Gemini pakt strohalm Sombere vooruitzichten De Danaïden Parker stoeit met Punch Revanche De Zijl/LGB DieLeythe65jaar SPORTTRIBUNE MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 20 (Van onze basketbal-medewer ker) LEIDEN Zo langzamerhand begint het er echt op te lijken, dat Parker klaar is voor de play-offs. Zaterdagavond moest de laatste competitiehindernis worden genomen, het Delftse Punch dat gezien de stand op de ranglijst en de financiële toestand wel eens voor het laatst in Lelden kan hebben gespeeld. Desondanks werd het geen sentimentele wedstrijd, Parker had slechts een bood schap: klantenbinding voor vol gende week zondag, als NN Donar In de Groenoordhal op het programma staat Derhalve werd het een simpele walk over: 109—80, een wedstrijd die aantoonde dat Mitchell Plaat naar een niveau aan het groeien is, dat zelden in de Lage Landen is vertoond. Ondanks de misschietende Col lins was de eerste helft b&st wel leuk. Punch, door de geschorste Toon van Helfteren mcar met zes man spelend, was nog fit en bood goed tegengas aan de hevig aandringende Leidse for matie. Rudy Jackson blockte di verse ballen heel aardig weg, maar had te weinig lucht en maakte te veel fouten om echt in de wedstrijd voor te komen. De Nederlands-Amerikaanse in breng van Leiden zorgde echter voor afstand. Bruinsma en Woudstra zetten zeer fraaie aan vallen op en verdedigend liep het als een trein. Daartussen Damesvoetbal opereerde alleskunner Mitchell Plaat. Plaat gaat steeds meer doen en waar de grens ligt, blijft voorlopig een vraag. Plaat schoot veel raak, slingerde droom-passes af en bemoeide zich ook met de verdedigingsre bound. dit tot grote verbazing van de toch wel iets groter uit- qevallen Punch-center van Tuvl. Het werd dus een makkelijke renpartij, 39—25 en 56—33 bij rust. De tweede helft toonde te recht Hans van Rooden in de basis. Helaas kwam zoals ge bruikelijk de klad erin. Een slechte verdediging, veel missen, een Punch dat terugkrabbelde tot 70—53 en toen opeens die twee blocks van Washington, die de gehele vijf-meihal wakker maakte. Ook de Leidse ploeg zelf. Washington toonde ander maal een gewaardeerd entertai ner te zijn, scoorde op de meest aardige momenten en bleef maar lachen. Ook Collins vond zijn tempo weer wat terug. Plaat ging gewoon door en der halve moest Punch, zo lang zaam aan behoorlijk moe, afha ken. Desondanks ging Punch niet af, ai gaapte er tijdens de tweede helft een behoorlijk gat: 9463. De laatste minuten le verden de te verwachten ap- plauswissels voor Plaat en Was hington op. Met, net als bij het begin van de competitie, een verschil van 29 punten kwam met 109—80 een einde aan de mogelijk allerlaatste Leiden Punch confrontatie. Punch zal nu in een wedstrijd tegen Frisol gaan uitmaken wie mag blijven. Scores Parker: Plaat 26; Collins 20; Bruinsma en Washington 18; Woudstra 14; Van Rooden 13. Stand: EBBC 36—62, Parker 3660, Donar 36—50, Musette 36—50. BOB 36—30, Delta Lloyd 36—28, Flamingo's 3622, Fri sol 36—20, Punch 36—20, Am stelveen 36—18. De play-offwedstrijden zullen gaan tussen EBBC en Musette in de ene en Parker en NN Do nar in de andere halve finale. Het zal niemand verbazen, dat Nijssen Trotters ook de voorlaat ste competitiewedstrijd heeft ge wonnen. Opponent Argus werd met 67—100 andermaal ruim ge klopt. In de eerste helft toonde Nijssen zich gretig met een 28— 62 ruststand,in de tweede helft een beeld dat aan Parker doet denken in zulke situaties: Een Nijssen dat het allemal best vond terwijl Argus via 30-secon- denaanvallen de schade beperkt probeerde te houden. Topsco rers: Kales 23 en Moerer 16 pnt. Mercasol/Sleutels is momenteel geheel van slag. Ook ISA bracht het rolstoelteam een nederlaag toe, het werd na een 1418 ruststand tenslotte 29—32. Het hangt nu van het duel Antilo pe—ISA af, of Mercasol nog promotieduels zal gaan spelen. (Van onze korfbalmedewerker) LÈIDEN Voor Leident kort- baltopper De Danaïden zijn de vooruitzichten versomberd. Niet alleen verloren de pupillen van Gerard Bos met 8—9 van Deto, ook werden zij op de ranglljat gepasseerd door AKC. Fldes Pacta daarentegen speelde ver- tienstelijk gelijk tegen Oost Arnhem en nam even afstand van de rode streep. De belde koplopers in de eerste klassen, TOP en Zuiderkwartier, verloren van Aldus en Merwic. Hun mis stappen hadden nauwelijks ge volgen, daar beider concurren ten OWO en De Algemene, ook verloren. Pernix en Ons El- land komen door overwinningen op Meervogels en GKV sterk op. Eén helft lang gaf De Danaïden topploeg Deto uitstekend partij, maar na rust smolt de verkre gen 5—3 voorsprong weg. De Danaïden toonde een grote in zet en was Deto qua loopvermo gen veruit de baas. Ook in de score kwam het Leidse over wicht tot uiting, al hadden twee gemiste strafworpen van Deto toch hun invloed op de na een half uur bereikte 41 stand. In het eerste kwartier na de her vatting al was Deto weer terug om na 6—6 direkt door te sto ten naar 6—8 door strafworpen van international Jan van der Peut. Dit was al de genadeklap, want de Leidse aanval presteer de als gevolg van een falend damesduo niets meer. Hennie Korfbal strafworpstip. Leidse treffers wa ren er van Trudy Nap (2), Bob Schrama (2), Cees Christiaanse (2), Bea van de Meel en Simon Boot. In de slotfase van de eerste helft kreeg Fldes Pacta het plots erg moeilijk bij Oost Arn hem. Drie doelpunten op rij brachten de Arnhemmers naar een 7—3 ruststand. Verbeten vocht Fides Pacta zich na de hervatting terug. De inhaalpo- ging slaagde. Via 7—5 en 85 was Fides Pacta vlak voor tijd bij 8—8 weer op gelijke hoogte. Voor Fides Pacta scoorden Wim (2) en Henny Piket (2), Diet Rijs- bergen, Dik Onderwater en Daan Carree. TOP, de koploper in West 1B liet een forse steek vallen bij het laaggeplaatste Altius, door met 7—6 te verliezen. TOP ver loor de wedstrijd al in de eerste helft, toen na een 1—4 voor sprong TOP aanvallend volko men stilviel. Hierdoor kwam Alti us terug en had bij de rust een 5—4 voorsprong. Hans Ouds- hoom (2), Ilse Westerbeek, An- nemieke Keuning, Jan Willem Simmelik en Peter Cigga&r scoorden. Pemix behaalde een zwaar be vochten overwinning op Meervo gels. Na een 2—2 ruststand kwam Pernix op ongelukkige wijze met 4—2 achter. Een slo- toffensief in de laatste twintig minuten bracht Pemix echter ALPHEN A.D. RIJN/LEIDEN Ook de achttiende ronde van de waterpolo-hoofdklassecom- petitie heeft geen verrassingen opgeleverd. Koploper AZC/Uni- que behaalde een ruime, zij het niet gemakkelijke 9—6 overwinning op Neptunus-Am» hem terwijl HZC-Robben VZC- Ritmeester met 6—3 versloeg. De Zijl/LGB, de Leidse verte genwoordiger in de hoofdklas se, versloeg HZ&PC met 8—2 en lijkt hiermee definitief de vierde plaats te hebben veroverd. Neptunus-Arnhem, dat over en kele uitstekende schutters be schikt heeft het AZC niet ge makkelijk gemaakt. Hoewel AZC in de twee spelperioden een 6 2 voorsprong opbouwde bleef Neptunus gevaarlijk. In de derde periode ging de strijd gelijk op en kwamen beide ploegen door Hoogveld en Keeman éénmaal tot scoren. In het laatste spel- deel kwam Neptunus sterk terug en ging AZC met de rug tegen de muur. nadat Frank v.d. Akker de achtste AZC-treffer had laten aantekenen brachten Toonen, Jansen en Hoogveld middels fraaie onhoudbare schoten de stand op 8—6 en leek de strijd weer volkomen open. De reste rende tijd was voor Neptutunus echter te kort en kort voor tijd kon AZC uit een snelle uitbraak 9—6 scoren. Scoreverloop: 1e per. 10 De Heij, 2—0 Stroboer. 2e periode 30 en 40 Stroboer, 41 Jansi, 5—1 v.d. Akker, 5—2 Too nen en 62 Stroboer. 3e per. 63 Hoogveld, 7—3 Keeman. 4e per. 8—3 v.d. Akker, 8—4 Too nen, 8—5 Jansen, 86 Hoog veld, 96Buunk. De Zijl/LGB ontving zaterdaga vond de Haagse debutant in de hoofdklasse HZ&PC, die in de eerste ontmoeting een punten- deling wist te behalen door thuis met 55 gelijk te spelen. Na een eerste periode, met een licht overwicht voor de Leidena- Waterpolo ren dat echer door te gehaast spelen verloren ging en waarin door Stan van Belkum en Hans van Wijsman een 11 stand op het bord werd gebracht, kon De Zijl/LGB in de tweede periode afstand nemen. Alex van Be lkum, Albert Spijker en Stan van Belkum brachten in deze perio de de stand op 41. De Hage naars hadden te veel tijd nodig om hun aanvallen op te bou wen, wat vaak balverlies tot ge volg had, al kon Vollaar kort voor het verstrijken van de tweede periode 42 scoren. Met een schitterend doorgetikte bal kon de uitstekend spelende Alex van Belkum in de derde periode de stand op 5—2 bren gen. In de laatste spelperiode kon De Zijl/LGB met enkele uit stekende akties de score verho gen tot 8—2 door doelpunten van Jan Jaap Korevaar, Martin Vreeburg en Alex van Belkum. De weinige Haagse aanvallen werden in deze fase van de wedstrijd wat gevaarlijker doch de weer uitstekend keepende Theo Uittenhout, die eerder in deze wedstrijd een strafworp stopte, hield met enkele schitte rende akties zijn doel schoon. In de eerste klasse heeft LZ 1886 in Barendrecht een ruime overwinning behaald. De Leide- naren zegevierden met 13—6 over middenmoter ZPB Unico. BZPC won in Bodegraven met 54 van het op de laatste plaats staande ZCE. Een zwakke Barendrechtse kee per en een sneller LZ waren voldoende om ruim afstand te nemen. Wel nam ZPB een 1—0 voorsprong die echter gauw ge corrigeerd werd. De aandacht gaat nu uit naar aanstaande za terdag waar LZ 1886 in zwem bad De Zijl medekoploper De Gouwe ontmoet. Voor LZ 1886 scoorde Jan de Graaf (5x); Jan- Pieter Hek (3x); Ruud Muusse (2x); Gerard Soet, Jan Bakker en Bram van der Leede. Set standen. 2—4; 2—3; 1—3; 1—3. BZPC heeft moeizaam gewon nen van ZCE. Ontlast van de gradatiezonen lijkt de concen tratie toch minder te worden. Veel kansen werden gemist, waardoor ZCE kon uitlopen tot 02. Na 4—4 in de laatste peri- ode was het Ralf Groenendijk 1 die in de laatste minuut 54 scoorde. De overige doelpunten kwamen van Maarten Schouten (2x); Maarten van Ettinger en Gerie Hoogendoorn. In zwembad de Mierenweide heeft tweedeklasser Katwijk ruim gewonnen van TZV. Door een goed op schot zijnde Hans van Duyvenvoorde en uitstekend keepwerk van Henk Vooys werd de eindstand 19—2. Vivax (district) won met 9—2 j van Allicante. Jack Frauenfelder scoorde driemaal. Volgende week zondag spelen de Oegs- tgeestenaren in Rotterdam hun 1 kampioenswedstrijd tegen REP. De jeugd van De Zijl/LGB was goed op schot. Met 163 lieten zij AZPC-b naar huis gaan. Pe ter Kooreman en Remco Roman scoorden de helft van de Leidsë punten. In de hoofdklasse dames kwam De Zijl/LGB dit weekend twee maal in aktie. Zaterdag wonnen i de dames met 7—6 van ZCE. maar gisteren moesten zij hun meerdere erkennen in OZPC. De wedstrijd tegen het Enschedese ZCE was uitermate spannend. Het was de wedstrijd van Jolan- da van der Maarel. De Leidse aanvoerdster was zeer produk- tief met vijf treffers. De overige twee treffers kwamen van Erna Maasdijk. De Zijl/LGBOZPC was een (te) harde wedstrijd die uiteindelijk terecht met 52 door de Olden- zaalse dames gewonnen werd. Doelpuntenmakers: Gemma van Buuren en Jolanda van der Maarel. Ron Groen van Donar in de aanval tegen Valboval. Het werd een opvallend gemakkelijke 3—0 zege. maar èls de service goed door kwam. wist de lange Bredase formatie er weinig mee te doen. Met opvallend gemak bepaalde Gemini via 19—15, 11—15 en 615 de eindstand op 1—3. Leython heeft nog steeds een kans het tweede divisieschap te behouden. Door de 3—1 over winning op Tromp Mitsubishi bezetten de Leiderdorpse dames nu de één na onderste plaats, samen met Intermed/Novo. Tromp had duidelijk verdedi gend iets meer capaciteiten, maar daartegenover stond de betere aanval van Leython. Ley thon startte zwak. Een 211 achterstand werd nog wel ver opgehaald, maar de eerste set ging toch met 1416 naar Tromp. Toen de pass bij Ley thon echter beter uit de verf kwam. kregen de Leiderdorpse dames langzamerhand een over wicht. Met Ariaan Renaud in een aanvallende hoofdrol beslis te Leython via 15-12, 15-13 Volleybal en 16—14 de partij in haar voordeel. Intermed/Novo had in het duel tegen Katapult te veel inzinkin gen om aanspraak te kunnen maken op de zege. Novo was al dolblij met het ene punt. dat veilig gesteld was via de 2—2 tussenstand (1415, 15—12, 8 15 en 1513). In de vijfde set maakte Novo op het beslissende moment te veel fouten, waar door Katapult via 19—15 de 2— 3 zege voor zich op kon eisen. De kans, dat Gemini Kange- roes-2 de degradatie nog kan ontlopen is miniem geworden. Gemini belandde door de 39 nederlaag tegen OVRA op de laatste plaats. Gemini, dat drie basisspeelsters moest missen, had totaal niets in te brengen egen de Haarlemse equipe: 15-5,15—8 en 15—3 LEIDSE COURANT NA KRAPPE NEDERLAAG TEGEN DETO: Van onze vofleybalmedewerker. LEIDEN Gemini Kangeroea greep de laatste strohalm tot behoud van het eerste divisie- schap, door staartploeg Radlus met 30 te verslaan. Gemlnl-2 behield de kans op promotie vla een 3—0 zege op Oily B. Donar behaalde een uiterst langrijke 3—0 zege op Valbo- vaL BI) de dames won Gemini Kangeroes knap met 13' van Brevok. Geminl-2 Is door de 30 nederlaag tegen OVRA zo goed als zeker gedegradeerd. Leyton won verrassend met 3 1 van Tromp, terwijl Intermed- /Novo met 2—3 de eer aan Ka tapult moest laten. Door de 30 overwinning van Gemini op Radius, zijn de Voor schotenaren nu zo goed als ze ker van het spelen van promo tie-degradatiewedstrijden. De ploeg uit Gouda acteerde uiter mate zwak. Gemini, dat sinds lang niet meer gewonnen had, kwam geen moment in de pro blemen en stelde, met Bert Franke en Peter de Bakker als absolute uitblinkers, via 15—1, 15—5 en 15—11 de 3—0 zege veilig. Valboval leek al te berusten in de dreigende degradatie, waar door opponent Donar een on verwacht simpele 3—0 zege kon behalen. Donar speelde een aanvallend knappe partij volley bal, hetgeen via 1511 en 15— 10 uitmondde in een 2—0 voor sprong. In het derde bedrijf liep Donar achteloos weg naar 14 2. Op deze stand ging hoof daanvaller Ron Groen door z'n enkel, waardoor de Merenwijk- bewoners even in paniek raak ten. Valboval kon nog acht pun ten maken, alvorens Donar via 15—10 de partij besliste. De reserves van Gemini Kange- ross handhaafden zich, via een 30 zege op Oily B op de tweede plaats in de derde Divi sie. De Voorschotenaren speel den eindelijk weer eens zoals verwacht mag worden, hetgeen rosulteerde in winst in de eerste (15—4) en een 136 voor sprong in de tweede set. De formatie uit Naarden kwam ech ter verrassend sterk terug: 17— 17. Gemini herstelde zich tijdig. De tweede set ging alsnog naar Gemini (19—17), waarna de der de spelperiode weinig proble men meer opleverde: 15—9. Bij de dames blijft debutante Gemini Kangeroes het uiterst goed doen in de eerste Divisie. Ook het Bredase Brevok kon de Voorschotense dames niet stui ten in hun opmars naar de tweede plaats. Brevok wist al leen in de eerste set de ver wachtingen waar te maken. Ge- mini gaf deze set uit handen (16—14), maar was daarna ver reweg superieur. Gemini kende nogal wat service-problemen, (Van onze roeimedewerker) LEIDEN De Leldsche Roei- en Zeilvereniging „Die Leythe" vierde afgelopen zaterdag haar 65- jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit lustrum werden maar liefst vier nieuwe boten gedoopt en aan de reeds uitgebreide vloot toegevoegd. Voor deze plechtigheid waren een groot aantal mensen naar het clubgebouw van Die Leythe aan de Morsweg gekomen. Naast twee nieuwe C-vieren (degelijke toer- en oefenschepen) werd ook een Noorse polyester dubbeltwee gedoopt door Jan Duivesteyn, de nieuwe directeur van de Leidse Sportstichting. De leden en oud-leden van Die Leythe zorgden ook voor een verrassing door het bestuur een nieuwe dubbeltwee te schenken, die genoemd is naar de voorzitter, de heer Gijsmaq, en ten doop werd gehouden door zijn echtgenote, mw. Gijsman- Kruidenier. In de roeiwereld staat Die Leythe vooral bekend om zijn uitstekende opvang en. begeleiding van jeugdroeiers, die dan ook in competitie- en wed strijdverband vele successen behalen. Ook de re sultaten van de seniorenroeiers en roeisters mo gen er zijn: het afgelopen jaar wérden er maar liefst 77 overwinningen geboekt. Alle reden dus voor de leden van Die Leythe om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Jan Duivesteyn in actie als „doper", van da Noorse twee. Die Leythe heeft er weer enige boten bij. nog de overwinning. Voor Per nix scoorden Kees Hortensius (2), Carla van de Vegte, Alice Tieleman en Janco Breedveld. In de subtopper Ons Eiland— GKV hielden de partijen elkaar tot halverwege de tweede helft in evenwicht. Toen pas drukte Ons Eiland het lichte overwicht, dat de ploeg van Piet Weerheim had. in doelpunten uit. Jan van Kalkeren en Olga Soudan hiel pen hun ploeg bij 6—4 aan een voorsprong, die tot het eindsig naal werd behouden: 86. Overige treffers Barry van Duin (2), Rob Hasselbach, Jan van Kalkeren en Wim Nijenhuis. Aanpassingsproblemen aan het veld was de oorzaak van Zul- derkwartier's eerste nederlaag tegen Merwic. Pas toen Merwic op 47 kwam, ging Zuiderkwar tier beter draaien. Treffers van Rens Henze. Bettie Stouten. Jim van Daim en Christa Metselaar resulteerden in 8—7 een voor sprong, die toch weer werd weggegeven: 89. Overige tref fers Jim van Daim, Joep van Dam, Rens Henze en Dirk Jan de Kreek. Zuiderkwartier's naaste concur rent De Algemene profiteerde echter niet. Een ongeïnspireerd De Algemene vond een vinnig korfballend DKC tegenover zich. dat een snelle 62 voorsprong nam. Vijf minuten voor tijd kwam De Algemene op 19—9. De resterende minuten waren niet voldoende voor een gelijk spel. Doelpunten waren van de butante Ineke Harland (2), Ruud van Vliet (3). Truus van Vliet, Simon Boot van De Danaiden (rechts) is Jan van der Peut van DETO te snel af. Wim van Iterson, Henny Rusman en Ruud Swaak. In de slotfase van het duel met hekkesluiter Harga raakte Fiks volkomen van slag. Drie straf- worpen verdwenen naast de korf en Harga, dat bij 7—5 al geklopt leek. kon zich herstel len. Vier Schiedamse treffers volgden, waardoor Fiks met 7— 9 onverwacht tenonder ging. Doelpunten van Dirk Jan Elzen- ga (2), Marjan den Hollander, Herma Tobé, Agda Mulder, Ro bert van der Kraan en Martin Huizing. Na een slordige eerste helft, 4 2 nam Crescendo na de pauze ruim afstand van ELKV. De con ditie gaf de doorslag en door treffers van Piet i'Ami (2), Louis Kok (2). John Huigsloot (2), Joke Geijer, Gabriëlle Kok en Marlies Brouwer liep Crescendo uit tot een 94 eindstand. Hekkesluiter in IIIA Warmond greep tegen Olympia de laatste strohalm. In de eerste twintig minuten overklaste Warmond haar tegenstander. 51, en via een 64 ruststand werd een 8—6 overwinning behaald. Voor de zegevierende treffers zorgden René de Louw (2), Jan van Leeuwen (2), Gerrit van Rheijn (2), Heieen Bergman en Johan van Amersfoort. Fluks lijkt na twee nederlagen op rij uitgeschakeld voor pro motie. Koploper Merwede veeg de met 28 het veld aan met de Noordwijkers, waar alleen Corrie van Hoek en Jan Verloop tot scoren kwamen. Een sterke tweede helft bracht KNS de overwinning in het tref fen met Eureka. Door treffers van René Kooien, Heieen van der Nat en Peter Zitman werd na een 3—3 ruststand een win nende 6—4 voorsprong bereikt. Voor rust scoorden Sandra Steenbergen, René Kooien en Henk Roedoe.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20