twee uur Kissinger denkt aan come-back als senator Engelse katholieken wellicht ook in Nationale Raad van Kerken Buitenland BP' Geen geld van Britse kerken voor banken met relaties in Z.-Afrika Korte metten LEIDSE COURANT Lyon 1. De Franse TGV, die de verbinding tussen Parijs en het zuidoosten van het land zal onderhouden, aanvankelijk met een gemiddelde snelheid van 260 km per uur, vanaf 1983 met 300 km (foto rechts) 2. De bestuurderscabine van de TGV (foto onder) 3. Interieur van 2e klasse rijtuig (foto geheel onder) E liegt en 90 efa: S«ie ARIJS Op het eerste ge- icht is er een overeenkomst :t de luchtvaart: de smaak- I ingerichte passagiers- uimte, de airconditioning, de estuurderscabine die ietwat in een cockpit herinnert, de idio-conununicatie de tijd an „pannekoek" en „spiege- als vertreksignalen is ing vervlogen) en tenslotte snelheid. Deze is welis- niet vergelijkbaar met van de moderne straal- iegtuigen, maar met aan- ikelijk 260 km per uur en ter 300, is de Franse TGV /korting voor: Train A rande Vitesse, Trein met Snelheid) de snelste Iirverbinding ter wereld, omenteel is er slechts één ider land waar een trein snelheid van meer dan 90 km per uur behaalt: de efaamde Tokaido in Japan, 210 km „doet". En zodra TGV in normale dienst zal men in twee uren Parijs naar Lyon kunnen izen en in iets meer dan er-en-een-half uur naar arseille. Zonder trillingen met verrassend weinig ge ld en in groot comfort, omenteel leggen de twee ototypes dagelijks duizen den en duizenden kilometers af (in totaal tot dusver meer dan 445.000 km) tijdens proe fritten, waarbij sommige van de wagons op laboratoria lij ken, vol met apparatuur en meetmateriaal. De wordingsgeschiedenis van de TGV is tweeledig. Op de eerste plaats ontstond rond 1970 een nijpend probleem van oververzadiging van het drukste Franse spoorwegtra- jekt tussen Parijs en Lyon. Tussen 22 en 5 uur rijdt daar om de vier minuten een trein en de goederentreinen worden er soms twaalf uur lang op een zijspoor gereden om plaats te maken voor het pas- sagiersverkeer, dat dan ook nog soms via Troyes geleid wordt, omdat de directe lijn overbezet is. Het tweede punt was het onmiskenbare succes van de toen snelste trein ter wereld: de Japanse Tokaido, tussen Tokio, Osaka en Haka- ta, die met honderd treinen dagelijks een half miljoen passagiers vervoert en waar van de inkomsten dubbel zo hoog zijn als de exploitatie kosten. Parijs-Lyon vormt 40 procent van het totale spoorwegver keer in Frankrijk en de fre quentie neemt op dit traject veel sneller toe dan op het gehele Franse spoorwegnet. Frankrijk stelt snelste trein ter wereld in dienst: 300km per uur zodat een totale verstopping binnen de afzienbare toe komst een realiteit dreigde te worden. En er moest iets drastisch ondernomen wor den, en gezien het succes van de Tokaido, werd besloten een trein met zeer hoge snel heid te construeren, waartoe een speciale nieuwe spoor baan tussen Parijs en Lyon aangelegd moest worden. Een en ander heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. De overheid bestudeerde zorgvul dig de rentabiliteit van het project: het plan van de „ae- rotrain" van Bertin werd weer even opgegraven en in overweging genomen; een luchtverbinding tussen het centrum van Parijs en dat van Lyon middels loodrecht opstijgende en dalende ver keersvliegtuigen werd geop perd. Electrisch Uiteindelijk kwam men tot de conclusie dat de TGV de hoogste rentabiliteit zou heb ben. In 1972 werd het eerste prototype voltooid: het aan drijfsysteem was dat van het turbinebeginsel, zoals in de luchtvaart, en tijdens proefrit ten werd een snelheid van 318 km per uur behaald. Maar de energiecrisis door kruiste het project van de turbine-aandrijving en tenslot te werd besloten electrische tractie te gebruiken. Spoedig ontstond er tussen diverse Franse constructeurs een felle competitie. De eisen van de spoorwegen waren hoog: de trein moest in staat zijn met een snelheid van 250 km hellingen van 3,5 procent te beklimmen, hellingen die vergelijkbaar zijn met die van autosnelwegen, en vooral tij dens het hele traject nog ho gere snelheden aan te houden en wel met de grootst moge lijke veiligheid en de laagst mogelijke kostenfactor. De ontwikkeling van het pro totype heeft tot dusver 75 miljoen francs gekost (ter ver gelijking, die van de Airbus bedroegen 800 miljoen en met inbegrip van het type A310 zullen het er twee miljard worden, terwijl het Concorde- project ongeveer 16 miljard francs gekost heeft). De aanleg van de nieuwe spoorbaan heeft verrassend snelle vorderingen gemaakt, vooral als men rekening houdt met problemen van onteigening, ecologische vraagstukken, het niet schen den van landschapsschoon enz. Door verregaande mecha nisering werken er over een bouwtraject van 50 kilometer niet meer dan 200 arbeiders. Tussen Parijs en Lyon moe ten 185 wegbruggen gebouwd worden; 125 spoorbruggen, 70 „andere" bruggen en 8 via ducten, afgezien van tal van andere installaties. En gezien de zeer hoge snelheden waar mee de spoorbaan bereden wordt, moet aan alles uiterste zorg en nauwkeurigheid be steed worden. Onderstellen De proefritten hebben tegen woordig plaats tussen Parijs, Straatsburg en Colmar op een „gewoon" traject. De nieuwe lijn tussen Parijs en Lyon zal eind 1981 in bedrijf genomen worden en 87 trein stellen zullen de verbinding, die later naar diverse andere steden doorgetrokken wordt, onderhouden. Een van de ei genaardigheden van de nieu we trein bestaat erin, dat de wagons en de locomotieven aan elk uiteinde niet meer van elkaar los te koppelen zijn. Om bij de hoge snelhe den de veiligheid zo groot mogelijk te maken, is er een systeem ontwikkeld van on derstellen (bogies) die de acht wagons met elkaar verbinden. Die dus om zo te zeggen een wielstel onder de ene wagon en het andere onder de vol gende hebben. Het passagiers- comfort wordt er eveneens aanmerkelijk door vergroot. Twaalf electromotoren ont wikkelen negenduizend paar- dekrachten. Tot 1983 zal met 260 km de lijn Parijs-Lyon bereden wor den, hetgeen een reisduur van 2 uren en 40 minuten bete kent. Vanaf dat jaar wordt de snelheid tot 300 km opge voerd, terwijl het hele zuid oosten van het land dein TGV-verbinding krijgt De Franse spoorwegen hopen jaarlijks 25 miljoen reizigers op hun nieuwe TGV-lijnen te vervoeren, hetgeen ongetwij feld ten koste zal gaan van de luchtlijnen en het wegver keer. Tenslotte wordt het probleem van de exportmogelijkheden bestudeerd, waarover men blijkbaar niet al te optimis tisch is, gezien de protectio nistische politiek die de mees te landen inzake hun spoor wegsystemen huldigen. Een TGV-treinstel bevat in beginsel acht wagons (vier eerste klasse, vier tweede klasse met totaal 375 zitplaat sen en een bar), terwijl een deel van de wagons bagage ruimten bevat Voor de Parij- se beoefenaars van de winter sport lijkt het in bedrijf stel len van de TGV bijzonder aantrekkelijk, omdat het daardoor mogelijk wordt bin nen drie uur het Alpengebied te bereiken. JAN DRUMMEN (Van onze correspondent Jane Rosen) EH' YORK Toen Henry Kissinger in 77 zijn functie als minister van bui- nlandse zaken neerlegde, vroeg de ge ile perswereld zich af hoe hij, geduren- acht jaar 's werelds machtigste aatsman, zou wennen aan zijn nieuwe iitie als gewoon burger, ïewoon burger", dat is iets wat Kissin- nooit en te nimmer zou kunnen of llen zijn. Je kunt van Kissinger niet ider meer zeggen dat hij vroeger in regering heeft gezeten. Kissinger is n beroep „voormalig minister van bui- ilandse zaken". Ais de Washington st het over de „ex-minister" heeft, kan 'xi ook van op aan dat er een reeks inische opmerkingen zullen volgen over wijze waarop Kissinger op het og«m- k zijn boterham verdient, ssinger zal het nooit nalaten zijn me- ïg over het buitenlands beleid van rter te verkondigen. De Amerikaanse tenning van China? Kissinger liet de rs weten dat hij het daar in principe eens was, maar dat hij wat vraagte kens wilde zetten achter het gekozen tijdstip en de voorwaarde. Het Panama- kanaalverdrag kon Kissingers goedkeu ring wegdragen, maar SALT II nog niet. Er wordt in de Senaat nog steeds terde ge rekening gehouden met „wat Henry er van vindt", en president Carter zal dan ook wel niet zou erg blij zijn met Kissingers opmerking, dat hij zijn eind oordeel over SALT pas wil geven als het akkoord voor hem op tafel ligt. Over het Israëlisch-Egyptisch vredesver drag zei Kissinger (overigens nog voor het ondertekend was): „Ik heb Cy al la ten weten dat hij niet bang hoeft te zijn voor haarkloverij van mijn kant". Cy, of tewel minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, zal verheugd geweest zijn. Op Carters algemene taktiek op buiten lands gebied had Kissinger dit commen taar: „Iedereen die zich op dit moment met de Amerikaanse buitenlandse poli tiek bezig houdt, moet rekening houden met de terugval van de Amerikaanse in vloed in de wereld. Je kunt, als je partij loyaliteit je dat ingeeft, het op de tijd van Vietnam en Watergate afschuiven, maar het feit is er". Niettemin pleit Kis singer voor een straffere houding van Amerika in Afrika en de Perzische Golf. Soms haalt Kissinger de Amerikaanse media net niet met zijn opmerkingen, maar gelukkig voor hem is er dan nog altijd de buitenlandse pers. Zo reist de ex-minister naar West-Duitsland en daar zegt hij zich zorgen te maken om déten te. Of hij nodigt een Engelse verslagge ver uit hem te interviewen, en geeft dan onomwonden Carter de schuld van de revolutie in Iran, daarbij gevoeglijk ver getend dat de sjah zwaar gesteund werd door de toenmalige minister van buiten land, Henry Kissinger. Boze tongen fluisteren dat Kissinger zo te koop loopt met zijn ideeën omdat hij zich verkiesbaar wil stellen voor de een of andere politieke functie. Kissinger zelf moet daar verschrikkelijk om lachen. Hij zou graag opnieuw geboren willen wor den, grapt hij, maar dan als Amerikaan, dan zou hij tenminste president kunnen worden. Kissinger is Amerikaans staatsburger, maar hij werd in Duitsland geboren, en het presidentsschap is voor hem niet weggelegd. Maar wel kan hij ach ver kiesbaar stellen voor de Senaat, en hij heeft duidelijk interesse. Hij zou graag op de stoel gaan zitten van senator Ja cob Javits, de 74-jarige liberale Republi kein uit New York, maar alleen als Ja vits zich niet opnieuw verkiesbaar stelt. Kissinger zou eerst een felle strijd moe ten leveren tegen een stuk of zes andere Republikeinen die ook uit zijn op de Re publikeinse nominatie. En zelfs al zou hij kandidaat voor de Republikeinen wor den, dan nog zou hij het moeten opne men tegen een van de Democraten die om de kandidatuur van hun partij vech ten. Kissinger zegt nog niet besloten te heb ben of hij zich verkiesbaar zal stellen. Maar tijdens de verkiezingscampagne van afgelopen herfst heeft hij toespraken gehouden voor een aantal Republikeinse politici, die daarom nu bij hem in het krijt staan. Hij heeft meer dan een mil joen dollar voor de Republikeinse Partij bij elkaar gebracht, en weinigen doen hem dat na. Afgezien van zijn politieke ambities ver kondigt Kissinger zijn ideeën over de buitenlandse politiek omdat hij eenvou dig niet anders kan. Hij heeft tijdens een vraaggesprek ooit eens toegegeven dat hij een „meer dan redelijk ego" had. „Als je op 'de een of andere hoge post hebt gezeten," vertrouwde hij de intervie wer toe, „dan zul je altijd merken dat, wat je ook doet, het altijd minder be langrijk lijkt dan wat je toen deed". Tijdens de topconferentie in Camp Da vid, vorig jaar september, „had ik echt een gevoel van heimwee... Het waren al lemaal mensen die ik ken, en ik zou toch zo graag hebben meegedaan". Carter zou maar al te graag willen dat Kissinger eens een beetje reclame ging maken voor zijn buitenlands beleid, en dan vooral voor SALT. Maar dan moet Kissinger daar natuurlijk wel eerst warm voor lopen. Mede daarom wordt Kissin ger regelmatig ingelicht door het Witte Huis, en eens in de vier A zes weken op gebeld door minister van buitenlandse zaken Vance of door Brzenzinski, de voorzitter van de nationale veiligheids raad (overigens ook een post die Kissin ger ooit bezet heeft). Buitenlandse leiders komen hem, als ze toevallig in Washington zijn, hem nog steeds graag opzoeken, en ook de diplo maten hier komen vaak bij hem over de vloer. Kissinger is nog volop aanwezig in de politiek. Hij heeft zijn partij grote dien sten bewezen. Stel, de Republikeinen winnen het presidentsschap in 1980 weer terug. Zouden zij dan niet, alleen al uit dankbaarheid, hem zijn oude baan weer moeten aanbieden? Ondertussen is burger Kissinger bezig met zijn memoires, waarvoor hij naai zeggen anderhalf miljoen dollar zal ont vangen. Hij houdt door het hele land toespraken (A raison van 10.000 dollar per stuk), en schnabbelt er links er rechts nog wat bij als (hoge en hoogbe taalde) adviseur op het gebied van inter nationale vraagstukken voor een aanta. grote bedrijven. Het ex-ministerschap legt Henry Kissinger dus bepaald geer windeieren. Copyright The Guardian De katholieken van Engeland en Wales zul len waarschijnlijk in 1980 toetreding tot de Britse Raad van Kerken in overweging ne men. Dit is mogelijk geworden nu een rap port van de gezamenlijke commissie van de Engelse katholieke kerk en de Britse Raad van Kerken (BRK) in Londen is gepubli ceerd waarin overeenstemming is bereikt over openbare standpuntbepalingen inzake morele kwesties. 1 in 1974 was deze zaak een van de redenen waarom de katholieke kerk in Engeland niet I kin is toegetreden tot de BRK. De andere reden was de financiële bijdrage. De commissie is tot de overtuiging gekomen dat „verschillen inzake het vraagstuk van het gezag geen serieus obstakel is voor een samenwerking van de kerken over morele problemen". Uitspraken van de BRK hoeven niet in conflict te zijn met die van de rooms-katholieke kerk in Engeland en Wa les. De wijze waarop ze tot stand komen, is in beide gevallen min of meer gelijk, aldus het rapport. Het rapport signaleert verder een „verande ring in de openbare mening over de katho lieken". Als voorbeeld wordt genoemd de aanwezigheid van de kathokieke aartsbi- schop van Westminster bij de rassenhelden in Notting Hill. Deze werd algemeen gezien als een uitdrukking van de bezorgdheid van Alle christenen. De katholieke bisschoppenconferentie noemt het rapport „een wezenlijke tegemoetkoming inzake de problemen, die in 1974 toetreding van de katholieke kerk verhinderd hebben". Van de zijde van de Britse Raad van Ker ken wordt gezegd dat „een van de belang rijkste obstakels nu is opgeruimd". Bisschop Alan Clarke van East Anglia ver wacht dat de toetreding pas zal geschieden na uitvoerig overleg met de katholieke ge meenschap. Het landelijk pastoraal overleg, dat volgend jaar in Liverpool gehouden zal worden, zal waarschijnlijk de beslissing ne men, aldus bisschop Clarke. De algemeëh secretaris van de Britse Raad van Kerken, ds. Harry Morton, zei, dat het lidmaatschap van de katholieken „een enorme verster king" zou zijn. Schets kernbewapening in 1980 weer in hervormde synode Het moderamen van de her vormde synode heeft kerke raden en predikanten op de hoogte gesteld van de be sluiten van de generale sy node op 6 maart naar aan leiding van de schets over de problematiek van de kernbewapening. De grote belangstelling van de pu blieke media en direct be trokkenen, aldus de synode, maken het extra belangrijk dat de gemeenten weten wat wel en niet besloten is. Bij de behandeling van het stuk van de Raad voor de Zaken van Overheid en Sa menleving (ROS) was ook een aantal adviseurs van de sectie Kerk en Krijgsmacht en het interkerkelijk Vredes beraad betrokken. Hoewel de meningen ter sy node, aldus het moderamen, over de inhoud van de schets wel uiteenliepen, werd duidelijk dat de gene rale synode het vraagstuk van de kernwapenen als een van die onderwerpen be schouwde, waarover de kerk niet mag zwijgen. Voorts wordt meegedeeld, dat aan de ROS is verzocht om de resultaten van de dis cussie in de schets te ver werken. Deze nieuwe versie zal worden behandeld in een bijzonder beraad van het breed moderamen met verte genwoordigers van de Raad voor de Herderlijke Zorg en zijn sectie Kerk en Krijgs macht. Daarna zal de ROS ook de discussie opnieuw bewerken, waarna het breed moderamen de eindtekst vaststelt die aan alle ge meenten wordt aangeboden voor studie en commentaar. Pas daarna zal de synode, in 1980, haar positie bepa len. Men hoopt dat de omge werkte schets nog voor de zomer gereed is. Een oecumenisch instituut in Groct- Brittannië, Christian Concern for Sou thern Africa (CCSA)", dat in 1972 werd gesticht om Britse investeringen in Zuid-Afrika te inventariseren heeft voor de eerste keer in zijn bestaan ker ken en zendingsorganen gevraagd het geld, dat zij hebben ondergebracht bij banken, die relaties met Zuid-Afrika hebben terug te trekken. In het CCSA werken samen de katho lieke commissie voor Gerechtigheid en Vrede, de zendingsafdeling van de me- thodistenkerk en de organen, die zich met sociale vragen bezighouden van de Anglicaanse en van de Verenigde Her vormde Kerken in Engeland. In een onlangs gepubliceerd rapport worden de banken, die bij Zuid-Afrika betrokken zijn, met name genoemd. In het rapport wordt gepleit voor een be leid van een totaal afhaken van de Britse banken van Zuidafrikaanse be langen. Verder wordt de Britse regering gevraagd een veto uit te spreken over Zuid-Afrika's mogelijkheden tot krediet- verkrijging van internationale financiële lichamen, zoals het Internationale Mo netaire Fonds en een halt toe te roepen aan alle exportkredieten en garanties voor Britse uitvoer naar de Zuidafri kaanse republiek. Het rapport, zo wordt gezegd, markeert een keerpunt in het denken over het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika bin nen het CCSA. Er bestaat namelijk ver schil van mening over de betekenis van investeringen, desinvesteringen in Zuid- Afrika. De nu gedane oproep duidt op een groeiende voorkeur van de kerken voor het verlaten van de weg om via economische betrokkenheid de proble matiek van Zuid-Afrika mee te helpen oplossen. Na de banken in Brazilië en Mexico verschaffen de Britse banken de meeste kredieten aan Zuid-Afrika (eind 1977 zouden die 1.580 miljoen pond hebben bedragen). Verder werd voornamelijk aan de Zuidafrikaanse regering in de jaren 1972-1976 tot een bedrag van 1.350 miljoen pond verstrekt voor in voer van wapens, brandstof en kapi taal-goederen. De Britse banken zijn bovendien zeer actief geweest bij de be vordering van handel met, investeringen in en emigratie naar Zuid-Afrika en hebben in het algemeen gefunctioneerd als een propaganda-instrument voor Zuid-Afrika. Financieringsprojecten ten behoeven van de zwarte bevolking bleken in die zin niet te bestaan. Waar de blanken zich met zwarte rekeninghouders bezig hielden diende dit toch vooral om de zwarte spaargelden terug te hevelen naar de blanke economie, aldus het Britse rapport. Paus Johannes Paulus II zal ook het voormalige nazi concentratiekamp Auschwitz bezoeken tijdens zijn reis naar Polen van 2 tot 10 juni. Dit heeft mgr. Casaroli, die de buitenlandse aangelegenheden van de Heilige Stoel behartigt, bekend gemaakt na zijn onderhandelin gen met de Poolse bisschoppen in Warschau. Hoewel het programma nog niet bekend is, staat het wel vast, dat de paus Warschau, zijn vroegere bisschopsstad Krakau, de,katholieke universiteitsstad Lublin en het bedevaart soord Csenstochowa zal bezoeken. De predikanten en leden van de evangelische kerk in Hannover zijn opgeroepen de demonstratie bij te wonen,- die morgen in Hannover wordt gehouden tegen de ge plande kerncentrale te Gorleben. De oproep tot steun aan de boeren in Gorleben is ondertekend door verschillende kerkelijke groeperingen, studentengemeenten en vertegen woordigers van theologiestudenten, diakenen en gods dienstleraren. Wij kunnen niet passief toeziën hoe het le ven van onze .kinderen en kleinkinderen wordt bedreigd. Deze nucleaire waanzin is voor God noch voor de mede mensen te verantwoorden, aldiis de oproep. In Venetië zal van 24 tot 30 juni een internationale bij eenkomst worden gehouden over vrouwen en de rechten van de mens. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het bureau voor vrouwenzaken van de Wereldraad van Kerken. Vooraf wordt een Informele samenkomst gehou den van leidende vrouwen in kerken en maatschappij. Daar zal een werkplan worden ontworpen voor het be studeren van de rol van de vrouw in de oecumenische beweging. Er zal een eerste lijst van onderwerpen wor den vastgesteld voor de in 1983 te houden algemene ver gadering van de Wereldraad van Kerken in Vancouver. De stichting ATD-Nederland, die zich bezig houdt met de „Vierde Wereld" waaronder wordt verstaan de groep van de allerarmsten in elke samenleving houdt op za terdag 28 april haar algemene jaarvergadering in de rijk- spedagogische academie aan de Diamanthorst 183 in Den Haag. Vanwege het Internationaal Jaar van het Kind heeft de vergadering als thema „Mijn toekomst gaat ook u aan", dat zal worden ingeleid door de voorzitter, me vrouw A. A. de Vos van Steenwijk. In groepen zal voorts worden gesproken over de onderwerpen „prioriteit aan de allerarmsten", „de Vierde Wereld als volk" en „Naar een nieuwe samenleving zonder uitsluiting". De Charismatische Werkgemeenschap Nederland houdt van 24 tot en met 27 mei zijn nationale conventie 1979 in het conferentieoord De Bron te Dalfsen. Het thema van de vier dagen is „Heil maakt heel". Elke ochtend is er een avondmaals- of eucharistieviering. Ook zal er een „dienst der genezing" worden gehouden, voorbereid on der meer met de vertoning van de film „The power of healing prayer" (De genezende kracht van het gebed).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9