreven. En veruit het grootste deel van hen vliegt na tien lessen solo. Er zijn momenteel in ons land 2007 gebrevet teerde sportvliegers. Dat legertje zwelt gestadig aan. Om volledig te zijn nog het volgende: 664 Nederlanders mogen zich beroepsvlieger noe men en er zijn In on3 land 784 verkeersvliegers. En om een helemaal afgerond beeld te geven: 491 vllegers-in-de-dop beschikken over een zo genaamd oefenbewl|s (na circa 10 lesuren ver strekt) en er zijn 1444 mensen die een zweef- vliegbewijs hebben. Wat bibberig... Met het linker handje wat bibberig aan de knup pel, met een gelaat waarvan elke vezel strak gespannen Is, volgen we de neus van de Fuji. We doen ons uiterste best om die neus In de ideale lijn naar de horizon te leggen. Met een schichtige blik volgen we de hoogtemeter. Dui zend voet, tweeduizend voet... Elke keer als de roodwitte vogel een lichte schommeling maakt, grijpen we krampachtig naar de handel voor ons... met het gevolg dat de schommeling alleen maar toeneemt. Je wilt zoveel doen en... je moet zo weinig doen. Nou ja. Tijdens zo'n eer ste les dan. Want de baas van het spul zit naast je en hij houdt de zaak na-jwlettend in de gaten. Met de blik van de routinier en zoontspan- nen dat het bij het nonchalante af Is. Dat denk je althans. Niets is minder waar. Feit Is wel dat Je er verschlkkelljk veel moeite mee hebt om erin te geloven dat het toestel zichzelf corrigeert, dat het bijzonder gevoelig Is voor de minste of geringste beweging aan de stuurknuppel en dat je helemaal niet aan die knuppel moet rukken alsof je een trekker door een roggeveld stuurt. Zelf doen Wat wil je ook. Je hebt een keer of vijftien ge vlogen. In een Boeing en in diverse DC-uitvoe- ringen. In een grote en in een kleine helikopter. In een Beach Craft en een Pipertje. Wat helpt dat allemaal als je het voor de eerste keer zelf moet doen. Je voelt de vlinders in je bulk. Je schrikt je een hoedje als hij zegt: „Zo, taxi nu maar langzaam weg". Goed hij heeft er bij ver teld dat je het toestel met de voeten moet be sturen. Maar wat helpt je dat als |e,s verslaafd door een dikke vijftigduizend kilometer autorij den per jaar, toch de onweerstaanbare neiging voelt opkomen om die metalen stang voor je te grijpen. En laat, té laat, komt de reactie met de voeten. Bovendien, Hintjes heeft het al voorspeld, trap je het linkerpedaal veel dieper in dan het rech ter (gewoon een fysieke kwestie), waardoor de vogel herhaaldelijk naar „de andere linkerkant" schiet. We zijn blij, als we aan het eind van de baan zijn en hij het ding in de lucht prikt. „Liefst voor de sloot...'-', grinnikt Hintjes en we lachen wat bleekjes om de neus mee. Een van de aanwinsten van de vllegschool, een Beachcraft Sundowner (180 pk) „Zo, nu mag Je het weer overnemen". De reac tie is een mengeling van schrik en verbazing. Als het dan toch moet... We pakken de zaken fors aan. Met belde handen grijpen we de knup pel voor ons en onmiddellijk bokt de Fuji alle kanten uit. „Rechterhand loslaten. De linker kan het alleen wel af", 't Is waar natuurlijk, maar dat weiger Je te geloven als het je de eerste keer gezegd wordt. Minuten later wagen we een eerste blik naar het landschap beneden ons. Het polderlandschap met de kaarsrechte perce len heeft plaats gemaakt voor water. We koer sen richting Markerwaard. „Daar links ligt Pam pus". 't Zal wel waar wezen. We zitten meer voor Pampus. We durven nauwelijks te kijken. De hoogtemeter loopt snel op. „Iets dalen. An ders komen we in de baan van de grote jon gens". Veel te geforceerd trekken we de kist naarbeneden. Boeiend Een minuut of tien later zijn we zowaar al een LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGIHu. BI beetje gewend. We laten de Fuji de eer en kij ken Hint|es aan met een blik van: zo gaat Ie goed, of niet soms? Bochtjes naar rechts en nog eens naar links. En dan ligt daar de strip Lelystad al weer. Hintjes neemt het over. Op vakkundige wijze draalt hij de kist In de goede richting, zorgt ervoor dat we op de gepaste hoogte afdalen en zet in een feilloze landing het toestel aan de grond op de grasbaan. En dan mogen wij weer naar het uitgangspunt terug. Nog slingert de Fu|l. Maar de angst van zoëven Is van de schouders gegleden. Heel even krij gen we de kriebel als we voor 't eerst echt aandacht hebben voor al die knopjes, rondjes, metertjes en toestandjes In de cockpit. We vra gen niet waar ze allemaal voor dienen. Dat komt vanzelf bij een tweede en volgende les. Iets verderop moet een jongemaan twee keer slikken. „Zo, nu mag je het zelf proberen", heeft zijn Instructeur gezegd. „Ikke?", moet hij ver baasd geroepen hebben. H!| doet het en dat na zijn tiende les. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar 't is waar. Even later cirkelt hij boven de strip. Solo met 16 jaar Bij Martinairspreken ze uit ervaring. Er zijn nog enkele tientallen wachtenden voor u. Maar, 't Is de moeite waard en wachttijden zijn er nauwelijks. Een jaartje volhouden en het a-2 brevet Is binnen. Pas met achttien jaar kun je een rijbewijs voor je auto halen en al op je zestiende mag je van de wetgever solo-vliegen. Toegegeven dat je pas een jaar later het brevet kunt bemachtigen, maar dat is altijd nog een jaar verschil met het besturen van een auto. „In feite Is er ook niets bijzonders aan. Een kind kan de was doen". Manager Herman Hint jes zegt het en hij meent het. Toch mag daaruit niet worden geconcludeerd dat iedereen die het Even een telefoontje... Wie zich telefonisch wil aanmelden voor de vllegschool kan dat doen vla nummer 03202-344. Tevens worden alle relevante Inlichtingen ver strekt, ook over rondvluchten. Proeflessen duren 1 uur en veertig minuten. Men mag dan zelf al een stukje vliegen onder leiding van een In structeur. in zijn hoofd zet om sportvlieger te worden dat voornemen ten uitvoer kan brengen. In de eer ste plaats Is daar de strenge keuring, een volle dag lang, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. En daarnaast moet |e natuurlijk wel feeling hebben. Maar aanleg... Je mag zelfs jdeurenbllnd zijn. Je mag brildragend zijn (als je maar een reservebril op zak hebt). Van de kleu renblinde wordt slechts verlangd dat hij een op leiding radlotelegrafie volgt. Dat Is trouwens toch goed, ook voor degene die wel kan consta teren wanneer het sein op groen staat. Voor zaken Steeds meer zakenmensen komen tot de slot som dat het rijden op overvolle wegen zo pret tig niet is en dat de vooruitzichten alle reden tot somberheid geven. En als ze dan ook nog een beet|e dat sportvliegen als een hobby zien is de combinatie snel gemaakt. Maar er zijn ook voorbeelden te over van vooral jonge mensen die het- sportvliegen puur als hobby beoefenen, die er desnoods een bijbaan tje voor nemen om hun vlieglessen te kunnen betalen. Want de eerlijkheid gebiedt te zeggen: vliegen is niet goedkoop. Je moet tussen de 7.000,- en 8.000,- uittrekken voor het beha len van een brevet, afhankelijk van aanleg. De gemiddelde leeftijd van de sportvlieger ligt er gens tussen de dertig en veertig jaar. (Overi gens kun je een zweefvliegbrevet al op je zes tiende behalen). De meeste cursisten krijgen hun brevet. Aange nomen mag worden, dat negentig procent slaagt. Je draait zo'n dertig vlieguren gemiddeld voordat je op mag. Daarnaast Is er de theoreti sche opleiding. IJs en weder dienende komt het erop neer dat Je een jaar moet uittrekken voor het verwerven van het a-2 brevet. Hintjes zit zelf in de examencommissie maar hl] mag van de Rijks Luchtvaart Dienst niet z'n eigen cursisten examineren. Tot 2000 kg. Het a-2 brevet, wat Is dat? Om de officiële ter minologie te volgen: privé vlieger der tweede klasse. Bevoegdheid om boven Nederland te vliegen of 75 kilometer Duitsland en België in met passagiers in toestellen die niet zwaarder dan 2000 kg wegen. Voor het vliegen In toestel len met meer dan één motor worden aparte examens afgelegd. Het gaat daarbij om type- Steeds meer zakenmensen verkiezen het luch truim boven het rijden op overvolle wegen. aantekening. "We nemen geen risico. Mensen die van andere clubs komen, worden weliswaar geaccepteerd maar niet dan na gebleken ge schiktheid. We gaan eerst mee. We willen het zien", aldus Hintjes. Behalve die controle en strenge keuring zijn er meer bepalingen die er niet om liegen. Om de twee jaar moet men zijn vliegvaardlgheld In de praktijk opnieuw waar maken. En ben je veertig jaar of ouder dan moet je dat jaarlijks presteren. A-1 brevet Als je eenmaal de smaak te pakken hebt, dan F wil je meer. Ook in de sportvliegerlj. Je kunt dan opgaan voor het a-1 brevet. Je maakt een aantal extra navlgatlevluchten naar het buiten-1? land met de Instructeur en moet tien uur „blind- KI vliegen" (onder de kap om een Idee te krijgen hoe je je voelt als je niets meer ziet en toch h graag veilig de kist aan de grond wilt zetten). Dat bllndvllegen is erg belangrijk. Als |e niets ziet slaan de zintuigen op hol. Het best merk je dat aan postduiven, die in de mist hun gevoel voor richting kwijtraken. Bovendien behoort er y— weer een theoretische scholing bij dit examen. I Je wordt door twee examinatoren „onder schot" genomen, zowel voor het praktische als het the- oretlsche gedeelte. De a-1-vlieger mag onbe- I perkt In de gehele wereld „opereren" met een lY toestel tot 2000 kilogram, zoals de Nederlandse i overheid dat heeft bepaald. DICK VAN DER VEEN |Q daar een Beachcraft Sundowner (180 pk) bijge komen. alsmede een vllfde Full en een Rockwell I Commander (200 pk) met intrekbaar landingsgestel, j welke laatste sneller vliegt en afgestemd Is op de gevorderde leerlingen. Honderdvljttlg cur sisten zijn Inmiddels voor de sporlvllegerlj afge leverd. Daarnaast Is er een mogelijkheid om een b-cursus beroepsopleiding te volgen. De school Is volbezet en draalt Indien de weersomstandig heden dat toelaten zeven dagen continu. Er zijn vijf Instructeurs In vaste djenst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14