FC Den Haag na zes minuten al kansloos Mysterieuze krachten bij Vitesse De revanchegedachte van Feyenoord en de hoogmoed van Go Ahead Ajax moeite met VVV MANSVELD DOET EIGEN WOORDEN GEWELD AAN KOHN TERUG Kerdel gaat Spaanse „amateurs" te lijf rf ZWOLLE Cees Kerdel, lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), zal deze week tijdens het IOC- congres in Montevideo de kwestie van de Spaanse „voetbalamateurs" die uitkomen In wedstrijden voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi aan de orde stellen. Tijdens de recente wedstrijd van het Nederlands amateu relftal in Almeria tegen Spanje heeft Jo van Marle, voor zitter van het amateurvoetbal, al bij de voorzitter van de Spaanse bond geprotesteerd. Toen hij tijdens een bijeen komst aanvoerde dat Spanje in strijd met de Olympische regels profs opstelde, wuifde de praeses van de Spaanse bond de bezwaren weg. „Hij zei", aldus Jo van Marle, „dat voor alle spelers een verklaring van „geen bezwaar" was afgekomen van het Spaans Olympisch Comité. Als dat gebeurd is neemt het IOC aan dat de reglementen zijn nageleefd. Ik heb de zaak nu aan Cees Kerdel voor gelegd. Hij zal de kwestie tijdens het komende congres ter tafel brengen. Pas als ik van hem vernomen heb hoe het standpunt van het IOC is, zal de KNVB eventueel overwegen stappen te nemen. Ik vind dat je óf nieuwe reglementen moet opstellen öf - als je de huidige hand haaft - moet zorgen dat ze worden nageleefd". VENLO - FC VW heeft met goed voetbal Ajax een bijzonder moeilijke middag be zorgd. De Amsterdammers hadden uiter aard meer In hun mara dan de Venloee degradatiekandidaat, maar Ajax kon het technisch overwicht niet In meer dan drie doelpunten uitdrukken. Er was tien minuten voor tijd zelfs een door VW fel aange vochten strafschop nodig om Ajax op dat aantal te brengen. VW kreeg al in de eerste minuut een prachtige kans, maar Kurcinac richtte niet nauwkeurig, waarop Schrijvers de bal nog net kon keren. VW bleef de toon aangeven en bracht de nogal weifelend spelende ver dediging van Ajax vaak in moeilijkheden. Toch scoorde Ajax het eerst toen Hilkes de bal op een domme manier aan Ling ver speelde. Uit diens voorzet scoorde Lerby. In het begin van de tweede helft berustte het initiatief weer bij VW en het wekte geen verbazing dat Janssen - maar pas veel later-verdiend 11 kon laten aantekenen. Ajax, dat het van uitvallen moest hebben, had tien minuten voor tijd weer succes, maar er moest een strafschop aan te pas komen. Arnesen werd door Krieger in het Lerby kopt, Clarke loert of er voor man Vieten zal het leer bemachtigen. strafschopgebied onderuit gehaald, waarop Clarke de strafschop kalm inschoot. VW wist dat het verslagen was en zag de ach terstand tot 3—1 uitgroeien toen Clarke vijf minuten voor tijd een van de paal terug springende bal tot een treffer promoveerde. Tahamata kreeg de gele kaart. Scoreverloop: 40. Lerby 0—1, 70. Janssen 1—1, 80. Clarke 1—2 (strafschop), 85. Clarke 1—3. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 9500. VW: Vieten; Nijssen, Krieger, Schreurs. Van Rosmalen; Pala, Advocaat (Oost- rom), Bothmer; Bish (Janssen), Kurcinac. Hilkes. Ajax: Schrijvers; Erkens, Zwambom, Meutstege. Schoenaker; Tahamata, Lerby. Kaiser; Ling, Clarke, Amesen. ENSCHEDE FC Twente stelt zich na de gedwon gen winterpauze veel gretiger op dan ervoor. Wellicht mede als gevolg van de fraaie triomf op AZ'67 in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, toonde FC Twente ook gisteren te gen FC Den Haag de wli om in elk geval keihard te werken voor een goe de uitslag. En die werd, met vaak goed voetbal, royaal bereikt: 52, waarop het totaalbeeld van de wedstrijd over ziend, niet veel viel af te dingen. FC Twente had, zoals ploegen die een weldadige inzet tonen wel vaker overkomt, niet over gebrek aan fortuin te klagen. Binnen zes minuten was de wedstrijd in feite al beslist. Eerst speelde Aad Mansveld te zacht terug op doelman Hans Galjé. Maar hij had zich vergist in de snelheid van de dit sei zoen weer opgebloeide Theo Pahlplatz, die het verzuim in ac curatesse attent afstrafte. Trai ner Piet de Visser: „En dat overkomt dan een vent als Mansveld, die nota bene zelf in de kleedkamer nog gezegd heeft, dat we moesten zien de eerste twintig minuten goed door te komen en dat we in die fase geen risico's mochten ne men". Eén minuut later al was Galjé voor de tweede keer ge passeerd toen Gritter in een on overzichtelijke situatie voor het Haagse doel, na goed inleidend werk van de weer sterke Romeo Zondervan, en Hallvar Thoresen, de juiste richting vond. FC Twente speelde toen al een ge wonnen wedstrijd. Zonder de geschorste, door Harrie Brug- gink goed vervangen Niels Over weg, hadden de Enschedeërs weinig moeite meer de wedstrijd te blijven controleren. FC Oen Haag, dat behalve Schoenmaker, Van Leeuwen en Hoekema ook nog de tijdens de reis naar Enschede ziek ge worden Jan Verheijen moest missen, had alle moeite om de defensie na dlè twee vroege tegentreffers gesloten te hou den en het was dan ook geen wonder dat FC Twente de mar ge binnen een half uur opvoer de. Twente liet zelfs nog ettelijke mogelijkheden om al voor de rust een gigantische voorsprong te realiseren, onbenut. Bos, Thoresen, weer Bos, Otto en Gritter kregen uitstekende mo gelijkheden maar Galjé gaf zich pas gewonnen na een niet on houdbaar lijkende schuiver van afstand van Theo Pahlplatz: 3 0. Een lichte terugval in het laatste kwartier voor rust voorkwam dat FC Twente met die stand kon gaan rusten. Bert Blijie profi teerde van de nonchalance in de Enschedese defensie, door bij de eerste gevaarlijke Haagse aanval hard in te schieten. Doel man André van Gerven kon de bal wel keren, maar het leer werd vervolgens een simpele prooi voor Simon van Vliet: 3 1. Weer drie Zeven minuten na de rust was de marge echter al weer op drie treffers gebracht, toen Ro meo Zondervan weer eens op links doorbrak, een gevaar dat FC Den Haag slecht onderken de. Zondervan passeerde op volle snelheid ook Blijie, die in een desperate poging zijn oude ploegmakker af te stoppen, be sloot hem tegen de grond to werken. Gans legde de bal op de stip en door Van der VaJI was het 4—1. Nadat Lindsted in de 63e mi nuut de plaats van Theo Pahl platz had ingenomen (trainer Morsing: „Theo is momenteel de motor van de ploeg en ik heb hem heel hard nodig in de andere belangrijke wedstrijden van deze voor ons zo drukke maand april") en Rob Ouwe hand in riante positie Epi Drost op zijn weg had gevonden, kwam FC Den Haag toch weer dichterbij. Aad Kila zag doelman Van Gerven wat te ver voor zijn doel staan en met een fraaie lob bracht de middenvelder de spanning even terug: 42. Twee minuten later kroop een plotseling erg onrustig FC Twente door het oog van de naald toen Albertsen na een vrije trap van Aad Mansveld de paal trof. Het was het laatste wapenfeit van FC Den Haag, dat aanvoerder Mansveld door Gans genoteerd zag wegens het ma ken van aanmerkingen op de leiding. Daarmee was de ellende voor FC Den Haag echter nog niet compleet, want in de slot minuten bracht Gritter met een kopstoot na een voorzet van Bos de eindstand op 52. SCOREVERLOOP: 5. Pahlplatz 1—0, 6. Gritter 2—0, 28. Pahlplatz 3-0, 44. Van Vliet 3—1, 52. Van der Vall (strafschop) 4—1, 76. Kila 4—2, 87. Gritter 5—2. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 8.000 FC Twente: Van Gerwen; Strijdveen, Drost, Bruggink, Zondervan; Otto. Van der Vall. Pahlplatz (Lindsted); Bos. Gritter, Thoresen (Sanchez Tor- FC Den Haag: Galjé; Tempelaar. Mansveld, Wickel. Korevaar; Ouwe hand. Kila, Van Vliet, Jonker; Blijie. Albertsen (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Trainer Spitz Kohn van FC Twen te zal vermoedelijk deze week op beperkte schaal zijn werkzaamheden hervatten. Enige tijd 'geleden kreeg Kohn van zijn arts een periode van vier weken rust voorgeschreven, waarvan er drie achter de rug zijn. Spitz Kohn keerde in de nacht van zaterdag op zon dag in ons land terug na een veertiendaagse vakantie op de Canarische Eilanden. Gisteren meldde hij de dagelijkse leiding van FC Twente daar weer de nodige energie te hebben opge daan, die hem in staat moet stellen het lopende seizoen zon der problemen af te werken. Jan Morsing, die hem tijdens zijn ziekte verving en in die tijd geen nederlaag met de ploeg leed, zal echter vrijwel zeker woensdag tijdens het inhaalduel van FC Twente tegen Sparta te Rotterdam nog als technisch verantwoordelijke man in de dug-out plaatsnemen. w W"- v" - v- Kans gemist door René van de Kerkhof. Doelman Nijhuis stopt de bal. Laatste man Bosveld ziet dat goedkeurend aan. ARNHEM Uitgere kend tegen topclubs beschikt Vitesse door gaans over mysterieu ze krachten en komt met de steun van een enthousiast thuisfront bij vlagen zelfs tot pure klasse. FC Twen te moest dat onlangs al eens beamen en gisteren was het veruit favoriet geachte PSV aan de beurt toe te geven, dat Vitesse op eigen veld een moeilijk te bestrijden tegen stander is. De gedisponeerde en van aanvalsdrift bezeten Arnhem se formatie was veel meer in de aanval dan het steriele PSV, dat er slechts zelden in slaagde de ruimte te gebrui ken, die door het pressie voetbal van Vitesse ontstond. Omdat ook de Eindhovense tekortkomingen in aanvallend opzicht er niet om logen, kon Vitesse, dat met Bosveld als laatste man nogal onze ker begon, zich vrij snel her stellen. Bovendien toonde Vitesse zich ook mentaal ijzersterk. Het bleek allerminst aange slagen door de snelle ope ningstreffer van PSV en kreeg, nadat Bosveld in de 55e minuut een strafschop had gemist, zelfs vleugels. Toen echter na de verdiende gelijkmaker PSV opnieuw toesloeg, leek Vitesse kans loos. In de laatste minuut echter schoot uitblinker Ge- rdsen via de voet van Van der Kuijlen de eindstand naar 2—2. Direct na dit doelpunt volgde een onverkwikkelijk incident. Kort voordat scheidsrechter Ram het einde aankondigde, trapte internationaal Wild schut opzettelijk naar Ge- rdsen en kreeg daarvoor de rode kaart. Scoreverloop: 1. R. van de Kerkhof 01, 67. Brandts 1 1 (eigen doel), 86. Van der Kuijlen 1—2, 89. Gerdsen 2— 2. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 9000. Vitesse: Nijhuis; Das, Bos veld, Zaayer, Mellaard (Bleijenberg); Veenstra, Hu- sers, Boeve; Gerdsen, Bur- sac, Meijers. PSV: Van Beveren; Wild schut, Poortvliet, Brandts. Krijgh; Hooyer (Deijkers), W. v.d. Kerkhof, v.d. Kuijlen; René van de Kerkhof, Postu- ma (Smits), v. Mierio. ROTTERDAM In de laatste drie wedstrijden AZ, NEC, Haarlem verspeelde Feye noord drie punten. Go Ahead daarentegen had zich de laat ste tijd knap geweerd en dat verschil tussen punten verspe len en winst brak de Deventer- ploeg in de Kuip ruimschoots op. Feyenoord was bepaald niet van plan om, evenals In Deventer (2—1) te verliezen en bij de Eagles was het sommlgs spelers ietwat naar het hoofd gestegen, zodat ze, zoals trai ner Joop Brand het noemde „vanuit hun zwakte liepen te spelen". Toen de doelpunten- honger van Feyenoord afdoen de was gestild, kon het de ploeg niet eens kwalijk worden genomen, dat tegen de zwak optredende Deventer-defensie niet nog eens extra werd uitge haald: 5—0 was voldoende, al zou Feyenoord met nog een treffer een „stadionrecord van dit seizoen" hebben gevestigd. Immers, 50 was tot nu toe de grootste winst, behaald op Haarlem. Het was evenwel niet slechts het verschil tussen „revanche op zichzelf" en een ongepaste „hoogmoed" die het oostelijke gezelschap op zo'n zware ne derlaag kwam te staan. Al wilde Joop Brand er niet van weten evenmin als van Deventer protesten tegen twee doelpun ten, hoewel de leiding zwak was scheelde het toch wel dat niet over Van Kooten en Körver kon worden beschikt. De spits is altijd goed voor het binden van twee tegenstanders en Kör- vers snelheid werd node gemist. De aanval, die Go Ahead ter be schikking stond, speelde ronduit zwak, wat tot gevolg had dat SDelers uit de tweede lijn moes ten oprukken. Daarvan was weer het resultaat dat er gaten als zwembaden vielen, die de dik wijls chaotische defensie, waarin Dick Schneider verre van een „leider" was, niet kon overbrug gen. Bovendien scoorde Feye noord al in de eerste minuut. Petursson schoot tegen Van Zoghei, ook al niet sterk, aan en Van Til kon simpel doelpun ten. Van het zorgvuldig opbouwen van de aanval, waartoe Go Ahe ad in staat bleek, bleef niets meer over toen Jan Peters zich fraai ontdeed van Martin Koop- j n Jan Peters met twee treffers van de vijf op de foto Feyenoords tweede en Peters' eerste succesvol voor zijn al weer niet meer zo gloednieuwe club. man, opvallend door forse over tredingen, en het na tien minu ten al 2—0 was. Voorzichtig Toch liep het niet allemaal naar wens bij Feyenoord. Trai ner Vaclav Jezek, indachtig de woensdag te spelen uitwed strijd tegen PEC en zaterdags weer op pad, naar PSV, had zijn discipelen gemaand tot grote voorzichtigheid. „Voorkom blessures", had hij gezegd. Maar die kwamen er toch. Wim Jansen had een tik tegen zijn knie gekregen en liet zich halverwege de eerste helft ver vangen door Budding. De stand was inmiddels opgelopen tot 3—0 door Petursson, die naast de paal staande inkopte, waarna Van Zoghei de bal nog aanraak te, maar alleen om hem defini tief in eigen doel te slaan. Na de rust kreeg Michel van de Korput last van ademnood en viel Eddy Ridderhof in. Voorts had Petursson, die wel scoorde maar pok drie royale kansen miste wat Peters ook een maal overkwam in zijn felle duels ook wat deuken opgelo pen en voelde Jan Peters zich niet honderd procent. Een puzz le voor Jezek, die na de vervan ging van Jansen een keus moest maken. Hij haalde v.d. Korput als „meest urgent geval" eruit, overigens op diens eigen verzoek. Toch 5-0 Toen het pal na de rust 40 werd door Stanley Brard, die een knappe partij vertolkte na dat Jezek hem enige weken geleden had geprikkeld door zijn plaats ter discussie te stel len, was er niets meer te bele ven. Go Ahead kon niet twee kansen voor Groeneweg en Woudsma, alle twee gemist, waren de enige pluspunten en dat leidde bij Feyenoord tot verzwakte concentratie en In spiratie, hoewel Peters nog voor 5—0 zorgde toen drie Fey- enoorders op Van Zoghei afgin gen en Budding hem de bal voor een leeg doel toeschoof. Omdat de Eagles zich niet voor eigen doel ingroeven, was het toch best eén aardig duel ge worden waarvoor Joop Brand zich niet, zoals hij deed. hoefde te verontschuldigen voor het Rotterdamse publiek. Het was meer een uiting van teleurstel ling, getuige zijn woorden: „We waren wel een elftal, maar geen team en als we dat niet zijn, is Go Ahead heel matig. We heb ben gefaald". HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 1. Van Til 1—0. 10. Peters 2—0. 24. Petursson 3—0. 46. Brard 40, 78. Peters 5—0. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 20 813. Feyenoord: Treijtel; Wijnstekers. Van de Korput (Ridderhof). Stafleu, Brard; Van Til, Jansen (Budding), Notten; Van der Lem. Peters, Peturs son. Go Ahead: Van Zoghei; Koopman, Schneider. Oude Wesselink. Kist; Woudsma. Salfischberger. Walbeek (Van Dijk); Van de Pas, Groeneweg. Kristiansen. J t MM T'lil

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13