nelle aanleg van station De Vink" noodzakelijk n Schoonmaakactie op Kagerplassen ie Nieuwe NZH-bussen voor stadsvervoer in Leiden ►'66 trekt bezwaarschrift [bgen tweede borthal in Leiderdorpse scholieren hadden zelfs emmertjes nodig voor hun boomplantdag ET LUCHTVERING, BETERE VERWARMING EN BAGAGERUIMTE Onderscheidingen bij Marinebedrijven Diefstal op bouwterrein Subsidie voor bibliotheek LEIDERDORP Ruim 400 gelaarsde Lei derdorpse schoolkinderen hebben gisteren in de drassige grond van de wijk Voorhof- Noord 132 grote bomen en een aantal strui ken geplant. Een wat verlate boomplantdag derhalve. Leiderdorp kon niet aan de vori ge week gehouden nationale boomplantdag deelnemen, omdat de te beplanten grond nog te vochtig was. Veel was er gisteren aan de vochtigheid van de grond niet ver anderd. De laarzen die de kinderen droegen waren wel een vereiste, omdat in bijna het gehele gebied de waterstand wel boven NAP leek. De dinsdag door de plantsoenendienst ge graven plantgaten voor de wortelkluit van de bomen waren in één nacht geheel volges troomd. Daarom begonnen de kinderen hun werkzaamheden met een emmertje om de poelen van water te ontdoen. Eerst daarna konden zij met een schóp van de Leider- dorpse plantsoenendienst de bomen in de grond zetten. Dit alles gebeurde onder de deskundige leiding van de plantsoenen dienst. De eerste bomen werden al om negen uur de grond in gezet en om 11 uur kwam een tweede ploeg schoolkinderen om het karwei te klaren. Door de hoge vochtigheidsgraad van het gebied, dat door Voorhof-Noord naar de Dwarswa tering loopt en wel de .groene dolk" van Leiderdorp wordt ge noemd, werden hier niet, zoals eerder aan gekondigd, de bomen geplant, maar in de woonerven in deze wijk en op een eilandje aan de Dwarswatenng dat door de jeugd het „Smurfeneiland" wordt genoemd. Bij de aanvang van de werkzaamheden door de schooljeugd hield loco-burgemeester mevrouw i. Gehner een toespraak waarin zij de jeugd vroeg ook na het planten van het groen de nodige zorg te betrachten ten aanzien van de beplantingen in hun buurt PAG lit - GIO LEIDSECOURANT DONDERDAG29MAART 1979 PAGINA5 >EN De NZH gaat zeer tonnen de Leidse stadsbussen door nieuwe }n vervangen. De eerste acht nieu- roertuigen worden al medio mei in dik genomen. Het restant wordt be- yolgend jaar vervangen. In de nieu- yussen is een groot aantal verbete- aangebracht, die vooral zijn ge- op het comfortabeler verplaatsen passagiers. Tot deze verbeterin- J behoort onder meer een nieuwe S(vering, die ervoor zorgt dat de in- staphoogte altijd gelijk blijft, een sterk verbeterde verwarming en de inrichting van een grote ruimte bij de uitstapdeu- ren voor het bergen van kinderwagens en bagage. NZH-districtschef B. Leeuwenbergh over de nieuwe aanschaf: „Het werd wel tijd, dat de oude stadsbussen werden vervan gen. De tien bussen die dagelijks op de stadslijnen 13, 14, 15 en 16 worden inge zet zijn al weer zo'n dertig jaar oud. Het werd echt wel tijd dat ze voor nieuwe plaats maakten". De bestelling voor de nieuwe bussen werd gedaan in combina tie met de Zuid-Ooster Vervoersmaat schappij, die vooral het openbaar ver voer rond Helmond verzorgt. In totaal zijn 55 bussen besteld bij diverse Neder landse bedrijven. Met de order is een be drag van 9,9 miljoen gulden gemoeid. De ingebruikname van de nieuwe bussen m Leiden zal vrijwel gelijktijdig gebeu ren met de invoering van de nieuwe dienstregeling. In Leiden rijden thans zo'n tien stadsbussen, die iets kleiner zijn dan de NZH-bussen die voor het Groter vervoer in de regio worden gebruikt. Be halve de tien die dagelijks worden inge zet, heeft de NZH ook enkele exempla ren in reserve. In de loop van volgend jaar zal het totale bestand aan stadsbus sen zijn vervangen. De nieuwe bussen worden overigens gelijktijdig ingezet in de drie plaatsen die door de NZH in De nieuwe bussen, die uiteraard weer in de gele kleur zijn uitgevoerd, worden iets groter dan de huidige stadsbussen. In de bussen is ruimte voor 28 zittende passagiers en staanplaats voor 46 perso nen. De lijnnummers worden aange bracht aan de voorzijde, achterkant en zijkant van de bus; momenteel hebben de stadsbussen slechts de nummers aan de voorzijde. Deze lijnnummers worden door de buschauffeur automatisch be diend vanuit de bestuurdersplaats. De wagens zijn voorzien van een automati sche versnelling. Enkele Leidse bussen zullen - bij wijze van proef - worden voorzien van extra geluids-isolerend ma teriaal. De bussen zijn voorzien van aan sluitingen voor verkeerslichtbeïnvloeding en mobilofoon. Burgemeester jhr. T. van Eysinga heeft gistermorgen in de kantine van de Marine Bedrijven in Oegstgeest een aantal medailles uitgereikt aan personeelsleden voor respectievelijk, tien-, vijftien- en twintig-jarig dienstverband. De medailles gingen naar L. van Gent (10 jaar BZB), W. van Ingen (10 jaar BZB), A. van der Poel (10 jaar BZB), H. Schoonbeek (15 jaar BZB), L. Guldemond (20 jaar BZB) en Th. Stravers (20 jaar BZB). NOORDWIJK Op de bouwerij van de firma De Raad in de Grashoek werd uit bouwketen voor ongeveer 1600,— aan apparatuur en sluitwerk ontvreemd. Later trof een politieman in de woonwijk een groepje jongens aan, van wie er een in het bezit bleek van een sleutelbos. De sleutels pasten op de hangsloten van de keet. Volgens de knaap (15) had hij de bos gevonden en zich daarna toegang verschaft tot verschillende bouwketen op het terrein. De appa ratuur. waaronder een waterpas, hadden de jongelui aan een vriendje in bewaring gegeven. ,'er Jloot van de luur geplukt RDWIJK - Een po- patrouille trof even het middernachtelijk op de Voorstraat een imag-vrachtwagen waarin zich een jon- bevond, die in Df meer versufde verkeerde en met tlf in het Engels iverseerde. Bij de it van de politieman- stapte hij uit en vervolgens ijHugs de met fcen. van b aan z'n achtervolgers Sovjj ontkomen, trachtte de iteling in de Douzas- lat over een muur imen, doch verloor otschjarbij zijn broek, uiter- „Vetd tot veel hilariteit van iappe|st passerende bruiloft- ngers. Bloot werd hij oer fr de wetsdienaren van muur geplukt en inge- id. zijn verhoor kwam het licht, dat de 17- Noordwijker, na e in jl innemen van minstens halve liter geestrijk bij fcht, de aan een bollek ten per toebehorende wa in van de Offemweg weggenomen. Restauratie van Wilhelmina school RIJNSBURG De gemeente raad van Rijnsburg wordt in de vergadering van vanavond gevraagd een krediet van 472.000 gulden ter beschik king te stellen voor de res tauratie van de Koningin Wilhelminaschool. Het door architect Van der Meij uit Katwijk gemaakte ontwerp voorziet in de ver bouw van een lokaal yoor meervoudig gebruik. Tevens m is er een handvaardigheids- hoek en een documentatie- hoek gecreëerd. Na de ver bouwing zal de basisschool zes lokalen overhouden. Er bestaan ook plannen om de Emma-, Juliana- en Bea- trixschool eveneens te restau reren. Met het indienen van deze plannen is gewacht om de toestemming voor de ver bouw van de Wilhelmina school. Dit maakt het nemen van de ambtelijke hindernis sen eenvoudiger, omdat men dan weet wat verwacht wordt van een restauratieplan. Bin nenkort willen burgemeester en wethouders van Rijnsburg concrete voorstellen doen aan de gemeenteraad over het op- kna ppen van drie scholenj ^EN/VOORSCHOTEN De ge- fbesturen van Voorschoten en hebben vandaag gezamenlijk minister van Verkeer en Wa- £jat en de directie van de Neder- Spoorwegen sterk aangedron- een spoedige realisatie van rpeuw spoorwegstation op de ge- tegrens van Leiden en Voorscho- De Vink. Het schriftelijke Vooi waarin de noodzaak tot snel- f nleg is vervat, werd om tien uur aan de NS aangeboden burgemeester dr. J. van der van Voorschoten en wethouder f\C. J. D. Waal van Leiden. Van Utrecht vertrok het tweetal pleitbe zorgers naar Den Haag, waar minister Tuynman hen om twaalf uur op het ministerie ontving. Al geruime tijd is bij de beide ge meenten en de N.S. sprake van een eventuele aanleg van deze voorstadhal te. Het in 1975 genomen besluit tot bouw van de Hoflandbrug als verbin ding voor openbaar vervoer, fietsers en voetgangers was voor de Provincia le Staten van Zuid-Holland aanleiding om er bij de Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen de halte „De Vink" zo spoedig mogelijk te realiseren. De gemeente Voorschoten sprak in haar raadsvergadering van september 1975 reeds uit dat van de Hoflandbrug pas een optimaal gebruik kon worden ge maakt als verbinding tussen Den Haag en Leiden wanneer er tevens een voorstadhalte zou worden aange legd in dit gebied. De voortgaande groei van de gemeente Voorschoten en de Leidse plannen tot bebouwing van de Stevenshofjespolder alsmede de vo rig jaar april gereedgekomen Hofland brug maken de aanleg van het station „De Vink" steeds meer noodzakelijk. In de brief aan de minister en de di rectie van de N.S. wordt ervan uitge gaan dat zelfs al zou de Stevenshof jespolder slechts voor de helft worden volgebouwd, er toch gestreefd moet worden naar de aanleg van deze voor stadhalte. Met het oog op de jaren die de voorbereidingen nog met zich mee zullen brengen is het voor beide ge meenten van belang dat de minister snel een besluit neemt. Voorlopig wordt voorgesteld de bereikbaarheid van het station alleen van de oostelij ke (Voorschotense) zijde uit te voeren. Pas na het gereedkomen van de plan nen van de Stevenshof kan aan een uitvoering van toegangswegen vanaf de west (Stevenshof)-zijde gedacht worden. 'SCHENDAM Na afloop van een bijeenkomst van de iren van de Leidschendatnsc afdeling van D'66 en de iiting Sportgemeenschap Leidschendam is een gezamenlij- erklaring uitgegeven waarin wordt meegedeeld dat „we- het belang van de bouw van een tweede sporthal voor SL" D'66 het bij burgemeester en wethouders ingediende aarschrift zal intrekken. Jïl D'66 als de SSL menen dat niemand erbij gebaat is dat puw van de sporthal stagneert. In het overleg kwam naar li dat de SSL de plannen over de recreatieve sportbeoefe- in Leidschendam-zuid, de Zeeheldenwijk en Stompwijk, jvereen komen met de wensen van D'66, steunt. Vooraf- jd aan het intrekken van het bezwaarschrift moet volgens echter nog overleg met de betreffende wethouders plaats k (Burgemeester en wethouders hebben het D'66-bestuur week al voor een gesprek uitgenodigd dat morgen zou hebben. Red.) Volgens de gemeenschappelijke verklaring idt D'66 zich het recht voor bij eventuele verdere door niet gewenste ontwikkelingen, onder gebruik van artikel an de Wet op de Ruimtelijke Ordening, weer bezwaren nieuwe plannen in te dienen. door D'66 ingediende bezwaarschrift heeft bij alle overige uropjeke partijen, de sportverenigingen en de Raad voor rder. en Jongerenwerk ongenoegen opgewekt omdat het sect?ung Lntsfel van de tweede sporthal zou kunnen beteke- jlomp Bovendien verbaasde men zich over het feit dat D'66 in *ie jaar van intensieve voorbereiding geen serieuze bezwa- leeft gemaakt. Het raadslid voor D'66, mevrouw ir. T. C. is nog pas enkele weken geleden akkoord gegaan met lemen van een voorbereidingsbesluit voor Amstelwijk, no- 'oor de bouw van de sporthal die gaat grenzen aan het :omplex „de Fluit", langs de Amstelweg. NOORD WIJKERHOUT De Openbare Biblio theek van Noordwijker- hout zal binnenkort waarschijnlijk haar werk kwalitatief kun nen verbeteren. De raadscommisie finan ciën adviseert namelijk de raad van Noordwij- kerhout om in zijn ko mende vergadering ak koord te gaan met het voorstel van het colle ge een extra subsidie aan de bibliotheek te verstrekken. De subsi die van 25.000 gulden zal worden aangewend om op parttime basis (een halve week) een gekwalificeerde kracht aan te trekken. Het is al weer geruime tijd geleden dat de Openbare Bi bliotheek aan de bel trok. De bibliotheek is te klein, het aantal boeken groeit gestaag en het aantal uitleningen gaat ook met sprongen vooruit. Het werk groeit de mede werkers op de bibliotheek bo ven het hoofd. Er was echter geen sprake van personeels- uitbreiding, daar de centrale overheid de geldkraan dicht draaide. Uiteindelijk werd be sloten om bij de gemeentelij, ke overheid om subsidie te vragen. )EN EN VOORSCHOTEN BIJ MINISTER TUYNMAN WARMOND De gemeente Warmond gaat met behulp van milieubewuste vrijwilligers op zaterdag 7 april de Kagerplassen „schoon maken". Om half tien kunnen liefhebbers zich, voorzien van hark en laarzen, melden bij de Warmondse Gemeentehaven. Een be hoorlijk karwei, dat de organisatoren voor één uur willen klaren, want dan schept de kok van de Kaagsociëteit soep op voor de schoonmakers. „Toen we er in 1972 mee begonnen haalden we niet minder dan 38 kubieke meter afval uit de rietkragen. Dat hebben we vier jaar herhaald. In het laatste jaar haalden we „maar" 12 kubieke meter vuil op", zo weet Warmonds eerste burger en watersporter W. F. de Vreeze zich te herinneren. „In die jaren is het milieubesef onder de waterrecreanten enorm toegenomen. De belangstelling voor de schoonmaakacties is vooral gekomen van de kant van de Zeeverkenners. Het enthousiasme bij de watersporters is verhoudingsgewijs al tijd tegengevallen". Toen de stroom afval en wrakhout wat begon af te nemen droegen Warmond en Alkemade de grote schoonmaak over aan het Hoogheem raadschap van Rijnland dat verantwoordelijk is voor de waterkwaliteit. Rijnland heeft de afgelopen drie jaar weinig schoonmaakactivi- teiten ontwikkeld. Daarom heeft Warmond nu zelf weer een actie uitgeschreven. De Rijkspolitie te water heeft bij een onlangs gehouden inspectie geconstateerd dat de Ka gerplassen niet ernstig vervuild zijn. Toch heeft zich het nodige vuil verzameld bij de zandwinningseilanden Tengnagel en De Stren gen. Hier ligt ook vuil uit de Leidse grachten. In dit gebied worden de schoonmakers zater dag 7 april ingezet. De Zeeverkenners zullen zich voornamelijk bezighouden met het reini gen van de rietkragen van de Laaker- en Kogjespolder. „Ondanks de explosieve toename van het aan tal watersporters is de vervuiling van het wa ter opmerkelijk afgenomen", zo constateert De Vreeze. „Tegenwoordig houdt men het afval aan boord of het wordt afgegeven bij veer man Van Schie, tegenover de Kaagsociëteit. Daar halen we nu elke week vier containers vuil op. Alleen de beroepsvaart neemt het jammer genoeg soms niet zo nauw met de mi lieuwetten. Gelukkig is de Rijkspolitie te wa ter erg aktief op het gebied van vervuiling. In de loop der jaren is duidelijk geworden dat de zorg voor het milieu voor iedereen belang rijk is. Zo'n schoonmaakactie kun je tegen woordig niet meer afschuiven naar de over heid". De Warmonders nemen, na drie jaar een en ander aan het Hoogheemraadschap te hebben overgelaten, de schoonmaak weer zelf ter hand.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5