Nieuwe maatregelen ter bezuiniging ontmoeten weinig verzet g NIEUWSNET Nederland is optimistisch over kansen van Xandra ELSEVIER analyseert de sleutelpositie van D'66. „Is bij de PvdA stilzwijgend een ver ketteringsproces rond D'66 op gang gekomen, in het confes sionele en liberale kamp doet men zijn best bij de democra ten in het gevlei te komen. Een verrassende ontwikkeling. Voor D'66 is ondertussen de vraag relevant of overmoed niet voert naar het spelletje poker dat opportunisme heet". Een ander artikel spreekt de vrees uit dat Ne derland een ideale basis vormt voor Europese IRA-ter- reur. „Is de bewaking van het Corps Diplomatique wel een zaak van de gemeentepolitie? Een speciaal team lijkt nood zakelijk". Veel aandacht voor „De boze vrede in het Mid den-Oosten". President Assad ,van Syrië en koning Hoessein van Jordanië: „Het zal onze tot nu toe vriendschappelijke betrekkingen met Amerika verstoren. We zullen naar nieuwe methoden en middelen zoeken om onze rechten te la ten gelden. We zullen harde druk moeten uitoefenen. We moeten er voor zorgen, dat Amerika zijn politieke dwa ling inziet en het hele pro bleem terugbrengen naar de veiligheidsraad van de VN". Aan radiopastor H. Visser van de NCRV de vraag waa rom zijn praatjes zoveel stof doen opwaaien. „Omdat ik als de dood ben voor vroom, stichtelijk, alles toedekkend en met de zalfpot bestrijkend pastoraat en prediking". Veel aandacht tenslotte voor de boekenweek. in de richting van de FNV. Voorzitter Van Commenee van de bouwbond CNV: „Het is natuurlijk zo dat we de CNV-ideeën veel makkelijker kunnen doorvoeren als de FNV-bonden er achter staan. Dat is een duidelijke zaak. En aan de andere kant vinden wij, tja, dat de werkgevers toch vanuit een andere belan- genrichting opereren. Er is vaak een duidelijke belangen tegenstelling tot de werkne mers. Daarin kun je als vak beweging maar beter geza menlijk optrekken". Bij de vrede in het Midden-Oosten deze kanttekening: „Het inte ressantst is hoe de partijen de innerlijke zwakte van hun overeenkomst zullen gebrui ken, en het is best mogelijk dat er voor hun vijanden nog veel leedvermaak in het ver schiet ligt". Het omslagartikel blikt terug op honderd jaar vrees voor de Roomsen" of wel de geschiedenis van de AR. Voorts een interview met het nieuwe popfenomeen Nina Hagen. Over haar gewraakte opti eden in de Top-50 van de TROS: „Het zou een beetje dom zijn niet in zo'n dichtbe- luisterd programma op te tre den. Ik wil helemaal geen marxistische droom meer ver wezenlijken. En dan: dat al die andere groepen rot mu ziek maken, betekent nog niet dat wij dat ook doen omdat we nu in dat programma zit ten. V/ij halen het peil ten minste nog een beetje naar boven". De HAAGSE POST schrijft over de avances van het CNV NIEUWSNET brengt een re portage over de PvdA. „Het congres ervan te overtuigen dat de eventuele coalitievor ming PvdA-CDA uit de pres- tigesfeer moet worden gehou den, kan wel eens de belang rijkste taak van de nieuwe voorzitter worden". Voorts aandacht voor de .Missie-ar beid" van het CDA tegen kernwapens. Kamerlid J. de Boer: „We zullen er wel voor zorgen dat onze motie door de regering niet voor kennis geving wordt aangenomen. Als de regering zou zeggen, dat zij er niets mee te maken heeft, dan zal dat heel verve lende gevolgen kunnen heb ben". Een verhaal ook over de kater die de Palestijnen aan de Israëlisch-Egyptische vrede hebben overgehouden. „Autonomie? Ik weet niet eens wat dat is. Pas als Begin zegt: wij trekken onze troepen terug, dit is jullie land - dan valt er over een oplossing te praten. Waarover zullen we anders praten - over het op halen van het vuilnis?" Een commentaar voorspelt dat ge neraal Haig de volgende Amerikaanse president zal worden. Een groot interview tenslotte met de schrijver W.F. Hermans. „Aantjes mag van geluk spreken dat hij geen schrijver was. Dan zou hij onmiddellijk meedogenloos in het ongelijk zijn gesteld, door de hele journalistiek. Journalisten zijn jaloers op schrijvers, niet op politici. Want in de politiek breng je het alleen ver met likken en liegen. Nou, dat kunnen zij ook; schrijven niet". Een artikel in VRIJ NEDER LAND constateert: „Winst hier is werk in Amerika. De afgang van minister van fi nanciën Frans Andriessen wordt compleet. Hij betaalt nu de prijs voor een beleid, dat zo buitengewoon in over eenstemming is met zijn pri- vé-meningen. Investeringen heeft hij nooit willen sturen". Voorts een portret van „de zwijgzaamste man uit het ka binet-Van Agt", staatssecreta ris Van der Mei. ,Met Frank rijk hebben we ook veel ge meenschappelijks. Bijvoor beeld dat ik er zo lang over nadenk, wil niet zeggen dat zulke punten er niet zijn. Maar een punt dat er echt uitspringt, schiet me zo vlug niet te binnen". Aandacht ook voor de vrede in het Midden- Oosten. „Begin heeft zich sinds Camp David gedragen als een advocaat die gehuurd is om de liquidatie van een firma af te wikkelen en de sporen van het faillissement verborgen te houden. In plaats van grote verwachtin gen te wekken, heeft hij angst gezaaid". Een interview tenslotte met componist Otto Ketting. „Het luchtledige waar je als componist in zit ik voel dat soms erg, een nie mandsland. En ik hoor het van zoveel componisten. Alsof je niet bestaat In een land met wat zo'n bloeiend mu ziekleven heet met meer or kesten dan waar ter wereld, met prachtige CAO's. Het is fantastisch geregeld, maar ze zijn de muziek vergeten". Blad- en kleurenbijlage zijn voor een groot deel gewijd aan boeken. DE TIJD stelt de vraag aan de orde of werklozen wel wil len werken. Directeur Vaan drager van het Bureau Instru menten Arbeidsvoorziening: „Beide partijen hebben de neiging om te overdrijven, maar het is wel waar, dat de werkgevers vaak erg kieskeu rig zijn bij het aantrekken van personeel, en anderzijds zijn de Nederlandse werkne mers veel minder mobiel dan hun collega's in de omringen de landen. We zullen moeten bekijken hoe we hun mobili teit bevorderen". Voorts een gesprek met Bas de Gaay Fortman. „In de nota van het PvdA-bestuur wordt weer ge zegd: „Het CDA moet Ik vind dat het CDA maar één ding moet: zich schikken naar een nieuwe verkiezingsuitslag. .Het CDA moet naar de kie zers toe met het beleid van het kabinet-Van Agt, Bestek '81. De PvdA nodigt het CDA uit een nieuwe Goudzwaard te vinden om weer zo'n prachtig progressief program ma te schrijven als „Niet bij brood alleen. Maar als men weer met zo'n stuk komt, pleegt men kiezersbedrog". De rest van het blad is ge wijd aan literatuur. HERVORMD NEDERLAND praat uitvoerig met Den UyL ,JQc acht het niet juist .bij voorbaat het CDA voor sa menwerking uit te sluiten. Zo kan men een gistingsproces in het CDA aan de gang hou den, dat voor de mogelijkhe den van een progressieve re gering erg belangrijk is. Maar we zien geen kans met de WD tot samenwerking te ko men. Dat wordt alleen maar versterkt doordat D'66 zich steeds meer als een progres sieve liberale partij doet ken nen. Ik zie niet het belang voor de PvdA om naast een progressief-liberale partij hulp te zoeken bij een conserva- tief-liberale partij". PAG NENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANTDONDERDAG 29 MAART 1979 PAGINA 9 De veelbelovenda Elplda brengt samen met haar groep het liedje „Socrates". CDA EN WD ACHTER NIEUWE OMBUIGINGS- VOORSTELLEN DEN HAAG - Ondanks alle verzet van de oppositie in de Tweede Kamer zullen de aanvullende plannen van het kabinet Van Agt om de geslagen gaten in het om buigingsplan Bestek '81 te dichten vrij gemakkelijk door de volksvertegenwoordiging kunnen komen. De in de deze week verschenen voortgangsnota van het kabinet vervatte aanvullende maatregelen zijn in kringen yan de regeringsmeerderheid nogal positief ontvangen. CDA- fractieleider Lubbers toonde zich in een eerste reactie tamelijk tevreden en hoopvol. WD-woordvoerder de Korte verzekerde de ploeg van Van Agt zonder meer van liberale steun. Alleen bij de oppositie PvdA heeft men nauwelijks een goed woord voor plannen van het kabinet over. ,,'t Komt allemaal te laat, 't is te weinig of het gebeurt op de verkeerde manier",reageerde PvdA-woordvoerder Dolman. Op veel medewerking van de PvdA hoeft dit kabinet, ook als het gaat om het vervolg op Bestek'81 dan ook niet te rekenen: „Het kabinet schuift alles voor zich uit, beschrijft de bestaande situatie als volstrekt ont oelaatbaar, maar doet in feite niets om dóar verandering in te brengen. Er worden alleen maar nota's en notities aangekondigd en verder is alles oud nieuws", aldus Dol man. De voortgangsnota geeft een beeld van de situatie rond Bestek'81 op dit moment. Aanleiding daarvoor vor men onder meer de gaten die de laatste maanden in dit ombuigingsplan zijn geslagen. In totaal gaat het om een bedrag van 375 miljoen in 1981. Nog even al die gaten op een rijtje: •andere korting op de sociale uitkeringen: 60 miljoen •andere korting ambtenarensalarissen: 150 miljoen •idem bij salarissen trendvolgers: 60 miljoen •wijzigingen kinderbijslagwet: 90 miljoen •fiscale arbeidsongeschiktheidsaftrek: 15 miljoen Totaal 375 miljoen Het kabinet moest dus voor zo'n slordige 375 miljoen gul den nieuwe maatregelen aandragen. Daarbij is van het principe uitgegaan dat dezelfde settor waar gaten in het oorspronkelijke Bestek geslagen zijn deze ook weer op vult. Het gat in de sociale uitkeringen wil het kabinet dichten door een versnelling van het volumebeleid. Een moeilijke term voor een heel simpele zaak. Er zijn in Nederland veel te veel in-actieven, mensen die om welke reden dan ook niet zelf voor hun brood op de plank kunnen zorgen en die dus door de gemeenschap via de sociale uitkerin gen in leven worden gehouden. Een gat in de ombuiging op dit terrein zou je kunnen vullen door nieuwe kortin gen op de uitkeringen toe te passen, maar het kabinet heeft nu gekozen voor een beperking van het aantal mensen dat van een uitkering leven moet om op die ma nier de talloze miljoenen die uit de rijkskas hiervoor be stemd zijn wat te beperken. Een pakket van maatregelen gericht op herintreding in het arbeidsproces en voorkomen van uittreding daaruit is in voorbereiding. Enkele van die maatregelen worden nu al vastgelegd: een verplichte vakaturemelding per 1 juli en het min of meer verplicht stellen van her-,om,-en bij scholing. Ook zal het beruchte begrip „passende arbeid" eindelijk worden aangepast, waardoor welklozen gedwon gen zijn eerder een aangeboden baan als passend aan te nemen. Deze maatregelen leveren volgens het kabinet in 1981 ongeveer 50 miljoen op. Verder gaat de regering wat doen aan misbruik van de sociale wetgeving, waarbij dit keer met name gedacht wordt aan de ziektewet. Ziektegevallen zullen daartoe na 13 weken gemeld moeten gaan worden bij de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Ook zal het oneigenlijk ge bruik van uitkeringen krachtens de ziektewet bij zwan gerschap en bevalling van een werkende vrouw worden bestreden. Deze maatregelen leveren eveneens 50 miljoen op. Veel minder concreet zijn de voornemens van het kabinet ten aanzien van het gat op het gebied van de ambtena rensalarissen (150 miljoen gulden). WD-woorvoerder De Korte wijst in elk geval een nieuwe korting op de inko mens van de middengroepen onder de ambtenaren van de hand. Die worden volgens hem al veel te vaak en veel te hard gepakt, en dat is in strijd met het CDA-WD-re- geerakkoord, waarin immers afgesproken werd dat de middengroepen zouden worden ontzien. Maar wat dan? De Korte zegt ook niet zo veel te verwachten van een ex tra bijdrage van de hoge inkomens. Hij geeft de voor keur aan allemaal een beetje minder meer, maar ontkent ten stelligste dat hij daarmee aan zou koersen op een nieuwe kortingsronde. Concrete aanwijzingen waar de 150 miljoen waar het in dit geval overgaat dan wel van daan gehaald moeten worden weigert hij vooralsnog te doen. CDA-fractieleider Lubbers is wat duidelijker. Hij wijst op het rapport van de commissie Bosman, dat spoedig moet verschijnen. Deze commissie heeft zich gebogen over de bijdrage die de ambtenaren leveren aan hun eigen pensi oenopbouw. Dat is gebeurd omdat algemeen de indruk bestaat dat vooral de ambtenaren die snel carière maken maar relatief weinig betalen aan de goede pensioenvoor zieningen die zij kennen. "Het zou me niet verbazen als daar nog wat uitkomt".zegt Lubbers. Verder wijst hij op het feit dat de ambtenaren in vergelijking met andere in komenstrekkers nog altijd weinig meebetalen aan hun ziektekostenverzekering. „Ook daar ligt denk ik nog wel een reservoir",aldus de CDA-fractievoorzitter die de scha de aan Bestek'81 erg mee vindt vallen. Behalve over het dichten van de gaten in Bestek '81 heeft de regering zich deze week ook uitgelaten over an dere zaken die haar met zorg vervullen: het financiering stekort en de consumptieve credieten. Twee zaken waa raan CDA-fractieleider Lubbers erg zwaar zegt te tillen. Op het beperken van de consumptieve credieten drong hij met Dolman (PvdA) al enkele maanden geleden aan, maar minister Andriessen wilde daar toen nog niet aan. Uit de deze week verschenen nota blijkt dat ook het ka binet intussen tot het besef is gekomen dat de consump tiekoorts die in Nederland heerst geen goede zaak is. Honderdduizenden Nederlanders hebben zich bij een of andere spaarbank of de postgiro een doorlopend crediet verschaf waarmee'zij naar hartelust als vanouds op de pof kunnen kopen. Een nare zaak, want we besteden daardoor niet alleen veel meer dan we eigenlijk verdie nen, maar we doen dat ook nog eens voor het overgrote deel (sommigen zeggen zelfs voor 80 procent) over de landsgrenzen door de aanschaf van vooral buitenlandse auto's en vakanties. Dat heeft in belangrijke mate het omslaan van het huishoudboekje van Nederland van een overschot van 7,5 miljard in 1976 in een tekort van 2,5 miljard op dit moment veroorzaakt Reden genoeg voor de regering om daar paal en perk aan te stellen, al is nog niet precies duidelijk hoe dat gaat gebeuren. Tegen het financieringstekort (6,5 procent van het natio naal inkomen) kijkt Lubbers met zorg aan: „Dat lijkt me echt 0,5 procent (en dan praten we over 1,4 miljard gul den) te veel. We zullen eens goed moeten zien waar dat nu precies door veroorzaakt wordt en wat we daar tegen kunnen doen. Of het alleen een kwestie is van vertraagde belastinginkomsten of dat er nog andere oorzaken zijn die meer te maken hebben met de economische groei". Intussen heeft minister Andriessen een noodrem klaar liggen in de vorm van het versneld innen van 500 mil joen gulden aan belastingen en het vertraagd uitgeven van een even groot bedrag, waardoor dit tekort weer rond de 6 procent zou kunnen komen. De CDA-fractievoorzitter hoopt dat dreigende problemen over de salarissen van de trendvolgers tijdig voorkomen kunnen worden en dat er hierdoor niet een extra gat in Bestek'81 zal ontstaan. Zoals bekend doen zich thans al problemen voor rond de cao voor werkers in de bejaar denzorg, die niet uitgaat van de beperkingen zoals aange bracht bij de ambtenarensalarissen. Lubbers wijst er op dat de regering verschillende middelen voor handen heeft om in te grijpen, zoals het onverbindend verklaren van de cao en het beperken van de geldstroom naar de be jaardenzorg. Hij gaat rekent er op, dat de partijen op hun afwijkend standpunt terugkomen en zich alsnog schikken in de regeringslijn. Dat wil zeggen: het zelfde inleveren als de ambtenaren, zij het dat er volgens Lub bers dan bij de regering wel de bereidheid moet bestaan de werkgelegenheid in deze sector, die als een knellend probleem wordt ervaren, aan de orde te stellen. de kanshebbers voor de 1e prijs. Naast haar de Nederlandse ieldschone Griekse Elplda (llnka) geldt op dit moment als een van iemster Xandra. >EUÏKIN ;er van ^GFESTTVAL maar wel op de rand van de kitsch. Over de kansen valt nog wei nig te speculeren. Voor elke deelnemer waren voor de eer ste repetitie-ronde ongeveer 20 minuten uitgetrokken en in de wandelgangen werden na de eerste dag, dus na een stuk of tien afvaardigingen, de namen gemompeld van Griekenland, Zweden, Noor wegen en Nederland als mo gelijke kandidaat voor de ho- 'gere regionen van de ein drangschikking. Maar Frank rijk was toen nog niet ge weest. Van Anne-Marie David, die al eens winnaar van de finale (zij het toen voor Luxemburg) was, wordt nogal wat ver wacht. Het Engelse liedje van de groep Black Lace wordt niet hoog aangeslagen, maar denkelijk zijn er wel hitkan sen; „één keer in Toppop en we zijn binnen", hoorde ik een collega slaken. Datzelfde zou ook kunnen gelden voor de Duitse bijdrage, die het op de disco-toer gooit en een hoogst spectaculair uiterlijk meevoert. De Nederlandse afvaardiging, die in het aanpalende Hilton- hotel is gehuisvest, toont zich tot nu toe zeer tevreden met de ontwikkelingen. Het bege leidende orkest is werkelijk uitstekend, en heeft zijn huis werk (het instuderen van de toegezonden partitures) goed gedaan, zodat de gastdirigent er wat dat betreft een makkie heeft. „Israël heeft nou een maal de beste musici ter we reld, dus wat dat betreft zit ten we hier uitstekend", meldt een woordvoerder van Xan- dra's platenmaatschappij zeer tevreden. Maar dat geeft na tuurlijk geen extra voordeel voor mej.Reemer en haar groep, want die prima muzi kanten spelen voor iedereen.... De groep Xandra ziet er za terdag een ietsje anders uit dan in de Nederlandse finale. De opstelling van de leden is wat veranderd, de zangeres en de musici vormen nu meer een geheel, en Sandra is nu voorzien van een nieuwe val se vlecht, met minder kleuren haar erin. Geldt dat om het songfestival te winnen? Dat valt te bezien. Snel lijkt nu al duidelijk, dat de opgewektere liedjes in het voordeel zijn ten opzichte van de traditio nele festivalsongs. Maar: het blijft koffiedik kijken. René de Cocq IALEM Het Eurovi- ragfestival, dat deze beloofde het belangrijk- iderwerp van gesprek te Israël is ingrijpend ragen van die ereplaats media. Natuurlijk door les-ontwikkelingen, die hele pagina's van de en vrijwel de gehele radio in beslag ne- I Begin, Sadat en Carter lus sterren van de show, 0 erren van de show-busi- jgte moeten daar duidelijk voor wijken. loopt de organisatie iet festival min of meer gepland. Al maanden toen de delegatie van lëlische televisie een be- [bracht aan de NOS nam de draaiboeken mee, 1977 voor de finale in !aag zijn gebruikt Die hier goed dienst: men aan alles merken, dat de i uitstekend zijn voorbe- Jammer is alleen dat itaking van de Israëlische de verbindingen met het front voor de journalis- 3gal wat bemoeilijkt. Ie Israëliërs voor wat be- beveiliging al de nodige ing in eigen huis heb- is goed merkbaar. Men hier voortdurend tassen naken en aan somber nde Israëlische comman- met automatische gewe- >p de heup, uitleggen wat fototoestel is. Ook wat >etreft dreigen Begin en even roet in het eten te de publiciteit rondom estival komt ook in Isra- op gang. De Jeruzalem het Engelstalige dag- had gisateren nog wel ff* hele gewone omvang ge- I y aan de vrede en de ver- lelingen daaromheen, het bracht tévens in een kleurkatern een over- van het festival, dat de Israëlische televisie krachttoer van belang It. In dat overzicht was ;raajr meer een portrettenga- van de deelnemers opge- en, waarin opmerkelijker- het gezicht van Mischa ih ontbrak. De Belgische vaardigde, die zaterdag ,en( gloedvolle Hey Nana ten re brengt, in het thuis- omgeven met rellen en 50 huldigingen van plagiaat corte gedingen, is in de zalem Post afgebeeld als rneke pis". Een weinig manoeuvre van de etreffende redacteur, misschien typerend voor Biinge kansen die men 'hier toeschrijft, op de Israëlische radio elevisie komt het festival even. Het lied „Halleluja", door Milk and Honey zal ien uitgevoerd, wordt al al gehoord, en gister gen. Op de Olijfberg waa- gisteren een kleurenspeci- ver Jeruzalem werd opge- en klonk hey voor de zo- ste keer. het in een heel versie door een trio in pak gestoken nette her- net de oude stad als ach- rond. Mooi om te zien,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9