Digros-vestiging funest voor Leidse middenstand Paardendagen bleven glansrijk in het zadel ImibIMB Werklozen acteerden eigen werkelijkheid Terug in de schoolbank CIMK IN RAPPORT: LEIDEN De vestiging van een Digros-mul- timarkt aan de Langegracht is ongewenst Tot deze conclusie komt het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf in zijn rapport over de effecten van een dergelijke vestiging, dat het maakte op verzoek van het Leidse gemeentebestuur. Met name de dage lijkse goederensector in het Leidse stadscen trum zal met de komst van een Digros meer consumenten verliezen dan zij erbij krijgen. Het CIMK doet het Leids gemeentebestuur dan ook de dringende aanbeveling om, wan neer er toch een Digros komt in het pand van Mijnders aan de Langegracht, op korte ter mijn ingrijpende beleidsmaatregelen te nemen om een goed functionerend regionaal winkel centrum te behouden. Het CIMK noemt in dit verband: Niveauverhoging door verbetering van de stedebouwkundige structuur, niveau verhoging van het aanbod (dat deels ook af hankelijk is van het ondernemersinitiatief) en drie samenhangende verkeersmaatregelen te weten: oplossing van de parkeerproblematiek, verbeteren van de toegankelijkheid en instel len van voetgangersgebieden- Duurzame artikelen Het effect van een mogelijke Digros-vestiging in de niet-dagelijkse goederensector blijkt in zijn algemeenheid veel minder groot te zijn dan in de dagelijkse goederensector. Dit komt, volgens het CIMK omdat het aanbod in deze sector in het Leidse winkelcentrum relatief ruim is ten opzichte van het te verwachten Digros-aanbod. In dit verband wijst het CIMK er overigens wel op dat ook zonder een Di gros-vestiging het Leidse winkelcentrum het al moeilijk genoeg heeft. Een deel van de consu menten zal toch naar Digros gaan, waardoor de stagnatie in de ontwikkeling van het kern- winkelapparaat wordt versterkt. Hiertegenover staat dat de winkelvoorzieningen aan de Lan gegracht in relatief sterke mate een positieve invloed van de uitbreiding van het winkel are- Het toekomstig Digros-onderkomen aan de Langegracht. aal zullen ondervinden omdat het winkelge bied voor de consument aantrekkelijker wordt. Een zelfde ontwikkeling zou zich ook hebben voorgedaan wanneer een Digros niet in de nabijheid van maar in het Leidse stads centrum zou worden gevestigd. In de sector van de dagelijkse goederen zullen bedrijven in het centrum te kampen krijgen met een toeneming van de omzetclaim van nog geen tien tot circa vierentwintig procent Volgens de berekening van het CIMK zullen de winkels in de niet-dagelijkse goederensec tor te maken krijgen met een tekort van acht miljoen gulden. Een en ander zal onvermijde lijk leiden tot bedrijfssluiting met name in de dagelijkse goederensector. Op zich noemt het CIMK dat geen ongunstige ontwikkeling, maar gezien het toch al kwijnende bestaan van het Leidse stadscentrum is een Digros-vestiging bepaald ongewenst. Voortdurende bedrijfsslui tingen zullen leiden tot een aanzienlijke in krimping van het kernwinkelapparaat hetgeen er in de toekomst toe kan bijdragen dat Lei den haar regionale functie verliest De overige winkelcentra in Leiden en naaste omgeving zullen aanmerkelijk minder in hun groei worden gefrustreerd door de komst van een Digros aan de Langegracht. Voor wat de dagelijkse goederen betreft zal weliswaar de koopkracht van de winkels aan de Lange gracht met zo'n 40 procent worden geredu ceerd maar daar staat tegenover dat de niet- dagelijkse goederensector een belangrijke im puls krijgt Het bestedingstekort aan de Ha ven en de Lage Rijndijk zal door een Digros- vestiging bijna worden verdubbeld in de dage lijkse goederensector. De winkels in de Koper molen zullen hun bestedingsoverschot zien verdwijnen. Buiten Leiden geven alleen Lei derdorp en Oegstgeest-centrum verschuivingen in de bestedingen te zien bij de komst van Di gros. Het bestedingstekort in het winkelcentrum aan het Levendaal en Hoge Rijndijk zal in de niet-dagelijkse goederensector toenemen met 1 miljoen. Het bestedingsoverschot in die sector aan de Haven en Lage Rijndijk zal in een te kort veranderen. De positie van de buurt- en wijkwinkelvoor zieningen in de Mors en in Zuid-West worden door de komst van Digros niet wezenlijk ver anderd. Anders is dat in Leiden-Noord waar door de komst van Digros de bestaande problematiek met name in de dagelijkse goederensector, wordt vergroot. Naast reduceren van winkel voorzieningen zou een verplaatsingsbeleid in het kader van stadsvernieuwing tot een beter functioneel winkelbestand kunnen bijdragen. Hoewel voor de Kopermolen een licht beste dingstekort zal optreden, is het vooralsnog niet aan te bevelen hier beleidsmaatregelen te nemen, aangezien het een gezond winkelcen trum is. Dit geldt ook voor de centra in Oegstgeest en Leiderdorp. De overige winkel centra in de Leidse regio zullen naar ver wachting geen nadelige gevolgen van een Di gros-vestiging ondervinden. Spectaculair hippisch werk in de Leidse Groenoordhallen. RUIM 10.000 BEZOEKERS LEIDEN Het hoevengekletter is weg gestorven. Vier dagen lang was het al leen maar paard wat de klok sloeg in de Leidse Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Ruim 10.000 toe schouwers lieten dat galopperende ge heel aan zich voorbijtrekken en zorgden aldus voor een bijna sluitende begroting voor de Stichting Leidse Paardendagen, die deze Leidse Paarden-Vierdaagse voor de tweede keer organiseerde. De Stichting betaalde veel leergeld tij dens, de eerste Leidse Paardendagen om streeks Pasen 1978. Toen kwamen er 3500 mensen in vier dagen naar een pro gramma kijken dat hoofdzakelijk uit dressuur en springnummers bestond, het geen een enorm financieel verlies bete kende. Dit jaar werden de zaken anders aangepakt. De nadruk werd in de eerste plaats gelegd op het trekken van pu bliek. De dressuur, waar de gemiddelde bezoeker het raffinement niet aan afziet werd grotendeels aan de kant gezet en meer spectaculaire nummers werden in gelast, zoals bijvoorbeeld het midde leeuwse ridder-toernooi dat op donder dag en zondag gestalte kreeg. De organi satie besteedde bovendien veel meer aan dacht aan de promotion van het gebeu ren: tien procent van de begroting van 150.000 gulden werd hieraan opgesou peerd. De investering bleek niet tever geefs te zijn. De Stichting Leidse Paar dendagen is van plan op deze voet door te gaan. Het staat al vast dat er in 1980 weer vier dagen aan de edele viervoeter zullen zijn gewijd in het kader van de Derde Leidse Paardendagen. Eén en an der betekent niet dat de dressuur, de ba sis voor iedere vorm van paardensport voorgoed zal verdwijnen van het pro gramma." De dressuur brengen we via een achterdeur weer terug. We moeten alleen het publiek eerst even laten wen nen aan dit belangrijke element van de paardensport, en daarvoor moeten we ze eerst via meer spectaculaire activiteiten naar de Paardendagen halen", aldus be stuurslid Ron van Hoof. Bodem De Tweede Leidse Paardendagen kunnen in vrijwel alle opzichten een succes ge noemd worden. De enige dissonant bleek de te vochtige Zuid-Limburgse leem grond te zijn, waardoor alles wat de are na betrad enigszins bleef plakken. Met name majorettes hadden daar last van, maar ook de deelnemers aan de spring nummers klaagden erover dat ze met hun viervoeters niet goed uit de voeten konden. De te hoge vochtigheidsgraad van het leem bleek een nawee te zijn van de zware winter. „Volgend jaar zul len we er voor zorgen dat die bodem weer in prima conditie is", verzekert Van Hoof. Het geplande programma kon ondanks het zuigende leem nagenoeg vlekkeloos en exact op tijd worden uitgevoerd. Al leen op zondag kwam het publiek wat traag binnenlopen vanwege de zomertijd, die zoals bekend de nachtrust met een uur bekort heeft. De grote klok van de Groenoordhallen bleef overigens eigen wijs op zondag de wintertijd aangeven, mogelijk een list van de organisatie om het publiek langer vast te houden. De springconcoursen leverden natuurlijk weer even zovele winnaars op: het klas siek springconcours voor paarden klasse L. werd in ring 1 gewonnen door M Dijkman met Rex Kennedy (RSV Oran jehoeve), in ring 2 door Ben Agterberg met Peu Nerveux (LR Groenesteijn). Het Equipe-springen voor paarden in de klas se L. werd gewonnen door de LR Groe nesteijn. (Ton Agterberg, Ben Agterberg en Edith Doornekamp). Het klassiek spring-concours voor pony's werd gewon nen door Saskia Kemp met Shoura (rij- vereniging Xanthus) en Hans Hoogeboom met Quick Boy (PC Wetering ruiters), respectievelijk in de klassen L en M/Z. Het groepsspringen met drie pony-combi naties werd gewonnen door de PC Groe nendijk ruiters. (Christine Verhoog, Fem ke Walta en Monique Jansen). Winnaar van het klassiek springconcours voor paarden in de klasse M. werd Jan Hooij- meijer met Norman (L.R. Develruiters), in de klasse Z won G. Vermunt met Ruff (L.R. NOP afdeling Kraggenburg). Het springconcours „Kies uw lijn" werd gewonnen door I. Beukelaar met Khaliff (Halsteren). Winnaar van het Springcon cours Tabel A werd Gert Jan Mooy met Romanus. Het Jachtspringconcours ten slotte werd gewonnen door P. Hoving met „Win a Lot". Op de paarden- en ponyveiling op vrij dag wisselden vijf viervoeters van eige- LEIDEN Sinds de navel streng tussen kunst en maat schappij is doorgesneden, wordt het kunstzinnig bezig- rijn door de werkende burge rij met argusogen gevolgd. Schrijven, toneelspelen, schil deren, musiceren, beeldhou wen en andere kunstzinnige bezigheden zijn eigenlijk maar vrijetijdsbesteding. De serieuze burger houdt zich daarmee niet bezig. Werklozen kunnen niet wer ken, maar mogen het ook niet Ieder serieuze arbeid in werkloosheidstijd is al snel concurrentie-vervalsing of lijkt op zwart werk. Maar to neelspelen is geen werk; van daar dat veertien Amsterdam se werklozen onder de vleu gels van Theater De Engelen bak veilig een stuk konden maken en spelen over hun ei gen problematiek. Met het ri sico natuurlijk dat hen verwe ten wordt, niet serieus op zoek naar werk te zijn. „We mogen niet klagen", zaterdag- Fijn concert Groene Kerkje LEIDEN Het gisteren ge geven zondagmiddagconcert in het Groene Kerkje zou het laatste van de reeks geweest zijn, ware het niet dat Syn tagma Musicum haar oor spronkelijk voor 21 januari geplande concert niet kon ge ven door slechte weersom standigheden, en dat nu op zondag 29 april zal doen, ook in het Groene Kerkje. Het gisteren gegeven concert van pianist Antoine Oomen en cellist Harro Ruysenaars had een aardige programmak leuring. Een solosuite voor cello van Reger werd aan het begin gezet, i.p.v. een sonate van Beethoven, die er daar door na kwam. De cello-suite, de tweede van Regers drie suiten opus 131c, had een aardige structuur en een prachtige melodische bouw. De manier waarop de vele technische moeilij Wieden op gelost werden in de melodie had onze bewondering. De sonate in g, opus 5 no. 2, had een heel mooi adagio. Helaas werd in het allegro en rondo niet altijd even helder samenspel gehoord. Met name de pianopartij was nogal on gestructureerd en zorgde voor een ondoorzichtige Beethoven. De na de pauze gespeelde so nate voor violoncello en piano van Debussy stamt uit 1915 en dat laatste is belangrijke informatie in dit verband, omdat Debussy in zijn laatste levensjaren een nieuwe rich ting was ingeslagen. In de plaats van impressionisme en een motivistische opbouw kwam een vereenvoudiging, die een inspiratiebron zou worden voor latere componis ten. Helaas werd Debussy zelf de tijd niet grond om de nieuwe richting te ontwikke len. In de suite populaire es- pagnole van De Falla werden eruptieve en lieflijke elemen ten afgewisseld met een ver bazend élan. Een schelle „canzión" werd fel gebracht, een „slaapliedje" als nana, het tweede deel was drome rig. Het niet aflatende publiek kreeg zijn toegift: een inter mezzo van Granados. VERENA KOPERDRAAT avond in het LAK, is een vreemde, maar wel boeiende, en af en toe uiterst humoristi sche mengeling geworden van politiek toneel, therapeutisch drama en comedie. „We mogen niet klagen" leek enerzijds het resultaat van het bewustwordings- en ver werkingsproces van de ma kers zelf; anderzijds leidde het stuk de toeschouwer de problematiek van de werklo zen binnen, met name toonde het het sociale probleem van de werkloze: de reactie van zijn omgeving. Vooral voor de pauze was „We mogen niet klagen" soms te weinig op de toeschouwer gericht. Het feest na de pauze daarentegen bleek een hoogtepunt van im provisatie-toneel, waarbij de ras-amateurs soms verrassend goed voor de dag kwamen en de samenhang van de groep uitstekend was. Men had goed gebruik gemaakt van de mo gelijkheden van de onderling soms zeer verschillende mede spelers zonder dat coherentie en discipline verloren waren gegaan. Het is in wezen ver bazingwekkend dat mensen die van prefessie niet toneel spelen hun eigen problema tiek zo duidelijk weten te ma ken op het toneel. „We mogen niet klagen" is zodoende een uiterst zinvolle vorm van amateurtoneel, waarbij spe lers en publiek nu eens wèl iets hebben aan het resultaat PAUL VAN DER PLANK Milieuvriendelijk tuinieren Het Leids Vrijetijdscentrum begint binnenkort bet project Milieuvriendelijk tuinieren, in bet kader van de activiteiten voor mensen zonder werk. Met behulp van voor grond en gewas onschadelijke middelen en veel aandacht wordt geprobeerd om een nog braakliggend stuk grond aan de Besjeslaan in Leiden te veranderen in een natuurlijke groentetuin. Indien er voldoende be langstelling is, zal bet project voor langer dan één sei zoen worden opgezet Aan deelname aan bet project zijn geen kosten verbonden. Voor informaties: (voor 12 april) Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden, tel. 071-146449 (Ferry Rigault). Kruidkunde De heer H. den Hartog geeft dinsdag 3 april een inlei ding in het Gesprekscen trum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 over kruidkunde. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden van het Gesprekscen trum hebben gratis toegang. Meta-realisme De bekende meta-realiste Diana Van den berg geeft don derdag 5 april een lezing in bet Gesprekscen trum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. Onder de titel „Inspira tie" wordt aan de band van dia's bet individualisatie proces van de mens zichtbaar gemaakt, te beginnen met de kunst in de oertijd tot en met heden. De bijeenkomst begint om aebt uur. De toegangsprijs is drie gulden. Maredorp De buurtveremgmg Maredorp houdt dinsdagavond 3 april de jaarvergadering in het buurthuis. Aan de orde komen onder meer bestuursverkiezingen. Ook worden enkele films vertoond, onder meer de film „d'Oude Morsch" en de viering van koninginnedag in '77 en '78 in Maredorp. Leiden in Last Onder de titel „Leiden in Last - ja en boe" behandelt de voorzitter van de stichting Leidse Binnenstad dinsdaga vond 3 april de werkzaamheden van zijn stichting. Dit gebeurt tijdens de jaarvergadering van bet Leids City Centrum in bet Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Tijdens deze vergadering komen tijdens een besloten gedeelte tot balf negen onder meer bestuursver kiezingen aan de orde. Na balf negen vergadert men in bet openbaar. Ter gelegenheid van de vergadering is te vens een jaarverslag verschenen. Hierin meldt men on der meer, dat men thans in totaal 196 leden beeft In dit jaarverslag ook enkele gepeperde opmerkingen aan bet adres van bet gemeentebestuur, waarbij bet LCC bet vooral beeft voorzien op de PvdA-fractie en bestuur en dat met name gericht op de besluiten van de socialisten ten aanzien van de komst van parkeergarages in de stad. Zomerkledingbeurs De Unie van Vrijwilligers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseren op dinsdag 3 en woensdag 4 april een zomerkledingbeurs. Op dinsdag kan de kle ding van 10.00 tot 16.00 uur worden ingeleverd. De avondverkoop begint om 19.00 uur. Op woensdag begint de verkoop om 10.00 uur tot 13.00 uur en om 16.00 uur kunnen het geld en de goederen worden afgehaald. Voor inlichtingen tel. 132920, 766729,155568 en 131335. Eten en diëten in het Vrouwenhuis Het lijnen is een eten-diêten- en weer jezelf volvreten- vloek die als een nooit aflatende eb- en vloed beweging bet leven van veel vrouwen overspoelt. Het Vrouwen huis, Nieuwe Rijn 20a, Leiden, organiseert daarom over dit onderwerp een thema-avond. Met als titel „Wat houdt vrouwen aan de lijn" komen de achtergronden van de eetproblematiek aan de orde en wordt besproken boe je als vrouw kan leren je lekker te voelen in je ei gen lijf. Als uitgangspunt voor de discussie wordt bet boek van Susie Orbach gebruikt: ,JHooi dik is niet le lijk". Verder treedt op de cabaretgroep „De Overaus". De thema-avond is 4 april om 20.00 uur in bet Vrouwen buis. Vermiste vrouw verdronken LEIDEN De Leidse politie schoterweg. De vrouw werd heeft zaterdagmorgen stoffelijk overschot van de 50- jarige mejuffrouw J. Koore man opgevist uit het water van de Vliet langs de Voor- sinds maart j.l. vermist De Leidse is vermoedelijk met haar fiets te water geraakt en verdronken. Driehonderd oud-leerlingen en vijfenzeventig oud leerkrachten vulden zaterdagmiddpg de Leidse Pa- celli-school aan de Damlaan 22 in het kader van de reünie die werd georganiseerd in verband met het 25-jarig bestaan van deze rooms-katholieke la gere school. Voor de organisatoren betekende deze opkomst een groot succes. De klassen van de school wa ren ingedeeld naar jaargenoten zodat alle oud leerlingen hun eigen voormalige klasgenoten en leraren weer konden terugvinden. Dat betekende natuurlijk weer de nodige onverwachte herkennin gen en het ophalen van soms heel oude herinne ringen zodat er voldoende gespreksstof aanwezig was voor een gezellig samenzijn. Het geanimeer de geheel werd verlucht met oude school- en wijkfoto's in de vorm van een expositie. Deze ver geelde herinneringen waren tijdelijk voor de duur van de reünie door de „ouwe stomp" afgestaan. Ook was er in dezelfde geest een doorlopende diavoorstelling aanwezig. De zaterdagmorgen stond in het teken van een puzzeltocht door de oude Morsch voor de huidige leerlingen van de school en hun gezinnen. Dat werd met 75 gezin nen een geslaagde bezigheid. Op zaterdagavond kwamen de oud-leraren met de huidige leraren nog eens extra bijeen. STAD LEIDSE COURANT.MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 3

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3