oningen Burggravenlaan verkocht Hl laad akkoord met voorbereidingen Stevenshofpolder Merenwijk krijgt nieuwe boerderij Posthuum Erepenning voor Van der Sterre ad stelt bewoners via telegram op de hoogte t urge meester opent feestweek Pacellischool Cursisten Engels maken uitstapje naar Londen LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MAART 1979 PAGINA 3 i (1952) •cuMtoPDEN De bewoners van de Burggraven- an hebben van het Administratiekantoor id-Limburg (AZL) door middel van een te- te horen gekregen dat het complex gravenlaan verkocht is. De beheerder de panden in Leiden, Hopman, heeft tot d. 19 21? van opdrachtgevers nog niets ge- Biaf°r<i over wisseling van eigenaren. Ook gemeente Leiden kan geen informatie krij- over de nieuwe eigenaar. De bewoners de betrokken panden hebben nu in over rate"? met de gemeente besloten hun huizen )or Bouw- en Woningtoezicht op eventuele breken te laten onderzoeken om er op die Janier achter te komen wie als eigenaar ■ncT*« llto£eschreven moet worden om de verbete- rnaal. p&en aan brengen. Voorts zullen de be- loners naar voorbeeld van Oegstgeest een |ht. TV-j vereniging oprichten om sterker te staan in de strijd om hun belangen. Het gaat in Leiden om woningen aan de Burggravenlaan, Oppenheimstraat, Modder manstraat en Van Vollenhovekade, die nu door de beheerder van het Mijnwerkerspensi oenfonds, het AZL in Heerlen, zijn verkocht Omdat de woningen wel verkocht worden maar niet geleverd, wordt de eigenaarsover gang niet in de kadasters vermeld, zodat offi cieel het Mijnwerkerspensioenfonds eigenaar blijft. Hopman in Leiden blijft namens het pensioenfonds handelen en ook de huren blij ven naar hetzelfde adres gestuurd worden. In- tusen is, zoals bekend bij de andere woningen die het AZL verkocht heeft, gebleken dat deze verschillende malen werden doorverkocht. Naar aanleiding van de berichten van de af gelopen weken over deze verkooppraktijken van hun huisbaas, hebben de bewoners in Leiden een comité opgericht en via het comité een telegram gestuurd naar het AZL om tot een gesprek te kunnen komen. Een andere manier om contact te leggen met het adminis tratiekantoor bleek niet mogelijk. Wel heeft wethouder Waal een gesprek gehad met een van de directieleden van het AZL. „Ik heb vo rige week woensdag contact gehad met een van de directeuren om te kijken of de ge meente nog tussen de onderhandelingen die al gaande waren kon komen, maar deze man vertelde mij dat de verkoop de maandag er voor al rond was. Het enige dat we nog voor de bewoners kunnen doen is onderhandelin gen te voeren om in de verkoopcontracten een beding in te bouwen waardoor we hun rech ten veilig kunnen stellen. Maar ik krijg de in druk dat zo'n gesprek ook al niet meer moge lijk is", aldus de wethouder. Door de vragen die er over deze zaak aan b en w van Leiden zijn gesteld door het raads lid M. AKoning, wordt het college gedwon gen zich verder in de zaak te verdiepen. B en w wilen dat, volgens wethouder Waal, zo snel mogelijk doen: „Wethouder Verboom heeft zich bovendien bereid verklaard om de bewo ners terzijde te staan, meer kunnen wij niet doen omdat noch de kopers, noch de notaris sen die erbij betrokken zijn, zijn op te spo ren". De bewoners zullen zich donderdag avond in een vergadering beraden over wat hun te doen staat. De vergadering begint om acht uur in de Vredeskerk. let het hijsen van de t Le$ii^ieuwe schoolvlag heeft urgemeester A. Vis jfie, jistermorgen het startsein (egeven voor de pestweek die ter jelegenheid van het 25- erig bestaan van de Jacellischool aan de Tv-famlaan wordt gehouden. .Je burgemeester terrichtte de handeling |nder het toeziend oog lan alle leerlingen van |owel kleuters-als iasisonderwijs van de hooi, voor wie de lestweek speciaal is leorganiseerd. Na het iigge»t|laghijsen, zongen de iinderen met het purgemeestersechtpaar uit lie borst het schoollied Doio|n lieten ballonnen op. ioto) Vervolgens gingen Jij verkleed in optocht loor de wijk. LEIDEN Geboren: Reinout, zn v. M. Wallis de Vries en A. Y. L. de Heer; Danny Gerard us Salo mon, zn. v. G. N. Sluiter en J. Teske; Wiebe. zn. v. W. J. van den Ende en P. J. M. de Boer; Coen- rad Casper, zn. v. J. P. C. van der Peet en J. M. van Loon; Min- tra Rohinidevi, dr. v. S. Chotoe en R. S. K. Ibrahim; Maytri Ratnade- vi, dr. v. S. Chotoe en R. S. K. Ibrahim; Arenjette, dr. v. P. J. Kruijt en A. Jonker; Julian Mi chael, zn. v. R. G. Soden en D. J. Collins; Klazina, dr. v. W. J. Var- kevisser en I. van der Plas; Betti- na Maria, dr. v. T. Offenberg en E. S. M. Ruigrok; Elisabeth Thérè- se Melanie, dr. v. J. W. J. van Dijk en J. W. Goetheer; Eveline, dr. v A. N. Kuijt en K. Hoek; Chan tal, dr. v. H. de Hom en C. T. E. Janssen; Renkse Maria, dr. v. P. C. A. Leijten en A. M. L. van Beers; Saco, zn. v. P. J. Wientjes en E. Y. Geerts; Thomas, zn. v. F. Jonkman en C. C. van Keulen; Peter Leonard, zn. v. L. Groenink en H. M. Gibbs; Anne- marie, dr. v. P. Seed en J. C. de Mooij; Mirjam, dr. v. F. Paauw en C. van der Lip; Peter, zn. v. H van der Krogt en J. W. E. Bone- faas; Sandra, dr. v. H. A. van Ge il ecum en W. C. Hillebrand; Hie- ronymus Jacobus, zn. v. J. P. M Rozestraten en J. A. M. van Schooten; Simon Albert, zn. v. D. J. Schellingerhout en G. van der Vliet; Martine, dr. v. M van der Meij en M. Philippo; Helen, X". v. H. Heshusius en J. Nijboer; Mar- lous Wilhelmina Geertrui da, dr. v. J. Kroesbergen en M. G. van 't Hull. Tanden Het bureau gezondheidsvoorlichting presenteert vandaag in de bibliotheek van het GG en GD gebouw aan de Roodenburgerstraat voor het eerst een diaserie ten be hoeve van het basis- en buitengewoon onderwijs in Lei den. De serie heet „Je tanden, je gereedschap". Aan de hand van de dia's en een begeleidend boekje voor de leerkrachten kunnen projecten van start gaan op de ver schillende scholen. Science fiction Jongerenvereniging „Augustinus" houdt zaterdag 31 maart en zaterdag 7 april een science fiction filmfestival in haar gebouw aan het Rapenburg 24. Zaterdag 31 maart wordt de film van Roeland Kerkbosch getoond, waarin deze zijn toekomstvisie heeft gegeven over hoe Nederland er in 1979 uit zou zien. Verder zijn er korte filmpjes zoals „Spray Bomb, „Brainwash" en „Automania 2000". Tevens is de science fiction club aanwezig die de nodige informatie en documentatie geeft over alles wat met de SF te maken heeft. Zaterdag 7 april wordt een film met Peter Fonda vertoond die in een toekomstwe reld belandt waar duplicaten van alle mensen worden ge maakt. Beide filmvoorstellingen beginnen om half tien en de toegangsprijs is een gulden. Leden van de jongerenve reniging hebben gratis toegang. Promoties De heer A. Castel is aan de Leidse universiteit gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurwetenschappen, zijn proefschrift droeg de voor insiders veelzeggende ti tel „Gene products of alfalfa mosaic virus RNA 4-pri- mary structure of the coat proteins of strains VRU-tran- slation of AMV RNA 4 in the heterologous E. coli sys tem". Voor de leek wat eenvoudiger is de titel van het proefschrift van CH. Fahner: The morphology of yali and dani". De heer Fahner promoveerde hiermee tot doctor in de letteren. Het proefschrift handelt over twee talen in het centrale bergland van Irian Jaya, het vroe gere Nederlands Nieuw Guinea. H. Mis In de Kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 3 april om negen uur een H. Mis voor de overledenen ge houden. De dienst wordt verricht door pastoor A. Schra- ma van Oud Ade. Luit De Leidse luitist Hans van Wouw houdt zondag 1 april een lezing en een demonstratie over de luit. De bijeen komst in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17. De bijeenkomst begint om vier uur. De toegang is gratis. i Bezetting Haanstra- kweekschool opgeheven LEIDEN De bezetting van de Haanstra-kleuterkweek school aan de Vliet is giste ravond opgeheven. De bezet ting is in zoverre geslaagd te noemen dat de eindexamen kandidaten met hun actie de aandacht op hun benarde si tuatie hebben gevestigd. In de nacht van dinsdag op woensdag lieten de veertig leerlingen van de eindexa menklas zich in het schoolge bouw insluiten. Met de bezet ting van de school hebben de leerlingen, die geen van allen nog een baan gevonden heb ben, willen protesteren tegen de bezuinigingen in het kleu teronderwijs. Zij vinden dat minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen ernst moet maken met het verlagen van de leerlingenschaal op de kleuterscholen en met het creèren van duo-banen. Bo vendien willen zij dat er een blijvende mogelijkheid komt voor vervroegd uittreden en dat krachtig wordt doorge gaan met de integratie van het kleuter- en basisonder wijs. De bezetting had een rustig verloop. Zij was tevens be doeld als ludieke afsluiting van de schoolloopbaan voor de eindexamenkandidaten. De actie werd volledig gesteund door de leerkrachten, het schoolbestuur en het ouderco mité van de kleuterkweek school. Van lesgeven kwam het gjsteren, ook voor de eer ste en tweedeklassers niet. Ook de cursisten voor de hoofdacte werden gistermid dag in de actie betrokken.Ve- le solidariteitsverklaringen be reikten de bezetters gisteren. Onder meer het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en de sectie Opleidingen van de ABOP gaf in een telegram te kennen dat zij achter de actie stonden. LEIDEN De gemeenteraad in Leiden heeft gisteravond besloten om op de j plaats van de Wassenaarhoeve in de Me renwijk een nieuwe boerderij te bou wen. De aanvankelijk voor restauratie bestemde boerderij, waarbij de pijnlijke j geschiedenis rond het noodgedwongen vertrek van boer Vulpen nogal wat stof I deed opwaaien blijkt toch niet meer op I te knappen te zijn. De nieuwbouw van I de boerderij gaat de gemeente ongeveer j zeven ton kosten. I Een flink aantal partijen uit de raad heeft gisteren met tegenzin zijn fiat aan j het collegevoorstel gegeven. Het CDA 1 had de boerderij ui de tijd dat het „nog I niet te laat was" gerenoveerd willen zien, de PSP was nog steeds verbolgen over het feit dat het college in de loop van een paar jaar tot de conclusie heeft moe ten komen dat de hoeve niet verbouwd kon worden en de PPR zei met „pijn in het hart" voor het voorstel van het colle ge te zullen stemmen. Wethouder D. Tesselaar (onderwijs) was de enige man uit het wethouderspanel die de fouten, die door hem en zijn col lega's waren gemaakt, ruiterlijk toegaf. Het boerenbedrog van het college ver kreeg met deze schuldbekentenis welis waar enige loutering, al moet gezegd dat door de raad hierop slechts met boeren kiespijn geglimlacht kon worden. Een motie van het CDA-raadslid, me vrouw M. C. van Akkeren, om in de nieuwe boerderij een biologisch centrum onder te brengen, werd door de meer derheid van de gemeenteraad aangeno men. Het voorstel van mevrouw Van Ak keren gaat uit van een boerderij waarin op bescheiden schaal de mogelijkheid aanwezig is om bezoekers te laten zien hoe bijvoorbeeld biologische gewassen- teelt, oorspronkelijke boter- en kaasberei ding en het verwerken van schapenwol tot stand wordt gebracht Een en ander zou vergelijkbaar zijn met de wijze waarop in het Openluchtmuseum in Arn hem gewerkt wordt. Tegenstandster van het door de raad tot keuterboerderij ge bombardeerde bouwwerk was mevrouw M. Koning (PvdA),die maar weirug bleek te voelen voor het maken van „kleine kaasjes". „Wat hebben we er aan?", vroeg het raadslid zich vertwijfeld af. Ook de WD zag de kinderboerderij niet zitten (waarschijnlijk vanwege het kleine economische rendement) en stem de tegen het plan. Wethouder Tesselaar die de boerderij met zijn educatieve be stemming wel de moeite waard vond, be sloot de discussie met de toezegging aan de raad, dat hij een keuterboertje op dracht zou geven om de mogelijkheid uit te zoeken voor de inrichting van het bio logische centrum. In vrolijke stemming vertrpk- ken gistermorgen 35 deelne mers aan de cursus Engels, die in het Leidse Volkshuis wordt gegeven, naar Enge land. Zij zullen zich vijf da gen laven aan de architecto nische schoonheden van de stad Londen. Het initiatief tot dit reisje is door de cursisten genomen Lerares Lvdia Meeg zal zich in de Engelse hoofdstad ontpoppen tot reisleidster De Engelandvaarders keren zondag naar Leiden terug. Het iaee van de cursisten heeft overigens aanstekelijk gewerkt in net Volkshuis. In mei vertrekken de deelne mers aan de cursus Duits naar het Moezeldal voor een paar dagen. jt de geplande woningbouwschema's. Op een paar uitzonderingen na zijn alle moties die tijdens de debatten tegen de bijstellingsnota van het volkshuisvestings beleid waren ingediend er doorgekomen. Zo nam het college een motie van de WD om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om in het stadsgebiedje de Coebel bedrijven te vestigen over. Even eens konden het college en de meerder heid van de raad zich vinden in het voorstel van de PvdA om uit te laten zoeken in welke mate de verschillende opgeleverde complexen voldeden aan de behoeften en verlangens van de Leidse woningzoekenden. Wat de Coebel betreft zal ook de PvdA door het college op zijn wenken worden bediend, want de ambte naren van het Stadhuis krijgen binnen kort de opdracht om uit te vogelen of er via de juridische dwang van een bestem mingsplan sociale woningbouw in dit stadsdeel te eisen is. Op dit moment is de grond nog in eigendom van de pro jectontwikkelaar Eurowoning. De motie van .^et CDA en de vier Linkse oppositie partijen in de raad om een nota te laten samenstellen, waarin de verhouding tus sen te bouwen koop- en huurwoningen en de woningbehoefte van de burgerij tot uitdrukking komt. zal in een nader uitgewerkt collegevoorstel aan de orde komen. drie kleine raadsfracties van de PSP. PPR en D'66 waren alle partijen het er over eens, dat de Stevenshofjespolder als toekomstige bouwlocatie aan de beurt moet komen. De linkse oppositie meent dat er niet zo'n haast met de bouw behoeft te worden gemaakt, om dat dit de noodzaak om elders in de stad te bouwen zou kunnen verkleinen. Wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening en openbare werken) kon de raad giste ren gerust stellen met de mededeling, dat het te voeren volkshuisvestingsbeleid niet al te strak op de te verwachten bouwproductie is afgestemd. De zoge naamde „marsroute" van de ene bouwlo catie naar de andere zou, indien zich be paalde ontwikkelingen voordoen, verlegd kunnen worden. Hiermee kwam de wet houder tegemoet in de wensen van de gemeenteraadsleden L. Beijen (PPR) en C. Elzenga (WD), die hadden gepleit voor de mogelijkheid tot bijstelling van LEIDEN Mevrouw G. W. van der Sterre- Kat ontving gisteravond in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel de ere-penning van de vereniging Oud-Lei den voor het jaar 1979, die posthuum is toegekend aan haar echtgenoot, de bekende architect Piet van der Sterre. Het was de eerste keer dat deze penning werd uitge reikt. De commissie van voordracht van de pen ning motiveerde haar beslissing ais volgt: „Het werk van Van der Sterre kenmerkt zich door schoonheid en zorgvuldigheid op menselijke maat en door eerbied voor de historische vorm en vormgeving tot in klei ne details, maar vooral ook doordat het hem gegeven was deze eerbied inspirerend op overheid en medeburger over te dragen. Daardoor heeft Van dér Sterre op zeer we zenlijke. zichtbare en tot dankbaarheid stemmende wijze bijgedragen tot het behoud en herstel van het historisch stadsschoon van Leiden als in het reglement voor de penning van de vereniging Oud-Leiden be doeld". De architect Van der Sterre was met zijn architectenbureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straten verantwoordelijk voor de restauratie van onder meer de Hooglandse Kerk, de Marekerk, de Synagoge, het Hee renlogement, de poort van de Burcht, het Caeciliagasthuis en tal van hofjes. De in Koudekerk aan den Rijn geboren Van der Sterre overleed vorige jaar op 3 oktober op 63-jarige leeftijd. Het genoemde architecten bureau leidde hij vanaf 1954. De meerderheid van de gemeenteraad is gisteravond ak- gegaan met het voorstel van b en de voorbereidingen voor de be- van de Stevenshof door te la- gaan. De bouw van circa 4000 wo- in deze zuid-westelijke polder in de jaren tachtig, na de totstand- van de voorziene woonbebou- van de binnenstad, de oude wij- en Roomburg, gereali- moeten worden. Uitgezonderd de Mevr. Van der Sterre neemt de penning in ontvangst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3