Nieuwe accommodatie voor bibliotheek en streekmuziekschool in Buitenhof ModePrijsTïp. UK Wrevel in Leiderdorp over geheimzinnigheic rond raadhuisplanner: Hervormde kerk neemt gerestaureerd orgel feestelijk in gebruik mode TOCH ELECTRA IN ZWETTERPOLDER Bewoners Calorama bezorgd over renovatieplannen Zuid-Holland komt het eerst aan bod 98,- Schelvis (PPR) haalt fel uit naar Noordwijks college REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1979 PAGII AD RAAD LEIDERDORP ZWAAIT WETHOUDER GEHNER LOF TOE LEIDERDORP De gemeenteraad nam gisteravond tijdens een extra ver gadering, met algemene stemmen, het principebesluit voor de bouw van een multifunctionele accommodatie voor de bibliotheek en de streekmuziekschool „Rijnakkoord". Wethouder mevr. Irma Gehner (VVD), die de portefeuille maatschappelijk welzijn beheert, mocht van alle raadsfracties de nodige compli menten in ontvangst nemen voor de voortvarendheid en snelheid waarmede de plannen waren voorbereid, teneinde de beide met ruimtegebrek kampende instellingen'aan een goed onderdak te helpen. Het ligt in de bedoeling, dat ook het be jaardencentrum „De Dillenburg" van de accommodatie deel zal gaan uitmaken. Het huidige centrum aan de Mauritssin- gel voldoet niet geheel meer aan de ei sen. Het bestuur van de interkerkelijke stichting voor bejaardenverzorging, waartoe „De Dillenburg" behoort, heeft zich reeds positief over een participatie met de muziekschool en de bibliotheek uitgesproken. De Raad stelde en krediet van 50.000.- beschikbaar voor het ont werpen van een schetsplan. Het college van b en w ging akkoord met de door de fractievoorzitter van het CDA, Jan Hekkelman, gestelde voor waarden, ten aanzien van een maxime ring van de bouw- en inrichtingskosten van drie miljoen gulden. „Ik hoop dat daarmede onplezierige verrassingen wor den voorkomen", aldus de heer Hekkel man. Met de kredietoverschrijdingen van het gemeentehuis in aanbouw nog vers in het geheugen, eisten ook de an dere raadsfracties de nodige garanties van het college. Wethouder Arie Meer burg (CDA) probeerde de angst bij de raadsleden weg te nemen. Hij stelde dat in de bouwkosten de nodige kostenstij gingen waren ingecalculeerd. De precaire financiële situatie van de gemeente was voor het PPR-raadslid Jan Gordijn aanleiding enige kritische vragen in de richting van wethouder Jaap Bezemer (PvdA) te stellen. „Waar halen we het geld vandaan. Koersen we niet naar een artikel 12 gemeente", zo vroeg hij zich bezorgd af. De heer Beze mer stelde, dat de reserves uit het ge meentelijke grondbedrijf wel uitkomst zouden brengen. De geplande woning bouw op de accommodatie werkt ook kostenbesparend. De raad ging ook akkoord met de situe ring van het complex op de hoek van de Engelendaal en de Vossiuslaan in het nieuwe uitbreidingsplan Buitenhof-Oost uwfe< Voor de verdere ontwikkeling van he3aaI plan is een strak schema opgesteld. Ojn gei 15 november hoopt men met de bouw ti' beginnen. .Het onmogelijke moet moge s lijk worden gemaakt", aldus een passa n ge uit het rapport van de landelijke»ch stichting Scholenbouwteam te Waddinx e veen, op basis waarvan de Raad gisterafken' vond tot een positieve beslissing kwam or De gemeenteraad zal in mei een defini llige tieve beslissing over de bouw van he k I complex nemen. Leerlingen Hofdijckschool winnen tekenwedstrijd OEGSTGEEST De twee Oegstgeester scho lieren Corrien Klijn en Maria Tichelman van de Hofdijckschool heb ben de eerste prijs ge wonnen in een landelij ke tekenwedstrijd met de naam „Groen is Le ven". De tekenwed strijd werd uitgeschre ven door de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de. Het doel van de te kenwedstrijd is de na tuur en kind dichter bij elkaar te brengen. Vijftigduizend tekeningen, schilderijen en collages van allerlei tuinen waren het re sultaat. De voorselectie van de stukken vond op de scho len plaats. Iedere klas mocht drie beste creaties inzenden. Een jury koos tenslotte uit de duizenden tekeningen de veer tig beste. De tekening van Corrien Klijn en Maria Tichelman werd één van de drie beste gevonden. Als prijs ontvingen zij een doos met kleurpotlo den, een schetsboek en een etui. De Hofdijckschool ont ving van de boomkwekers een Japanse notenboom en "een Ierse Jeneverbes om in de tuin van de school te plan ten. De prijzen werden uitge reikt door het gemeenteraad slid Van Hazel, namens de burgemeester. De tekening van de twee Oegstgeestse meisjes en nog twee andere tekeningen zullen zaterdag middag in het televisie-pro gramma „Studio Vrij" te zien zijn. De twee winnaressen nemen de prijzen in ontvangst tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Hofdijck school. NOORDWIJK Er bestaat een goede kans, dat de agrariërs in de Zwetterpolder binnen afzienba re tijd over electriciteit voor hun bedrijven kun nen beschikken. Passchier (CDA) vestigde de aandacht op artike len, die over deze kwestie in de pers waren ver schenen en pleitte ervoor om de betrokken agra riërs tegen normale aansluitkosten van stroom te voorzien. In de zomer hebben zij deze stroom no dig voor hun koelinstallaties en in de winter voor het verwarmen van de kassen. Het is een oud probleem, dat al eens eerder is voorgelegd, maar toen zonder resultaat, deelde wethouder Jansen mede. Inmiddels zijn echter meer onrendabele gebieden van stroom voorzien. Thans is men in de Zwetterpolder bezig met een inventarisatie van de behoeften. De wethouder bleek verder contact te hebben gehad met zijn collega Heemskerk uit Noordwijkerhout, omdat ook de buurgemeente bij het project is betrokken. Verder moet overleg plaatsvinden met de stroom- leverancier Rijnland. Jansen zegde toe binnenkort met een plan in de commissie te zullen komen. LEIDERDORP Bij de aanvang van de gis teravond gehouden extra raadsvergadering, deelde wethouder Jaap Bezemer (PvdA) van economische aangelegenheden mee, dat de plannen van de groep van middenstanders voor de vestiging van een middenstandswa renhuis op de plaats van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat, op een aantal punten niet strookt met de uitgangspunten van het C.I.IVLK.-rapport. Zoals bekend is dit rapport eind vorig jaar uitgebracht met het oog op de gevolgen van de toekomstige vestiging van een winkelcentrum in Winkelhof. De heer Bezemer .die niet zo zwaar tilde aan de strijdigheid met C.I.M.K.-rapport, zag zich desondanks voor een groot bestuurlijk pro bleem geplaatst, omdat een aantal van de te gen het ontwerp-bestemmingsplan „Centrum" ingediende bezwaarschriften daarop betrek king had. Teneinde de nodige zekerheid voor de plannen van de middenstand, die van het college van b en w een voorkeursrecht voor de aankoop van het oude raadhuis heeft ge kregen, te verkrijgen, zal wethouder Bezemer zich verstaan met de provinciale planologische dienst (PPD). De juridische haalbaarheid van de ingediende bezwaarschriften zal in het overleg met deze provinciale dienst worden afgetast. Met zijn mededeling tilde wethouder Bezemer een tipje van de sluier op die al geruime t bes over het raadhuisgebeuren ligt Hij verond i rei stelde, dat de raadsleden, sinds het verstrijk aarl van de fatale datum van 1 maart, langzam ïger hand nieuwsgierig waren geworden. „Er ises een plan, dat nogal ingrijpend is", aldus wen" houder Bezemer zonder verder in details ind treden. Eerder hadden de raadscommiss aan voor economische aangelegenheden en vo ri ruimtelijke ordening zich al in besloten verj ag deringen over de invulling van het raadhu pra gebied gebogen. Verschillende raadsleden s oon ken hun wrevel over de geheimzinnigheid srde het college betracht, niet onder stoelen tan banken. „Waar zijn we aan toe", zo vroeg J and Gordijn (PPR) zich vertwijfeld af. Wethoud erei Bezemer verdedigde zich met de opmerkii ileic dat een al te grote openheid de onderhan< er lingspositie van de middenstand nadelig zirite beïnvloeden. var itm; Een voorstel van het WD-raadslid Rob Meed om een besloten raadsvergadering over (°JV raadhuisproblematiek te houden wees burgpbj11 meester Van der Have van de hand. Wetho n" der Arie Meerburg (CDA) betoogde, dat *°r! gehele procedure er op is gericht meer zeki heid te verkrijgen over de vraag of het z *aa heeft door te gaan met plannen voor een wi°°r keiconcentratie in het raadhuisgebied. NOORDWIJK In een schrijven aan de gemeenteraad heb ben de bewoners van de Caloramawijk htm bezorgdheid uit gesproken over de plannen van de gemeente tot renovatie van de daar staande woningen. De bewoners hebben zelf al veel aan deze huizen gedaan en men vreest dat deze voorzie ningen weer ongedaan zullen worden of dat zij op dubbele kosten zullen komen. Een andere grief is dat de renovatie eigenlijk noodzakelijk is geworden door onvoldoende en ach terstallig onderhoud en dat zij straks middels een huurverho ging gaan opdraaien voor de kosten. De raad had begrip voor deze bezwaren. De problemen zijn niet gering en voor Alkemade (CDA) was dit aanleiding te vragen of het college nog wel even enthousiast was voor het plan als in het verleden. De hoorzitting met de bewoners bleek wel wat te hebben losgemaakt. Mevrouw Voorham (PvdA) kwam met de suggestie om eens te kijken of het niet beter zou zijn voor elke woning met een individueel plan te komen, waarin rekening wordt gehouden met de veranderingen en verbeteringen, die reeds zijn aangebracht. Wethouder Van Duyn en burgemeester mr. Bonnike zegden een zo positief mogelijke benadering toe. De enquête en het bezoek aan de bewoners gaan in ieder geval gewoon door, teneinde te kunnen beschikken over een pakket aan gegevens. Op een vraag van Rubingh (WD) deelde de wethouder mede, dat de herstructurering van de wijk (gazons en plantsoenen) zelfstandig zou worden bekeken, voor het geval dat een reno vatieplan voor de huizen niet van de grond zou kunnen ko men. „Gajes" in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Voor kinderen van de lagere school heeft Wouw weer kin dertheater naar Zoeterwoude gehaald. De Leidse groep GAJES zal met „Het sprook je van 1001 angst" weinig moeite heben om van begin tot eind te boeien. De voorstelling wordt zondag- midddag 1 april gegeven van af drie uur. Het is in „Ons Huis", Kosterpad, en de toe gang is twee gulden voor kin deren en drie" gulden voor volwassenen. Koninklijke onderscheiding KATWIJK De 54-jarige Noordwijker H. Smit ontving gistermiddag uit handen van burgemeester Bos van Kat wijk de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. De heer Smit is 40 jaar in dienst bij Northgo Houtindustrie N.V. uit Katwijk. Begonnen als leerling-timmer man werkte de heer Smit zich op tot algemeen produc tieleider van de vijf produc tie-eenheden met een perso neelsbezetting van 100 man. NOORDWIJK - Na maan denlange werkzaamheden aan het orgel van de Hervormde Kerk aan de Noordwijkse Hoofdstraat, wordt het in strument weer in gebruik ge nomen. Het benodigde bedrag voor herstel werd verkregen uit verschillende inzameling sacties. Vandaag wordt het orgel officieel in gebruik ge nomen door organist Johan Zweers. Het orgel in de Hoofdstraat- kerk dateert uit de dertiger jaren (1936) en is gebouwd door de orgelmaker Span jaard uit Amsterdam. Een be kende Noordwijker die zich de bouw nog heel goed herin nert, vertelde als bijzonder heid, dat de Amsterdamse fir ma in die tijd een Duitse vak man in dienst had, die in de door Spanjaard te bouwen in strumenten een speciale con structie van de windladen toe paste. De man, die evenals zovele andere van zijn hier wonende landgenoten in de bezettingstijd in militaire dienst werd geroepen, kwam in de oorlog om. Toen de windladen later gebreken gin gen vertonen, ontbrak de vak man, die er alles van wist en bleef het tobben. Johan Zweers, de tegenwoordige or ganist, deelde mede met dit verhaal niet bekend te zijn. ,,'t Orgel was verschrikkelijk slecht". Natuurlijk is hij bij zonder blij met de grondige opknapbeurt van z'n instru ment. De firma Vermeulen uit Alkmaar gehaald en weer op nieuw opgebouwd". De bijzondere dienst is vana vond om acht uur onder lei ding van ds. D. Keuning. Op het programma staat onder meer samenzang. Daarna be gint de uitvoering van orgel werken van Bach, Saint-Saëns en Hendrik Andriessen. Organist Zweers achter het ge restaureerde orgel. BU PROVINCIALE HERINDELING DEN HAAG Volgens minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) is het niet uitgesloten dat bij een gefaseerde aanpak van de nieuwe provinciale indeling de huidige provincie Zuid-Hol land als een van de eerste nieuw in te delen provincies aan de orde komt. In de Eerste Kamer zei de bewindsman gistermiddag de in druk te hebben dat de opvattingen terzake in Zuid-Holland wat verder zijn dan elders en dat de herindeling „vrij snel" aan de orde zou kunnen komen. De bewindsman deelde mee .dat wellicht nog dit jaar het „plaatje" van de nieuwe provinci ale indeling zal kunnen worden gepubliceerd. Éen en ander kwam ter sprake bij het voorstel tot uitbreiding van de bevoegdheden van het openbaar lichaam Rijnmond, onder meer op het gebied van de gezondheidszorg, de recrea tie, de verwijdering van afvalstoffen, brandweer en de coördi natie, inrichting en beheer van de havens. Het voorstel, zo vatte de minister de betekenis ervan samen, is gericht op de versterking van de positie van Rijnmond en op het beter functioneren van het lichaam in .de Rotterdamse regio. De bewindsman bestreed de opvatting, als zouden de betrokken gemeenten met deze uitbreiding bevoegdheden verliezen. Een vrees voor uitholling van de gemeentelijke bevoegdheden noemde minister Wiegel „niet gegrond". ADVERTENTIE Het modische gegeven van deze etamine blazer wordt gekompleteerd door de speelse accenten aan de schouders. Kies uit écru of camel. In de maten 36 t/m 46. De speciale schouderaccenten geven deze beige blazer in linnen- s'truktuur een zeer modieus effekt. In de maten 341/m 48. 98,- INZAKE VERKLARINGEN OVER ARRESTATIE KRAKERS MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. Lelden: Haarlemmerstraat 163A (Donderdag-koopavond) Leldsenhage: Jasmijnhof 8 (Donderdag-koopavond) NOORDWUK De raadsvergadering van gisteravond begon met een donderbui, die er niet om loog. Er was een brief binnengeko men van een medewerker van de Leidse Rechtswinkel over het optreden van de poli tie tegen leden van de Noordwijkse Kraak- bond, die betrapt waren bij het kalken van leuzen aan de Boulevard. B. en w. stelden voor dit verhaal voor kennisgeving aan te nemen en dit was voor PPR-leider Schelvis aanleiding terug te komen op de discussie in de februari-vergadering. Hij zei zich nog steeds gegriefd te voelen over de toen onder vonden onheuse bejegening door de burge meester. Volgens het raadslid zou hij gelijk hebben ge had. toen hij stelde dat de politie bij de arres tatie van de kalkers van de Kraakbond ge bruik had gemaakt van een pistool. Naar zijn mening was de reactie van de voorzitter in de vorige vergadering alle perken te buiten ge gaan. „De Kraakbond werkt op u als een rode lap op een stier, maar uw tirades wer ken als een boemerang", voegde Schelvis hier aan toe. Hij stelde nooit kritiek op de politie te hebben uitgeoefend. Deze keer waren zijn woorden ingegeven door de vrees voor geva ren van onnodig wapengebruik. Ten overstaan van een geheel bezette tribune, tli ich waaronder een aantal leden van de Kraak M bond, verlangde de PPR-voorman, dat de bunk gemeester zijn in de vorige vergadering afgé'ac legde verklaring zou herroepen. Mr. Bonnike nam dit niet. Zijn verweer groei de in felheid, waarbij hij voortdurend in 1 rede werd gevallen door een zeer geëmotio >t neerde Schelvis. De burgemeester verweet lie •ra raadslid hetgeen in de februrari-vergaderin 'r< was gezegd onvolledig te citeren. „Ik heb ge e zegd", aldus mr. Bonnike, „dat ik de toe «r dracht van de arrestatie bij de politie zou na as vragen. Ik heb zelf uitvoerig met de betrok nu ken politiemensen gesproken en daarbij is ge*01 bleken, dat zij uitgerukt waren op de melding van een vechtpartij met wapengebruik op di'°l boulevard. Dit was de reden dat de politie bi haar optreden de nieuwe ministeriële instrue «j tie op het gebied van benaderingstechniek ha gevolgd. Een van de verbalisanten bleek ee^e overigens niet schietklaar pistool in d( 'ei hand te hebben gehad toen hij de inzittende) van een auto sommeerde om uit te stappen ti Daarna had de politieman het pistool weer U de holster gestoken. Er is geen sprake vanfr dat er gefouilleerd zou zijn met een pistool ii de de rug. „Ik geloof daar geen syllabe van", inVo terrumpeerde Schelvis. „En ik geloof de pol) T' tiemannen onvoorwaardelijk", luidde de reac Ke tie van de burgemeester.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4