Veeskens draagt wilskrachtig Oranje Opnieuw 1 gelijkspel B elgië ongarije itluistert ost- luitsland ZWARTKRUIS: „WERKVOETBAL IS GEEN SCHANDE" Drie halen twee betalen bij VVV Onderhandelingen PEC en De Lange W" O 5 S PAGIU— ORT LEIDSE COURAN Links: Jan Peters „danst" naar zijn sublieme treffer waarmee hij Oranje kort voor tijd op 3-0 zet. Chapuisat is te laat. J DONDERDAG 29 MAART 1979 PAGINA 15 •APEST Oost- land, met Nederland ld in froep vier de kwalificatieronde iet Europese karo- hap, heeft gisteren Boedapest met 30 rloren van Hongarije. itluisterend voor trainer »rg Buschner was voor- het optreden van de e reservedoelmannen idwaleit en Grapenthin, elk vijfenveertig minu- de geblesseerde Jür- Croy mochten vervan- Rudwaleit had schuld i het eerste doelpunt i Töröcsik in de 16e tuut. Grapenthin ging t vrij uit bij de tweede •ngaarse treffer van Ti- r in de 59e minuut. Het o werd volgemaakt door 'tar, zeventien minuten or het einde. Er waren 000 toeschouwers in het ^-stadion. Zwartkruis later. „Werkvoetbal is geen schande. Je moet nu eenmaal andere oplossingen bedenken om resultaat te behalen. Vanzelf kom je dan op werk lust terecht. Die hebben we nu voldoen de getoond. De jongens hebben zich enorm ingespannen. Daarom behoeven we ons niet te schamen. Integendeel zelfs. Ik ben blij met deze overwinning. Vooral na dat gesprek van maandag. Want dat heeft vanavond sterk door gewerkt". Beukwerk Een goede analyse van Jan Zwartkruis. Al vanaf de openingsminuten vocht Oranje als een ware leeuw. Met veel voetbalintelligentie ging dat helaas niet gepaard, maar het resultaat was toch wel dat de Zwitsers al na 45 minuten met de tong uit de mond op hun laat ste benen liepen. Zwartkruis: „Dat was ook de bedoeling. We wilden die Zwis- ters kapot spelen, zodat we na de rust definitief door zouden kunnen drukken. Het is allemaal volgens plan verlopen, want die doelpunten na rust waren een logisch uitvloeisel van het vele beuk werk in de eerste helft". Zonder iemand tekort te doen, verdient één speler in dat opzicht een eresaluut. Johan Neeskens. Nog geen twee weken geleden door Ajax-voorzitter Harmsen uitgemaakt voor een laffe, versleten voetballer, gisteren in Eindhoven de dra ger van het Nederlands elftal. Neeskens zette Harmsen voor schut, onderstreepte met dikke lijnen dat de Ajax-praeses op voetbalgebied een volslagen leek is. Als vanouds ging Neeskens tekeer. Zelfs in die mate dat zonder overdrijving gesteld kan worden dat Neeskens een van zijn beste interlands speelde. Neeskens was de gezichtsbepaler op het middenveld. Onvermoeibaar sleurde hij mannen als Peters, Wildschut en Poort vliet met zich mee. Jammer alleen dat Daardoor kon ik er nu doorheen. Voor de rust zou dat nooit gelukt zijn". Tus sen die twee treffers in lag het doelpunt van Johnny Metgod, ingevallen voor de aan de lies geblesseerde Willy van de Kerkhof. Koelbloedig kopte Metgod een pass op maat van René van de Kerkhof achter de uitblinkende Zwitserse doel man Burgener. Ongeschonden Drie-nul winst op Zwitserland. Het houdt Oranje volledig in de race voor Italië. Ongeschonden kan de ploeg zich opmaken voor de beslissende duels te gen Polen, waarvan de eerste voor be gin mei geprogrammeerd staat. Zwartkruis: „Die acht punten kan nie mand ons meer afnemen. Belangrijk is dat we tegen de Polen met dezelfde in zet spelen. Want nogmaals, ik schaam me helemaal niet voor werkvoetbal. Sterker nog: het getuigt van kracht en inzicht dat we ook in ons spel toe dur ven geven dat we niet meer de beschik king hebben over mannen als Cruyff en Van Hanegem. Ook zonder die groothe den kunnen we presteren. Dat is nu wel weer bewezen. Al gebeurde dat dan met voetbal dat niet altijd om van te water tanden was". ROB HARTOG Scoreverloop: 55. Kees Kist 1-0; 81. Johnny Metgod 2-0; 87. Jan Peters 3-0. Scheidsrechter: Hunting (Eng). Toe schouwers: 29.000. Nederland Schrijvers; Wildschut (Ste vens), Brandts, Jansen, Poortvliet; W. van de Kerkhof (Metgod), Peters, Nees kens; R. van de Kerkhof, Kist, Rensen- brink. Zwitserland Burgener; Brechbühl (Ponte), Chapuisat, Montandon, Bizzini (Wehrli); Botteron, Barberis, Hermann, Schnyder; Sulser. Elsener. VENLO FC VW speelt de komende week drie thuiswed strijden achter elkaar. Op zondag 1 april tegen Ajax, op woensdag 4 april 's avonds om half zeven tegen AZ'67 en op zondag 8 april tegen Vitesse. Om de gang naar het stadion niet al te zwaar te laten druk ken op de portemonnee van de trouwe bezoekers heeft de Limburgse eredivisieclub besloten tot de uitgifte van zoge naamde trio-kaarten. Daarbij kunnen de drie wedstrijden wor den bezocht voor de prijs van twee'. Rechts: De tweede helft van Nederland-Zwitserland werd on derbroken door twee jongeren, die door middel van een span doek wilden laten zien dat er volgens hen in Zwitserland poli tieke gevangenen worden gefol terd. De Zwitserse doelman Burgener kijkt een andere kant op. bombardeerd. Een goede greep, want Jansen corrigeerde en anticipeerde uit stekend, waardoor de (schaarse) Zwit serse tegenstoten meestal al onder schept werden voordat ze goed begon nen waren. Zwartkruis opgetogen: „Ik wist dat Jan sen het aan zou kunnen. Hij heeft uit stekend gespeeld. Een echte leider". En Jansen, zoals altijd bescheiden: „Het was in het begin wel even wennen. Ik speel tenslotte niet elke dag laatste man. Tevreden ben ik wel. Ook met het resul taat en natuurlijk vooral met de inzet. Ik blijf volhouden dat we alleen maar via keihard knokken het teruglopen van de kwaliteit kunnen compenseren". Het Nederlandse elftal beukte Zwitser land in de eerste helft kapot. Treffers bleven in die periode uit, maar de twaalf hoekschoppen die Oranje mocht nemen, zijn illustratief voor de pressie die Zwartkruis' discipelen uitoefenden. Na de pauze werd de honorering voor die noeste arbeid geïncasseerd. Want de uiteindelijke 3-0 had alles te maken met de inspanningen voor de rust. ZWOLLE In zwolle heeft een eerste gesprek plaatsgevon den tussen de Eredivisieclub PEC/Zwolle en de Rotterdamse fabrikant Gerard de Lange. Van Zwolse zijde namen aan dit gesprek deel de heren J. H. Wiersma, manager H. van Ginkel en voorlichtingsman H. Knoop. De Rotterdamse zakenman heeft hierbij een bod ge daan om een belangrijk aandelenpakket van PEC over te nemen. Het bestuur van PEC heeft nog geen beslissing" geno men. Sportwereld VALENCIA Trainer Mar cel Domingo heeft zijn ont slag gekregen bij Valencia. De vereniging stelde hem ver antwoordelijk voor de povere resultaten. FRIBURG Het Zwitserse voetbalteam heeft zich door een gelijkspel van 1-1 tegen Portugal geplaatst voor de eindronde van het UEFA- jeugdtoernooi. KIO DE JANEIRO De Braziliaanse voetbalclub Flu- minense is in financiële moei lijkheden gekomen omdat de club El Helal uit Saoedi Ara- bië nog steeds niet de half miljoen dollar heeft overge maakt die resteerde van de transfersom van de veelvoudi ge Braziliaanse international Rivelino. HAZERSWOUDE Voor de ereklasse heren tafeltennis won Tempo Team gisteravond de inhaalwedstrijd tegen Avanti met 6-4. VDHOVEN Werkvoetbal. Dat en Iets anders moet Oranje er door heen Iepen op weg naar de eindronden van Europees landenkampioenschap, plgend jaar zomer in Italië. En dat tat misschien nog lukken ook, want jet Nederlandse elftal zette gisteravond ■ér een stapje op de weg die uiteinde- r Rome leidt. Zwitserland werd [et de simpele cijfers 3-0 opzij gescho- in, maar achter die op het oog een- fcudige triomf gaan meer problemen thuil dan de argeloze voetballiefheb- jer wellicht vermoedt. ■PJvertuigend was het namelijk allerminst het volgepakte PSV-stadion. Uiteinde- jk kwam alles nog op zijn pootjes te- :ht, maar Oranje heeft wel bijna een "ur nodig gehad om de armoedig voet- uw 23 aUencle Zwitsers plat te krijgen. En dat jiag tekenend genoemd worden voor het liidige Nederlandse voetbal. Er is te reinig pure kwaliteit voorhanden, waar- 1,01s oor zelfs een armetierige tegenstander ls Zwitserland met de grootst mogelij- inspanning verslagen kan worden. '3i ïzet en wilskracht vormden de basis an het Oranjespelletje. De harde woor- 'k en, die maandag in Zeist vielen als re- ress6ctie op de nederlagen tegen West-Duits- ind en Italië misten hun uitwerking iet. Want in één opzicht verdient het ^.Jederlands elftal een compliment. De r* loeg heeft zich negentig minuten lang Tieggeknokt. En daar was het tenslotte lemaal om begonnen toen aanvoerder Vim Jansen na de afgang in het Itali- ise San Siro-stadion de mentaliteit an de jonge Oranjegarde hekelde. )at gesprek in Zeist werkte louterend, let verbloemde niet dat het met de )ure voetbalkwaliteit droevig gesteld is. gal Eerder deze week sprak bondscoach Jan Zwartkruis al de vrees uit dat het Ne- lerlandse voetbal in een neergang zit, et duel tegen de Zwitsers onderstreepte lie woorden, want buiten de bewonde- enswaardige inzet viel er weinig te ge- tieten in Eindhoven. Uitblinker Johan Neeskens typeert de inzet van het Nederlands elftal. Hij wringt zich tussen de Zwitserse verdedigers Hermann (links) en Chapuisat door. de persoonlijke initiatieven in Oranje uitbleven. Rensenbrink werkte hard zon der op te vallen, René v.d. Kerkhof draafde in zijn ijver zichzelfs weer eens regelmatig voorbij en Peters verschool zich teveel, durfde te weinig het gevecht met de Zwitsers aan, waardoor zijn ac ties veelal beperkt bleven tot risicoloze tikjes. Verdedigend was het Nederlands elftal goed. Zelfs zo dat doelman Piet Schrij vers eigenlijk een vrije avond had. Vooral te danken aan Wim Jansen, door Zwartkruis tot laatste man ge Drie doelpunten fabriceerde Oranje. Alle drie gescoord door spelersvvan AZ. De eerste (Kees Kist) was daarvan ver uit de belangrijkste. Die brak definitief het verzet van de Zwitsers. Het was een verdiende beloning voor Kist, die einde lijk als een volwaardig international ac teerde. Dat vond hij zelf later ook: „Ik had het gevoel erbij te horen. Ik werd nu ook veel aangespeeld. Daar ontbrak het meestal aan bij het Nederlands elf tal". Kist was de maker van het belangrijkste doelpunt, zijn clubmakker Jan Peters te kende voor de mooiste. Een juweeltje was het waarmee Peters Oranje op 3-0 zette. Subliem soleerde hij door de Zwit serse defensie, daarmee aantonend dat hij zich eigenlijk ten onrechte zo vaak verschuilt. Peters: „Vergeet even niet dat de Zwitsers helemaal op waren. arbiter Martinez zag er, zij het na een kor te weifeling, geen strafschop in. Tien minuten lager greep hij wel in. Van der Eist slalomde zich door de defensie en werd door Pezzey aan zijn shirtje vastgegrepen. De strafschop werd door Verandereycken onberispelijk inge schoten: 1—0. Na de pauze hetzelfde spelbeeld in de eerste twintig minuten: een heen en weer golvend, in hoog tempo uitgevoerd aanvalsspel met spec taculaire momenten voor beide doelen. Nadat Van der Eist een levensgrote kans op 20 on benut Had gelaten, kwam Krankl in actie. De spits van Barcelona was in het eerste deel vrijwel onzichtbaar geweest. Een fraaie actie betekende 11, toen hij na een pass van Schachner doeltreffend uithaalde. De stand in groep 2 is: 1. Portugal 3 2 1 0 5 4—2 2. Oostenrijk 4 2 1 1 5 7—5 3. België 3 0 3 0 3 3-3 4. Schotland 3 1 0 2 2 5—6 5. Noorwegen 3 0 12 1 3—6 BRUSSEL Het Belgisch elftal is geabon neerd op 11. Na Noorwegen en Portugal kwam gisteravond in het met 10.000 toe schouwers slecht bezette stadion van Ander- lecht tegen Oostenrijk in een wedstrijd uit groep twee van het toernooi om het Europese kampioenschap voor de derde keer deze eind stand op het scorebord. Bij de rust leidden de Belgen voor Vandereycken, die in de 21e minuut een strafschop benutte. Zestien minu ten na de hervatting bracht Krankl de par tijen op gelijke hoogte. Het resultaat was een reële afspiegeling van de krachtsverhoudingen in het veld. Oosten rijk nam de beginfase voor zijn rekening. Baumeister van liet afstand een hard schot lot, dat doelman Pfaff slechts met behulp van voorstopper Broos kon keren. Het was voor België het sein een vloedgolf van aanvallen op het Oostenrijkse doel te ondernemen. Bij één ervan werd Beverens spits Janssens door doelman Koncilia onderuit gehaald. De Spaan-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15