Toch maar Van Ag als 9 edicijnen niet juiste anier om zo oud te orden als Methusalem Discussie over abortus tien jaar opschorten Onderzoek hoger beroep Pvd A-kamerlid Van Dam MILITAIRE ORGANISATIES EISEN BETER CONTACT MET LIBANON Te weinigen bereid na overlijden organen af te staan weer mr jïïfL U ilNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGINA 13 CHT (ANP) Een bejaarde wordt twee keer zo vaak opgenomen als -nd beneden 65 jaar en hij wordt ook veel langer .verpleegd. Be jaar- gebruiken tientallen malen zoveel ilicijnen als niet-bejaarden. 1 Haagse huisarts dr. A. Burger vertel- dat gisteren op een wetenschappelijke •nkomst in Utrecht die geheel gewijd aan „Geneesmiddelen en bejaarden". 1975 was een op de negen Nederlan ders ouder dan 65 jaar; in 2020 zal dat aantal een op de vijf zijn. Dr. Burger zei dat er geen ziekten zijn die alleen bij be jaarden voorkomen. Wel is het zo dat be paalde aandoeningen, zoals gewrichts ziekten, bij bejaarden vaker voorkomen. Ook hebben zij vaak verschillende ziek ten tegelijk wat het gebruik van medicij nen doet toenemen. Veel ouderen volgen echter niet trouw een bepaalde medicij- nenkuur. Slechte ogen en moeilijkheden met de vingers kunnen problemen ople veren met geneesmiddelen in doordruk- strips of met druppels. Het voorschrijven van veel medicijnen aan één patient brengt ook het risico van wisselwerking met zich mee. Overigens betwijfelt dr. Burger of bejaarden met een prima di agnose en uitstekende medicijnen zo oud kunnen worden als Methusalem. Gezonde leefgewoonten zouden wel eens het ware medicijn voor Methusalem kunnen zijn, aldus dr. Burger. >ROF. HULSMAN: IEN HAAG Als het abor- wetsontwerp van de rege- r in het parlement ndt, is het goed de dis- »ie over deze probelma- i tien jaar op te schorten, ft voorstel doet de Rotter- mse hoogeleraar strafrecht, L.C. Hulsman in het juri disch maandblad Delikt en Delinkwent. „Over tien jaar is het pro bleem misschien verdwenen. Hetzij door veranderingen in de juridische opvattingen, het zij door wijziging in de medi sche techniek". Volgens prof. Hulsman bestaat het abortus vraagstuk eigenlijk niet meer. „Het ziet er immers naar uit dat Nederland onder het geli beraliseerde en gedecriminali- seerde beleid een uitzonder lijk laag aantal abortussen kent. Voor degenen die abor tus afwijzen, lijkt het abortus vraagstuk veeleer buiten Ne derland te liggen". De hoogle raar stelt voor in de wet tij delijk een clausule op te ne men over de gevallen waarin abortus is toegestaan en ver der de huidige wetteksten voorlopig ongewijzigd te la ten. De regering zal nog voor de behandeling van het abortus wetsontwerp aan de Kamer een aantal maatregelen voor leggen op het gebied van voorlichting over geboortebe perking. Minister Ginjaar van volksgezondheid heeft dat gis teren geantwoord op kamer vragen. Volgens de statistie ken zou Nederland in 2000 vijftien miljoen inwoners tel len. In 1949 waren dat er tien miljoeh, in 1959 elf miljoen, in 1963 twaalf miljoen, in 1970 dertien miljoen en sinds kort telt Nederland veertien miljoen inwoners. )efensie mtkent generaal pardon' Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een woord- roerder van het ministerie ian Defensie heeft gisteren Utkend dat aan drieduizend lienstweigeraars een „gene- •aal pardon" zou worden ge reven. De woordvoerder zei t naar aanleiding van vra- n die het Pvd A-kamer lid oinbrink aan staaissecreta- i Van Lent heeft gesteld. !t gaat in dit stadium nog chts om vage plannen. Er een mogelijkheid geopperd 1 een aantal dienstplichti- n die een beroep gedaan ïbben op de wet gewetens- zwaren militaire dienst uitengewoon dienstplichtig" verklaren. Op deze wijze n de druk op het Bureau verkstelling erkende gewe- ïsbezwaren verlicht worden. de adviescommissie die rh bezighoudt met het al of rt erkennen van gewetens zwaarden lagen begin dit ir ongeveer 3.700 verzoeken, iarvan het grootste deel al ruime tijd geleden werd in- pv's Fennis ailliet UTERDAM De Haagse ihtbank heeft gisteren het llissement uitgesproken er de Handels- en Inverste- igsmaatschappij HIM van Rotterdamse maftimoet- isbaas H.J.P. Fennis. De M was de belangrijkste bv i Fennis, in welke hij wweg 3000 Rotterdamse »ningen had ondergebracht. de Rotterdamse mam- tethuisbaas geen beroep' ütekent tegen het faillisse- int van de HIM, geeft dat gemeente Rotterdam de s om een bod te doen op totale Rotterdamse wo- ibezit van Fennis. De gse rechtbank heeft giste- èveneens een kleinere bv Fennis failliet verklaard, bv Agathes met een tiental iden in de Rijnmond. oionel Sommer '9) overleden N HAAG Op 79-jarige (tijd s in Bussum dr. M. nmer overleden; tijdens de 'eede Wereldoorlog hoofd het bureau inlichtingen n de Nederlandse regering ballingschap. Na een wdienst morgen in Bus- 111 zal hij in zijn woon- ats op de begraafplaats i de Laan '40-'45 ter aarde rden besteld. nmer werd in 1899 in As- geboren, doorliep de mili- academie in Breda en {fok in 1919 als sergant het toenmalige Neder- 'J~ Indië. In 1928 kwam hij en werd docent aan de mie in Breda. Vanaf '42 e hij in Engeland op het au inlichtinge, dat hij een later ging leiden. Som die inmiddels kolonel eworden, kreeg vele bin- en buitelandse onder ingen. OPPOSITIELEIDER DEN UYL WIL OPHELDERING: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl heeft minister de Ruiter (Justitie) om opheldering gevraagd ten aanzien van het hoger beroep, dat de officier van Justitie in Amsterdam heeft ingesteld in de zaak tegen het socialis tische kamerlid van Dam. Deze werd enige weken geleden veroordeeld tot vierduizend gulden boete en tien maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het rijden onder invloed (en het weigeren van een bloedproef). Bij de PvdA was men verbijsterd over het ho ger beroep, omdat van Dam bijna conform de eis was gevonnist De officier had vijfduizend gulden en tien maanden voorwaardelijke ont zegging gevraagd. De woede in het socialisti sche kamp werd nog groter, toen men hoorde dat de officier „tegen zijn zin en in opdracht" had gehandeld. Overigens zou het hoger be roep inmiddels weer zijn ingetrokken. „Voor ons doet dat echter niet terzaLke", aldus de PvdA-fractie. „Wij willen weten wie hier achter zit". Minister de Ruiter ontkent dat hij iets met de zaak te maken heeft gehad. Hij heeft opdracht gegeven tot een onderzoek. Als dat echter naar de mening van Den Uyl on voldoende duidelijkheid brengt, zal deze de bewindsman in de Tweede Kamer ter verant woording roepen. Ter ondersteu ning van de actie „Geven na leven doet leven" hebben o.a. minister president Van Agt, Ruud Nij- hof van DS'70 en mevrouw Ria Beckers van de PPR gisteren een codicil uitge schreven. PREMIER VAN AGT SCHRIJFT CODICIL UIT (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Er zijn in Nederland nog steeds veel te weinig mensen die via een codicil kenbaar maken dat zij bereid zijn na hun overlijden lichaamsorganen of weefsels beschikbaar te stellen voor transplantatie. Wel iswaar dragen enkele honderdduizenden Nederlanders een codicil (een bereidverklaring tot het afstaan van or ganen) bij zich, maar dit aantal is onvoldoende om in de behoeften te voorzien. Dat is de mening van de Werkgroep Donorwerving, die volgende week opnieuw een actie gaat voeren om de Ne derlanders ervan te overtuigen dat zij met het afstaan van organen na hun overlijden goed werk verrichten. Vanaf aanstaande maandag zullen er bij alle apotheken, drogisterijen en opticiens folders beschikbaar zijn, waarin informatie wordt verstrekt over het afstaan van organen en weefsels. In de folder is ook een codicil-formulier op genomen. Zo zijn er jaarlijks 20.000 hersenaanhangsels nodig voor kinderen die gebrek hebben aan groeihormonen. Deze hormonen worden door de hersenaanhangsels geprodu ceerd. Elk jaar zouden vierhonderd nierpatiënten geholpen kun nen worden. Maar er is een gebrek aan donomieren, waardoor men slechts tot éen aantal van 270 transplanta ties komt. De Brandwondenstichting uit Beverwijk heeft grote be hoefte aan donorhuid. Om de actie Donorwerving, die wordt gevoerd onder het motto „Geven na leven doet leven" een extra stimulans te geven, waren gisteren tijdens de persconferentie in Den Haag enige prominente Nederlanders aanwezig om een codicil uit te schrijven. Het waren minister-president Van Agt, Ria Beckers van de PPR, Ruud Nijhof van DS'70, Erica Verkerk-Terpstra van de WD, dr. Aart Gi- solf en Teddy Scholten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De militaire belangenorganisaties, die uit Li banon een hele. waslijst met klachten heeft binnengekregen over het werk- en leefklimaat van het Nederlandse Unifil-de- tachement hebben hierover gisteren met minister Scholten (Defensie) een gesprek gehad. Een van hun belangrijkste eisen is het verbeteren van de mogelijkheden tot communicatie tus sen de belangenorganisaties en de Unifil-militairen. De heer Cremers, voorzitter van de Federatie van Algemeen- Christelijke Organisaties van Militairen (FACOM), legde giste ren de volgende klachten aan minister Scholten voor: - De verzorgende eenheden uit het Unifil-detachement komen nauwelijks aan hun taak toe, omdat ook zij- worden ingescha keld voor operationele taken, zoals wachtlopen. Hierdoor is on der meer van de Welzijnszorg tot nu toe weinig of niets te rechtgekomen. - De manschappen moeten zeven dagen per week werken, waarbij vaak dagen van 18 tot 20 uur worden gemaakt - De voorlichting over het gebeuren in Libanon is slecht Ook de informatievoorziening vanuit Nederland (kranten, tijdschrif ten) laat veel te wensen over. - Er wordt geen haast gemaakt met de verbetering van de le geringsplaatsen. - Er is volstrekt onvoldoende militaire kleding. De weersom standigheden in Libanon noodzaken de militairen zich vaker te verschonen dan in Nederland gebruikelijk is. Dit is echter vanwege het geringe kledingpakket vrijwel onmogelijk. - Er is nog steeds geen duidelijkheid over de levensverzekering voor de Unifil-militairen. - De Unifil-toelage is te gering. Op dit moment liggen er in Tel Aviv minstens vier postzakken met brieven van Nederlandse Unifil-militairen te wachten. Het' ministerie van Defensie heeft inmiddels gedaan gekregen, dat de Israëlische Posterijen deze zakken, buiten de staking om, alsnog zal versturen. Snellere teruggang inkomens vrije beroepen Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG Op sterke aandrang uit de Tweedè Ka mer heeft minister Van Aar- denne (Economische Zaken) toegezegd aan te zullen stu ren op een snellere inkomens vermindering bij de vrije be roepen (zoals artsen, specia listen, apothekers) dan hij zich aanvankelijk had voor genomen. In een brief aan de Kamer had Van Aardenne aangekon digd de „overwinsten" van de beoefenaren van vrije beroe pen met 2,5 procent per jaar te doen dalen. Door de woordvoerders van PvdA, CDA en D'66 werd eerder deze week al gepleit voor een sterkere daling, bij voorkeur met 4 procent al in dit jaar. Van Aardenne zegde donder dagavond toe daar in overleg met de organisaties van de vrije beroepen naar te zullen streven. De inkomens in de vrije beroepen liggen in veel gevallen rond dertigduizend gulden per jaar boven het zgn. norminkomen. Door mr. B.W. Biesheuvel Bijgaande, wat dartele be schouwing van mr. B.W. Biesheuvel, oud-premier en lid van de ARP, is zijn eerste ontboezeming sinds lange tijd over een partij politieke aangelegenheid. Hij reageert op een stand punt dat zijn partijgenoot Faber, lid van de Tweede Kamer, o.a. heeft verkon digd in de TV-rubriek „Den Haag vandaag" over het eventuele lijsttrekkers- schap van premier Van Agt bij de volgende verkie zingen. De heer S. Faber (Tweede Kamerlid voor het CDA en hoofdredacteur van het Friesch Dagblad) heeft een curieuze opvatting geventileerd: De huidige minister-president mag in 1981 geen lijsttrekker worden. Waarom mag dat niet van Faber? Het antwoord is heel simpel: Omdat de heer Van Agt minister-president is. Faber is niet over één nacht ijs gegaan. Hij heeft er met de heer Van Agt over gesproken. Hij heeft daarna zijn fractie en uiteraard ook de pers in kennis gesteld van de reactie van de minister-president op deze hoogst ernstige door Faber aangesneden affaire. Faber heeft, teruggekeerd uit het Catshuis, wereldkundig kunnen maken, dat de minister-president het een „logische" gedachte vindt. Het nieuws uit het Catshuis, meegenomen door Faber zelf, haalde de frontpagina van het Friesch Dagblad. Het stemde Faber tot niet geringe voldoening, dat de door hem afgeschreven lijsttrekker zich zo soepel en begrijpend opstelde. Het sterkte hem in niet geringe mate in zijn mening, dat hij met zijn vondst het CDA en ons land een unieke dienst heeft bewezen. Het is hem tijdens zijn kort verblijf in het Catshuis ontgaan, dat de minister president een intelligent en lakoniek mens is, toegerust met veel gevoel voor humor èn veel begrip voor de betrekkelijkheid der dingen in Haagse politieke kringen, vooral wanneer hij bij herhaling wordt geconfronteerd met de zoveelste individuele uitspraak van het zoveelste CDA- Kamerlid (veelal van AR huize). In het Friesch Dagblad heeft Faber uiteengezet, waarom juist een minister-president tevens lijsttrekker het CDA èn ons vaderland bij de kabinetsformatie in ernstige problemen kan brengen. Als ervaren politicoloog dook Faber ook in de recente parlementaire historie. Den Uyl en Biesheuvel De ondersteuning voor zijn stelling: De minister-president geen lijsttrekker, vond hij door te wijzen op de barre ellende, die Biesheuvel in 1973 en Den Uyl in 1977 ons land hebben aangedaan. Immers deze politieke booswichten hebben het beleid van hun kabinet„min of meer automatisch tot verkiezingsinzet gebombardeerd". De uiterst langdurige en onoverzichtelijke formaties waren dan ook voor een niet gering deel te wijten aan het optreden van deze beide bommenwerpers Dat mag in 1981 niet meer gebeuren. Derhalve dient minister-president Van Agt als mogelijke lijsttrekker te worden afgevoerd. Dit, aldus Faber, is de tol die we moeten betalen aan „de politieke veelkleurigheid" van ons land. Wie dan wel? Ik kom nu toe aan de klemmende vraag, welke CD A-man of vrouw in 1981 nog de lijst kan aanvoeren. Wie voldoet aan het recept van Faber? Naar mijn mening niemand. In elk geval geen van de overige negen ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet, afkomstig van het CDA Zij allen zullen immers zonder uitzondering - van Wil Albeda tot en met Lou de Graaf - in de verkiezingscampagne hun eigen beleid, in het CDA- VVD-kabinet gevoerd/ tegenover de kiezers willen èn moeten verdedigen. Natuurlijk gaan zij op verkiezingspad met het nieuwe CDA-program, „niet bij brood alleen" (versie 1981). Maar dat program maakt hun politieke handen niet vrij van het gevoerde kabinetsbeleid, waarvoor zij elk voor zich en allen tezamen verantwoordelijkheid dragen. Zouden ze gaan draaien, op twee gedachten gaan hinken, dan verliezen ze hun politieke geloofwaardigheid bij de mondige kiezers. Zouden ze zeggen - wat ik niet verwacht - ja, wij wilden wel anders en beter, vooruitstrevend als we zijn, maar de conservatieve behoudzucht van onze liberale collega's heeft ons de weg naar de vooruitgang geblokkeerd, dan zal de kiezer dat niet accepteren. Mijn conclusie is dan ook, dat alle bewindslieden evenals de minister-president Fabers tol aan de politieke veelkleurigheid van dit land moeten betalen. Ook zij kunnen geen lijsttrekker worden. Wie dan wel? De fractie-voorzitter? Ook daarvan kan geen sprake zijn. Hij is immers bij uitstek de man, die de parlementaire politieke verantwoordelijkheid draagt voor het instandhouden van de huidige coalitie. Ook hij is „liberaal" besmet. En dat kan, vindt Faber, veel narigheid geven bij de formatie. Wie houden we dan nog over? Misschien een minder gebonden, maar onafhankelijk lid van de fractie? Van Houwelingen bijvoorbeeld? De man, die sedert de totstandkoming van het kabinet-Van Agt geen gelegenheid voorbij liet gaan om ons te vertellen, hoe ongewenst de samenwerking met de WD is en hoe broodnodig het is om weer met de PvdA in zee te gaan, de partij waarmee je de maatschappij zo prettig kan vernieuwen, zoals in de jaren 1973-1977 zo overduidelijk is gebleken. Nee, ook dat kan niet, zeg ik Faber na. Immers, Van Houwelingen miskent meer dan enig ander de bonte veelvormigheid van ons politieke bestel. Ook hij moet daarvoor de tol betalen. Mijn lijst is eigenlijk uitgeput. Ik houd alleen Faber zélf nog over, als de enige man, die het rechte pad van de politieke veelvormigheid principieel wil bewandelen. Maar ik ben er tegen. Stel je voor, dat hij minister president wordt. Dan zijn de politieke jaren van Faber geteld. Dan zijn wij hem al op (politiek) jeugdige leeftijd kwijt. Dat zou ik oprecht betreuren. Nee, dan toch maar Van Agt, die in elk geval beschikt over een wijsheid en bezonnenheid, die we bij enkele CDA kamerleden, veelal van AR huize, niet of nauwelijks aantreffen. Een advies Mijn welgemeend advies aan Faber is: Berg Uw vondst snel op in de vergetelheid van het archief van het Friesch Dagblad, inclusief de „bewijsvoering" uit het recente verleden. Bij alle verschillen tussen Den Uyl en Biesheuvel (en dat zijn er heel wat) hebben beide tegenover de kiezers de volle verantwoordelijkheid aanvaard voor het beleid van het kabinet waarvan ze deel uitmaakten. Het waren geen op twee gedachten hinkende lijsttrekkers, geen „enerzijds- anderzijds" politici, die onder hun verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid probeerden uit te kruipen met ingewikkelde verhalen. De kiezers hebben dat gewaardeerd. Toen de heer Veerman, voorzitter van de ARP, mij in augustus 1972 - ruim drie maanden voor de verkiezingen - namens het dagelijks bestuur vroeg, of ik lij sttrekker wilde worden, schreef ik hem: „Uit het verzoek van het D.B. leid ik af. dat het D.B. de combinatie van minister president en lijstaanvoerder bewust heeft willen aanvaarden. Het is uiteraard duidelijk, dat deze combinatie gevolgen met zich brengt voor de partij, voor de kandidaten, mijzelf daarbij inbegrepen. Zo spreekt het voor zich, dat ik onder geen beding in de verkiezingscampagne het beleid van het kabinet ontrouw zal worden. Waar nodig zal ik het beleid van het kabinet krachtig verdedigen, overtuigd als ik ben van de juistheid ervan in de gegeven omstandigheden". Over bombarderen gesproken! A maanden voor de verkiezingen, wist de ARP, wat mijn standpunt was. Het is onzinnig en onzindelijk om nu te beweren, dat mijn optreden de kabinetsformatie uitzonderlijk langdurig en onoverzichtelijk zou hebben gemaakt. De antirevolutionair Faber moet wel aan politiek geheugenverlies lijden, als hij niet meer zou weten, wat de werkelijke oorzaken van de langdurige narigheid bij de formatie van 1973 zijn geweest. As hij dat Biesheuvel „voor een niet gering deel" iri de schoenen schuift - en dat doet hij - dan verdonkeremaant hij feiten en gebeurtenissen, die de formatie beslissend hebben bein vloed. Herinnert hij zich niets meer van de arrogante meerderheidsstrategie van de PvdA? Is hij de 10-6-formule vergeten, die er op neerkwam, dat de christen democraten als een soort wit randverschijnsel mochten meedoen aan het door Burger begeerde „progressieve" kabinet? Kan de heer Faber zich ook overigens niets meer herinneren van het doen en laten van formateur Burger en anderen? Het lijkt mij nuttig, dat de politicoloog Faber zich wat meer gaat verdiepen in de geschiedenis van de kabinetsformaties, voordat hij de heer Van Agt het bos instuurt. Ik wil hem daarbij gaarne de helpende hand bieden. Ik beschik over een boeiend archief over kabinetsformaties. Het weer in onze omgeving wordt beheerst door een ge bied van lage luchtdruk. Het centrum erv^n lag vanoch tend ten noorden van ons land en trekt langzaam in zuidwestelijke richting weg. Het neerslaggebied dat bij dit weersysteem behoort zorgt van tijd tot tijd voor enige neerslag. In het noorden van het land viel deze neerslag af en toe in de vorm van natte sneeuw. De neerslaghoeveelheden die om 8 uur afgetapt werden be droegen in het algemeen en kele millimeters, maar in Den Helder werd zelfs 10 milime- ter afgetapt. Met middagtem- peraturen rond 6 graden blijft het nog steeds te koud voor de tijd van het jaar. Ook morgen zal dit naar verwacht wordt, het geval zijn, hoewel er wel een lichte verbetering in het weer te bespeuren zal zijn. De kans op een bui blijft echter niet uitgesloten. Vooruitzichten zondag: vrij koud en mogelijk een bui. Aantal uren zon 1 tot 7, min. temp. omstreeks 1 graad, max. temp. omstreeks 8 gra den, kans op een droge perio de van minstens 12 uur 90 procent, kans op geheel droog etmaal 70 procent Weer temp. Neer» slag ÜSn 6 6 S 7 6 0 06 Luchth. R'dam zj-Umëurg ÜF 6 8 3 5 0.4 zw bew. 3 ËÉr h.bew. 8 7 06 Frankfort 7 00r Klagen furt Kopenhagen Locarno ti ii 13 0 Luxemburg Madrid 7 0 0 Malaga Mallorca München 10 h.bew. HbsT 7 li £ünch| SST 'i 14 8 1st an boef KT" onbew. 20 0

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13