URN HUIS UT HET TOVERWOORD IN DE MODE IS GLANS IN ALLERLEI TINTEN Priester-religieuzen kiezen kant van de machtelozen /*fV Kwestie Houtepen weer in universiteitsraad van KU Nijmegen kerk wereld Schoenen kopen wordt kwestie van voeten meten Binnenland" LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1979 PAGINA 7 DOOR TINY FRANCIS Het bruist in het make-up- wereldje van nouveauté's, want met de mode is de make-up radicaal veranderd. Fel gekleurde cosmetica we dijvert in effect met de ne- onkleuren van brede cein tuurs. tuinslangarmbanden en perspex pinbroches, die zowel blazers als glimmende bloesjes sieren. Naturel kleurtjes in de maquillage kim je wel vergeten. In de nieuwe trend maakt de blus her de wangen tot de juk beenderen rozerood, worden de ogen zwart omlijnd en de wimpers zwart aangestreken met mascara. Paars met roze of zilvergrijs wordt de oog schaduw. die de rozerode koontjes op de slapen ont moet. Discolook? Wel een beetje, maar we hebben het nu over mode, wat niet bete kent dat iedereen zich zo'n palet moet aanmeten. Typerend bij dit alles is dat de foundation bleek moet zijn. (We lopen weer achter de romantiek aan). Op een porseleinachtige teint komt het nieuwe kleurengamma het beste uit. Min of meer nieuw is ook de goudglans op de wangen en oogleden (goudachtige eyeshadow be stond al eerder), maar met de cocktailjurk is de glamour van Dorothy Lamour, van oen Monroe en een Ginger Rogers teruggekomen. Haren omhoog geborsteld en een rood of fel oranje pruillip. Toverwoord in de mode is glans, fluoriserend vanaf "het gelaat, uitstralend van wazig metallic effecten in stoffen en ook van de huid! ..Glow-satin-make-up" van Revlon bestaat dan ook uit een flink aantal verschillende glanstinten. Het fijne is dat dc produkten voor 12 pro cent uit kleurelementen be staan en voor 88 procent uit vochtregulerende bestandde len, wat zeer verfrissend is voor de huid. Met de zwaar dere make-up moet de huid verzorging extra aandacht krijgen. Leve de vrijmoedige kleuren, jubelt het Huis Lancöme, waardoor duidelijk is waar het heen wil... Lancóme laat onder meer de ogen helder blauw opmaken in combina tie met vegen parelmoer om aan de vele tinten blauw die door de mode zwieren, tege moet te komen. Diepreinigen- de „voorbewerking" geschiedt met „Les Bienfaits de Lancó me" als avond-démaquillant en „Bienfait du Matin Colo re". die moet zorgen voor de lichtgekleurde, bleke teint. „Canelle"-eyeliners staan door de wat kleuriger make up centraal bij het vrouwen gelaat 1979. Van Lancóme is er een automatische eyeliner (Traceur-Matic) op te bren gen met een uiterst fijn kwastje van maar enkele marterhaartjes. De lijntjes om de ogen moeten wel don ker. maar fijn getrokken worden. Cluiique, het uitstekende huis met een reeks van verzor- gingsprodukten voor de aller gische, maar ook voor de normale huid, verrast met oogpotloden, „Eyeschading Pencils" in drie nieuwe mo- detinten: Charcoal Brown. Charcoal Blue en Charcoal Green, die tevens als eyesha dow dienst kunnen doen. Oogleden kunnen gevoelig zijn, maar deze pencils heb ben vele alternatieve derma tologische tests (gelukkig niet door de te verfoeien dier proeven) ondergaan en wor den door de meest allergi sche huid verdragen. Bruinen en beschermen Helena Rubinstein buigt zich al over de zonneprodukten. De nieuwe serie „Golden Be auty" berust op een exlusief principe. Dit produkt bronst niet alleen, maar beschermt tegelijk door de erin ver werkte stof premelanine, wel ke wordt omgezet in het bruin-pigment melanine, dat zich spontaan tijdens het zonnebad in de huid ontwik kelt. Binnenkort in de winkel dus „Tan in a minute", „Sheer Face Bronzer" en „Spun Gold Highlighter", waarin goudschilfers zitten voor zomerse nachten om wangen, schouders en decol leté te versieren. Zevenenzeventig procent van de mensen met een blanke huid wordt eerst bruin na verbranding, 9 procent ver brandt zonder bruin te wor den. 14 procent wordt bruin zonder te verbranden. Dit be tekent dat goede zonnepro dukten voor een vakantie in landen als Spanje. Tunesië en Marokko onontbeerlijk zijn. Estee Lauder bracht een nieuwe „Invisible Sun Block" (beschermingsfactor 9) en Self Action Tanning Creme. Het eerste produkt is een transparante vloeistof, die te gen schadelijke UV-stralen beschermt, ook als er aanleg voor pigmentvlekken aanwe zig is. De Self Tanning is een „snelle" doe-het-zelver Felle kleurtjes, blushers en eyeliner voor de komende zomer (als verschijnsel echter niet nieuw onder de zonneproduk ten), die opgebracht in de badkamer zonder zonnebad binnen 3 tot 5 uur een na tuurlijke bruining geeft. Gaat men echt in de zon liggen, dan is een zonnebrandolie of emulsie met hoge bescher mingsfactor geboden. Geurtjes wel een zeep is een samen stelling van aroma's, beteke nisvol samengevoegd door de compositeur. Het is een mé lange van bloemen, kruiden, zaden, mossen, houtsoorten, stengels uit vreemde, verre landen zoals o.m. de dure Bulgaarse rozen, patchouli- olie. Maar ook onze eigen jasmijn of het St. Janskruid kan erin voorkomen. De compositeur experimenteert in zijn lab, totdat hij iets be- het stoutmoedige met zijn vredigends heeft „gecompo neerd". (Typisch is dat deze „neuzen" altijd mannen zijn. Bij mijn weten heeft nog geen vrouw een Grote Geur zelf ontworpen.) De „kop" van een parfum zijn de geuren, die vluchtig wegvlinderen, het „hart" is de persoonlijke geurtoets die blijft hangen. Op de markt zijn een aantal geuren geko men voor man èn vrouw. De man wil niet langer alleen ruiken naar sigaren, paarden en leer. „Super Fragrance" (pas kort te koop) van Etien- ne Aigner, beroemd om zijn tassen en lederwaren, is een mannelijk parfum met hou tachtige toetsen, kruiden als peper, tijm, kaneel, kruidna gel samen met cederhout en palissander, natuurlijk tabak, amber en patchouü. Merk waardigerwijze zit in dit par fum een duo-element. De sportieve vrouw trekt er ook „de neus" niet voor op. Elk goed parfum heeft iets magisch. Het trekt mensen naar elkaar toe; er zijn vrou wen die mannen zo hebben betoverd door de om hen heen hangende geur, dat ze meteen hun hart aan haar verloren. In de streekroman is die geur „vers hooi" of „bloeiende meidoorn", in de romantische boeken: „melat- ti" of leliën. Aangezien par fum echter als gezegd altijd uit een complex van geuren bestaat is dit „boekenwijs heid" aangezien in werkelijk heid moeilijk valt vast te stellen, wat men nu precies ruikt. En hier hebben we het mysterie ten voeten uit. Het allernieuwste parfum van Cosparfrance heeft zich de voortreffelijke naam „Magie Noire" aangemeten, waardoor de vreemde hartstochten die geuren kunnen opwekken, uitstekend worden gesymboli seerd. De magnifieke geur (waarin galbanum, Bulgaarse roos, yiang yiang, mirre, wie rook, jasmijn, houtsoorten, korstmos, zonneroosjes) werd half maart in het Huis van Loon (een oude Amsterdamse burgemeestersfamilie, waar van de nazaten nog op de bovenste verdieping van een patriciërshuis aan een gracht wonen) gepresenteerd in het bijzijn van hoge gasten der Franse ambassade en de Franse handelsattaché in Ne derland. „Magie Noire" wil de man best laten wegdro men in de bekoring van de vrouw, die zich als Venus aandient. Bovendien heeft het de toon, die goed past bij de huidige mode, preludië- rend op het thema pralende aanwezigheid! In april gaat Barbare (Dioressence) probe ren de Nederlandse markt te veroveren. Het is een par fum, welke het best aan te duiden is als hchtklassiek, maar ook een beetje stout moedig. Tot slot staat speci aal voor meneer de nieuwste geur voor het buitenleven op stapel: „Aramis Devin", wel ke begin mei uit Amerika naar Holland komt overvlie gen (Lauder). Zo maar even buiten passen is er na eind 1980 niet meer bij. als alles tenmin ste doorgaat ledereen zal dan eerst naar binnen moeten om zijn voeten te laten meten, zowel in de lengte als in de breedte. „DAAR KOMT MAAT 43!" IN 1980 VERLEDEN TIJD? Nederland heeft nog geen besluit genomen of het zal overschakelen op het nieuwe systeem „Mondopoint", waarbij niet de schoenmaat, maar de voetmaat als uitgangspunt dient. Met deze gedachte speelt reeds jaren lang een speciale commissie van de ISO, een in ternationale organisatie voor standaardisatie. In 1976 verklaarden op een bijeenkomst in Genève eenentwintig landen zich akkoord met een eventuele invoering van het nieuwe systeem. De bedoeling is over de gehele wereld het zelfde maatsysteem in te voeren, een omwen teling in de schoenindustrie, die voor oktober 1980 plaats moet vmden. Voordien moet er althans in Nederland nog heel wat water door de Rijn vloeien. De schoenverkopers zul len dan met meer uitgaan van maten, maar van millimeters, waarbij niet alleen de lengte van de schoen in het geding komt doch ook de breedte. Elke voet zal zoals reeds bij de aankoop van kinderschoenen gebeurt dooi de verkoper moeten worden gemeten. Het ge middelde aantal millimeters voor een vrou wenvoet is 230 lengte en 85 breedte. De man nen voet is gemiddeld 270 mm x 95 mm. Ir W. Gaspar van het Nederlands Normalisa tie Instituut in Rijswijk: „Het motortje is lo pende, maar we moeten eerst eens afwachten hoe de Nederlandse schoenfabrikanten op deze internationale schoenmaatverandering zullen reageren. Zij zijn op hun beurt weer afhankelijk van hun verenigingen (bij elkaar zo'n vijftien), grossiers, importeurs en detail listen. Wel kan ik zeggen dat in algemene zin de industrie positief staat tegenover een una niem systeem van een maatindeling in milli meters. Maar we moeten ook rekening hou den met de consument". Bij de consumentenorganisatie houdt men nog een slag om de arm. Aan de plannen van de ISO zitten grote consequenties vast. Ervaringscijfers ontbreken vooralsnog; boven dien zullen er voor bedrijven investeringen mee gemoeid zijn, die in de miljoenen lopen. Machines zullen moeten worden aangepast aan het nieuwe systeem. Voorts is er nog sprake van een gewenningsproces van de schoenverkoper. Ziet hij nu iemand binnen stappen dan weet hij automatisch: daar komt maat 43. Daarmee is het dan afgelopen. Een voordeel is de grotere nauwkeurigheid. Zoals bij een kinderschoen reeds gebeurt, wordt dan elke voet apart gemeten. Te kleine schoenen kopen is er dan praktisch niet meer bij door het overduidelijke meetsysteem. Het zou dwaasheid zijn een schoen te kopen van 230 mm, als de meetlat (of wat het dan ook mag worden) een lengte van 234 aangeeft. Ook is het plezierig dat het afgelopen is met het euvel van de verschillende schoenmaat aanduidingen in de diverse landen, hoewel sommige fabrieken de schoen al voorzien van maatcijfers van die verschillende landen. De heer Rotteveel, algeheel bedrijfsleider van het hoofdkantoor Bally-Smit: „We staan na tuurlijk open voor alle suggesties, maar we vragen ons af: is dit een haalbare kaart? Wie deze omwenteling op poten wil zetten, moet wel weten waaraan hij begint. Er zijn enorme kosten aan verbonden voor het bedrijfsleven. Persoonlijk zou ik liever willen dat alle schoenverkopers, ook die van de laten we zeggen meer populaire zaken, wat meer aandacht aan het passen van schoenen zou den besteden. Soms wordt er met de pet naar gegooid. Voor mijn part mogen alle schoenen maat 47 hebben. Het gaat er mij om voor elke voet de juiste schoen te vinden. In millimeters uitgedrukt heeft nagenoeg ie dereen verschillende voeten. Als de ene vöet wat zwaarder, wat gespierder is, dan zijn er voor de schoen aan de andere voet, die dan logischerwijs iets aan de ruime kant is, nog altijd voorzieningen te treffen. Dat wordt bij kinderschoenen toch ook gedaan. Maar als het besluit eenmaal gevallen is, moet iedereen natuurlijk meedoen. Anders krijg je verwar ring. Vooralsnog wachten we af hoe de zaak zich gaat ontwikkelen". Een woordvoerder van een der Van Harens schoenzaken: „Ik heb zo'n idee. dat de klan ten aan de oude maten blijven vasthouden en dan is het voor ons moeilijk omrekenen. Het zou als het doorgaat wel eens een pro ces kunnen zijn dat pas na verloop van jaren goed functioneert". Tijdens de algemene vergadering van de Stich ting Nederlandse Priester Religieuzen (SNPR), die in Heeswijk werd gehouden, hebben de aan wezige hogere oversten van orden en congrega ties zich unaniem uitgesproken voor deelname aan de „tegenbeweging". Daarmee zeggen zij mo rele en daadwerkelijke steun toe aan degenen die zich aktief opstellen in de oplossing van de derde-wereld-problematiek en tevens betrokken zijn bij de problemen van de marginale groepen in eigen land. Door middel van de tegenbeweging wordt stem gegeven aan hen die binnen het huidige systeem en de huidige beweging van het ekonomische en maatschappelijke stelsel geen stem meer hebben. Bovendien streeft men naar het blootleggen en het bestrijden van de machtswillekeur, waaraan een groeiend aantal mensen onderworpen is en die hun de meest fundamentele mensenrechten onthoudt, aldus een communiqué. Dc hogere oversten van religieuze gemeenschappen bekrach tigen met hun beslissing eveneens dat naar de lijn van het Evangelie de kerken de kant moe ten kiezen van de machtelozen, zelf ook machte loos moeten worden en van daar uit moeten wer ken aan recht en levensmogelijkheid voor ieder een. En dit alles'gerealiseerd binnen de concrete werkelijkheid van alledag, met al zijn maatschap pelijke en politieke verwikkelingen. De SNPR-vergadenng kwam tot deze stellingna- me, nadat door de ontmoetingen met onder meer vertegenwoordigers van het Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssamenwerking (IKVOS), het vormingswerk van dergelijke bewegingen werd ervaren als een concrete invulling van mis sionaire bewustwording in Nederland. Met het aanvaarden van een aantal resoluties hebben de leden van de SNPR zich verplicht er naar te streven, dat ook de andere Nederlandse stichtingen van religieuzen zich in het bijzonder instellen op die groepen in de samenleving die het meest in de knel zijn geraakt, en dat alle ge ledingen waarmee de SNPR zich binnen de we reld van de religieuzen verbonden weet op dezelf de lijn gebracht worden. Daarenboven zullen de SNPR-leden het proces van betrokkenheid bij de tegenbeweging ook in eigen orde of congregatie bevorderen. De- voorgestelde onder wijsopdracht bij een V gastdocentschap van dr. Houtepen aan de N| theologische faculteit van de universiteit van Nijmegen kwam voor een groot deel overeen met de op dracht die dr. Houte pen zou hebben gekre- Jgen bij een benoeming tot gewoon hoogleraar. Een benoeming die in dertijd niet de vereis te goedkeuring van de bisschoppenconferentie heeft verkregen, op grond van het feit, dat dr. Houtepen ge huwd priester is. Daarom heeft het col lege van bestuur van de universiteit niet zijn fiat gegeven aan een gastdocentschap. Het college van bestuur heeft dit, volgens het univer siteitsblad van Nijmegen, ge antwoord op schriftelijke vragen van Theo Krabbé, studentlid van de universi teitsraad. De kwestie heeft op de theologische faculteit nogal wat beroering veroor zaakt. Volgens de theologen zou het college van bestuur volstrekt overbodig en tegen de afspraken in de bisschop pen in de kwestie van het gastdocentschap hebben ge mengd en het daarmee „de nek hebben omgedraaid". Het college van bestuur zegt de kardinaal alleen maar te hebben gevraagd wat zijn oordeel over het gastdocent- shap was „bezien in het licht van de mening van de Nederlandse bisschoppencon ferentie met betrekking tot de boeming van gehuwde priesterdocenten aan theolo gische faculteiten". Het college meende zonder overleg geen beslissing te mogen nemen, die zeer dui delijk in strijd was met de geest en strekking van de destijds door de bisschop penconferentie genomen be slissing. In de eerstvolgende bijeenkomst van de universi teitsraad zal op de kwestie worden teruggekomen. Nieuwe commissies ambtskandidaten Zoals gisteren gemeld heeft het bestuur van het bisdom Haarlem de samen werking met het bisdom Rotterdam in de selectie commissie voor ambtskan didaten beëindigd. Verdere samenwerking werd wei nig vruchtbaar geacht. Beide bisdommen hebben thans eigen commissies op gericht. De commissie van het bis dom Haarlem bestaat uit dr. W. Berger, dr. O. ter Reegen. Chr. de Waard en J. Lansdaal, secretaris. In het bisdom Rotterdam werd deze week de nieuwe commissie opgericht onder de naam „adviescollege voor ambtskandidaten van het bisdom Rotterdam". Leden van deze commissie zijn A. W. C. Heijster. J. M. Kwaaitaal en de Rotter damse benoemingsadviseur drs W. H. J. van der Meer. Buitengewoon lid is dr. J. J. Streng, studentenpastor aan de Katholieke Theolo gische Hogeschool Amster dam. Het bisdom Rotterdam be trekt zijn kandidaten voor het pastorale werk zowel van de KTHA in Amster dam als van het Roer- mondse seminarie van Rol- duc. In Amsterdam stude ren zestig Rotterdamse jon gelui theologie. KORTE METTEN Het Provinciaal Beraad van Kerken in Zuid-Hol land wil via ee.i enquête proberen meer inzicht te krijgen in de wijze waarop in de parochie, gemeente of kerk wordt gehandeld bij het kerkelijk gemengd huwelijk. Het heeft daar toe een vragenlijst ge stuurd aan de pastores, alsmede aan de kerkeraden en parochieraden van de aan het beraad deelnemen de kerken. De bedoeling is, dat binnen het Provinciaal Beraad met behulp van de gegevens op een verant woorde wijze en met de nodige kennis over de fei telijke situatie kan worden gesproken. In de discussies is tot nu toe de feitelijke informatie over dit vraag stuk node gemist. De belangstelling voor het permanente diaconaat in de kerk groeit, zo blijkt uit de nieuwste statistiek van het internationale centrum voor het diaconaat in Frei burg, die een aantal van 4.871 permanente diakenen voor de hele wereld geeft, van wie het merendeel ge huwd is. De meeste perma nente diakens zijn te vin den in de Verenigde Sta ten: 3.087. In Midden- en Zuid-Amerika zijn er 530, in Afrika ruim 120, in Azië ruim 70 en in Australië en Oceanië ruim 40. In Euro pa zijn er nu tegen de dui zend. van wie in West- Duitsland 500,. België 150, DDR 25, Frankrijk 60, Groot-Brittanruë 28, Italië 100, Joegoslavië 4. Monaco 2. Nederland 7. Oostenrijk 80, Portugal 19, Zwitser- Naast de gebruikelijke vre- deskrant van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) zal dit najaar onder de □aam „Sjaloom" een krant verschijnen, die volgens de initiatiefnemers op bijbe- lgetrouwe wijze aandacht zal schenken aan de vraag stukken van oorlog en vre de. De initiatiefnemers ko men uit protestantse krin gen die bezwaar maken te gen de steeds grotere in vloed van het IKV in ker kelijke beleidsinstanties. Zij hebben de stichting „Bijbel en Vredesvraag stukken" opgericht, waar van het secretariaat is ge vestigd in Voorthuizen. Caritas Internationahs. de internationale federatie van katholieke hulpverlening sorganisaties (in Nederland „Mensen in Nood" in Den Bosch) zal in mei in Rome een algemene vergadering houden. Kardinaal Aloisio Lorscheider, aartsbisschop van Fortalezza in Brazilië en oud-president van Cari tas Internationalis, zal de voornaamste inleider zijn. Tot de federatie behoren momenteel 103 nationale organisaties, waarvan er veertien tijdens de algeme ne vergadering officieel zullen worden erkend. Het gaat daarbij om acht orga nisaties in Afrika en het Nabije Oosten, drie uit Azië en Oceanië. alsmede de Europese landen Groot- Brittannië, Ierland en Cy prus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7