Discussie over bouwen in Leeuwenhoek sleept zich voort InriöaljmH ^Inna Oud-wethouder Van Aken terug in raad Gemeente sleept pandeneigenaar voor de rechter Botsing te water Een voorjaarszonnetje Reconstructie Morssingel 2 STAD LEIDSE COURANT. DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 3 LEIDEN Dat het verschijnsel „Heer in het verkeer" zo onderhand in onze samenleving begint uit te sterven zal in verband met de driftig bereden wegen geen verbazing wekken. Maar ook de watersport, waar tot voor kort de incidentele opvarenden elkaar met een vriendelijk handgewuif plachtten te groeten begint al aardig te verloederen. Met name recreatie-objecten als de Kagerplassen geven op de gemiddelde zondag meer vaartuigen dan vaarwater te zien, hetgeen tot dezelfde taferelen leidt als bij een veelgebruikt Nederlands kruispunt op spitsuur. De voorrangsregels geven op het water, waar stoplichten nog steeds een zeldzaam verschijnsel zijn de nodige problemen, zeker als de status- verscliillen daarbij een overheersende rol gaan spelen. Bij het Leidse kantongerecht druppelen in ieder geval de „aanvaringen" gestadig binnen, ook al hebben ze nog niet zo'n grote vlucht genomen als de aanrijdingen. De waterpolitie moest onlangs verbaliserend optreden bij een intermezzo op de Spijkerboor, één van de Kagerplassen. Een motorvaartuig probeerde zich daar een weg te banen door een zeilende zeilboot. Zeilende zeilboten hebben in de regel voorrang ten aanzien van motorboten omdat ze, afhankelijk van de wind, minder goed uit kunnen wijken. De gezagvoerder van de motorboot liet volgens de waterpolitie niet merken van deze vuistregel op de hoogte te zijn en maalde door zonder van richting te veranderen. „Ik heb die zeilboot niet gehinderd. Ik voer op 10 meter uit de kant aan stuurboord vanaf De Kever de Spijkerboor op. Maar die jongelui op die zeilboot zaten maar wat te lachen en gingen verkeerd overstag zodat ik ze niet meer kon ontwijken. Daardoor is het fout gegaan. Bovendien sprong er na de aanvaring nog een jongen van de zeilboot bij mij aan boord en die gooide het anker overboord", klaagde de onthutste watersporter. Tegen de verdachte spraken de verklaringen van een voor anker liggende watersporter en zijn eigen verklaring die was opgenomen in het proces-verbaal. Daarin was namelijk sprake van een afstand van 25 meter uit de kant wat de getuige zeer gevaarlijk had toegeleken, terwijl de aanwezigheid van de zeiler op de motorboot volgens de getuige een kwestie van lijfsbehoud was geweest in verband met bekneld raken tijdens de botsing. De tegenstrijdigheid van dit alles deed het kantongerecht ertoe besluiten om de zaak in een later stadium nog eens met de waterwetsdienaren door te nemen en dan pas een boete vast te stellen. Dimlicht De modernisering van verkeersregels in verband ook met de toename van gemotoriseerd verkeer spelen de wat oudere verkeersdeelnemers nog wel eens parten. Een Koudekerker bijvoorbeeld die al reed in een tijd dat men nog verbaasd opkeek als er een automobiel aankwam had wat moeite met de huidige regels voor de verlichting van zijn auto, vooral toen de politie hem aanhield omdat hij stadslicht voerde in plaats van dimlicht. „Die lui zaten er gelijk bovenop. Vroeger hoefde dat niet zo met dat licht. Maar 100 gulden boete is toch te gek voor een man van 74 die alleen van de AOW moet leven. Iedereen vergeet dat licht toch wel eens", vergoeilijkte de Koudekerker die officier en kantonrechter tot het zeer luid uitspreken van eis en vonnis bracht aangezien hij wat hardhorend was. „U leeft niet meer in 1914", brulde de rechter hem toe alvorens een boete van 60 gulden vast te stellen omdat hij wel enig begrip had. CDA: „GEVAREN ZIJN GROOT; OOK HARRISBURG WERD VEILIG GENOEMD" LEIDEN De fractievoorzitter van het CDA in de Leidse gemeenteraad, de heer II. Driessen heeft er gistera vond andermaal bij het college op aangedrongen de mogelijkheden te on derzoeken om bedrijven in de Leeu wenhoek te vestigen. Aan de orde was het programma van eisen voor de Leeuwenhoek. Ook nu kwam de gemeenteraad niet tot een afronding van het onderwerp. Wethouder C. Waal kreeg de gelegenheid in eerste instantie te antwoorden en de raad kwam in tweede instantie aan het woord. Zoals bekend wil het college in de Leeuwenhoek, het gebied dat wordt begrensd door Rijksweg 44, de Wasse- naarseweg, het Academisch Zieken huis en de Plesmanlaan, woningen bouwen in de nabijheid van laborato ria waar chemische proeven worden verricht Bovendien is in het gebied een LPG-station aanwezig en zijn er verschillende opslagplaatsen voor che misch afval van zowel de laboratoria als het Academisch Ziekenhuis. De vrees lijkt gewettigd dat er in de toe komst, als de wijk is volgebouwd, pro blemen zullen ontstaan. Weliswaar zal in opdracht van de ge meente Leiden een risico-analyse wor den verricht, maar CDA-fractieleider Driessen bleek niet zoveel vertrouwen te hebben in de uitkomsten van een dergelijke analyse. „Het is in het ver leden vaker voorgekomen dat risico analyses na verloop van tijd toch niet waterdicht bleken te zijn. Je hoeft maar te kijken naar wat er thans in Amerika aan de gang is. Voordat die kerncentale in Harrisburg werd ge bouwd zijn er diepgaande onderzoe ken verricht Nu er een mankement is ontstaan, lopen de bewoners toch groot gevaar." Wethouder Waal meende dat het alle maal in Leiden zo'n vaart niet zal lo pen. Hij noemde het een goede zaak dat er een onderzoek naar de risico's van wonen in dit gebied wordt ver richt. Maar hij wees de gemeenteraad wel op de consequenties die een even tuele negatieve uikomst van de analy se met zich meebrengt. „Je kunt je af vragen of, wanneer het ongezond zou zijn om in de Leeuwenhoek te wonen, het niet even slecht zou zijn om er te werken", aldus de wethouder. Hij wil de zich vooralsnog niet laten beïnvloe den door de deskundigen die stellen dat wonen in dit gebied onverenigbaar is met hetgeen thans in de laboratoria gebeurt. „Bij de universiteit blijkt men er ook niet eenstemmig over te zijn. Wij spreken deskundigen die geen twijfels over de haalbaarheid hebben. Het CDA krijgt blijkbaar andere in formatie." Bovendien stelde de wet houder dat wanneer blijkt dat activi teiten van de universiteit schadelijk zijn voor de stad het maar de vraag is of de stad zich dan moet aanpassen aan de activiteiten van de universiteit of dat de universiteit die activiteiten Het PPR-raadslid L. Beijen stelde het probleem van het LPG-station in de Leeuwenhoek aan de orde. Hij vond dat er geen risico-analyse nodig was om vast te stellen dat dit station, als er gebouwd gaat worden in de Leeu wenhoek, moet verdwijnen. Landelijk zijn er normen voor het bouwen van woningen nabij een dergelijk station. „Het is zaak om zo spoedig mogelijk de baten en lasten van een verplaat sing af te wegen. Het nadeel is dat de gemeente een aanzienlijke schadever goeding zal moeten betalen. Het voor deel is evenwel dat er meer woningen kunnen worden gebouwd", aldus de heer Beijen, die overigens te kennen gaf zijn twijfels te hebben over de haalbaarheid van het realiseren van zesduizend woningen voor 1983 in Lei den, zoals in de volkshuisvestingnota staat aangegeven. LEIDEN Oud-wethouder M. van Aken keert terug in de gemeenteraad. Tijdens de raadsvergadering van gistera vond werden de geloofsbrie ven van de wethouder voor economische aangelegenheden in het vorige college gewogen en zwaar genoeg bevonden. De heer Van Aken neemt de plaats in van het PvdA-raads- lid F. Mentzij, die benoemd is tot algemeen coördinator voor het woonwagenbeleid in Lei den. De terugkeer van de heer Van Aken als gewoon raadslid heeft nogal wat stof doen opwaaien binnen de ge lederen van de Partij van de Arbeid. Tijdens een ledenver gadering werd een motie te gen de terugkeer ingediend. Zij werd evenwel niet aange- Overigens is de terugkeer van de voormalige wethouder vol komen reglementair. Hij werd vorig jaar tijdens een tumul tueuze ledenvergadering als achttiende geplaatst op de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen. De politieke rol van Van Aken in Leiden leek uitgespeeld toen de Partij van de Arbeid slechts vijftien zetels behaal de. Het lot bcliste evenwel an ders. In korte tijd keerden drie van zijn partijgenoten de Leidse politiek de rug toe. Het raadslid L. Meijer aan vaardde de functe van ad junctchef van de afdeling Voorlichting. Hij werd in de gemeenteraad opgevolgd door mevrouw N. Kessen. J. Dui- vesteijn werd benoemd tot di recteur van de Sportstichting. Zijn zetel in de raad ging naar W. van der Pluijm. Met het vertrek van Mentzij was het de beurt aan Van Aken om zijn oude plaats in de PvdA-fractie, weliswaar niet meer op het rode pluch, in te nemen. De heer Van Aken neemt zitting in de raadscom missies financiën en algemene bestuurlijke aangelegenheden. Zonneschijn is in Nederland een uiterst zeldzaam verschijnsel, vandaar dat het aantal Nederlanders, dat tijdens de vakantie naar zonnige verten trekt aardig wat groter is dan het aantal buitenlanders dat hier verpozing komt zoeken. Sommige men sen zijn niet zo reislustig en profiteren van elk zonnestraaltje dat zich door het hardnekkige Hol landse wolkendek weet te boren. Zo ook de Leid se mevrouw Smit in haar tuinhuisje tussen Pes thuislaan en Plesmanlaan. Zodra zij gisteren de zon ontwaarde, haastte zij zich met haar rotan- stoel naar buiten en nestelde zich op de beschei den veranda van haar tuinhuis, waar zij het onder het genot van de zoete klanken van Hilversum 3 een tijdlang best kon uithouden, zij het dat een bontjas en een deken de aanpassing aan de Ne derlandse temperatuur mogelijk moesten maken, want die stoort zich nog niet aan een voorbarig voorjaarszonnetje. LEIDEN De Morssingel krijgt na reconstructie een richtingverkeer. De gemeente raad stelde gisteravond una niem 835.000,beschikbaar voor reconstructie van de singel tussen Stationsplein en voor herinrichting van het binnenterrein achter de in middels vergevorderde bebou wing aan de Morssingel. Het ligt m de bedoeling op korte termijn te beginnen met de reconstructie. Deze houdt in het aanpassen van het ADVERTENTIE. dwarsprofiel van de singel, het aanleggen van parkeerha vens en het verbeteren van de tegelbestrating. Tevens is in het plan het plaatsen van bomen en het aanbrengen van groenvoorzieningen opge nomen. Het eenrichtingverkeer geldt vanaf de in- en uitgang van het binnenterrein in de rich ting van de Stationsweg. Voor fietsers en bromfietsers wordt een permanent tweerichting- verkeer ingesteld. Tijdens de uitvoering van werken in de omgeving van de Morssingel zal deze tijdelijk in beide richtingen voor (bus)verkeer worden opengesteld. Voor een goede afwikkeling van en naar het binnenterrein blijft de singel tussen de Plesman- rotonde en het parkeerterrein in beide richtingen berijd baar. Dit ook met oog op de voorgenomen afsluiting van de uitgang van het terrein aan de zijde van het Stations- Het binnenterrein wordt inge richt als parkeerterrein. Er komt parkeergelegenheid voor 262 auto's, hetgeen 62 plaat sen meer is dan waarvan het bestemmingsplan wordt uitgegaan. Oorspronkelijk bood het terrein parkeergele genheid voor 127 voertuigen. Voorts zal in het kader van het op testellen derde deel van het verkeerscirculatieplan worden onderzocht welke ruimtelijke en financiële mo gelijkheden er zijn een par keerdek op het terrein te rea liseren. LEIDEN De gemeente Lei den gaat een rechtszaak aan spannen tegen de heer B. van Gellecum. Met 21 stemmen voor en 14 tegen gaf de ge meenteraad hiertoe gistera vond zijn toestemming. In 1977 werd in principe met de heer Van Gellecum over eengekomen dat deze de boer derij met erf aan de Hoge Morsweg 140 zou kopen. Be halve een bedrag in geld bood de heer Van Gellecum aan de hem toebehorende vrijkomende bedrijfsruimten aan de Kruisstraat te verko pen of te verhuren aan door de gemeente te saneren be drijfjes. Hij weigerde evenwel het hem aangeboden voorlo pig koopcontract te onderte kenen. Later heeft hij te ken nen gegeven dat hij van de transactie afzag. Door het uitstel van de tran sactie is ernstige schade aan de langdurig leegstaande boerderij ontstaan. Via dé rechter wil het Leidse college nu een schadevergoeding van 81.000.- plus renteverlies van de heer van Gellecum krijgen. Hoewel de heer J. Peters (PvdA) stelde te betwijfelen of er in eerste instantie goede afspraken met de heer Van Gellecum zijn gemaakt, wilde hij met oog op de financiële positie van de gemeente Lei den toch voor het voorstel van b en w stemmen. Ook de CDA-fractie had het financieel belang van de ge meente voor ogen. Dit was voor haar evenwel een reden om tegen te stemmen. Bij monde van de heer M. Ham stelde de fractie dat er geen sprake van een wilsovereen stemming van Van Gellecum kan zijn geweest. Vandaar dat zij van mening is dat het college geen schijn van kans maakt een rechtsgeding te winnen. Een amendement van het PPR-raadslid L. Beijen om na het voeren van het rechtsge ding terug te koppelen naar de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegenheden, wanneer het college in hoger beroep wil gaan, werd door b en w overgenomen. In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraa t 17 wor den op maandag 9 april voorstellingen gegeven van de film „Lebenszeichen" van de Duitse regisseur Wemer Herzog. Aanvang voorstellingen: acht uur en kwart over tien. Buurthuis Groenoord Het Buurthuis Groenoord, gevestigd aan de Musscben- broekstraat 25 beeft ter gelegenheid van de paasvakan tie een breed scala aan activiteiten op bet programma staanZaterdag 7 april om acbt uur is er voor alle buurtbewoners een bingo-avond met dansen. Maandag 9 april om tien uur 's morgens een paastekenwedstrijd voor 4-16-jarigen (kosten 50 cent). Maandagmiddag om twee uur staat een spel in bet bos op bet programma. Dinsdag meldt een bezoekje aan Duinrell (kostenzes gulden). Woensdag om tien uur is er een teken- en plak- wedstrijd ter gelegenheid van Koninginnedag. Om twee uur 's middags de film Dik Trom. Donderdags wordt er een sportocbtend gehouden. Vrijdagmorgen om tien uur staat bet verven van eieren op het programma. Op Tweede Paasdag worden vanaf twee uur eieren gezocht. Japan De Engelse groep „Japan" treedt donderdag 5 april op in de Stadsgehoorzaal aan de Brees tra at 60. In het voorpro gramma treedt de Utrechtse „Jenner Band" op. Kaarten zijn in de voorverkoop voor zeven gulden vijftig te krij gen op de volgende adressen: Elpee, Vismarkt 4, Leiden, VW, Stationsplein 210, Leiden, de Haagsche Courant en Het Vaderland in Den Haag en het Rotterdams Nieuws blad in Rotterdam. Aan de zaal zijn de kaarten voor tien gulden te krijgen. Rijksherbarium Het 150-jaar bestaande Rijksherbarium houdt vanavond om acht uur een lezing aan de Schelpenkade 6 over een expeditie naar Nieuw-Guinea. In de vergaderzaal van bet Rijksherbarium vertelt dr. J. F. Veldkamp over de ervaringen als plan ten verzamelaar in de tropen en ver toont een film over de expeditie. Aanvang: acbt uur. Rol er es uit Jeugdtoneelgroep Menes van het LAK brengt dit jaar een nieuwe kinderproduktie: „Rol er es uit". Het gaat over verschillen tussen jongens- en meisjesgedrag en de daar bij behorende rollenpatronen. Op basis van improvisaties vanuit eigen herinneringen en ervaringen en gesprekken met kinderen is er een produküe ontstaan die ongeveer een uur duurt en begeleid wordt met muziek. Donderdag 5 april gaat deze produküe in première in het LAK-thea- ter. Levendaal 150 UI, tel. 124390, om 21.00 uur. Het stuk is bedoeld voor kinderen van 12-16 jaar. Na de première bestaat de mogelijkheid het stuk op middelbare scholen te spelen. Hiervoor kan contact worden opgenomen met het LAK-theater. De nieuwe Gerard Cox Show De bekende cabaratièr Gerard Cox brengt op woensdag 4 april zijn nieuwe show in de Leidse Schouwburg. Ca baret in een show-acbtig jasje met naast Gerard Cox Si mon e Kleinstra, Leonie Jansen en het kwartet Fred Lee- flang. Aanvang20.15 uur. Herhuisvesting KWJ, LJA en Welzijnsraad LEIDEN De KWJ (Beweging van Werkende Noordeinde. Al jaren kampt de beweging hier Jongeren) gaat binnenkort verhuizen. De ge- met ruimtegebrek. meenteraad stelde gisteravond 45.000,- be- Het pand Ydo is in beheer bij de stichting schikbaar voor verbouwingen aan het pand Ydo (Hooglandsekerkgracht 4) waar de KWJ de eerste verdieping zal betrekken. Sinds 1973 is de KWJ gehuisvest geweest in ruimten op het Marine-complex aan het Wisselpavilj oen Voorgeest" kost ruim drie miljoen LEIDEN-Zonder hoofdelij- P«Matnscb ziekenhuis „En- ke stemming is de gemeente- 'L?'Ï-IS™ raad gisteravond akkoord ge- lldehjk onderdak b.eden aan vaan met het hesehikhaar pupillen van de \oorge- es (paviljoens, die binnenkort worden gerenoveerd. Het wisselpaviljoen wordt ge bouwd volgens het zogenaam de Alco-systeem. Door het fle xibele karakter van dit» sy steem kan het gebouw op eenvoudige wijze worden aan gepast aan alternatieve be stemmingen na gereedkomen van de renovatie. Gedacht wordt aan het te zijner tijd onderbrengen van de arbeids- therapie in het paviljoen. Deze is thans gehuisvest in een aantal loodsen, waarvoor slechts een tijdelijke vergun ning is gegeven. gaan met het beschikbaar stellen van 3.335.000,- voor de bouw van een wisselpavil joen op het terrein van Leidse Jeugd Actie, die eveneens een ander onderkomen krijgt Onlangs hebben b en w besloten LJA met de Welzijnsraad te huisves ten in het pand Breestraat 117. Dit pand is na gereedkoming van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht door de Gemeentewerken verla ten. ADVERTENTIE Een van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland. Haarlemmerstraat 42, LEIDEN (071) 131204

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3