HALLELUJAH: ,,Er is verdraaid, misleid, gelogen'9 in Harrisburg MASSAAL PROTEST TEGEN KERNINSTALLATIE GORLEBEN Het goede liedje op de goede plaats op de goede tijd Bevolking rond atoomcentrale niet langer te sussen Jan Terlouw: voorlopig geen nieuwe centrales in Nederland bouwen 1 m BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 7 Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON Wat veel tegenstanders van kernener gie het meest verbijsterd heeft bij de gebeurtenissen rond dc nucleaire nachtmer rie bij Harrisburg (Pennsyl vania) is niet het ongeluk zelf. Zij immers waren al van mening dat ernstige on gelukken mogelijk zijn. Hun verbijstering geldt vooral de manier, waarop het ongeluk door de autoriteiten is behan deld. „Er is in feite precies zo gereageerd zoals wij altijd gevreesd hebben. Vanaf het begin is geprobeerd de zaak te sussen. Er is misleid, ge draaid en bewust gelogen en het wordt nog steeds ge daan", aldus een woordvoer der van de „Potomac Allian ce", een anti-atoomgroepering in Washington. De feiten rond het ernstigste ongeluk in de Amerikaanse atoomgeschiedenis en wellicht in die van de wereld zijn dan ook hoogst verontrustend. Het begint al bij het feit, dat het ongeluk pas 3 1/2 uur nadat het was gebeurd bij de auto riteiten in Pennsylvania en Washington werd gemeld. Vervolgens hebben woord voerders van het betrokken energiebedrijf te pas en te onpas gemeld, dat er vol strekt niets ernstigs aan de hand was, dat de veiligheids maatregelen voor noodgeval len voortreffelijk hadden gewerkt en dat ze de zaken weer compleet in de hand hadden. Pas toen deskundigen van buiten het bedrijf er bij betrokken werden, kwam aan het licht dat radioactieve stra ling uit de centrale naar bui ten was gekomen. Maar ont zettend weinig, riep men in koor, bijna een gezondheids- therapie in vergelijking met een simpel „röntgenfotootje". Bij de afdeling gezondheid sonderzoek van de invloedrij ke consumentenorganisatie van Ralph Nader denkt men daar anders over. „Die verge lijking is misleidend. Afgezien van het feit dat het veel blootstellen aan röntgenstra ling gevaarlijk is en er in de Verenigde Staten te gemakke lijk met radio-actieve straling wordt omgesprongen gaat het in dit geval om een blootstel ling aan radioactieve straling gedurende een veel langere periode. Wel dagen, misschien weken", aldus een woordvoe der van de organisatie. Men ergert zich er ook mate loos aan het feit, dat voortdu rend beweerd wordt, dat van letsel, ook bij de direct bij het ongeluk betrokken em ployee's in de centrale, niets is gebleken. De consumenten organisatie: „Het gaat er nu juist om dat gevolgen voor de gezondheid in dit geval pas veel later, soms wel twintig jaar later, aan het licht kun nen treden". Het sussen bleek overigens wel effect te heb ben. Een inderhaast door een tv-station gehouden enquête in de omgeving, een dag na het ongeluk, gaf aan dat een grote meerderheid van de be volking zich nog volstrekt vei lig voelde. Maar ongeveer een kwart gaf te kennen de schrik flink te pakken te heb ben. Evacuatie-plan Een dag later, ruim 48 uur na het ongeluk, gaf gouverneur Dick Thornburgh van Pennsy lvania te kennen er hard over te denken een miljoen men sen te evacueren. Hij deed die aankondiging nadat op nieuw een beduidende radio actieve straling de centrale had verlaten. Het zou volgens woordvoerders van de centra le. ditmaal geadviseerd door deskundigen van de Ameri kaanse atoomregulieringscom- missie, met opzet zijn gebeurd in het kader van pogingen de zaak onder controle te krij gen. Lokale autoriteiten en het bestuur van de staat Pennsylvania waren niet op de hoogte gesteld en dus woe dend. De gouverneur gelastte de evacuatie, die overigens in middels weer ernstig overwo gen wordt, af. Daarbij komt dan nog een ruzie-achtige sfeer tussen de diverse instan ties over de sterk afwijkende metingen van radioactiviteit. ,,Who is running the show9" („Wie leidt de opvoering?") riep een verontwaardigde journalist zaterdag tijdens een persconferentie. Het bleek de reguleringscommissie. Kran ten, radio en tv, die in hun reportages aanvankelijk op merkelijk gedwee aan het „sussen" meededen, worden met het uur agressiever. In een half uur durende speciale reportage van het grootste tv- bedrijf ABC kwam vrijdaga vond nog geen enkele atoom tegenstander aan het woord. Wel mocht een mevrouw er gens in Illinois, op minder dan een mijl afstand gehuis vest van een soortgelijke cen trale, uitvoerig vertellen, dat het haar allemaal geen don der kan schelen. Ze zei zich absoluut veilig te voelen. Maar steeds meer tegenstan ders komen sindsdien in de reportages aan bod. Uitvoerig wordt verslag gedaan van de ommezwaai in de publieke opinie, niet in het minst in de omgeving van Harrisburg, waar inmiddels al duizenden mensen hun huis vrijwillig al hebben verlaten. De situatie werd nog verer gerd omdat, door een mense lijke fout, de BB-sirgne in Harrisburg plotseling begon te loeien. De paniek was com pleet. Sinister verschenen bij voorbeeld langs diverse we gen handgeschreven verwij zingen naar schuilkelders. „Veel mensen zijn doodsbang. En in feite weet nog niemand waar hij aan toe is", aldus de burgemeester van het dichtbij gelegen Middletown. De kans op een catastofe is nog volop aanwezig en zal de komende dagen aanwezig blij ven. Een groep van driehon derd artsen in de noordooste lijke staten, die zich onder het motto „Doktoren voor so ciale verantwoordelijkheid" al jaren om het gevaar van radi- oactieviteit bekommeren, heb ben berekend dat zo'n catas trofe zou kunnen betekenen: zeker 3300 doden, minstens 45.000 gewonden, waarvan ve len zonder overlevingskans, en zeker een even groot aan tal mensen bij wie zich over een onbekend aantal jaren kanker zal ontwikkelen. De politieke reacties op het ongeluk, dat „niet kon gebeu ren", zijn doorgaans nog erg voorzichtig. Maar de leiders van met atoomzaken belaste commissies in het Congres (Morris Udall in het Huis van Afgevaardigden en Edward Kennedy in de Senaat) heb ben al laten weten, dat de veiligheidseisen in ieder geval moeten worden opgeschroefd en dat het verlenen van nieu we vergunningen zeker zware vertraging zal ondergaan. Ook president Carter, die een spe ciale verbinding tussen rege ring en de plaats des onheils heeft laten aanbrengen, en zondag een bezoek aan het rampgebied bracht, heeft zich inmiddels in die geest uitge sproken. De felste reactie kwam van Californië's gou verneur Jerry Brown, wiens aversie tegen atoomenergie trouwens al bijna spreekwoor delijk is. „Dit ongeluk maakt een leugen van de nucleaire propaganda", aldus Brown. In het beeld van „het grote sussen" past ook de opmer king, die directies van diverse De voorganger had een gehoor andere centrales in de Vere nigde Staten laten horen, na melijk dat een dergelijk onge luk bij hen niet mogelijk is. Een dergelijk bericht kwam ook uit Frankrijk, waar de autoriteiten aan demonstran ten lieten weten, dat de Fran se centrales een andere con structie hebben en „dus" niet blootstaan aan dergelijke ge varen. De juiste toedracht in Pennsylvania is intussen nog niet bij benadering bekend. Te negatief Wat wel vaststaat dat omvang en gevolgen van de ramp in Pennsylvania die van de film „The China Syndrome" verre overtreffen. Tegen de onlangs in roulatie gebrachte film met Jane Fonda en Jack Lemmon had de Amerikaanse atoom lobby een hevig offensief in gezet, omdat de film een on realistisch en veel te negatief beeld van een bijna-ramp in een kerncentrale zou geven. „The China Syndrome" wordt desondanks bestormd. In de eerste week weken heeft de film, die ook in Harrisburg draait, al 25 miljoen gulden opgebracht. De ramp bij Harrisburg gaat in ieder geval veel meer geld kosten. Het economisch dilem ma is aanzienlijk. De 72 in de Verenigde Staten operende kerncentrales voorzien in der tien procent van de electrici- teitsbehoefte. Ze vertegen woordigen de invoer van 2,5 miljoen barrell olie per dag, ofwel 36 miljard gulden per jaar. Ook gevaren van geringe straling zwaar onderschat WASHINGTON Juist de laatste tijd beginnen specia listen zich af te vragen of de gevaren van geringe radio-ac tieve straling niet schromlijk onderschat zijn, en dus veel groter dan aanvankelijk werd aangenomen. Een recent ver slag van een Amerikaanse re geringscommissie die deze zaak heeft onderzocht, toont dit aan. Door het ongeluk dat zich in Harrisburg heeft voorgedaan kunnen de mensen op twee manieren worden besmet Een radio-actieve wolk kan ie mand door rechtstreeks uiter lijk contact besmetten of via inademing. Ook kan iemand indirect, door besmet voedsel en drinkwater worden aange tast Ei- zijn twee soorten straling: ioniserende en niet-ioniseren- de. De ioniserende straling baart de grootste zorg, omdat die biologisch belangrijke mo leculen (de kleine deeltjes van een stof) kan doen uiteenval len. Als een belangrijk mole cuul in een lichaamscel door straling wordt beschadigd, raakt deze cel ontspoord. Ge beurt dit met teveel cellen, dan raken het weefsel, het li chaamsdeel en tenslotte ook het lichaam volkomen in de war. De schade als gevolg van radioactieve straling va rieert van de ongevaarlijke dood van een paar ver vangbare cellen tot een voort ijdige veroudering, kanker of een vrijwel onmiddellijke dood. Iedereen ontvangt straling, deels uit de kosmische ruim te, deels uit de aarde. Deze straling komt neer op onge veer 0,15 rad per jaar. Van de niet-natuurlijke straling die een mens ontvangt is 90 poro- cent afkomstig van medische apparatuur. Een röntgenfoto geeft een stralingsdosis van 0,03 rad. Een te hoge straling sdosis kan bij zwangere vrou- wen een misvorming van de vrucht veroorzaken, in een la ter stadium jeugdkanker. Als de geslachtscellen van volwas senen worden blootgesteld aan straling, kan dit ook lei den tot afwijkingen bij kinde ren en het verdere nageslacht Ook lage doses straling kun nen, zij het na lange tijd, tot ziekten als leukemie leiden. Vluchtelingen uit de omgeving van de lekkende kerncentrale zijn el ders in opvangcentra ondergebracht. Mevrouw Kathy Moody, die haar derde kind verwacht, met haar kinderen in een van die op vangcentra. DEN HAAG Volgens dr. Jan Terlouw, fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer en van huis uit kernfysicus, moe ten er in Nederland voorlopig geen kerncentrales meer ge bouwd worden. In Nederland is alle ruimte om daar eens even mee op te houden en de tijd te nemen om na te gaan hoe veilig of onveilig kernenergie nu eigenlijk is. Bestaande centrales moeten niet dicht, aldus Terlouw, maar door voor lopig geen nieuwe centrales te bouwen kan ook het gevaar van de verspreiding van kernwapens en problemen met ra dio-actief afval beter onderzocht worden. De voorzitter van de vaste kamercommissie voor kernenergie, Jan van Houwelingen (CDA), acht het op zijn minst gewenst om te onderzoeken of het ongeluk van Harrisburg zich ook zou kunnen voordoen in Borssele, waar een kerncentrale van hetzelfde type staat. Van Houwelingen sluit niet uit dat een aantal veiligheidsaspecten opnieuw zal moeten worden bestu deerd. Ook de PPR vraagt van de regering een nieuwe studie naar de veiligheid van kerncentrales. Volgens de voorzitter van de commissie van reactorveiligheid, ir. C.J. van Daatselaar. hebben de kerncentrales in Borssele en Dodewaard een andere constructie dan die van Harrisburg. Wel is de centrale van Borssele van hetzelfde type als de rampcentrale, maar er zijn ook wezenlijke verschillen. Ook in Borssele kan het voorkomen dat radio-actieve stoom moet worden afgeblazen via de veiligheidsklep, maar dan komt de stoom terecht in een vat met water, en dus niet in eerste in stantie in het reactorgebouw, zodat afblazen van de stoom via de schoorsteen niet direct nodig is. Ook wordt in Borssele op een andere manier koelwater van het noodkoelsysteem naar de reactorkern geleid, waardoor de kans op vorming van een stoombel wezenlijk kleiner is, aldus ir. Van Daatselaar. (Van onze correspondent Arie van Vree) HANNOVER In de hoofdstad van de deelstaat Nedersaksen heeft zater dag de grootste demonstratie tegen kernenergie plaatsgevonden die ooit in West-Duitsland is gehouden. Ruim 50.000 meest jongere mensen (volgens de organisatoren zelfs meer dan 100.000) verzamelden zich in Hanno ver om onder het motto „Gorleben moet leven" te protesteren tegen de aldaar geplande installatie voor ver werking en opslag van radioactief af val. Het was de afsluiting en het hoogte punt van een demonstratieve trektocht van enige honderden plaatselijke boe ren en atoomtegenstanders die vorige week zondag in Gorleben van start was gegaan en die zaterdag de hoofd stad Hannover bereikte. Even uniek als de omvang van de demonstratie was het vredelievende verloop ervan. In tegenstelling tot soortgelijke demon straties in het verleden in Brokdorf en Grohde heeft zich zaterdag practisch geen enkel incident voorgedaan, waar schijnlijk mede omdat de politie (die ongetwijfeld in grote getale aanwezisr was) zich volledig op de achtergrond hield. De dag werd besloten met een groot scheepse manifestatie in de Stadshal- len, waar acht tienduizend mensen bij aanwezig waren. Daar werd ook verslag gedaan van het gesprek dat ca. 250 deelnemers die middag met minister-president Albrecht hadden ge had en dat volgens hen een onbevredi gend verloop had gehad. Albrecht on derbrak voor dit gesprek zijn aanwe zigheid bij de hearing van deskundi gen over het Gorlebenproject dat de zer dagen eveneens in Hannover wordt gehouden. Daarbij kunnen 62 geleerden uit binnen- en buitenland (onder wie twee Nederlanders) zich over de voor- en nadelen van de atoomfabriek uitlaten. De critici onder hen hebben een vernietigend rapport op tafel gelegd, waarvan gedeelten al in de Duitse pers zijn verscheven. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft aangekondigd zich morgen met vertegenwoordigers van andere ministeries over de mogelijke conse quenties van de ramp in de Verenigde Staten voor de kernenergiepolitiek van de Bondsrepubliek te beraden. Opgetogen tonen de vier van 'Milk and Honey' de trofee die zij op het Eurovisie Songfestival won nen. In het midden: de al even opgetogen Izhar Cohen, de zanger die vorig jaar de prijs won. JERUZALEM De venrassingen zijn de wereld nog niet uit. Dat Israël een uitste kende kans maakte op een hoge klassering in het Eurovisie Songfestival zaterdagavond, dat was na de vele repetities in het Con grescentrum van Jeruzalem al wel duidelijk geworden. Maar dat het zo'n enerverende nek-aan-nek-race zou worden met Spanje, dat was het laatste dat de festivalgangers hadden verwacht Spanje immers werd niet eens genoemd bij de landen die ook maar enige kans zouden maken op een plaatsje, bij de eerste vijf of zes. De algemene verwachting was, dat Grieken land zeer hoog zou scoren, zeker veel hoger dan de achtste plaats met 69 punten, die nu was weggelegd voor „Socrates Superstar". Ook vele leden van de Nederlandse afvaar diging waren die mening toegedaan, de mensen van de platenfirma Polygram had den zelfs al een extra receptie gepland na het officiële slotbal, die helemaal zou wor den toegespitst op de Griekse overwinning; ook commentator Willem Duys sprak ruim van tevoren al zijn verwachting uit dat het festival volgend jaar naar Athene zou gaan. Maar niets daarvan: de echte superstar van de vierentwintigste editie van het Eurovisie Songfestival werd Gali Atarit, die met haar groep Milk and Honey nog net de prijs wegsnoepte voor de neus van de Spaanse zangeres Betty Missiego. De Spaanse jury zal zich de haren wel uit het hoofd hebben gerukt dat hun eerlijke 6 punten voor Mal le! ujah" (niet de 10 punten die ten onrechte op het scoreboi-d werden vermeld, dat was te wijten aan de algemene hysterie in de slotminuten van het stemmen tellen) uitein delijk de doorslag gaven: Israël passeerde Spanje en won met 121 punten voor de tweede achtereenvolgende maal het festival. Opmerkelijk achtergrondje daarbij is dan wel, dat „Hallelujah" al één jaar eerder in de Israëlische finale zat, maar toen tweede werd. Het werd nu opnieuw ingeschreven en veegde daarna de vloer aan met alle inter nationale concurrentie. In Israël stond men zaterdagnacht danig op z'n kop van het behaalde succes. Het Con gresgebouw werd direct na de uitslag be stormd door duizenden dolenthousiaste Isra ëliërs, die Gali en haar groep hulde wilden brengen. Dat gmg niet zo gemakkelijk, want de zware beveiliging (honderden zwaarbewa pende militairen overal in de omgeving en op de dakenwas toen nog volledig intact Zij het dat ook die soldaten uitgebreid glun- derwerk ten beste gaven. Ook in het centrum zelf was het enthousias me algemeen. De uiteraard chauvinistische zaal met mensen, het bedienend personeel, de mensen van de telefooncentrale in het perscentrum, iedereen liep zingend en hos send feest te vieren. Ook veel niet-Israeliërs in het gebouw toonden openlijk hun tevre denheid. In het algemeen was men eigenlijk best blij, dat niet de agressief-commerciële vertoning van de Duitsers of de veelal als goedkoop betitelde act van Missiego met de kinderen (duidelijk appelerend aan erg voor de hand liggende vertederende effecten bij de publieksjury) nummer één waren gewor den. Tevreden was men in het algemeen ook met de vrij hoge klasseringen van Ierland en Frankrijk. Als verrassend werden aange merkt de uitstekende positie van de Zwitser se tuinlieden en van de disco-tango van De nemarken. Dat België roemloos ten onder ging met 5 punten was weer geen verras sing; wel waren insiders van mening (dit is allemaal van horen zeggen in de wandelgan gen, tijdens het slotbal in het Hilton en bij napraten in het perscentrumdat de liedjes van Oostenrijk en Zweden een beter lot hadden verdiend dan met 5 en 8 punten te worden afgescheept. Wat Nederland betreft: een twaalfde positie met 51 punten, net boven Luxemburg en net onder Noorwegen. Het is misschien geen afgang te noemen, maar zeker toch ook geen succes. In onze eerdere berichtgeving weet u al over de gebrekkige voorbereiding voor wat de presentatie betreft, en die heeft zich dan ook duidelijk afgetekend. Daarbij is veel met bezorgd hoofdschudden gewezen op de vulgariteit, die in haar nieuwe uit monstering het handelsmerk van Sandra Reemer is geworden; men vond haar ordi nair, en dat zal zeker ook wel hebben mee gewerkt aan de bescheiden klassering van de Nederlandse inzending. Verbaasd, om niet te zeggen geschokt, toon de zowel de zaal als het perscentrum zich over dat ene puntje, dat de Nederlandse jury over had voor het Israëlische liedje. Uiteraard is zo'n jury volkomen vrij om haar stemmen te verdelen, zoals men dat wenst, maar de traditionele binding tussen Holland en Israël deden verwachten, dat er voor „Hallelujah" meer uit Hilversum zou komen. Ivo Niehe van de TROS, de voorzitter van de Nederlandse jury, haalde zich tijdens de repetitie van zaterdagmiddag overigens het ongenoegen op de hals van de Israëhsche organisatie. Hij meldde zich in het Frans, terwijl hij volgens het draaiboek Engels had moeten spreken. Een blunder, die in Jeruza lem moest worden gecorrigeerd door daar van presentator te wisselen, hetgeen in dat stadium niet eens zo eenvoudig was, omdat alle camera-instellingen van seconde tot se conde waren vastgelegd. De krachttoer van de Israëlische televisie mag als redelijk geslaagd worden be schouwd. Er waren wel wat schoonheids foutjes, maar gemiddeld liep de affaire ge smeerd. Wat organisatie betreft, kan Israël eventueel best volgend jaar weer zo'n evene ment in huis halen. Maar of dat financieel ook kan, is bepaald niet zeker. Het gebeu ren van vorige week kostte de Israëlische omroep het lieve sommetje van 1 miljoen dollar. Dus of het er volgend jaar weer van komt, daar wil men hier nog helemaal geen uitspraak over doen. Het voorstel van de Je- ruzalemse burgemeester, in scherts gedaan, om het bij winst van Israël volgend jaar maar in Cairo te doen, is misschien niet eens zo gek; dan zijn de kosten voor de Egyp ten aren. Maar we komen dan wel erg ver van Europa af, terwijl het officieel nog altijd gaat om een Europees festival. Een paar uur voor het begin van de uitzen ding ontstond er danige paniek in de gele deren van organisatie en pers: in Grieken land was een staking uitgebroken van televi- siepersoneel, die niet alleen uitzending in Griekenland bedreigde, maar ook de deelna me van het Griekse liedje en natuurlijk ook van de Griekse jury. Maar het werd op tijd gesust, althans voor het doorgaan van het festival in de geplande omvang. Of er in Athene flink met ontslagen is gezwaaid voor de betrokken technici, dat meldt de historie niet.. Tot slot nog even een enkele opmerking over het winnende liedje en zijn uitvoerder. Gali Atarit is eigenlijk een filmactrice, en de groep Milk and Honey is voor deze gele genheid uit de grond gestampt Ze brachten een heel beheerste vertolking van het hier in Israël al tot een soort nieuw volkslied verheven deuntje, dat ook internationaal best commercieel goed zal zijn gevallen. Versies in het Engels en Frans zijn in voor bereiding, zodat we de groep binnenkort wel de internationale hitladder zullen zien bestij gen. Te betwijfelen valt of het meer zal blijken te zijn dan een eendagsvlieg. De manager van de groep beloofde tijdens de afsluitende persconferentie zondagmorgen wel een glan zende carrière van deze nieuwe Israëlische sterren, maar denkelijk is hun succes toch te veel opgehangen aan dit speciale liedje, dat in dit speciale land tijdens dit speciale festival op dit heel speciale tijdstip precies aan alle kanten goed zat De tijd zal het le ren; grote carrières voor Eurovisie Songfes tivalwinnaars zijn echter zeer dun gezaaid, dat leert in elk geval het verleden. RENEDECOCQ

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7