Zeventig jaar Oranje vereniging in Noordwijk Taf eironde Alphen" zet zich in voor dove kinderen in Kenya k -- 1 PO P helpt u kiezen: pogg ier ipon ll keukens/bad Massale Noordwijkse opkomst bij afscheid huisarts Kruyt Bijna 200 deelnemers damwedstrijd Wassenaar Dg KORTWEG Voor aap gezet Zuiver zijden damesondergoed STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 4 C.T. v. Rijn overleden HOOGMADE Afgelopen vrijdag overleed na een kort stondige ziekte op 60-jarige leeftijd de heer C.T. van Rijn. De heer Van Rijn bekleedde in het Hoogmadese openbare leven een belangrijke positie. Zo vierde hij onlangs nog zijn 25-jarig voorzitterschap van de plaatselijke ijsclub en was hij lid van het bestuur van de Hoogmadese feestcommissie en het comité bejaardenzorg. De heer Van Rijn had ook vele jaren zitting in de woon ruimte adviescommissie en was daarnaast ook nog hoofd brandmeester van het plaatse lijke korps. Bovendien had hij vele functies in polderbes turen. De overledene wordt morgen op de openbare be graafplaats in Woubrugge ter aarde besteld. tién april HAZERSWOUDE Joop Stoeldraijer, hoofd van de Pius X-basisschool in de Hazerswoudse buurtschap de Groenendijk, smaakte zondag het genoegen dat een 1 april-mop enorm in sloeg. Vorige week mis leidde hij menigeen (ook de Leidse Courant) door te vertellen dat hij op de terreinen waarop de Hei demaatschappij thans de nieuwe velden van de voetbalvereniging Bernar- dus aan de Hazerswoudse Rijndijk aanlegt, na op gravingen drinkbekers uit de zestiende eeuw (zoge naamde butelcruycken) aan de oppervlakte had gebracht Welnu, hij deed ze alleen, zo had hij in het vooruitzicht gesteld, tegen een prijs van tien gulden van de hand. De opbrengst ervan liet hij vloeien naar de kas van de actie „Bernardus bouwt!" Welnu, meer dan dertig personen heten zich verrassen. Er was zelfs een koper die Joop mee deelde dat hij de prijs „toch echt wel aan de lage kant vond". Stoel draijer: „Wel, dit was mijn bijdrage aan de ac tie van het comité „Be rnardus bouwt!" Vrijdaga vond, 6 april, overhandig ik de winst van de butel- cru vcken verkoop I De Oranjeverenigingbestuurders van 20 jaar geleden heffen het glas op de 50ste verfaardag van Ko- I ningin Juliana. V.l.n.r. J. Gravendaal, F. W. Graaf van Limburg Stirum, J. Landman, dr. H. Kruyt, A. j de Jong en C. Heemskerk. NOORDWIJK Op 30 april viert de Oranjevereniging van Noordwijk-Binnen met koningin Juliana haar zeventigste verjaardag. De toenmalige geboorte van het prinsesje vormde de direkte aanlei ding voor de oprichting van de Oranje vereniging. Een ingezonden brief in een plaatselijk weekblad sprak er schande van dat de geboorte van prinses Juliana niet offi cieel was gevierd. De inzender stelde voor alsnog plannen te maken voor de viering van het feest. Er kwam inder daad een commissie in actie en het feest werd alsnog gevierd met versieringen, volksspelen, muziek en vuurwerk voor de respectabele som van 55 gulden. De 14e juni 1909 kwam de commissie weer bijeen, nu om in het openbaar ver antwoording af te leggen van de geslaag de viering van het Prinsessefeest. Er was zelfs nog een overschot van 27,14 gulden en men besloot dit saldo te storten jn de noodlijdende kas van de „Permanente Commissie tot viering van de 31e augus tus". Daarmede -zou de vergadering aan het eind zijn geweest, als de heer J. H. van der Werf niet met een voorstel was geko men om over te gaan tot de oprichting van een oranjevereniging. Onmiddellijk kreeg dit voorstel de steun van de heer H. de Boer uit Noordwijk aan Zee, zo meldden de annalen, en stond het gezel schap die avond in café Fortuin het, tegenwoordige „Royal" bij de wieg van de Noordwijkse Oranjevereniging. Staande de vergadering gaven zich 38 le den op. En zo komt het dat de Oranjeve- rejjiging in het kroonjaar van de kroon draagster haar platina bestaansfeest gaat vieren. ZOETERWOUDE Niet min der dan 16 turnsters van de gymvereniging SJZ hebben dit weekend deelgenomen aan de vaardigheidsproeven die in sporthal Overbosch te Den Haag werden gehouden. De jongste meisjes streden voor het diploma 2e graad, de da mes junioren voor de 3e en drie van de zestien deelne mers deden dit voor de 4e graad. Eén SJZ dame wist het diploma 5e graad te ver overen. De volgende 15 dames haalden het diploma: 2e graad: Mirjam van der Werff, Carole Vink, Marjnlein Keu- nen, Miranda den Eisen, His- kia Bruinsma en Ingrid van Velzen. 3e graad: Annemieke Elderhorst, Mirjam van Wette, Judy Hause, Caroline Meilink, Ilse Kemphuis en Karin van der Salm. 4e graad: Jaqueline van der Kolk en Margriet Berg. 5e graad: Bernadette van der Meer. ZOETERWOUDE Maar liefst zestien teams hebben gisteren aan een door de Zoe- terwoudse KPJ georganiseerd volleybaltoernooi meegedaan. Omdat in Zoeterwoude-dorp de accommodatie hiervoor ontbreekt had men de Land- vliethal in Hazerswoude voor dit evenement afgehuurd. Bij de dames wist, na een compe titie van 7 wedstrijden te heb ben afgewerkt, het eigen da mesteam de eerste plaats te behalen. 2e Bodegraven, 3e Alphen. Bij de heren was de hoogste eer weggelegd voor P.O.C. uit Haastrecht, 2e Zoe terwoude, 3e Alphen. Ook de nog jonge vereniging Meer burg behoorde tot de deelne mers. De dames kwamen met 3 punten niet verder dan de zevende plaats, een resultaat waar men toch al erg tevre den mee was. De heren deden het zelfs nog beter en wisten in de 7 wedstrijden 4 punten te vergaren. Een 6e plaats was de beloning. LEIDSCHENDAM Pastoor C. Ammerlaan zal op de kor te termijn de parochie St. Jo seph Opifex in Leidschendam verlaten. Voorzitter Hendriks van de parochiegemeenschap heeft tijdens de eucharistie vieringen van het afgelopen weekend meegedeeld dat het bisdom in geen geval in de vacature zal voorzien. Pastoor C. Bakker heeft zich, zo werd tevens meegedeeld, beschik baar gesteld om als opvolger van de pastoor op te treden. Over het afscheid van pastoor Ammerlaan werden nog geen mededelingen gedaan. LISSE Tijdens onlangs in gebouw Rehoboth in Lisse ge houden EHBO-kringwedstrij- den heeft de afdeling Leider dorp de eerste plaats behaald. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door teams uit Voorschoten, Katwijk, Lisse, Leiderdorp, Sassenheim, Oegstgeest, Alphen, Valken burg en Rijnsburg. De tweede plaats in het totaalklassement was weggelegd voor de ploeg uit Lisse. Dit team kreeg te- VOORSCHOTEN De Raad van Samenwerkende K°rken en de wereldwinkel hebben op initiatief van de heer A. Saldanha, dr. H. de Lange uitgenodigd om vanavond in "De Werf" aan de Leidseweg 21 te komen spreken over de ontwikkelingsproblematiek. Aanvang 20.00 uur. Hij zal spreken over zijn ervaringen in India. ALPHEN AAN DEN RIJN "MAC RIJNLAND" organi seert vanavond de zogeheten "eierenrit". Voor deze oriënta- tierit kan men zich tussen 19.00 uur en 20.15 uur in schrijven in het restaurant van de Rijnstreekhal aan de Dillenburgstraat te Alphen aan den Rijn. De eerste deel nemer start om precies 19.31 uur. De rit wordt gereden volgens het KNMV-reglement, dat aan de starttafel verkrijg baar is. De prijsuitreiking vindt plaats direkt na het sluiten van de finishcontrole. I ALPHEN AAN DEN RIJN - j Het Vrouwencafé te Alphen aan den Rijn zal met ingang I «t van vandaag op elke eerste VOOrSCllOtCIlclcir maandag van de maand een I "open avond" houden. Gast- i i vrouwen zullen op deze avond DUrffGIH6CSt6r nieuwe bezoeksters informe- ren over het functioneren van WASSENAAR „Waar blijft I die kooi?" was gistermiddag, rond de klok van een uur, de grote vraag op het parkeer- I terrein van het Wassenaarse Dierenpark. Enkele honder den mensen wachtten in grote spanning op de komst van Tembo, de Amsterdamse va der van het onlangs in Wasse naar geboren baby-aapje VIP. Zoals onze krant afgelopen vrijdag aankondigde, zou wor den geprobeerd of Tembo zijn zoon liefdevol in de ar men wilde sluiten. Toen even na enen het konvooi uit Am-* sterdam nog steeds niet was gearriveerd, en op de vraag waar deze bleef, door cassière mevrouw Th. van Rijn werd gelachen, kregen de wachten de door, dat ze erin waren gelopen. 1 april...gefopt. Om half een was het op het parkeerterrein van het Die renpark, waar volgens het be richt in onze krant zou wor den geprobeerd om vader-, moeder- en zoonaap met el kaar te herenigen, een drukte van belang. Toen men een maal door kreeg, dat er geen aap zou verschijnen, besloot een groot deel van de aanwe zigen om de apen dan maar zelf op te gaan zoeken. Inbraak in Zoeterwoude iZOETERWOUDE Voor ruim zeshonderd gulden aan siera den is zaterdavond tussen zeven en negen uur gestolen uit een flatwoning aan de Burgemeester Wapstraat De inbraak werd gepleegd tijdens afwezigheid van de bewoners. NOORDWIJK - Honderden Noord wijkers hebben zater dagmiddag in het „Hof van Holland" afscheid genomen van dokter Kruyt, die na bij na 37 jaar zijn praktijk als huisarts neerlegde. Drie uur achtereen schuifelde een schier eindeloze rij recep- tiegangers langs de dokter en zijn vrouw om hem met een hartelijk woord of stevige handdruk te bedanken voor de zorg en toewijding, waar mede hij zovele jaren zijn pa tiënten had omringd. Nu en dan was de toeloop zo groot, dat men zich op straat in file opstelde, om daarna voetje voor voetje aan te sluiten op de lange rij in de receptie zaal. Onder de schare bevond zich burgemeester mr. Bonnike als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, verder repre sentanten van de gezondheids zorg in dorp en streek, colle ga-artsen, en deputaties van verenigingen en instellingen, waarin dokter Kruyt be stuursfuncties vervulde of nog bekleedt Overigens stond deze receptie geheel in de stijl van de scheidende huisarts. Geen uit bundig vertoon, geen officiële toespraken. Alleen de patiënten kwamen aan het woord. Uit hen was een comité gevormd en de heer Dullemond kwam na mens hen zeggen hoezeer zij aan hun dokter gehecht wa ren. Met z'n allen hadden de patiënten een geschenk onder couvert bijeen gebracht dat volgens ingewijden zeker vol doende zal zijn om de tuin van de villa aan het Westein de van een bijzonder fraaie beplanting te voorzien. En dan zal er wellicht ook nog een reisje van overschieten. WASSENAAR De jeugd- damdag, die onder auspiciën van de Zuid-Hollandse Dam- bond en met medewerking van het Wassenaars Damge- nootschap zaterdag in het res taurant van Dierenpark Was senaar georganiseerd werd is een groot succes geworden. Bijna 200 kinderen tot 12 jaar, afkomstig uit Ridder kerk, Gouderak, Hardinxveld, Zwijndrecht, Waddinxveen, Bolnes, Den Haag en Wasse naar namen eraan deel. Zij waren verdeeld in drie leef tijdsgroepen: adspiranten, pu pillen en schooldammers. De jongste jongens en meisjes moesten ieder 5 wedstrijden spelen, de ouders 7 wedstrij den. Nadat de leider van het toer nooi, de heer P. Swart en de voorzitter van de Zuid-Hol landse Dambond, de heer P. M. van Drimmelen enkele mededelingen hadden gedaan werd het toernooi met een toespraakje geopend door me vrouw L. J. H. Staab-Mees, die vergezeld werd door haar echtgenoot, de burgemeester. Zij deed aan een van de bij na 100 borden de eerste zet In de middagpauze konden de kinderen deelnemen aan een puzzeltocht door het dieren park of aan een wedstrijd meedoen in het oplossen van damproblemen. Ook werd door een aantal geroutineerde dammers een demonstratie sneldammen gegeven. De prij suitreiking aan het eind van Een prijs voor een winnaar uit handen van Hanneke Louwman. de middag geschiedde door mevrouw Hanneke Louwman, bij de kinderen welbekend van de televisie. Zij had twee lama's meegebracht. Bij het uitreiken van de prijzen werd zij geassisteerd door Prinses' Wil van de carnavalsvereni ging De Deylknotsen. De le den van de Raad van Elf bo den alle deelnemers aan het toernooi een herinnering svaantje aan. Er waren in to taal 25 prijswinnaars, in elke groep van 6 of 8 één. Winnaars waren bij de adspi ranten: Peter van Noordenne, Marcel Plugge en Miche de Heijer, bij de pupillen: Kees Bakker, Gerard Smit, Johnny de Haag, Kees Leys, Rene Ge elhoed en Gonzalic Hatuina en bij de schooldammers: An- dré Speekenbrink, Onno Lam mere, Buchari Hatuina, Mark- Jan Hozee, Gijs Noorlander, Adrie de Boom, Hans v.d. Heuvel, Martin Verhoeven, Hans Nieuwaart, John Ou- wens, Gazi Ortsjek, Paul van Leeuwen, Jan-Willem Kool, Kees Onvlee, Edwin IJssel- stein en Rob Odijk. b.v. Gebr. Rollf's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 het Vrouwencafé. Op de door gaans drukke dinsdagen waarop voornamelijk thema's behandeld worden, is daar minder tijd voor. Het café is vanavond geopend vanaf 20.30 uur en wordt gehouden in het gebouw van Mi das aan de Saffierstraat VOORSCHOTEN - D. Chr. j Hoek (47), chef algemene za ken van de gemeen tesecreta- I rie te Voorschoten, is met in- I gang van 1 mei benoemd tot burgemeester van de gemeen te Maurik (Betuwe). Exclusief in onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, ondcrblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. In naturel en zwart. Breestraat 126 Leiden 071-130960 Inbraak in woning burgemeester Vis LEIDEN Onbekenden heb ben vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zondag inge broken in de woning van burgemeester Vis aan de Wit te Singel. De daderfs) ver- schaften zich toegang via de achterzijde van de woning.. Inmiddels is vast komen te staan dat enige zilveren voor werpen en een antieke klok worden vermist. Vorig weekeinde gooiden kra kers een aantal ruiten van de woning van de burgemeester in. Volgens de Leidse politie bestaat er geen verband tus sen dat incident en de in braak van het afgelopen weekeinde. ALPHEN AAN DEN RIJN De „Tafelron de Oude Rijn" te Alphen aan den Rijn wil 20.000 gulden bijeenbrengen ten behoeve van een school voor dove kinderen in Kenya. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw van twee klaslokalen en het aanschaffen van ma teriaal. Om het benodigde geld bijeen te krijgen wordt er een loterij gehouden, een concert georganiseerd en verder zal er in stands op de centrummarkt en de winkelcen tra „De Ridderhof" en „De Aarhof" de nodi ge informatie aan het publiek worden ver strekt Volgens de voorzitter van de „Tafelronde", J. S. Vroege, is het idee geboren tijdens een ge sprek met het bevriende doktereechtpaar, Sandra en Hans de Bruijn, dat werkzaam is op de school in Kerugoya. Een serie dia's bracht de schrijnende nood aan het licht en „zo is de hulpkreet uit Kenya tot ons geko men", zegt voorzitter Vroege hierover. Tijdens het kontakt met het doktereechtpaar werd ook duidelijk dat erg veel kinderen in Kenya doof worden ten gevolge van een niet adequ ate behandeling van kinderziektes. „Zijn de kinderen doof, dan worden ze niet langer als volwaardig gezien en geraken vrij snel op de achtergrond. Ze worden zelfs door hun ou dere veretoten", stelt Vroege. De „doven- school" vangt deze kinderen dan op waar ze een beroep kunnen leren. Met die opleiding hebben ze dan meer mogelijkheden om zich staande te houden in de maatschappij. De be doeling is dat de kinderen terugkeren naar hun geboorteplaats. De school te Kerugoya telt momenteel 80 kin deren. Ze zijn met name afkomstig uit het noordelijke woestijngebied van Kenya. De ac commodatie van de school die in 1974 werd opgericht door de huidige hoofdonderwijzer Joe Morrissey uit Amerika, is momenteel vol ledig ontoereikend. Er is één leslokaal terwijl de kinderen slapen in een met golfplaten overdekte open gang. Ook de gecombineerde eet-leefruimten zijn overvol. Er zijn verder slechts twee waterkranen. De hoofdonderwij zer is mede door de accommodatienood ge dwongen om thuis les te geven. Ondanks het ruimtegebrek worden alle nieuwe kinderen die zich aanmelden, opgenomen. Het school geld bedraagt voor een jaar 150, een be drag dat door velen niet is op te brengen. Plannen om voor dat geld kinderen te adop teren wil de Tafelronde in de nabije toe komst verder uitwerken. Een eerste lichtpun tje is evenwel al zichtbaar. Binnenkort zal -•en tweede leslokaal in gebruik genomen kunnen worden. Volgens Vroege is de behoef te evenwel „enorm" en zijn er op korte ter mijn 8 leslokalen nodig. Voor twee daarvan heeft de Alphense Tafelronde zich nu sterk gemaakt De aktie voor de dovenschool te Kenya past geheel in de doelstelling van de Tafelronde: „het verlenen van hulp en/of aandacht aan personen of groepen welke dit nodig hebben en dit zowel plaatselijk, landelijk als interna tionaal". De tweede doelstelling luidt: „het be vorderen van begrip en verdraagzaamheid". De „Tafelronde Oude Rijn" werd opgericht in 1962 en is aangesloten bij de „Nederlandse Tafelronde" die al sinds 1946 bestaat De Al phense Tafelronde telt 20 leden. Een aantal dat ook de overige 140 Tafelrondes in Neder land bevatten. De „Nederlandse Tafelronde" is aangesloten bij de internationale organisa ties „World Council of Young Men's Service Clubs". Het lidmaatschap van de Tafelronde houdt op bij het bereiken van de 40-jarige leeftijd. Jaarlijks vindt er een bijeenkomst plaats met Tafelrondes uit 8 omliggende lan den. Volgens Vroege houdt de Tafelronde er niet van om in de publiciteit te treden. „Maar omdat het „Het Jaar Van Het Kind" is. wil len wij bij deze aktie graag de Alphense be volking betrekken", aldus de voorzitter. Aan die bevolking zullen dan 20.000 loten worden aangeboden van 1 per stuk. De hoofdprijs is goed voor een vakantiereis voor twee personen ter waarde van 1800. De trekking gebeurt op 1 juni en zal worden ver richt door notaris Mr. R. van den Berg om 20 uur in het hotel 's Molenaarsbrug. Het „Geef-Gehoor-Concert" wordt gehouden op donderdag 26 april in de Bonifaciuskerk. De Streekmuziekschool zal hieraan zijn medewer king verlenen envenals organist Simon Stel ling en de Lenteklokjes. De entree bedraagt 5. Het concert zal vermoedelijk ook betrok ken worden bij het door de „Junior Kamer" te organiseren „Europese Weekend" dat die dag start. Op 7 april zullen verder de stands op de drie genoemde plaatsen bemand wor den met naast de informatie en verkoop van loten ook de nodige attracties. Als de aktie slaagt dan kan er met de bouw „zeer snel" begonnen worden. De Tafelrond" hoopt in de maand april de aktie af te kun nen ronden. Drie maanden later zal dan de dovenschool twee leslokalen rijker zijn. Voor de aktie heeft de Tafelronde ook nog een speciale bankrekening geopend bij de Rabo bank. Het nummer is: 3916.12.344. voor wie de Een van de kinderen zich wil inzetten. Tafelronde Alphen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4