Stichting MGM helpt op haar eigen manier slachtoffers van misdrijf Vanavond beslissing over toekomst RSV 3innenland ;e ter Vier jaar geëist tegen gijzelaar Rotterdam in geldzorgen door teruggang inwonertal Nederlandse SS niet automatisch Duitser Hele mavo vierjarig Abva wil zo snel mogelijk fusie met Kabo FNV verwacht eerste acties eind april LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 oen het fairste tnt is e" in ie de lief DEN HAAG Een scholier rijdt tegen de avond op zijn fiets langs het water naar huis. Plotseling springen twee kerels op het fiet spad die hem sommeren van zijn fiets te stappen en het rijwiel af te geven. „Die krijg je niet", roept de jongen. „Oh nee?", zegt het twee tal; ze grijpen hem in de kraag en gooien hem zonder pardon in het water. Hij weet er uit te komen en op de kant te krabbelen. Trillend van de schrik en druipnat loopt hij naar huis. Zonder fiets. Thuis komen de tranen en de enige troost die hij kan krijgen is die van de familie, vrienden en buren. „Kop op joh. Je bent er gelukkig nog goed vanaf gekomen". Totdat er na een paar dagen uit Den Haag een briefje komt van de Stichting MGM. „Verschrikkelijk dat je dit is overkomen. We leven met je mee en misschien kunnen we met bijge voegde cheque een bijdrage leveren voor een nieuwe fiets". De Stichting MGM. „De Stichting Medeleven Gedupeerden tg.v. Mis drijf', bestaat al twaalf jaar en werd opgericht door een aantal Ha genaars, aangevoerd door ir. H. 't Hart De tegenwoordige voorzitter is drs. M.H. van Wijk van de Haag se Sportlaan. „Weliswaar bestaat er van over heidswege de Commissie Schade fonds Geweldsmisdrijven, maar daar kunnen alleen mensen aan kloppen die als willekeurig slachtof fer van misdadigers een ernstig li chamelijk letsel hebben opgelopen en daarvoor geruime tijd in een zie kenhuis hebben gelegen. Daarnaast echter zijn er ontzettend veel men sen die ook „zomaar" het slachtof fer worden van lieden die het niet zo nauw nemen en die er weliswaar beter afkomen, maar daardoor niet minder gedupeerd zijn. Denk alleen maar aan de angst van vooral ou dere mensen, die zoiets overkomt, om voortaan de straat op te gaan. Uiteraard kan het Schadefonds niet al die mensen een helpende hand bieden. Het moet dan ook een hele boel gevallen laten liggen. Maar toch hebben ook die mensen steun nodig en misschien kunnen wij met onze stichting hierin een beetje voorzien", aldus de heer Van Wijk. „Uiteraard zijn onze middelen be perkt. We hebben duizend dona teurs en wij hebben zo'n vijftien duizend gulden in kas. Soms kun nen we een grotere gift doen, vaak kleintjes. Maar de ervaring heeft geleerd dat het medeleven van wildvreemden enorm veel goed doet Onze middelen noodzaken ons ook echter om beperkingen op te leggen. We kunnen bijvoorbeeld niet alle dames, die het slachtoffer werden van een tasjesrover, helpen. En ook wij gaan ervan uit dat de persoon in kwestie onuitgelokt het slachtoffer moet zijn van een mis drijf. Ook geldt wel als norm dat er sprake moet zijn van letsel zoals bijvoorbeeld een gebroken pols. Maar helemaal consequent zijn we daarin niet en dat mogen we ook zijn als particuliere organisatie. Zo was er bijvoorbeeld een jongeman die getuige was van een winkelo verval en die probeerde de winke lier te helpen. Hij werd met zijn goeie zondagse pak over de vloer gegooid. Pak kapot Hier hebben we ook een beetje geholpen". Vijf mensen in Den Haag en onge veer zestien elders in het land plui zen dagelijks de krant uit op be richten over dit soort misdrijven. De Stichting MGM belt dan op om te vragen wat er gedaan kan wor den. Dikwijls gaat dat via familie, buren, de pastoor, de dominee en ook wel via de politie. „Maar eigen lijk zijn we met te weinig mensen om al die gevallen uit te zoeken. Veel van dit soort misdrijven haalt al niet eens meer de landelijke dag bladen. We moeten het dan ook hebben van regionale kranten en van mensen die deze kranten lezen. Die mensen zouden we voor onze stichting dan ook best kunnen ge bruiken. Zij moeten echter wel een goede relatie hebben met de politie en er ook een beetje ingevoerd zijn, want de politie is niet altijd bereid namen vrij te geven. Het mooiste zou zijn als de politie, die als eerste met dergelijke misdrijven in aanra king komt, ons zou tippen. En soms gebeurt dat ook al. De mensen die ons willen helpen moeten ook een beetje kunnen praten aan een ziek bed en eigen initiatieven kunnen ontplooien. Zoals bijvoorbeeld in dit geval gebeurde: Een oude man stond 's morgens op en wilde zijn kanaries gaan voeren. Maar dat hoefde niet meer. Een stel vandalen had de diertjes de nek omgedraaid. De oude heer was er zo door ont daan dat hij een hartaanval kreeg. Wat moet je in zo'n geval? Met het kopen van nieuwe kanaries geef je hem zijn vogels niet terug. De me vrouw die het ter plaatse voor ons heeft uitgezocht kwam tot de bevin ding dat we het best zijn vrouw ta xiritten naar het ziekenhuis konden aanbieden. Ook is zij de man een keer gaan opzoeken". Aan de psychologische nazorg kan de Stichting MGM helaas niets doen. „Terecht krijgen de misdadi gers vandaag de dag veel aandacht. Zij krijgen hulp en steun, zij krij gen bijstand van advocaten en art sen en na de straftijd van de re classering. Dat is goed, maar ook de slachtoffers van deze daders zouden meer dan tot nu toe steun moeten krijgen". Zoals gezegd beschikt de Stichting MGM over beperkte middelen. Zij moet het doen met giften van parti culieren (giro 755.000 ten name van de stichting MGM in Den Haag). En de stichting kan mensen gebruiken. Wie „eens een zonnetje wil brengen onder de mensen" die het willekeu rig slachtoffer van een misdrijf zijn geworden, kan zich wenden tot het secretariaat: postbus 40 in Den Haag. LONNEKEVAN KOOT ARNHEM - De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. M. L. de Haas heeft gisteren in hoger beroep vier jaar geëist tegen de 24- jarige Siciliaan Salvatore C. voor het feit, dat hij op 8 november van het vorig jaar in- het Gelderse Eer beek vijf en een half uur lang een gezin in hun wo ning heeft gegij zeld, Dat gebeurde na een door de politie verijdelde overval op het na bijgelegen posta gentschap. Eind januari werd C. door de Zut- phense rechtbank nog tot drie jaar veroordeeld. C. pleegde de overval met nog vier ande re landgenoten. Mrs De Haas eiste tegen hen drie jaar gevangenis straf, terwijl zij eerder tot twee en een half jaar wa ren veroordeeld. De verdedigers van de vijf Sicilia- nen vonden de straffen te hoog. Zij maakten duide lijk hoe moeilijk buitenlanders het door taalproble men in de Neder landse gevangenis sen hebben. Drie van de vijf gewapende over vallers werden bij de overval in het postkantoor of en kele uren daarna aangehouden. De andere twee wer den enkele dagen later in Arnhem gearresteerd. Uit spraak is op 12 april. Academische ziekenhuizen naar Volksgezondheid DEN HAAG Kamerleden van CDA, PvdA, D'66 en WD en PPR willen van minister Pais (Onderwijs) weten of de eerste verantwoordelijkheid voor de academische ziekenhui zen wordt overgebracht van onderwijs naar Volksgezondheid en Milieuhygiëne. In schriftelijke vragen informeren de kamerleden wanneer het resultaat van dit beraad kan worden tegemoet gezien. Ook willen zij weten in welke mate wijzigingen zijn aangebracht in de door het vorig kabinet gedane toezeggingen met betrekking tot de bouwkundige activiteiten van een aantal academische ziekenhuizen, met name van die in Leiden, Utrecht, Groningen en Maastricht. IlÊi unb Engelsen tri j gen weer aardappels uit Holland DEN HAAG Het Europese Bof van justitie heeft giste ren besloten dat Engeland de Nederlandse export van aar dappels niet langer mag ^lokkeren Het proces tegen de Britse re gering was aangespannen 4oor de Nederlandse Vereni ging van Exporteurs van aardappelen. Het Hof achtte het besluit van de Britten in strijd met het toetredingsver drag van Engeland tot de EEG. Jitvoering eluidhinderwet wordt gefaseerd DEN BOSCH Omdat voor e uitvoering van de nieuwe 'et geluidhinder een aan- nlijke uitbreiding van het ibtelijk apparaat nodig is, ul deze wet in verschillende fisen van kracht worden. Dat zei gisteren ir. P van Noort tijdens een voorlich tingsbijeenkomst in Den Bosch. In 1984 moet de wet helemaal werking zijn. De eerste on- •rdelen worden tussen 1980 en 1982 van kracht Uiteinde lijk zullen de Nederlandse ge meenten in totaal een kleine 600 ambtenaren daarvoor moeten aantrekken. Voor de provincies zijn 130 ambtena- ten nodig. Van der Klaauw door D'66 op vingers getikt DEN HAAG Een „nog ver ontwaardigde" fractievoorzit ter Terlouw van D'66 heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken op de vingers getikt. In schrifte-' lijke vragen aan de minister wil hij weten waarom de Ne derlandse ambassade in Isra ël geen medewerking mocht verlenen bij het arrangeren van een gesprek tussen vier kamerleden, die daar op be zoek zijn, en kolonel Tjas- sens, commandant van het Nederlandse Unifil-bataljon in Zuid-Libanon. Terlouw noemt het vanzelfsprekend dat Nederlandse volksverte genwoordigers geïnteresseerd rijn in het wel en wee van de Nederlandse soldaten. Reserve-leden Rijkspolitie te nauw in het pak DEN HAAG - Volgens de VVD-kamerleden Nijpels en Jacobse laat de kledingsver- strekking aan de reserve-le den van de Rijkspolitie sterk te wensen over. De kamerle den hebben minister de Rui ter van justitie gevraagd om net zoals vroeger weer om de drie jaar de gebruikelijke kledingruil toe te passen ls en Jacobse vragen zich af of het bevordelijk is dat de reserveleden gekleed gaan in versleten en te nauwe iformen. Van Aardenne vraagt kabinet 550 miljoen DEN HAAG Het kabinet zal zich vana vond moeten uitspreken over een voorstel van minister Van Aardenne van economische zaken om de komende vier jaar 550 miljoen te pompem in het noodlijdende Rijn-Schelde- Verolme concern. Voorwaarde van de minis ter is echter dat overheid, directie en bonden overeenstemming bereiken over een aantal maatregelen, die een beter functioneren van de scheepswerven kunnen waarborgen. Bondsbestuurder Rijkse van de industriebond NW deelde dit gisteren mee, na een overleg met de minister in Den Haag. Tot die voor waarden behoren een ingrijpende wijziging in het management van de onderneming, het op voeren van de productiviteit, het terugbrengen van het ziekteverzuim en het opvoeren van het aantal werkuren van vijf naar acht per dag De vakbondsbestuurder heeft de minister er gisteren op gewezen dat als de steun er niet komt, sluiting van RSV onvermijdelijk zal zijn. Zo'n sluiting kost volgens de industrie bond 350 miljoen. RSV heeft dat niet, dus, zo redeneert het NW, zal de overheid voor die kosten moeten opdraaien. In het verleden heeft het Rijk al eerder geld gepompt in de scheepswerven. Toen kon het bedrijf echter zelfstandig blijven opereren en was er geen sprake van voorwaarden van de kant van de overheid. Vaten lijm op Rijksweg 16 Op Rijksweg 16 Rotterdam e - Breda heeft zich vanmor- gen ter hoogte van Dord- recht een ongeluk voorge- daan, waarbij een vracht- wagen met vaten lijm door onbekende oorzaak op de weg kantelde. De chauf- feur raakte ligt gewond. E E Het verkeer in de richting e Rotterdam liep aanzienlijke vertraging op. 3lllllllllllimil!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK ROTTERDAM De gemeente Rotterdam vreest ernstige fianciële moeilijkheden als de overheidsuitkeringen uit het gemeentefonds niet worden opgevoerd. Het college van B en W wil over deze kwestie op korte termijn overleg met de colleges van de drie andere grote gemeenten, die met hetzelfde probleem kampen. Het tekort aan geld vloeit voort uit het dalen de inwonertal van Rotterdam. Jaarlijks neemt de bevolking met tienduizend mensen af; daardoor wordt ook de steun van het gemeen tefonds steeds lager. Het Rotterdamse college vreest dat de bijdragen van het gemeente fonds de komende jaren met tientallen miljoe nen zullen afnemen, terwijl de kosten voor al gemene voorzieningen in de Maasstad blijven stijgen. Het college wijst er op dat het slechts zeer ge deeltelijk mogelijk is de verliezen met ver hoogde gemeentebelastingen op te vangen. Om de leegloop tegen te gaan moeten extra wo ningen worden gebouwd en gerenoveerd en ook daarvoor is geld te weinig. De meeste inwoners verliest Rotterdam aan steden en dorpen in West-Brabant AMSTERDAM Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog in dienst zijn getreden van de SS, heb ben daardoor niet automatisch de Duitse nationaliteit Dat is aan het licht gekomen tijdens een archief-on derzoek in West-Duits land dat is verricht door weten schappelijk medewerker Van der leeuw van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Ook Duitse rechters zijn er tot nu toe steeds vanuit ge gaan dat iedere buitenlandse SS'er automatisch de Duitse nationaliteit verwierf. Uit authentieke documen ten die Van der Leeuw heeft ontdekt, is nu gebleken dat dat nooit de bedoeling van Hitler is geweest en dat de betrokkene zelf altijd eerst een naturalisatieprocedu re op gang heeft moeten brengen voor hij zich Duitser kon noemen. Door het onderzoek is vast komen te staan dat de oor logsmisdadiger Siert Bruins in elk geval geen Duitser is en dat ook mr. Willem Aantjes nooit Duitser is gewor den. Of zij beide de Nederlandse nationaliteit nog bezit ten, staat los van deze ontdekking. In principe verliest iedere Nederlander bij het in dienst treden in een vreemde krijgsmacht het Nederlanderschjap. Daardoor wordt het mogelijk dat veel SS'ers nu statenloos zijn. Gecorrigeerde cijfers: 800 werklozen meer DEN HAAG De van het van het sei- werkloosheid is in zoen is de werkloos maart met 16.000 ge- heid deze maand daald tot 209.800 per- echter toegenomen sonen in vergelijking met 800 tot 211.900. met de maand daar voor. Gecorrigeerd Dat blijkt uit voorlo- voor de invloeden pige tellingen van het treerde openstaande ministerie van Socia- vraag lag eind maart le Zaken. De werk- 2.500 hoger dan eind loosheid liep bij vorige maand en is vrouwen terug met daardoor gekomen 2.200. De bij de ar- op 59.800. aldus de beidsbureaus geregis- voorlopige tellingen. DEN HAAG Staatssecreta ris De Jong van Onderwijs dient nog dit jaar een wets ontwerp in, waardoor de cur susduur van het gehele mavo vier jaar kan worden. Ook het eindexamenbesluit kan binnen die tijd worden her zien. Het Ministerie van On derwijs heeft dit gisteren meegedeeld. Daarmee is de staatssecretaris weer op één lijn gekomen met de organisaties van lera ren. schoolleiders en school besturen De organisaties wensen dat alle driejarige mavo's zo snel mogelijk vier jarig worden en dat er voor ieder examenvak op twee ni veaus examen gedaan kan worden. De moedermavo's hebben ge zorgd voor een sterke groei van het avondonderwijs over dag. In september vorig jaar was het aantal leerlingen in een jaar tijds gestegen met 17.000 tot een totaal van 66.000, van wie een kleine ze ventig procent bestaat uit vrouwen. In 1977 telden de moederma vo's bijna 14.000 leerlingen. Het afgelopen jaar waren dat date er ongeveer 23.800 het geen een toename betekent van 70 procent Vrouwen ei sen hiervan een aandeel van bijna 94 procent op. Dit alles is afgeleid uit gegevens die het CBS heeft gepubliceerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Te beginnen met een federatieve samenwerking tussen Abva en Kabo per 1 oktober 1980 moeten de algemene en de katholieke bond van overheidspersoneel daarna zo snel mogelijk tot een fusie komen. Dit is op het congres van de algeme ne bond van ambtenaren (Abva) met algemene stemmen besloten. Volgend jaar op het congres in maart zal de Abva de statuten en het huishoude lijk reglement voor de federatie vast stellen. De Kabo had hiertoe al eer der besloten. gemene centrale van overheidsperso neel (Acop) en zich dan als gevolg daarvan zal terugtrekken uit de katho lieke centrale. Volgens voorzitter Dut- man van de Abva is de kans groot, dat de Acop daarna meer leden zal tellen, dan de vier andere organisaties van overheidspersoneel gezamenlijk. „Herstructurering van het rijksoverlc wordt dan des te dringender" aldus voorzitter Dutman gisteren op de laat ste dag van het Abva—congres in Den Haag. Het congres heeft verder voor school verlaters, die nog geen werk hebben de mogellijkheid geopend lid van de Abva te worden. UTRECHT In de industrie kunnen eind april acties wor den verwacht als de werkgevers blijven vasthouden aan de „centrale nee-lijn" van het VNO tegen arbeidstijdverkorting. De stakingsgelden worden op het moment vrijgemaakt. Dat meldt de vakbondskrant van de FNV, waarin Jan de Jong, CAO-coördinator van de industriebonden FNV, zegt dat de tijd voor academische discussies met de werkgevers over de arbeidstijdverkorting voorbij is. Er valt met hem ook niet meer te praten over ideeën als „open overleg". „Bemiddeling van de regering" of „alle partijen gezamenlijk aan de studieta fel". „Een uur arbeidstijdverkorting, nog dit jaar, is wel het absolu te minimum", aldus De Jong. „Als werkgevers daar nog aan willen knabbelen is het het oorlog". De industriebonden zullen minister Albeda niet om bemiddeling vragen. De Jong her haalt. dat er met de industriebonden best te praten valt over de financiering van de arbeidstijdverkorting en over een eigen ^ijdrage van de werknemers. VADERS IN ACTIE Dertig leden van de Stichting Belangenbehartiging Gescheiden Mannen en Vaders hebben gisteren het kantoor van de Raad voor de Kinderbescherming in Amsterdam bezet. Dit als protest tegen het feit gat veel kinderen hun vaders niet kunr^n zien. Het weer in Europa wordt be heerst door een aantal de pressie-kernen. De belangrijk ste lag vrijdagmorgen boven het Pools-Tsjechisch grensge bied, terwijl een ander zich boven Frankrijk bevond. De storingen trekken langzaam naar het oosten. Deze ontwik keling is voor het weer bij ons gunstig want hierdoor kan een zwakke rug van ho- geluchtdruk boven de Britse eilanden zich tot onze omge ving uitbreiden. De regenkan sen zijn zaterdag dan ook klein en geleidelijk zal er vanuit het noordwesten meer zon komen. De middagtempera turen zul len zaterdag enkele graden hoger uitvallen dan vrijdag. Weersvooruitzichten voor zon dag. Overwegend droog en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Ifockholm Casablanca

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15