Borg zet Ahoy weer op stelten Van Hanegem zondag voor Chicago Stings Ruben la Cruz ontneemt John Emmen bokstitel in halfzwaargewicht Jacques Stap (NOC) overleden Vet twijfelt over deelname NK libre De Vink trainer van Interlance SPORT LEIDSE COURANT. DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA CHICAGO Willem van Hanegem vliegt morgen van Chicago naar Leerbroek, haalt Truus op en voegt zich vrijdag bij zijn nieuwe collega's van de Chicago Stings, voor welke Amerikaanse ploeg hij zondag zijn eerste wedstrijd zal spelen. Gisteren te kende Van Hanegem een contract, dat hem voor zes- Voor deze ploeg komen ook uit Jörgen Knstensen, Arno Steffenhagen, Dick Advocaat en waarschijnlijk Peter Ressel die nog in onderhandeling is. Het aanbod dat Ajax via financieel ondersteuner Freek van der Meyden deed, heeft Van Hanegem naast zich neerge legd. Ajax wilde hem als laatste man. Van Hanegem: „Ik ben eerst weggeschopt bij het Nederlands elftal, daarna bij AZ en ik voel er niets voor dat me hetzelf- i de overkomt als het bij Ajax eventueel minder goed zou gaan. Laat mij maar in Amerika tonen, dat ik nog niet ben afgeschreven. Het volgend seizoen zal ik nog één competitie, waarschijnlijk bij NAC of Excelsi or, spelen en dan is het afgelopen". De Deen Allan Simonsen, die bij Borussia Möncheng- ladbach speelt, heeft een aanbieding van Barcelona in beraad gehouden. Hij beslist pas half april. Borussia vraagt een transfersom van twee miljoen gulden. ROTTERDAM De chaos in het internationale tennis is in Rotter dam weer eens schrijnend aan het licht getreden. Nadat de dollar- stroom een jaar of tien geleden losbarstte, werd de ene organisatie na de andere opgericht om niet al leen het explosieve geweld in goe de banen te leiden, maar tevens om zoveel mogelijk graantjes mee te pikken uit de welgevulde ruif. De veelheid aan participanten in het hele gebeuren bracht echter twee dingen zonneklaar aan het licht: de grilligheid van de vedet ten en hun gebrek aan communi catie. Nu tegenwoordig spelers door zowel zaakwaarnemers als vakorganisaties worden vertegen woordigd en er bovendien enige zakelijke ondernemingen zijn, die voor goed geld hele spelersvelden leveren aan toernooidirecties (zoals het in Rotterdam opereren de WCT) is het risico dat partijen langs elkaar heen werken levens groot. Het is dan ook een koud kunstje voor een speler om daar gepast gebruik of zelfs misbruik van te maken. Waarbij het de ab solute popsterren wel heel gemak kelijk wordt gemaakt. Hoewel er de laatste jaren steeds meer en elke keer strakker wordt geregle menteerd, blijkt het steeds weer mogelijk dat de grote kanonnen ongestraft hun grillen en grollen kunnen demonstreren. Björn Borg leverde daarvan in Rotterdam een fraai staaltje. Uitge schakeld in de kwartfinales in Mi laan vorige week, reisde de Zweed af naar zijn residentie Monte Car lo. Waar vandaan hij, naar WCT- directeur John McDonald meedeel de, tweemaal probeerde telefonisch contact te krijgen met Ahoy om te vernemen wanneer hij werd veron dersteld te spelen. Borg kreeg de organisatie in Rotterdam niet aan Koortsachtig en nerveus overleggen de officials van het "toernooi, wat te doen nu Björn Borg niet is verschenen. Een demonstratiepartij scheen voor hen de oplossing te zijn, voor het publiek niet. de lijn en ging er gemakshalve maar van uit, dat hij niet op maandag zou dienen op te treden. De toernooileiding evenwel had hem wel degelijk op het schema voor de eerste dag gezet. Maar toen Borg gisteravond om kwart over zes in het Hilton hotel in Rot terdam aankwam, wenste hij niet meer in actie te komen. Waarmee de organisatie voor een levensgroot probleem werd gesteld. Want in het daags tevoren bekend gemaakte schema stonden al twee partijen gepland die evenmin door gang konden vinden: Gerulaitis- Feigl en Amritray-Pattison. De be trokken spelers hadden wel telefo nisch contact daarover met de or ganisatie gehad. Borg wilde niet spelen en speelde dan ook niet Zo gaat dat met sterren, voor wie het publiek graag een paar tientjes neertelt en die als gevolg daarvan menen een uitzonderingspositie te mogen claimen. Want Franco Bartoni, de namens de Grand Prix-organisatie afge vaardigde supervisor, mocht dan nog met zoveel verve verklaren dat deze behandeling ook een speler van aanzienlijk minder allure zou zijn ten deel gevallen, erg overtui gend klonk het allemaal niet Borg mocht gisteravond rustig in zijn hotel blijven zitten om vandaag pas zijn partij tegen de Brit Mark Cox af te werken. Hetgeen zonder enige twijfel aan een tennisser met een klassering van om en nabij de honderd op de wereldranglijst niet zou zijn toegestaan. Je kunt als toernooidirectie toch moeilijk een Wimbledon-kampioen buiten de deur zetten", sprak Bartoni in te genspraak tot zijn eerder gedane uitlating. „Hij heeft geen regels overtreden. Ik zal van deze zaak rapport opmaken en pas later zal dan worden beoordeeld of ik een goede of een verkeerde beslissing heb genomen". Met welke laatste opmerking de Italiaan zijn geloof waardigheid helemaal op de tocht zette. - Ramirez speelde wel. Hier is hij in actie tijdens zijn partij tegen Feaver. Al met al zat de toernooi-organisa- tie gisteren met een wedstrijdsche ma waarin flinke gaten waren ge vallen. Dat werd uiteindelijk opge lost door een aantal „noodmaatre gelen". Zo diende allereerst de Me xicaan Ramirez zijn partij tegen de uit het kwalificatietoernooi afkom stige Brit Feaver zo lang mogelijk te relcken om de met 5.000 toe schouwers goed bezette tribunes niet in opstand te laten komen. Want dit duel was het laatste van gisteren voor het eigenlijke toer nooi en zou normaal omstreeks ne gen uur zijn beëindigd. Ramirez kweet zich met grote nauwkeurig heid van zijn taak. Hij wrong zich in allerlei bochten om maar niet in twee sets te winnen, waardoor de ontmoeting pas over half elf was beëindigd. Waarna er een demon stratiepartij werd gearrangeerd, waaraan onder meer John McEn roe, Peter Fleming en Vitas Geru- laitis hun medewerking verleenden. Vies Dit kon de vieze smaak bij de toe schouwers evenwel niet wegnemen. Hen was een programma door de neus geboord, waarop Borg en Ge- rulaitis als grote trekpleisters fun geerden. Hoezeer Borg lak heeft aan alle andere instanties dan die gene die hem moeten voorzien van kapitale cheques, bleek overigens ook uit iets anders. „Als straf heb ben we besloten Borg uit het dub- beltoernooi te schrappen", ver klaarde hoofd voorlichting van Ahoy, Harm Scheepbouwer, aan het begin van een in aller ijl beleg de persconferentie. Waarna bleek dat de Wimbledon-kampioen zich had gekoppeld aan zijn coach Len- nart Bergelin, die tenminste twee keer zo oud is als zijn pupil en met wie hij nog nooit een toernooi heeft eesDeeld. Waarmee Borg een „extra dimen sie" toevoegde aan zijn reeks op tredens in Rotterdam. Vorig jaar moest hij wegens een blessure af haken, een jaar eerder bleef hij zonder afbericht weg en drie jaar geleden reisde hij tijdens het toer nooi ineens spoorslags af om een demonstratiepartij in Zweden te spelen. Het voorval van gisteravond teken de eens te meer de houding die fi guren van het kaliber Borg zich zonder enige sanctie kunnen ver oorloven, en waar tegenover Ahoy geen drastische maatregelen stel len, die alleen maar diskwalificatie kon inhouden. „Dat kon men het publiek niet aandoen", was de me ning van de leiding van het Rotter damse sportpaleis. En zolang toe rnooidirecties en sponsors zich op deze gronden schikken, naar de zo langzamerhand belachelijke caprio len van dit soort topspelers, zullen deze nog wel even de wet blijven stellen. Een ongezonde situatie in dé geleidelijk aan doodzieke inter nationale tenniswereld. Een dokter is nog niet gevonden. FRANK WERKMAN De uitslagen van gisteren: MottramDu- pre 61, 36, 63; Franulovic—Joubert 6—2, 1-6. 6-1; Kronk-Mitton 7-6, 6— 7, 76; Kriek—Crealy 76, 62; Rami rez—Feaver 64,67,75. KUDELSTAART Jacques Stap, sedert 1973 secretaris penningmeester van het Ne derlands Olympisch Comité, is zaterdag na een langdurige ziekte op 63-jarige leeftijd overleden. De overledene was van 1937 tot 1957 actief wedstrijdzeiler in de Sharpy- en de Olympia- jollenklasse In de laatste bootcategorie werd hij drie maal kampioen van Neder land. In 1952 was hij reservé in de Nederlandse zeilploeg die deelnam aan de Olym pische Spelen in Finland. De heer Stap heeft grote ver diensten op bestuurlijk niveau gehad. Hij was eerst penning meester en later voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse tafelten- nisbond. Van 1956 tot 1964 was hij lid van het hoofdbe stuur van die organisatie. Van 1968 tot 1972 maakte hij deel uit van de Olympische voor bereidingscommissie van het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond. In 1972 was hij plaatsvervangend chef d'e- quipe van de Nederlandse zeilploeg en coach van het Nederlandse Flying Dutch- man- en Tempestteam tijdens de Olympische regatta te Kiel. De heer Stap was sedert 1976 president van de International Flying Dutchman Organisati on en in 1977 behoorde hij tot de jury tijdens het wereld kampioenschap FD-klasse in Torbole (Italië). Tips Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR Drie rennen en zeven draverijen staan er morgen middag om 14.00 nur op het pro gramma van de Wassenaarse ren baan Duindigt Onze tips: ASSENAARPRIJS: Sammy D. Ra chel D en Racy S. ROQUEBRUNEPRUS: Prince Pam, Tomdonton en Soling. VOORSCHOTENPRIJS: Railent Way, Ricco Westlandia en Pieter D. LEIDENPRIJS: Ramster G, Shamrock G en Saffier G. RIJSWIJK PRIJS. Raymond. Ro bijn N en Rakker T. CAP MARTINPRIJS: Dont Let Go, Dusty en Sir Henri KATWIJKPRIJS: Phosphor, Nancy van Duke en Perry Anjo. MENTONPRIJS: Grandma Samp son, Boxberger Alive en Royal Ballet RIJSBURGPR1JS: Perfect Wilkes, Moniek Donne en Prins Buiten- OEGSTGEESTPRIJS: Pacemaker W, Lex Areta en Niels Zuid velde BERKHOUT Piet Vet heeft nog niet beslist of hij zijn Nederlandse biljarttitel in het vrijspel zal verdedigen. Het toernooi om het Nederlands kampioenschap wordt in mei in Oss gehouden. Vorige week in Zwaag, waar hij de beste was in de titelstrijd 47/2, maar Louis Havermans tot kampioen gekroond zag worden, nam Vet zich voor niet in het libre in actie te komen. „Ik heb geen zin >nog een keer voor schut te gaan door die idiote regel van de biljartbond". Havermans werd in Zwaag kampioen, omdat hij het onderlinge duel tegen Vet had ge wonnen. Vet: „In Oss bij het libre kan me dat ook weer gebeuren". Vet besloot aanvankelijk niet naar Oss af te reizen. „De organisatoren in Oss, mensen die ik goed ken, hebben me gesoebat of ik alsjeblieft wilde meedoen. Ik heb daar geen ja en geen nee op gezegd. De organisatie gaf te kennen de biljartbond aan te spreken of df gewraakte regel niet voor het toernooi kan worden afgeschaft. Ik geloof daar niet zo in. Persoonlijk heb ik geen interesse meer in dat kampioenschap in Oss, maar misschien verander ik nog van gedachten". Voor het toernooi om de Nederlandse titel vrijspel zijn de volgende spelers geplaatst: Piet Vet, Jos Bongers, Louis Havermans, André van Ham, Jan Arnouts, Christ van der Smissen, Piet van de Kruysweg en Ben Velthuis. De laatste vier plaatsten zich in de voorwedstrijden. Wim van Deventer is eerste reser- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jacques de Vink wordt met ingang van volgend volleybalseizoen de nieuwe trainer/coach van de Zaanse eredivisieclub Inter lance. In deze functie volgt de nu zesendertigjarige Hagenaar Ben Krysik op, die als assis tent van bondscoach Jaap Korsloot inmiddels reeds bij het Nederlands herenteam aan de slag is gegaan. Boven dien wordt de selectie van In terlance Zaan definitief ver sterkt door de komst van spelverdeler Frank van Over- eem, die na een voor hem persoonlijk weinig succesvol jaar bij landskampioen Star- lift terug zal keren naar zijn oude vereniging. Ruben la Cruz schreeuwt het uit van vreugde. In luttele seconden had hij de regerend kampioen in het halfzwaargewicht, John Em men, door k.o. overwonnen. DEN HAAG Eén kampioen sneuvelde in de halve finales van de Nederlandse bokskampioenschappen, de Bossche half zwaargewicht John Emmen- Maar dan ook wel zeer snel. Nauwelijks was zijn partij tegen de Hagenaar Ruben la Cruz, na jaren afwezigheid dit seizoen weer in de ring, begonnen of op een linkse zakte de titelhouder in de hoek op zijn hur ken. Hij verhief zich nog wel maar scheidsrechter Kleinhout telde hem staande uit. La Cruz had nog geen halve minuut nodig gehad- De andere vier kampioenen, die ir. actie kwamen bantamgewicht Sjef Zwakhalen (Maas tricht), lichtgewicht Frans Hak (Eindho ven), middengewicht Adrie Magielse (Dordrecht) en lichtwelter Cor Ever- steijn (Rotterdam) plaatsten zich al len voor de volgende week, weer in de Haagse sporthal De Houtzagerij, te bok sen finales. Van dat viertal sleepte de partij tussen Eversteijn en Tira Bachaou (Dordrecht), een ovatie weg. Een duel met een voor geschiedenis. Tijdens de Zuidhollandse titelstrijd troffen beiden elkaar in de eindstrijd. Bachaou, snel doorgestoten tot de A-klasse, was geïntimideerd door Eversteijn die hij evenwel in de derde ronde, toen hij zijn schroom had afge legd, in moeilijkheden bracht Angst had Bachaou gisteravond niet. Hij ging mee met het traditioneel hoge tempo van Eversteijn en buitte zijn grotere fysieke kracht knap uit. Eversteijn evenwel scoorde regelmatiger en zuiverder, hoe wel hij in de tweede ronde van dit mee slepende en op hoog peil staande duel even door de knieën knikte. In de derde ronde kwam het onverwachte einde. Op een korte linkse ging Bachaou neer en tegen het einde van de partij nog eens op een korte linkse hoek, specialiteiten van Eversteijn. Tweemaal neer beteken de verlies door interventie. Eversteijn ontmoet in de finale de Bosschenaar Erik Huigenvoort die geen partij had aan Jan Scholten (Leeuwarden). Huige voort raakte de Fries waar hij maar wil de, gaf hem in de eerste ronde na een stroom stoten acht tellen rust en in de tweede greep de scheidsrechter terecht in en stuurde Scholten naar zijn hoek. In de lichtere gewichten heersten bok sers uit het zuiden. Regerend kampioen Sjef Zwakhalen won met overmacht van bantamgewicht Fons Delmotte uit Bre da, die ook in het lichtgewicht geen succes had met Wim Dieckmann, die van titelhouder Frans Hak (Eindhoven) verloor. Ook al een duel met een voorgeschiede nis. In de kampioenschappen van het zuiden stonden zij in de finale tegenover elkaar en Dieckmann veroverde de titel. Ditmaal had Hak meer controle over zijn stoten, die ook beter werden gedoseerd dan de af en toe met uitschieters scoren de Dieckmann. Hak komt in de finale te gen Antoon Verrips (Jutfaas) die in een partij, louter bestaande uit felle slagwis selingen, zijn clubgenoot Cees Prózee versloeg. Beiden gingen elkaar met een enorme conditie te lijf maar aan zuiver heid ontbrak het Was dat niet het geval geweest, dan zou met zulk een veelheid aan stoten beslist een k.o. zijn gevallen. In het weltergewicht ook al een zuider ling die opviel, de Maastrichtenaar Mat- thieu Will ems, vaste klant bij de laatste vier van de laatste jaren. Hij trof in Do nald Jansen (Jutfaas) een pugilist met een verwoestende stoot die evenwel zo onzuiver was dat hij er geen effect uit kon halen. Willems bouwde zijn aanval zorgvuldiger op, scoorde daardoor ook meer en werd terecht de winnaar op punten, die om de vacante titel kam pioen John van Elteren schreef niet in zal boksen tegen de Rotterdammer Cor Ton, wiens partij tegen Wil bert Ortega (Amsterdam) het absolute dieptepunt van de avond was. Kwijt Er loopt in het middengewicht een merkwaardige bokser rond, de Dordte- naar Adrie Magielse, al op weg naar de veteranenleeftijd en toch Nederlands kampioen. Hij beschikt over een counter die hij evenwel een tijd „kwijt" is ge weest. Tegen Paul Tummers (Munsterge leen) had hij die moeilijkste maar ver woestende stoot weer tot zijn beschik king. In de eerste ronde liep Tummers tegen een rechtse counter op en in de tweede, toen er in feite (nog) niets aan de hand was, wierp zijn helper eensklaps de handdoek ten teken van overgave. Ma gielse finalist tegen de sterke Leeuwarde naar John IJsselmuiden die in streekge noot Taeke Roukema (Delfzijl) een lange, maar verre van fraaie bokser, een lastig te bestrijden opponent ontmoette. De sta tisch boksende Roukema bleek veel te kunnen incasseren hoewel hij in de twee de ronde na een waterval van stoten acht tellen rust moest nemen. IJsselmui den, technisch oneindig veel bekwamer, had in de derde ronde geen kracht meer voor een eindstoot maar zijn puntenzege was zeer royaal. Een bokser met een eveneens lange reach is de Amsterdamse zwaarwelter Peter Raamsdonk, die, in tegenstelling tot Roukema, wel profijt kon trekken van zijn grotere reikwijdte in zijn duel met het Rotterdamse talent Johnny Smit, die ditmaal zijn befaamde sterke stoten alleen in de derde ronde kon plaatsen maar in de eerste twee duidelijk het on derspit had moeten delven. Raamsdonk kreeg in de derde ronde ten onrechte acht tellen rust. Hij struikelde, wat scheidsrechter Krom niet onderkende. Niettemin werd Raamsdonk met een sco re van 5-0 winnaar en ontmoet hij in de eindstrijd ook al een gevreesd „krach tmens", de Leidenaar Chris Lantrok die eveneens over een counter beschikt Hij had die stoot niet nodig om de Amster dammer Ron Wijngaard al na een mi nuut met een linkse hoek neer te halen. Wijngaard was niet meer in staat zich te verweren en werd naar zijn hoek ge stuurd. Dat overkwam ook de Leeuwar der halfzwaargewicht Ruud Scheer in zijn partij tegen de veel grotere André Oetelaar (Gemert). In de ongelijke strijd moest Scheer in de tweede ronde rust nemen op een links-rechtse combinatie maar pas in de derde ronde greep scheidsrechter Franken terecht in om Scheer voor een ruïneuze nederlaag te sparen. Dat wordt vuurwerk volgende week maandag als Oetelaar en La Cruz elkaar in de eindstrijd te Üjf gaan. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15