voor u „Even dacht ik: nou ben je er geweest, Sietze" Dit jaar 3000 minder schoolverlaters Tweede Kamer akkoord met genetische manipulatie Spoedzitting V eiligheidsraad voor Mahlangu binnenland Kans op kwijtschelding alternatieve dienstplicht Drie broers verdrinken invalide man „Lege ziekenhuisbed is het duurste bed" Si LENING 1B"73 PER 13BO/13B3 World Press Photo voor het laatst in Van Gogh-museum Hazerswoudse vrouwen en hetperfecte lichaam" 197! LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 APRIL 1979 PAGINA 7 GEWONDE VN-MILITAIR TERUG UT LIBANON ASSEN „Voorlopig wil ik nog geen beslis sing nemen of ik straks weer terugga naar Libanon. Eerst moet mijn been weer helemaal in orde zijn en dan moet ik er met mijn vrouw eens rus tig over praten. Stel dat ik beslis: ik wil niet meer en Defensie zegt: je gaat wel. Dan is er maar één oplos sing en dat is ontslag nemen uit de militaire dienst. Nou, zo ver ben ik nog lang niet". Sergeant-majoor Sietze Hoekstra (38), die op 18 maart als eerste Nederlan der van het VN-detachement in Libanon gewond raakte, zit languit met zijn gebroken been in het gips op de drie zitsbank Van zijn woning in Assen. Hij is per ambulance thuisgebracht, nadat hij gis termiddag met een lijnvlucht van de KLM van Tel Aviv op Schiphol is gearriveerd. Op zondag 18 maart was hij als patrouille-commandant in een dal bij het hoofdkwar tier van de Nederlandse troepen op verkenning. „Plotseling begon men op ons te schieten. Opeens voel de ik een tik tegen mijn been. Toen ik in dekking wilde gaan achter een rots zakte ik door het been en ontdekte ik pas dat ik ge raakt was". Toen Hoekstra trachtte achter een rots te kruipen, werd er gericht op. hem geschoten vanaf een heuvel achter hem. „Ik voel- zen, dacht ik: nou ben je er geweest, Sietze. De lui die op ons geschoten hebben waren Palestijnen. Ze be dreigden me met een machi negeweer en zijn er daarna vandoor gegaan met mijn horloge, mijn verrekijker, mijn wapen en andere uit rustingstukken". Majoor Hoekstra is daarna door twee van zijn soldaten naar een weggetje gebracht en met militair vervoer naar het noodhospitaal van de Fransen in Naqoura ge bracht Daar bleek dat zijn been gebroken was door de kogel, die een stuk bot ver brijzelde. Teleurgesteld In het vliegtuig werd Sietze Hoekstra uitbundig be groet door zijn vrouw. Hoekstra raakte in Libanon gewond. "In het VN-hospitaal werd hij door gene- raal-majoor Erskin (de Unifil-commandant) onder scheiden met een VN-médaille „In dienst van de vrede". de eeninslag in mijn -jack, had. Eerlijk, toen schrok ik dat ik had opgerold en als pas goed. Toen ik die kegel een bündeltje op mijn rug door mijn jack hoorde sui- Hoekstra is diep teleurge steld in het optreden van zo wel de Palestijnen als de Christenmilities van Haddad. „Mensen die VN-militairen, waarvan ze heel goed weten dat zij er voor de vrede zijn, in hun donder schieten, daar heb ik geen woorden voor. Ik ben Fries, dus de vrij heidsstrijd zit ook mij in het bloed. Maar als je de^e men selijke waarde vergeet, dan vind ik dat ronduit smerig. Maar de Christenmilitie is niets beter. Kijk maar eens hoe die vorige week een Fransman in koelen bloede hebben doodgeschoten. Er was een gerichte aanval van Haddad's troepen op het hoofdkwartier in Naqoura, waarbij ze op helicopters en zelfs op ons ziekenhuis scho ten. Kijk, als je zoiets mee maakt, ga je wel even iets anders aanzien tegen deze vredesoperatie. Ik ben als vrijwilliger gegaan, maar dat het er zo aan toe zou gaan had ik niet verwacht", aldus de majoor" Vervroegd uittreden bij onderwijs nog geen succes DEN HAAG (ANP) - Onderwijzers bij het kleuter-, lager-, of buiten gewoon onderwijs, die vervroegd willen uittre den, moeten aldus het minmisterie van onder wijs opschieten met hun verzoek. Op 1 augustus loopt namelijk de maatre gel af, maar omdat er een opzegtermijn van drie maanden geldt, moet de aanvrage reeds vóór 1 mei zijn ingediend. In het plan van minister Pais van onderwijs was voorzien, dat door het vervroegd uittreden 2000 arbeidsplaatsen zouden vrijkomen. Totnutoe heb ben zich echter pas 250 krachten geneld die voor dit uittreden in aanmer king willen komen. MINISTERIE START VOORLICHTINGSCAMPAGNE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aanstaande schoolverlaters zullen de komende weken worden aange spoord zich liefst al vót de vakantie aan te melden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau met het oog op het krijgen van een baan. Het ministerie van Sociale Zaken is gisteren gestart met een uitgebreide voorlichtingscam pagne om schoolverlaters tijdig aan een baan te helpen. Dit jaar wordt er op 227.000 schoolverlaters gerekend, 121.000 jongens en 100.000 meisjes. Dat zijn er 3.000 minder dan in 1978, toen er 122.500 jongens en 107.500 meisjes van school kwamen. - Van de schoolverlaters liet vorig jaar 51 pro cent zich inschrijven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB). Na zes maanden was 82 procent van hen al aan een baan geholpen, na 12 maanden was nog acht procent zonder werk. Minister Albeda (sociale zaken), die gisteren het startschot voor de voorlichtingscampagne gaf, verwacht dat dit jaar 118.000 schoolverla ters zich bij het GAB zullen melden. Het aan tal zonder een voltooide algemeen vormende opleiding zal daarbij opnieuw toenemen. Mede daarom wil het ministerie van sociale zaken in samenwerking met de arbeidsbureaus jon geren oproepen zich tijdig te melden, maar ook wil het de werkgevers vragen hun vaka- tures nu al bij het GAB op te geven. Deson danks zullen er dan na een half jaar volgens minister Albeda vermoedelijk nog 18.000 schoolverlaters zonder werk over zijn en na een jaar nog 8.000. De minister liet gisteren weten spoedig een wetsontwerp waarin verplichte vakaturemel- ding geregeld wordt bij het parlement te zul len indienen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een kans dat ongeveer drieduizend dienstweigeraars zullen profiteren van een „generaal pardon". Staatssecretaris Van Lent (Defensiè) bekijkt op het ogenblik een plan om kwijtschelding te verlenen aan deze mensen, die op grond van de Wet gewetensbezwaren militaire dienst niet bij de krijsmacht wensen te gaan. Aanleiding tot dit plan is dat het uitermate moeilijk blijkt om deze dienstweigeraars aan vervangende arbeid te helpen. De commissie die de staatssecretaris van Defensie moet advi seren over de beslissing op verzoeken om vrijstelling wegens gewetensbezwaren heeft het advies over ongeveer drieduizend verzoeken aangehouden. De problemen waarop de commissie stuit zijn enerzijds de toeneming van het aantal gewetensbez waarden (gevolg van de verruiming van de wettelijke moge lijkheden) en anderzijds groeiende aarzeling bij instelbngen die hen in dienst zouden moeten nemen; zij moeten het-ministerie een bepaald bedrag per dienstweigeraar betalen. Het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA) heeft gisteren over deze zaak vragen gesteld aan de staatssecretaris van Defensie. Hij wil weten hoe de selectie van de „vrijgestelden" plaats heeft; Kombrink wil voorkomen dat daarbij een willekeurige keuze gedaan wordt. Uit angst voor aangifte mishandeling BREDA De drie broers Jan (22), Cees (21) en Wim (23) van de B. uit Terheij- den en Venlo hebben bekend de 49-jari- ge invalide P. Fens uit Terheijden te hebben verdronken. Ze waren bang, zo hebben ze tegenover de rijkspolitie ver klaard, dat het slachtoffer aangifte zou doen van een mishandeling door hen. Dat is gisteravond meegedeeld op een persconferentie in Breda. De verdachten hebben een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Het slachtoffer wilde zaterdagavond omstreeks één uur zijn zoon in een plaatselijk café in Terheijden ophalen, na een koorrepetitie. Terwijl hij buiten het café op zijn zoon wachtte, werd hij door de drie verdachten mishandeld. Het motief hiervoor is niet duidelijk. Na deze mishandeling werd het slachtof fer gedwongen de drie verdachten via Breda naar Antwerpen te brengen met zijn auto. Onderweg werd van bestuur der gewisseld. Na een kort bezoek aan Antwerpen reed men terug naar Breda. Gedurende de rit werd het slachtoffer opnieuw enkele keren mishandeld. Een maal terug in Breda besloten de drie broers zich van de heer Fens te ontdoen, omdat hij wel eens aangifte zou kunnen doen. De auto werd naar een kanaal in Terheijden gereden, waar het slachtoffer volkomen verdoofd geslagen, achter het stuur werd gezet. Nadat de vier portie ren waren afgesloten is de auto vanaf een sterk hellend talud het water inge duwd. Pas dinsdag werd het slachtoffer gevonden, nadat de verdachten op aan wijzing van een getuige maandag waren aangehouden. Voorzitter ziekenhuisdirecteuren: UTRECHT (ANP) De belangen van ziekenhuizen en specia listen lopen lang niet altijd parallel. Het -ziekenhuis moet primair de belangen van de inrichting behartigen, ook al zou dit tegen direkte financiële belangen van éen of meer specia listen kunnen ingaan. De ziekenhuisdirecties zullen daarom in toenemende mate gedwongen worden, een tegenwicht te vor men tegen de positie die de specialisten als groep in de ziekenhuizen innemen. Volgens de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuisdirecteuren, de. heer J. A. van den Boogert. die dit vandaag in Utrecht op de ledenvergadering van de NVZD zei, vallen werkelijke besparingen alleen te verwachten van een beperking van de consumptie van de gezondheidszorg en van ingrijpende veranderingen in het systeem. De heer Van den Boogert noemde een aantal mogelijkheden tot kostenbesparing. Zo zou eens moeten worden bekeken of het zin heeft, patiënten die bereid zijn zich buiten het „sei zoen" te laten opnemen, daarvoor een vergoeding te betalen. „Het lege bed is het duurste bed", stelde hij. De NVZD-voorzitter ziet ook wel iets in een „vereenvoudiging van de papierstroom" naar de ziekenfondsen. „Wij hebben vaak het gevoel dat hiervoor een rijksdaalder wordt uitgege ven om een gulden te besparen." ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 april 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 mei aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 mei 1980 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 10 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 mei 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Minister Gardeniers wees op het enorme belang van World Press Photo als stimulator van de internationale samen werking en uitwisseling in de persfotografie. De (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Unanieme' lof voor de winnende foto, grote tevredenheid over het aantal inzendin gen en blijdschap over de weliswaar nog bescheiden, maar toch toenemende be langstelling vanuit de Derde Wereld, Dat alles klonk door in de redes bii de opening van World Press Photo vanmiddag in het Amsterdamse Vincent van Goghmusenm. Die opening viel samen met het uitreiken van prijzen door minister Gardeniers van CRM, juryvoorzitter Guus van der Heiden, en World-Press- Photobestuurslid Joop Zwart. Van der Heiden toonde zich in zijn speech gelukkig over de toenemende belangstelling openingsceremonie, wederom begeleid werd door een diaserie van de winnende foto's, werd overigens dit jaar voor de laatste maal in het Van Goghmuseum gehouden. Voor de première van de ten toonstelling wordt volgertd jaar een ander onderdak ge zocht Daarbij gaat zo bleek tijdens de opening, de voor keur uit naar een museum dat vanuit de permanente col lectie een grotere verwant schap met het medium foto grafie heeft dan het .Van Gogh. Mogelijk wordt volgend jaar de expositie in het Stede lijk Museum van Amsterdam gehouden, maar daarover be staat nog geen zekerheid. ONDER STRENGE VEILIGHEIDSMAATREGELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote frac ties in de Tweede Kamer hebben er geen bezwaar te gen dat het zogenoemde re combinant DNA-onderzoek (genetische manipulatie) wordt voortgezet en eventu eel wordt uitgebreid. Dit dan wel onder de voorwaarde dat het onderzoek wordt gedaan in goed beveiligde laborato ria en er een wettelijke rege ling voor komt, die vooruit loopt op een algemene wet voor natuurwetenschappelijk onderzoek. Dit standpunt zul len de fracties morgen inne men tijdens de openbare commissievergadering over het DNA-onderzoek. De genetische manipulatie staat al enkele jaren volop in de belangstelling. In het begin van de jaren zeventig ontdek te men dat het mogelijk was een DNA-keten, waarin de er felijke eigenschappen van een levend wezen zijn vastgelegd, open te knippen en er allerlei andere stukken DNA tussen te plakken. Als er een stukje DNA van een plant, dier, mens of Virus in het DNA van een bacterie wordt inge past, dan noemt men dit re combinant DNB-onderzoek. Op deze wijze is het gelukt een bacteriestam zover te krijgen dat hij onder invloed van een stukje menselijke DNA insuline ging produce ren. De wetenschap wil door mid del van dit soort onderzoek meer inzicht krijgen in de er felijkheid. bijvoorbeeld met het oog op het ontstaan van kanker. Het bijzondere daar bij is dat een jaar of vier ge leden onderzoekers het gevoel kregen dat zij met vuur aan het spelen waren. Er zouden te veel gevaren aan de DNA- research kleven, bijvoorbeeld doordat er allerlei voor de mens gevaarlijkse bacteries tammen zouden kunnen ont staan, toevallig of met opzet, in een poging een biologisch wapen te ontwikkelen. Inmiddels is men op grond van verder onderzoek tot de conclusie gekomen dat de ge varen wellicht overschat zijn. Dat levert echter weer het ge vaar op dat aan de voorlopi ge resultaten te veel waarde wordt gehecht. De regering heeft nog geen standpunt in genomen en laat zich leiden door de richtlijnen van de Commissie Genetisché Mani pulatie. Het is de bedoeling dat de ge noemde Commissie wordt op geheven en vervangen door twee andere: een Commissie Ad Hoe en een Breed Samen gestelde Commissie. Meer joden uit Sovjet-Unie weg WASHINGTON - De Vere nigde Staten hebben hun vol doening geuit over „een be langrijke toeneming van het aantal joden dat de Sovjet- Unie mag verlaten". Men blijft echter bezorgd over de weigering van Moskou een regeling te treffen voor een aantal zich reeds lang voort slepende gevallen. Volgens de jongste cijfers van de Nationale Conferentie van Sovjetjoden, een particuliere1 beweging, zijn vorig jaar ruim 30.000 joden uit de Sov jet-Unie geëmigreerd.'Dit jaar wordt een aantal van 50.000 verwacht. HAZERSWOUDE - Op don derdag 12 april; vanaf half negen 's avonds, wordt in het vrouwencafé te Hazerswoude- dorp gediscussieerd; over het thema „Tevreden zijn met je eigen lichaam". Leidraad in het gesprek is de wijze waar op diverse geïllustreerde bla den de zogenaamde „perfecte vrouw" afbeelden, hetgeen bij veel vrouwen nogal eens een minderwaardigheidscomplex teweeg brengt, wanneer zij zichzelf met het „fraais" in het desbetreffende tijdschrift vergelijken. Onzin, zo vinden de bestuurderen van het vrouwencafé, dat op die avond huist in jeugdsociëteit Ons Stekkie aan de Vincent van Goghstraat. Om de vrouwen meer te be trekken bij de activiteiten wordt op dezelfde bijeen komst een enquête gehouden. De gedachten van het bestuur gaan uit naar bijvoorbeeld koffieochtenden, vrouwenca baret en een cursus Vrouwen Oriënteren zich in de Samen leving. (VOS-cursus). Op een volgende bijeenkomst zullen de resultaten van het onder zoek nader worden doorgeno men. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres woonplaats Stuur als dank voor da moeite da 4-kleuren balpen naar: LAATSTE BEROEP OP ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG President Vorster van Zuid-Afrlka is doof gebleven voor alle gratieverzoeken ten behoeve van Si mon Mahlangu, Deze 23-jarige zwarte activist, die vorig jaar schuldig is geoordeeld aan de moord op twee blanke inwo ners van Johannesburg, zal morgenochtend vroeg in de ge vangenis van Pretoria worden opgehangen. Zijn moeder heeft te horen gekregen dat de executie zeker zal doorgaan. In een laatste poging om de terechtstelling te voorkomen stromen protesten binnen bij de Zuidafrikaanse regering. De Veilig heidsraad is in spoedzitting bijeengeroepen om de zaak te be spreken. Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft voor de derde keer een beroep op Zuid-Afrika gedaan het leven van Mahlangu te sparen. Mahlangu werd ruim een jaar geleden ter dood veroordeeld vanwege zijn steun aan een verboden organisatie en zijn aan deel in de moord op enkele blanken, die toevallig slachtoffer werden van een schietpartij van drie zwarte jongeren in 1977. Het drietal werd opgejaagd door de politie. Hoewel de politie vaststelde dat Mahlangu de dodelijke schoten niet zelf heeft afgevuurd, werd hij door de rechtbank toch tot de strop ver oordeeld, omdat hij even schuldig werd geacht als zijn twee kameraden. Een van die twee wist te ontsnappen, de ander, Motloung, liep bij zijn arrestatie dusdanig hersenletsel op dat hij krankzinnig werd verklaard en niet in staat om terecht te staan. Sinds de terdoodveroordeling hebben tal van organisaties pro test aangetekend bij Zuid-Afrika. Amnesty International heeft gisteren, evenals het Defense and Aid Fund, een beroep ge daan op minister Van der Klaauw alles in het werk te stellen de executie te voorkomen. Ook de Wereldraad van Kerken en het Moderamen van de Synode van de Hervormde Kerk heb ben om clementie gevraagd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7