Boekenweek taai en zorgelijk geopend Dansende Beer: volksmuziek in plaats van Hilversum 3 kunst en kunstenaars Oegandese ballingen klaar om macht van Amin over te I nemen Voor het laatst „bij Barend" KUNST LEIOSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA! Kleine Matthaus-Passion en middeleeuws paasspel in Abdijkerk Loosduinen DEN HAAG - Op vrijdag 6 april geeft het ensenble Musica Son in de Abdijkerk aan de Willem III straat te Loosduinen een uitvoering van een 'kleine Mattaus-Passion' van J. Georg Kühnhausen (17e eeuw) en van 'Het Nederlands Passpel' (ano niem 12e eeuw) dat is uitgegeven door prof. dr. J.M.A.F. Smits van Waesberghe. Het handschrift vasn dit paasdrama bevindt zich in de kluis van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, waarhet in 1938 werd ontdekt. Watvooral de aandacht trok van de musicolo gen, was dat het paasspel muziek- en regieopmerkingen bevat, een opassage geheel op muziek (te beschouwen als de allereer ste Passion) en een Exultet-gezang. Musica Son is een semi-professioneel ensemble, bestaande uit een vocale en een instrumentale groep. De muzikale leiding van dit ensemble, dat vijf jaar geleden werd opgericht enregel- matig uitvoeringen geeft, berust bij Chris Verhoog. De groep Diatessaron uit Barcelona Lluis Caso fluit, Jordi Argelaga hobo en fluit, Clara Heméndez viola da gamba, Mireia Hernandez cla- vecimbel en Josep Benet te nor treedt maandagavond 2 april op in Diligentia met een programma van vocale en instrumentale muziek uit de 17e en 18e eeuw. Het Residentie Kerkkoor Ha- gacantare o.l.v. René Verhoeff geeft op 2 april een Passie concert in de Lutherse Kerk te Den Haag. Medewerking verlenen Wendela Bronsgeest sopraan, Bernard Kruysen ba riton, Hans Roskam hobo, het Toonkunstorkest Leiden met Henny Vossen clavecimbel en EIERPRUZEN BARNEVELD (29 Coöp. Veluwse Eierveiling: aanvoer 9.206.822 stuks (volgens veilinglijst 2.278.800 stuks), stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuk»: eieren van 50-51 gram 9.30-10.24; 55-56 gram 11.39-11.86; 60-61 gram 12.49-13.02; 65-66 gram 13.54-14.22. Eierveiling: aanvoer 2.007.360 stuks, stemming vast. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 9.48-10.31; 56-57 gram 11.83- 12.41. 61-62 gram 12.57-13.56 en 66- 67 gram 13.40-14.40. Frans Vossen viool. Op het programma staan werken van Bach, Buxtehude, Distier, Purcell en het Hoboconcert van Corelli. Haags Pakpapier is de titel van een tentoonstelling van reclames op pakpapier, die van 31 maart - 14 mei wordt gehouden in het Haags Ge meentemuseum. IBVA 'Holland', het internati onaal bureau voor auteurs- en opvoeringsrecht te Amster dam, heeft de exploitatie overgenomen van het ama teurrepertoire van de in staat van faillisement verkerende Stichting tot exploitatie en be- hartigingvan auteursrechten SEBA. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.400.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 48- 54 gram 9.30-11.70 per 100 stuks, kg-prijs 1.94-2.17; 57-61 gram 12.80- 13.50 resp. 2.25-2.21 en 64-67 gram 14.15-14.40 resp. 2.21-i15. VEEMARKT UTRECHT (29 maart) Aanvoer 5408. weekaanvoer 5742, runderen 1230, graskalveren 122, nuchtere kalveren 1661. schapen 1193, lammeren 61. varkens boven 100 kg. 644, biggen 483, bokken en geiten 14. slachtrunderen ca. 950. Prijzen (gulden per kg. geslacht ge wicht): extra kwal. 7.90-8.75, 1e kwal. 6.60-7.80. 2e kwal. 5.586.35. 3e kwal. 4.75-5.55. stieren 6.588.05, womt- koeien 4.50-5.60; (per kg. levend ge wicht): nuchtere kalveren 1.40-1.70. eJachtzeugen extra kwal. 2.45-2.50. 1e kwal. 2.35-2.40. 2e kwal. 2.30-£>5. extra kwal. 2.25-2.30. Prijzen (per stuk): melk- en kalfkoeien 17002600, kalfvaarzen 1625-2500. varekoeien 14002200, pinken 1175-1600, stieren 15002800, graskalveron 575-1000, nuchtere kalveren 4070; voor fok en mesterij zwartb. 280370, roodb. 395- 515. vette schapen 190250, vette lammeren 240300, schrammen 100 110, biggen 8090, geiten 40100. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunderen rustig niet geheel prijsh., melk- en kalfkoeien kalm prijsh.. jongvee rustig prijsh.. nuchte re kalveren stil vast. voor fok en mesterij redelijk hoger, schapen lui lager, lammeren rustig prijsh., var kens vlot hoger, schrammen en big gen rustig prijsh.. geiten rustig KORTWEG Leimuiden De EHBO afde ling Leimuiden houdt morgen middag van twee tot vier uur in het Groene Kruisgebouw aan de Acacialaan ui Leimui den een bijeenkomst voor jeugdige EHBO'ers die vorig jaar hun jeugdgetuigschrift hebben gehaald. Alphen aan den Rijn In Avifauna te Alphen aan den Rijn wordt zondag de voor- j aars-antiekbeurs gehouden. 25 deelnemers uit het gehele land nemen deel aan deze beurs die voorheen op zater dag werd georganiseerd. De entree bedraagt 3,50. De toegang tot het vogelpark en de speeltuin is gratis. De beurs is geopend van 10 tot 17 uur. Alphen aan den Rijn In de Adventskerk te Alphen aan den Rijn begint er om 20.15 uur een orgelconcert. Het concert wordt gegeven door leidenaar Jan Schmitz. Hij speelt werken van onder meer Bach, Liszt en Franck. De toegang is gratis. Het vol gende concert dat op het pro gramma staat wordt georgani seerd op vrijdag 27 april a.s. Dan komt Feike Asma naar Alphen. Aarlanderveen Een toneel groep bestaande uit leden van de K.P.J. Aarlanderveen, voert morgenavond in het Dorpshuis te Aarlanderveen, het blijspel „Drie meisjes ge vraagd" van Ancke Verdonk op. De toegang voor deze toneela vond, die om kwart voor acht begint, bedraagt voor leden drie gulden, niet-leden betalen vier gulden. „We beginnen bij de lagere school DEN HAAG Peter Moree, namens de Haagse Stichting Volksmuziektheater De Dansende Beer: „Met ingang van dit jaar willen wij vooral de jeugd ervan overtui gen dat er tussen pop en klassiek een bre de strook muziek ligt die steeds meer wordt ontdekt, maar nog onvoldoende. Na tuurlijk luisteren wij ook naar popmuziek, maar niet zo doorlopend. Wat Hilversum 3 uitzendt komt bij ons over als weggooimu- riek, heel commercieel, met voornamelijk de bedoeling om platen te verkopen. Daar om willen wij ons, meer dan tevoren, rich ten op de leerlingen van lagere scholen. Bij onze stichting De Dansende Beer zijn vijf groepen aangesloten die volksmuziek ma ken: King's Galliard, Calgija, Perelaar, Crackerhash en Yuyachifca. Die groepen worden al op lagere scholen over ons hele land, maar ook in België gevraagd. Er zit echter nog uitbreiding in en het volgend seizoen, '79-'80, gaan we bovendien te voren de scholen af om met leerlingen en docen ten te oefenen. Dat blijkt erg op prijs te worden gesteld. De stichting Volksmuziektheater De Dansen de Beer, werd twee jaar geleden opgericht met het doel volksmuziek te verspreiden en te propageren. Met een beperkt aantal on derbetaalde, maar doelbewuste krachten. Sinds de oprichting werden in het Scheve- ningse Theater aan de Haven tientallen con certen gegeven, waaraan ensembles uit bin nen- en buitenland deelnamen; dit seizoen werden al 40 uitvoeringen gegeven. Voorts wordt elk jaar een groot zomerfestival gege ven, met groepen uit verscheidene landen. Sinds september vorig jaar richtte de stich ting met de vijf aangesloten ensembles zich op lagere en middelbare scholen. Moree: „Het werd ons spoedig duidelijk dat vooral op de middel bare scholen de Amsterdamse Stichting Schoolmuziek actief was, met voornamelijk klassieke muziek. Die stichting werkt gesubsidieerd, wij niet en wij zijn daarom voor de scholen duurder, al vragen wij minder. Bovendien blijken scholieren in feite twee soorten muziek te kennen: pop en klassiek, maar als ze het woord klassiek ho ren, trekken ze al een lang gezicht. Dat er ook nog iets bestaat als volksmuziek en dat dit genre bovendien nog erg leuk is, weten de meesten niet. Leerlingen van middelbare scholen zijn over het algemeen minder ontvankelijk voor an- derssoortige muziek dan massamuziek en dat is een van de redenen waarom wij ons vooral tot lagere scholen richten. Tot dusver was De Dansende Beer vooral actief op scholen in Den Haag en omgeving; dankzij steun van de Haagse Kunststichting konden we tot dusver 220 uitvoeringen geven. We gaan nu ook verder het land in, in de hoop dat CRM ook de Dansende Beer wil subsi diëren. We gaan er niet alleen van uit, dat het aantal concerten in het land erg groot zal worden, maar ook dat het aantal bij de stichting aangesloten ensembles zal groeien. Op langere termijn kan subsidie niet uitblij ven". Deze tijd Over het algemeen maken de volksmuziek groepen gebruik van handschriften en be kende, oudere muziek, die wat sfeer betreft een „oude" indruk maakt. Speelmuziek, waaraan luisteraars mee kunnen doen. Mo ree: „Onze muziek stamt uit de tijd vijftien honderd tot negentienhonderd; die muziek wordt door ons aangepast voor de mensen van deze tijd. Een groep als Perelaar bijvoorbeeld, pro beert muziek te maken zoals die vroeger klonk, door instrumenten uit die tijd te ge bruiken en het handschrift zo veel mogelijk te volgen. Andere groepen passen de muziek aan bij de smaak van deze tijd, al zullen zij nooit gebruik maken van electronische ver sterking". Bij volksmuziek dient de luisteraar niet on middellijk de denken aan Hannes loopt op klompen; de volksmuziek heeft rijkere vor men en wat de groepen op de scholen bren gen, kan ook uit de Balkan komen, uit En geland en de Nederlanden van weleer en Zuid-Amerika. De meeste musici hebben conservatorium achter de rug en kunnen meer spelen dan een eenvoudige klompen dans. Hun muziek is vaak wervelend en'rit misch en staat dichter bij klassieke muziek (lange gezichten) dan pop. Maar hun volk smuziek wordt niet als klassiek ervaren, maar als een roep om mee te doen. Moree: „Dat kan heel goed. Alleen zijn we in Nederland niet zo ver, dat alle kinderen dat ook spontaan doen. Daarom willen we in het komende seizoen vóór een uitvoering de scholen opzoeken die om een van de aangesloten groepen hebben gevraagd. We kunnen daar de bladmuziek achterlaten en docenten danspassen leren, die aan de kin deren worden doorgegeven; heel eenvoudig. We bereiken er mee, dat de kinderen van de scholen iets met die muziek doen: dan sen en spelen. Nee, we geloven niet, dat volksmuziek de popmuziek zal verdringen. Als werk van onze groepen op radio wordt uitgezonden, dan is dat vaak via Hilversum 3, hoewel dat nooit een groot aandeel zal worden. Maar we kunnen wel iets in de plaats stellen van die weggooimuziek. De belangstelling voor volksmuziek neemt toch al toe, maar dat onze groepen zó populair worden als de commerciële popgroepen, is niet te verwach ten. En mocht dat wel zo zijn, dan is dat misschien ook weer niet goed, maar minder erg dan wat nu gebeurt Volksmuziek zal in elk geval altijd verantwoord zijn; er zit hoe dan ook meer muzikaal niveau en onder zoek achter dan nu met pop het geval is." F. J. BROMBERG Kings Galliard, te midden van meespelende leerlingen van een lagere school. NAIROBI, DAR ES SALAAM (AP/Rtr/DPA) - Oegandea ballingen hebben gemeld dat hun troepen en die van Tanza nia thans zodanige stellingen hebben ingenomen dat zij ij staat zijn de Oegandese hoofdstad Kampala in te nemen ei een eind te maken aan het achtjarig bewind van dictato Amin. De ballingen hebben gemeld dat Amin naar het uiterste noor den is gevlucht samen met troepen die hem zijn trouw geble ven. Hiervan kon echter tot nu toe geen bevestiging worde verkregen. Het Oegandese Nationale Bevrijdingsfront waarin de tegen standers van Amin zich hebben verenigd, meldde vanuit di Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam: „Entebbe is aan onz genade overgeleverd. Kampala zal in onze handen vallen al wij dan wensen. Wij geven onschuldige burgers en buitenlan ders de gelegenheid te vertrekken". Tegelijkertijd riep he front de overgebleven soldaten van Amins „dodenleger" zie bij het front te voegen. Diplomatieke zegslieden in Nairobi verklaarden dat Libisch eenheden die door hun leider Gadaffi naar Oeganda zijn ge stuurd, werden gesignaleerd terwijl zij bezig waren naar he noorden te trekken, in de richting van een luchtmachtbasis t Gulu. Het was niet bekend of zij daar een laatste linie zullei vormen of dat zij van zins zijn Oeganda te verlaten. Duizenden mensen zijn inmiddels uit Kampala gevlucht, a hebben uitgewekenen verklaard die gisteren in oostelijk Oe ganda over de Keniase grens trokken. Inwoners van Kampal met wie vanuit de Keniase hoofdstad Nairobi contact werd op genomen, zeiden dat de stad grotendeels was verlaten. Vee winkels en kantoren waren gesloten en er was weinig verkeei Dertig Keniase vrachtwagens die onderweg waren naar Kam pala, werden tegengehouden en gedwongen naar de grens te rug te keren. Sacharov steunt veroordeelde adventisten MOSKOU De dissident An- drej Sacharov heeft een be roep gedaan op paus Johan nes Paulus II en leiders van de wereld zich in te zetten voor vijf christelijke Russen die verleden week door een rechtbank in de Sovjet-Unie zijn veroordeeld. Het gaat om de 83-jarige Vladimir Sjolvok, de leider van de zevende- dags-adventisten in de Sovjet- Unie, en vier leden van zijn kerkgenootschap. Zij werden veroordeeld wegens anti-Sov- jetpropaganda. Sjolvok en één van de vier anderen, Ilja Lepsjip, werden veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid. De drie anderen kregen lagere straffen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Brezjnev jr. in stilte bevorderd MOSKOU Yoeri L. Brez; nev, de 45-jarige zoon van di Russische president Leonii Brezjnev, is tot eerste plaats vervangende minister van bui tenlandse handel bevorden zonder dat daar ooit ruch tbaarheid aan is gegeven, zt is in westerse kringen te Mos kou vernomen. Brezjnev jr. is nu de eerst* opvolger van minister vai buitenlandse handel Nikola Patolitsjev, die volgens wes terse diplomaten ziek is. I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Paulus en vrienden te kijk in Clemar HILVERSUM De NCRV zendt morgenmiddag voor de laatste keer het populaire radioprogram ma „Bij Barend" uit op Hilversum 3 van 14.03 tot 15.59 uur. Barend Barendse maakt met dit'pro gramma een einde aan een felicitatieprogramma dat zeseneenhalf jaar duurde. De laatste uitzen ding is niet in de studio opgenomen maar in een zaal van De Meervaart in Amsterdam-Osdorp, met publiek en met medewerking van Willy Alberti, Cor Cools en de groep Familee. Op de foto: een feestelijk scheidende Barendse. DEN HAAG - In Galerie Clemar, Laan van Meerder- voort 79, zijn van 31 maart tot 27 april te zien en te koop de oorspron- kelijke tekeningen en aquarellen van Jean Dulieu pseudoniem van Jan van Oort voormalig violist van het Concertge bouworkest, die in 1945 zijn eerste Paulus-strip teken de en er sindsdien niet meer mee is opgehouden. Zowel ouderen als kinderen kunnen plezier aan deze tentoonstelling be leven, de ouderen uit nostalgische overwegingen (zij herinneren zich ongetwijfeld de ra dio-uitzendingen van Paulus de Boskabouter van destijds), de kinde ren omdat ook zij met de figuren vertrouwd zijn uit boeken, en strips in kranten en tijd schriften. Behalve de vele aquarellen die zien zijn, waaroi der een groot aan ral uit 'Paulus de Eikelmanne jes', 'Paulus Wawwa het olifai tje' en 'De zevei wonderdaden vai Kevertje Plo hebben ook i tientallen voorsti dies en schetsei de vertrouwt sfeer. DEN HAAG „De ceremonie om rond het boek te dansen, heeft zijn zin verlo ren", constateerde gisteren in de oude Haagse Raadszaal de staatssecretaris van CRM mevrouw J. Kraayeveld spij tig, tijdens de officiële opening van de' 44ste Boekenweek. De staatssecretaris verwees met deze woorden naar het ont breken van het vroegere Boekenbal, dat naar het lijkt voorgoed is vervan gen door zorgelijke discussies rond de steeds moeilijker wordende uitgave van het boek. „Het is niet vrolijker geworden", zei me vrouw Kraayeveld, „behalve voor de sa menstellers van het Kwartaalschrift „De Engelbewaarder", aan wie zij de vorig jaar ingestelde CPNB-prijs uitreikte, een geldsbedrag en een oorkonde. Deze prijs is vorig jaar uitgereikt aan de Haagse stichting BZZT6H. Na de zorgelijke woorden van de staats secretaris, die er overigens van overtuigd bleek dat het boek niet te vervangen is, konden de talrijke representanten uit de wereld van het boek zich moed indrin ken voor een discussie die nog taaier uit pakte dan het programma al deed ver moeden. Gepresenteerd door Koos Postema en Joop van Tijn werden stevige woorden gewisseld over onderwerpen als: „Zijn de voortschrijdende technologie binnen het boekenvak en het steeds bewuster hante ren van het marktmechanisme door boekhandelaren, naast de concentratie tendenzen, een verschalingsfactor in de Nederlandse boekhandel?" Een aantal belangstellenden had op deze vraag geen antwoord en verliet voortijdig de zaal. Daardoor ook aardigere onderwerpen missend, zoals een bijdrage van Piet Grijs, die de discutabele stelling poneer de dat het boek zal worden vervangen door iets veel mooiers. Niet geheel ten onrechte merkte hij op dat door een toe vallige uitvinding als de boekdrukkunst, de mens van nu daar nog steeds hinder van ondervindt. "Weliswaar sneedt ook deze stelling van Piet Grijs nauwelijks hout, maar het geduldig luisterende pu-, bliek knapte er merkbaar van op. Dit publiek mocht vragen stellen, maar was, zoals Van Tijn al had voorspeld, opvallend bleu. Zodat de discussie een eenzijdige en niet heel montere geschie denis werd, ondanks aardige voordracht van Marijke Fergusson. Slechts drie kwartier te laat konden de genodigden zich aan een verpieterde dis scharen. Een andere, maar veel grotere groep ge nodigden deed zich inmiddels op een bo venliggende verdieping glimlachend te goed aan hartige hapjes en ander har tigs, voornamelijk wachtend op de mu ziek van het Willem Breuker Collectief Voor de meesten begon de Boekenweek toen pas echt, want er waren inmiddels ook al heel wat herkenbare schrijvers en illustratoren aangekomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6