oma— VVD wil Dolman (PvdA) niet als kamervoorzitter Binnenland C03BBQÖ £etdóc6oma/rit Inkomens vrije beroepen snel verlagen Verbod sterreclame voor alcohol, tabak en snoep op komst weer OPVOLGER VAN VONDELING ioete voor ndringer Krijgsraad te Velde Woningwetbouw PVDA, CDA en D'66: LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 APRIL 1979 PAGINA 13^ ectrici tei tsbedrij ven Onderbreking ïn room onzinnig" Jan een onzer verslaggevers) iNHEM De electriciteits- Irijven noemen het plan i NVV—hoofdbestuurder travemade, om iedere dag stroom in het hele land poosje uit te schakelen besparing van energie izinnig". Iedereen kan zelfs lis de stroom uitschakelen energie te besparen, dat ook in het NVV—ge- iw, aldus deze bedrijven, vendien kunnen de bedrij- onmogelijk bij de een de >m wel onderbreken en de ander niet. "V—hoofdbestuurder Schra- nade die, zoals wij gisteren )ben geneld, zijn plan ziet een schoktherapie, waar- e Nederland op de verspil- van energie wordt gewe- i, liet ook uitkomen, dat er ;uurlijk uitzonderingen eten worden gemaakt voor ale bedrijven en instellin- I, Desnoods kunnen daar- >r noodagregaten gebruikt rden, meent hij. .Maar die sten ook energie, aldus de ctriciteitesbedrijven. orstbeeld van 0 van Dijk in on.Schouwburg IN HAAG - Het bors- eld van Ko van Dijk, dat >laatst zal worden in de ninklijke Schouwburg, is in werp gereed. Het comité, het initiatief tot de ver- trdiging nam is bijzonder housiast over de treffende ijkenis die de Amsterdam- beeldhouwster Yvon de ige Melly wist te treffen, t beeld zal op zaterdag 1 itember worden onthuld )r de minister van CRM, vr.M.H.M.F. Gardeniers. zaterdag 5 mei zal op de dan geplaatste grafsteeen 1 de vorig jaar overleden eur op de begraafplaats stduin namens het comité i bloemkrans worden ge- d in tegenwoordigheid van de Haagse Wethouder Kunstzaken. Dick Dolman >N HAAG Een 33-jarige ndersknecht uit Den Haag eft zich voor de rechtbank verantwoorden gehad, om- t hij eèn meisje zou hebben belde aan bij een waar hij veronderstel- een vroeger kennisje hem woonde. Toen de werd geopend in- of daar „Han- hetgeen niet geval bleek te zijn. Niette- begaf de jongeman zich een zolderkamer waar het meisje dat weer was, onzedelijk betastte, beweerde dat hij van drank ver- De officier zag daar excuus in en eiste vier gevangenisstraf twee maanden voor- De rechtbank dinsdag vonnis gewezen verdachte veroordeeld tot boete en voor twee maanden ge- proeftijd twee De Krijgsraad te Velde West die, in tegenstelling tot zijn pertinente naam, ergens middenin Den Haag huist, is voor lekenbegrippen een merkwaardig rechtscollege. Het lijkt namelijk maar weinig op de andere filialen waar Vrouwe Justitia haar kleine gabbets en verlinkers chemisch reinigt en onzichtbaar wegstopt. Alleen de tafel en het portret van de koningin zijn herkenbare attributen. Maar waar bij andere rechtbanken serieuze lieden in zwarte soepjurken zitten, ziet men hier alleen mannen die inmiddels de balk uit hun eigen oog hebben gepeuterd en deze op hun revers hebben genaaid. Ze kijken ook onveranderlijk naar het groene kleed vóór hen met zo'n blik van „jammer nou dat het geen biljart is". De belangrijkste in hun midden is een kolonel, een vergrijsde houwdegen, wiens taak voornamelijk bestaat uit het stellen van paniekverwekkende vragen, die de verdachte als stenen tegen de borst treffen. De delinquent is indertijd gretig ingegaan op de leus in de advertenties: zorg dat je erbij komt. En nu is hij er dan eindelijk bij. Als anderen aan het woord zijn zakt het opperhoofd gezellig onderuit in zijn stoel en sluit hij behoedzaam de ogen. Het lijkt op zo'n moment onaannemelijk dat een mens slechts eenderde deel van zijn leven verslaapt. Dat moet toch veel meer zijn, denk je dan. De verdediger is ondertussen steeds zachter gaan spreken, alsof hij bevreesd is dat hij de president zal wekken. Maar precies op het moment dat hij lusteloos vrijspraak bepleit, slaat de president de handen voor het gezicht en begint hij krachtig zijn ogen uit te wrijven op de manier van een duiker die lang onder water is geweest en zoeven weer boven isgekomen. „Heeft verdachte nog iets op te merken?", roept hij. De jongen schudt verpletterd het hoofd. Hij salueert vervolgens houterig, bemerkt te laat dat hij de pet waartegen hij dient aan te tikken onder zijn arm heeft en gaat tenslotte geheel verfrommeld terug naar zijn plaats. Ter weerszijden van de president zitten ook nog twee kapiteins, die zo te zien niet van de grote vaart zijn. Ze maken tijdens de zitting slechts nu en dan aantekeningen, die waarschijnlijk voor eigen gebruik zijn: „niet vergeten Joop te bellen" of „op weg naar huis olie laten verversen". Dat soort mededelingen. De derde die voor het hek verschijnt is een kdrporaal uit Heeswijk. die alleen doorzijn verschijning al duidelijk maakt waarom het Nationaal Bureau voor Toerisme aan buitenlanders uitsluitend de bollenvelden toont en niet ons leger. Het is namelijk een doodgoeie jongen die geen vlieg kwaad doet. Uit de stukken blijkt echter dat deze krijger op een avond in beschonken toestand als bestuurder van een vierwielig voertuig slingerend even onder Waalwijk is aangetroffen. Tegen de dienstdoende marechaussee heeft hij volgens de dagvaarding onstuitbare wartaal uitgeslagen. Als de korporaal ter zitting zijn mond opent blijkt echter dat van opzettelijke wartaal geen sprake kan zijn geweest. De jongen kan gewoon niet beter. Hij kijkt het gezelschap voor hem hulpeloos aan en je ziet hem vruchteloos denken: „Zouden die mannen daar nou ook nog wat mee verdienen?". Op dat moment vraagt de president opnieuw of verdachte nog iets op te merken heeft. De jongen zou het niet denken. „Verdachte", zegt hem trouwens niets. Hij heet Joop. Pas als de president zwaar overhellend in zijn richting wijst en de vraag herhaalt mompelt hij donker: „Ach meneer, weet u wat het is: ik kom uit Brabant. En daar drinken ze nou eenmaal wat meer bier". Het is een gaaf excuus, maar de president trapt er niet in en roept hoofdschuddend dat er op dat punt geen enkel verschil bestaat tussen noord en zuid. Hij lust ze dus zelf ook wel degelijk. De verdediger ziet er hierna van af om clementie te vragen wegens droeve huiselijke omstandigheden. „Een maand Nieuwersluis", beslist de president. Na de zitting tref ik de korporaal aan op het terras van het Gouden Hooft. Vóór hem staat reeds een majesteitelijke pils. Want zo'n krijgsraad gaat voorbij. Maar dorst blijft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - .De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft bezwaren tegen de kandidatuur van het PvdA-kamer- lid Dolman voor het Kamervoorzitter schap. De PvdA-fractie stelde gisteren dr. Dick Dolman (43) kandidaat voor de opvolging van dr. Anne Vondeling, die zoals bekend zijn Kamerlidmaat schap zal neerleggen met ingang van de datum waarop hij als lid van het Europees Parlement geïnstalleerd zal worden (17 juli a.s.). De WD liet gisteravond weten een voorkeur te hebben voor het socialisti sche kamerlid Vellenga, die het gister middag bij een stemming in de PvdA- fractie aflegde tegen Dolman. Dolman kreeg 25 stemmen, Vellenga 15. De CD A-fractie deelde gisteravond mee „kennis genomen" te hebben van het besluit van de PvdA-fractie. Tegen de persoon van Dolman leven in de CDA-fractie, in tegenstelling tot de WD-fractie, geen bezwaren. In politieke kringen wordt het vrijwel zeker geacht dat Dolman straks tot voorzitter van de Tweede Kamer wordt benoemd. Het is de gewoonte dat een lid van de grootste Kamer fractie voorzitter van de Kamer is en dat de voorkeur van die fractie wordt gevolgd. Aangenomen wordt dat Dol man straks ruim voldoende stemmen zal vergaren om gekozen te worden. Dolman, die in dit stadium nog geen mededelingen wil doen over het beleid dat hij als Kamervoorzitter denkt te voeren, wil deze functie in principe zes tien jaar vervullen. Met andere woorden: voor een ministerschap in 1981 wil hij zich niet kandidaat stel len. Dolman woont in Den Haag. Hij is ge huwd en vader van twee kinderen. Blijkens een prote§t-brief van het provinciebestuur van Drente is staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting bezig het toegestane aantal te bouwen woningwet woningen buiten de randstad ernstig te beperken, ter wijl tegelijkertijd het aantal bouwvergunningen voor de randstad wordt vergroot. Op rigoreuze wijze lijkt Brokx het mes te zetten in de aanvragen voor te bou wen woningwetwoningen, het aantal soms reducerend tot minder dan de helft. Hij doet. dat in gemeenten, waar hij nog geen half jaar geleden op visite ging om aan te dringen op méér woningwetbouw, omdat hij het landelijk geplande aantal nieuw te bouwen woningwet woningen toen niet dreigde te halen. Het is geen won der, dat lokale bestuurders de bedoelingen van deze be windsman niet langer kunnen doorgronden en zich in hun volkshuisvestingsbeleid stuurloos gaan voelen. Een wijziging in de verdeling over het land van de te bouwen woningwetwoningen zou kunnen zijn ingegeven door de opnieuw toenemende woningnood, vooral in de sociale sector in de randstad. Maar het kan nooit de bedoeling zijn, om van 'die terecht aangebonden her nieuwde strijd tegen de woningnood, de woningzoeken den elders in het land het slachtoffer te laten worden. Dan ligt een uitbreiding van het aantal te bouwen wo ningwetwoningen meer voor de hand. Opnieuw wreekt zich hier dat er een jaar geleden bij de besluitvorming rond Bestek '81, toen tot inperking van woningwetbouw werd besloten, niet voldoende inzichf bestond in de op nieuw sterk gegroeide woningschaarste in de sociale sector. Een ai te rigoreuze ingreep van staatssecretaris Brokx kan overigens dit jaar opnieuw de haalbaarheid van zijn tótaal aantal te bouwen woningwetwoningen in ge vaar brengen. Het zijn juist over het algemeen de ge bieden buiten de randstad, waar de gemeenten in staat blijken om grote aantallen woningwetwoningen te reali seren. Dij in tegenstelling tot de randstad, waar de schaarse ruimte vaak een sterk vertragende factor is. Dat m gevaar brengen van het bouwprogramma voor dit jaar klemt temeer, omdat de haalbaarheid ervan toch al sterk is aangetast door de buitensporig lange vorstperiode. Het is zeer de vraag of de achterstand, die de bouw daardoor heeft opgelopen, nog is in te ha len. De tot nu toe daarvoor aangedragen mogelijke op lossingen lijken niet haalbaar, of onwenselijk. Zoals bij voorbeeld de suggestie om de sociale bouw de voorrang te geven boven premie- en vrije sector-bouw. Een extra vertraging in de iets duurdere of duurdere bouw zou veel particulieren, die door de aankoop van een nieuw bouwwoning toch al op hoge lasten zijn gekomen, in grote moeilijkheden kunnen brengen door de verplich ting nog langer bouwrente te betalen. Modeontwerper Frans Molenaar houdt het op strakke lijnen AMSTERDAM De show van Frans Molenaar gisteren in Amsterdam deed een beetje denken aan een film van de Italiaanse regisseur Felini. Dramatisch woortschrijden- de mannequins met onbewogen gezichten toonden op de klanken van een soort electronische muziek de nieuwste modellen van deze begaafde ontwerper. Hij had zoals al tijd weer een heel eigen stijl. Strakke lijnen, strakke kleuren, en consequent doorgevoerde details. Nu waren het de gedrapeerde frontcollen, die als een driehoek in blouse of bovenstuk van de jurk zijn ingezet. Ook zijn kleine toreadorjasjes met lange sjaalrevers zijn uniek. Ik zag ze nergens eerder. Ze worden gedragen op hoog opgeknipte bandplooibroeken en op glad aangeslo ten rokken met een hoog split middenachter. In linnen, flannel en doubleface zijn de kleuren precies op elkaar afgestemd, zoals bijvoorbeeld een gestreept linnen rok met dito gestreepte zijden blouse. Ook sterk contrasteren de tinten, zoals zwart-wit, zwart-geel en rood-wit zijn bij Molenaar favoriet. Hij brengt vele ensembles, die bestaan uit rokken met wijde jakken, gerimpeld vanaf de schou derpas, of sluike mouwloze jassen, die het ook op de slank gesneden pantalons uitstekend doen. De bermuda's (driekwart-lange broeken) vond ik geen siicces. Want de mooiste benen worden lelijk als ze bij de knie zijn onderbroken. Een vondst daarentegen zijn de fijn gestreepte jurkjes, met een a-symetrisch boven stuk van fijne ingestikte plooitjes. Het resultaat is een ef fen lijfje, waaruit de gestreepte rok zwierig tevoorschijn springt. Als grappig accessoire ontwierp Frans Molenaar bij al zijn kleren smalle en breed-gerande hoeden zonder bol. In plaats van deze bol zocht hij het in een vlechtwerk van bandjes, waardoor een lichte zomerbries het hoofd koel kan houden. TOSCALEENDERS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Minister Gar deniers (CRM) wil begin vol gend jaar alle etherreclame VOOr alcoholische drankpn, geneesmiddelen, suikerhou dend snoepgoed en tabaksar tikelen gaan verbieden. Zij zal hierover zeer binnenkort overleg voeren met haar col lega's Van Aardenne (Econo mische Zaken), Ginjaar (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) en Van der Stee (Landbouw). De minister heeft dit gisteren in de Tweede Kamer toege zegd. CDA- en PvdA-kamerle- den hadden de minister gewe zen op het feit dat zij volgens een nieuw artikel in de Om roepwet de bevoegdheid krijgt, bepaalde vormen van STER-reclame te verbieden. De minister moet, volgens ge noemde Kamerleden, direkt van die bevoegdheid gebruik maken, door een verbod in te stellen voor reclame voor al cohol," geneesmiddelen, suiker houdend snoepgoed en tabak sartikelen. Weliswaar bestaat er momenteel al een verbod op reclame voor tabaksartike len, maar dat is een gevolg van afspraken tussen de STER, de reclameraad en de tabaksfabrikanten. Door een bekrachtiging hiervan door de minister kan de tabaksrecla me definitief verboden wor den. Minister Gardeniers deelde de Kamer mee, dat de genoemde wijziging van de Omroepwet op z'n vroegst pas in januari 1980 van kracht kan worden, zodat zij niet kan voldoen aan de wens- van de Kamer, om nog voor september met een verbod voor alcoholrecla me e.d. te komen. „volstrekt ongeloofwaardig" Ministerie ontkent geweld in arbeidsbureaus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Er is geen sprake van dat werklozen zich op de Gewestelijke Arbeids bureaus regelmatig schuldig zouden maken aan gewelddadig optreden om te voorkomen dat hun werkloosheidsuitkeringen worden in getrokken of verlaagd", aldus de waarnemend directeur-generaal Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, mr. F.H.A.M. Kruse, gisteren naar aanleiding van beschul digingen hierover in het het vorige week ge publiceerde jaarverslag van de Algemene Re kenkamer. De directeur-generaal noemde gisteren de ge rapporteerde bevindingen van de Algemene Rekenkamer „volstrekt ongeloofwaardig". De gegevens van de Rekenkamer moeten volgens mr. Kruse hoe dan ook onjuist zijn. „Het zal wel eens een enkel keer voorkomen dat een pot verf tegen de muur wordt gegooid of dat er een bemiddelaar achter de balie vandaan wordt gehaald, maar dat er veelvuldig sprake zou zijn van dreiging met geweld betwijfelen wij ten zeerste". Kindercommissie Prinses Beatrix heeft gisteren de eerste officiële kindercommissie van ons land geïnstalleerd. Ze deed dat in de Rolzaal in Den Haag, in het kader van Het Jaar van Het Kind. Op de foto de kroonprinses in gesprek met de kinderen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA, CDA en D'66, wil dat de re gering de inkomensvoor- sprong van sommige vrije-be- roepsuitoefenaren, met name de medisch-specialisten, snel teniet doet. De genoemde fracties zijn dan ook tegen een beperking van de inko mensverlaging tot 2,5 pro cent, zoals wordt voorgesteld door minister Van Aardenne (Economische Zaken). Bij deze benadering zou het vijf acht jaar gaan duren, voor dat de betrokken beroeps groepen op het voor hun juist geachte inkomensniveau aanlanden. CD A-woord voerder De Vries stelde dan ook voor de beper king te laten vallen of dras tisch te verruimen. Dit mede omdat er bij het huidige sy steem de inkomensvoorsprong trager wordt afgebouwd naar mate het inkomen hoger is. D'66 pleitte voor het net zo lang bevriezen van de tarie ven totdat de gewenste situa tie is bereikt. De PvdA-speci- alist Kolthoff wilde nog veel verder gaan, namelijk door de inkomens van de „teveel verdienende" uitoefenaren van vrije beroepen in één klap tot de verlangde propor ties terug te brengen. CDA en PvdA hadden ook scherpe kritiek op het feit, dat Van Aardenne zijn gege vens omtrent de inkomens van de betrokkenen zelf had gekregen. Ook de bewinds man zelf twijfelt eraan of de nu voorliggende cijfers wel een juist beeld opleveren. Er is dus alles te zeggen, aldus De Vries, voor een controle door middel van een steek proef, die uitgevoerd zou kun nen worden door de belas tingdienst. De WD had vrijwel geen kri tiek op de beleidsvoornemens van de minister, zij het dat woordvoerder Portheine aan dacht vroeg voor de make laars, van wie er naar zijn mening nu sommigen dubbel gepakt worden. BIERTAPPERS DREIGEN MET STAKING STEEN WIJK Horeca Ne derland overweegt acties, nu de gezamenlijke bierbrouwe rijen onverwacht statiegeld hebben ingevoerd voor bier vaten. Het statiegeld be draagt vijftig gulden per vat. Volgens Horeca Nederland is dit een verkapte prijsverho ging. Er wordt, zo schat voor zitter Osse uit Steen wijk, voor enkele tientallen -miljoenen guldens mee aan de horeca onttrokken, waar de brouwe rijen rente van kunnen gaan trekken. Acties, die men over weegt, zijn onder meer het demonstratief staken van het biertappen gedurende één of twee dagen, en het boycotten van biertap wedstrijden. Extra zendtijd Euro-verkiezingen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Partijen en groeperingen die aan de ko mende Europese verkiezingen meedoen krijgen met het oog daarop de beschikking over extra zendtijd. Dat geldt voor de periode 14 mei tot en met 1 juni. Dit is gisteren door minister Gardeniers (CRM) aan de Tweede Kamer meegedeeld. Pas na 25 april - de dag van de kandidaatstelling voor de Europese verkiezingen - wordt precies bekend welke partijen en groeperingen de extra zendtijd krijgen. Deze eenvoudig uitziende jurkjes, sluik en spoel gemaakt, zul len op de vrouwen een grote aantrekkinskracht uitoefenen Een strandpakje in zwart en wit, met geraffineerde coutu re-details. Het badlaken is als jas te dragen. Een op het oog simpel pakje, maar met enkele geraffineerde bijzonderheden zoals de kraag van het jakje en de band om het middel. De hoeden van Frans Molenaar kunnen nau welijks meer hoeden worden genoemd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13