gewelddadige protesten |egen vredesverdrag Tanzanianen in Kampala Lichte sigaretten niet minder schadelijk ÏTGEVER VAN LTOOMRECEPT' BEROEP Van der Klaauw had vriendelijk en pittig gesprek met Ceausescu Busconducteur aan leuning vastgelijmd „.INSLAGEN IN PARIJS EN ISRAëL Portugees kabinet blijft aan Staking in Brazilië afgelopen JITENLAND LEIDSE COURANT, WOENSDAG 28 MAART 1979 PAGINA 9 [lEIDELBERGSE PROFESSOR: 'in onze correspondent Ami van Vree) DNN Een Heidelbergse togleraar heeft het sprook- verstoord dat het roken b „lichte" en filtersigaret- p minder schadelijk voor I gezondheid zou zijn, dan It roken van andere siga- tten. In de nieuwste uitga- i van het tijdschrift „Bild k Wissenschaft" schrijft jpf. Ferdinand Schmidt, te- ns lid van de adviescom- *-^ssie van de Wereldgezond- idsorganisatie, dat de hoe- elheid giftige stoffen in een sigaret slechts één van de factoren is, die bij rokers de gezondheid bedreigen. Andere factoren zijn de hoe veelheid sigaretten per dag, hoelang men al heeft ge rookt, wanneer men met het roken is begonnen, en vooral de mate waarin men inha leert. Bij diep inhaleren „op de longen" wordt het lichaam minstens 100 keer meer ver giftigd dan wanneer men al leen maar „paft". Tegenover dit gegeven is het effect van het terugbrengen van de hoe veelheid schadelijke stoffen als teer en nicotine met 30 of 40 procent vrijwel te ver waarlozen. In dit verband wijst de geleerde erop dat het aantal sterfgevallen we gens longkanker in de Bondsrepubliek nog elk jaar toeneemt, hoewel het markt aandeel van de „lichte siga retten" er inmiddels 85 pro cent bedraagt. Als zij werke lijk minder schandelijk wa ren, had deze ontwikkeling allang moeten zijn gestopt of teruggedraaid. Het tegenargu ment dat longkanker lange tijd verborgen blijft, weerlegt prof. Schmidt door te wijzen op een Brits onderzoek waar uit blijkt dat het aantal ge vallen van longkanker onder Engelse artsen met een kwart is verminderd sinds de helft van de artsen die vroe ger rookten deze gewoonte heeft opgegeven. Bij de rest van de Engelse bevolking stijgt het echter. Professor Schmidt acht het helemaal bedenkelijk om re clame voor lichte sigaretten te maken, wanneer men let op het gevaar van koolmo- noxyde. Bij kettingrokers blokkeert deze stof een deel van de rode bloedlichaamp jes en vormt daardoor een belangrijke oorzaak van har tinfarcten. Bij het roken van filtersigaretten nu krijgt men volgens de Heidelbergse hoogleraar meer koolmonoxy- de naar binnen dan bij siga retten zonder filter, waardoor de waarschijnlijke levensduur nog korter wordt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Busconducteur Mark Pollock (29) zal niet gauw meer „hou je stevig vast" roepen, voor hij zijn chauffeur het fluitsignaal geeft om door te rijden. „Hou je stevig vast" is de traditionele raad, die door lopend gegeven wordt op de openbare autobussen van Londen. Conducteur Pollock had zelf de leuning van zijn bus zo stevig vastgegrepen, dat hij hem niet meer los kon laten. Hij was namelijk grondig ingesmeerd met su- perlijm. Buspassagiers en toegesnelde brandweer slaagden er niet in de arme Pollock te bevrijden. rige stuk metaal op twee plaatsen door. Zo brachten ze Pollock naar een zieken huis. In het ziekenhuis hadden de dokters nog een half uur no dig om de superlijm op te lossen met aceton. Conduc teur Pollock vertelde, dat het allemaal begonnen was in Zuid-Londen, waar een groepje jeugdige grappenma kers hem opzettelijk op stang gejaagd had. Hij ver dreef de rakkers uit de bus, zonder te weten, dat ze de leuning bij de in- en uitgang van het rijtuig voorzien had den van een dikke laag su perlijm. Volgens een zegsman van London Transport, de orga nisatie van de Londense busdiensten, was het niet de eerste maal dat een van de conducteurs gevangen werd door middel van superlijm. Het eerste slachtoffer stapte onschuldig in een hoeveel heid van dit superkleverige goedje, dat uitgespreid was op de vloer van zijn bus. Hij kon daarna letterlijk geen kant meer uit specif e vuloj 3TW) bedrai i bij DAD/PARIJS (UPI/AP) De pro- ptie a* tegen het door Egypte en Israël ledig Ln vredesverdrag hebben gisteren ïderdejcele gevallen gewelddadige vormen tnomen. In Parijs werd een -palin&nsiag gepleegd op een joods stu- neethuis, waar tijdens het lun- vijftig studenten zaten te eten. tiij vielen 26 gewonden; drie van rijn er ernstig aan toe. In Israël m twee bomaanslagen gepleegd, e markt in Lod bij Tel Aviv werd rrouw gedood bij een ontploffing, voren had een bomexplosie in Jeru- i slachtoffers gemaakt e aanslag in Parijs, het werk van E jongeren die hard lopend een pak 0 i ingang van het restaurant depo- en, hielden enige orthodox-joodse aten een protestdemonstratie bij het irant, waarbij zij „PLO, moorde- i riepen. De PLO-vertegenwoordi- n Parijs liet evenwel weten niets le aanslag te maken te hebben en i mee zijn leedwezen te zullen uiten e opperrabbijn van Frankrijk. De twoordelijkheid voor de aanslag opgeëist door een groep, die zich autonome interventiecollectief tegen Jnistische aanwezigheid en het vrre- 1 ag" noemde. ■rdra, In Bagdad hebben de ministers van bui tenlandse zaken van 17 Arabische landen een oproep gedaan het vredesakkoord te torpederen. Men spreekt over eventuele sancties tegen Egypte, zoals een eventu eel uitstoten uit de Arabische Liga. Egy pte is zijn Arabische vijanden echter al een slag voor geweest door zijn lidmaat schap van de Liga te bevriezen. Egypte beschouwt de bijeenkomst in Bagdad als illegaal. PLO-leider Jasser Arafat drong aan op een economsiche boycot van Egy pte, waaronder een stopzetting van olie leveranties. Van Saoedi-Arabië, de voor naamste geldschieter van Egypte, kwam echter geen bijval. De Syrische minister van buitenlandse zaken Chaddam ver klaarde evenwel in Franrkijk dat alle Arabische landen hun steun aan Egypte hebben stopgezet. Hij zei te verwachten dat Sadat nog voor het einde van het jaar ten val zal worden gebracht. Egypte heeft, als voorzorgsmaatregel tegen even tuele kapingsacties, alle vluchten van Egyptair naar Syrië, Irak en Jordanië tijdelijk stopgezet. President Sadat heeft gisteren het Ame rikaanse Congres voorgehouden dat Isra ël het slepende probleem van de Palestij- nen moet oplossen, en Begin beloofde het Congres plechtig dit te zullen doen. Beiden drongen er bij het Congres op aan om de Amerikaanse steunmaatrege len, die in het verdrag zijn opgenomen, te ondersteunen. Israël heeft uw vriend schap nodig, verklaarde Begin en Sadat zij dat Egypte moet worden beschermd tegen militaire avonturen. Tegenover verslaggevers uit Israël ont hulde Sadat dat de Sovjet-Unie hem in 1972 had gevraagd om met wijlen pre mier Golda Meir te onderhandelen over een vrredesverdrag. Hij had dit van de hand gewezen, omdat de Israëlische pre mier zou onderhandelen vanuit de Israë lische overwinning in de Zesdaagse oor log van 1967. Volgens Israëlische bron is het bezoek van Begin aan Cairo van volgende week een week uitgesteld, omdat er meer tijd nodig is voor voorbereidingen. Sadat heeft dit bericht evenwel bestempeld als onzin. Sadat gaat deze week naar de Bondsrepubliek. Vandaag is Israël begonnen met de ont ruiming van de stad EU Arish in de noordelljkle Sinaï. De stad zal, zodra zij in Egyptische handen is, de plaats van onderhandeling over de toekomst van Gaza en de Westelijke Jordaanoever wor den. Een overzicht van de ravage na de bomaanslag in de Parijse Rue Medicis. HINGTON De uitge- an het maandblad „The ressive Magazine" gaat ger beroep tegen de uit- ik van een rechter in aukee, dat het blad een el over een atoombom nag plaatsen, it artikel doet de freelan- tirijver Howard Morland ferig uit de doeken hoe Itoombom werkt. Hij zegt irtikel te hebben geschre- via informatie die voor Een vrij te verkrijgen is. ind heeft er een jaar gewerkt. Hij haalde zijn rens uit bezoeken aan ncentra (via van over- wege georganiseerde ex- es) bestaande lectuur en ■ekken met deskundigen. Amerikaanse regering je een actie om het arti- egen te houden, nadat de lredacteur van het blad kopie van het artikel ter icatie had opgestuurd het ministerie van ener- Het artikel is door des- igen als zeer accuraat lid. Volgens het ministe- an energie staan er zeker basisgegevens in het ar tikel, die nooit eerder in het openbaar zijn gepubliceerd. Volgens hoofdredacteur Erwin Knoll toont het artikel aan hoe gemakkelijk gegevens over een dergelijk afschuwe lijk wapen te verkrijgen zijn. Het wordt volgens hem tijd, dat de Amerikaanse regering daaruit bepaalde conclusies trekt. Die conclusies zijn ook niet getrokken, toen een Ame rikaanse student een paar jaar geleden ongeveer hetzelf de aantoonde door zonder ge heimen te schenden, een een voudige atoombom te maken, aldus KnolL Het artikel is volgens hem hard nodig om de verantwoordelijken wakker te schudden. „Het enige dat hier in het geding is, is de persvrijheid en de vrijheid van het Amerikaanse volk'V aldus Knoll. De rechter in Milwaukee dacht er anders over. „Je kunt vrijheid niet genieten als je niet eerst de vrijheid hebt om te leven", aldus de rech ter. De zaak zal nu eerst die nen bij het gerechtshof in Chicago. Stralend en innemend glimlachend poseert hier de meest charmante grootmoeder van het Verenigd Koninkrijk met de door haar gewonnen bokaal. Het is de 45-jarige Patricia Stables. Ze had ook nog andere redenen tot lachen want zij won buitendien nog eens 4000 gulden en een vakantie voor twee in Sierra Leone. rkmenen in n in opstand SRAN (AP) In de stad ud-e-Qabons in het loosten van Iran zijn ren hevige gevechten uit- tken tussen Turkmeense leden en regeringstroe- In een conflict over de selijke landrechten. |ns de berichten die Te- I bereikten zijn dertig', inen om het leven geko- en verscheidene gewond Lkt. iad-e-Qabous ligt onge- 50 kilometer van de i met de Sovjet-Unie en (el aan de Kaspische Zee. lad, gelegen in de provin- Gorgan, wordt omringd vruchtbare valleien van de meeste grond toe- ort aan gepensioneerde lire officieren en hoge fenaren. gevechten begonnen toen lerden Turkmeense boe- probeerden enkele stuk landbouwgrond weer zich op te eisen en hier- werden tegengehouden plaatselijke en rijkspoli- NAIROBI (Rtr) Personeel van de Verenigde Naties in de Oegandese hoofdstad Kampala heeft vanmorgen gemeld dat daar zwaar wordt gevochten en dat tanks met Tanzaniaanse emblemen in. de straten rijden. Dit wordt bericht door een VN-functionaris in de Keniase hoofdstad Nairobi. De Vere nigde Naties zijn voornemens al hun personeel dat ongeveer 100 man omvat uit Oeganda te evacueren. Dictator Idi Amin van Oeganda verklaarde gisteren nog dat zijn Oegandese troepen door de omsingelende Tanzaniaanse troepen zijn gebroken en dat de weg tussen hoofdstad Kampa la en de internationale luchthaven Entebbe weer open is. Men sen die in de omgeving van Entebbe wonen vertelden dat er rond dat tijdstip explosies te horen waren. Maandag meldde de Oegandese radio dat Entebbe was afgesloten door Tanzani anen. De Oegandese radio liet gisteren nog weten dat Amin druk bezig was zijn troepen aan het front aan te voeren". Ook toen werd niet gemeld waar Amin zich bevond. Eerder op de dag was door een militaire woordvoerder, een term die vaak gebruikt wordt om Amin zelf aan te duiden, een bericht ont kend dat Amin uit het land zou zijn gevlucht. De Libische lei der Gaddaffi heeft de Tanzaniaanse leider Nyerere een ultima tum bezorgd waarin hij dreigt Tanzania de heilige oorlog te verklaren wanneer de troepen van Nyerere niet binnen 24 uur het Oegandese gebied verlaten zullen hebben. Ondanks het- dreigement, zo zei Nyerere, zal de houding van Tanzania ten opzichte van Oeganda niet worden gewijzigd. Definitieve bestemming „buik van Parijs PARIJS (DPA) De „buik van Parijs", waar tot 1971 de markthallen hebben gestaan, heeft eindelijk een definitief bestemmingsplan gekregen waar, behalve de communis ten, de gehele gemeenteraad achter staat In september zal het „forum" worden geopend. Dit drie ver-, diepingen tellende glazen ge bouw in de vorm van een amfitheater zal ondergronds gelegenheid bieden voor win kelpassages en vermaakscen tra. Er komt verder een park met woningen, kantoren en een hotel er omheen. De enige doorn in het oog van de Parijzenaars is de „bunker", een betonnen ku bus die echter met een muur en schijn vensters zoveel mo gelijk gecamoufleerd zal wor den. Het bouwproject in de „buik" heeft de stad van 1973 tot nu al naar schatting 300 miljoen gulden gekost. (Van onze speciale verslaggever Evert Mathies) BOEKAREST „Vriendelijk en pittig", zo typeerde de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Van der Klaauw gisteren het één uur lange gesprek dat hij had met de Roemeense president en partijleider Ceauses cu. Centraal in dit gesprek stond, evenals in de besprekingen van maandag met de Roe meense minister van Buitenlandse Zaken An drei, de voorbereiding van de vervolgconfe rentie van Madrid van volgend jaar, waar van gedachten gewisseld zal worden over de uitvoering van de Slotakte van de in 1975 in Helsinki gehouden conferentie over vrede en veiligheid in Europa. De Roemeense president legde in het gesprek met Van der Klaauw de nadruk op de nood zaak van ontwapening. Een zaak waarvoor de Roemenen zich met hun specifieke plaats in het Oostblok sterk inspannen door het doen van talrijke voorstellen aan andere Europese landen in Oost en West. Van der Klaauw rea geerde dat ontwapening ook de Nederlandse regering sterk bezighoudt, maar dat een ander wezenlijk onderdeel van de Slotakte van Hel sinki de mensenrechten eveneens grote aandacht van alle Europese landen dient te krijgen. Ceausescu zei dat elk land zelf moet uitmaken welk beleid het met betrekking tot de mensen rechten wil voeren, waarop Van der Klaauw reageerde, dat alle Europese landen de ook op dit punt duidelijke Slotakte van Helsinki heb ben ondertekend. Roemenië beschouwt zich zelf als een ontwikkelingsland. Recht op een zekere welvaart is eveneens een mensenrecht, aldus de Roemeense autoriteiten. Van der Klaauw vertelde dat de naam Am nesty International (de organisatie die zich in spant voor het in vrijheid stellen van politieke gevangenen in de hele wereld) in zijn gesprek met Ceausescu vele malen is gevallen. Tijdens een Nederlands-Roemeense bespreking in Boekarest zijn ook de economische betrek kingen tussen de beide landen aan de orde geweest. Er is sprake van een duidelijke en krachtige groei in de wederzijdse handel, maar de uitvoer van Roemenië naar Neder land was in 1978 met 386 miljoen aanzien lijk groter dan de Roemeense invoer uit Ne derland 184 mimljoen). In de besprekingen van gisteren is de suggestie gedaan een han delsmissie uit Nederland naar Roemenië te la ten gaan, omdat de indruk bestaat dat het Nederlandse produktenpakket in Roemenië onvoldoende bekend is. Tijdens het Nederlandse bezoek aan Boeka rest hebben zich buiten de officiële delegatie om twee incidenten voorgedaan. Na de al ver melde tijdelijke vastzetting van een NOS-jour- nalist (die een leidende figuur in de Roemeen se beweging voor de godsdienstvrijheid wilde bezoeken) hebben kort daarna drie Nederland se journalisten enkele uren op een politiebure au gezeten, nadat zij getracht hadden een lei der van de vrije vakbond te spreken te krij gen. De man bleek enkele weken geleden ge arresteerd te zijn. De Roemeense minister van Buitenlandse Za ken Stefan Andrei heeft zijn Nederlandse col lega Van der Klaauw toegezegd, dat hij per soonlijk aandacht zal schenken aan de door de Nederlandse minister meegebrachte lijst van 24 Roemeense vrouwen en mannen, die op een uitreisvisum wachten omdat ze met hun Nederlandse geliefde willen trouwen. Niet genoeg benzine; dan maar fietsen Waarde oliecrisis niet toe leidt. Deze twee politiemannen Kenneth Jones en Nick Sigeti doen in Buffalo hun dagelijkse patrouille op de fiets. Dit heeft iets te maken met de noodzaak om zoveel mogelijk energie te besparen. Hoe zij eventuele arrestanten naar het bureau moeten brengen is niet duidelijk, want de fietsen hebben geen bagagedrager. LISSABON (Reuter) - Pre mier Carlos Mota Pinto van Portugal heeft gisteren ge zegd dat zijn kabinet van partijloze technocraten zal aanblijven, ondanks de afwij zing van zijn bezuinigingsbe- groting. Na een gesprek van vijf uur met president Antonio Ramal- ho Eanes zei Mota Pinto te gen verslaggevers dat de pre sident zijn vertrouwen in het kabinet had bevestigd. Dit zal in het parlement met een nieuwe begroting komen, maar zij zal niet veel verschil len van die. welke vorige week donderdag met 46 tegen 43 stemmen werd afgewezen. Dissidenten vallen reisbeschikking in Tsjecho-Slowakije aan PRAAG (Reuter) De Tsje- choslowaakse dissidenten die verenigd zijn in de beweging „Handvest-77" hebben een do cument uitgegeven waarin zij ingaan op de beperkingen die in hun land gelden voor rei zen naar het buitenland. Zij noemen die beperkingen strijdig met de grondwet en internationale verdragen over mensenrechten. Onder de redenen die het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken, dat zowel paspoort als visum moet uitgeven, kan aanvoeren om iemand een reis naar het buitenland te ontzeggen, zijn volgens Handvest-77, de over weging dat de reis niet in het belang van de staat is, dat de aanvrager zich op een vorige reis naar het buitenland niet goed heeft gedragen en dat de aanvrager in de gevange nis heeft gezeten. Het document zegt dat waar het ministerie de drie redenen niet specificeert, het de ver denking op zich laadt partij dige beslissingen over visa en paspoorten te nemen. SAO PAULO (Reuter) - De metaalarbeiders in het indus triegebied van Sao Paulo in Brazilië hebben gisteravond gestemd vóór beëindiging vin hun twee weken oude staking en hervatting van het werk op woensdag. Door de actie was de plaatelijke auto-indu strie verlamd. Tot de beëindiging van de staking werd besloten op ba sis van een regeling met de werkgevers. Bezoek Giscard aan Sovjet-Unie uitgesteld MOSKOU (Reuter) Het be zoek van president Giscard, d'Estaing aan de Sovjet-Unie, dat van 29 tot 31 maart plaats zou hebben, is drie weken uitgesteld in verband met de gezondheidstoestand van partijleider Brcznjev. De gezondheidstoestand van Breznjev is al enige tijd on derwerp van speculaties. De Russische leider is afgelopen vrijdag voor het laatst in het openbaar opgetreden, toen hij premier Knangsak van Thai land ontving. Tweehonderd vijf tig Franse wetenschapsbeoefenaars, on der wie de Nobelprijswin naars Alfred Kastler en An- dré Lwoff, hebben een brief geschreven aan president Gis card d'Estaing, waarin ze hem vragen tijdens zijn ko mende bezoek aan Moskou te pleiten voor vijf joodse ge leerden in de Sovjet-Unie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9