ENDEGEEST HEEFT BEWONERSRAAD Leidse Paardendagen sfeervol van start „Atletiek is een onderdeel van mijn leefpatroon Succesvolle Paasvee tentoonstelling Beoogde verkeersstructuur onaanvaardbaar ^STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA 3 ID 19 EH* >.45 R« 20 J<H ie) tarla (The ItyGoX LEIDEN De bewonersraad van Ende geest is een feit. Gisteren stelden de leden van de raad zich voor aan bewoners en personeel. De raad bestaat uit 9 leden en een wat zij noemden „toezichthoudend" lid. De eerste daad van de bewonersraad was om de directie van Endegeest te verzoeken een ruimte ter beschikking te stellen met een bureau, schrijfmachine en een telefoon. De heer G. Mojet, geneesheerdirecteur, zeg de toe dat de directie zo snel mogelijk een hoekje zou zien te vinden. Voorts wenste hij de raad geluk met de benoeming: „Ik ben bijzonder gelukkig met deze raad. Het is ons nooit gelukt van bovenaf zoiets voor el kaar te krijgen. De spontaniteit van het ont staan van de raad en de inzet van de pa tiënten zelf, vormt een betere basis voor het voortbestaan ervan", aldus de heer Mojet De bewonersraad is ontstaan naar aanlei ding van de forummiddag 14 februari, de dag van de psychiatrie. Een aantal mensen heeft toen een commissie ingesteld om ver kiezingen te organiseren. Op 14 maart kwam het tot stemming. De 9 gekozen leden hebben al een aantal plannen bekend kun nen maken tijdens de installatie gistermid dag. Zij willen een juridisch adviseur en een ombudsman aantrekken en op 12 mei wordt er opnieuw een forummiddag georga niseerd. Hierbij zal het thema behandeld worden. „De verhouding patiënten en ver pleging". De raad houdt elke dinsdagmiddag spreekuur, voorlopig in het theehuis. Verder willen zij proberen op iedere afdeling ie mand te vinden die aJs spreekbuis van de afdeling bij de bewonersraad wil fungeren. Eerste avond al 2500 bezoekers LEIDEN Het ziet er naar uit dat de Leidse Paardendagen dit jaar succesvoller zullen zijn dan een jaar geleden; de openingsavond le verde een aantal bezoe kers van ongeveer 2500 ip, zeer aanzienlijk Ijjmeer dan bij de eerste Leidse Paardendagen in 1978, die zeer slecht werden bezocht. Zoals was te verwachten gmg de meeste belangstelling uit naar het middeleeuwse rid dersteekspel, ten tonele ge voerd door de L.R. „Amethy- 0arwl*jst" uit Wijdewormer. Heroïek uit vervlogen tijden in een toernooi met acht fiere fraai uitgedoste deelnemers, herau ten te paard die met klaroen stoten de aanvang van het steekspel aangaven, pages en j schildknapen, scheidsrechters en natuurlijk de eretribune met drie jonkvrouwen, om wier gunsten werd gestreden. De show werd traditioneel ge stolen door de naamloze Zwarte Ridder, het vizier ont oegankelijk gesloten op zijn koolzwart paard. Niets was hem teveel om zich de woede van het publiek op de hals te halen. Andere ridders werden |La lu bijkans van het paard ge spiest op momenten dat vijan digheden niet waren toege staan, onschuldige schildkna pen werden in het voorbij gaan even met de lans meege nomen, een tactiek die hem niettemin in de finale bracht, cok al zou de manier waarop Jacoba van Beieren, aan wie ifljut het toernooi was opgedragen in haar graf hebben doen rol len. n 2 De gelegenheidsridders in de Groenoordhallen In de finale vond de slechte rik zijn Waterloo: hij werd aan de lans van de Witte Rid der geregen en bleef meer dood dan levend achter in de arena, de overwinning van het Goed op het Kwaad sym boliserend. De Zwarte Ridder stijl te hebben en de Witte bleek het toch niet helemaal Ridder kreeg bij zijn triom- verbruid te hebben: een ge- fantelijke ereronde tussen het deelte van het publiek het applaus door regelmatig de duidelijk merken wel waarde- term „Uitslover" naar het ring voor zijn onverwachte hoofd geslingerd. Komende zondag wordt het ridderspel om kwart voor vier herhaald. De andere onderdelen, van zelfsprekend gedomineerd door paarden, de één nog mooier dan de andere waren het aankijken niettemin even eens meer dan waard. Wet houder mevrouw Fase van economische zaken beet de spits af met haar vierspan, bij wijze van officiële opening begroet door een enthousiast schallend trompetterkorps. Een belangrijke rol speelde ook de vette klei die de bo dem van de arena bedekte. De majorettenpelotons waren niet zo beweeglijk als ge woonlijk omdat het hoogbeni- ge werk vaak werd afgeremd door de zuigende klei. In min dere mate hadden ook de paarden daar last van. De de monstraties waren er echter niet minder om, of het nu ging om individuele dressuur, enkelspannen, vierspannen, tandems (tweespannen) of achtspannen. De laatste de monstratie werd verricht door de heer A. Chardon uit Schi pluiden die er volgens de spie- aker zelfs niet voor terug deinst om bij voldoende ruim te 20 paarden voor zijn karre tje te spannen. Prachtig wa ren ook de zogenaamde „mas- sasprongen", onder meer ver richt door de Haagse Bereden Politie, die zich voor de ver andering eens een keer niet hoefde bezig te houden met het achtervolgen van losgesla gen voetbal-supporters. Het vermelden waard was ten slotte nog het optreden van de voltige-groepen van de P.C. Flardingharuiters uit Vlaardingen en manege „San thorst" uit Wassenaar. Op de rug van goedaardige in het rond rennende „Fjordenpaar- den" werden door de jeugdige leden de meest ongewone bui telingen verricht. De Paardendagen staan vana vond en in het weekeinde in het teken van de springcon-, coursen. De toegang bedraagt per dag steeds 5 of 2,50. VIJFTIENJARIGE MAIKE PERSOONS: j BOT WERKGROEP KANAALGEBIED-WEST: i LEIDEN De werkgroep Kanaalgebied-West vindt de ver- i kcersstructuur die geprojecteerd is voor Leiden-Oost inclusief de te bouwen bruggen, bestemmingen en Rijksweg 11, onaan- I vaardbaar. „Wij zijn van mening dat de consequenties van de j genomen planologische beslissingen onduidelijk blijven, res- pectievelijk niet doordacht zijn", meldt de werkgroep aan de gemeenteraad. De werkgroep is van oordeel dat de zaak terug verwezen dient te worden naar de raadscommissie. „Wij wen sen een opener inspraakprocedure tezamen met de Stichting Meerburg". Het Kanaalgebied-West, bestaande uit de Professoren-, Burge meester- en Rijndijkwijk, zal, zo meent de werkgroep, van de gedeeltelijke afsluiting van de Kanaalweg zeer veel hinder ondervinden". Niet de nieuwe rondweg om Roomburg, maar de Burggravenlaan zal als hoofdontsluitingsroute gaan funge ren, vanwege het gestroomlijnde dubbel trace én het geasfal teerde wegdek. Hierdoor zullen gevaarlijke verkeerssituaties toenemen en wordt de geluidsoverlast ongewenst groot. Verder komt uit het plan niet naar voren, waarheen het verkeer uit Leiden-Oost geleid wordt vanaf de brug over het kanaal aldus de werkgroep. Afsluiting van de Kanaalweg is bovendien volgens de werk groep in strijd met het verkeerscirculatieplan van augustus 1978, dat door b en w is aangenomen en waarin de Kanaal weg als hoofddoorgangsroute is aangemerkt. De werkgroep stelt de gemeente een alternatief plan voor: De rondweg om Roomburg niet ten noorden maar ten zuiden van de spoorlijn Leiden-Utrecht laten lopen en aan laten sluiten op de Lam- menschansweg. De rondweg door de Kleine Cronesteynse pol der laten lopen met aansluiting op het Lammenschansplein, waarbij misschien de Lammebrug gebruikt kan worden. Bewoners Burggravenlaan richten vereniging op LEIDEN De bewoners van het complex Burggravenlaan zijn gisteravond tijdens een vergadering in de Vredeskerk gekomen tot het oprichten van een vereniging. Zij willen hierdoor sterker hun belangen verdedigen ten aan zien van de verkooppraktijken die plaatsvinden met hun wo ningen. De huidige eigenaar, het Limburgse Mijnwerkerspensi oenfonds (AMF), heeft de huizen wel verkocht, maar het is nog steeds onbekend aan wie. De vereniging in oprichting, heeft gisteren haar leden aangeraden om wanneer zij zelf de huizen te koop krijgen aangeboden dit in beraad te houden en daarvan mededeling te doen aan het bestuur, eeif Bij de druk bezette vergadering was ook het PvdA Tweede- Kamerlid mevrouw Salomons aanwezig. Van de Leidse ge meente waren 8 raadsleden en een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht vertegenwoordigdDe bewoners willen, zoals wij gisteren reeds meldden, door middel van een aanschrijving van b en w aan de nu nog geheimzinnige eigenaar, om zorg 9* te dragen voor aangetoond achterstallig onderhoud, te weten zien te komen wie hun huidige huiseigenaar is. De algemeen kampioen vrouwelijk vee: de koe van Vader en zoon Sneep uit Willemstad. LEIDEN Ruim 2000 men sen hebben gisteren de 29ste Paasveetentoonstelling in de Leidse Groenoordhallen be zocht. De organisatie was zoals gebruikelijk in handen van de VEBO, de vereni ging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek. Een record-aantal van 373 dieren, ingezonden door 63 eigenaren in de afdelingen Zwartbont, Roodbont, Bui tenlands Ras runderen en schapen stond op zijn paas- best opgesteld in de Runder hal, omringd door in span ning afwachtende eigenaren. 30 strenge juryleden lieten in 34 klassen runderen hun kennersblik over de veesta pel gaan. De Paasveeten toonstelling van Leiden is de grootste in het land; de die ren waren afkomstig uii alle delen van Nederland en zelfs uit België. De ochtend was gewijd aan de individuele keuringen en de groepenkeuringen. Span nend werd het 's middags bij de kampioenskeuring jongvee geschikt voor de mest en de kampioenskeu ring alle categorieën. Om streeks twee uur in de mid dag was alles beslist en wer den de prijzen aan de trotse eigenaren uitgedeeld. Uitslagen: algemeen kam pioen mannelijk vee: win naar A. Haarselhorst uit Gaan; algemeen kampioen vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep uit Willemstad; eerste reserve-kampioen mannelijk vee: De Lint uit Zevenbergen; tweede reser ve-kampioen mannelijk vee: N. C. T. H. Koot uit Hazers- woude; eerste reserve-kam pioen vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep; tweede re serve-kampioen vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep; kampioen afdeling D. vrou welijk vee: Vader en zoon Sneep; kampioen afdeling D. mannelijk vee: Duineveld- van Saase uit Lisse; reserve- kampioen afdeling D. man nelijk vee: P. Roos uit Ter Aar; reserve-kampioen afde ling D. vrouwelijk vee: M. N. C. Koot-Onderwater uil Hoogmade; kampioen afde ling A. mannelijk vee: De Lint uit Zevenbergen; kam pioen afdeling A. vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep; kampioen afdeling B. man nelijk vee: M. C. T. H. Koot uit Hazerswoude; kampioen afdeling B. vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep; kam pioen afdeling C. mannelijk vee: A. Haarselhorst; kam pioen afdeling C. vrouwelijk vee: Vader en zoon Sneep. Kampioen afdeling E. Scha pen: het Zuid-Hollands Schapenstamboek uit Gouda. Van onze sportredactie TER AAR „Maandag doen we een duurloop in de duinen. Dinsdag gaan we naar Den Haa^ voor snelheid- straining. Woensdag werken we met gewich ten en doen wat loo poefeningen. Donderdag staat intervaltraining op het programma. Vrijdag houden we ons bezig met coördinatie- lopen. De weekeinden zijn gereserveerd voor wedstrijden of training sbijeenkomsten van de Nederlandse selectie". Zie hier het gemiddel de weekprogramma van de vijftienjarige atlete Maike Persoons. Op de vraag of het allemaal niet te veel wordt, rea geert ze verbaasd: „At letiek is mijn ontspan ning, ik heb er echt plezier in. Sport is een onderdeel van mijn leefpatroon geworden". Studeren, Maike zit in de vierde klas van het atheneum, en atletiek zijn haar voor naamste bezigheden. En beide onderwerpen doet ze bijzon der goed. „Maike is een vlotte leerling", een uitspraak van mevrouw Persoons. die duide lijk maakt dat het met de rapportcijfers van Maike wel goed zit. Andere cijfers tonen aan dat de vijftienjarige atle te ook het hardlopen be heerst. 4.32.8 is de tijd die Maike Persoons neerzette op de 1500 meter indoor. Een eindtijd die haar de Neder landse titel en het nationale record, uiteraard bij de B- meisjes, opleverde. Bij de 800 meterstrijd eindigde ze als tweede. Een andere prestatie leverde Maike Persoons drie weken geleden. Met grote overmacht veroverde ze toen de Nederlandse titel veldlopen bij de B-meisjes. Verrichtin gen die allemaal in het kader staan van de voorbereiding op het baanseizoen. Voor Mai ke een periode waarin limie ten, die uitzending naar de Europese jeugdkampioen schappen waarborgen, ge haald moeten worden. Maike Persoons: „Om daaraan mee te kunnen doen, moet ik op de 800 en 1500 meter tijden lopen, die me in Polen (daar vinden die kampioenschappen plaats, red.) tenminste in de halve finale brengen. Op de 800 meter zal ik zeker onder de 2.10 moeten lopen". Atletiek is Maike Persoons met de paplepel ingegoten. Een van atletiek bezeten va der Persoons nam zijn kinde ren al gauw mee naar presta tielopen. Op achtjarige leef tijd werd Maike Persoons lid van de Amsterdamse vereni ging Blauw Wit. Twee jaar la ter verhuisde het gezin Per soons naar Ter Aar en Maike vond onderdak bij de atletiek vereniging AVV'36 in Alphen aan de Rijn. In korte tijd bleek dat Maike Persoons een groot hardlooptalent bezat. Als C-meisje liep ze in Duits land haar eerste 800 meter in een tijd van 2.14. Een tijd, waarmee ze hoog op de Ne derlandse B-lijst eindigde. Prestaties, die ze leverde dank zij haar trainers Jan van Leeuwen en Ella Hoogen- doorn en haar vader: „Mijn vader begeleidt me, hij is net zo bezeten van atletiek als ik. Hij heeft .zelfs een opleiding als asseur gevolgd, om mijn broers (ook twee atleten) en mij te kunnen verzorgen". Hoe ver de liefde voor de at letiek bij vader en dochter reikt, blijkt wel uit de reis naar de Europese kampioen schappen in Praag, die daar vorig jaar werden gehouden. Of uit de kilometerteller van de auto van de heer Per soons, die jaarlijks met zo'n 40.000 kilometer wordt ver rijkt. In het gezin Persoons is een keuze gemaakt voor de top sport. En daarom wordt er vanuit het gezin maximale steun verleend om Maike de atletiek zo goed mogelijk te laten beoefenen. „Zo'n situatie heb je wel nodig om je echt optimaal bezig te kunnen - Maike Persoons houden met hardlopen", meent Maike Persoons. Elke drie maanden gaat Maike naar Nijmegen voor controle bij de fysioloog Jan Vos. Daar worden allerlei tests ge daan om te onderzoeken hoe Maike zich ontwikkelt. Geke ken wordt onder meer naar het spierengestel, zuurstofep- name en koolzuurafgave. Een onderzoek dat mede noodza kelijk is. omdat de jeugdige atlete nog volop in de groei is. Waarom is Maike Persoons zo bezeten van hardlopen? Ook deze vraag wekt verwonde ring op: Ze begint met de uit spraak, dat ze het niet erg vindt om te lopen. Even later doet ze een poging die beze tenheid voor atletiek, en hard lopen in het bijzonder, wat nader te omschrijven: „Lopen is gewoon heerlijk, zelfs duur- lopen vind ik leuk om te doen. Dan die sfeer bij de wedstrijden. De zenuwen voor elke start, dat zijn dingen die het hele gebeuren zo boeiend maken", vertelt Maike. Een belangrijk baanseizoen wacht de atlete uit Ter Aar. Binnen enkele maanden zal duidelijk worden of de limiet voor Po len is gehaald: „Natuurlijk werk ik toe naar die kampi oenschappen. Maar ik staar me daar niet blind op, Polen is niet het einde van mijn carrière...". KEES VAN HERPEN Burgerlijke stand LEIDEN Overleden: W. Noordhoek, geb. 20 juni 1924, man; G. Ouwehand, geb. 7 okt. 1908, man; M. Knetsch. geb. 28 juni 1915, man; H. J. Uljé, geb. 16 nov 1902. man; P A. Schellingerhout. geb, 21 juni 1915. man; S. M. van Staden, geb. 18 dec. 1923, echtgenote van: G. Schipper; C. M. Mirck, geb. 17 nov. 1928, man; E. J. M. Bakker, geb. 9 nov. 1914, man.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3